Andere opzet Zandvoorts pierplan Speelgoed voor miljonairs tg NIEUWS IN HET KORT KkM I IIIFl 11] 41? i^Éii'11 'V V i STARTEN IN DE HERFST BLIJKT VAAK TE MOEILIJK Groot risico lopen vooral jonge en oude voetgangers ■n Flats in Driehuis na anderhalf jaar nog niet bewoond Zondag geen proefvaart „Melania" Controle voor de winter Bromfiets voor de stad 4 Kort IJmondnieuws HHfn|BHpHppnpaB 'Hé ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 Parkeergarages Geen fusie met CDU Tarieven en service van gemeenten Duivelsburgh Zwemmen Logica Waarschuwing pagifiiggS PkISé K» m WÈÊËËm. TWEEDE KLEP ROEST De Pininfarina Bentley. Op de Engelse autoshow in Earls Court heeft Pininfarina een „ouitenmodel" Bentley mee gebracht naar zijn stand; het is het resultaat van een particuliere opdracht van zo'n ander halve ton. Een miljonair die onbekend wenst te blijven had het Turijnse ontwerpbedrijf op dracht gegeven een Bentley uit de T-serie aan te passen aan de huidige stijl van vormgeving. De aloude Bentley is er onherkenbaar bij ge worden; de vloeiende dakstijl, met de uiterst dunne raamstijlen, gaat over in een licht glooiiende bagageklep, die eindigt bij het recht afgesneden achtereind van de wagen. Vóór heeft de auto een andere grille gekregen, terwijl recht hoekige koplampen die meer in overeenstem ming waren met de vormgeving, werden ge monteerd. De portierkrukken zijn volkomen weggewerkt. Onder deze huid in Italiaanse stijl schuilt echter nog de complete Bentley, inclusief de 6,2 liter V8-motor. De binnenruimte is onaangetast gelaten, zij het dat Pininfarina een duidelijk ontwerpstem- pel heeft gedrukt op zetels, dashboard en een op veiligheid afgestemde afwerking. Voorlopig is dit de enige Pininfarina Bentley ter wereld. Het is overigens niet de enige dure wagen die deze tentoonstelling sierde; de nieuwe Phan tom VI, het luxueuze statige Rolls-Roycemodel dat slechts als limousine wordt geleverd sloeg alle records. Een van de snufjes waarmee deze wagen (kosten zo'n 110.000 gulden) zich onder scheidt is het gescheiden air-conditioningsy- steem voor chauffeurs- en passagierscompa: ti ment. De motor is een 6.23 liter V8-kracht'oron, die nieuwe cilinderkoppen heeft gekregen. De carrosserie van dit model werd geleverd door H. J. Mulliner Park Ward. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS. Ruim anderhalf jaar na de oplevering zijn de luxe koopflats aan de Driehuizerkerkweg in Driehuis nog steeds niet alle bewoond. Bordjes op de ramen duiden aan, dat de op één na laatste flat nu is verkocht, maar de be woners zijn er nog niet ingetrokken. Voor de laatste flat moet zich nog een gegadig de melden. De woningen zijn op 25 april 1967 officieel opgeleverd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De technische proef vaart van de mammoettanker „Melania" die voor Shell Tankers bij de NDSM in Amsterdam wordt afgebouwd is uitge steld. De reus zal in geen geval zondag 3 november zee kiezen. De mogelijkheid bestaat, dat de „Melania" eerst op 24 no vember door de Noordersluis van IJmui- den komt voor de proefvaart op de Noordzee. Solotoneel. Voor de leden van de jongerensociëteit „Idee '66" zal heden avond in het gebouw aan de Snellius- straat in IJmuiden de acteur Jules Croi- set optreden. Hij komt met zijn nieuwe voordrachtprogramma „Zangen van Mal- dorot", waar hij binnenkort een tournee door Nederland mee zal ondernemen. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT De bestaande plannen voor een wandelpier in Zandvoort hebben een rigoreuze verandering ondergaan, en zijn ingepast in een bebouwingsplan van het achter de ontworpen pier liggende terrein. De aanpassing van het ont werp heeft als uitgangspunt dat wandel- pier en landbebouwing niet uitsluitend voor recreatieve doeleinden in het zo merseizoen moeten dienen, een groot ge deelte zal namelijk het gehele jaar een functie kunnen hebben. Het belangrijkste gedeelte van de land- bebouwing bestaat uit enige honderden flats, welke zodanig zijn ontworpen dat ze in het seizoen op een eenvoudige wijze in twee woningen waarvan een va kantiewoning kan zijn kunnen worden gesplitst. Het beschikbare bouwterrein, iets ten ruiden van het circuit1, en ruim 20.000 m2 groot zal op de begane grond worden be stemd voor verschillende recreatieve ac commodaties. De toegangswegen tot deze accommo daties binnen het terrein worden in ver band met de openstelling buit enhet zo merseizoen grotendeels overdekt. De pro j ectontwikkelingsmaatschappij „De Havenzathe" die in opdracht van de oorspronkelijke initiatiefnemers, de Ko ninklijke Nederlandse Mij. voor Haven werken, het plan verder ontwikkelde, denkt aan de volgende bestemming congres- en schouwburgzaal; overdekt zwembad; verschillende zalen voor binnensporten; overdekte winkelgalerij, zowel voor be woners van de geprojecteerde flatwonin gen als ten dienste van de vakantiegan gers. Tussen deze gebruiksruimten komen royale mogelijkheden tot wandelen en winkelen, waarbij de overdekte wandel ruimte zich voortzet op de wandelpier, waarvan de constructie zodanig zal wor den aangepast dat op de pier ook over dekte wandelgelegenheid met kiosken en dergelijken komt, met aan het einde van de wandelpier een paviljoen en ruime gelegenheid om boven op de pier bij goed weer in open zeelucht te kunnen verblij ven. Onder het gehele gebouwencomplex zijn grote kelders ontworpen waarin par keergarages komen voor de flatbewoners en voor de bezoekers van het recreatie project. De parkeergarages worden door middel van een tunnel verbonden met de toevoer wegen naar het terrein. Bovendien is ruimte gereserveerd voor saunabaden, een bowlingbaan, biljartzalen, geluiddichte beatruimten en zo meer. Het plan is thans ingediend bij de ge meente Zandvoort, die zich nu zal moeten uitspreken over de vernieuwde opzet van het plan. De kerngedachte van het plan, perma nente bewoning en gedurende het gehele jaar geopende recreatiemogelijkheden heeft van vele zijden weerklank ondervonden. De realisering van de wandelpier welke door het lange uitblijven van de rijksgoed keuring voor het oorspronkelijke plan moeilijker werd door gewijzigde economi sche omstandigheden heeft door haar nieuwe opzet veel meer kansen gekregen. Een van de belangrijkste factoren is dat het seizoen in Zandvoort door de nieuwe recreatiemogelijkheden belangrijk verlengd kan worden. Men gaat er van uit dat er ongetwijfeld verdere stimulansen zullen uitgaan van de nieuw geprojecteerde aanvoersweg naar Zandvoort, welke de kust bereikt juist bij het voor de landbebouwing van de wandel pier gereserveerde terrein. Deze weg zal met een tunnel worden verbonden met de parkeergarages. Met de bouw van het gehele plan hoopt men nog volgend jaar te kunnen beginnen. Met verontwaardiging zullen vele leden, medestanders en voormalige kiezers van de Christen Democraten Unie in Neder- van de C.D.U., om samen met het wegge lopen Kamerlid Harmsen van de „Boeren partij" wéér een nieuw klein rechts groep je van een paar honderd personen te vor men onder de naam van „Binding-Rechts". Het ergerlijke bij deze droeve vertoning is het feit, dat men het valselijk wil doen voorkomen, alsof de hele Christen Demo craten Unie zich bij deze „fusie" heeft aangesloten. Dit is uiteraard pure onzin. Het is integendeel zó, dat door allerlei gelukkige omstandigheden de Christen Democraten Unie zich langzamerhand aan de „groeistuipjes" heeft ontworsteld en haar politieke gelederen successieve lijk kon zuiveren van de overal bekende „beroeps-querulanten", die de uitbouw en de doeltreffende organisatie van vrij wel elke jonge politieke partij zowel door hun irritant als ook door hun ondeskundig optreden vertragen en zelfs opzettelijk sa boteren. Ook de verschillende bestuursorganen zijn grotendeels „verjongd" en de Chris ten Democraten Unie kan voor haar lei dinggevende functies putten uit toegewijd en jong deskundig kader. En zo kan thans in Nederland (voorlopig nog grotendeels achter de schermen!) een nieuwe grote nationale en duidelijk rechts georiënteer de Christen Democraten Unie groeien, die bij de aanstaande verkiezingen een be langrijke rol kan spelen ten faveure van naar we vurig hopen ons gehele Ne derlandse volk in het kader van een vere nigd Europa! De Christen Democraten Unie is springlevend onder betrouwbare en deskundige leiding, zodat onze politie ke vrienden gerust erop kunnen zijn, dat alles gewóón doorgaat. De koninklijke goedkeuring op de door de algemene ledenvergadering van 9 maart j.l. aangenomen herziene statuten wordt elk ogenblik verwacht! De C.D.U. blijft een onafhankelijke zelfstandige par tij, die zich nergens bij „aansluit"! L. H. POVEL, Oud tweede Secretaris Dagelijks en Hoofd bestuur én Provinciale Raad Noord-Holland van de Chris ten Democraten Unie. (Postbus 305, Hilversum). In uw blad van 15 oktober staat een stuk over de verhoging van reinigings rechten in Heemstede. Men kan zich af vragen of een verhoging van tarieven met 50 percent fair is tegenover de gebrui kers (van 24 naar 36) maar wat be langrijker blijkt te zijn is het grote ver schil in service dat geboden wordt bij deze tarieven. Voor 24.- in Heemstede dat moet dus 36 worden ledigt men vuilnisemmers in die gemeente twee maal per week (drie emmers), terwijl men in Bloemendaal-Overveen 27 rekent voor drie emmers, een maal per week. Ter vergelijking dient: In Abcoude twee maal per week een emmer voor 12 en voor iedere emmer meer 3 Mijn vraag is welke grenzen de gemeentelijke auto nomie kent en of bijvoorbeeld deze ta- rievenverhogingen op den duur als belas ting moeten worden gezien. Wanneer dat zo wordt, kan gesteld worden dat de over heid, en de semi-overheid. een onleefbaar klimaat schept, waarin betaald moeten worden voor de eerste levensbehoeften. Persoonlijk denk ik dat ook enigszins bij de rioolrechten die elders geheven wor den en bij de verhogingen van de wa tertarieven en polderrechten. Het is mij duidelijk dat arbeidskrachten duurder worden, maar waarom blijven deze ta ken geen overheidstaken, respectievelijk gemeentetaken zonder meer? Men kan niet eens bedanken voor de eer, om vuil nis te laten afhalen; terwijl om een an der voorbeeld te noemen, iedereen weet dat de industrie de grootste watervervui ler is, toch particulieren mee moeten betalen om dit land voldoende water te leveren. J. W. C. VAN STEEDEN, Overveen. Met verbazing heb ik kennis genomen van het sociaal onrecht dat is begaan te> genover de bejaarden in het bejaarden tehuis „De Engelenburgh" in Veenendaal. De directrice heeft blijkbaar volgens haar eigen orthodoxe principes andere maat staven over het brengen van een beetje levensvreugde aan de mensen die aan haar hoede zijn toevertrouwd. Het is mij niet mogelijk te geloven, dat noch zij, noch de bejaarden het woord „operette" ooit gehoord zouden hebben. Veenendaal is toch niet zó klein dat hiervan niets zou zijn doorgedrongen. Ook niet wat betreft gepaste ontspanning, waartoe toch zeker de operette behoort. De weigering deze mensen kosteloos een kostelijke avond te bezorgen door de Ko- gellagerfabriek S.K.F., „hoed af voor de ze fabriek", kan voor mij maar één oor zaak hebben. Zou het niet beter zijn de naam „De Engelenburch" om te dopen in „De Duivelsburgh". Deze naam lijkt mij, gezien de omstandigheden waarin deze mensen verkeren beter op zijn plaats. Zou een klacht bij het Ministerie niet kun nen leiden tot het ontslag van .deze oude vrijster? Het moet voor de inwoners toch een nachtmerrie zijn om onder een der gelijk bewind te leven tot aan hun bevrij dende dood? Gaarne vraag ik aandacht voor het volgende: een vriendin van mij die aan het water woont, heeft twee kinderen van vier en een half en zes jaar. De kinderen krijgen 3 maal per week les en dit kost haar (met terraskaart voor haarzelf erbij inbegrepen) 13.05 per week. Ze heeft uitgerekend dat het leren zwemmen van haar twee kinderen haar meer dan 350,- gaat kosten! Is het een wonder, dat zo veel moeders dan maar liever wachten tot de kinderen op school les krijgen? En hoe vaak hoeft het niet meer? Mevrouw I. E. A. BEEKMAN, Haarlem. Steeds weer treft het me in de krant hoe onlogisch wij mensen kunnen denken. Enkele voorbeelden: a) Er mag geen spreeuw of lijster aan onze appels of peren pikken; indien de vogelstand is uitgeroeid en er ton nen van het prachtige fruit klaar lig gen, is er teveel en gooien we alles voor de varkens of op de mesthoop; b) We halen vele ongeschoolde krachten ons land binnen en geven onze eigen geschoolde mensen uitkering om vooral niets te doen; c) We geven duizenden guldens uit om een mensenleven te redden en vin den bet vanzelfsprekend dat er mil joenen vermoord worden; d) We kijken iedere avond naar Mexico en zien duidelijk hoe jongeren der wereld zich verbroederen en sportief hun nederlaag bekennen; e) We willen graag dat onze ouden van dagen nog ouder worden en vergeten om de jeugd te leren een jaartje te offeren voor sociale hulp. Zou het echt geen tijd worden dat ook meis jes eens een jaar in ziekenhuis of be jaardentehuis gingen werken en dat de jongens een jaar nuttig werk deden, waar ook ter wereld; f) We vinden het echt heel erg dat er jonge poesjes in de vuilnisemmer lig gen en dat een boerenzoon een pony dood slaat, maar een bontjas van eek hoorn, bever, zeehond, schaap, vos of lam, hangen we zonder blikken of blozen over de schouders, terwijl er toch prachtig namaakbont in de handel is. Laten wij allemaal nog eens proberen logisch te denken; er kan dan veel ver anderen. P. VAN WA VEREN, Heemstede De Anti-Vivisectie-Stichting wijst er op. naar aanleiding van in de pers versche nen publikaties over de Nederlandse Bond tot bestrijding van de vivisectie, in geen enkele relatie tot deze Bond te staan. Zij wenst daarmede niet te worden verward J. F DE VRIES. Secretaris Anti vivisectie stichting 's-Gravenhage. Herfst en winter kunnen voor de automobilist onaan gename verrassingen in petto hebben. Verrassingen waar van vele voorkomen hadden kunnen worden, als op tijd iets meer aandacht aan de auto was besteed. Vooral bij het starten kunnen zich in deze jaargetijden moeilijk heden voordoen. De grotere vochtigheid in de lucht en de steeds dalende ochtendtemperaturen, zeker als deze lager zijn dan min vijf graden, brengen onherroepelijk een niet geheel gevulde accu of een defect aan het ont stekingsmechanisme aan het licht. Controleer deze onderdelen daarom en vergeet daarbij niet een blik te slaan op de electroden van de bougies en op het mechanisme onder de verdeelkap. Er zijn spuit bussen in de handel waarmee men dit laatste onderdeel kan beschermen tegen vocht. Het aan de zenuwen knagende gejank van een start motor, die er maar niet in slaagt de krachtbron van de wagen op gang te helpen, onthult in vele gevallen hoe weinig de doorsnee automobilist verstand van auto's en techniek heeft. Hij dient te weten dat bij lagere buiten temperaturen de motor extra „voedsel" nodig heeft om aan het werk te gaan. Het benzine-luchtmengsel in de normale verhouding is in deze tijd van het jaar vaak niet meer voldoende; het mengsel moet rijker zijn, dat wil zeggen er moet meer benzine aan worden toegevoegd. Dat kan men bereiken door een juiste bediening van de choke, hoewel in veel moderne wagens de handchoke is vervangen door een automatiek. Maar ook de automa tische apparatuur kiest in deze overgangstijd van zompr naar winter niet altijd de juiste verhouding, omdat de wisselende temperaturen meestal net iets meer of net iets minder eisen, zodat de automatiek te lang of te Kort staat ingeschakeld. Wijzigingen in het benzine-luchtmengsel kunnen hetzij via de handchoke, hetzij via een automatiek worden be vorderd. Een van de meest gangbare typen is de tweede klep in de carburateur die de toevoer van lucht beperkt en door onderdruk de benzine in de gelegenheid stelt in grotere hoeveelheden tot het mengsel toe te treden. Als de choke uitgetrokken is. dient men bij een dergelijke inrichting met de voet het gaspedaal enigszins in te druk ken. Er bestaan automaten die het mengsel regelen aan de hand van de motortemperatuur en belasting. Deze wor den voor het omdraaien van de sleutel met een volledig intrappen van het gaspedaal in werkmg gesteld. Zodra de motor op temperatuur is, schakelt de automaat zich uit. Veel van de startmoeilijkheden komen echter voort uit het feit dat vele automobilisten geen raad weten met de choke. Er zijn meer punten aan de wagen die in dit jaargetijde de automobilist verplichten in actie te komen: roest, de erfvijand van de auto, kijkt verlangend naar herfst en winter uit om voorgoed •'e kunnen afrekenen met die zo veel honderd kilo blik. Ondanks de vele laklagen die de autofabrikant, vaak via een elektrisch systeem, op zijn produkten aanbrengt ziet roest in de loop der jaren kans zich ergens in het chassis te nestelen. En meestal op onbereikbare plaatsen, tot zelfs in de kokerbaiken aan toe. Er zijn in de handel verscheidene soorten spuitbussen, waarmee de handige autobezitter een tectyllaag op zijn wagen kan aanbrengen. Voor het tectyleren van het bin nenste van de kokerbaiken moet hij maar liever even naar de garage gaan; men boort dan op de daartoe be stemde plaatsen gaatjes in de balk waardoor de tectyl wordt gespoten. Er bestaan eveneens beschermingslagen voor de chroomstrippen; misschien staat het even niet zo mooi, maar het vormt wel een stukje behoud voor uw auto. Bijna de helft van de kinderen en bejaarden die ver leden jaar in het Nederlandse verkeer werden gedood waren voetgangers. Uit een steekproef die in Engeland werd gehouden bleek dat het risico van voetgangers be neden de zestien jaar tweemaal zo groot is, in verge lijking met de groep zestien tot zestig jaar. Bij bejaarden boven de zestig wordt het risico zelfs viermaal zo groot. Op grond van dit gegeven wordt de jeugd in verscheidene buitenlandse onderzoekingen aanbevolen te trainen >n het schatten van snelheden en afstanden. Verlichting van voertuigen en zichtbaarheid van voet gangers spelen bij verkeersongevallen een grote rol. Een donker geklede voetganger wordt in het duister door een automobilist die met gedimd licht rijdt pas gezien op een afstand van 25 tot 60 meter; deze afstand wordt 40 tot 200 meter als de voetganger lichte kleding draagt. De maanden november en december geven zowel in Europa als in Amerika het hoogste ongevallencijfer met voetgangers te zien. Aanbeveling verdient daarom nog eens voorlichting te geven over het oversteken, het lopen op buitenwegen, het van richting veranderen door fietsers en bromfietsers en het lopen of fietsen bij duisternis, waarbij verlichting en het dragen van lichte kleding wordt aanbevolen. (Dit zei onlangs mr. M. Polak, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer tijdens een persconferentie). WMWk De Phantom VI. wm Kreidler brengt volgend jaar voorjaar een nieuwe stadsbromfiets uit, uitgerust met een volautomatische centrifugaal koppeling. Bij geringe snelheid kan men de motor (2 pk bij 4.200 t.pm.) starten, waarna men nog slechts vol gas behoeft te geven. De nieuwe brommer heeft twee versnellingen, een tele- scopisch gedempte voorvork en uiteraard een maximum snelheid van veertig kilometer per uur. Prijs rondom f600. Er is een nieuwe Morris 1800 S verschenen, die door een aangepaste motor wat meer pit ontwikkelt dan de overige 1800 modellen van BMC. Hoewel het nog steeds de dwarsgeplaatste 1798 cc krachtbron is, werd het ver mogen vergroot tot 100 pk, terwijl de compressieverhou- ding 9.5 1 werd. Het resultaat is een topsnelheid van ongeveer 160 km per uur Dit „S"-model heeft schijf remmen met een grotere diameter meegekregen/ In tweeëneenhalf jaar heeft Ford 100.000 Transits ver kocht. Naast vele standaardmodellen, bestaat er gelegen heid tot het opbouwen van speciale carrosserieën op het Transit-chassis.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4