IJ-TUNNEL IN KAARTEN VERSLAG VAN EEN ZOMER 1 h u PANDA EN DE IMP POLLE» PELLI EN PINGO üii Luxemburgse regering vraagt kamerontbinding «gestipt PONTIAC I Studenten stellen ultimatum aan curatoren Negentien gevallen van t.h.c. in Utrecht tc Verzetsman Terwind overleden Studenten dringen consulaat binnen 15 WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 Ons vervolgverhaal DE U-TUNNEL STAAT OP PALEN Kees Stip Examens het meest verkochte merkhorloge in nederland m#? WWAMMMWWVWWW 58) Hoeveel zou zo'n ring kosten? Wanneer hij veel waard is, zou ik hem kunnen verkopen en het geld aan vader geven. Ik ben er gisteren achter gekomen dal hij geen geld heeft en bij don Evaristo een lening heeft moeten sluiten Ik zou hem natuurlijk ook aan jou kunnen ge ven, zodat je een paard zou kunnen kopen. Jij bent de enige hier, die geen paard heeft. In de zomer heb je er beslist een nodig, om ritjes te kunnen maken Ach, maar waar praat ik over? Ik ben toch boven al die dingen verheven. Ik ga immers toch dood! Ik heb het jullie al voorspeldPrecies over een maand ga ik dood. Zij sloeg haar handen voor haar gezicht en bleef roerloos liggen, zon der zelfs adem te halen Zo zal het gaan. Precies zo. Zon der dat ik het merk zal ik dood gaan met mijn ogen toe. Meer zei ze niet. Ik wachtte een poosje en wilde juist bij haar vandaan gaan. toen ze mij terugriep: Wacht even. Kom eens hier. Ik wou iets zien Toen ik aan haar bed stond keek ze mij oplettend aan. Haar ogen dwaalden langzaam over mijn ge zicht. Mooi. Nou kun je wel gaan. zei ze tenslotte en zij draaide zich naar de muur toe. Bij het verlaten van haar kamer hoorde ik haar nog zeggen: Na je uitstapje naar de rivier schijn je ou der te zijn geworden. Na vijf dagen hield het op met re genen en ik vergezelde Leonardo verschillende keren om buiten o,p de velden te gaan zien hoe de aardap pelplanten ervoor stonden. Tacuri die toezicht hield op de veldarbei- ders, ging iedere keer mee. De grootste aanplanting bevond zich op een licht glooiende vlakte. De zon wierp er een gelig schijnsel over en de wind rook naar de puna. Het was het hoogst gelegen gedeelte van de hacienda maar ook het enige dat door zijn uitgestrektheid en ligging een aanzienlijke aanplanting moge lijk maakte. De glooiende akkers werden door een lange, uit grauwe rotsblokken opgetrokken muur be schermd tegen de gierende, ijzigkou- de winden die uit de richting van de mijn woeien. We maakten de paarden vast aan een paal en deden de ronde over de akkers. Leonardo bleef herhaaldelijk staan om een plant nader te bekij ken of uit de grond te trekken en de knollen te betasten. Tacuri was van mening, dat we op zijn laatst over een week of twee aan de oogst moesten beginnen. Hij en mijn oom begonnen vaak een gesprek over landbouwkundige aangelegenheden waarvan ik geen verstand had. Het fijnst vond ik het om intussen mid den in het veld te gaan staan en de weemoed in mij te laten opkomen bij het zien van die eindeloos uitge strekte groene vlakten: de planten golfden in de wind als het oppervlak van de zee. Maar dan braken we Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro weer op en reden we verder. Waar we verschenen vlogen de vogels verschrikt op. Tacuri smeet ze ste nen achterna of blafte als een hond om ze te verjagen. Op een ochtend daalde een merk waardige rust neer over het dal van San Gabriel. De zon straalde een kalkwit licht uit en verblindde de ogen. De hemel staarde ons aan, als met een reusachtige blauwe pupil. Alles verstarde en werd roerloos, alsof de natuur verlamd was. Er was geen windzuchtje te beken nen, de bomen ademden niet meer, de dingen zaten als het ware vast gekleefd aan hun scherp afgeteken de en dode schaduwen. Felipe die op het kantoor een brief aan mij dicteerde onderbrak verschillende keren zijn dictaat om naar het balkon te lopen en daar spiedend rond te kijken Een keer boog hij zich over de balustrade heen. liet zijn blik heel lang rusten op het eucalyptusbosje tegenover de hacienda en trok rimpels in zijn neus. Vreemd, mompelde hij. Het lijkt wel alsof de aarde opgehouden heeft de draaien. Hij had gelijk. Die indruk wekte het landschap: alsof het verstard was, het was zo star of het uit karton was geknipt. Leonardo, die onge rust onder de arcades heen en weer liep, was dezelfde mening toegedaan. We stonden spoedig rr\et ons drieën op de patio en keken onderzoekend omhoog naar de hemel waarlangs in grote verwarring de ene duiven- zwerm na de andere in oostelijke richting trok. De stilte duurde „ot kwart voor twaalf in de ochtend Jacinto scheen zich eveneens onrustig te voelen. Want we hoorden hem herhaalde lijk met zijn vuisten op de afgegren delde deur van zijn kamer tromme len. Leonardo was al zozeer aan zijn protesten gewend geraakt, dat hij er niet meer op lette. Hij had ein delijk definitief besloten om zijn broer in een inrichting te laten op nemen. Zodra hij over wat geld be schikte, zou hij de zaak afwikkelen. Kort voor het middageten werden de honden die in de zon hadden lig gen slapen, wakker. Onrustig ren den zij rond over de patio. Zarco stak herhaaldelijk zijn snuit snuffe lend in de lucht en krabde met zijn poten de aarde open. Nu en dan liet hij een zacht gejank horen en sprong hij om ons heen. Met zijn fosfores- cerende ogen volgde hij aandachtig al onze bewegingen. De neger Rey- naldo zei dat de honden de duivel zagen rondwaren. Wanneer we onze ogen met hondetranen zouden in wrijven zouden we van ontzetting sterven. Toen we aan het middagmaak gin gen voelden we ons allemaal op een onbepaalde manier onbehaaglijk. Ieder zat stilletjes over zijri bord ge bogen. Luisterde aandachtig naar alle geruchten buiten op de velden en lepelde ondertussen zijn soep. Venfï la fïegebouw. N Zonwerend rooster Meeuwenlaan Pyloon Brug L T7 Kraaienplem VenH la H eg ebou w. Z. Ingangsgebouw Viaduct- Pr. Hendrikkade Luchl-kanalen Dijksgrachr Het U BeLonpalen De tunnel is ca 25 m Betonpalen De 'J-tunnel is ca 2025m lang w.v. 1039m gesloten deel. breed w.v 2 rijbanen van elk 7meter Benotopaien Water Tunnel traverse Benotopaien groep va ft^ezqndfrg (Wordt vervolgd). Coentunnel %tj Afsluitdijk Mosplein Meeuwenplei^ brug Kraaien^ ijewantsbrug viaduct Waterlo- plein Plantage FfcrWaan Gooiseweg DOORSNEDE v.d.TUNNEL L rijbaan J ^venHjaHe J ^venHiahe f \PTT.waterleid -24,80m- -I B (Van onze correspondent) UTRECHT De Utrechtse studenten- faculteiten hebben de curatoren van de Rijksuniversiteit in Utrecht een ultima tum gesteld, waarin zij onmiddelijke terugtrekking eisen van het ontwikke lingsplan 1969-1973 van de universiteit, dat door curatoren is opgesteld. Het ulti matum loopt 4 november af. Als de curatoren er niet op ingaan, zijn de studenten van plan over te gaan tot demonstraties, boycot van de colleges en bezetting van de gebouwen van de uni versiteit. j Het ontwikkelingsplan houdt volgens de studenten in geen enkel opzicht reke ning met de eisen tot democratisering van de universiteit. UTRECHT. Het longonderzoek bij de inschrijving van de studenten aan de Utrechtse universiteit (12.500 foto's en ruim 8000 Mantoux-proeven) heeft ertoe geleid dat vier gevallen van actieve long- tuberculose werden gevonden, elf geval len van andere afwijkingen en vijftien sutdenten met een recente tbc-infectie. Verscheidene dubieuze reacties op de Mantoux-proeven moeten nog onderzocht worden. Van de vier studenten bij wie actieve longtuberculose werd ontdekt zijn er drie ter behandeling opgenomen. jWWWJ *-1 Mh-I'l I I «fgHOO 42. Panda keek de professor na, die met zijn stu denten in de richting van een groot gebouw stapte. „Het is helemaal niet.aardig van hem om m'n Imp af te pakken en mee te nemen.mompelde hij. „Tenslotte is dat apparaatje voor Jollipop, om hem te helpen bij de huishouding. Ik denk dat ik het terug ga vragen.Ja, dat ga ik doen!" Met die woorden begon hij achter de geleerde aan te draven. Maar hij had te lang gewacht. Want pro fessor Groteboer had intussen het bouwwerk bereikt, en stond nu op het punt om naar binnen te gaan. „Ik beloof u, heren", sprak hij plechtig, „dat de naam Groteboer straks met grote letters in alle kran ten gedrukt wordt. Ik ga enkele uitvindingen doen, die wereldschokkend zullen zijn. U staat op de drempel van een nieuw tijdperk, en met enkele schreden. Verder kwam hij niet. Want op het moment dat hij eerste stap in het gebouw wilde zetten, klonk een vreemdsoppend geluid. En daarop zakte de hele Uni versiteit de grond in HOERA! WAR KOMT DE TREIN A ROOK. DA6 MOEDER KOMIJN, WAT GE2ELLI6 DAT U DE ZOMER- XEN W^T 1 DATJE OP MIJN KINDEREN WILT PASSEN 20- f VAKANTIE,,, IAN6 IK WEG SEN wm>, .i.üjI,,, lïTJnmpii mi Deze kaartjes geven eet, schematisch overzicht van de vandaag officieel ge opende IJ-tunnel. Het project heeft on geveer 350 miljoen gekost, waarvan ruim 155 miljoen voor het gesloten deel van de tunnel. De tunnel is dermate stevig gecon strueerd dat het werk atoom bomvrij is. 11.000 ton bewapeningsstaai en ongeveer 163.000 ton kubieke meter gewapend beton zijn gebruikt. De tunnel rust op grote palen. De totale lengte van deze palen bedraagt ruim 50 kilometer. Het zijn de langste funderingspalen van Nederland. Het diepste punt van de rijbaan in de IJ-tupnel ligt ongeveer 20 meter beneden het wateroppervlak. Het ge sloten deel van de tunnel is 1039 meter lang. De totale tunneltraverse meet 2025 meter. Met deze lengte i® de IJ- tunnel de langste van ons land. In 1935 werd al geopperd dat er een IJ-tunnel moest komen, in 1953 viel de beslissing en in 1955 werd met de eer ste werkzaamheden begonnen. In 1957 verbood de regering het werk en pas in 1961 mocht het werk worden voort gezet. Het opvallendste van het projekt is de fundering op palen. Men moest tot op de derde zandlaag komen, maar deze laag ligt op een diepte tot ruim 80 meter. Mocht men met zijn auto pech krij gen in de tunnel, dan kost het weg slepen 30. LUXEMBURG (AP/AFP). De Luxemburgse regering is afgereden in verband met een meninigsverschil in de regeringscoalitie van katholieken en socialisten over het sociale beleid. Premier Pierre Werner zal groothertog Jan, die juist terug is van een bezoek aan de Olympische Spelen in Mexico, vragen het parlement te ontbinden en algemene verkiezingen uit te schrijven. Normaal hadden de 56 leden van het huis van afgevaardigden op de eerste zondag van juni 1969 moeten worden ge kozen. De huidige crisis is veroorzaakt door salariseisen van ambtenaren en uit de particuliere sector ter hoogte van onge veer vijfhonderd miljoen Belgische frank. De begroting-1969 vertoont al een tekort van 225 miljoen. ARNHEM. In Arnhem is overleden de heer Paul Willem Terwind, die in de oorlogsjaren actief is geweest in het ver zet. Hij is vanochtend begraven in Zalt- bommel. De heer Terwind, die bijna 65 jaar is geworden, hield zich tijdens de Duitse bezetting in een verzetsgroep bezig met het verzorgen van onderduikadressen voor kinderen en oudere mensen. Ook ver zorgde hij illegale distributie van bon kaarten. Hij heeft zo zeer veel personen geholpen. Na de oorlog is hij korte tijd plaatsvervangend burgemeester van Vo- lendam en Edam geweest. In het Luxemburgse parlement beschik ken de christen-socialen over 22 en de socialisten over 21 van in totaal 56 zetels. De oppositie bestaat uit liberalen en com munisten, die respectievelijk zes en vijf zetels hebben. De overige twee worden door een splintergroep bezet. Enige weken behaalden de communisten bij ge meenteraadsverkiezingen aanmerkelijke stemmenwinst. AMSTERDAM. Vier jongelui zijn dinsdagnamiddag het Indonesische consu laat-generaal in Amsterdam-Zuid binnen gegaan. waar zij de consul te spreken vroegen. Geestverwanten van hen ston den buiten met een spandoek en enkele kartonnen broden met onder meer het opschrift „Soeharto moordenaar". De vier jongelui vormden „een delegatie". Twee hunner zijn lid van de studentenvereni ging „Pericles" en twee van het Alge meen Nederlands Jeugdverbond (ANJV). De consul kregen zij niet te spreken, maar hun werd last gegeven het consu laat te verlaten. Dit weigerden zij. De actie was een protest tegen het fusilleren van drie Indonesische commu nistenleiders. Deze drie waren ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de mis lukte staatsgreep van 1965. Toen de jon gelui niet verdwenen werd politie-as- sistentie ingeroepen, die hen met drie jongelui, onder wie één meisje, die voor het consulaat hadden gestaan, meenam naar het politiebureau. Daar werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Het is voor de derde keer binnen twee jaar, dat bij een protestactie demonstranten een consulaat in Amsterdam binnendrongen. O De aandeelhouders van de Exploita tie Maatschappij Scheveningen hebben dit jaar geen diner gekregen met Wim Kan toe maar gewoon een borrel en een slaatje. Dit heeft zeer de aandacht getrokken, omdat het beschouwd wordt als kenmerkend voor de toestand van de onderneming waaraan de heer Zwolsman niet alleen zijn beste krach ten maar ook zijn goede geld besteedt. Er was een tijd dat de groten van het stukje aarde dat Nederland heet zich bij de nadering van de heer Zwols man op de grond wierpen met het ge laat naar het westen. Nu doen ze dit alleen nog als hij uit het oosten nadert. Dat is onbillijk. In de tijd toen het erop leek dat Reinder Zwolsman ons zonnestelsel bezat met een optie op de belendende spiraalnevels, viel er weinig meer van hem te zeggen dan dat hij in staat was geld te verdienen. Als hij toen met zijn verdiende geld uit zaken was gestapt en op een eiland in de zon was gaan liggen, zou nie mand hem verweten hebben dat dit ei land en die zon van onze centen be taald waren. Nu hij is gebleven en ae ontstane tekorten uit eigen zak bijpast, beginnen ze te roepen dat hij beter kan opkrassen. Met een zelfkennis die zijn beschei denheid nog overtreft heeft de heer Zwolsman hierop geantwoord dat hij best zou willen weggaan als hij iemand zou weten die even goed was als hij zelf. maar dat zo iemand er niet is. Maar als je eenmaal een gevallen 1dool bent steekt niemand een hand uit om je op te rapen. Integendeel, ze steken hun been uit om je nog eens te laten vallen. Inplaats van Zwolsman te zien als een weldoener en redder, be schouwen ze hem als een lastige be moeial. Dat zulke misvattingen zich in 't onderbewustzijn van ons volk voort planten wordt bewezen door de druk fout die in het verslag in een van onze landelijke bladen was binnengeslopen op het moment dat een van de ontsla gen directeuren met steun van voor zitter Zwolsman aan het woord kwam. Zoals men weet is „ontslagen direc teur" bij de E.M.S. een door vele pro minenten bereikte levenspositie. De voorzitter zou dan gezegd hebben: „U krijgt op deze gevadering alle rech ten'. Dit „gevadefing" bewijst dat de men sen het gevader van de heer Zwolsman moe beginnen te worden. Wie zelf va der is weet dat de kinderen er tegen woordig precies zo tegenover staan. Ie kunt het ze nog zo goed voorhouden, ze doen het toch verkeerd. Vanuit het standpunt van de kinderen ligt het na tuurlijk anders. Vaders hebben het al tijd verkeerd gedaan. Het wordt tijd dat je het nu zelf eens verkeerd gaat doen. Ach, vader Zwolsman, laat de kinde ren maar kibbelen. Uw vaderland is de enige die de E.M.S. kan redden of die in elk geval de verliezen van de Aan deelhouders kan aanvullen. Graag had :k uw hand op de jaarvergadering ge drukt. Ik ben echter geen aandeelhou der. Wel had ik mij toegang kunnen verschaffen door tegen aantrekkelijke koers een aandeel te kopen. Maar dat zou de indruk hebben gewekt dat ik er zen slaatje uit wou slaan. AMSTERDAM (V.U.) Propedeutisch godgeleerdheid: G. Blees, Zwanenburg. Semi-arts: L. A. de Groote, Haarlem. Kandidaats kunstgeschiedenis: mej. H. C. Cassee, Haarlem. ADVERTENTIE SWISS MADE twee sjieke herenhorloges in duurzaam doublé 1 carré cambré model met datum een pracht Pontiac f 125.— een licht gebogen "gekleed" model zit mooi op de pols f 120.— mvt trekt om£v qakmvomer. WATER TERWUi HU HEM HÉT Mes TRACHT 7e ONTWORSTELEN. NAAR ONbEREN, vriend; MAAIT oe vemvu- eecoe oakley VERWEERT ZICH MET DE KRACHT OER. WANHOOP H Afi&ftu* 1280. Plotseling veerde Bram overeind. „Een bim-bam vogel? Die bestaat hele maal niet. Jongens, we zijn de gestolen klok op het spoor. Waar kwam dat ge luid vandaan?" Karo wees op een bergtop in de buurt. Daar zat een enorme vogel op een ander nest.en Bram begreep, dat hij zich een klein beetje had verrekend in de af stand. Op die top moest hij wezen. Reeds lang had de bim-bam zich op nieuw laten horen, toen Bram het nest op de tweede top naderde. Zijn eigen vogel had hij zolang vastgebonden om niet door het dier gehinderd te worden. In de haast lette pram er niet op, dat er een verandering over de vogel was ge komen. De lodderige blik was uit de ogen verdwenen. Zeer scherp en belang stellend keek de vogel naar het silhouet van het dier op het nest, en de snavel stootte kleine blije geluidjes uit. Het was net of hij een ontdekking had gedaan.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15