Vanavond officiële verklaring over staken bombardementen verwacht ZUIDVIETNAMEES - AMERIKAANS AKKOORD VERMOEDELIJK EEN FEIT Ir. Lohmann weg bij NS HET WEER Drie arrestaties na diefstal Sidewinder Sojoez-3 geland ■MM IJ-tunnel in gebruik gesteld Telegram aan mr. Van Hall Winstmarge bij Hoogovens gedaald 0 4 Ernstige zieke kon niet naar ziekenhuis in Haarlem winnen OLGA X de ruifter bakker! ENGELSE BANKSTELLEN Generaal Abrams sprak met Johnson jjTjÉBF Koningin stelde rood verkeerslicht op groen Bijna 9900 nieuwe woningen in september Kamerlid vraagt om hulp voor vader Mia Versluis "VAN I winkel! aeuf t* kingCornN 58e JAARGANG NUMMER 305 WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 Mr. De Bruin opvolger Nobelprijs natuurkunde voor Amerikaan Alvarez Enige regen Zie verder pagina 15 In 3e kwartaal Zie verder pagina 17 Vorig jaar 11.000 Het woord is aan Vragen raadsleden en/of het bestede bedrag aan een matras KING CORN' Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6*726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewjjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der My» Onderdirecteur: H. van Looy SAIGON (AFP en AP) President Ngoeyen Van Thieu van Zuid- Vietnam en de Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker zouden het eens zijn geworden over de tekst van een communiqué, waarin het staken van de bombardementen op Noord-Vietnam wordt aangekondigd. Dit is vandaag uit betrouwbare bron in Saigon vernomen. De opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam, generaal Creighton Abrams, heeft in Washington met president Johnson ge sproken. Officieel werd bekend gemaakt UTRECHT. De president-directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, heeft de wens te kennen gegeven om met ingang van 1 maart 1969 zijn functie neer te leggen. Hij zal door de raad van commissarissen aan de aan deelhouder (Staat) worden voorgedragen als commissaris. De heer Lohmann is 60 jaar. Mr. M. G. de Bruin, die sinds 1964 lid van de N.S.-directie is. zal worden voor gedragen als president-directeur, als op volger van ir. Lohmann. eveneens met ingang van 1 maart 1969. STOCKHOLM (AP) De Nobelprijs 1968 voor de natuurkunde is toegekend aan de Amerikaanse professor Luis W. Alvarez van de universiteit van Califor- nië in Berkely. Hij krijgt de prijs voor zijn „belangrijke bijdragen aan de natuurkunde van de elementaire deeltjes, in het bijzonder de ontdekking en analyse van een groot aantal resonantiestadia". W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 9 FerdinandS Kennemer Kruimels 9 Kunst 13 Radio en tv 13 Feuilleton 15 Beeldverhalen15 Aangestipt15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Luidsprekers 11 Deze krant bestaat uit: tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen. Overwe gend matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina t ee. dat het gesprek ging over de „algemene militaire situatie". Een woordvoerder van het Witte Huis heeft ontkend dat er een doorbraak of wijziging zou zijn gekomen in de situatie in Vietnam. Amerikaanse en Zuidvietnamese offi ciële woordvoerders hebben geen com mentaar gegeven op de melding dat pre sident Thieu zich vanavond met een bood schap zal richten tot het Zuidvietnamese volk. Het neteligste probleem van de Zuid- vietnamezen, dat van de vertegenwoordi ging van het Nationale Bevrijdingsfront bij vredesonderhandelingen, zou na het gesprek Bunker-Thieu zijn opgelost. Aan gezien de eis van Zuid-Vietnam om met een eigen delegatie aan eventuele onder handelingen deel te nemen voor het Be vrijdingsfront en Noord-Vietnam onaan vaardbaar is, zou een formule zijn gevon den waarbij beide Zuidvietnamese par tijen onder het etiket „geallieerde dele gatie" en „communistische delegatie" aan de conferentietafel zouden kunnen gaan zitten. Het akkoord zou worden voorgelegd aan de onderhandelaars in Parijs. Het zou de volgende punten bevatten: Akkoord inzake algehele stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam, Akkoord over het beginnen van wer kelijke vredesbesprekingen in Parijs, waar beide partijen zullen worden bijgestaan door „deelgenoten". De Amerikaans-Zuidvietnamese over eenstemming houdt in geen enkel opzicht erkenning van het Nationale Bevrij dingsfront in. Het standpunt van Sai gon blijft wat dit betreft ongewijzigd. BONN (AP). Hoe het met de West- duitse veiligheid is gesteld is gebleken door de onthulling hoe gemakkelijk het is een drie meter lange Sidewinder-raket te stelen en deze naar Moskou te smok kelen. Procureur-generaal Ludwig Martin ver telde op een persconferentie in Karlsruhe dat de raket als gewone luchtvracht naar Moskou was gegaan nadat reeds eerder twee zeer geheime navigatie-instrumen- ten door een passagier „Herr X" mee naar Moskou waren gekomen. „Herr X bevindt zich evenals de Starfighter-piloot sergeant majoor Wolf Dietharde Knope en de in Polen geboren Josef Linovski in Bondskanselier Kurt Kiesinger, die van daag uit Spanje terugkeert zal tezamen met zijn vice-kanselier, de minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, per soonlijk de leiding op zich nemen van een onderzoek naar de Westduitse veiligheids diensten. Deze zijn in opspraak ge bracht door een aantal spionagezaken, (Zie hierover ook de achtergrond pag. 3) De t.v.-camera aan boord van net ruimteschip maakte gisteren, deze opname van kosmonaut Beregovoi. W. SW V.NJ-.-.V* V MOSKOU (AP) Het Russische ruim teschip Sojoez 3, met kosmonaut Georgi Beregovoi aan boord, is vandaag, nadat het ruimteschip vier dagen om de aarde had gecirkeld in de Sovjet-Unie geland, zo heeft het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. Kolonel Beregovoi heeft na zijn landing verklaard zich goed te voelen. Hij heeft reeds een ontmoeting gehad met vrienden en correspondenten. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM In de hoofdstad wap peren de vlaggen. Koningin Juliana heeft de IJ-tunnel geopend, duizenden Amster dammers juichten toen de vorstin van middag om twaalf uur bij de zuidelijke tunnelingang door een druk op een knop een vergroot verkeerslicht van rood op groen deed springen. In de haven lieten schepen hun sirenes loeien. Bussen en auto's toeterden en bij de ingang van de tunnel werden 2500 duiven losgelaten. Aan de opening van de tunnel ging een bijeenkomst in het international congres centrum vooraf, waar de burgemeester van Amsterdam, dr. I. Samkalden, en de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, de koningin en 1500 andere gasten welkom heetten. Bij dezen waren 200 „gewone" Amsterdammers, van tramconducteurs tot studenten, die waren uitgenodigd om de burgerij te vertegenwoordigen. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, de voorzitter van het ontwikkelingsschap Zaanstreek, R. Laan jr. en burgemeester Samkalden, hielden toespraken. De burgemeester zei: „Het gereedkomen van de IJ-tunnel is een hoogtepunt, maar het mag geen rustpunt blijven. Morgen zal er weer aangepakt moeten worden om te werken aan de hoogst noodzakelijke voorzieningen voor een gewest, dat in de toekomst ruim twee miljoen mensen woon- en werkgelegenheid en mogelijkhe- den tot recreatie zal moeten kunnen bieden". Over de Amsterdamse plannen voor een stadsspoorweg kon de burgemeester enige hoop putten uit de woorden van minister Bakker. „Nu in dit land formi dabele autowegen aangelegd worden is er alle aanleiding nu zeer speciale aan dacht te schenken aan de verkeersvoor- zieningen binnen onze steden", zei de mi nister. De heer Laan drong aan op een ver- keersonderzoek door Amsterdam, Haar lem, IJmond en Zaanstreek om in over leg met rijk en provincie tot een plan voor verdere oeververbindingen over en onder het Noordzeekanaal te komen. In de IJmond wordt gepleit voor een nieu we tunnel om de Velsertunnel te ontlas ten. Na de opening van de tunnel bezich tigde de koningin in gezelschap van bur gemeester Samkalden te voet een deel van de nieuwe oeververbinding. Vervolgens ging zij per auto naar Amsterdam-Noord, waar zij de manifestatie „Dit is Noord" en de tentoonstelling „IJ-tunnel en groei end Noord" bezocht. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft oud-burgemeester Van Hall, die mo menteel in New York vertoeft, een tele gram gestuurd, waarin hem als „meest strijdbare kampioen voor de verwerke lijking van deze belangrijke verkeers ader voor Amsterdam" een „eregroet" wordt gebracht. IJMOND. Hoogovens heeft over het derde kwartaal van dit jaar een winst behaald van 27 miljoen of wel ruim ZV-i percent minder dan het resultaat over het overeenkomstige kwartaal van 1967. In de verstreken drie kwartalen over 1968 werd een netto-winst geboekt, die 10 per cent hoger was dan die over de gelijke periode van 1967. De winstmarge daalde in het derde kwartaal van 15.9 tot 13.8 percent. President Johnson in gesprek met generaal Abrams. De foto werd gis teren m het Witte Huis gemaakt. DEN HAAG In september 1968 zijn volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek 9,895 nieuwe wo ningen gereedgekomen. Vorig jaar wer den in september 11.027 nieuwe wonin gen opgeleverd. Het aantal in de eerste negen maanden van 1968 gereedgekomen woningen be draagt 83.951 tegen 91.249 in de overeen komstige periode van 1967. ADVERTENTIES KOSTUUMS met vesten van de beste kamgarens f 159,- t./m. ƒ298.- Beverwijk Zeestraat m lipestr Kloosterstr Kloosterstraat 33 35 Beverwijk Solon: Niemand is vóór zijn dood gelukkig te achten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Twee leden van de Haarlemse gemeenteraad hebben het col lege van B. en W. schriftelijke vragen gesteld over het feit, dat er al sinds zes dagen voor de ernstige zieke en verlamde heer G. Schouten uit Haarlem geen plaats is in een van de Haarlemse ziekenhuizen. Medici stelden vorige week woensdag al vast, dat opname van de 68-jarige Haar lemmer in een ziekenhuis dringend ge boden was. Maar men kreeg te horen dat de ziekenhuizen vol waren. Nadat via een publicatie in onze Haarlemse editie van dinsdag ruchtbaarheid aan deze trieste zaak was gegeven, meldden zich 's avonds talrijke vrouwen, die zich bereid verklaar den de patiënt te verplegen. Bo vendien bood een particulier verpleeg- en rusthuis in Haarlem hulp aan. De heer Schouten is in de loop van de avond naar dit verpleeghuis vervoerd, waar hij twee dagen gratis zal worden verpleegd. De raadsleden Van den Berg (Prot. Chr.) en Niemeijer-Toet (P.v.d.A.) willen weten of B. en W. ook niet van mening zijn, dat een mens in nood te allen tijde een beroep op de overheid moet kunnen doen. Voorts wordt gevraagd welke maat regelen B. en W. denken te nemen om in een situatie als deze hulp te verlenen. DEN HAAG. Het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wjjk (P.S.P.) heeft de mi nisters van Sociale Zaken en Volksge zondheid en van C.R.M. gevraagd de va der van Mia Versluis het meisje dat na een operatie reeds twee-en-een-half jaar bewusteloos is financiële bijstand te verlenen. In dit uitzonderlijk geval, aldus mr. Van Wijk, gaat het niet aan dat iemand die als rechtschapen' vader heeft gereageerd, lasten moet dragen die. aldus persberich ten, zijn krachten te boven gaan. ADVERTENTIES Ruime 3-zits bank en 2 heerlijke comfortabele clubs met losse zitkussens. Een pronkstuk en van een oerdegelijke kwaliteit, waar wij rustig 10 jaar garantie op kunnen geven. Voor Kennemerland alleen verkrijgbaar bij jneubelen Sfëtft loots HAAR LI M Dit zfln de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: G. JBosvelt, Kerkstraat 29, Drempt. E. de HaanGrote Drift 9, Beilen. JB.v-.d. Vleet, ,Julianastraat 38, Groot-Ammers. Mei. Remeijsen, Stationstraat 3% Alphen. L. C. Tlu de Pottera, Jan Gijzenkade flat 349, Haarlem. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. OLGA MATRASSEN ZIJN VERKRIJGBAAR BIJ Marktplein 30 IJMUIDEN Tel. 02550-19015 5 lijnen 11

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1