Dreigen met Zwarte Piet leidt tot nachtmerries en nagelbijten In universiteit moet politiek bedreven kunnen worden" „Autonomie is in ge-vaar" Priesterschap ook voor gehuwden Agenda voor Haarlem en de IJmond -elna ENGEL Beeld van moeder Groningse kinderarts waarschuwt: ASVA TEGEN RECTOR-M Vier Limburgse dekens wensen Regering weet niets van een Russisch aanvalsplan Kind doodgereden; auto rijdt door KI Vergeefse vlucht van helikopter Veelzijdige TV Brochure tegen de nota-Posthumus Zacht maar nat ll lf IÉ NIEUWS van de WEEK 59.90 DINSDAG 29 OKTOBER 1968 2 PROF. BELINFANTE: KUPA- DEURKOZIJNEN N.V. de HOUT- STEENWERF Haarlem Minister Luns: W s m-mo wL MBtSBTt f I i m iS* t il -!$!! i MËËËËmmrn^ Schending Toch discussie Uitgave van N.S.R. binnen kunt U er niet buiten Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Zwitserse precisie en hoge kwaliteit (Van onze correspondent) DEN HAAG Kinderen, die in sin terklaastijd door hun ouders te veel met Zwarte Piet worden bedreigd, kunnen, aldus de Groningse kinderarts M. Brandenburg, last van nachtmer ries krijgen, gaan nagelbijten, slecht eten, opnieuw onzindelijk worden, hun ondernemingslust verliezen of minder zelfstandig worden dan zij tevoren wa ren. Ook kunnen eventueel bestaande gedragsmoeilijkheden verergeren. De Groningse kinderarts schrijft in het maandblad „Ons Gezin", dat het dreigen met Zwarte Piet bij sommige kinderen op latere leeftijd van invloed zou kunnen zijn om hun instelling te genover mensen met een andere huids kleur. De Groningse kinderarts raadt ou ders aan, hun kinderen niet te vroeg de schoen te laten zetten, omdat zij daardoor andere ouders in grote moei lijkheden brengen. Het spreekt, aldus de heer Branden burg, voor kinderen vanzelf, dat, als zij nog niets in hun schoen vonden en van een vriendje hoorden dat hij al wel iets had gehad, de Sint en Piet ook bij hen zal komen. De Groningse kinderarts vraagt zich af, of het niet mogelijk is al in ok tober op de ouderavond van kleuter scholen met elkaar te overleggen om niet voor een bepaalde datum, bijvoor beeld ongeveer twee weken voor Sin terklaas, de kleuters hun schoen te la ten zetten. Volgens hem zou het ook verstandig zijn met moeders uit de buurt of van dezelfde stoep en niet te vergeten de grootouders, hetzelfde af te spreken. AMSTERDAM De ASVA-leden- raad meent dat het presidium, respec tievelijk curatorium van de universi teit van Amsterdam automatisch toe stemming hehoort te verlenen als de ASVA verzoekt leegstaande ruimten van de universiteit te gebruiken en er zich voor verantwoordelijk stelt dat andere gebruikers geen overlast zullen ondervinden. Men behoort de ASVA geen restricties op te leggen SITTARD. De dekens in het bisdom Roermond krijgen op hun eerstvolgende vergadering, die vermoedelijk in decem ber wordt gehouden, vier resoluties over het priesterambt ter behandeling aange boden. De indieners zijn de dekens van Sittard, Geleen, Susteren en Schinnen. In de resoluties wordt gepleit voor het open stellen van het priesterschap voor gehuw den, het toekennen van geschikte pasto rale taken aan gehuwde priesters, een duidelijke en positieve opstelling vanuit het bisdom ten aanzien van het parttime priesterschap, alsmede de erkenning van gelijke rechten van de vrouw op het ambt van de priester. De indieners willen een principiële ont koppeling van celibaat en ambt. Zij be schouwen dit als een consequente door trekking van het besluit van het tweede Vaticaanse concilie tot het toelaten van de gehuwde diaken. Wijding van gehuw- ADVERTENTIE thans in alle maten voorradig, patent groef met rubberrol voor komt het hard dichtslaan van deuren, en sluit de deur tocht- dicht af. Door speciale construc tie zijn Kupa-deurkozijnen trek- vrij. Vraag Uw aannemer Kupa- Deurkozijnen. INLICHTINGEN: H Kampersingel 22 - telef. 11932 S Sp'damseweg 48 - telef. 58211 Lid Nebico-groep (Van onze correspondent) DEN HAAG. Aan de regering is niets bekend van het bestaan van een Russisch plan om West-Duitsland en Nederland binnen te vallen. Dit antwoordt minister Luns mede namens minister Den Toom van Defensie op een vraag van het Eerste Kamerlid mr. J. H. van Wijk (P.S.P.) naar aanleiding van een bericht in de Nederlandse pers. onder meer in Haarlems Dagblad van 2 oktober overgenomen uit de „Bayern Kurier" en meldende, dat de Westduitse regering de westelijke geallieerden in het geheim zou hebben ingelicht over een Russisch plan om West-Duitsland en Nederland binnen te vallen. Het Duitse ministerie van Defensie heeft dit persbericht gedementeerd, aldus minister Luns. Het bericht vindt volgens hem zijn oorsprong in theoretische be schouwingen, welke in de Defensiecom missie van de assemblee van de West- Europese Unie aan hypothetische situa ties werden gewijd. De regering onderschrijft de opvatting, zo deelt de minister verder mee, dat tijdige openlijke waarschuwing voor een dreigende agressie gewenst is, indien be trouwbare aanwijzingen voor het bestaan van een dergelijk gevaar zijn verkregen. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De politie zoekt naar bestuurder van een donkergekleurde per sonenauto, die gistermiddag omstreeks 17.00 uur in de Ciooswijksestraat de vier jarige Pieter Pelkman heeft doodgereden en daarna is doorgereden. Het kind is ongeveer 30 meter door de wagen mee gesleurd en was op slag dood. Het betreft vermoedelijk een donker blauwe Chevrolet, van achteren voorzien van een vierkant nummerbord, met waar schijnlijk als eerste letter een G. den is volgens hen niet in strijd met de oudste tradities van de kerk of met de hedendaagse gebruiken van de ortho doxe kerk. Niet realiseerbaar achten de voorstellers het verlenen van algemeen verlof voor gewijde celibataire priesters een huwelijk aan te gaan. De indieners wensen voorts een duide lijk plan om gehuwde priesters voor ge schikte pastorale taken te behouden. Men wil dat er binnen het instituut van de kerk voor hen mogelijkheden worden ge schapen. Zij verlangen ook een positiever opstel ling van het bisdom tegenover een part time-priesterschap als een van de toe komstige mogelijke en bruikbare vor men van pastorale hulp. Zij denken o.a. aan de mogelijkheid om mensen met een gekwalificeerde functie uit te nodigen om met behoud van die functie bepaalde weekendtaken in de kerk te vervullen. Tenslotte wordt een duidelijke erken ning gevraagd van gelijke rechten van de vrouw op het ambt van priester. m 1 Door de onthulling van een borst beeld van haar moeder heeft prinses Margriet maandag het nieuwe inter naat voor schipperskinderen „Ko ningin Juliana" in Terneuzen offi cieel in gebruik gesteld. (Van onze correspondent) ARNHEM Voor het eerst is maandag middag een helikopter van de Luchtmacht gealarmeerd om assistentie te verlenen bfj een ongeval in Oene by Epe. Toen de helikopter tien minuten na de alarmering bij het ongeluk arriveerde werd het slachtoffer juist op een brancard in een ziekenauto geschoven. De helikopter hoefde verder geen assistentie te verlenen, j wat de te bespreken onderwerpen en de toe te laten personen betreft. Een motie met een verzoek van deze strekking werd maandagavond aanvaard op een vergadering van de ASVA-leden- raad, naar aanleiding van de brieven van nrof. Belinfante van vrijdag en maandag over het gebruiken van de Amsterdamse universiteit. Vandaag is het overleg met de universitaire overheid over deze zaak voortgezet. De rector-magnificus van de Amster damse universiteit had aan de ASVA-voor zitter Paul Verheij in een brief gevraagd of deze hem de verzekering wilde ge ven dat zonder de toestemming van de rector magnificus geen bijeenkomsten of manifestaties door de ASVA zullen wor den georganiseerd of met instemming van de ASVA-voorzitter zullen worden gehou den in universitaire gebouwen of op ter reinen. „Dit betekent, dat de ASVA zich zal houden aan de sinds jaar en dag binnen deze universiteit geldende rege ling" aldus de rector-magnificus, prof. my. Belinfante in zijn brief. Aanleiding tot de brief was de oproep die de studentenvoorman Ton Regtien, za terdagmiddag aan het slot der demon stratie in de hoofdstad richtte tot de de monstranten waarbij zich ook niet- studenten bevonden ,pm deze week iedere avond naar het universiteitscom plex te komen waar gediscussieerd zal worden over de acties in het kader van een program, dat ten doel heeft het ka binet-De Jong ten val te brengen. „U en ik hebben terecht tezamen ge protesteerd tegen het binnendringen van troepen op de terreinen van de univer siteit van Mexico tegen de wil van de rector. Wij achtten dit een schending van de universitaire autonomie, zo begint prof. Belinfante zijn brief. „Deze autonomie is geen eigenschap van universitaire gebouwen, maar be staat alleen zolang en voor zover bin nen die gebouwen onderwijs en weten schap worden beoefend, die vrij moeten zijn van iedere beïnvloeding van bui ten door wie ook. U hebt met uitzonde ring van donderdagavond 24 oktober bui ten mijn toestemming binnen de univer siteit bijeenkomsten georganiseerd en manifestaties gehouden, die niets met on derwijs of wetenschap te maken hadden. Zo zijn er discussies gehouden over de vraag, of en waar'defno«,stratie,s gehouden zouden worden tegen zaken, die los staan van iedere universitaire bemoeiing. Dit brengt de autonomie van de univer siteit in gevaar. Dat u hebt toegestaan, dat niet-studenten aan die bijeenkomsten deelnamen en daar het woord voerden, is een schending van deze autonomie", al dus de rector-magnificus. Maandagavond is wel gedicussieerd in een van de collegezalen. De rector-mag nificus had dit niet verboden, 's Ochtends was de Amsterdamse bevolking per me gafoon aangespoord naar de universiteit te gaan om over sociale vraagstukken te discussiëren. Het Tweede-Kamerlid Harmsen (Boe renpartij groep-Harmsen) heeft de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Onderwijs en Wetenschappen schriftelijk gevraagd tegen de betogingen, zoals die in Amsterdam zijn gehouden, streng op Op de Fiarex, de vaktentoonstelling voor elektronica in de Amsterdamse RAI, is dit kleurentelevisietoestel te zien, waarmee men naar vier t.v.- programma's tegelijk kan kijken, een aardige mogelijkheid voor kijkers in het zuiden en oosten van ons land. Door een druk op de knop kan het uitverkoren kleinbeeld op het grote scherm worden omgeschakeld. Het toestel heeft bovendien een aanslui ting voor een t.v.-camera voor „huisgebruik". Men kan er één van de zeer vele mogelijkheden de baby in de kinderkamer mee be spieden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Nederlandse Stu dentenraad (N.S.R.) heeft als alternatief voor de nota-Posthumus over het uni versitair onderwijs een brochure „Aan tekeningen voor een radenuniversiteit" uitgegeven. Deze brochure is samenge steld door de Nijmeegse studenten H. Boekrad en M. van Nieuwstadt. Een woordvoerder van de 'N.S.R. zei gisteren dat de inhoud van de brochure niet het standpunt van de N.S.R. weer geeft, maar uitsluitend dat van de sa menstellers. Deze hebben de brochure voor het grootste deel1 gevuld met eer der ingediende plannen en reeds enige tijd geleden gepubliceerde voorstellen. Zij zijn van mening dat de aanbevelin gen van prof. Posthumus de autoritaire kennisoverdracht, het negeren van maat schappelijke belangen, het vermenigvuldi gen vgn bestaande patronen en het dog matisme, waardoor de huidige universi taire structuur wordt gekenmerkt, ver sterken. De student wordt volgens hen bij uitvoering van de nota-Posthumus een leermachine, die geen tijd heeft voor maatschappelijke critiek en de uni- siteit, waarin het wetenschappelijk onder- versiteit wordt een twee standen-univer siteit, waarin het wetenschappelijk onder zoek is voorbehouden aan een elite, zo stel len zij. te treden. Hij vindt dat de studiebeur zen van de demonstranten moeten worden ingetrokken. De voorzitter van de Christelijk-vHisto- rische Jongerenorganisatie, J. Huijsen, heeft critiek geuit op de demonstraties. Hij zei onder meer: „Sommige groepen zijn volledig dolgedraaid. De demonstra ties van de laatste tijd zijn steriel, om dat iedereen het gevoel heeft dat er ge protesteerd wordt om het protesteren zelf". ADVERTENTIE U heeft al een echte Xpelair voor SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein), dins dag en woensdag 20.15 u.: Toneelgroep Centrum: „Centrum vermoordt pianiste". (Generale repetities). MUZIEK Concertgebouw (Lange Begijnestraat), dinsdag 20 u.: Concert door C.O.V. „Door zang en vriendschap" o.l.v. Jan Pasveer. M.m.v. N.Ph.O., Simon C. Jansen orgel, Maria Suchèl sopraan, Aafje Heijnis alt, Charles Holland tenor en Henk Smit bas. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn naam is Pecos", 18 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „De vier kante rekruut", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De vijf vogel vrijen", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het quiller dossier", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Onderwereld van New York", a.l. Woensdag 14.30 u.: „Vrij buiters van het woud", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De vier dollars der wraak", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Badsen- saties", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend tp werkdagen, behalve op maandag vsn 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): „Kinderen ma ken een rolding", expositie van creatieve werkstukken van kinderschoolklassën, jeugdhuizen en kinderclubs. Geopend van maandag tot en met zaterdag 10 tot 17 u. en zondag 13 tot 17 u. Tot en met 1 de cember. Galerie Bier (Gr. Heiligland 66): Expo sitie Chinese grafkeramiek. Geopend ca- gelijks van 14 tot 18 en 19 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplem): Tentoonstelling schilderijen en teke ningen van J. Ploos van Amstel. Raadhuis Bloemendaal: Expositie van werken van Anton Pieck. Geopend dage lijks van 11 tot 17 u. Tot en met 10 no vember. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 18 u. Electric Centre (Bakenessergracht 8): Expositie „De heer Janson Cyclus". Ge opend dagelijks van 11 tot 17 en 19 tot 22 u. 's Maandags gesloten. Tot en met 25 november. VOLKSUNIVERSITEIT Frans Halsmuseum (KI. Heiligland), woensdag 20 u.Opvoeden in de welvaart staat door E. M. Blanken, leraar pedago giek. DIVERSEN Stadhuis Haarlem (Grote Markt), woensdag 14 u.: Raadsvergadering. Raadhuis Zandvoort: Openbare raads vergadering. Poppentheater Merlijn (Hasselaers- plein), woensdag 14.30 u.: „Het sprookje van de zon". Haarlemse Jazz Club (Koudenhornka- zeme), dinsdag 20.30 u.: Ben Hendriks op de blues-toer. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, dagelijks 20 u. Cabaret Dancing Caramella (Zand voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. Linnaenshof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, Pony manege, echte stoomspoortrein, Dahlia show. DINSDAG 29 OKTOBER City Theater, 20 u.: „De getemde feeks". Stadsschouwburg, 20 u.: „En ik dan?", blijspel, vrije voorstelling Velser Kunst kring. WOENSDAG 30 OKTOBER City Theater, 20 u.: „De getemde feeks". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie gouaches, plastie ken, mono- en multible drukken van Cy ril Lixenberg. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 29 OKTOBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „De bijbel in den beginne" Luxor Theater, 20 u.: „Grand Prix". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie schilderijen, tekeningen en aqua rellen van Rudi Bierman; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schev- beeck", Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 uur. WOENSDAG 30 OKTOBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „De bijbel in den beginne' Luxor Theater 20 u.: „Grand Prix". Galerie Boumans, Breestraat 122. Expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarel len van Rudi Bierman; geopend van 9-18 u. DINSDAG 29 OKTOBER Marquette Theater, 20 u.: „De ongeloof lijke overwinning". ADVERTENTIE Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44, Haarlem Enorme sortering naaimeubelen voor elk interieur, in eiken, noten, teak, palissander e.a. houtsoorten. Het KNMI deelt mee: Een frontensy steem van een depressie tussen IJsland en Schotland trok de afgelopen nacht met regen over ons land. De regenhoeveelhe- den varieerden van 6 tot 8 millimeter. Achter het front stroomde vandaag met zuidwestelijke winden enigszins onstabie le lucht van de oceaan binnen, waaruit plaatselijk buien vielen. De zachte lucht is nu ver naar het noorden opgedrongen, waardoor de vorstgrens zich verplaatst heeft naar Noord-Scandinavië. Op de oceaan heeft zich een brede westelijke stroming ingesteld, waarmede storingen in de richting van Ierland trekken. Na het passeren van een zwakke rug van hoge luchtdruk komen morgen fronten van deze storingen dicht bij ons land, waar door de regenkansen weer gaan toene men. In een overwegend krachtige zuid westelijke luchtstroming blijft het vrij zacht weer. Vooruitzichten Meestentijds droog, perioden met zon en vrij zacht overdag. Weersvooruizichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag: Zon: 10 tot 50 percent; minim., tempe ratuur: 2 graden onder tot 4 graden bo ven normaal. Maxim, temperatuur: 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 percent. WKERRAPPORTEN Mnetmum- «I minimum- temp«r*tur«n binnen- m batMnUnd Amsterdam licht bew. zw 14 10 9 De Bilt licht bew. wzw 15 12 4 Deelen geh. bew. zw 15 11 9 Eelde regen wzw 14 11 5 Eindhoven licht bew zw 17 12 7 Den Helder licht bew. zw 14 12 5 Rotterdam weerlicht zw 16 12 8 Twente licht bew. zw 15 11 7 Vlissingen regenbui zzw 15 12 7 Z.-Limburg zw. bew. zw 17 12 4 Aberdeen onbew. zw 13 7 0.5 Athene zw. bew. n 14 0.2 Barcelona half bew. n 22 14 0 Belgrado onbew. zo 16 5 0 Berlijn zw. bew. zzo 11 5 0 Bordeaux zw. bew. zzw 8 15 0.3 Brussel niet ontvangen Frankfort geh. bew. zzw 13 3 2 Genève regen zw 12 6 3 Grenoble regen w.stil 18 11 0.2 Helsinki regen zzw —1 —3 12 Innsbruck zw. bew. wzw 14 2 0 Kopenhagen zw. bew zzo 10 8 0 Lissabon mist ono 22 16 0 Locarno mist ono 16 5 0 Londen licht bew. zw 16 10 8 Luxemburg geh. bew. zw 13 11 6 Madrid licht bew. w.st. 25 7 0 Malaga onbew. nw 22 13 0 Mallorca onbew. ono 23 12 0 München half bew. z 14 4 0 Nice zw. bew n 20 14 0.4 Oslo regen w.stil 2 1 15 Parijs licht bew. zw 16 11 7 Rome half bew ono 20 7 0 Stockholm niet ontvangen Wenen half bew. zzo 13 7 0 Zürich zw. bew. ozo 9 6 0.3 WOENSDAG 30 OKTOBER Zon op 7.31 uur; onder 17.15 uur. Maan op 15.40 uur; onder 0.30 uur. Vo]le maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier MAANSTANDEN 5 november 16.47 uur. 13 november 23.54 uur. 20 november 8.38 uur. 27 november 14.00 uur. MAANS'l ANDEN HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN DINSDAG 29 OKTOBER Hoog water 9.36 uur en 22.18 uur Laag water 4.51 uur en 17.26 uur WOENSDAG 30 OKTOBER Hoog water 11.09 uur en 23.49 uur. Laag water 6.24 uur en 18.58 uur. Het hoog en laag water ce Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2