Franse firma Lejeune wil met Caballero samenwerken Cramer waarschuwt deelnemers WK-voetbal IEL 5 lppp V* Jan Janssen: ,,'t is te laat" Schaakteam dank zij zege van Donner gelijk tegen Israel Rotterdamse officier: Het kan me niet schelen, wat de heer Boomstra wil Chelsea mist twee spelers DWS' nieuwe Solleveld voor manager Henk moeilijke taak ft» fWk AF Morgen bespreking in Den Haag Fighting Mack verdedigt titel tegen Josselin VRAGEN IN TWEEDE KAMER Nevobo start jeugdtraining Drie Canadezen voor HIJS Hokij Moeizame zege Okker tegen Stanley Matthews i Sifiprw l m IÉ H|3 >JP WOENSDAG 30 OKTOBER 196 8 Hans Rombouts Tsjechische sportlieden naar West-Duitsland Waterpoloprogramma Sport in Het kort Zege van Joop Ham met Anton in Hilversum Ruim 1.6 miljoen kijkers in Mexico Joor duel tegen DWS Feijenoord stelde belang in Noor Harald Berg AMitöWl (Van onze sportredacteur) HAARLEM Morgen komen de gebroeders Lejeune uit Frankrijk naar Den Haag om te onderhandelen met het extra-sportieve Nederlandse wielermerk Caballero om tot samen werking te geraken. De gebroeders Lejeune zien nu de bierbrouwerij Pelforth zich uit de wielersport heeft teruggetrokken hun publicitaire aanwezigheid in de wielersport ook wegzakken. En dat is voor het rijwiel- merk Lejeune natuurlijk een zware slag. Met de combinatie Pelforth- Janssen-Lejeune was er veel roem en publiciteit vergaard in de afgelopen jaren. Jan Janssen maakte de Franse broers er enkele maanden geleden opmerkzaam op. dat de Nederlandse merken Willem II of Caballero wel voor een samengaan met de Fransen zouden kunnen voelen. Er volgde een gesprek met Willem II aan de vooravond van de Amstel-Goldrace maar dat liep op niets uit, omdat Willem II Gazelle niet als partner van het eerste uur wilde laten schieten. En nu dan zijn de Lejeunes aan bet onderhandelen met Caballero. De tijd heeft echter niet in het voordeel van deze combinatie gewerkt, want Jan Janssen, die inmiddels naar BIC is gegaan, samen met een deel van de vroegere Pelforth-ploeg en zijn ploeg leider De Muer, voelt er nu vrijwel niets meer voor om met zo'n nieuwe combinatie in zee (lees de Tour) te gaan. Maar hij hield vanochtend nog wel een klein slagje om de arm: „Voor 99 percent rijd ik volgend sei zoen voor BIC Dat ene percent rest dus de onderhandelaars van heide wielerbazen. Heeft Lejeune alle belang om zich te handhaven in het milieu van de profes sionele wielersport, bij Caballero spreekt ongetwijfeld de entree tot de Tour de France als belangrijkste punt mee. Wan neer Caballero namelijk tot een samen gaan met Lejeune zou komen is de deur praktisch opengezet. De deur zou zeker open staan, als Janssen voor de nieuwe combinatie zou gaan fietsen. Als Tour winnaar start hij zeker in de ronde van Frankrijk. Wat dat betreft liggen de za ken dan zo gunstig als het maar zijn kan. Wanneer Caballero op eigen kracht near de Tour zou moeten werken dan lijkt deelname aan dat evenement een moei lijk haalbare kaart. Willem II met (oude) namen als Van Looy ligt dan aanmerkelijk beter in de markt. Namen geven nu eenmaal de doorslag als het om buitenlandse wielerploegen gaat in Tour. Eerlijk gezegd liggen de kansen op een bundeling van Franse rijwiel- en Ne derlandse tabakskrachten niet zo best. Daar is allereerst de sleutelfiguur Jans sen. Hij meldde ons vanochtend: „Het is te laat geworden. Het is al november. Ik zie er op het moment ook weinig in, want de Caballero-ploeg is te zwak. Duyndam mag er dan bijgekomen zijn, maar dat is geen Tour-renner. Den Hartog is na tuurlijk wel een goed bruikbare kracht. Maar verder: ik zie het niet. Een Zoon tjes moet het nog bewijzen en ga maar door. Mijn eigen Pelforth-ploeg van het laatste jaar zou al te zwak geweest zijn. Ik was daar de kopman, dan kwam er een groot gat en dan pas kwam de rest. Bij BIC zit ik heel wat beter. Het is de sterkste Franse ploeg van dit moment. Daar zijn meer sterke mannen zoals Wolfshohl. Dan hoeft het tenminste niet meer alleen van mij te komen. Dat was toch een te grote druk bij Pelforth. Bo vendien heeft BIC heel wat goede knech ten. Ik noem maar een Novak". Janssen, die van de winter een vijftal zesdaagsen gaat doen (Dortmund, Gent, Amsterdam, Milaan, Antwerpen), is trouwens van oordeel, dat er bij Caballero te goed be taald wordt aan de jonge renners, die al les nog moeten bewijzen: „als er aan een pannekoek van een renner 20.000 be taald wordt, zit dat scheef. De kerels moe ten er voor knokken om er te komen. Dat heb ik ook gedaan. Ik begon als prof te fietsen voor een trui en een broek. Je móét dan wel uitslagen maken". Bij Caballero houdt men zich ook nog op de vlakte over een nauwer contact met Lejeune. „We hebben al grote investe ringen gedaan. Nieuwe renners, zoals Duyndam en Den Hartog aangetrokken. Verder is de kleding al besteld met en kel de naam Caballero er op en ga maar door. Tja, er zitten heel wat haken en ogen aan. Belangrijk ook is de vraag: moe ten we onze vrijheid opofferen?" Daarbij doelde manager Van der Ende op het feit, dat Caballero altijd alleen, zonder medesponsors, heeft gewerkt in de wieler sport. Bij een eventueel samengaan zou trouwens ook de figuur van De Muer op duiken, Janssen's ploegleider. Hij is van Pelforth meegegaan naar BIC. Hij zou ook wel, mag men aannemen, over gaan naar Caballero, hetgeen daar dan ook al doordat er Franse renners bijko men een geheel andere constructie zou gaan eisen. Tot nu toe regelden Van der Ende (manager) en Gé Peters (ploeg leider) alles. Ook dan verspeelt men veel van de vrijheid, waarover Van der Ende het had. De Muer is natuurlijk wel een figuur, die internationaal alle knepen van het vak uitstekend verstaat. Inmiddels heeft men wel een „aankoop-stop" bij Caballero ingesteld. Tot nu toe contrac teerde men Duyndam, Den Hartog, Zoon tjes, Vianen, de gebroeders Schepers, de gebroeders Harings, Van der Horst en Cees Rentmeester. Bij Willem II heeft men geen stunt aankopen gedaan. Het aantrekken van Anquetil ging niet door. Men houdt het dus bij de gevestigde „oudjes" zoals Post en Van Looy en de jongeren Ottenbros, Stevens en Wagtmans (die wel naar Ca ballero hadden gewild maar contractueel niet weg konden). Krekels, Hoogzaad en Van Katwijk gaan voor Willem II rijden. Bovendien is men bezig met amateurs als Pijnen, Serpenti, Prinsen en Poort vliet. De Roo weet nog niet of hij weer gaat rijden. Hij heeft een hotel in Krui- ningen gekocht. Hij denkt er hard over om maar te stoppen. Dat heeft hij zijn ploegleider Ton Vissers gemeld. Willem II is niet ingegaan op de dure aanbie dingen van Haast, Dolman, Van der Vleu ten en Nijdam. Ton Vissers: „Wat heeft Dolman nu buiten het Nederlands kam pioenschap gepresteerd? Haast en Van der Vleuten, die in Frankrijk naar huis zijn gestuurd, wilden bij ons meer ver dienen dan ze daar hadden. Nou dat gaat natuurlijk mooi niet". i: Jo de Roo: Vertrek. MEXICO Dettniar Cramer, de Duitse voetbaltrainer in dienst van de FIFA, die als waarnemer de Olympische Spelen in Mexico heeft bijgewoond, heeft een aantal waarschuwingen en adviezen gegeven voor de ploegen, die zich plaatsen in de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal, die in 1970 in Mexico worden gehouden. Cramer stelt, dat de zestien deelnemende landen (Engeland als wereldkampioen, Mexico als organiserend land en veertien landen, die zich via voorronde moeten plaatsen), in vijf verschillende Mexicaanse steden spelen, waarvan het hoogte verschil varieert tussen 800 en 1200 meter. Dit betekent dat een ploeg misschien een week in Guadalajara moet spelen en dan naar Mexico verhuist dat 1200 meter hoger ligt. De ploegen hebben daarom op zijn minst drie a vier weken hoogte training nodig alvorens te kunnen beginnen. Rustperiodes tussen de wedstrijden zullen, volgens Cramer, langer moeten zijn dan 48 uur, zoals in het wereldkam pioenschap vaak gebruikelijk is. Cramer meent, dat er drie dagen nodig zijn. Hij stelt voor dat het toernooi wordt verlengd, zodat geen enkel land meer dan twee wedstrijden per week speelt. Het toernooi duurt van 31 mei tot 21 juni, .een periode, waarin de temperaturen tot een maximum stijgen. Cramer wil daarom avondwedstrijden laten spelen en niet zoals in Mexico gebruikelijk is om twaalf uur 's middags of om half vier. De Duit ser meent tevens, dat iedere ploeg beslist een eigen kok en eigen voedsel moet meenemen. De Internationale Voetbalbond heeft Mexico-Stad, Guadalajara, Leon, Toluca en Puebla aangewezen voor de organisatie van het wereldkampioenschap. Monterrey, dat zich ook kandidaat had gesteld, viel af, omdat de afstanden tot de vijf voor noemde steden te groot zijn. Mexico-Stad, Guadalajara en Leon hebben elk een groep toegewezen gekregen. De wedstrijden voor de vierde groep zijn verdeeld over Toluca en Puebla. Smith is nu definitief van het wielerto- neel verdwenen. Men heeft nog pogingen in het werk gesteld om de profploeg te behouden, maar de onderhandelingen, (met acht serieuze kandidaten-medespon sors) liepen op niets uit. Het werd te duur en men heeft er een punt achter ge zet. Alleen Duyndam is al onder dak, de anderen Dolman Hoogerland stopt er mee Heynig, Zoet, Du Bois en Brouwer zoeken nog een nieuwe baas. Het zal niet gemakkelijk worden. Jan Janssens: Te zwak. AMSTERDAM De Curagaose wel- tergewicht Fighting Mack zal 29 novem ber in Rome zijn Europese titel tegen de Italiaan Silvano Bertini verdedigen. Fighting Mack, die op 14 augustus in Lignano Sabbiadoro Europees kampioen werd door een overwinning op de Italiaan Carmelo Bossi, zal voor zijn titelgevecht op 12 november in Parijs uitkomen tegen de Fransman Josselin. De Antilliaanse boksers Jack Johnson en Michel Blinker zullen op 25 novem ber in Krasnapolsky te Amsterdam tegen elkaar uitkomen met de vacante Neder landse titel in het middengewicht als in zet. Zoals bekend werd Blinker direct voor het titelgevecht geplaatst door de Nederlandse boksbond. Johnson moest eerst een eliminatiewedstrijd tegen Joop Kruis boksen, die hij op punten won. MEXICO. Jana en Vaclav Kubicka, die deel uitmaakten van de Tsjechische Olympische turnploeg en maandag spoor loos verdwenen, zijn dinsdag uit Mexico per vliegtuig naar West-Duitsland ver trokken. Het echtpaar wil niet naar Tsje- cho-Slowakije terugkeren. In hun gezel schap bevond zich ook een Tsjechische roeier. Zijn naam is niet bekend gemaakt. LUGANO. Het Nederlandse schaak team heeft in Lugano gelijkgespeeld met 2-2 tegen Israel in een wedstrijd voor groep B van de schaakolympiade. Don ner opende tegen Czerniak met de door- schuifvariant van het Konings-Indisch. Hij snoerde de vleugels van zijn tegen stander in en beheerste de enige open lijn, de b-lijn. Toch moest Donner op passen omdat zijn koning in het midden bleef en Czerniak met offers zijn positie dreigde te verbeteren. Met zijn 25ste zet forceerde Donner een doorbraak in het centrum, waardoor beide spelers twee verbonden vrijpionnen kregen. Donner blokkeerde de vrijpionnen van Czerniak, waarna hij weinig moeite had de partij in zijn voordeel te beslissen. Porat en Langeweg speelden de Züri- cher variant van het Nimzo- Indisch. Po- rat opende terughoudend. Langeweg be ging enkele onnauwkeurigheden, waar door Porat een betere positie kreeg. Toen beide spelers in nijpende tijdnood kwamen, nam Porat genoegen met zet- herhaling. Langeweg zag gezien zijn stel ling geen aanleiding een remise uit de weg te gaan. Kuijpers boekte ruimte voordeel in de gesloten Spanjaard tegen Kraidman. Nadat de meeste stukken ge ruild waren, bleef er een star pionnen- lichaam op het bord achter. Kuijpers had het voordeel van de goede loper. Hij wikkelde echter te schematisch af en kwam terecht in een loper tegen paard eindspel. Op de 62ste zet kwamen de spelers remise overeen. Prins kwam tegen Domnitz slecht uit de opening, de ouderwetse Philidorverde- HAARLEM. Waterpoloprogramma van zaterdag in het Sportfondsenbad luidt: competitie kring Haarlem' KNZB: dames tweede klasse: Haarlem-Njord '59; heren vierde klasse: DWT 4Haarlem 2; heren derde klasse: Njord '59 2HVGB 3. Bekercompetitie KNZB zevende afvalron- de: HPCDJK uit Amsterdam, heren eerste klasse kring Haarlem: HVGB- HPC 2. VOETBAL. Zambia heeft de eerste wedstrijd tegen Soedan uit de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal met 4-2 gewonnen. diging. Zijn koning stond in het midden en het was niet aantrekkelijk om te rocheren. Toch rocheerde Prins lang. Beide spelers vielen daarna rechtstreeks de vijandelijke koning aan, waarbij Prins aan het kortste eind trok. Toen hij bijna mat stond, gaf hij op. 99 99 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Ik heb niet gezegd: ik beschouw totalisatorspelers als een groep ongunstige lieden, maar ik zeg dat de totalisator een groep ongunstige lieden aantrekt." Met deze woorden reageerde de Rotterdamse officier van Justitie mr. B. van der Meulen vanmorgen op de me dedeling dat de secretaris van de noorde lijke drafsport overweegt een proces we gens belediging tegen de officier aan te spannen. Volgens Elseviers Weekblad zou de offi cier vorige week opnieuw de mening heb ben bevestigd die hij vanmorgen genuan ceerder weergaf. Over de wens van de heer Boomsma dat de officier zijn ver ontschuldigingen zou aanbieden, zei mr. Van der Meulen ons: „Dat is natuurlijk onzin. Ik heb hem een brief geschreven. Ik ben niet van plan in openbare discussie te treden met Elsevier en wat de heer Boomsma wil, dat moet hij zelf weten. Het kan me niet schelen dat hij een pro ces overweegt." Het Tweede-Kamerlid, de heer Verlaan (Boerenpartij, groep Koekoek) heeft de minister van Justitie vragen gesteld over (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Nederlandse volley- balbond is begonnen met regionale trai ningen voor jeugdspeelsters en -spelers. Uit de selecties wordt een nationaal jeugdteam samengesteld dat in de zomer van volgend jaar deelneemt aan de Euro pese kampioenschappen in Moskou. Trai ner voor deze wekelijkse bijeenkomsten (beurtelings voor dames en heren) gedu rende zeven maanden is de Haagse gym nastiekleraar Jan van der Haar, tevens bondsoefenmeester van de Nevobo en coach van onze nationale damesploeg. De heer Van der Haar is sedert 1 september hoofd van de pas gevormde technische sectie van de bond. Tot nog toe waren er geen regionale trainingen voor de ge westen Oost, zuid en west respectievelijk op maandag, woensdag en donderdag in Zwolle, Den Bosch en Den Haag. Voor het noorden heeft men nog geen geschikte zaal kunnen vinden. DEN HAAG. De Haagse ijshockey- vereniging Hijs Hokij heeft voor het komende seizoen drie Canadezen, de 23- jarige John Russell, de 21-jarige Carry McCrae en de 22-jarige Chris Cagnon, aangetrokken. Van de Canadezen, die het afgelopen jaar voor Hijs Hokij speel den, heeft alleen Ron Naud (24), de top scorer van de Hagenaars, die tevens met de training van het eerste team is be last. een nieuw contract gekregen. Hijs Hokij zal dit seizoen naast de nationale competitie uitkomen in het toernooi om de Coupe International, waaraan verder Luik, Brussel, Tilburg, Den Bosch en mogelijk drie (Amerikaanse en Cana dese) legerploegen deelnemen. Tevens heeft de Haagse vereniging een uitnodi ging ontvangen voor een toernooi met Grenoble, Milaan en Frankfort. HILVERSUM. Joop Ham heeft met Anton gisteren in Hilversum de Savigny- prijs gewonnen. Anton bleef El Hadie en Charles H voor. De tijd van de winnaar over de 2420 meter was 3.20.9. Zijn kilometertijd was 1.21.7. de uitlatingen van de Rotterdamse offi cier van Justitie. De heer Verlaan acht deze uitspraak onjuist en bijzonder grie vend voor de paardensportliefhebbers in hef algemeen. Hij vraagt de minister de officier van Justitie op de onjuistheid van de opmerking te wijzen en hem even tueel te bewegen de uitspraak terug te nemen. MEXICO STAD. Kort na het be ëindigen van de negentiende Olympische Spelen hebben de Mexicaanse organisa toren geschat, dat 1.650.900 toeschouwers de verschillende takken van sport heb ben gevolgd. Het voetbaltoernooi, waar voor 32 wedstrijden werden gespeeld, trok de meeste kijkers: 530.000. De minste aan dacht kreeg het zeilen in Acapulco, dat door slechts 1400 personen werd bijge woond. LONDEN. Chelsea zal vanavond, wanneer het in het Olympisch Stadion in Amsterdam voor het Jaarbeurssteden- toernooi tegen DWS speelt, twee spelers missen. Halfspeler John Hollins is nog steeds niet hersteld van zijn dijbeenbles sure en aanvaller Peter Houseman raakte tijdens de training geblesseerd. Daaren tegen maken Alan Birchenall en Peter Osgood, die gisteren werden behandeld, wel deel uit van de groep van veertien spelers, die kort voor het begin van de wedstrijd aankomt. Die spelers zijn: Bo- netti, Hinton, McCreadie, Boyle, Webb, Harris, Cooke, Tambling, Baldwin, Os good, Birchenall, Fascione, Lloyd en Hughes. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feij noord-secretaris Groeneweg en Gerard Kerkum zijn af gelopen zondag in Oslo geweest. Hun be langstelling gold de bekerfinale tussen Ski Og Lyn en Mjodalen en dan vooral de Noorse spitsspeler Harald Berg, die in deze wedstrijd aan het werk te zien was. Manager Brox ziet overigens nog niet gebeuren dat de 25-jarige Noor een contract zal worden aangeboden. Ook ontkent Brox dat men al vast uitzag naar een vervanger voor Kindvall. „Waarom zou Kindvall weggaan? Aan het einde van het seizoen is hij drie jaar hier. Dan wordt hij beschouwd als een Nederlandse voetballer". ABERAVON. Tom Okker heeft gis teren in Aberavon (Wales) in de tweede ronde van een indoortennistoernooi bijna een verrassende nederlaag geleden tegen de Engelsman Stanley Matthews. Okker won met veel moeite zijn eerste (en eni ge) wedstrijd met 7-5 3-6 9-7. Matthews, een zoon van de beroemde voetballer Sir Stanley Matthews, speelde bijzonder goed en beschikte over een uitstekende ser vice. In de beslissende set was het ten slotte Okker die in de zestiende game de servicegame doorbrak. (Van onze sportredactie) „Proberen een beetje de greep op het groepje te houden", is de omschrij ving die Henk Solleveld geeft van de functie die hij nu precies een week bij DWS vervult. De overbekende vroegere voorzitter van Amsterdams tweede eredivisievereniging, die vorig seizoen om gezondheidsredenen af scheid nam, is toch maar weer bezwe ken voor de aandrang actief te blijven voor zijn vereniging. DWS, dat de laatste seizoenen in de schaduw van stadgenoot Ajax bleef, leverde vorige week op slag een zeer verrassende prestatie. In de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeursbeker hiel den de Amsterdammers met vijf in vallers onder andere voor interna tional Rensenbrink en de geblesseer den Van der Vall en Soetekouw Chelsea in Londen op 0-0. Vanavond in de return in het Olym pisch stadion zal DWS opnieuw met invallers moeten verschijnen. Solle veld: „Van der Vall heeft een dijbeen blessure en heeft nog maar een maal getraind. Smit heeft tegen Go Ahead een tik gehad, waaraan hij een enkel blessure heeft overgehouden. Het is een groot vraagteken of zij mee kun nen spelen. Dat geldt ook voor Flinke- vleugel." De opstelling is overigens niet het punt waar Solleveld verant woordelijkheid voor draagt. „Daar be moei ik me niet mee. Dat is het werk van Talbot.' Solleveld wil liever geen manager genoemd worden. „Dat is zo'n duur woord. Het is wel het werk van een manager, maar ik ben niet dag en nacht in dienst van de vereniging. Ik heb mijn zaak en bovendien kan ik door mijn gezondheid niet meer doen dan nu het geval is. Het is eigenlijk de totale begeleiding van het elftal. Niet alleen op het mentale vlak dus'. Henk Solleveld heeft toch wel ge- larzeld voor hij op het verzoek van DWS inging. „Natuurlijk heb ik me zelf niet aangeboden. Men heeft mij gevraagd. Men miste tot nu toe iets in de hele gang van zaken. Dan zoekt men naar iemand die ze vertrouwen. Het is een moeilijke taak. Je bent een soort buffer tussen twee partijen. Je kan het alleen maar doen als je vol- ledige medewerking ondervindt. Die heb ik. Talbot werkt enorm mee en gezien de reactie van de spelers kon den zij het wel waarderen." Eén restrictie heeft Solleveld wel ge maakt. Hij heeft DWS nadrukkelijk duidelijk gemaakt dat hij zijn nieuwe taak als een tijdelijke beschouwt. De totoprognoses van Henk Solle veld luiden: Holland SportVolendam 3 TelstarDOS 1 FC TwenteAjax 1 MW—Sparta 2 DWS—NAC 1 PSVGo Ahead 2 AZ '67—GVAV 2 NEC—ADO 3 HVC—DFC 1 ElinkwijkHeracles 1 HaarlemFC Den Bosch 1 Zwolse BoysRoda JC 3 GraafschapFortuna VI3

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19