VERSLAG VAN EEN -ZOMER Apollo in december wellicht om maan Saturnus V stuwt het ruimteschip omhoog Afro-Aziaten willen hardere maatregelen tegen Rhodesië Doodvonnis bij verstek Omdat vader soms blauw van de kou van z'n brommer komt. PANDA EN DE IMP POLLE, PELLI EN PINGO m „Achtervolg de vijand", zegt Lemay «gestipt Sovjet-Unie door Russell-tribunaal beschuldigd Chirurg beschuldigd na transplantatie 15 otgverhaaf ORAKA fe Ui n» SMAK/ DINSDAG 29 OKTOBER 1968 Daarom, daarom, daarom: Davitamon io Elke dag. Allemaal. 'Pij Examens Kees Stip Da matrat waarop U j wérkelijk uitrust! Van DRAKA. zal mer vee mmm Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro 57) Verbaasd zag ik hoe het water, begerig, glooiende plaatsen opzocht, im stuwdammen heen spoelde, zich door woestijnen heen vrat, zich als een slang om hindernissen wond, zich ten slotte met andere stromen verenigde, aan kracht toenam of zich splitste om hindernissen, zoals ^en eiland, in te sluiten Het duurde niet lang, of de patio leek een hydro grafische landkaart met bergen, hel- Ungen, overstromingsgebieden Het leek een demonstratie van de na tuurwetten. Het stromende water werd opge vangen door een goot die onder langs de dakgoten liep. Deze goot leidde naar de grote poort. liep dwars over de weg en kwam uit boven een afwateringsgreppel Via leze grenpel spoelde het water over de velden, drong door tot de wortels van de planten, deed de insekten verdrinken en monOde uit in een kleine stortbeek, vanwaar uit het in alle richtingen doorsijpelde in een met bloemen overdekt moeras Of het bereikte een heftigei stromende waterarm die 't rheevoerde naar de rivier en via deze naar zee. Voor mij. die slechts gewoon was aan de garua, de mistige neerslag aan de kust. was de regen in de sierra een facsinerend schouwspel. San Gabriel was na de verloving van Leticia veranderd. Er lag een druk op van verveling en droefenis. De stortregen dwong ons om in huis te blijven, waar we al maar door de kamers dwaalden. Nu alle gasten vertrokken waren, was het alsof zij beroofd waren van een vierde di mensie. Daags na het reest waren ze ver trokken Tuset en zijn vader, de co- misario, tante Mabila en de Oude oDzichter van de mijn naar San tiago: don Evaristo. diens vrouw en Lola de binnenlanden in Het afscheid van Lola was pijnlijk geweest. Tot de laatste minuut toe had zij gedacht Leonardo tot ander, re gedachten te brengen maar ver geefs Koift voordat zij te paard steeg verbrak zij het stilzwijgen dat zij, sinds onze kleine zwempartij in de rivier, zo hardnekkig tegenover mij had bewaard: zij omhelsde mij op een buitensporige manier Wanneer je eens een beetje tijd hebt, kom me dan opzoeken, fleem de zij. Mijn moeder zal het heel prettig vinden. Het is maar tien uur rijden. Om haar niet zo maar te laten gaan liepen Felipe en ik een eindje naast haar paard met haar mee. Toen ik haar alleen in de kromming van de weg zag verdwijnen voelde ik oprecht medelijden met haar La ter hoorde ik. dat haar moeder oud en ziekelijk was, dat er in de kof- fie-aanplantingen van haar hacienda de luis zat en dat zij in die verval len, hete en armoedige omgeving misschien de rest van haar jeugd moest doorbrengen Leticia was reeds op de avond van haar verlovingsfeest naar bed ge gaan met de mededeling, dat zij vooreerst niet zou opstaan. De gas ten. met name haar verloofde, de den vergeefs moeite om afscheid van haar te nemen Zij weigerde wie dan ook te ontvangen en schoof, om helemaal veilig te zijn, de sluit- balk voor haar deur. De enigen die bij haar mochten komen waren Al fredo en Julia. In werkelijkheid mankeerde zij - afgezien van wat vermoeidheid, veroorzaakt door de festiviteiten - niets. Maar zij deed alsof zij volko men uitgeput was, de dood nabij; tot grote ontsteltenis van Leonardo had zij Alfredo zelfs haar testament ge dicteerd. Dit alles belette haar toch niet om met grote eetlust de maal tijden naar binnen te spelen, die haar door Julia werden gebracht. Soms, wanneer haar 's middags de verveling te machtig werd, begon ze luidkeels te zingen of danste zij in haar nachthemd haar kamer rond. Op de keper beschouwd was het haar alleen erom te doen haar door de verloving verloren gegane auto riteit wederom te herstellen. Zij wilde iedereen de kostbaarheid van haar persoontje inprenten en de an deren door haar buitensporig optre den tonen van hoeveel betekenis zij was. Mij liet ze een keer door Alfredo bij zich roepen. Toen ik na lang wachten eindelijk mocht binnenko men lag zij in een laken gewikkeld op haar bed uitgestrekt alsof zij zich al aan haar lijkwade wilde gewen nen Zij verzocht me op een stoel plaats te nemen. Daarna wenste zij in alle ernst dat ik haar een verhaal zou vertellen. Ik verzon het een en ander en zij luisterde verstrooid. In tussen hield zij de blik strak op het plafond gevestigd, terwijl zij haar handen onder haar hoofd hield ge kruist. Nog voordat ik met mijn verhaal klaar was, viel ze mij in de rede en liet mij een schoolschrift zien, waar zij sinds korte tijd postze gels en poftfrtjës, kris-kras door-el kaar, inplakte. Zij noemde het haar „verzameling". Naar dit schrift te oordelen was er geen tijdschrift of ander poststuk dat niet door haar handen ging en ten offer viel aan de tirannie van haar schaar. Maar wonderlijk genoeg zag ik in dat hele gedoe van haar niets ab normaals en vond ik ook niets be lachelijks aan haar gedrag. Ik vond het zelfs heel consequent. Haar ver lovingsring had zij in de lade van haar nachtkastje gelegd bij allerlei andere rommel. Wanneer zij hem in de hand nam, dan .deed zij dat al leen om hem over het dek heen en weer te laten rollen. Ik vroeg haar, of het nog steeds de bedoeling was om de ring in een envelop aan Tuset terug te sturen. Zij dacht daar een poos zwijgend over na. Toen vroeg zij: (Wordt vervolgd). WASHINGTON (AP). Het nationale bureau voor de ruimtevaart heeft bekend gemaakt dat het ernstig overweegt een vlucht rond de maan, of wellicht zelfs enkele vluchten rond de maan, te doen uitvoeren door de Apollo, die in decem ber zal worden gelanceerd. Een oeslis- sing hierover, aldus Nasa. zal genomen worden in de week van 11 novemher. Als de maanvlucht doorgaat, krijgt de Apollo acht als bemanning de astronau ten Frank Borman, James A. Lovell jr., en William A. Anders. Zij zullen in dat geval waarschijnlijk de kerstdagen in de ruimte doorbrengen. De Apollo 8 wordt gelanceerd door de Saturnus V-maanraket. Het wordt het eerste bemande ruimtevaartuig, dat door de Saturnus V in de ruimte wordt ge bracht. Als voorlopige lanceringsdatum is 21 december gekozen. Nasa heeft bekendgemaakt drie alter natieven te overwegen voor de oorspron kelijk vastgestelde vlucht rond de aarde van de Apollo 8. PARIJS (Reuter) Dertien leden van het internationale tribunaal voor oorlogs misdaden hebben de Sovjet-Unie beschul digd van agressie tegen Tsjecho-Slowakije en terugtrekking van de Russische troe pen uit dat land geëist. De leden, onder wie de Britse filosoof Bertrand Russell en de Franse schrijver Jean-Paul Sartre, vergelijken in hun ver klaring, die ter gelegenheid van de vijf tigste verjaardag van de Tsjechoslowaak- se onafhankelijkheid is uitgegeven, de toe stand in dat land met die in Vietnam. ,,De een (Hanoi) vecht tegen het we- reld-imperialisme, de ander (Praag) voor volledige ontwikkeling van de echte socia listische democratische vervulling" Het tribunaal heeft in mei vorig jaar in Stockholm de VS beschuldigd van wreedheden in Vietnam. De VS maken zich daar schuldig aan agressie met me deplichtigheid van Australië, Nieuw-Zee- land en Zuid-Korea, stond in de verkla ring die toen werd uitgegeven Het zijn een vlucht rond de maan, een vlucht die de Apollo in de buurt van de maan brengt, en een vlucht die de Apollo verder in de ruimte zal brengen dan tot dusver enig ruimteschip is geweest hier wordt de afstand van zesduizend kilometer genoemd. De vlucht rond de maan zou de Apollo enkele malen rond de maan doen cirke len op een afstand van negentig kilo meter. ADVERTENTIE Jassen van SIDINEC' Wij brengen het ex clusieve assortiment de Italiaanse mode- confectiespecialist. Barteliorisstraat 5 NEW YORK (AP). De Afro-Azia- tische groep van landen doet in een re solutie, die vandaag aan de beheer- schapscommissie van de algemene ver gadering zal worden voorgelegd, een be roep op de leden nieuwe, hardere maat regelen te nemen om een einde te maken aan het blanke rebellenbewind in Zuid- Rhodesië. De resolutie is gisteren opge steld, toen een commissie van de Vei ligheidsraad, gevormd om toezicht uit te oefenen op de naleving van de ver plichte economische sancties tegen Rho desië, voor de eerste maal bijeenkwam. De Afro-Aziaten, die de sancties willen uitbreiden tot Zuid-Afrika en Portugal, verwijten deze twee V.N.-leden, dat zij openlijk weigeren de verplichte besluiten PORT AU PRINCE (Haiti (AP) Een krijgsraad heeft maandag ex-president Paul Magloire, Luc Fouché, oud-ambas sadeur van Haiti te Washington en Ray mond Joseph, leider van de Haitiaanse ballingen in New York, bij verstek ter dood veroordeeld. Deze drie mannen worden beschuldigd van een samenzwering tot een (mislukte) invasie in Haiti en plannen voor een bom aanslag op 20 mei op het paleis van presi dent Frangois Duvalier. Elf andere Haitianen, die in het buiten land wonen, zijn eveneens bij verstek ter dood veroordeeld. Een hunner was Jacques Abel Leger, oud-ambassadeur te Washington. ADVERTENTIE /JWWAAAArtAAAA)VVWVVWVfWlftlWWIftWAftAAAAAAWJWWWWWWWWWVWWWWWWWI<MWWM»fl^VIJI Davitamon 10. het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en vitamine-reserve. CO». M**TfN TOO"b«* 41. Panda was te geschokt om m te grijpen, toen professor Grotebroer de Imp oppakte om mee te ne men. „M-maar.stamelde hij tenslotte. „Ik heb er toch geen kwaad mee gedaan? Ik heb u alleen maar willen helpen en daarom heb ik de Imp ge vraagd om te zorgen dat het water hier verdween". „Spreek mij niet tegen, meneer!" sprak de geleerde, terwijl hij de ladder beklom. „V bent een leek. En daarom is het gevaar groot dat u dit apparaat ver keerd gebruikt. Bij mij is het in goede handen. Goe dendag. meneer!" Met die woorden liet hij Panda al leen achter en klom naar boven. „Wij staan op de drempel van grootse vindingen," verklaarde hij daar tot de wachtende studenten. „De wereld zal nog van mij horen, heren". „Bah," mompelde Panda, die hem nakeek. „Hij is een heel onaardig iemand, geloof ik. Hij heeft m'n Imp weggepakt, en nu is hij aan het opscheppen. Maar wat kan ik er tegen doen?" BEDOEL JE DAT HET STATION IN EEN UUR KlAAR IS GOED DAT JE OM DE SEINSTOK GEDACHT ■t HEBT, PEltE, ANDERS RIJDT ADETRE1N N06 V00R8IJ EN DAAR KOMT ZEE R08 HET DAK BREN <bEN JA, IK NEEM SNEL DROGENDE UERF AMSTERDAM Kandidaats klassieke talen: S. C. Tol, Heemstede. Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen: J. J. Ende, Zwanenburg Doctoraal biologie: B. Baljet, llmuiden. M.O. (A)-wiskunde: mej. E. H. Veenstra, Haarlem, van de veiligheidsraad na te komen. Por tugal bezit een aantal overzeese gebieds delen in Oost-Afrika. Verder wil de resolutie meer econo mische sancties krachtens artikel 41 van het handvest der volkerenorganisatie. In wezen wil de resolutie een gehele of ge deeltelijke verbreking van alle andere middelen van communicatie. In resoluties, die de Veiligheidsraad op 16 december 1966 en 29 mei van dit jaar heeft aangenomen, wordt gezegd, dat de toestand in Zuid-Rhodesië een bedreiging voor de internationale vrede en veiligheid vormt. Verder willen de Afro-Aziaten, dat Groot-Brittannië alle Zuidafrikaanse strijdkrachten (met inbegrip van het pa ra-militaire personeel) uitwijst, die het blanke minderheidsbewind in Rhodesië steunen. WASHINGTON (Reuter). De kan didaat voor het vice-presidentschap van de onafhankelij ken, generaal-bd Curtis Lemay, heeft in Des Moines (Iowa) ver klaard dat de Amerikanen in Vietnam „de vijandelijke troepen zouden moeten ach tervolgen en vernietigen welke zich in Cambodja en Laos terugtrekken." „Het is een normale militaire procedure dat als men de vijand slaag geeft, men hem achtervolgt en vernietigt. We geven de vij and in Zuid-Viet.nam slaag, maar de resten van deze verslagen eenheden zoeken hun toevlucht in Laos Cambodja en Noord Vietnam waar zij rust krijgen en opnieuw worden bevoorraad om dan weer naar Zuid-Vietnam te worden gezonden". Zaterdag zei Lemay dat de Verenigde Staten Noord-Vietnam zouden moeten la ten weten dat zij alles in Noord-Vietnam zouden vernietigen en dat zij daarmee dadelijk een begin zouden moeten maken Aanklacht in Argentinië BUENOS AIRES (AP). De Argen- tijnse hartchirurg Miguel Bellizi en zijn assistenten zullen zich wegens vier ge vallen van doodslag in verband met twee hartoverplantingsoperaties moeten ver antwoorden. Bellizi en zijn team hebben de enige twee hartoverplantingen van Argentinië uitgevoerd. Beide patiënten zijn kort na de operaties overleden. Een niet bij name genoemde advocaat heeft de klacht tegen Bellizi en zijn as sistenten ingediend. Deze advocaat is van oordeel dat dit team zich jegens de donors en de ontvangers heeft schuldig gemaakt aan doodslag. Op een duintop ontmoette ik Herr Kringelein, die weemoedig naar de weemoedig naar de Noordzee staarde Hij had er reden toe. Herr Kringeleip was naar Den Haag gekomen als waar nemer in het geschil dat Duitsland bij het internationale Hof van Justitie had aangespannen tegen Denemarken en Nederland. Met behulp van een land kaart die de zee voorstelde legde l ij mij de aard van het geschil uit. „Deze kaart geeft de verdeling van het continentale plat aan", sprak hij, ..of om het duidelijker te zeggen: van ie Noordzeebodem met alles wat deze aan olie en aardgas en nog andere on bekende bodemschatten te bieden heeft. Nu moet u eens naar deze lijn kijken. Dan ziet u dat het Nederlandse deel bijna tweemaal zo groot is als Neder land zelf. Denmarken heeft bijna de dubbele oppervlakte van Denemarken toegewezen gekregen. Maar wat krijgt Duitsland? Nog geen tiende deel van Duitsland. En dan ben ik nog zo breed om uit te gaan van de geallieerde mis vatting dat Duitsland maar óe helft van Duitsland is. Vindt u dat billijk?" „Tja", zei ik. Misschien is er een vergissing gemaakt. Hebt u zich ervan overtuigd dat de lijnen op deze kaart overeenstemmen met de lijnen op de zeebodem?" Herr Kringelein bekeek mij met een blik vol deernis. ,J£r staan geen lijnen op de zeebodem"zei hij. „Deze lijnen zijn in kaart gebracht en bekrachtigd bij het Verdrag van Genève in 1958". „Zo zo", zei ik, ..Genève. Ligt dat niet in Zwitserland?" „Zeer zeker" sprak Herr Kringelein onzeker. „Welk deel van de Noordzeebodem krijgt Zwitserland eigenlijk?" vroeg ik. „Mensch!" riep Herr Kringelein, zijn geduld verliezend. „Zwitserland hgt niet aan de Noordzee. Het ligt aan geen enkele zee. Zwitserland krijgt niets!" „Als de ligging aan zee bepalend is" zei ik, mij over de kaart buigend, „ver gun mij dan op te merken dat Neder land en Denemarken met de helft van hun totale grenslijn aan de Noordzee grenzen. En u nu halve Duitsland doet dat misschien voor een twintigste deel. Kan het niet zijn dat de verdeling op deze basis toch billijk is?" Herr Kringelein knoopte zijn das los om zich meer lucht te verschaffen. ..Zelfs al zou dat zo zijn", riep hij, ..dan kan Duitsland zich ook nog be roepen op bijzondere omstandigheden, waarover in het verdrag wordt gespro ken. Wij verkeren in de bijzondere om standigheid dat er in ons achterland een belangrijke industrie is. die drin gend behoefte heeft aan aardgas en olie". „Dan moet Zwitserland ook een stuk je zee hebben", zei ik. „Want daar hebben ze de belangrijkste koekoeks- klokkenindustrie van de wereld. Zon der olie knarsen die dingen ontzettend. Een beet jé aardgasdruk zou die vogel tjes ook geen kwaad doen. Die kómin altijd adem tekort". Dat kwam Herr Kringelein ook. „Wij hebben levensruimte nodig!" hijgde hij. „U drijft ons naar de volgende oor log". Voordat ik het kon verhinderen was hij het duin afgerend en had zich in wanhoop in zee gestort. Daar ons con tinentale plat zeer geleidelijk daalt, kon ik hem met droge voeten redden. Hoe het internationale hof ook be slist. Duitsland krijgt beslist genoeg zeebodem voor de twee of drie Duit sers die er nog zo over denken. ADVERTENTIE Bosbranden in Australië. Langs de kust van de Australische staat Nieuw-Zuid- Wales woeden hevige bosbranden. Vol gens onbevestigde berichten zijn totdus- ver drie mensen omgekomen. KOM «Mies I tl f MAAH ttATJiMU KKIMT.' Ml/K, AIS HU 2UN BOOT HAALT, ONTKOMT HU. HOUO HEM «AMUFF ©PIB - v V. 1279. Net wilden Bram en zijn vrien den op zoek gaan naar de verborgen koekoeksklok, toen zij opnieuw driemaal de koekoek hoorden roepen. „Wat een vervelende klok is dat", zei Bram „Eén keer roepen is toch voldoende om te weten hoe laat het is. We heb ben heus. Hij zweeg. Want opnieuw klonk het koekoekgeroep, maar nu vloog ook de vogel langs, die het geluid veroorzaakte. Bram keek beteuterd. „Dat is ivaar ook", zei hij langzaam. „Het zijn niet alleen klokken.er zijn ook nog vogels, die koekoek roepen, daar had ik zo gauw niet aan gedacht" Het speet hem erg. want hij meende de gestolen klokken al op het spoor te zijn. Eerlijk gezegd voelde hij zich lang zamerhand een beetje belachelijk op dat vreemde nest. Ergens in de buurt klonk het eens klaps. luid en duidelijk: ..Bim-bam, bim-bam, bim-bam". Bram haalde de schouders op. „Het klinkt als een klok", zei hij, maar het zal tvel een bim-bam vogel zijn". 4

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15