Kandidaten trachten ook in Europa stemmen te winnen der®0" Nixon is nog favoriet Bewegingen boemerang goed voor proefschrift KNIPSELKRANT AMSTERDAM HEEFT ZIJN IJ-TUNNEL H. SCH0TH Presidentsverkiezingen staan voor de deur Stem uitbrengen per brief Verzending zeepost Versterking van Warschaupact Drs. Hess maakt studie van Australisch werphout 8*5 m VRIJDAG 1 NOVEMBER 1968 17 INTERNATIONAAL BEKROOND V olgens opiniepeiling Europa Precedent Steun DE UILENBOOM Winnaar prijsvraag kerkbouw Brug Openbaarheid Ver loofde priester Demonstratie J onnissen (Van onze correspondent) HILVERSUM De Verenigde Staten tellen af voor de presidents verkiezingen van volgende week dins dag. En het spreekt dan ook vanzelf dat de kandidaten alle propaganda- geschut i«i stelling brengen om het kiezersvolk te bewerken. In de Ver enigde Staten knappen de kandi- datenkoppels Nixon-Agnew, Hum- phrey-Muskie en Wallace-Lemay dit zware karwei zelf op. Maar in Europa wordt dit voor hen gedaan. Want de kandidaten willen ook de stemmen winnen van de in het buitenland wo nende Amerikanen. Stemmen is een recht, dat een Ameri kaan met zijn geboorte mee krijgt, zij het een, dat is ingekapseld in een warnet van regels en verplichtingen, die van staat tot staat verschillen. Dat wordt hij des te beter gewaar als hij op verkie zingsdag in het buitenland is en toch wil stemmen. Een Californiër moet zestig da gen tevoren al laten weten per aange tekende brief aan de regionale autoritei ten wie de man van zijn keuze is. Een New Yorker moet ervoor zorgen dat zijn stem in ieder geval op de dag voor de verkiezingen 's middags vijf uur bij de Verkiezingsraad is. Sommige staten laten stemmen-per- brief in het geheel niet toe, maar stellen de kiezer in de gelegenheid zijn stem vooraf te deponeren. Andere staten heb ben een tijdslimiet gesteld, die bepaalt of een tijdelijk elders verblijvende inwoner nog wel als stemgerechtigd kan worden aangemerkt. Maar ondanks deze beper kingen blijft het blijkbaar de moeite waard de Amerikanen overzee voor de verkiezingen te interesseren, gezien de activiteiten van de comités. Die betrekken niet het leger in hun campagnes, omdat dit weinig ruimte laat voor politieke activiteit. De militairen anderhalf mijoen van de totaal 3,5 mil joen is in het buitenland is het trou wens gemakkelijker gemaakt, evenals de ADVERTENTIE BOSTON. (AP) Uit de laatste opinie peiling van de „Christian Science Moni tor" blijkt dat Richard Nixon bij de Amerikaanse verkiezingen favoriet is. Er bestaat echter een kans dat Hubert Humphrey genoeg stemmen krijgt dat het Huis van Afgevaardigden zal moeten beslissen wie de volgende president wordt Volgens het overzicht van het blad zul len 34 van de vijftig staten met in totaal 333 kiesstemmen, 63 meer dan de vereiste 270, op Nixon stemmen. Humphrey is favoriet in zes staten en het district Co lumbia en hij maakt een kans op de overwinning in nog zeventien staten. Als Humphrey al deze staten zou winnen zou hij in totaal over 286 kiesstemmen be schikken. Volgens het overzicht kan de onafhan kelijke kandiaat George Wallace rekenen op 45 kiesstemmen van vijf staten: Alaba ma, Arkansas, Georgia, Louisiana en Mississipi. mensen bij de koopvaardij, uitgezonden leden van religieuze groeperingen en pe— soneel van de Amerikaanse regering. Een sterk toenemend aantal maakt ook van de mogelijkheid toch te stemmen gebruik. Hoeveel Amerikanen voor zaken of an derszins op reis zijn, is niet precies be kend. Maar de partijen weten velen van hen te vinden. Zo worden er in Europa diverse acitvi- teiten gehouden om Amerikanen voor de verkiezingen te interesseren. Dit blijkt onder meer uit advertenties in de „Inter national Herald Tribune" als: „Ontmoet kunstenaars en auteurs voor Humphrey- Muskie en bekijk hun werk. Bijdrage vijftig frank. Cocktails, Hotel George V, Parijs" en „Debat Humphrey-Nixon. Voor de Republikeinen: Tener Eckelberry, vice-voorzitter van het Europese Repu blikeinse Comité. Voor de Democraten: Alfred E. Davidson, voorzitter van het Democratische partijcomité in Frankrijk. Toegang vrij". Verder lazen we een grote advertentie als: „Steun de G.O.P. (Grand Old Party): Dick Nixon en alle Republikeinse kandi daten hebben nu uw hulp nodig. Ons land moet hoognodig een kans krijgen. De verraderlijke programma's van John son en Humphrey hebben niets uitge richt Onze steden zijn gevaarlijk en smerig. Inflatie berooft arbeiders van hun verdiensten. Ons volk is zo in ver warring gebracht dat velen omzwaaien naar het negatieve neonazisme van Wal lace Het Europese Republikeinse Co mité vraagt uw hulp. Wij hebben uw stemmen nodig, wfj hebben uw belang stelling nodig. Het miljoen Amerikanen in Europa zou het verschil tussen neder laag en overwinning kunnen uitmaken Wij verloren in 1960 met minder dan 150.000 stemmen". Een van de contactmensen in Europa voor kandidaat Nixon is de heer J. De- vincent. Hij is 30 jaar en een typische „self-made" man. De heer Devincent is manager in ons land van een Amerikaan se maatschappij. In 1964 was hij aanhan ger van Goldwater, nu wijdt hij veel tijd aan de Republikeinse kandidaat Nixon. Natuurlijk hangen volgens hem de meeste buitenlands vertoevende Amerika nen ook de ideeën aan en nemen zij der halve 'n heel ander standpunt in dan hun omgeving, in casu Nederland. Zo hehben de uitslagen van de actie „Precedent", hem niet verbaasd. De heer Devincent zegt: Nederlanders vormen eerst hun mening en kijken dan welke kandidaat daarbij past. En in dit geval sloot Humphrey er het beste bij aan. De belangstelling op zich juicht hij toe zelf heeft hij er in debatten met studenten degelijk kennis van genomen- het streven van „Precedent", het verkrij gen van wezenlijke inbreng in de Ameri kaanse besluitvorming, vindt hij louter theoretisch en daarmee weinig waarde vol. Het Europese Republikeinse comité verzamelt zoveel mogelijk geld om de strijd aan het thuisfront zo krachtig mo gelijk te kunnen voeren. En natuurlijk om stemmen te winnen van in het bui tenland verblijvende Amerikanen. Maar deze collecte is nog al tegengevallen: 50.000 dollar inplaats van de verwachte 100.000. Het gebrek aan enthousiasme, dal de campagnes in de V.S. de laatste tijd kenmerkte is hier nog sterker voelbaar geweest. Woensdag zal blijken of er ge noeg stemmen ingezameld zijn. ADVERTENTIE Restaurant Taveerne Hotel SPECIALITEITEN RESTAURANT vanouds Hoofdstraat 204 Santpoort Telefoon 0 2560 - 67 41 Culinaire hoogtepunten Exclusieve wijnen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het sohip. Argentinië: ms „Rio Tunuyan" (5-11); Australië: ms „Waalekerk" (4-11); Bra zilië: ms „Rio Tunuyan" (5-11); Chili: ms „Cd de Pereira" (5-11); Indonesië: ms „Po- lydorus" (4-11); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Maurice Delmas" (4-11); Ned. Antil len: ms „Prins der Nederlanden" (6-11); Suriname: ms (4-11); Ver. Staten: ms „Elbe Express" (4-11) en ms „Atlantic Star" (7-11); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.- Afrika: ms „Palabora" (8—11). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. AMSTERDAM Aan ir. L. Heidenrijk uit Amersfoort is de eerste prijs 4.000) toegekend van de ideeënprijsvraag kerk bouw die was uitgeschreven door de In terdiocesane Commissie Kerkenbouw en de redactie van het tijdschrift voor ar chitectuur en beeldende kunsten. Aan de ze prijsvraag namen 50 architecten deel. Hun ontwerpen zijn geexposeerd op een tot 30 november durende tentoonstelling in de Rijksakademie van Beeldende Kuns ten in Amsterdam. MOSKOU, (AP). De ministers van Defensie van de landen van het War schaupact, met uitzondering van Tsjecho- Slowakije, hebben een bespreking van twee dagen voltooid over versterking van de defensie van Oost-Europa. De invasie en de bezetting van Tsjecho- Slowakije worden verondersteld het hoofdthema te hebben uitgemaakt. Bij zonderheden over de besprekingen zijn niet meegedeeld. ADVERTENTIE CMC Wintertijd - uitgaanstijd Maak een elegante keus uit onze kol- iektie lichtgewicht smokings, donkerblauwe en antraciet kos tuums met of zonder vest (vanaf f 198.-), Let op de prachtige snit en op de on-be-ris-pe-lij-ke pas vorm bij eksklusieve herenmode Gr. Houtstr. 59 GRONINGEN De Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. A. Sparen- berg, hoogleraar in de technische mecha nica aan de rijksuniversiteit in Gronin gen, een subsidie verleend voor een theo retisch en experimenteel onderzoek naar de bewegingen van de boemerang. Dit onderzoek wordt onder supervisie van de hoogleraar uitgevoerd door drs. F. Hess. die de resultaten daarvan te zijner tijd zal neerleggen in een dissertatie, te ver dedigen bij prof. Sparenberg. Zoals bekend is de boemerang als werp hout afkomstig uit Australië en enkele andere gebieden, waar de inboorlingen hen als jacht- en strijdwapen vervaar digden en hanteerden. De boemerang be staat uit een onder een hoek van negen tig tot honderdtwintig graden gebogen stuk hout van uiteenlopende grootte, tot circa negentig centimeter toe. Naast boe merangs, die tot de werper terugkeren, bestaan er ook niet-terugkerende typen. Drs. Hess heeft reeds vóór de beëindi ging van zijn studie in de experimentele natuurkunde aan de Groninger universi teit terugkerende boemerangs vervaardigd en ermee geëxperimenteerd. Geïntri geerd door het feit, dat dit type boeme rang steeds naar zijn uitgangspunt terug keert, stelde de heer Hess een eenvoudi ge theorie over dit verschijnsel op. Deze theorie werd numeriek uitgewerkt door de elektronische rekenmachine in het re kencentrum in Groningen, waarna de door de computer aangegeven banen in tekening werden gebracht. Tegelijkertijd nam de heer Hess allerlei proefnemin gen met de boemerang in het vrije veld. Zo bevestigde hij een klein elektrisch lampje aan een van de vleugels van de boemerang en wanneer het donker was geworden, liet hij dit verlichte instrument zijn merkwaardige baan beschrijven, wel ke door een camera met openstaande lens werd geregistreerd. Toen hij daar op de theoretisch berekende banen van de boemerang vergeleek met de ge fotografeerde, bleken deze verrassend ge lijkvormig te zijn. Nadat de jonge fysicus zijn doctoraal examen had afgelegd, besloot hij de Australische inboorlingen met boemerang. „hobby" van zijn vrije uren tot onder werp van een dissertatie te maken, te meer omdat men nog nergens werkelijk wetenschappelijk onderzoek op dit terrein had gedaan. Daartoe begon hij aller eerst een meer verfijnde aero-dynami- sche theorie over de bewegingen van de boemerang op te bouwen omdat in de eerste niet alle aspecten waren opgeno- nomen van de wervelingen, welke de boemerang in de lucht veroorzaakt. Het is voorts de bedoeling dat deze nieuwe theorie aanknopingspunten zal opleveren met technisch belangrijke verschijnselen, zoals bijvoorbeeld luchtstromingen om helikoptervleugels. Het doel van dit theo retisch onderzoek zal er uiteindelijk op gericht zijn het boemerang-verschijnsel in een algemene omlijsting te plaatsen. De experimentele kant van dit weten schappelijk speurwerk houdt onder meer in het meten van de krachten op roteren de vleugels en de constructie van een werp toestel. Op het ogenblik is drs. Hess bezig berekeningen te maken inzake een veel-armige boemerang. Hij geniet daarbij de steun van het natuurkundig laboratorium, dat zich bereid heeft ver klaard de vervaardiging van de benodig de apparatuur en de levering van de materialen te bekostigen. Dezer dagen zal in het november-num- mer van het voortreffelijke Amerikaan se tijdschrift „Scientific American" een artikel verschijnen dat de heer Hess over zijn onderzoek heeft opgesteld. ADVERTENTIE HAARLEM, TELEF. 1 08 38 GROTE HOUTSTRAAT 47 HET MODERNSTE IN PARAPLU'S OPVOUWBAAR LANG BIG BEN NYLONJASSEN voor D. en H. „Bijna had minister Bakker van Verkeer en Waterstaat woensdag een domper gezet op de feestvreug de in Amsterdam (bij de opening van de IJtunnel). Op het laatste moment liet de minister echter een aantal voor Amsterdam zeer on aangename passages weg uit zijn rede", aldus het ALGEMEEN HANDELSBLAD van woensdag. Blijkens de tevoren verspreide tekst was minister Bakker van plan mede te delen dat hij nog niets kan beloven over het voteren van geiden voor de ontwikkeling van het stadsspoor in Amsterdam en voor de geplande spoorlijn naar Schiphol. Ook had hij zullen zeggen dat hij geen prioriteit wil verlenen voor de aanleg van rijks weg 7 naai' Purmerend en Hoorn. De minister slikte deze passage echter in, waarna ook Amsterdams burgemees ter Samkalden een desbetreffende controverse niet op de spits wilde drij ven, want in plaats van te spreken over de zeer hoge urgentie van rijks weg 7 zoals hij van plan was, sprak de burgemeester nu in het algemeen over de zeer hoge urgentie van één verbinding met Purmerend. Het Handelsblad heeft hier nader hand met de minister over gesproken. De oorspronkelijke tekst was niet on juist, maar de weggelaten passages pasten niet in het kader aan de ope ning van de IJtunnel, aldus de minis ter, Drs. Bakker zei, dat de uit het ambtelijk apparaat voortgekomen rede de avond tevoren in zijn bezit was gekomen. Pas de volgende ochtend, op weg naar Amsterdam, had hij tijd de tekst in te kijken. Ondertussen weet het Amsterdamse gemeentebestuur nu toch hoe de mi nister denkt over de mogelijkheden van een oplossing voor de grote ver keersproblemen die Amsterdam en Noord-Holland ook na de opening van de IJtunnel nog kennen. Een hoop feestvreugde deze week in Amsterdam. Eindelijk heeft de hoofdstad dan zijn felbegeerde IJtun nel. Het noordelijke stadsdeel is wat dichter bij het centrum gekomen. Niet iedere Mokumer is er blij over. Ver geefs heeft Eduard J. Zeegers sinds 1952 strijd tegen de tunnel gevoerd. Ook nu nog is hij voor een brug over het IJ. In een interview in HET PA ROOL zegt hij: „Redelijke argumenten hebben niets uitgehaald. Amsterdam heeft zich nu eenmaal op een infantiele manier vast gebeten in een tunnel. Hij moest en zou er komen. Misschien omdat Rot terdam er ook één heeft". Maar ik zoek de verklaring meer in psychologische factoren. Een tunnel fascineert, oefent een geheime kracht uit. Het is het terug-wïllen-naar-de- veilige-aarde; onbewust het verlangen naar geborgenheid in het moederlijf. Op deze wat mystieke hartstocht is mijn brugidee stuk gelopen. Mijn brug heeft geen poot geen pijler aan de grond gekregen". Vanwaar die voorkeur voor een brug? Eduard J. Zeegers (een bescheiden, hoffelijk man, die zijn mening soms, struikelend over verontschuldigingen, uiteenzet)„Het is geloof ik voor al de schoonheid van een brug die mij boeit. Een mooie brug is voor mij een vreug de om te zien. Een brug hoort bij wa ter en daar houd ik van. Ik vertoef graag op het water. Bij een tunnel kruip je onder de grond kilometers lang zie je niets dan een grauwe pijp. Als ik ergens overheen ga, in plaats van eronderdoor, kan ik om me heen kijken. En wat zou het een schoon ge zicht zijn vanaf een brug over het IJ uit te kijken over onze Amsterdamse haven. Een brug mag natuurlijk niet alleen een verbinding tussen twee oevers zijn. Die moet tevens de func tie hebben van een kunstwerk in ar tistieke zin, een sculptuur in het land schap of stadsbeeld. Over de prijs die Amsterdam "oor zijn tunnel heeft moeten betalen: „Te duur", zegt hij beslist. „De IJ tunnel is de meest gecompliceerde tunnel die er ooit in de wereld is ge bouwd Het terrein en de omstandig heden in Amsterdam waren bijzonder moeilijk. Dat ding heeft kapitalen ge kost. Amsterdam heeft zich financieel geweldig vertild aan dit project". De heer Zeegers voorspelt dat de capaciteit van de tunnel al gauw on voldoende zal blijken te zijn. Daarom besluit hij onverbeterlijk: „Ik zou zeggen: laten we na 30 ok tober even op adem komen, laten we de metro vergeten en een concessie doen aan onze vaderlandse hoogte vrees. Laten we de mogelijkheid gaan bestuderen van wat er alsnog dient te komen: een machtige brug over het IJ". trouwelijke kennisneming van de leden (van de Kamers, van Provinciale Sta ten of van de gemeenteraden) ter in zage zijn gelegd". En zo zijn er nog tal van documenten meer die een rol spelen bij de besluitvorming of bij be noemingen, waaraan zelfs direct be langhebbenden dikwijls nog niet mo gen ruiken. Met name voor de pers is het uiter- Volgens prof. mr. baron Van Wijn bergen is ons land wat betreft het openbaar maken van overheidsstuk ken achtergebleven bij verscheidene andere landen. In zijn diesrede ter ge legenheid van het negende lustrum van de Katholieke Universiteit in Nij megen heeft hij gepleit voor meer openbaarheid van de overheidsdocu menten om zodoende de regerings- en bestuursactiviteiten doorzichtig te maken. DE GELDERLANDER merkt hier over op: Met dit pleidooi heeft prof. Van Wijnbergen in de roos geschoten want zeer vele staatsburgers ergeren zich maar al te vaak aan de grote geheim zinnigheid, waarmee het regerings- en bestuursbeleid vaak volkomen over bodig omringd worden. Velen wor den al geïrriteerd bij het lezen van de mededeling dat „de stukken ter ver- mate belangrijk dat de inzichten van prof. Van Wijnbergen gepraktizeerd zullen gaan worden en dat kan dan ook weer voor de overheid zelve van belang zijn omdat de pers, welke mede de voorlichting van de burgerij tot taak heeft, dan op haar beurt tot een meer objectieve beoordeling van haar faits et gestes in staat is. Studentenpastor J. Vrijburg heeft zich verloofd. Hij heeft zijn gemeente bericht te zullen gaan trouwen. Binnen een jaar. De vraag is of hij priester mag blijven, want dat wil hij. Het rooms-katholieke dagblad DE TIJD leverde op deze kwestie onder meer het volgende commentaar: Hoezeer wij ook van mening zijn dat de ontkoppeling van priesterschap en celibaat wenselijk is en onver mijdelijk zal blijken te zijn, twijfelen wij of men in Amsterdam in het geval- Vrijburg de weg gevonden heeft die voldoende rekening houdt met be langen waar het in de wereld en in Nederland buiten de grenzen van deze intelliqentsia-ecclesia om gaat. Ook gerechtvaardigde acties eisen hun regie en hun juiste rolverdeling. Een waardevol theologisch symposion over Humanae Vitae kan veel van zijn betekenis verliezen als het in het op roerige Amsterdam gehouden wordt. Zo kleeft ook aan het initiatief van de Amsterdamse studentenpastores, te recht of ten onrechte, het element van anti-roomse opstandigheid dat zo moeilijk met doelmatig diplomatiek en prudent optreden te verenigen is. Voor wie het nog niet begrepen mocht hebben: wij kunnen ons in de strijd voor ontkoppeling van priester schap en celibaat gelukkiger initia tieven voorstellen dan dat van de heer Vrijburg en de zijnen. DE GROENE schrijft over de demon straties die in Amsterdam volgden na de veroordeling van de „bezetters" van het Mexicaanse consulaat: Het is jammer maar waar: de stu denten die in Amsterdam een actie plan hebben ontvouwd om te ageren tegen vonnissen die de politierechter heeft uitgesproken tegen jonge men sen die onlangs het Mexicaanse consu laat bezet hielden, dreigen zich te ver vreemden van degenen wier gehoor zij nodig hebben. Hun optreden geeft aan leiding tot ongericht straatrumoer, dat hun bedoelingen verduistert. Dat kan funeste gevolgen hebben. De zaken waarvoor men opkomt Mexico en een redelijke rechtsbedeling zijn te ernstig van karakter dan dat men ze door zinloze opwinding naar de achtergrond mag laten dringen. Over de vonnissen van de „bezet ters" merkte hetzelfde blad in een commentaar op: Er is naar ons inzicht terecht cri- tiek geoefend op de vonnissen, die de Amsterdamse politierechter tegen de „bezetters" van het Mexicaanse con sulaat heeft uitgesproken. Het gaat met name om het voorwaardelijke element in zijn straffen. De studenten die voor hem terecht stonden behoren tot een groep, die zich op straat poli tiek pleegt te uiten. Zij lopen nu het risico om gedurende een proeftijd bij de minste of geringste verstoring van orde door uitvoering van het voor waardelijk vonnis te worden getroffen. Daardoor ontstaat een bevangenheid, die het recht van uiting schaadt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17