Felle woordenwisseling over sanering van oud-IJmuiden UST Wethouder C. Ockeloen doorstond in „De Brulboei" spervuur van vragen ^HMWDOLIE H M46IH Nieuw plan voor Oud-IJmuiden WOENSDAG 30 OKTOBER 1968 7 LANGE NIEUWSTRAAT 181 Voor uw afspraken telefoon 11166 Middenstand Bevolking Klachten Wanneer? Chaos (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Bestuur en leiding van het buurthuis „De Brulboei" aan de Kanaalstraat hebben midden in de roos geschoten met het in de ge legenheid stellen van de bewoners van Oud-IJmuiden om nu eens zonder omwegen te vertellen wat de grieven zijn betreffende het saneringsproces in Oud-IJmuiden. De grote zaal van het buurthuis was dinsdagavond vol ledig bezet en men moest nog velen naar huis sturen met de toezegging, dat er een tweede avond zal volgen. Wethouder C. Ockeloen was uitge nodigd om de vragen te beantwoorden en de klachten aan te horen. Door op deze uitnodiging in te gaan is hij bepaald de moeilijkheden niet uit de weg gegaan, want vooraf stond wel vast, dat er keiharde zaken aan de orde zouden worden gesteld, waarop de wethouder ten dele slechts weinig bevredigende antwoorden zou kunnen geven. Want de sanering van een stadswijk is een van de moeilijkste en meest samengestelde problemen waarvoor een gemeentebestuur zich geplaatst kan zien. Het is geen zaak die men „even" kan oplossen. Het is een jarenlang proces met jarenlang ongerief voor vele betrokkenen. voor de beste haarverzorging Wij ontvangen u graag in onze nieuwe salon Na 6 uur telefoon 13672. punt dat men er niets meer aan wil doen, omdat de huizen toch worden af gebroken". Wethouder Ockeloen vervolg de: „Wat de particuliere huizen betreft ligt de zaak moeilijker, omdat men juist in oud-IJmuiden veel te maken heeft met weinig kapitaalkrachtige eigenaren. Men kan een eigenaar sommeren om noodzakelijke herstelwerkzaamheden uit te voeren, maar daarvoor staat een wet telijke termijn. Binnen die termijn kan de eigenaar het huis verkopen en dan ver valt de termijn. De gemeente moet de nieuwe eigenaar aanschrijven en dan gaat de wettelijke termijn opnieuw in. Nog moeilijker wordt het vaak bij over lijden van de eigenaar. Soms moet men de eigenaren in het buitenland aanschrij ven. De erfenis moet veelal eerst worden afgewikkeld en dan kan er veel tijd ver lopen tussen de klacht en het opknappen van een woning". Dit naar aanleiding van een opmerking uit de zaal van een mevrouw die meer dan drie jaar had moeten wachten voordat noodzakelijke herstelwerkzaamheden werden verricht. In antwoord op enkele korte vragen antwoordde de wethouder: „We moeten de gemeentelijke huizen die vrij komen onbewoonbaar maken door de vloeren er uit te halen, anders kruipt men er klan- destien toch weer in". „Slopen kan niet als daarmee belendende percelen in ge vaar warden gebracht". „Er komt in het voorjaar een speelplaats voor de kinde ren". „Bel bij rattenplaag de reinigings dienst". „Als particuliere huizen die vrij ko men toch weer worden bewoond, kan de gemeente er niets aan doen want men kan niet in de rechten treden van de par ticuliere eigenaren". „Voor de grote gezinnen komen er vijf- kamerflats in Zeewijk gereed, waarvan de huur evenwel tamelijk hoog zal zijn. De zogenoemde doorstroming kan moge lijk enig soulaas bieden en voorts probe ren we goedkopere woningen voor gro te gezinnen beschikbaar te krijgen door duplexwoningen te ontsplitsen". De wethouder zegde toe, dat hij het verzoek om eenrichtingverkeer in te stel len voor de smalle straten in oud-IJmui den zo spoedig mogelijk in de verkeers- commissie aan de orde zal stellen. Voor huurverhogingen van krotten waarmee de bewoners niet accoord me nen te kunnen gaan verwees de heer Ockeloen belanghebbenden naar de Huuradviescommissie. vies. Uit de zaal kwam het advies om de erkende bonden in te schakelen en niet de adviseurs die zich nu opwerpen, maar een van de middenstanders verklaarde daar in deze kwestie tot nu toe ook geen beste ervaringen mee te hebben. In antwoord op hetgeen de woordvoer der van de middenstand had beweerd ont kende wethouder Ockeloen ten stelligste dat tot nu toe de bevolking in oud-IJmui- den is teruggelopen. Deze is integendeel toegenomen van 3547 inwoners in 1956 tot 3893 einde 1967. Hoewel in de toe komst velen zullen verhuizen zal het bevolkingscijfer in de eerstvolgende pe riode niet veel teruglopen, omdat het gemeentelijke bejaardentehuis wordt ge opend en de wethouder rekende voor wat de bejaarden op basis van kleedgeld en zakgeld aan koopkracht opbrengen. Het gemeentebestuur probeert het sa neringsplan in twee gedeelten uit te voe ren en het meest westelijke gedeelte komt het eerst in aanmerking. Daar staan 157 huizen, waarvan de gemeente er al 103 heeft gekocht. In totaal staan in oud-IJmuiden 567 woningen, waarvan de gemeente er 217 heeft gekocht. Wat de uitvoering in gedeelten betreft hangt veel af van de vraag of men bij voorbeeld één flatgebouw tegen een aan vaardbare prijs kan laten bouwen of dat men moet wachten tot er voldoende ruimte vrij komt om drie flatgebouwen voordeliger tegelijk te laten bouwen. Men zou in elk geval bedacht moeten zijn op hoge huren. De wethouder gaf de Brulboei-leiding in overweging eens een afzonderlijke bijeenkomst te beleg gen met als onderwerp de problemen van wonen en huren in de toekomst, want daarop is men nog te weinig ingesteld. ADVERTENTIE Ja dames ook voor u Dameskapsalon En de oud-IJmuidenaren hadden aan het einde ervan toch een hartelijk en spor tief applaus over voor de wethouder die de uitdaging want dat was het meer dan een uitnodiging aanvaardde en tijdens het gesprek populair gezegd vol ledig „overeind" bleef. Het is uiteraard ondoenlijk alle vragen en antwoorden in dit verslag weer te ge ven of samen te vatten. We kunnen slechts een zeer beperkte keuze doen. Vraag uit de zaal: „Waarom worden we afgescheept met 350,- onkostenver goeding bij verhuizing?" Antwoord van de wethouder: „Die ver goeding is onvoldoende, maar het bedrag is vastgesteld door het rijk en niet door de gemeente". Vraag: „Waarom worden we naar het dure Zeewijk gestuurd?" Antw.: „U wordt helemaal niet ge stuurd, maar de gemeente heeft elders weinig aan te bieden. De huren zijn hoog, ADVERTENTIE maar in de omliggende gemeenten liggen de huren van vergelijkbare woningen nog hoger en goedkoper zullen we nooit meer kunnen bouwen". Vraag: „Wie betaalt de schade welke de huurder heeft die verbeteringen in zijn woning aanbrengt en dan moet verhui zen?" Antw.: „Het is een leemte in de wet, dat deze rekening houdt met de schade van eigenaren, maar niet van huurders. Voor door huurders aangebrachte verbeterin gen kent de wet geen vergoedingen toe". Vraag: „Waarom krijgen juist veel jonge gezinnen nu een woning in oud- IJmuiden. Als zij straks moeten verhui zen hebben ze dubbele kosten". Antw.: „Wat moet de gemeente anders doen? De jonge gezinnen hebben vaak kleine inkomens en hier zijn goedkope huizen. Als ze straks moeten verhuizen verdienen ze meer". Vraag: „Wanneer moeten we weg en wanneer worden de plannen voor het nieuwe oud-IJmuiden uitgevoerd?" Antw.: „Zo snel mogelijk, maar het vergt nog veel tijd. Vorig jaar kwam er een plan voor het nieuwe oud-IJmuiden gereed waarvan we dachten dat het goed was. De commissie van openbare werken bekeek het kritisch en kwam met op merkingen en suggesties, die waard wa ren om ernstig bestudeerd te worden. We moeten nu een wijk bouwen, die in de verre toekomst aan de dan geldende eisen zal voldoen. De huizen moeten zo'n Een luchtfoto van Oud-IJmuiden tussen vishallen, kanaal en pieren. moeten er nog aannemers worden ge vonden, die voor de toelaatbare prijs willen bouwen. In deze procedure zit ten nog zoveel onzekerheden, dat nie mand nog kan zeggen, wanneer de plan nen worden uitgevoerd". Vraag: „Maar de huisbazen doen nu al niets meer aan de woningen, omdat die toch moeten verdwijnen. Als het dan nog zo lang duurt wordt het een chaos. Is de gemeente niet te laks met het op- drascht geven tot herstelwerkzaamheden? Moeten onze kinderen onder lekke daken blijven liggen?" Antw.: „De noodzakelijke en redelijk te eisen herstelwerkzaamheden moeten worden verricht. Betreft het huizen van particuliere eigenaren dan moet u zich met klachten wenden tot bouw\- en wo ningtoezicht in Velserbeek. Betreft het huizen van de gemeente dan kan men terecht bij de Woningstichting in het raadhuis". Nadat vanuit de zaal werd opgemerkt, dat het allemaal toch niks helpt, repli ceerde de wethouder scherp: „Als u van mening bent dat onze ambtenaren hun werk niet goed doen, komt u dan naar het spreekuur van de wethouders" En: „In de huizen van de gemeente behoeft geen kind onder een lek dak te slapen. De Woningstichting huldigt ten aanzien van ernstige gebreken per se niet het stand- Na de pauze kwam de middenstand aan bod en niet op zo'n gelukkige wijze Een dertigtal middenstanders had als woord voerder een kennelijke buitenstaander ge kozen, die met veel omhaal van woorden de problemen van deze middenstanders uiteen zette. De bevolking trekt weg. De omzet wordt kleiner en straks gaat men de schadevergoeding baseren op de ver lopen zaken. Daar kwam het in het kort op neer en de woordvoerder vroeg de wethouder te bevorderen, dat er perio diek overleg plaatsvindt tussen de mid denstand en het gemeentebestuur. Hij stelde vast, dat voordat de onteigening aan de orde komt verscheidene midden standers hun zaken al hebben moeten sluiten en hij vroeg of het gemeentebe stuur wel voldoende met de moeilijkheden op de hoogte is. Dit alles prikkelde wethouder Ocke loen, omdat er al in het voorjaar een bespreking met de middenstand is ge weest, die in de beste harmonie verliep. Toen is al de afspraak gemaakt, dat men wederzijds contact op zou nemen als daartoe een aanleiding bestond. De mid denstand liet verder niets van zich ho ren, maar schreef later plotseling een brief aan de raad, daarmee het college van B. en W. uitschakelend. De raad was van mening, dat het normale zake lijke overleg toch met het college moest plaatsvinden en toen was men weer even ver. Fel trok wethouder Ockeloen van leer tegen de insinuatie, dat het gemeentebe stuur zou proberen met een „koude" sa nering zijn voordeel te doen. „Dat is een miskenning van het college en een mis kenning van de feiten", aldus de wet houder, die er aan toevoegde: „Ook de belangen van de middenstand zullen op een redelijke en behoorlijke wijze worden gediend, waarbij het gemeentebestuur be slist niet uit zal gaan van de gedachte, dat een paar mensen moeten betalen voor de sanering van oud-IJmuiden. Voor elke zaak liggen de problemen echter anders en iedere middenstander kan naar ons toe komen wanneer hij vindt dat de tijd daarvoor gekomen is. Wanneer men geza menlijk wil optreden, laat men dan een goede raadgever zoeken", was zijn ad- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Tijdens een dinsdag avond in het buurthuis „De Brulboei" belegde bijeenkomst voor de bewoners van oud-IJmuiden is voor het eerst in het openbaar getoond de maquette van het saneringsplan voor deze wijk, dat is afgestemd op de ligging langs het Noord zeekanaal, waarop men de bewoners zo veel mogelijk het uitzicht wil geven. De geprojecteerde flatgebouwen liggen daar om in de noord-zuid-richting. Het aantal huizen zowel hoogbouw als laag bouw zal ongeveer even groot zijn als het aantal huizen dat oud-IJmuiden nu telt. In het midden wordt een intiem pleintje aangelegd met daar omheen klei ne middenstandsbedrijven, want het ligt niet in de bedoeling het grootwinkelbe drijf hier een kans te geven. Er komt voldoende parkeerruimte, maar het doorgaande verkeer wordt om de wijk heen geleid. In de wjjk zelf wordt het verkeer tot een minimum beperkt. In het plan is ook een pleintje met een ondiepe vijver gecreëerd als recreatie ruimte. Een gedeelte van de beschikbare ruimte is gereserveerd voor laagbouw en in deze lage blokjes worden voorzienin gen getroffen voor kleine bedrijfjes, vrijetijdsbesteding, culturele activiteiten, etcetera. Deze nieuwe wijk kan men straks be zwaarlijk „oud-IJmuiden" noemen. Wet houder C. Ockeloen heeft de bewoners van oud-IJmuiden gevraagd een andere naam te bedenken voor de nieuwe wijk. De Oud-IJmuidenaren plegen geen blad voor de mond te nemen en de houding ten opzichte van wethouder Ockeloen was dinsdagavond beslist uitdagend en soms zelfs agressief. Toch had de bijeenkomst dinsdagavond een ordelijk verloop, niet in de laatste plaats omdat wethouder Ockeloen zich niet „verschool", maar naar vermogen open en eerlijk antwoordde en ook keihard onprettige waarheden durfde te verkondigen, met andere woorden, de zaken niet mooier probeerde voor te stellen dan zij op tafel liggen. De Oud-IJmuidenaren gingen natuurlijk niet te vreden en voldaan naar huis, want hun problemen zijn dezelfde gebleven, maar het felle gesprek heeft toch beslist wel geleid tot een betere kennis van en een beter inzicht in de problemen die de gemoederen in Oud-IJmuiden begrijpelijk zo zeer bezig houden. honderd jaar mee. Daarom kan zo'n plan niet haastig tot stand komen. Na veel studie en steeds gewijzigde ontwerpen is er pas vorige week een maquette voor de nieuwe wijk gereed gekomen, die hier in de zaal staat, maar die de gemeente raadsleden nog niet eens gezien heb ben. Het plan moet ter goedkeuring naar vele instanties. Volgens de wet op de ruimtelijke ordening mag de sanering de gemeente niets kosten. Er moet dus ook een financieel plan worden gemaakt, waarbij de inkomsten (te verkopen gron den in het nieuwe plan, etc.) in even wicht zijn met de uitgaven. Dat legt be perkingen op, want voldoet men niet aan die eis, dan w/>rdt het plan niet goedge keurd door de hogere instanties. Als de raad akkoord gaat met de plan nen wordt het ter visie gelegd en kun nen bezwaarschriften worden ingediend. Op grond van wettelijke termijnen kan het plan dan op z'n vroegst als er geen bezwaren worden ingediend - binnen driekwart jaar en op z'n laatst na tweedriekwart jaar worden vastge steld en dan pas heeft het gemeentebe stuur een basis voor onteigeningen die ook weer een jaar kunnen vergen. Dan EN 14661-14557 (02550) I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7