THEMA'S VOOR DISCUSSIES PASTORAAL CONCILIE Steun aan minderheden eist inspanning van allen Nieuwe beschrijving van ethische normen nodig Behandeling begin van januari Bisschoppen zullen gehuwde priesters een kans geven >c=l rri O Maritza 666 luxe full-zigzagnaaimachine Maritza 777 luxe zigzagnaaimachine VROOM DREESMANN Motie aangenomen in Noordwijkerhoui II WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 4 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Aan de leden van de plenaire vergadering van het Pas toraal Concilie, voorts aan de dioce sane pastorale raden en alle priesters in ons land, zijn de rapporten toege zonden over de drie grote thema's waarover de komende conciliever gadering van 5 tot en met 8 januari a.s. zich gaat uitspreken: „Zede lijke levenshouding van de christen in de wereld", „Huwelijk en gezin", „Ruimte tot menswording van de jeugd". Vrilheid in gedrang Opgaven Medische verzorging Pastoraal van 235.- voor Van 215.- voor Deze rapporten zijn geen officiële con ciliestukken. De concilieleiding en de bis schoppen hebben ze aanvaard als ge schikte uitgangspunten voor de discussie, als waardevolle inspraak in de menings vorming. In de eerste paragrafen van het rap port „Zedelijke levenshouding van de christen in de wereld" wordt de allerwe gen ook in de kerk duidelijke ken tering in het denken en streven aan de orde gesteld. Het besef groeide dat voor problemen van armoede en rijkdom in na tie en wereld, van oorlog en vrede, van overbevolking, van seksualiteit, huwelijk en celibaat op grond van nieuwe inzich ten, veranderde omstandigheden en nieu we mogelijkheden een beschrijving van ethische normen nodig is. Menig christen ervaart nu zijn geloofs relatie tot de Heer meer als een opdracht om met diens geest de wereld in te gaan, dan als een weg om vanuit de wereld tot hem zijn toevlucht te nemen. Begrippen als zonde en kwaad zijn verlegd naar de inbreuk op het heil der wereld zoals Christus dat heeft verkondigd. Niet zo zeer de individuele zondigheid is nog voorwerp van bekommernis, maar het leed der wereld. Door de erkenning van een gegeven, onveranderlijke, absolute waarheid en moraal raakte de vrijheid in het gedrang. Tot het moderne levensgevoel hoort het experiment en principieel de ruimte voor zwakheid en falen, zelfs voor het kwade. Voor een statische moraal, vaste codes, wordt weinig meer gevoeld. De situatie wordt betrokken op de moraal. Ieder moet voor zich ujt zijn eigen leven leren wat goed en kwaad is. Heeft het christen-zijn zo dan nog wel betekenis? Het Vaticaans concilie heeft erkend dat het geloof fundamenteel niet het karakter van een ethisch „moeten" kan hebben. Wanneer het geloof in God en zijn gezondene zin en betekenis heeft, dan heeft het dit in zichzelf. Dit neemt niet weg dat elke christen er terecht ten diepste van overtuigd is dat zijn geloof een bron van ethische inspiratie kan en ook moet zijn. Het rapport gaat dan nader in op het zedelijk ideaal van het evangelie en de noodzaak van concrete gedragsregels. Vorming van normen is ook een sociaal proces, maar het vertalen van het chris telijk ideaal in zulke regels kunnen evi dent alleen zij die sensibel zijn voor de evangelische inspiratie en tegelijk voor de situatie waarin het gemeenschapsleven van onze tijd zich afspeelt. De reflectie over zedelijke vraagstuk ken is al lang niet meer zoals vroeger en monopolie van de christelijke ker ken. Binnen de katholieke kerk is deze reflectie ook niet langer de exclusieve taak van de priestergeleerden. Zo is de vertaling van het evangelisch ideaal in aangepaste gedragsregels een taak gewor den van de hele kerk, die deze overigens noch als een gesloten, noch als een homo gene groep vervult. Die regels hebben geen eeuwigheidskarakter. Zij moeten tel kens opnieuw in discussie komen en ge wijzigd kunnen worden. Dit is geen onrechtmatig relativisme, maar gevolg van nieuw zicht op de aard van het menselijk bestaan en van een hernieuwde reële aanvaarding daarvan in „de concrete veranderlijkheid en plu riformiteit, waartoe het evangelie zelf ons oproept en inspireert", zo wordt gesteld. Een apart hoofdstuk is gewijd aan „concrete opgaven van deze tijd" de toe nemende kennis en rijkdommen scheppen «teeds ruimer mogelijkheden om het wel zijn van allen te vergroten. Het is een uit daging, ook een plicht voor allen dat te realiseren. Voor een christen mede uit zijn ethische bezinning, zijn weten dat aan het aardse welzijn niet alles gelegen is. De toenemende samenwerking tussen de volkeren vraagt om onze medewer king. Internationale organisaties die vre de en welvaart willen dienen, die het we reldbelang stellen boven het eigen-belang van staten of blokken vragen ook onze inzet. Steun aan minderheden eist inspanning van allen. Een ieder moet de lasten, die een en ander meebrengt misschien minder welvaart, belemmering van onze handel, schrale lonen, minder werkgele genheid willen dragen. De toenemende welvaart van de ont wikkelde landen schept nieuwe mogelijk heden andere landen op velerlei wijzen te helpen. De aard van die hulp schept ethische problemen waar die ingrijpt in het levenspatroon van de geholpen vol ken. Bezinning daarop schept morele op gaven. Die groeiende welvaart biedt ook nieu we mogelijkheden om de klasseverschil- len op te heffen, de materiële verschil len en die tussen de kansen tot ontplooiing van de mens. Uit de tegenstellingen voort gevloeide ressentimenten moeten plaats maken voor solidariteit. Het gaat om de realisering van het al gemeen belang en van een werkelijke volksgemeenschap. Draagt het huidige po litieke systeem van neuzen tellen daar toe bij? Nog te zeer wordt de demo cratische beginselen geweld aangedaan door pressie- en meer der heidsgroepen. Voor de ontwikkeling en mondig doen worden van grote delen var ons volk wor den nieuwe vormen van overleg en be leid gevraagd. De invloed en het gebruik van de moderne massamedia vormen een groot moreel probleem. De openbare me ning nieuwe en invloedrijke macht in onze moderne wereld vraagt om eer lijke en objectieve voorlichting. Zij moet worden geactiveerd, en mag niet worden „bespeeld". De vorming van de jeugd vraagt om meer dan ons huidig onderwijsbestel kan brengen. Het inzicht is doorgebroken dat de jeugd zelf mee moet beslissen over zaken die haar ontwikkeling aangaan. Daarmee moet dan ook ernst gemaakt worden. Het beschikken over steeds >e- tere middelen en methodieken om in op voeding en vorming aan de onderschei den facetten van het mens-zijn aandacht te besteden verplicht tot: verouderde pro cedures opgeven, alles beter doen. Bij provo's, studenten, hippies blijkt tot op straat hoezeer een andere aanpak van de problemen van menswaardigheid wordt gevraagd Bijzondere aandacht vragen ook de re laties overheid-onderdaan en gemeen schap-enkeling. De verambtelijking, het ondoorzichtig en ondoordringbaar worden van het maatschappelijk leven, de bu reaucratie, vormen een bron van onbe hagen en leed, van verontrusting en verzet. Het is een taak voor de gemeen schap en voor iedere enkeling deze ver starring en ontaarding tegen te gaan. Het isolement van zovele bejaar den, vrijgezellen, buitenlandse arbeiders, studenten, vluchtelingen en ook onge huwde moeders, homofielen, ex-ge vange nen kan met moderne middelen wor den tegengegaan. De moderne weten schappen verschaffen ons inzicht in de problematiek der eenzamen. Waar het om gaat is de morele wil een eind te maken aan die problemen. Binnen de kerk doet dit probleem zich voor op eigen wijze. Het verloren gaan van oude ze kerheden en structuren brengt leed mee voor velen, die ontworteld en ontgoocheld zijn door alles wat er de laatste jaren is gebeurd. Tegenover hen moet barm hartige bejegening, praktische naasten liefde worden betracht. Voor dee kerken van Nederland is een duidelijke opgave zich mede in te zet ten voor een oplossing van het mensont erende probleem van de rassendiscrimi natie. De enorme medische kennis en uitge breide medische middelen en voorzienin gen waarover wij beschikken scheppen de opdracht de volksgezondheid te bevorde ren, in eigen land maar ook daarbuiten. De ongelijkheid in medische verzorging tussen onze en de ontwikkelingslanden is bijzonder schrijnend. Gezamenlijke bezin ning is nodig met betrekking tot specia le ethische vragen op medisch terrein die de eerbied voor het leven raken: orgaan transplantatie, ingrijpen in genetische processen, abortus, donorbevruchting, verlenging van de levensduur en eutha nasie. Deze en de eeuwenoude vragen over de waarde van de gezondheid voor het mens-zijn, de zin van de ziekte, van de dood, van het leven zelf hebben een algemeen ethisch aspect: hoe kunnen wij ons bestaan met zijn lotgevallen mens waardig doorleven? De slotzinnen van het rapport luiden: „Er dient in de kerk een duidelijk in zicht te groeien in de verschillende grote opgaven, die voor het scheppen van een gelukkiger wereld door christenen en niet- christenen samen moeten worden ver vuld, alsmede in de wijzen waarop dit concreet kan geschieden. De kerk moet ook zichzelf voortdurend kritiseren om zo haar roeping te kunnen vervullen: een gemeenschap te zijn van gelovigen die zich wijdt aan de wereld". De commissie van concilie-adviseurs die dit rapport heeft opgesteld bestaat uit: prof. dr. R. C. Kwant o.s.a., prof. dr. R. van Kessel, mevr. C. M. A. C. Andriessen-ten Holter, G. M. Emmel- kamp, prof. dr. C. J. de Jong, drs. P. Stolker, prof. dr. J. Stalpers, prof. W. van Dooren (Hum. Verb.), dr. F. O. van Gennep (Ned. Herv. Kerk), prof. dr. H. J. Heering (Ned. Prot. Bond), prof. dr. G. Rothuizen (Geref. Kerken), ir. A. Baron von Stubbendorf (Russ. orthodoxe kerk). (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT Het priester- beraad heeft dinsdag in een motie uitge sproken dat gehuwde priesters waarde vol kunnen zijn. Aan het episcopaat is gevraagd alles in het werk te stellen op dat in de Nederlandse kerkprovincie naast het uit persoonlijke inspiratie ge kozen priesterschap ook ruimte gevonden zou kunnen worden voor het geven van het priesterschap aan gehuwden. Het voltallig episcopaat heeft dit aan de 130 vertegenwoordigers van de Nederlandse priesters waarmee sedert zondagavond wordt vergaderd, toegezegd. Kardinaal Alfrink heeft namens het Ne derlandse episcopaat de motie aldus be antwoord: De bisschoppen zijn ten aanzien van de motie bereid getuigenis af te leggen voor hun bisschoppen-collega's en voor Rome. Zij zullen alles in het werk stellen de daarin uitgesproken ruimte te doen ver werkelijken in overleg met de Neder landse geloofsgemeenschap, die onder an dere gepresenteerd wordt in het Neder lands Pastoraal Concilie. Daarbij zal re kening worden gehouden met de resultaten van de desbetreffende priesterenquête en de samenspraak met de collega's in het bis- schoppenambt en met de heilige stoel". Tijdens de stemming over deze motie was gebleken dat ongeveer de helft van de deelnemers deze nog niet ver genoeg gaand vond. Overigens was deze twee de dag een dag van zeer hete hangijzers, waarvan kardinaal Alfrink zei dat de kerk niet gediend zou zijn, wanneer hangijzers in de ijskast zouden worden geborgen. In dit klimaat vroegen de priesters in een andere motie aan hun bisschoppen dat zij aan priesters die uit het ambt moeten treden omdat zij wensen te hu wen en die op grond van hun feitelijke pastoriale instelling en bekwaamheid zeer geschikt zijn voor het ambt, ruime mo gelijkheid zullen bieden om pastoraal werkzaam te zijn. In het beraad over de zogenoemde il legale zielzorgpraktijken werd door vele groepen met klem gesteld dat een aan tal actuele zielzorgvragen niet illegaal moeten worden opgelost, maar legaal moeten zijn wil de kerk leefbaar blijven. In dit verband werd ondermeer gedacht aan de intercommunie en de sacramente le waarde van biechtcelebraties. Wanneer deze praktijken voldoen aan de voorwaar den, dat zij in collegiaal verband en in contact met de bisschop geschieden en dat zij dienen tot opbouw van de levends gemeenschap, moet er binnen de kerk ruimte voor zijn. Deze ruimte is juist en vooral nodig voor de velen, die los van de kerk zijn geraakt door de verwarring. Deze ver warring komt voor een belangrijk deel voort uit de mening dat uniformiteit de eenheid zou kunnen bewaren. Ook de pastorale ervaring met de en cycliek „Humanae Vitae" kwam ter ta fel. Vrijwel alle priesters getuigden dat de inhoud van de encycliek niet het zwaarst woog bij de meeste gelovigen. G3 Persvoetdrukregeling Zigzagsteekbreedte- aanduiding Zigzaghandle Ingebouwde verlichting Spanningsregelaar Beweegbare persvoet Full-zigzaghandle met inkse. midden en rechtse uitslag (dus met 3 standen) Handige zigzagbreedte- begrenzer Automatische 'spoelwinder ij Draaiknopbediening X«voor steeklengte- bepaling Verzinkbare transporteur Drukknopbediening voor achteruit naaien met linkse naalduitslag en voorts dezelfde mogelijkheden van de Maritza 666. Tijdelijk van 215.- voor 198.- De hypermoderne Maritza 666 full-zigzagnaaimachine wordt geleverd in een fijne two-tone kleurenkombinatie. De machine is voorzien van de modernste snufjes en i.s nu tijdelijk extra voordelig geprijsd. Kompleet met praktische voetweerstand en alle benodigde accessoires, geborgen in een solide koffer, tijdelijk van 235.- voor 210.- Extra opbergvakje Transporteur knopbediening Naaimachinemeubel waarop het praktisch werken is met uw naaimachine en waarin deze met één handgreep opgeborgen kan worden. Met extra bergruimte voor uw stoffen en andere accessoires. Uitgevoerd in zeer luxueus teakhout van 155.- voor 110.- *Op de naaimachine wordt 3 jaar en op het elektrische gedeelte 1 jaar garantie gegeven.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4