VAN DAG TOT DAG Nu ook een anti-Russische betoging in Bratislava Mc Carthy maakt steun voor Humphrey bekend Ondoorzichtig spionageschandaal Generaal Dajan waarschuwt Egypte commentaar op actuele zaken De handen vrij en Toejuichingen voor de leiders Drie leiders van communisten in Indonesië terechtgesteld België versterkt strijdkrachten in West-Duitsland Vaticaan betaalt belasting op dividenden Kiesinger sprak met Franco 3 telegrammen WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 Overval in Engeland buit 860.000 gulden Toestand van Papandreou na bloeding kritiek Ontwikkelingen f reemd Onbevredigend Een groot deel van de oppositie in de Tweede Kamer heeft de dringende wens uitgesproken, dat een Kamerdebat over een eventuele vergroting van de defensie inspanningen zou worden gehouden vóór dat de ministers Luns en Den Toom zou den deelnemen aan het overleg in de mi nistersconferentie van de NAVO, dat bin nenkort zal worden gehouden. Dit NAVO-overleg is een gevolg van de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en zal ongetwijfeld uitmonden in een verzwa ring van de verplichtingen der NAVO landen, aangezien het opperbevel van de NAVO er geen twijfel over heeft laten bestaan dat het aan de gebeurtenissen in Oost-Europa argumenten ontleent om aan te dringen op een verhoogde inspanning bij de verdere opbouw van een Atlanti sche defensie. De oppositie in de Tweede Kamer is niet a priori tégen een verzwaarde NAVO-verplichting, maar wil de Neder landse ministers niet een blanco volmacht geven om maar alles te accepteren wat op de schouders van de NAVO-partners zou worden gelegd. Het is een normale, verantwoorde zaak dat een parlement zich bemoeit met het regeringsbeleid op het gebied van de internationale militaire samenwerking, vooral wanneer reeds vaak gebleken is dat de minister van Buitenlandse Zaken op eigen houtje ver plichtingen aanvaardt die naderhand als „onherroepelijk" aan de Kamer worden gepresenteerd. Niettemin heeft ook ditmaal minister Luns geweigerd, met de Kamer over NAVO-verplichtingen te spreken, omdat hij niet gebonden wil zijn als hij aan de NAVO-conferentietafel zit. De inspraak van het parlement bij dergelijke belang rijke internationale afspraken, die een grote weerslag kunnen hebben op begro tingsposten en andere nationale factoren van maatschappelijke aard, is dus op nieuw tot nul gereduceerd en de fracties van de regeringspartijen hebben zich ge hoorzaam bij die uitschakeling van de parlementaire medezeggenschap neerge legd door een desbetreffende motie van de P.P.R. af te stemmen. De oppositie haalde 48 stemmen, waaruit bleek dat zij een eensgezinde minderheid vormde, met wier wensen echter op geen enkele wijze rekening werd gehouden. Dat een minister de handen vrij wil hebben om te doen wat hem goeddunkt, ook al beslist hij daarbij over een stuk Nederlandse welvaart en veiligheid, kan men begrijpen. Het werkt heel wat ge makkelijker, wanneer men in internatio naal gezelschap royaal en ongebonden mee kan zingen. Een parlement echter is uit de aard van zijn democratische taak gehouden aan de opdracht die het als een college van gekozenen heeft aanvaard. In die opdracht ligt zeker niet besloten dat het ministers de vrije hand moet geven, zonder te weten voor welke voldongen feiten het straks zal worden geplaatst. Een actief en critisch parlement vormt het verschil tussen een democratie en een junta. Dictaturen ontstaan door de ver wezenlijking van het ideaal van sommige politici, de handen vrij te hebben. En als het gaat om een zo enorm belangrijk on derwerp als NAVO-verplichtingen, die de kern van onze defensie raken en een voornaam deel van de staatsbegroting be palen, is de verantwoordelijkheid van een minister tegelijk de verantwoordelijkheid van een heel volk. Niettemin, minister Luns ziet dat anders. En de regerings partijen vinden het best. Sommige verwoede voorstanders van de NAVO „in welke vorm dan ook" zijn geneigd iedere critiek op dit militaire bondgenootschap te beschouwen als een onvaderlandslievende, veiligheidsonder- mijnende daad. Zij vergeten dan dat die critiek in de eerste plaats wordt ingege ven door gegronde twijfel aan de vraag, of de NAVO in haar huidige vorm de veiligheid van haar deelnemers wel vol doende garandeert. Afgezien van dogma tisch pacifisme of communistisch subver- sivisme doet zich het verschijnsel voor dat men geen vertrouwen meer kan op brengen in een NAVO, die haar strate- KVWWWWVWWWWVWVWWWVWVWWWtAA/WWVUWVWVWWW WWWIAfWWWWVWVWVWVMVWWWWVWWAAAfVWVWWWVW ROMFORD. (Reuter) In Romford, een oostelijke voorstad van Londen, heb ben vier mannen gisteren drie bewakers, belast met een geldtransport, overvallen. De vier zijn er met naar schatting 860.000 gulden van door gegaan. Toen de bewakers uit een bank kwa men, schoten de bandieten toe en duw den hen in de auto, waarmee het geld zou worden weggebracht. Dé bewakers moesten de sleutels voor de kluis achter in de auto afgeven en naar een stille plek rijden waar de overvallers hen vast bonden waarna zij met het geld in een andere auto er vandoor gingen. gie bepaalt volgens de belangennorm van enkele grote mogendheden Het merkwaardige is namelijk dat de financiële last die een land als Neder land te dragen krijgt om aan zijn NAVO- verplichtingen te kunnen voldoen, aller minst evenredig is aan de mate van vei ligheid die het aan de NAVO kan ont lenen. Men kan het zelfs zó stellen dat de veiligheidsbelangen van hét Neder landse volk geen overwegende invloed hebben bij de berekening van de finan ciële NAVO-verplichting die dit volk moet opbrengen. De wérkelijke veiligheidsbelangen moe ten zelfs voor een groot deel betaald worden uit een geheel andere pot dan die van Defensie, zoals bijvoorbeeld de Civiele Verdediging en de Bescherming Burgerbevolking. De NAVO-lasten komen slechts aan het totaal van de NAVO ten goede, een totaal dat op zeker moment kan besluiten tot een militaire strategie die regelrecht in strijd is met de directe veiligheid van Nederland. Het is niet gezegd dat men tot een dergelijke strategie zal besluiten, maar de eventuele oorlogssituatie spreekt daar bij toch het eerste woord. De Nederland se defensie en de enorme kosten daarvan op de begroting zouden parlement en pu bliek heel wat sterker aanspreken, indien bij de opbouw van die defensie rekening zou worden gehouden met een mogelijk heid tot een zo sterk mogelijke zelfver dediging, naast de militaire bijdrage in de „grote" strategie der NAVO als ge heel. Het publiek heeft nu vaak de indruk dat onze defensie uitgaven moet doen om aan de gestelde NAVO-verplichtingen te gehoorzamen, zonder dat de besteding van die uitgaven de veiligheid van het land ten goede komt. Hoe is de veiligheid van een land in een toekomstige oorlog nog tot op zekere hoogte te garanderen? Een parlement met zijn militaire deskundigen en zijn specia listencommissies zou daarop toch een antwoord moeten kunnen geven, en het zou dat antwoord moeten kunnen verge lijken met wat de regering in het kader van de militaire begroting en de NAVO- afspraken zich voorstelt te ondernemen. Maar wanneer het parlement van die re gering de mededeling krijgt dat het zich daar maar liever niet mee moet be moeien, moet het kabinet zich niet ver bazen over het feit dat de NAVO minder vertrouwen inboezemt dan zij als „Vei- ligheidsschild" meent te verdienen. V\AA/\AAA/WVWWV\AAAA/WWWW\IWWIAAIWWWWIAAAIWWWIA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMWVWVWWWIAAMW BRATISLAVA/PRAAG. (AP, Reuter en AFP) „De Russen haar huis", klonk het gisteravond bij het Slowaakse natio nale theater, waar de Tsjechoslowaakse leiders een operavoorstelling bijwoonden ter gelegenheid van de vijftigste verjaar dag van de republiek. Een groot aantal demonstranten had zich bij zonsondergang op het plein voor het theater verzameld maar zij werden teruggehouden door militairen, politie en gardisten. Toen Svoboda, Dubcek, Smrkovsky en Cernik bij de opera aankwamen, werden zij luide toegejuicht door het merendeels jonge publiek. Nadat de voorstelling be gonnen was, trokken de demonstranten DJAKARTA. (Reuter) In Indonesië zijn drie communistenleiders voor het vuurpeloton terechtgesteld ondanks een dringend vrzoek.van president Podgorny om hun levens te sparen. De drie man nen, van wie de namen in de officiële bekendmaking van de executies niet wor den genoemd, waren ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de mislukte staats greep van 1965. President Soeharto wees een maand geleden hun gratieverzoeken af. De Indonesische militaire procureur, brigadegeneraal Mochamil Effendi. deel de in antwoord op vragen mee dat de terechtgestelden de voormalige politburo- leden Soedisman en Njono, en het vroe gere afdelingshoofd in Djokjakarta, Wir- jo Martono, zijn. Soeharto heeft ook de gratieverzoeken van de ter dood veroordeelde chef van de communistische inlichtingendienst Sjam en brigade-generaal Soepardjo af gewezen. De procureur ontkende evenwel dat zij eveneens zijn doodgeschoten. ATHENE (Reuter). De toestand van dé Griekse oud-premier George Papan- dreoe is kritiek. Dit heeft een woordvoer der van het ziekenhuis waar de tachtig jarige wordt verpleegd gisteravond mee gedeeld. Papandreoe heeft voor de tweede maal binnen zes dagen een inwendige bloeding gehad. Hij werd vorige week in het ziekenhuis opgenomen. naar plaatsen in Bratislava, waar Slowa- ken bij de invasie in augustus zijn ge dood. Zij plaatsten daar kaarsen en zon gen het volkslied. Nu en dan ging geroep van „Brezjnev boe-boe-boe" op. Anderhalf uur voor het einde van de voorstelling kwam de me BRUSSEL (AP) België heeft beslo ten zijn strijdkrachten in West-Duitsland te versterken in verband met de aanwe zigheid van de Russische troepen in Tsje cho-Slowakije. De minister van Defensie Paul Willem Segers zei op een persconferentie dat „de invasie van Tsjecho-Slowakije niet alleen de doeltreffendheid van de troe pen van het pact van Warschau heeft aangetoond, maar ook het belangrijke krachtsverschil tussen zijn conventionele troepen en die van de NAVO". In tegenstelling tot een vroeger besluit zullen alle Belgische troepen in West- Duitsland blijven en verder versterkt worden met een met Hawk-projectielen uitgeruste eenheid luchtafweer. België heeft nu 106.000 man onder de wapens. Dit zal binnen drie jaar worden verminderd tot 90.000 militairen, waar van ruim dertig percent beroepsmilitairen. VATICAANSTAD. (Reuter) Het Va ticaan heeft laten weten bereid te zijn dividendbelasting te betalen, waardoor een eind is gekomen aan een strijd van vijf jaar tussen de rooms-katholieke kerk en de Italiaanse staat over deze kwestie. Dit blijkt uit de publikatie in het Vati caanse blad „Osservatore Romano" van twee brieven, die in juli en augustus naar de Italiaanse regering zijn gezonden. Deze publikatie geschiedde als reactie op „veel vuldige beledigende insinuaties" als zou het Vaticaan belasting ontduiken. Het Vaticaan heeft de grootte van het kapitaal aan Italiaanse aandelen nöbit wil len bekendmaken. Volgens officiële schat tingen beloopt het ruim vijfhonderd mil joen gulden, maar particulieren hebben het begroot op ruim 7500 miljoen gulden. nigte weer terug naar het plein voor de opera. Zij verlangde dat de leiders op het bordes van de opera zouden verschijnen, hetgeen gebeurde. Nadat de demonstran ten de namen van de leiders gescandeerd waren blijven roepen, gingen zij over tot de kreet „Russen naar huis, Russen naar huis". Enige Tsjechoslowaakse componisten hebben de partijleiding in een open brief, gepubliceerd in een Praags dagblad, ver weten dat zij toegeeft aan buitenlandse druk. Zij eisen de verzekering, dat kunst, cultuur en onderwijs vrij blijven. Tijdens de demonstraties van maandag in Praag zijn 85 jongelui gearresteerd, zo heeft het hoofd van de hoofdstedelijke politie bekendgemaakt. Sommigen van hen zullen voor de veiligheidscommissies moeten verschijnen. Voor de betogingen was niet dè benodigde toestemming van de politie gevraagd, zo werd voorts mee gedeeld. JERUZALEM (Reuter/AFP) Gene raal Dajan, Israel's minister van Defensie heeft Egypte gewaarschuwd dat de mili taire concentraties van dit land aan het Suezkanaal geen bescherming zullen bie den tegen een krachtig antwoord van Israel wanneer de schendingen van het bestand voortduren. De minister zei dit gisteren in het par lement in antwoord op voorstellen een debat te houden over de schietpartijen van het afgelopen weekeinde aan het Suezkanaal. De burgemeester van Ramallah in het bezette deel van Jordanië, Ndim Zaro, is zondag door de Israëlische politie gear resteerd, zo is dinsdag in Tel Aviv ver nomen. Zaro wordt er van beticht te heb ben deelgenomen aan het voorbereiden van betogingen, het sluiten van scholen en het veroorzaken van algemene onrust in zijn stad. In Jericho en Toekarm is het uitgaansverbod gehandhaafd. In Nabloes en Ramallah mochten de Arabieren van negen tot twaalf uur 's ochtends hun hui zen verlaten. WASHINGTON, (Reuter) Senator conventie in Chicago zijn gebeurd heeft Eugene McCarthy heeft verklaard vice- president Hubert Humphrey, de demo cratische kandidaat voor het Amerikaan se presidentschap, te zullen steunen. McCarthy maakte voorts bekend dat hij in 1970 niet zal pogen als senator her kozen te worden en. in 1972 niet zal stre ven naar de kandidatuur voor het presi dentschap. De senator zei dat hij geen politieke functie meer begeert. Deze verklaring moest men echter niet zien als een po ging om weer in de gunst te komen van de democratische partijleiders en ook niet als een suggestie dat hij de dingen die voor en op de democratische partij- MADRID. (AP) Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger van West-Duitsland heeft gisteren overleg gepleegd met gene raal Franco over Europese problemen. Het was de eerste maal dat een West duits staatshoofd met de Spaanse dicta tor heeft gesproken. Hoewel het grootste deel van het 54 uur durende bezoek aan Spanje besteed zal worden aan rondrit ten en bezoeken, zal Kiesinger ook ver gaderen met vice-president Luis Carrero en de minister van Buitenlandse Zaken FèrriaficRV 'Uastiella. Er werden geen bijzonderheden over het negentig minuten durende gesprek tussen 'Kiërfinger en Franco bekendge maakt. MMWVVVVVWM'VVVVM'vVVWWIMMflWVMI«IWMIIWIMnMIMMIMMMMVWVWVVWVVV\MVVWWIiy(AAA^^ (Van onze correspondent) BONN Het Westduitse spionageschandaal, dat aan het licht kwam na de waarschijnlijke zelfmoord van schout-bij-nacht Lüdke, is ondoorzichtiger ge worden dan ooit. De reeks zelfmoorden, arrestaties, ontsnappingen en geruch ten schijnt nog niet te zijn afgesloten. Een karikaturist tekent zijn krante lezers een Bonner ambtenaar in een van de ministeries bij de gebruikelijke sigaretten- en drankenautomaat na de aankoop van een flesje coca cola. Maar de haren van deze ambtenaar rijzen te berge als zijn blik valt op een derde automaat, die gevuld is met revolvers en flesjes cyaankali. Recaputilerend zijn de volgende ge vallen van zelfmoord of vermeende zelfmoord nu bekend: de plaatsver vangend leider van de Westduitse bin nenlandse veiligheidsdienst, Wend land; de schout bij nacht en tot voor kort plaatsvervangend leider van de afdeling logistiek van de NAVO, Her mann Lüdke; de ambtenaar op het mi nisterie van Defensie Grimm, en naar dit weekeinde bekend werd sinds 17 oktober een medewerkster van het Bundes Presse-amt, Edeltraud Grapentin. Eveneens zelfmoord pleegde een ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, die naar het zich laat aanzien met de kwestie niets te maken heeft, en een zelfmoordpoging ondernam een dame. die op het Bun des Presse-Amt werkzaam was. Zij schijnt intussen de klap van een over dosis slaaptabletten echter weer te bo ven gekomen zijn. De plaatsvervan gend chef van het Bundes Presse-Amt, Conrad Ahlers, vertelde overigens eind vorige week voor de televisie dat deze dame wier naam niet is bekendge maakt inderdaad uit privé-motie- ven de hand aan zichzelf had gesla gen. Ook van de meeste anderen werd het aanvankelijk beweerd, maar waar schijnlijk met minder recht- Intussen hebben zich een aantal an- lere ontwikkelingen voorgedaan. Een ecretaresse op het bureau van de loogste legerleiding is gearresteerd, laar naam werd niet bekendgemaakt. In het wijnbouwersdorpje Dernau im Ahr in de Eifel zijn op een ifvalplaats de gemeentewerken op de en van verbrande Hawk-raketten ge- itoten. Onderzocht wordt of er samen- rang bestaat met de andere voorvallen dit onderzoek geldt in het algemeen, lus in geen van de gevallen is samen hang bewezen). Het afgelopen weekeinde werd de 33-jarige Starfighter-piloot van de Luftwaffe, Wolf Diethard Knoppe ge presteerd. Hij wordt ervan verdacht mgeveer een jaar geleden mee te heb ben gedaan aan de ontvreemding van ;en zogenoemde Sidewinder-raket op zijn basis Neuburg aan de Donau. De Sidewinder behoorde tot de bewape ning van de Starfighter en is nooit teruggevonden. Gisteren is bekendge maakt dat het vaststaat dat de raket naar de Sovjet-Unie is gesmokkeld. De oostelijke agenten hadden veel belang stelling voor de met infra-rood licht werkende doelenzoeker aan de Side winder. Het wapen is drie meter lang en weegt zeventig kilo. Men neemt aan dat het door Knoppe en drie andere verdachten onder het prikkeldraad van het vliegveld is doorgeschoven en daarna weggevoerd. In verband met deze zaak zijn kort geleden nog twee personen gearres teerd. Een vierde verdachte is waar schijnlijk een slotenmaker uit Krefeld, de uit Krakau in Polen stammende Joseph Linowsci. In Bonn is verder bevestigd dat zes communistische agenten kans hebben gezien de Bondsrepubliek te verlaten en via Zweden naar de DDR te reizen. Het dagblad „Die Welt" wist te melden dat de spionnen waren gewaarschuwd dat ze gevaar liepen. De „Süddeutsche Zeitung" schreef zaterdag dat de zes waren gewaarschuwd door Edeltraud Grapentin, de dame uit het Bundes Presse-Amt, die later zelfmoord pleeg de. In een kort daarop gevolgd pers bericht heeft de redactie van dit blad deze bewering echter na ontkenning van het Bundes Presse-Amt ook weer ingetrokken. De bewuste zes agenten hadden blijkbaar hoofdzakelijk belangstelling voor nucleaire installaties. Afgelopen dinsdag werd in dit verband melding gemaakt van de arrestatie van een jonge Westduitse ingenieur in Karls ruhe- Enigszins vreemd doet een verkla ring van regeringswoordvoerder Con rad Ahlers aan, dat de regering blijk baar de vlucht van de zes spionnen (onder wie twee echtparen) niet als iets beschouwt om geschokt over te zijn. Blijkbaar was men ervan op de hoogte dat de spionnen door hun op drachtgevers waren „teruggeroepen" omdat het hun te heet onder de voeten werd. Ook zouden zij al enige weken geschaduwd zijn. Het is opvallend dat de regering nog steeds de indruk wekt alsof er niets bijzonders aan de hand is. De gebeur tenissen komen in een ander licht te staan als men bedenkt dat de Ameri kaanse minister van Defensie, Clifford, ,v* Schout-bij-nacht Lüdke (rechts) groet op deze archieffoto president Lübke bij een bezoek dat deze aan de vlootbasis Kiel bracht. zich kort voor het weekeinde zeer be zorgd over de gang van zaken in de Bondsrepubliek uitte. De regerings woordvoerder pareerde met te zeggen dat minister Clifford niet goed op de hoogte was. De fractievoorzitter van de sociaal democratische Bondsdagafgevaardig den, Helmuth Schmidt, liet echter zon dag weten: „De Amerikaanse minister weet kennelijk meer dan wij". Schmidt heeft gevraagd om de oprichting van een parlementaire commissie van on derzoek, die zal moeten nagaan wat er te verbeteren valt aan de duidelijk falende samenwerking tussen de West duitse geheime dienst, de politie-appa- raten en het openbaar ministerie. De grote verbazing geldt immers al tijd nog het ongelooflijke feit, dat schout bij nacht Lüdke op de avond van zijn uittreden uit de dienst welis waar door de militaire geheime dienst werd gevraagd naar de oorsprong van de NAVO-documenten die op een door hem ingeleverd Minox-filmpje te zien waren, maar dat men hem weer naar huis liet gaan. Pas de volgende dag kon de Bonner politie om huiszoeking verzoeken. Wat er in het huis van Lüdke al geweest moge zijn was op dat tijdstip natuurlijk allang wegge bracht. Enkele dagen later weer werd Lüdke het slachtoffer van het langza merhand berucht geworden „jachton- geluk". Niemand twijfelt er nu nog aan of Lüdke werkte inderdaad voor Oostelijke geheime diensten. Zeer onbevredigend verliep een in terpellatie in de Bondsdag over de kwestie-Lüdke. De woordvoerders van de ministeries van Defensie, Binnen landse Zaken en Justitie wisten ken nelijk zelf ook niets en raakten in te genstrijdigheden verward. De christen democraten maakten een slechte beurt door het vraag- en antwoordspel te torpederen met de opvatting dat deze dingen niet in de openbaarheid horen en binnen de desbetreffende commis sies dienen te worden besproken. De Bondsdagleden van de desbetref fende commissie hadden echter voor dien uit de mond van een hoge offi cier van het ministerie van Defensie niet meer géhoord dan ze al uit de kranten wisten. Een krantencommentator uit Keu len maakte in zijn blad de opmerking dat de fout in de hele kwestie ligt bij de aarzeling, waarmee men schout bij nacht Lüdke tegemoet is getreden. „Dit was een al te Duitse, maar zeer ondoeltreffende eerbied voor hoge ran gen en hun gevestigde autoriteit", al dus de commentator. -------nfWV-nJVWWifWVWWWUVinnnrVWlfWlfUMinnruimWJmJL vergeten of vergoelijkt. McCarthy is van mening dat zijn op vattingen over de beëindiging van het Vietnamese conflict nog steeds veel ver der gaan dan die van Humphrey. Dit me ningsverschil geldt ook de hervorming van de dienstplichtwet. Maar Humphrey heeft wel getoond dat hij een beter in zicht heeft in de binnenlandse problemen van de V.S. dan de republikeinse kandi daat Nixon, aldus McCarthy. De NBC heeft bekend gemaakt dat de campagne-leiding van Richard Nixon een t.v.-commercial heeft ingetrokken, die door de staf van Hubert H. Humphrey „lasterlijk" is genoemd. In de commercial zag men een lachende Humphrey voor beelden van oorlog, ar moede en rassenrellen. De weduwe van ds. Martin Luther King, mevrouw Coretta King, heeft gisteren, zij het onder enig voorbehoud, haar steun gegeven aan presidentskandidaat Hubert Humphrey. Zij zei dat vice-president Humphrey van de drie kandidaten de idee van „een gemeenschap, van blanken en niet-blanken" het meest is toegewijd, maar sprak er haar teleurstelling over uit dat de democratische kandidaat zich niet heeft losgemaakt van de Vietnam- politiek van president Johnson. ADVERTENTIE 1572 ALVA VERLIEST ZIJN BRIL EN NEEMT ANDERE GLAASJES, GEVULD MET "VLEK". Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt "Vlek" volgens hetzelfde oude recept uitzuiver graan gestookt. Ook die extra zacht» jonge jenever "Vlekje". De goedkoopst» van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 1 Veroordeeld. De twee zoons van de ont slagen Oostduitse hoogleraar Robert Havemann, Frank (18 jaar) en Flrian (16 jaar), zijn in Oost-Berlijn wegens „staatsgevaarlijke hetze" veroordeeld tot respectievelijk achttien maanden gevangenisstraf en veertien maanden jeugdarrest. Zij hadden tegen de bezet ting van Tsjecho-Slowakije gedemon streerd. Proces. Gevangenisstraffen van tien tot dertien jaar zijn geëist in het proces tegen vier Basken, die ervan worden beschuldigd onwettige groeperingen te hebben opgericht en vuurwapens in hun bezit te hebben gehad. Geboortebeperking. De Indische rege ring heeft een nieuwe campagne gelan ceerd tegen de bevolkingsexplosie in de staat West-Bengalen (Oost-India) door voorbehoedmiddelen te verkopen tegen de prijs van ongeveer zeven cent. In de handel kosten zij meer dan een gulden per stuk. Vertaagd. Het Engelstalige dagblad „Star" uit Hongkong heeft gezegd dat „een ongeluk met een raket voor de midden-afstand op de lanceerinrichting het Chinese programma voor een in tercontinentale raket heeft vertaagd". Vluchteling. Een 29-jarige luitenant van het Oostduitse volksleger is naar West- Berlijn gevlucht. Hij was de 505de ge- uniformeerde Oostduitser, die sinds de bouw van de muur in 1961 naar West- Berlijn is gevlucht. King kong. King kong, een gorilla die ge durende negen jaar de attractie was van Taronga Park dierentuin in de Au stralische stad Sydney is gestorven. Preek. George Brown, de voormalige mi nister in de Britse Labour-regering, heeft tijdens de middagpauze in een kerkdienst in het hartje van Londen gepreekt over het socialisme. Het ge hoor onder wie veel zakenlieden en kantoorbedienden, bracht hem na af loop een staande ovatie.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3