Blauwe Wimpel voor Witte Zee om u een idee te geven Goud bij Goudband FRIESCHE VLAG GOUDBAND Schepen, rederijen en werven Bloembollenvak zal f 20 miljoen extra bankkrediet moeten opnemen Extra rente op drie tot vier ton geschat 31% Een vingerhoed vol Goudband is al genoeg voor het lékkerste kopje koffie: geuriger en met een voller aroma. Plezierig dat juist dje koffiemelk óók de voor deligste in het gebruik is! Sleepreizen van mam duizenden mijlen Moeilijke opgave voor schakers DONDERDAG 24 OKTOBER 1968 4 H de fles waar méér in zit DOOR INVOERING BELASTING TOEGEVOEGDE WAARDE Hyacinten Verzoendag Verkoop mÈKKËÈM mmmm wm. (Van een verslaggever) ROTTERDAM. De sleepboot Witte Zee van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst is na een 11000 mijl lange reis met de olieboorinstallatie J. W. Nickle van Cook Inlet, Alaska, in Mas- sawa, Rode Zee, aangekomen. De bij het booreiland behorende tender eveneens J. W. Nickle genaamd werd over een afstand van 12000 mijl door de Barentsz- Zee van Seattle naar Massawa gesleept. De zeesleepboten van L. Smit Co. hebben in de periode van 1 september 1967 tot en met 31 augustus 1968 geza menlijk 327.771 mijlen slepend afgelegd. De Witte Zee staat met 35094 sleepmijlen aan de kop en veroverde daarmee de Blauwe Wimpel van de rederij. Zij bleef slechts 686 mijl onder het record, dat Smit's vroegere sleepboot Rode Zee de huidige Neptunia van Smit's Engelse dochtermaatschappij Oevrseas Towage Salvage Co. Ltd. in 1959 vestigde. Witte Zee met J. W. Nickle onder weg. vaste melkbestand- delen. Zuinig in het gebruik dankzij deze hoge concentratie 14-karaats gouden sieraden! Vraag nieuwe folder met nieuwe prijzen (ingaande 1 juni 1968) aan uw koffiemelkleverancier. De daarin afgebeelde sieraden zijn verkrijgbaar voor ongeveer de helft van de vergelijkbare winkel waarde. (Van onze medewerker bloembollencultuur) DEN HAAG. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft zich dinsdagmiddag in Den Haag bera den over de situatie, die op 1 januari 1969 zal ontstaan als de belasting op de Toegevoegde Waarde in werking zal tre den. Er is uitgerekend dat het bloem bollenvak ongeveer 20 miljoen extra bank- crediet zal moeten opnemen. De rente daarvan zal in de tonnen lopen, zo deelde mr. Nederveen mee. De siergewassen- sector zal een commissie van overleg la ten uitzoeken waar gemeenschappelijke problemen liggen. Deze zullen gezamen lijk of afzonderlijk worden aangepakt. Van het bloembollenfront meldde voorzitter Hylkema. dat men met de inname van het abnormaal onder de loep gaat nemen om de gezamenlijke kosten voor opkoop hier van te verminderen. Staande vernam de vergadering het overlijden van prof. Van Slogteren, die een unieke plaats in het bloembollenvak heeft ingenomen. Bij de bespreking van de kortingen voor opkoop van overgeschoten en afwijkende bloembollen heeft de heer Hylkema een overzicht gegeven van een aantal activi teiten, hoofdzakelijk van het PVS, om de verkoop van hyacinten te stimuleren. Deze overschotten zijn voor een groot deel een gevolg van de toch weer grote oogst. Indien er volgend jaar minder ge oogst zal worden, en de export blijft de zelfde stijging ondergaan van de laatste jaren, dan is er kans op een redelijker handel. De kwekers zullen echter niet elk beschikbare are moeten volplanten, maar meer moeten nagaan of er voldoende ver koopkansen voor hun produkten zijn. De verkoop van hyacinten tracht men nu nog op te voeren door extra reclame campagnes in Duitsland en Engeland. Deze pogingen lijken volgens de tot nu toe ontvangen berichten succes te hebben. LUGANO. Nederland heeft in de lesde en voorlaatste ronde van de schaak olympiade te Lugano een maximale over winning (4-0) behaald op het zwakke Costa Rica. Dit zal waarschijnlijk maar weinig baten. De grote concurrent voor de tweede plaats Canada speelde name lijk verrassend goed tegen leider Hon garije en sloot de zitting met een ge lijke stand (%-%) af. Canada zal de nederlaag mogelijk kunnen beperken tot \Vz-2Vz zodat Nederland met nog één ronde te spelen een achterstand van IVz punt zal moeten goedmaken. In de ochtenduren eindigde de afge- broeken partij van Kuijpers tegen zijn Canadese tegenstander Macsasy volgens de verwachtingen in remi De heer Hylkema wees ook op de po gingen om door middel van andere dan de tot nu toe gebruikelijke verkoopkanalen zogenoemde spruithyacinten te verkopen. Hij is niet nader hierop ingegaan. De afd. Marktonderzoek van het schap zal proberen de kwekers beter voor te lichten door meer publicatie van het be schikbare cijfermateriaal, dat men op een rijtje zal gaan zetten. Bij de tulpen is niet anders te consta teren dan dat de prijzen het gehele jaar laag zijn geweest. De overschotten, vier percent, zijn niet groot. Ook hier zal het bestuur van het PVS te beslissen krijgen over een wijziging van de voorwaarden voor opkoop van abnormaal. Er zijn veel geelzieke partijen van hyacinten ingele verd en ook partijen tulpen, waarvoor de regeling in feite niet bedoeld was. Tweehonderdduizend passanten kochten met elkaar enkele duizenden bossen bloe men. De proefverkoop kon niet worden doorgezet door de opstandige bewegingen. In Manchester, Engeland, is alles weer even moeizaam gegaan als in voorgaande jaren. Grootste struikelblok is de volko men verouderde bloemengroothandel en niettemin gaan daar supermarkten en warenhuizen, die eens zijn begonnen, door met dit voor hen vreemde en nieuwe ar tikel. Overigens blijkt uit een rapport over de groothandel in snijbloemen en potplanten dat ook een aantal Nederlandse groothan delaren nog naar de schoolbanken zou den moeten voor bijscholing. De heer Van Zanten noemde als schrikbarend voor beeld van onkunde, dat veel van zijn col lega's niet eens de publiekrechtelijke en privaatrechtelijke organisaties uit elkaar kennen. Men zal overigens wel iets gaan doen aan de opleiding. Deze is in het bloem bollenvak al aan de gang, aldus de voor zitter, die overigens betwijfelde of deze opleidingen wel op de juiste manier ge beuren. Na de inleiding door de voorzitter die vertelde dat bet PVS bij het Ministerie van Financiën had geprobeerd wat meer gegevens over deze wet op de Belasting Toegevoegde Waarde te krijgen bleek uit de bespreking dat iedere sector pogingen had gedaan om klaarheid te krijgen. Ech ter zonder succes. „Er zal na 1 januari 1969 zo'n veertig tot vijftig miljoen rondzwerven door de siergewassensector. Dit is een gevolg van de zeer grote export., waarbij de eerst betaalde BTW kan worden teruggevorderd aldus de heer Hylkema. Mr. Nederveen wees er op, dat het bloembollenvak op 1 november de grote verzoendag heeft. De exporteurs betalen dan de van de kwekers gekochte bollen. Zij hebben dan echter nog lang geen be talingen uit het buitenland te wachten. De betaling van die inkoop gaat groten deels met bankcrediet. Op dit crediet zal men nu zo ongeveer twintig miljoen moe ten toeleggen om ook de BTW te kunnen betalen. Gaat men uit van de veronder stelling dat het wel twee tot drie maan den zal duren, voordat de BTW wordt terugbetaald, dan kan men de extra rente schatten op drie tot vier ton. Een commissie van overleg zal de pro blemen verder onderzoeken. Hoewel de pogingen om meer bloemen via supermarkten en warenhuizen te ver kopen nog steeds marktonderzoek worden genoemd kan men toch beter spreken van stimuleringsverkopen. Men heeft op het trottoir van de Galeries Lafayette te Pa rijs, vóór de Mei gebeurtenissen, fraaie resultaten geboekt. De kotters Wiron VII IJM. 206 en Wiron VI IJM. 207 van de Rederij Wiron zijn naar Duitsland verkocht. Beide kot ters, zusterschepen, zijn in 1959-1960 ge bouwd bij D. Joh. Boot in Alphen aan de Rijn en meten 120 bruto reg.ton. De voortstuwing geschiedt door een Industrie motor van 330 pk. De schepen hebben de laatste jaren geregeld aan de span visserij deelgenomen. Er hebben nog twee IJmuidense sche pen op de nominatie gestaan om naar het buitenland te worden verkocht. Deze ver koop is echter nog niet doorgegaan. Het zijn de motortrawlers Haarlem IJM. 9 en Delft IJM. 37 van de N.V. Visserijon derneming v/h J. C. Pronk. Laatst- De „Wiron VII" IJM 206. genoemd schip is van 1960 en de Haarlem is in 1961 gereedgekomen bij de Sleep- helling Mij. Scheveningen. Ook zij zijn zusterschepen elk groot 310 bruto reg. ton en uitgerust met een 1000 pk. Deutz motor. De eventuele verkoop van de laatste twee schepen moet worden gezien in het kader van vernieuwing van de vloot. De „Haarlem" IJM 9, zusterschip van de „Delft" IJM 37.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4