Sympathiek gebaar bij opening van weekmarkt in Santpoort VERENIGINGSNIEUWS Annie M. G. Schmidts eerste blijspel in Velsen 1 Eerste zangavond trok geringe belangstelling Langs sluizen en havens Parkeermeters in Velsen George van Renesse gaf concert in Beverwijk I m JL Mevrouw Burghout kocht in voor ,Kennemergaarde Inhaalduel van ADO '20 tegen USVU Motortrawlers van Nordsee Veel narigheid in dichte mist MEXICO v TEL. 15000 ZATERDAG 26 OKTOBER 1968 5 waÈÈÊm V eisendJ muiden TAXI 3000 TEL. 23000 Kees Maas mm Treffend meesterschap op salonpiano Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel 00.10.09 officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico J. H. Moolenijzer, (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De Santpoortse huis vrouwen hebben de weg naar de nieuwe weekmarkt op de Terrasweg vrijdag uit stekend kunnen vinden. Kort na de offi ciële opening door de vice-presidente van de raad van samenwerkende vrouwenor ganisaties, mevrouw J. Burghout - Berck stroomde de Terrasweg namelijk vol met kooplustigen en werden er aan de kra men reeds druk zaken gedaan. Voorafgaande aan de openstelling van de markt, heeft in de taveerne „De Ui lenboom" een korte plechtigheid plaats gehad, waar loco-burgemeester H. de Boer en de wethouders J. G. Kolkman en C. Ockeloen, alsmede gemeentesecre taris J. Veenstra, raadsleden en verte genwoordigsters van vrouwenorganisaties zowel als afgevaardigden van de markt kooplieden bij aanwezig waren. Wethouder J. G. Kolkman schilderde in zijn toespraak het eigen karakter van Santpoort, dat zich vijftig jaar geleden al van de gemeente Velsen had willen afscheiden. „Gelukkig echter is dat niet gebeurd" aldus de wethouder die er overigens zijn vreugde over uitsprak, dat het eigene van Santpoort zich op meer dan één wijze regelmatig uit. Om die reden ook is het, dat het gemeente bestuur zijn oor heeft geleend aan het verzoek, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een wijkmarkt in dit gemeentedeel van Velsen. Dit onder zoek heeft nauwlettend plaatsgehad en resulteerde in het instellen van de week markt, welke voorlopig op de Terrasweg zal worden gehouden op elke vrijdag van 10 uur tot 16 uur. De wethouder zeide ervan overtuigd te zijn, dat Santpoort een markt waard is en hoopte, dat de huisvrouwen deze overtuiging waar zullen maken. Mevrouw J. Burghout-Berck sloot zich bij de woorden van de heer Kolkman aan en riep de dames op ervoor te zorgen dat de weekmarkt niet ten onrechte in Santpoort is ingesteld. Uit naam van de kooplieden, verenigd in de Centrale Vereniging van Ambulan te Handel, sprak de heer Jac. van der Kar, die er allereerst zijn^pijt over uit sprak, dat de geestdriftige toespraak van de wethouder niet buiten op de Terras Mevrouw J. Burghout-Berck, vice- presidente van „Samvro" tijdens haar tocht langs de kramen, bij het doen van inkopen voor de patiën ten en het personeel van „Kenne- mergaarde"daarin bijgestaan door wethouder J. G. Kolkman. weg was uitgesproken, zodat de markt kooplieden er ook kennis van hadden kun nen nemen. Hij schetste, dat de kooplie den niet direkt verrukt waren geweest over het plan om in Santpoort een week markt in te stellen, met het oog op de grote markten rondom Santpoort. Een belangrijke factor is „hoe" de markt kooplieden hun waren brengen en voor het overige is het woord aan de huisvrou wen om de markt verder waar te maken. In zijn beantwoording attendeerde wet houder Kolkman erop, dat bij het vast- tellen van de datum der opening het ge meentebestuur, gezien het jaargetij, een plechtigheid in de open lucht niet had willen- riskeren. Hij zegde echter, dat in dien de markt zou moeten worden uitge breid, de markt op het nieuwe terrein buiten" zal worden opengesteld. Vervolgens vertrok het gezelschap naar het marktterrein, waar de vice-pre sidente van „Samvro" aan het begin van de Terrasweg, aan een daar geplaatste vlaggenmast de gemeentevlag van Vel sen ontplooide. Daarna begaf zij zich op weg om aan de kramen iets te kopen, dat onbestemd is voor de patiënten en het personeel van Kennemergaarde, die dit gebaar als een groet en bewijs van mede leven mogen beschouwen. De marktkooplieden hebben dit sympa thieke gebaar willen steunen en samen geld bijeengebracht om hun bijdrage daaraan te geven. Uit hun naam werd een bedrag van ongeveer 150,-, aange boden. De directrice van Kennemergaar de heeft de gaven dankbaar in ontvangst genomen. De weekmarkt in Santpoort wordt officieel geopend. Het moment, ivaarop mevrouw Burghout de ge meentevlag aan het begin van de Terrasweg ontplooide. ZATERDAG 26 OKTOBER Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden-Oost, 20 u.: „Met blote voeten in het park", toneel door TIOS. Jeugdsociëteit Zodiak, Radarstraat, IJ- muiden, 20 u.: dansen met de Flinns. ZONDAG 27 OKTOBER N.H. Kerk, Burgemeester Enschedélaan. Santpoort, 15 u.. Bevestiging en intrede ds. G. J. Rijks. Velserbad, openingstijden: 10.30-12, 13.15- 14.45 en 15-16.30 uur. MAANDAG 28 OKTOBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9-12 u.: Bejaardensociëteit. Stadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek) Wüstelaan (gebouw Spaarnberg), Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30' uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek. Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmui- den-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, 15 tot 18 en 19 tot 21 uur r.-k. bibliotheek filiaal Velsen-Noord, Ban- jaertatraat 13: 14-17 en 19-21 uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het bestuur van de Velsense kunstkring „Voor Allen" is erin geslaagd het publiek in de IJmond, nog eerder dan dat in de grote steden een voorstelling aan te bieden van Annie M. G. Schmidts eer ste blijspel „En ik dan?", waarvan de première overal met grote belangstel ling wordt tegemoet gezien. Het is een speciale produktie van de n.v. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss, waarvoor de acteurs met zorg zijn uitgekozen. Vandaar dat de bezetting bestaat uit Mary Dressel- huvs en Joan Remmelts voor welke blijspelcombinatie de rollen speciaal door Annie M. G. Schmidt werden geschreven en voorts Els Bouman, Jaap Wieringa en Etha Cos- (Van een medewerker) HEEMSKERK. Het inhaalprogram ma voor de KNVB-amateurs brengt van de tien IJmond-vertegenwoordigers al leen ADO'20 in het veld. De ploeg uit Heemskerk speelt thuis tegen USVU. De overige ploegen hebben vrijaf gekregen. Derde klasser VSV benut de vrije zondag met het spelen van een oefenwedstrijd tegen DEM. De wedstrijd wordt in Drie huis gespeeld en is gratis toegankelijk. ter. De regie is van Berend Boude- wijn, in nauwe samenwerking met de schrijfster. „En ik dan?" wordt dinsdag 29 oktooer in de Velsense Stadsschouwburg opge voerd als zogenoemde „vrije voorstelling" zodat deze ook door niet-leden van de kunstkring kan worden bezocht. De plaatsbespreking hiervoor is heden be gonnen. Voor de houders van abonnement A wordt donderdag 21 november door de toneelgroep „Centrum" een opvoering ge geven van Peter Nichols' wrange en veel besproken toneelspel „Een dag uit de dood van Vedomde Loewietje". Ver taling en regie zijn van Walter Kous, ter wijl het stuk wordt gespeeld door Els van Rooden, Allard van der Scheer, Sa rah Heyblom, Frans Vorstman en Winni fred Bosboom. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: GARAGE BREESTRAAT 55 IJMUIDEN. De belangstelling voor de eerste zangavond van de Velser Ge meenschap in het Patronaatsgebouw liet veel te wensen over. Voorzitter J. van Os van den Abeelen zei in zijn openingstoe spraak dat men zowel voor zichzelf zingt als voor anderen, maar die „ande ren" waren in dit geval bijna alleen de collega-zangers en -zangeressen. De zangavond was dan ook in feite een gezellig onderonsje van zeven koren. Daarmee hoeft nog niet gezegd te zijn dat het een mislukking was, maar de organi- IJMOND In het jaar 1956 be stelde de „Nordsee" Deutsche Hoch- seefischerei Bremerhaven-Cuxhaven vier motortrawlers bij de Rickmers- werf in Bremerhaven. Als eerste van de serie maakte de Essen BX. 653 de proefvaart op 29 december 1956. Nummer twee de Saarbrucken BX. 654 voer 31 januari 1957 proef. De bei de andere kwamen wat later, de Bielefeld NC. 431 op 11 april 1958 en de Regensburg BX 661 op 8 augustus 1958. Dus drie varen voor de afdeling Bre merhaven en een voor de afdeling Cux- haven van deze grootste Duitse trawler- rederij. Drie oude namen kwamen bij de indienststelling van deze schepen bij de Nordsee" terug. Wat de Essen betreft, deze naam werd na de oorlog gegeven aan een in 1933 door de Seebeckwerf in Bremerhaven gebouwde stoomtrawler, die toen als Carl Rover PG. 483 voor de Nordsee" in de vaart kwam. Het schip was 393 bruto reg.ton groot, 45,46 m lang en had een stoommachine van 725 pk. Kort na wereldoorlog II verviel het let terteken van Geestemunde en alle daar ingeschreven schepen gingen over naar Bremerhaven en kregen het letterteken BX. De Carl Röver veranderde tevens van naam en ging voortaan door het le ven als Essen BX. 343. Een kleine tien jaar kon het schip nog in de naoorlogse jaren aan de visserij deelnemen. Intussen kwamen er meer grotere en modrener trawlers in bedrijf en de Es sen werd in 1955 van de vloot afgevoerd. Dit betekende echter niet het einde van het toen 22 jaar oude schip. De werf Hugo Peters te Wewelsfleth maakte er in 1956 een vrachtvaarder van. De nieuwe eige naar. Peter Witthein te Itzehoe, gaf het de naam Hans Peter en voorzien van een (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Men zal zich wellicht her inneren dat wij reeds enige weken gele den de maatregelen hebben aangekondigd waarmee het Velsense college van B. en W. de parkeerexcessen in deze gemeente meent te kunnen voorkomen. Zoals het plaatsen van parkeermeters op bepaalde gedeelten van de Lange Nieuwstraat, het Marktplein en de westzijde van Plein 1945. Het betreft hier de plaatsing van zesenzestig meters, die 370,per stuk zullen kosten. Voorts wil men voorkomen dat grote vrachtwagens en stankversprei- dende voertuigen kunnen worden gepar keerd op plaatsen, waar een en ander het verkeer en de omwonenden hinder be zorgt. Deze voorstellen van B. en W. zul len thans op de eerstvolgende raadsver gadering in behandeling worden genomen (Van een verslaggever) IJMUIDEN De dichte mist in de af gelopen nacht is op de weg niet zonder gevolgen geweest. Diverse lantaarnpalen sneuvelden en auto's werden beschadigd. Op zee voor IJmuiden varieerde het zicht van 50 tot 100 meter. Een onbekend ge bleven vissersvaartuig liep vast, maar kon zichzelf even later weer bevrijden. Op het Noordzeekanaal was de mist in het bijzonder bij de Hembrug van dien aard dat de scheepvaart de grootste voor zichtigheid in acht moest nemen. Vrijdagavond omstreeks half zeven gaf op het kruispunt Minister van Houten laanVer Loren van Themaatlaan een bromfietser geen voorrang aan een per sonenauto, waardoor een aanrijding ont stond, waardoor de bromfietser lichame lijk letsel opliep. De man, een 25-jarige IJmuidenaar, is in het Antonius Zieken huis opgenomen. De auto slipte na de aanrijding en botste tegen een lichtmast die beschadigd werd. Van dichte mist was toen nog geen sprake. 300 pk M.A.K.-motor en een inhoud van 424 bruto reg.ton is het nog in bedrijf. Bij de Duitse coastervloot bevinden zich trouwens nog enkele schepen, die hun loopbaan als stoomtrawler zijn aan vangen. iets dat zich in ons land niet voordoet. De vorige Bielefeld herinnert aan de tijd, dat de „Nordsee" met haar vloot gevestigd was in Nordenham. Dit was de in 1916 gebouwde stoomtrawler Lützow, welke naam later veranderd werd in Bie lefeld ON.77. Toen de „Nordsee"uit Nor denham weg ging en dit deel van haar vloot verplaatste naar Geestemunde kreeg het schip het letterteken en nummer PG. 434 waar onder het tot 1940 inge schreven heeft gestaan. De naam Regensburg is eigenlijk af komstig van de rederij H. Bisschoff Co maar de schepen waren in exploitatie bij de „Nordsee" te Bremerhaven. Na de oor log gemerkt BX. 313 werd deze motor trawler in 1938 gebouwd door de Danzi ger Werft behorende tot de „Burg" klas se. De rederij Bischoff bestaat niet meer en de Regensburg werd in 1956 verkocht naar Noorwegen, waar het schip nog vaart onder de naam Aalesundstraal. De nieuwe Regensburg BX. 661 en de drie andere hebben een inhoud van 716 bruto reg.ton bij een lengte over alles van 62.10 m, lengte tussen de loodlijnen 55,20 m, breedte van 9,63 m, holte van 5,20 m en een diepgang van 44,40 m. Twee mo toren met een gezamenlijk vermogen van 1400 pk, gekoppeld aan een schroef zor gen voor de voortstuwing en een snelheid van ruim 14 knopen. De Essen, Saarbrücken, Bielefeld en Regensburg behoren tot een der laatste series motortrawlers die voor Duitse re kening werden besteld. Zij kwamen ge reed in de tijd toen in Duitsland de eer ste hektrawlers in bedrijf kwamen. Dit waren de Heinrich Meins en de Carl Kampf in 1956 en de Sagitta in 1958. Arie van der Veer satoren zullen er zich zeker meer van hebben voorgesteld. De zo matig gevulde zaal was niet be vorderlijk voor de akoestiek en de ont stemde piano, die voor de begeleiding aanwezig was, droeg niet bepaald tot de feestvreugde bij. In elk geval lieten zo wel Marijn Ros als Bertie J. Beijleveld zien dat ze uitstekend piano kunnen spe len. Over het algemeen lagen de geleverde prestaties ditmaal niet bijzonder h oog. Het Santpoorts Hervormd koor, onder lei ding van Bert Lassing, weerde zich ver dienstelijk, maar dit koor is toch te klein en heeft te weinig prominente stemmen om veel klank voort te brengen. In „Wal- desnacht" van Brahms werd de vertol king bovendien te brokkelig. Het veel groter koor „Jehallelel" on der leiding van Marijn Ros, klonk beter, met de tenoren als uitblinkers. Sopranen en alten waren evenwel lang niet altijd zuiver. Bij het Noorderkerkkoor, onder leiding van Bertie J. Beijleveld, was de opstelling rond de piano een lust voor het oog. Tenoren en alten bleken niet al te sterk in dit koor, dat zich vooral goed weerde in „Rejoice in the Lord al ways" van G. Rathbone. Ook de Ode van H. de Wolf kwam er leuk uit, al was het niet helemaal af. Van de koren voor de pauze maakte het Christelijk Gemengd Koor Santpoort, onder leiding van Adriaan Verschoor, de beste indruk. Er werd zeer gedisciplineerd gezongen door het uitstekende stemmen- materiaal klonken de uitgevoerde werken van Gebnardt, Henry en Bortniansky voortreffelijk, ondanks enkele ongelijke inzetten en wat missers in de hoge tonen bij de sopranen. Na de pauze beet de Stem des Volks afdeling Santpoort het spits af. Het koor klonk voortreffelijk en de intenties van de dirigente, mejuffrouw W. van Eldik, wer den zorgvuldig opgevolgd. Het Kennemer Vrouwenkoor viel op door een leuk repertoire, een aangename afwisseling na veel „zware" nummers. De dominerende sopranen bleken echter in de hoogte weinig stabiel. Bovendien had het ensemble in zachte passages te weinig klank. Toch kan men steeds weer spreken van een verfijnd musiceren, waaraan de goede leiding van Olga On- gena niet vreemd was. In „Ronde du Cré- puscule" van Chaminade toonde het koor bovendien over een uitstekende sopraan- soliste te beschikken. Het Christelijk Mannenkoor sloot, onder leiding van Geert de Boer, de avond af op een wijze zoals men dat van dit koor ge wend is: een verzadigde, zelfs wat zalven de klank en uiterst verzorgd zingen, ove rigens zonder al te veel nuances. De nieuwe trawler BX. 661. Regensburg (Van onze muziekrecensent) BEVERWIJK De pianist George van Renesse speelde gisteravond in Huize Scheybeeck voor de Stichting Microthea ter Beverwijk werken van Schubert, Cho pin, César Franck en Debussy en zoals te verwachten was, speelde hij voor een uit verkocht huis. Onder de vele voortreffelijke pianisten die wij in ons land kennen, neemt Van Renesse een aparte plaats in, omdat hij zich nimmer laat verleiden tot virtuoze kunststukjes en omdat hij niet de knie buigt voor de eisen en de techniek van de piano. De muzikale voordracht en de weergave van de bewogenheid van de componist komt bij hem op de eerste plaats en het spreekt vanzelf dat zijn in strumentale beheersing hem daartoe in staat stelt. George van Renesse koestert een grote ADVERTENTIE bewondering voor de werken van Schu bert, of in gewoon Hollands gezegd: „Van Renesse houdt van Schubert Dat was duidelijk te merken aan de grote zorg waarmee hij zocht naar tere klank kleuren die verborgen zijn in de Sonate opus 120 in A. Hij had een Steck-minia- tuurvleugeltje tot zijn beschikking en dit instrument had slechts beperkte mogelijk heden, maar welk een meesterschap om op deze salonpiano zo delicaat en als het moest zö machtig te spelen. In het programma ontbrak een toe lichting over de te spelen werken, maar Van Renesse vulde deze leemte aan door elk stuk met een kort woord in te leiden. Hij verontschuldigde zich over de muziek die hij met zich mee droeg: „Deze muziek is niet bedoeld om uit te spelen, maar om op te zitten want mijn stoel is te laag!" Met een Nocturne, een Wals en ee Barcarole in Fis, voerde hij ons binnen in het wonderland van Chopin, zijn ge hoor luisterde in ademloze stilte welk een genade om zo te kunnen spelen! De bijzondere klankenwereld van De bussy was vertegenwoordigd door de Suite Bergamasque waar duidelijk uit blijkt welk een grote liefde hij koesterde voor de Franse ciavecinisten. Dit stuk dat in zekere zin de herinneringen van De bussy weergeeft aan zijn ontdekking van het stadie Bergamo (It.), is kenmerkend voor het rijkgeschakeerde kleurenpalet van de ongeëvenaarde Franse meester. Tot slot weerklonk César Francks Pré lude, Choral et Fugue, door Van Renesse met zeer veel verve voorgedragen. Het arme kleine vleugeltje bezweek bijna onder tumultueuze akkoorden die het voort moest brengen. Een langdurig ap plaus noopte de solist nog éénmaal ach ter het uitgeputte vleugeltje plaats te nemen om met een koraal van Bach op zijn beurt zijn dankbaarheid te betuigen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5