VAN DAG TOT DAG Sojoez-3 in een andere baan NIXON BLIJFT IN ZEGE GELOVEN Maar Humphrey's achterstand is kleiner geworden DAALDEROP Gevechten bij congres van Italiaanse socialisten Legers niet inkrimpen", waarschuwt Lemnitzer VIJFTIG JAAR KOMSOMOL hoofd- elektro- monteurs Radiator Topoverleg over spionage-affaire Alarmapparaat tegen dodelijke gassen Chinezen beschieten een Amerikaans koopvaardijschip HOOGOVENS IJMUIDEN ^import E, telegrammen DINSDAG 29 OKTOBER 1968 commentaar op actuele zaken Burchten fopHMItU HpHRDT II COpftOMlïMD IHKVymiUOUUH KOMCOUO.IMUIM n KOMCOMÖJmaM, TH'DM TOHOTlï&M u ;(DBVïHKaM I? ;iun CviaBiiora ïoöhjidh; Bcec.0103- Horo floimncKoro RoMMyimmiMociioro Coïma D.Kll! mj npMMtw* UK Kficc, Geweldig werk Crisis Verdeeldheid Vorige week verscheen een novum in de t.v. STER-reclame: een gemeentebe stuur dat met overtuigende fotobeelden kwam vertellen hoe voordelig, aantrek kelijk en gemakkelijk het voor werkge vers en werkers wel was om zich in de betrokken gemeente te vestigen. Het gemeentebestuur van Emmeloord had blijkbaar de raad zover gekregen dat gemeentegeld beschikbaar werd ge steld om deze vorm van „promotion" te voeren. Het was wel een originele maar toch ook zeer bedenkelijke manier; van reclame maken voor eigen gemeentelijk standje, waarbij de indruk werd geves tigd dat de grenzen van het gemeentelijke beleid werden overschreden. Industrievestiging en woningbouw zijn in deze tijd zo sterk gebonden aan re gionale en landelijke ontwikkelingsplan nen, dat een „open competitie" tussen gemeenten om zoveel mogelijk van de buit binnen te halen, een kwalijke zaak zou moeten heten. Natuurlijk blijft er een zekere marge van vrijheid voor iedere gemeente om zichzelf aan te prij zen als woonoord of industrieel paradijs, maar een zo dure en sterk psychologisch gerichte reclame op het t.v.-scherm be gint te lijken op een commerciële compe titie ten koste van de gemeentenaren. Als dit voorbeeld navolging vindt, wordt de landelijke en regionale welvaartsplanning spoedig doorkruist door een gemeente lijke jacht op de handigste filmshot makers, de indringendste slagzinnen en de fraaiste verleidingen, waarbij toch het doel uit het oog verloren zou worden: het samenleven in de meest efficiënte, landelijk gecoördineerde welvaarts-om- omstandigheden, zonder te vervallen in gemeentelijke burchten die eigendunke lijk worden bestuurd. Gezien de consequenties zal de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten niet blij zijn met dit initiatief van Emmel oord. Er is alle reden om te voorkomen dat de gemeenten op hoge kosten worden gejaagd om met elkander te concurreren. Het gemeentegeld is niet bestemd voor reclamecampagnes, die het uitgeven van een foldertje of het verspreiden van een plattegrondje te boven gaat. Het voor beeld van onze twee groten, Amsterdam en Rotterdam, werkt trouwens allerminst guitig: nog steeds zitten die twee op de chauvinistische toer en proberen zij el kander vliegen af te vangen, zonder het gemeenschappelijk belang voldoende in het oog te houden. Dat een Rotterdammer en een Amsterdammer beiden Nederlan ders zijn, is iets wat zij misschien op het voetbalveld wel eens mogen vergeten maar wat zij toch door hun gemeentebe sturen wel eens duidelijker mochten in geprent krijgen. <wvr\«wwwwwwwwwwwvwwwwwwvwvwv ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhoüds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningsinstallaties Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 332 te richten aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. Japanner met ruilhart overleden. Japans eerste harttransplantatie-patiënt, de achttien-jarige Noboeo Mijazaki, is dinsdag overleden. Op 8 augustus had hij een nieuw hart gekregen. Wie zich verbaasd afvraagt of het lang zamerhand niet de spuigaten uitloopt met wat de bioscoopdirecties hun publiek we kelijks presenteren, moet voor goed be grip van de zaak kennisnemen van een advertentie, die dezer dagen de kolommen van een krant uit het zuiden sierde: „Belangrijke mededeling!" was het op schrift en de tekst luidde als volgt: „Het ligt niet in de bedoeling sex-films te gaan programmeren in ons nieuwe, intieme theater. De titel van de film die heden in vertoning gaat is een bedenksel van de importeur. Het is een plezierige, hart- veroverende, kostelijke en luchtige rol prent. Niettegenstaande foto- en reclame materiaal sluiten de film en het daarin vertelde verhaal aan bij de beste tradities van de Oostenrijkse operettefilm. Het verhaal is wel boordevol ondeugende, charmante situaties, maar dat is vandaag in 1968 in litteratuur, toneel en schilder kunst gewoon". Getekend: de directie van het theater. En nu de titel van de film, zoals de importeur die had bedacht: „De Zoete Zonden van Sexy-Suzanne". Afgaande op dit verschijnsel is er blijk baar een oorlog uitgebroken tussen Ne derlandse filmimporteurs en directeuren van theaters, welke laatsten zich gaan schamen over de titels en advertenties die zij noodgedwongen moeten accepte ren. De heren bioscoopdirecteuren vin den het blijkbaar óók de spuigaten uit lopen, dat zij op de meest grove, onsma kelijke manier een produkt moeten aan prijzen dat in vele gevallen heel wat fatsoenlijker is dan de aanprijzing doet vermoeden. Het exploiteren van „sex" die er niet is moet eigenlijk nog immoreler worden genoemd dan het exploiteren van „sex" die wel degelijk wordt geleverd. Wat het laatste betreft, de film is op het gebied van de taboes heel wat royaler over de drempel gegaan dan andere vormen van amusement, maar niet altijd op een eer lijke en verantwoorde manier. Dat im porteurs nu kennelijk bewust de slechte reputatie van de film uitbuiten door het nog erger te doen lijken dan het is, geeft toch wel een bijzonder nare bijsmaak aan de wekelijkse uitstalling van erotiek aan de muren der theaters, een uitstalling waarvoor de directies blijkbaar niet allen meer de verantwoordelijkheid willen blij- yen dragen. WVWVVVVWVXAA/VWVWVVAA/UWXAMWWVWWIA/WWWtAAA WWWVUWAAA/VAAAA/WVUUWUWVVWWWWWWWV Ruimtevaarder Georgi Beregovoi heeft zijn ruimteschip „Sojoez-3" in een ande re baan om de aarde gebracht. Zijn om loopperiode is nu 88,8 minuten, de groot ste afstand tot de aarde is 244 km en de kleinste 199 km. De baanhoek is nu 51,7 graden. De ruimtevaarder heeft hiermee de zonnebatterijen op de zon gericht en zijn ruimteschip gestabiliseerd- De ma noeuvre werd tijdens de 36ste omwente ling om de aarde uitgevoerd. ALBANY (New York) (Reuter) De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Richard Nixon, heeft in Albany in de staat New York gezegd dat hij drie tot vijf percent meer stemmen op de ver kiezingsdag (5 november) zal krijgen dan de opiniepeilingen op het ogen blik aanduiden. In aanwezigheid van gouverneur Rockefeller van New York vroeg hij een grote menigte om een „duidelijk mandaat". „Als Hum phrey (de democratische kandidaat) de elkaar bestrijdende groepen binnen zijn eigen verdeelde partij niet tot elkaar kan krijgen kan hij er onmogelijk op hopen een verdeeld land te verenigen", zei Hij. Dit zijn de concurrenten Nixon (links) en Humphrey, gefotografeerd tijdens toespraken in hun verkiezingscampagne. Beiden tonen zich tijdens hun cam pagne vol vertrouwen. Humphrey heeft nu de steun van de negers gekregen, Nixon heeft zijn campagne („volgens plan") d laatste dagen verhevigd. Vice-president Humphrey sprak in Akron (Ohio) waar hij zijn republikeinse tegenstander ervan beschuldigde aan te dringen op een „dwaze opvoering van de bewapeningswedloop op het gebied van kernwapens". Volgens Humphrey wil Nixon militarisering van het Amerikaan se leven en van de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Volgens de publieke opinie-onderzoeken wordt het verschil tussen de twee groot ste kanshebbers nog steeds kleiner. Het jongste onderzoek van het bureau Gallup toont Nixon als winnaar met 44 percent, gevolgd door Humphrey met 36 percent en vijftien procent voor de onafhankelij ke kandidaat George Wallace. Het bu reau Harris wijkt enigszins af in het voor deel van Humphrey, namelijk Nixon 40 percent, Humphrey 35 percent en Wallace 8 percent. Waarnemers menen dat nog verschei dene factoren voor een verrassing in het voordeel van Humphrey zouden kunnen zorgen. Deze zijn: een categorische uit spraak van senator Eugene McCarty, dat deze zich volledig achter Humphrey schaart, het aantal „onbesliste" stemmen dat nog groot is, naar men meent groter onder de democraten dan onder de re publikeinen, de traditie die wil dat de genen die altijd op de democraten hebben gestemd dit tenslotte ook nu zullen doen, een staken van de Amerikaanse aanval len op Noord-Vietnam en een ernstige tactische fout van de republikeinse kan didaat in de laatste dagen van de cam pagne. BONN (AFP en Reuter) De West- duitse bondskanselier Kiesinger en vice- kanselier en minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt zullen persoonlijk deelnemen aan het onderzoek naar de spi- onage-affaires, die de laatste tijd aan het licht zijn gekomen, de zelfmoorden van hoge officieren, en de werking van de geheime diensten. Binnenkort zal over deze zaken tijdens een persconferentie een standpunt worden kenbaar gemaakt. Dit heeft regerings woordvoerder Konrad Ahlers bekendge maakt. Kiesinger en Brandt zullen als eerste stap een ontmoeting hebben met de hoofden van de contra-spionagedien sten. Tot nu toe is niet gebleken dat al deze zaken verband met elkaar houden, aluds Ahlers. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse leger heeft een nieuw automatisch alarmeringsstelsel ontwikkeld om mili tairen op het slagveld te waarschuwen voor de aanwezigheid van dodelijke gas sen. Het nieuwe draagbare apparaatje, de XM8, kan gemakkelijk door infanteristen meegedragen worden. Het apparaat be staat uit een electro-chemische cel, welke voortdurend monsters van de lucht neemt. Bij aanwezigheid van dodelijke gassen levert de cel de elektrische energie welke een alarmsignaal geeft. De XM8 kan ui terst geringe concentraties van zenuwgas opsporen, maar treedt niet in werking door normale luchtverontreiniging, zoals rook, stof en uitlaatgassen. ADVERTENTIE en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en muurradiato ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van ƒ54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop (Van onze correspondent) ROME. Het congres van de Itali aanse socialistische partij dat zondag avond had moeten eindigen, heeft een volle dag langer geduurd omdat de vijf stromingen, waarin de partij verdeeld is, het op heel veel punten niet eens konden worden. Gisteravond is het zelfs tot een hand gemeen gekomen tussen pro-communis tische afgevaardigden en de politie, toen de eersten het spreekgestoelte wilden be stormen. Men had gehoopt dat er tenslot te een mqtie zou kunnen worden opge- WASHINGTON (AP) De landen van het Warschaupact beschikken over de meest omvangrijke conventionele strijdkrachten ter wereld, aldus heeft generaal Lyman L. Lemnitzer in een rede voor de vereni ging van het Amerikaanse leger gezegd. Als gevolgd van de invasie in Tsjecho- Slowakije is verder het militaire even wicht in Midden-Europa aanzienlijk ge wijzigd in het nadeel van het westen, vervolgde de NAVO-bevelhebber in Euro pa. Hij wees erop dat de NAVO-landen de gevaarlijke tendens vertonen hun con ventionele strijdkrachten te willen in krimpen. Lemnitzer sprak de hoop uit dat de komende conferentie van NAVO-minis- ters van Buitenlandse Zaken en Defensie zal besluiten de sterkte, training, en mo dernisering van de bestaande eenheden te verbeteren. Hij wees erop dat de huidige maatsta ven ten deze minima zijn, en dat de NAVO-landen daar niet onder mogen gaan, willen zij de risico's niet onaan vaardbaar vergroten. (Door onze medewerker Jean Raffaelli) MOSKOU Op de koepels van de kathedralen in het Kremlin viel sneeuw, toen tegen dat typisch Russische decor enkele dagen ge leden de vijftigste verjaardag van de „Komsomol" werd ingeluid. Feestredenaar was partijleider Leonid Brezjnev, die werd om ringd door het gehele politburo, zesduizend afgevaardigden uit alle delen van de Sovjet-Unie en teams van radio en televisie. Het was een passend decor voor de viering van een grandioos epos. De „Komsomol" is werkelijk een lichaam van betekenis, niet alleen vanwege de honderden miljoenen die er al een paar generaties deel van hebben uitge maakt, maar ook op zich. De grote vraag, waarmee nu overal ter we reld de jeugd in verzet komt echter ook deze kolossale jongerenorganisatie te maken heeft is: zal zij erin slagen ooit nog het enthousiasme en de toe wijding te herstellen, waarmee de jeugd zich 25 of veertig jaar geleden voor de Sovjet-idealen inzette Dit is een beklemmende vraag, die zonder overdrijven mede de toekomst van de Sovjet-Unie zal bepalen. Sov jet-ideologen plegen te zeggen dat er in hun land geen generatie-probleem bestaat. Maar tussen de andere pro blemen is er net als overal elders wel degelijk dat van de jeugd. En dat het probleem zich anders uit dan in het Westen, waar universiteiten en fa brieken centraal staan, doet niets af aan het scherpe karakter dat het ook hier heeft. De „Komsomol" (communistische unie van de jeugd) kwam vijftig jaar geleden tot stand in een tijd toen de geschiedenis van de jonge, op alle fronten strijdende Sovjet-staat het enthousiasme stimuleerde. Een van de bekendste en meest populaire chansons die hier worden gezongen doet het enorme aandeel herleven dat de jeugd van 1920-1925 heeft gehad in de vesti ging van het Sovjet-regime: en zij, de Komsomols, zetten zich in voor de burgeroorlog". Stalin kwam en een geweldig werk van constructie, onderzoek en ontgin ning begon. Duizenden jongeren ver lieten Moskou en omgeving, op weg naar Siberië of de Oeral om er onder uiterst moelij ke omstandigheden ont wikkelingswerk te verrichten. Dat kon de opbouw van het gebied van Irkoetsk betekenen of het uit het niets doen verrrijzen van Komsomolsk aan de Amor. En dat in een immense kou, waartegen geen bescherming bestaat, en in afwezigheid jaren lang van enig comfort. De oude Petrov met zijn witte baard, die op het podium naast premier Kosygin zat, en de honderden bejaarde mannen die net als hij temidden van de jeugd de vijftigste verjaardag vier den. kenden uit ervaring de verhalen die Brezjnev en Tiajelnikov, de nieu- De Pravda bevatte vrijdag deze groet en felicitatie van het Centrale Comité van de Communistische Partij aan de Komsomolleden. we leider van de .Komsomol", in hun feestredes vertelden. De oorlog tegen Hitler deed het enthousiasme opnieuw oplaaien. Men is in de Sovjet-Unie van vijftien tot vijfentwintig jaar komsomol. De helft van de beroepsmilitairen heeft deel uitgemaakt van de organisatie. De communistische jeugd had een belang rijk aandeel in de strijd en in de over winning. Het naoorlogse herstel ver langde opnieuw een grote toewijding. Honderden jongeren vertrokken bij voorbeeld naar de „maagdelijke gron den" van Kazakstan, waar zij deelna men aan het ontginningswerk, waar zij trouwden en tegelijkertijd hun aan deel leverden aan de russificatie en c'.e bevolking van de verlaten gebieden aan de grens van China. De langdurige vrede sinds 1945, de verbetering van het levensniveau, de transistors die ook tot afgelegen ge bieden doordrongen, het verminderde belang van het opbouwen van nieuwe stellingen voor de Sovjet-Unie, die wat de industrie betreft het stadium van „onderontwikkeld" zijn had verlaten. veroorzaakte daarna een langdurige crisis. Het land beleefde een periode van „dooi" na de dood van Stalin. De tijd van de Sovjet-helden was voorbij. De universiteiten gaven een deel van de jeugd een nieuwe geest: het probleem van de jeugd was merkbaar. Het heeft, nu de organisatie vijftig jaar oud is en drieëntwintig miljoen leden telt, een grote scherpte. De gehele wereld van de jeugd ver werpt de orde van de vorige generatie. Daar ontkomt ook de communistische wereld niet aan: de Tsjechoslowaakse studenten kwamen vorig jaar in be weging (om van de gebeurtenissen in 1968 maar te zwijgen), in Warschau rebelleerden ze in maart, in Belgrado even later. De factuele discipline die in de Sovjet-Unie bestaat, sluit iedere activiteit uit die van de vastgestelde lijn afwijkt. Het propaganda-mecha- nisme, de invloed van oudere genera ties en andere invloeden hebben wel licht ieder persoonlijk initiatief uitge sloten. En dat lijkt een gevaarlijke situatie. De „Komsomol" heeft, om zijn bete kenis te kunnen behouden grote daden nodig. Als de geest van toewijding ont breekt, overheerst al gauw de onver schilligheid. De jeugd, die in dit land geen uitweg heeft, veroorzaakt een ernstige crisis. Een van de eerste maat regelen die is genomen, is de vervan ging van de eerste secretaris van de Komsomol, Serge Pavlov, die nu vol komen in discrediet is. Hij is opge volgd door een Siberiër van moderne stijl: Evgueni Tiajelnikov, die zijn ta lent heeft kunnen demonstreren op het jongste jeugdfestival in Sofia. Zijn pa rool is: houd de communistische jeugd stevig op het socialistische spoor, maar begeleid tegelijkertijd de vernieuwing in hun gedrag. Het is geen impone rend idee waarmee de Sovjet-jeugd in haar malaise wordt geholpen. i-nnnnnnnnnnnnnnnn steld die de goedkeuring zou hebben kun nen wegdragen van vier van de vijf stro mingen. Daartoe zijn ook verschillende pogingen gedaan, vooral door de groep van de Socialistische Autonomie, waar van Mancini, Ferri en Preti de leiders zijn. Die motie ging niet erg ver. Maar voor de bijna even sterke groep van de belang rijkste van de twee partijsecretarissen, professor de Martino, was zij onaan vaardbaar omdat erin gezegd werd dat men verder wenst te gaan in de geest van de politieke richtlijnen die werden opgesteld toen twee jaar geleden de so cialistische partij gn de sociaal-democra tische partij zich verenigden. De Martino is van mening dat die richt lijnen door de gebeurtenissen van de laatste twee jaren zijn achterhaald en dat daarom een motie, welke begint met bovenstaande woorden, onaanvaardbaar is. De meest rechtse groep, die van Ta- nassi, de vroegere sociaal-democratische partijsecretaris, vond de motie wel aan vaardbaar, doch Socialistische Autono mie en de Fanassi-groep tezamen komen tot niet meer dan 52 percent van de gede legeerden. Dat is te weinig om enige po litiek, laat staan een krachtige politiek, te kunnen voeren. De hele nacht hebben de gedelegeerden in besloten vergadering over de toestand onderhandeld, maar zonder tot een oplos sing te komen. Het einde van de zaak is geweest dat er gestemd is en dat ieder van de vijf groepen de eigen motie heeft aangenomen. Er is dus een blij vende en zeer ernstige verdeeldheid die ook duidelijk blijkt uit de samenstelling van het nieuw gekozen centrale comité. Dat ziet er als volgt uit: 43 van de 123 comitéleden behoren tot Socialistische Autonomie, 39 tot de groep-De Martino, die iets meer links is, 21 behoren tot de meest rechtse stroming, die van Fanassi, elf tot de meest linkse, die van Lombar- di, en tenslotte negen tot de meer intel lectuele groep onder Giolitti, die zeer dicht bij Lombardi staat, doch in te genstelling tot deze laatste wel bereid is de samenwerking met de christen-demo craten en de nieuwe politiek van cen trum-links te aanvaarden en te steunen. WASHINGTON (Reuter). Een Chine se kanonneerboot heeft het Amerikaanse koopvaardijschip „Thunderhead" met ra ketten onder vuur genomen toen dit door het Lima-kanaal de haven van Hong kong binnenvoer, zo heeft de woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, Robert McCloskey, meegedeeld. De „Thunderhead" negeerde een order om bij te draaien en slaagde er in de haven veilig binnen te komen. 3 Nieuwe regering m Syrië. President Noe- reddin Atassi van Syrië heeft dinsdag een nieuwe regering gevormd waarvan hijzelf de premier is. Minister van Buitenlandse Zaken is Mohammes Eid Atsjawi, minister van Binnenlandse Za ken Mohammed Rabah Tawil en van Defensie generaal Hafez Assad. Napoleon. Een haarlok van Napoleon heeft op een veilig in Parijs elfhonderd franc opgebracht. De naam van de ko per is niet bekend gemaakt. Het haar was in de vorm van een kroon gevloch ten en in een leren lijst gevat. Achterop de lijst stond: „Haar" afgeknipt door de heer Charvet van het hoofd van de keizer op het eiland Elba in 1815. Char vet was een van Napoleons bedienden op Elba.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3