CLAUDIA KOLB BEWEES OPNIEUW HAAR GR OTE KRA CHT raadsel voor de medici - Doelpunt van Thole kwam als bevrijding voor Oranje èn Spanje Vier gouden plakken voor turnster Vera Caslavska Zwartepoorte stapt uit sportcommissie Gouden wielerploeg door IOC gezuiverd van alle blaam Sluitingsceremonie verliest aan betekenis en kleur n <1 Lach VS superieur in basketbalstrijd Breznjev teleurgesteld over Mexico en een traan Goud voor Kissimov na 145 minuten, de duur van twee wedstrijden Worstelaar op doping betrapt Volleybalteam van Japan zeker van zilveren plak Sportiviteitsprijs voor Nederland en België Dawn Fraser krijgt ƒ40.000.- scliadevergoeding 12 Hl ^ATERDAG 26 OKTOBER 1968 Teleurstelling f pi ;«ff .ju*"**. ÈWMÉÊËÊËm. - Lathouwers leidt de hockeyfinale WWWWWW<MM<IMMIMIWWIW<IWIIIW MEXICO George Haines kon weer lachen. Het verlies van Mark Spitz op de 200 nieter vlinderslag had hem een slechte nacht bezorgd. Maar vrijdag lieten twee andere pu pillen hem weer volop delen in de eer. Pokey Watson, het meisje dat door de nieuwste lichting van de Amerikaanse zwemschool op de vrije slag verdrongen was en op advies van Haines overschakelde naar de rug slag, won de 200 nieter vóór de er kende specialistes Elaine Tanner en Kay Hall. Met Don Schollander is Pokey Watson de enige, die zowel in Tokio als in Mexico goud behaalde. In de Japanse hoofdstad maakte ze deel uit van de vrijeslag estafette, die daar met ruim verschil zegevierde. Daarnaast was Claudia Kolb ongenaak baar op de 400 meter wisselslag. De acht tienjarige pupil van Haines, die eerder reeds de Olympische titel behaalde op de 200 meter wisselslag eindigde met een voorsprong van vele lengten op haar landgenote Lyn Vidali en de Oostduitse Sabine Steinbach. Voor de vele aanwezige medici in het Olympische zwembad vormt Claudia Kolb een groot raadsel. Zij heeft als enige vrij wel geen last van gebrek aan adem. Dat bleek ook vorig jaar reeds bij de Olym pische sportweken van Mexico. Op de 400 meter wisselslag ongetwijfeld het zwaarste onderdeel van het gehele zwem- programma bleef ze met 5.08.5 slechts luttele seconden boven haar eigen wereld record. Ook de zeer slank gebouwde Oostduit ser Roland Matthes haaide vrijdag zijn tweede gouden medaille binnen. Op de 200 meter rugslag moest hij er een lan ge sprint uitpersen om de Amerikanen Mitch Ivey en Jack Horsley voorbij te gaan. Het lukte hem bijzonder overtui gend. Toen hij zijn hand tegen de bassin- wand sloeg was Ivey nog meters van de van de finish verwijderd. De beide Nederlandse meisjes Coby Sikkens en Beb Weeteiing kwamen niet bij de laatste acht. Sikkens gaf tot hal verwege de derde baan Kay Hall goed partij in haar serie maar viel in de eind sprint terug: 2.36,9. Beb Weeteling heeft lange tijd uitzichten gehad op een finale plaats. In de derde serie finishte zij als derde in de voor haar goede tijd van 2.35,4. Zij stond op dat moment vijfde in de totaalrangschikking maar werd door zwemsters uit de vierde en vijfde serie teruggedrongen naar de elfde plaats. Co by Sikkens kwam tenslotte op de vijf tiende plaats. De Amsterdammer Bob Schoutsen, van wie veel werd verwacht na zijn uitste kende zesde plaats in de finale van de 100 m, kon zich gistermorgen niet kwa lificeren voor de eindstrijd op de dubbe le afstand. Schoutsen startte in de vrij zwak be zette vierde serie op baan vijf. Hij moest zelf het tempo maken, keerde na hon derd meter als eerste in 1.09.4, maar werd bij het derde keerpunt ingelopen door de Rus Leonid Dobroskokin. De ge vreesde eindsprint van de Nederlandse recordhouder bleef uit. Dobroskokin plaat ste zich met 2.16.1 nog juist voor de fi nale. Bob Schoutsen viel er met 2.18.2 buiten. In de laatste serie heeft Rinus van Beek nog een verwoede poging ge daan Nederland alsnog in het bezit te stellen van een plaats bij de laatste acht. De Y-zwemmer keerde na 100 meter als eerste in 1.06,7, maar werd op de laatste twee banen voorbijgegaan door de Ame rikaan Gary Hall en de Hongaar Matyas Borloi. Van deze plaatste alleen Gary Ahall zich in 2.16.2 voor de finale. Van Beek finishte in 2.21.2. MEXICO Trainer Hank Iba, de „goudmaker van Tokio" heeft weer een gouden ploeg afgeleverd. Tegen Joegosla vië, dat Rusland in de halve finale be dwong, is de Amerikaanse zege geen mo ment in gevaar geweest. Met de winst op Joegoslavië in de eindstrijd (65-50) bleef de ploeg ook in de 54e Olympische wedstrijd zonder nederlaag. De 22.000 toe schouwers zagen Amerika in de eerste speeltijd een kleine voorsprong nemen (32-29). Na de rust verloren de Joego- slaviërs ook het laatste sprankje hoop op goud. „Jo-Jo" White (14) en Haywood (21) scoorden zoals zij wilden en de eind stand van 65-50 was nog geflatteerd. Spencer Haywood van de Verenig de Staten (8) blokkeert een schot van Petar Skanski van Joegoslavië in de finale. MOSKOU De Russische communisti sche partijleider Leonid Breznjev heeft vrijdag in Moskou verklaard dat de in ternationale standaard van de Russen in de sport verhoogd moet worden. „We heb ben allemaal met belangstelling de pres taties van ons t°am in Mexico gevolgd", zei hij tijdens een persconferentie in het Kremlin, „maar niet alles verliep zo suc cesvol voor onze vertegenwoordigers als we wel zouden willen. De strijd was er zwaar en we zullen de winnaars van Olym pische medailles uitbundig inhalen. De prestaties van onze sportmensen moeten •chter in de toekomst verbeterd worden". van Claudia Kolb van Pokey Watson, die Kay Hall omhelst MEXICO De Rus Kissimov heeft de gouden medaille bij de individuele dres suur gewonnen. De Westduitser Josef Neckermann eindigde op de tweede plaats. Zijn landgenoot Reiner Klimke werd derde. Het doelpunt van Thole, dat een einde maakte aan de langste hockeywedstrijd uit de geschiedenis van de Olympische Spelen. MEXICO De Bulgaarse bantamgewicht Kristo Traikov is de eerste worstelaar, die tijdens het Olympisch toernooi betrapt is op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Hij werd onmiddellijk gediskwa lificeerd en zijn trainer, waarvan men de naam niet wil zeggen, werd voor een jaar geschorst. Tijdens een pauze tussen twee wedstrijden voor de derde ronde van het Grieks-Romeins worstelen bemerkten een aantal juryleden, dat Traikov op zijn stoel op en neer wipte, toen zijn trainer een dot watten bij zijn gezicht hield. De officials grepen dadelijk de watten en lieten ze on derzoeken door de drie medici van de in ternationale gewichtheffederatie. De ana lyse wees uit dat de watten gedrenkt wa ren in amoniak. De internationale gewicht heffederatie heeft het gebruik van alle chemische produkfen verboden. MEXICO De Japanse herenploeg heeft, door in z(jn laatste wedstrijd voor het Olympisch volleybaltoernooi met 3-0 van Bulgarije te winnen, beslag gelegd op de zilveren medaille. De Japanners hebben, met een wedstrijd meer gespeeld, een punt meer dan Rusland en Tsjechoslowakije, maar deze twee ploegen spelen nog tegen elkaar. De winnaar komt in punten boven de Japanners. De verliezer eindigt gelijk met Japan, maar komt door een slechter setgemiddelde op de vierde plaats. Bij de dames verzekerde Polen zich van de bronzen medaille door Peru met 3-1 te verslaan. De grotere en krachtiger gebouw de Poolse dames wonnen met hun uitste kend netspel en waterdichte verdediging onbedreigd van Peru. De Japanse herenploeg heeft Bulgarije, dat wereldkampioen Tsjecho-Slowakijezijn enige nederlaag toebracht, geen schijn van kans gegeven. De Japanners, die in Tokio het brons grepen, speelden bijzonder snel en met veel variatie. In de eerste set bouw den zij een comfortabele voorsprong van 10-4 op, waarna zij zonder moeite de set met 15-7 wonnen. In de tweede en derde set waren er ook geen moeilijkheden. MEXICO. Vera Caslavska, de Tsje chische turnster die vandaag in Mexico in het huwelijk treedt met haar landge noot Odlohil is de grote ster van het Olympisch turntoernooi geworden. Zij ver overde in totaal vier gouden en een zil veren medaille. Vera Caslavska, die zich bij de Mexicanen een enorme populariteit heeft verworven, moest het goud voor haar vrije oefening delen met de Rus sische Larissa Petrik. Beiden werden door de jury precies even hoog gewaardeerd Voor Rusland is ook het turnen bij de dames een teleurstelling geworden. Na talia Kutchinskaja kon haar grote Tsje chische rivale alleen op de evenwichts balk de baas blijven. Tot een werkelijk serieuze bedreiging van de overmacht van Vera Caslavska was het Russinetje echter niet in staat. MEXICOSTAD De Nederlandse wie lerploeg, die een gouden medaille heeft veroverd in de ploegentijdrit over 100 km op de weg, is gezuiverd van de blaam voor deze wedstrijd gebruik te hebben gemaakt van stimulerende middelen. Zoals bekend was de glans van het goud in Mexico een beetje dof geworden door de weinig over tuigende uitspraken van chef de mission Dokkum en de medische commissie van het NOC en het naar huis sturen van soig- neur Sjeng Collard. Hierdoor waren in Mexico geruchten ontstaan, die gisteren uit de wereld zijn geholpen door Alexan der Prins de Merode, de Belgische voor zitter van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité. Vrij dagmorgen heeft hij een uitvoerig gesprek gehad met de leiders van de Nederlandse ploeg en daarna heeft de medische com missie van het IOC het volgende com muniqué uitgegeven: „De tegenwoordig gebruikte omschrij ving van doping stelt slechts het gebruik van die stimulerende middelen strafbaar, die door de gevolgde onderzoekingsme thoden kunnen worden aangetoond. Een logisch gevolg van dit standpunt is dat de medische commissie van het IOC geen maatregelen kan nemen tegen het toe dienen van hormoonpreparaten, ook niet in het geval dat deze niet zijn toegediend met de vooropgezette bedoeling een ge- nezig te bewerkstelligen." In een andere uitleg op dit communiqué heeft de Prins de Merode verklaard „Wanneer het gaat om stimulerende mid delen of andere producten, die aan de con trole kunnen ontsnappen, zou het niet juist zijn een sportman te bestraffen van wie men weet dat hij daarvan gebruik heeft gemaakt, terwijl andere sportmen sen, die de zelfde stoffen hebben ingeno men onopgemerkt blijven doordat het onderzoek niets kan hebben aangetoond. Dat is gewoon een kwestie van decht en rechtvaardigheid. Daarom heeft de com missie besloten alle mededelingen die hem op dit gebied bereiken over welke ploeg of welke sportman ook, naast zich neer te leggen". Het bericht van de medische commissie van het IOC inzake de gouden medailles van de wielerploeg werd met opluchting in het Olympische dorp ontvangen. René Pijnen „Ik had niet anders verwacht". De chef de mission, de heer Dokkum had zo snel nog geen communiqué verwacht. „Dokter Willebrand en ik hebben vrij dagochtend een verhelderend gesprek met de medische commissie gehad. Het com- muniquéè geeft de toestand volkomen weer". Dokter Dokkum voegde er nog aan toe dat het oorspronkelijk voornemen van de medische commissie om de gevon den medicamenten aan de medische com missie van het IOC te overleggen niet no dig was gebleken omdat „men daar vol komen wist waarover men sprak' Ook chef d'equipe Arie Zwartepoorte bevestigde nogmaals zijn vertrouwen in het goud van de ploeg. „Maar je weet het nooit in dergelijke gevallen. Ik ben blij voor de jongens, maar ik betreur dat er zoveel narigheid rond die gouden plakken is geweest". Zwartepoorte kondigde aan per 1 januari 1969 definitief te zullen be danken als lid van de sportcommissie. „Het werk daarvoor is me over het hoofd gegroeid. Ik zal nog rapport uitbrengen over de Spelen, nog een keer meever- gaderen maar dan is het ook gedaan". Joop Middelink ontving het bericht min der uitbundig. „De glans van de medailles is er toch al lang vanaf. Ik ben ook blij voor de jongens, die overigens haast geen weet hebben gehad van hetgeen er ge beurd is". Middelink hoopte dat deze af faire er toe mag leiden dat in ons land de medici, „die van zichzelf zeiden dat hun standpunt misschien extreem en ouder wets kon zijn", in nauwer relatie tot de meer vooruitstrevende sportartsen zullen treden in het belang van de sport in het algemeen. Middelink brak tenslotte een lans voor de weggestuurde Sjeng Collard. De coach zelf weet nog niet of hij in de sport blijft. De teleurstelling rond de gou den medailles is te groot geweest. Bij het herenturnen staan de zaken er voor Rusland, dank zij Michail Voronin aanzienlijk beter voor. Hij komt als enige deelnemer op alle zes onderdelen in de finale uit- Ook de Jappanners hebben ech ter goede papieren. Slechts een enkele andere nationaliteit heeft zich in het Rus- sisch-Japanse duel kunnen mengen. Het zijn de Joegoslaaf Cerar en de Pool Kubica en de Fin Laiho bij het paard- voltigeren en de Oostduitser Koeste aan het rek. De bezetting van de finales van de verschillende onderdelen is: Vrije oefening: Sawao Kato (Jpn), Na- kayama (Jpn), Tkeshi Kato (Jpn), Ken- motsu (Jpn), Voronin (Rus) en Tsukuha- ra (Jpn); Paardvoitigeren: Cerar (Joesl), Voro nin (Rusl), Laiho (Fin), Klimenko (Rus), Kubica (Pol), Kenmotsu (Jpn); Ringen: Sawao Kato (Jpn), Nakayama (Jpn), Voronin (Rusl), Takeshi Kato (Jpn), Tsukuhara (Jpn), Diamidov (Rus) Paardsprong: Takeshi Kato (Jpn), Endo (Jpn), Voronin (Rus), Kenmotsu (Jpn), Diamidov (Rus), Karassev (Rus), Naka- ,yama (Jpn), Klimenko (Rus); Brug: Nakayama (Jpn), Voronin (Rus) Sawao Kato (Jpn), Takeshi Kato (Jpn), Kenmotsu (Jpn), Klimenko (Rus); Rek: Voronin (Rus), Nakayama (Jpn), Sawao Kato (Jpn), Koeste (ODL), Ken motsu (Jpn), Diamidov (Rus). Vera Caslavska met haar oogst. -:A,m MEXICO. Kick Thole, de lange blon de middenvoor van het Nederlandse hockey-elftal gaf tenslotte de beslissen de klap. Onze landgenoten wonnen daar mee de marathonwedstrijd tegen Spanje om de bezetting van de vijfde plaats met 1-0 Honderdvijfenveertig minuten stonden beide ploegen tegenover elkaar, eer het enige doelpunt van de wedstrijd viel. De De officiële speeltijd, maar Nederland toonagevend was en gedurende lange pe rioden de Spaanse verdediging onder druk zette, verliep zonder doelpunten, evenals de daarop volgende verlenging van vijf tien minuten. Om toch tot de beslissing te komen moest er, zo luidden de reglemen ten, worden doorgespeeld tot er een doel punt viel, waarbij elke zevenenhalve mi nuut van doel werd verwisseld. In deze slijtageslag, waarin de spe lers zelfs geen verzorging mochten hebben hetgeen tot veelvuldiger en fellere pro testen van officials en doktoren leidde, ging de vermoeidheid steeds meer invloed doen gelden. Het spel werd onzuiverder en de kreet om een doelpunt of de strijd te staken klonk steeds meer van de tri bune. Thole wist tenslotte de lam gesla gen Spaanse verdediging, die tot dat mo ment voor onze landgenoten een onneem bare veste was gebleken, te verschalken en rondde de doorbraak met een hard, feil loos gericht schot af. Met groot gejuich werd de verlossende treffer ontvangen. In deze voor het Nederlands hockeyelf- tal historisch ontmoeting bestaande uit de ruim twee normale wedstrijden, heeft Nederland het beste van het spel gehad, maar in de afwerking van de aanval faalden onze landgenoten. Slechts enkele malen kwam Oranje dichtbij een doelpunt, zoals in de negende minuut toen Frans Spits uit een voorzet van links van Thole de bal tegen de kruising van paal en lat schoot. In de 25e minuut moest Nederland met tien man verder, doordat Piet Weemers met een bloedende hoofd wond door een slag van een Spaanse stick werd uitgeschakeld. Met een omzwach teld hoofd kwam hij tien minuten na de rust echter weer terug en speelde verder de wedstrijd uit. Noch uit de strafcor- ners, noch uit de kansen die zich voor beide ploegen voordeden, wisten de schut ters winst te halen. De vraag was ten slotte slechts: „Hoe lang nog..." Kick Thole gaf het antwoord dat voor winnaars en verliezers als een bevrijding kwam. MEXICO Nederland en België zullen de sportiviteitsbeker, die voor het eerst werd beschikbaar gesteld bij een Olym pisch hockeytoernooi, moeten delen. De officials die hun keuze moesten maken, konden geen verschil in sportief gedrag ontdekken bij Nederland en België Bei de landen zullen de beker nu twee jaar mogen houden, het lot moet nog beslis sen wie de beker uit Mexico naar de Benelux moet meenemen om hem de eerste twee jaar te bewaren. MEXICO De Nederlandse scheidsrech ter Guus Lathouwers zal met de Italiaan Tinti de finale van het Olympisch hockey toernooi tussen Pakistan en Australië lei den. De wedstrijd wordt vandaag gespeeld. SYDNEY De voormalige Olympische zwemkampdoene Dawn Fraser uit Australië heeft voor een rechtbank van Nieuw Zuid Wales een schadevergoeding toegewezen gekregen van 10.000 Australische dollars (ongeveer 40.000 gulden). Dawn Fraser had een krantencombinatie beschuldigd van het plaatsen van insinuerende artikelen op 1 en 2 maart 1965 toen de zwemster door haar bond voor tien jaar geschorst werd wegens zogenaamde uitspattingen tijdens de Spelen van Tokio (1964). De jury was van mening dat Dawn Fraser in een van de artikelen werd beledigd en recht had op een schadevergoeding. De winnares op de 100 meter vrije slag heeft altijd ontkend, dat zij betrokken was geweest bij een drankfestijn tijdens een party in het heren- gedeelte van het Olympische dorp. MEXICO Geheel in strijd met de traditie heeft het Mexicaanse Olympisch Comité bepaald dat bij de sluitingsplechtigheid zondag per land slechts zes ver tegenwoordigers mogen meelopen. Bij alle voorgaande Spelen paradeerden de ploe gen in hartverwarmende vriendschap voor elkaar. Het comité verdedigde deze handelwijze met erop te wijzen dat zij wanorde wilde voorkomen. Er was nota van genomen dat na de openingsceremonie op zaterdag 12 oktober, veel delegaties de rijen hadden verbroken, nadat zij het stadion hadden verlaten. Onder de aanwezige atleten werd deze maatregel druk besproken. Velen zijn in Mexico gebleven om nog te kunnen deelnemen aan de afscheidsceremonie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 12