VAN DAG TOT DAG Nog geen nee van Rhodesië op Britse voorstellen CINZAN 1,95 Vietnam-gesprek in leverde weer niets Parijs op „Apartheid is bedreiging van vrede" Apeldoorn en Zn. 9R Richard Nixons „verpakte" campagne Astronauten terug op basis commentaar op actuele zaken een Vliegtuig gekaapt Harriman: Morgen nieuwe ontmoeting Persattaché Jordan: „Slechts vergissing Zuid-Vietnam wil geen beëindiging bombardementen Hartoverplanting in Australië Astronauten van Apollo-7 naar Kaap Kennedy Brand in klooster op de Athos Prof. Barnard had maagbloeding CARROSSERIE REPARATIEBEDRIJF telegrammen DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 3 Vorster humt slaiili Morgen V er gissing? VN-commissie: WAARSCHUWT ALLE AUTOMOBILISTEN Gebrek aan animo Verveeld Nixonettes De herstructurering van het universi taire onderwijs is nu ingeleid: een nota van prof. dr. K. Posthumus, regerings commissaris voor het wetenschappelijk onderwijs en rector magnificus van de T.H. in Eindhoven, bevat denkbeelden en suggesties ten behoeve van het regerings beleid, dat in de loop van volgend jaar tot definitieve voorstellen aan de Kamer zal leiden. De ingewikkeldheid van de materie als mede het grote aantal onzekere factoren, die iedere ingrijpende verandering op onderwijsgebied tot een riskante zaak maken, zullen (vóór de besluiten vallen) tot uitvoerige en moeizame gedach'en- wisselingen aanleiding geven, waarbij het helemaal niet uitgesloten moet worden geacht dat bepaalde aansluitingen aan het universitaire onderwijs nog nadere be schouwingen moeten ondergaan, zoals het beroepsonderwijs en de middelbare op leidingen. De hervormingen die prof. Posthumus voorstelt, houden in ieder ge val al rekening met een verandering van structuur in alle onderwijsvormen na de middelbare school, maar dat betekent tegelijk dat de middelbare scholen binnen de ruimte van de „mammoet-wet" zich nog zullen moeten aanpassen aan de nieuwe eisen van „hogerop". De nota van prof. Posthumus legt de nadruk on bekorting van de studietijd en wijst in het algemeen een beperking van het aantal studenten af. Hij is een voor stander van volledige onderwijsvrijheid in die zin, dat niemand om andere re denen dan die van ongeschiktheid mag worden uitgesloten van de universiteit. Hoe die ongeschiktheid moet worden vastgesteld en welke normen daarbij moeten worden gehanteerd, wordt in de nota uitvoerig aangeduid. Dat daarbij echter slechts objectieve toetsing zonder beperkende factoren, die niets met de ge schiktheid van de kandidaat te mak'-n hebben, loelaatbaar is staat in de nota voorop. Met andere woorden: een sterke selectie volgens maatstaven van talent en studiegeschiktheid is de enige vorm van beperking die prof. Posthumus aanvaard baar acht. Hij wil door een drastische be korting van de studietijd de capaciteit van de universiteiten efficiënter benutten. Eén jaar voor het propaedeutisch, drie jaar voor het doctoraal, met een maxi male studietijd van zes jaar, waarna het beroepsexamen moet worden afgelegd. De nota bevat verder suggesties met betrekking tot een opnieuw vaststellen van studiestof en programma in onderling overleg tussen alle betrokkenen, waai bij ook de studenten moeten worden inge schakeld. Deze laatsten zullen echter on getwijfeld heel wat critiek op de nota- Posthumus hebben, maar dat geldt waar schijnlijk ook voor de onderwijsdesKun- digen der politieke partijen. Een lang durige discussie zal moeten voorafgaan aan het tijdstip, waarop minister Veringa met zijn eigen Mammoet hogeschool gaat rijden in de arena van het parlement. (Van onze correspondent) LONDEN. Het officiële antwoord van het Rhodesische kabinet op de Britse voorstellen voor een oplossing van het Brits-Rhodesische conflict, dat zeer gede tailleerd schijnt te zijn en tegenvoorstel len bevat o.a. betreffende het parlemen taire mechanisme dat de Afrikaanse min derheid moet beschermen, is nog niet ge publiceerd. Hoop geeft het feit dat Salisbury in ieder geval niet ronduit „nee" heeft ge zegd en ook dat het regime van Ian Smith onder de sterkst mogelijke druk van Zuid-Afrika staat om de Britse voor stellen in grote lijn te aanvaarden. Het verluidt in Salisbury, dat de Zuid- afrikaanse premier Vorster een lang te lefoongesprek met Smith heeft gevoerd over de direcjte lijn die tussen Salisbury en Pretoria is geïnstalleerd. Smith zou zijn bezwaren uiteengezet hebben tegen de Britse voorwaarden. Beweerd wordt dat Vorster hem stilzwijgend aanhoorde en hem daarop onomwonden vertelde wat Smith te doen staat. Vorster zou gezegd hebben dat dit de laatste kans is en dat dit de beste regeling is waarop Smith kon hopen. De Zuidafrikaanse premier zou hem duidelijk hebben gemaakt dat Zuid-Afrika niet bereid is verder in de Rhodesische politiejc te worden verwikkeld. Hij zou Smith hebben beloofd dat, als een oplos sing zou worden bereikt, Rhodesië zal kun nen rekenen op snelle en royale financiële steun van Zuid-Afrika. Zuid Afrika vreest, vooral na de terug keer van dr. Muller zijn minister van Premier Smith van Rhodesië. Buitenlandse Zaken die de bijeen komst van de Verenigde Naties heeft bij gewoond en in Londen een gesprek met de Britse minister zonder Portefeuille George Thomson heeft gevoerd, dat de druk van de communistische en Afro Aziatische landen nu zo groot is dat de Verenigde Naties, als het tot nieuwe sanc ties zou komen, gedwongen zullen worden deze ook tegen Zuid-Afrika toe te passen Vorster staat ook in voortdurend contact met Londen. ADVERTENTIE mi mill KEY WEST (AFP) Een man, die gistermorgen in Key West in de Ameri kaanse staat Florida een particulier vliegtuig had gehuurd, heeft de piloot ge dwongen op Cuba te landen. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zou. de Zwitserse ambassade in Ha vanna verzocht hebben haar bemid ling te verlenen voor de vrijlating van de piloot. (Van onze correspondent) PARIJS De ruim honderd Fran se journalisten en buitenlandse cor respondenten die zich gisteren plotse ling weer herinnerden dat sedert zo'n slordige vijf maanden in Parijs Amerikanen en Noordvietnamez.en bezig zijn, een einde aan de oorlog in Vietnam te maken, waren op de vredesgeruchten afgekomen. Met de hoop ze te horen bevestigen in de Avenue Kléber. Maar ook de 27ste ontmoeting tussen de Amerikaanse en de Noordvietnamese delegaties leverde niets op. De vredes duif heeft zich nog steeds niet op het dak van het voormalige Majestic-hotel, waarin de conferentie wordt gehouden, neergezet. Averell Harriman, de grootvaderlijke chef van de Amerikaanse delegatie, kon zich voor zijn journalistieke gehoor na afloop van de zitting alleen maar weer verdrietig beklagen over de halsstarrig heid en het onbegrip, waarvan hij zijn gesprekspartners of juister zijn tegen standers betichtte „Moet dat nog lang zo duren?" vroeg een ongeduldige journalist naar de be kende weg. „Vraag het de Noordvietna- mezen", antwoordde Harriman in zijn grij ze kostuum. Maar morgen ontmoeten we elkaar opnieuw Later werd door de Amerikaanse pers attaché, Jordan, ontkend, dat er vandaag weer vergaderd zou worden. Een ontken ning die door de Vietnamezen werd be vestigd. De 76-jarige Averell Harriman zou zich alleen maar hebben vergist, zo wilde Jordan ons doen geloven en voor lopig bestaan er geen plannen meer dan één keer per week samen te komen. In diplomatieke kringen hield men in Parijs gisteravond in ieder geval wel rekening met de mogelijkheid dat de bei de partners vandaag de koppen toch op nieuw bij elkaar zouden steken, maar dan niet in een officiële maar in een geheime zitting. Zoals gebruikelijk bij belangrijke be raadslagingen die, hoe dan ook nu toch wel een keerpunt naderen, hebben de beide delegatieleiders elkaar de laatste weken al verscheidene keren in het geheim ontmoet. Zodat Harriman zich gisteren dus in derdaad en mogelijk zelfs nieit zonder op zet zou kunnen hebben versproken. Zijn opzet zou dan kunnen zijn de Noordviet- namezen te forceren hun kaarten einde lijk eens op tafel te leggen. Overigens heeft men de stellige indruk dat op dit moment het zwaartepunt van de vredesonderhandelingen nog niet in Parijs, maar, zolang de Zuidvietnamezen nog niet door de knieën zijn gegaan, in Saigon is gelegen. Gisteren heeft Bunker de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, zijn zesde onderhoud binnen één week gehad met de Zuidvietnamese president Thieu en, ofschoon de Zuidvietnamezen op nieuw een paar scheuten water in hun wijn hebben gedaan, wensen ze toch nog steeds niet dat de bombardementen op Noord- Vietnam definitief worden stopgezet. Zolang dat obstakel op de weg naar de vrede niet verwijderd is, zullen in Pa rijs de Amerikaanse en de Noordvietna mese diplomaten, na vijf maanden voor lopig gedoemd zijn pas op de plaats te blijven maken. NEW YORK, (Reuter) De commis sie voor Apartheid van de Verenigde Na ties heeft in een rapport verklaard dat de „agressieve politiek en daden van Zuid-Afrika" een ernstige bedreiging van de vrede betekenen en een uitdaging zijn aan het adres van de Volkenorganisatie. Daarom moeten de Verenigde Naties het toenemende geweld in Zuid-Afrika een halt toeroepen door de uitoefening van hun gezag via krachtige maatrege len op korte termijn". In het verslag van de commissie wordt aangedrongen op samenwerking van alle grote handelspartners van Zuid-Afrika ter bestrijding van de apartheid en een krachtige internationale campagne tegen de apartheid. De commissie pleit onder meer voor een culturele boycot van Zuid- Afrika en een wapenembargo. SYDNEY (Reuter) Chirurgen van het St. Vincentsziekenhuis in Sydney hebben de eerste Australishe harttrans plantatie met succes verricht. Nadere bijzonderheden werden niet ge geven, maar volgens ziekenhuiskringen was de donor een 29-jarige vader van twee kinderen. Het is de 63-ste harttrans plantatie ter wereld. ESSEX, (AFP) De bemanning van de Amerikaanse ruimtecabine „Apollo-7" is van het vliegdekschip „Essex" naar Kaap Kennedy vertrokken vanwaar zij elf dagen geleden de ruimte werd inge schoten. Zij zullen twee weken aan een reeks medische onderzoeken worden on derworpen. President Johnson heeft de bevorde ring goedgekeurd van majoor Donn Ei- sele tot luitenant-kolonel van de lucht macht. De drie Apollo-7-astronauten zijn teruggekeerd naar Kaap Kennedy, waar zij enige tijd medische tests zullen moeten ondergaan. Zij wer den er hartelijk verwelkomd door het personeel van de basis. Van links naar rechts Don Eisele, Walter Cunningham en Walter Schirra. ATHENE (DPA) In het Pantelei- mon-klooster van de meer dan duizend jaar oude Grieks-orthodoxe monnikenge meenschap op de berg Athos in Grieken land is brand uitgebroken. Men vreest voor verwoesting van het door zijn kunst schatten beroemde bouwwerk. Een gedeelte van het in 1814 door Rus sische monniken op het in de Aegeïsche Zee gelegen schiereiland Chalkidike ge bouwde klooster is al uitgebrand. ADVERTENTIE STEPHENSONSTRAAT 8-10-23 mu*.«óz/vH iuvtfom HAARLEM TELEF. 4 48 27 Verzekeringen betalen voor VOLLEDIG herstel van aanrijdingschade. DIT kan alleen bereikt worden door specialisten. Ons bedrijf, sinds 35 jaar hierin gespecialiseerd, is door het samengaan van ouderwets vakmanschap en modern gereedschap in staat u dit te garanderen. (Van onze correspondent) KEY BISCAYNE Key Biscayne is een klein, kunstmatig eiland even ten zuiden van Miami. Richard Nixon heeft hier één van zijn hoofdkwartieren opgeslagen in een bescheiden hotel, dat, sinds het in de nationale belangstelling is komen te staan, gerenoveerd wordt. De va kantiesfeer die er heerst, is in overeenstemming met de ontspannen ver kiezingscampagne, die de republikeinse kandidaat voor het piesident- schap dit jaar tot nu toe heeft gevoerd. De nationale en internationale pers is ondergebracht in aan het strand lig gende motels met openluchtbars en zwembaden onder de palmbomen. In het perscentrum, voorzien van gratis ter beschikking staande telexisten en schrijfmachines, lopen de correspon denten rond op blote voeten, in luch tig sporttenue of in natte zwembroe ken. Er is weinig te doen wanneer Nixon naar Key Biscayne komt. Het zijn de dagen dat hij uitrust, zijn schema bestudeert, aantekeningen maakt voor toespraken, en besprekin gen heeft met adviseurs. WAT HET meest opvalt, is een ge brek aan animo en aan spanning. Over Nixons omgeving ligt een moeilijk te omschrijven sfeer van geroutineerd heid, computer-achtige efficiency, ge brek aan spontaniteit en inspiratie. Zijn assistenten dragen eendere don kere kostuums, het haar onverander lijk glad en in een scheiding, hun op treden is dat van kantoorrotten, die een directeurszetel in het oog hebben met walkie-talkies en ze gebruiken co de om ook eenvoudige berichten naar sikaar door te geven. Zelfs een auto heeft een codewoord. Nixon heeft het nooit goed kunnen vinden met de pers. Toen hij in 1962 het gouverneurschap van Californië verloor, zei hij op een nu beroemd ge worden persconferentie: „Ik kan u aankondigen, dat dit mijn laatste ont moeting met de pers is geweest. U zult geen Nixon meer hebben om tegen te schoppen". En deels heeft hij woord gehouden, want sinds 1966 is hij nooit meer verschenen op drie belangrijke nationale televisie-persforums. Zijn staf heeft echter opdracht de pers in de watten te leggen. Zo werd in Key Biscayne het weekeinde afge sloten met een persfeest op het terrein van de exclusieve plaatselijke jacht club. Tijdens een spectaculaire zons ondergang werd een ongelimiteerde hoeveelheid drank, oesters, mosselen, en hors d'oeuvres aangeboden als aan loop tot een maaltijd van kreeft. Een rockband en een dixie-jazzgroep en een stemmig mannenkoortje begeleidden de bezigheden. Aan de kant lag een pavoiseerd jacht met een aparte bar. Aangezien het perskoor uit vier vrouwen en voor de rest uit vergrijsde journalisten be stond, maakte dit zulke attributen als dansmuziek en een plezierboot tame lijk overbodig DE WEEK begon voor Nixon om kwart voor elf in de morgen met een kwartiertje voor de fotografen. Met een golfstick (een spel, dat hij vrijwel niet beoefent) poseerde hij met de te levisiester en golf-enthousiast Jackie Gleason op de baan. Als het perfecte model hief hij de stick voor een af slag, liet hem op de schouder rusten en leunde er losjes op. De dialoog met Dleason beperkte zich tot verveelde op merkingen over de golfbaan en lange pauzen waarin over volgende bon mots werd nagedacht. Om elf uur gaf Nixon één van zijn schaarse „achtergrond-informatiecon- zijn campagne „operatie extra gaf in- Richard Nixon ferenities" voor de pers. Hij onthul de zijn plannen voor de komende we ken en kondigde de „snelste eindspurt naar de verkiezingen" aan in de ge schiedenis wat betreft „afgelegde kilo meters, aantal mensen bereikt door radio en televisie, intensiteit van acti viteit, toespraken, onderwerpen, optre den". Hoewel zijn optreden een ontspannen indruk maakt, ontbrak zoals in al zijn openbare manifestaties, alle hu mor. Zijn vocabulaire is droog en vaak doorspekt met de terminologie van de reclame- en advertentiebureaus van Madison Avenue. Deze morgen had hij het over het „uitpieken" van de Wal- lace-campagne over „zichtbaarheid" van de kandidaat, „intensiteitsgebied", en het „complex van staten". Deze laatste fase van hij de benaming spanning". LANGS boulevards met huizen met goedgeverfde dakpannen en blikken markiezen rijdt Nixons autostoet pre cies op tijd naar een auditorium in Miami. Buiten staat een groep be jaarde mannen en vrouwen, behangen met anti-Nixon affiches. Zodra Nixon en zijn vrouw, gekleed in een blauw mantelpakje, dat ze ook de volgende dag zal dragen, de zaal binnenkomen, gaan als op een signaal de bekende borden omhoog. De „Nixonettes". in blauw en wit verpakte meisjes, die er als jockeys uitzien, doen hun nummer tje juichen en zwaaien. De Cubanen roepen „Viva Nixon" en -Nixon zelf steekt beide armen omhoog met twee opgestoken vingers. In Greensboro in Noord-Carolina. in Knoxville in Tennessee, in Kansas Ci ty in Missouri, overal waar Nixon die dag verschijnt is dit het repertoire. Soms komen er, net zoals op het par tijcongres in augustus, nog ballonnen aan te pas. Maar er zijn altijd de goedgeïnstrueerde „nixonettes", de uitgedeelde borden, de geheven armen en de twee opgestoken vingers. Amerikaanse journalisten hebben Nixons campagne de „verpakte" cam pagne genoemd, zoals een produkt, dat wordt verpakt en afgeleverd. Even stereotypisch zijn Nixons toespraken en de erbij behorende gebaren, die de indruk maken zorgvuldig ingestudeerd te zijn. Als hij zegt En ik zal er voor zorgen, dat de Amerikaanse vlag geen voetmat wordt hier of in het buiten land", dan gaat onveranderlijk zijn rechterarm in een gebalde vuist om hoog tot schouderhoogte. Als hij beide vuisten op die hoogte brengt en zijn borst vooruit gooit, is dat steeds de climax van een passage en het teken voor de toehoorders om hun bijval te betuigen. Nixon laat niets aan het toeval over. LAmnnnnnnnnnnnnPni KAAPSTAD, (AFP) Prof. Barnard de bekende Zuidafrikaanse hartchirurg die in het „Groot Schuur"-ziekenhuis in Kaapstad is opgenomen, heeft een lichte maagbloeding gehad. De behandelende artsen schrijven deze bloeding toe aan de omstandigheid dat dr. Barnard overwerkt is. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. Bomexplosie. In een straat bij de cen trale markt van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is een plasticbom ont ploft. Twee Vietnamezen werden ge dood en zeventien gewond. Koerden. Iraakse troepen hebben nabij de Turkse grens weer slag geleverd met opstandige Koerden van El Bar- zani. Volgens de Koerden sneuvelden zestien Iraakse militairen en werden er 47 gevangen genomen. Realiteit. Circa tachtig jonge r.-k. pries ters van het Westduitse aartsbisdom Paderborn hebben geweigerd een exa men af te leggen. De priesters zijn van mening dat de vragen die op het exa men plegen te worden voorgelegd, niet meer aan de realiteit beantwoorden. Ontnomen. De Yavapai, een indianen stam uit Arizona zijn akkoord gegaan met een schadevergoeding van vijf miljoen dollar voor land in het centra le deel van deze staat dat deze stam in 1874 op onwettige wijze door de toen malige Amerikaanse regering is ont nomen. Schadevergoeding. Het Franse ministe rie van Defensie is in Nice veroordeeld tot betaling van schadeloosstellingen van in totaal 3,5 miljoen gulden aan maatschappijen die vijf jaar hebben gewerkt aan de bouw van de luchtba sis Solenzara op Corsica. De basis is bestemd voor de NAVO. Vloot be wegingen. In de Bosporus zijn weer Russische marineschepen waarge nomen Het waren twee transportvaar tuigen die van de Middellandse Zee naar de Zwarte Zee koersten. Dayan. Een opiniepeiling in Israel heeft uigewezen dat minister Mosje Dayan aan de ko,p staat als „beste kandidaat voor het premierschap". Dayan kreeg 33,4 percent van de stemmen, tegen premier Levi Esjkol 17 generaal Igal Allon 15 en minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban 11,6 percent.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3