Vietcong neemt daags na presidentsverkiezingen deel aan overleg STAKING BOMBARDEMENTEN IS EEN FEIT Dit zal VS ten goede komen HET WEER Nieuw conflict in Haarlems slachthuis Israëliërs slaan hard terug Oud-premier Papandreou overleden Blake's helper gearresteerd V anmorgen nog bombardement Hoogovens in Laura Metaal Woonkunst bvan| Humphrey Het is tijd om te zien of Hanoi te goeder trouw is Minister wil naar lager gastarief Commando's vernielen bruggen in Egypte Kamerleden vragen minimumbroodprijs Haarlems raadslid vraagt nieuw debat over fluoridering Kostbare boeken van leraar naar het buitenland Studenten-rellen in Madrid Minister Thomson naar Rhodesië Universiteit in Paramaribo BAKKER aeuf FEESTREKLAME WINKELl 58 e JAARGANG NUMMER 30 7 VRTJDAG 1 NOVEMBER 19 68 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437 chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389. na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewyks E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15.10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Onderdirecteur: H. van Loojj Sovjet-Unie China Frankrijk Nederland Iets koeler Johnson in TV-rede: Speculaties W aarschuwing Loonslagers dreigen naar Alkmaar te gaan Zie verder pagina V Zie verder pagina 3 Koning Hoessein Uit rancune over besluit van de Kroon Het woord is aan BNG leent 100 miljoen: rente 6 1 2, koers 98 1 ƒ4 pagina 21 35 jaar 35 jaar m m m heerlijk Telefoon 1 64 73 PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE Banketbakkerij VAN BREUKELEN king Corn' -ar-* KING CORN IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze correspondent) WASHINGTON. Vanmorgen om zes uur stelde president Johnson zich in verbinding met de drie kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, nadat hij het staken van de bombar dementen op Noord-Vietnam had aan gekondigd. Richard Nixon ontving het telefoon gesprek in zijn flat in New York. Vice-president Hubert Humphrey nam de telefoon aan in de staat New Jer sey, waar hij juist een verkiezings rede had beëindigd. Hij luisterde naar de verklaring van de president over een auto-radio op het vliegveld van Newark. Vlak voordat hij vertrok, zei Humphrey op de trap van zijn straal vliegtuig in antwoord op een vraag of de bom-stop zijn campagne zou be voordelen: „Dit zal ons hele volk ten goede komen". Richard Nixon, die twee uur later een rede hield in Madison Square Gar den in New York, wijdde niet meer dan twee zinnen aan de bom-stop. Hij had het onder meer over „weer een bom- staking" en zei verder dat het onder werp niet ter discussie stond en dat hij geen commentaar wenste te le veren. George Wallace, kandidaat voor het presidentschap van de derde partij, zei „te hopen en te bidden dat de bekendmaking van president Johnson over een bombardementspauze in Noord-Vietnam zal leiden tot een snel le en eervolle vrede in Zuidoost-Azië". Zowel radio-Moskou als het officiële Russische persbureau Tass hebben vanochtend zonder commentaar John sons toespraak bekend gemaakt. De Chinese radio kondigde voor vanmiddag een belangrijke uitzending aan. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. Van Johnsons rede werd in China niet gerept. „De stopzetting van de militaire operaties waartoe de president van de Verenigde Staten heeft besloten, de beslissende wending die de onder handelingen kunnen nemen, vormen een succes voor de zaak van de vrede", aldus de woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken. Een Britse woordvoerder zei dat de regering in Londen tevoren door het Witte Huis op de hoogte was gesteld. De Britse regering zal later op de dag een verklaring uitgeven. De Nederlandse regering heeft met grote voldoening kennis genomen „van de moedige beslissing van de president van de Verenigde Staten". W eerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 17 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 5, f>, 7, 9 Medische verzorgingft Schrijvende legerstt Puzzel 13 Feuilleton 13 Films 17 Radio en tv ƒ1 Uitgaan in Haarlem 19 Beurs 21 Spart 25,27 Luidsprekers W, 31 Deze Krant bestaat uit: tweeëndertig pagina s Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Veel bewolking met af en toe regen Overwegend matige wind tussen zuid en oost. In het alge- meen iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op patina twee. WASHINGTON (Reuter en AFP) „De Amerikaanse lucht-, vloot- en artilleriebombardementen op Noord-Vietnam worden met ingang van van middag twee uur gestaakt. Vertegenwoordigers van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront zullen volgende week woensdag (6 november) daags na de Amerikaanse verkiezingen aanwezig zijn bij de Amerikaans- Noordvietnamese vredesbesprekingen in Parijs. Dit houdt echter geen er kenning in van het „Front". Vertegenwoordigers van de Zuidvietnamese regering zullen eveneens aan die bijeenkomst kunnen deelnemen". Dit zei president Johnson vannacht in een verklaring voor radio en televisie. Kort daarvoor had hij overleg ge pleegd met de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad, die voor deze ge legenheid was uitgebreid met belang rijke adviseurs. De Noordvietnamese diplomaten in Pa rijs voor het vredesoverleg met de V.S. toonden zich opgetogen over het besluit van president Johnson: „Dit neemt een geweldige hinderpaal voor de vrede weg Maar nu begint de politieke worsteling om ons land", zo luidde het commentaar De eerste reactie van president Thieu was het bijeenroepen van de Zuidvietna mese veiligheidsraad, waarin onder ande ren vice-president Ngoeyen CaoKy zitting heeft. President Thieu noemde het Ame rikaanse besluit „eenzijdig". De formulering van president Johnsons verklaring, aldus onze correspondent in Washington, gaf bijna onmiddellijk aan leiding tot nieuwe speculaties, namelijk dat Noord-Vietnam zijn woorden zou le zen als een onvoorwaardelijke bom-stop, terwijl Washington en de Amerikaanse onderhandelaars in Parijs ervan zullen uitgaan dat de bom-staking beëindigd kan worden wanneer Noord-Vietnam „te kwa der trouw" wordt bevonden. De aanleiding voor deze speculaties is dat president Johnson in zijn ernstige en opmerkelijk weinig bewogen toespraak van twintig minuten zei dat Hanoi te verstaan is gegeven, dat alleen „serieuze" onderhandelingen in Parijs kunnen wor den gehouden als Noord-Vietnam afziet van het met raketten beschieten van be woonde centra in Zuid-Vietnam en wan neer geallieerde troepen niet langer lastig gevallen zouden worden. De Amerikaanse president benadrukte meer dan eens dat het nu bereikte sta- HAARLEM Acht loonslagers van het gemeentelijk slachthuis in Haarlem drei gen, in verband met opnieuw gerezen moeilijkheden tussen hen en de directie, hun werkterrein te verplaatsen naar Alk maar. De moeilijkheden ontstonden toen don derdag zestig kalveren niet in de kalve- renhal geslacht mochten worden. Deze hal wordt reeds geruime tijd gesloten ge houden omdat de aanvoer te gering is en de directie geen mensen ter beschik king heeft om deze hal schoon te hou den De slachters willen echter dat de kalverenhal wel gebruikt wordt omdat de ze een betere accommodatie heeft dan overige hallen. De loonslagers hebben nu de Algeme ne Bond van Voedings- en Genotwaren verzocht een onderhoud met de wethou der van financiën en bedrijven aan te vragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister De Block (Economische Zaken) wil bekijken of de aardgastarieven, die de consument in re kening worden gebracht, niet kunnen worden verlaagd. „De kleinverbruikers zitten in het hoek je waar de slagen vallen", zei de minis ter gisteren in de Tweede-Kamercom missie, die zijn begroting behandelt. „Zij betalen naar verhouding het hoogste ta rief." In januari gaan de industrietarieven omlaag en de minister zei in dat kader te willen nagaan of er ook iets aan de ta rieven voor de kleinverbruikers valt te doen. Daarvoor heeft hij echter de mede werking van de gemeenten nodig. dium geenszins waarborgen inhoudt voor een nieuwe impasse in het Vietnam-con flict. „Wij kunnen om de tuin worden geleid", zei president Johnson, „maar wij hebben ons op die mogelijkheid voorbe reid. De tijd is aangebroken om te zien of Hanoi te goeder trouw is". In Washington wordt deze uitlating ge zien als een waarschuwing aan het adres van Hanoi. Voor zijn belangrijke beslissing de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, riep president Johnson de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad bij een. Van links naar rechts de speciale adviseur Walt Rostov, onderminister Katzenbach en de Amerikaanse president ATHENE, (Reuter en AFP), Oud premier George Papandreou van Grie kenland is vanmorgen gestorven, 24 uur nadat hij was geopereerd. Papandreou is 80 jaar geworden. Zijn familie heeft laten weten dat zij een door de regering aangeboden nationale begrafenis niet zal aanvaarden. Papandreou, de laatste gekozen pre mier van Griekenland, werd in septem ber van huisarrest ontslagen na een waarschuwing van de militaire leiders zich niet met politiek in te laten. Het was de tweede maal dat hij door het nieuwe bewind onder huisarrest was geplaatst. In juli 1965 ontstond in Griekenland een politieke crisis na de weigering van ko ning Konstantijn een door Papandreou gewenste verwijdering van rechtsgezin- de officieren goed te keuren. Hierop volg den heftige demonstraties. De premier trad af en zijn parlementaire meerder heid ging verloren doordat vijftig afge vaardigden van zijn partij hem in de steek lieten. Vervolgens grepen opstan dige kolonels naar de macht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van de vier regeringspartijen in de Tweede Kamer hebben in de vaste kamercommissie voor Economische Zaken een motie ingediend, waarin de regering wordt gevraagd maat regelen te nemen tegen de stuntprijzen, die broodverkopers in een aantal plaatsen voeren uit concurrentieoverwegingen. De motie, ingediend door de KVP-er Krosse en mede ondertekent door CHU, ARP en VVD, suggereert de regering een mini mumbroodprijs in te voeren. TEL AVIV (AP). Een Israëlische commando-eenheid heeft gisteravond in Egypte twee bruggen en een elektrici teitscentrale aan de Nijl opgeblazen. De mannen zijn daarna veilig naar Is rael teruggekeerd, zo heeft het Israëlische leger meegedeeld. De mannen waren door een helikopter naar Egyptisch grondge bied overgebracht. De actie, welke werd uitgevoerd op 230 kilometer ten noorden van de Assoeandam, was een vergelding voor „een reeks agressieve Egyptische handelingen" bij het Suezkanaal in de afgelopen weken, aldus een regerings communiqué. Tijdens twee vuurgevechten in het noordelijke dal van de Jordaan hebben Jordaniërs gisteren drie Israëliërs ge dood, zo heeft een Jordaanse militaire woordvoerder meegedeeld. De Israëliërs zouden met vuren zijn begonnen. Koning Hoessein van Jordanië heeft te gengesproken dat Jordanië direct of indi rect met Israel zou hebben onderhandeld. De koning beantwoordde voor de tele visie vragen, die zijn minister van Voor lichting hem stelde. Hij zei dat het be richt afkomstig was van de Israëlische (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Haarlemse raads lid J. H. Reinders (Prot. Chr.) heeft Burgemeester en Wethouders verzocht de fluoridering van drinkwater opnieuw in de gemeenteraad aan de orde te wil len stellen. De raad besloot in zijn vergadering van 3 juni 1964 tot fluoridering in Haar lem over te gaan. Inmiddels hebben wetenschappelijke onderzoekingen tot re sultaat gehad, dat men in bredere kring eritisch is komen te staan tegenover de fluoridering van het drinkwater, aldus de heer Reinders. Het raadslid vraagt B. en W. deshalve alvorens tot uitvoering van het raadsbe sluit over te gaan deze kwestie opnieuw in discussie te brengen. DUBLIN (DPA) In Dublin is de 34- jarige Ier Sean Bourke gearresteerd, die zich erop beroemt twee jaar geleden de Britse meesterspion George Blake uit een Britse gevangenis te hebben helpen ont snappen. De rechter moet beslissen of hij aan Groot-Brittannië zal worden uitgeleverd. Bourke was vorige week na een verblijf van twee jaar in de Sovjet-Unie naar Ier land teruggekeerd. Daar deed hij in vraag gesprekken in geuren en kleuren uit de doeken, hoe hij Blake had geholpen. De spion, die van Nederlandse afkomst is. zat in de Londense gevangenis Wormwood Scrubs 42 jaar uit. Hij bevindt zich nu in Moskou. propagandadienst. Israel, zei hij, moet zich eerst uit de bezette gebieden terugtrekken voordat aan onderhandelingen kan wor den gedacht. Over „het gerucht dat Jordanië een eind wil maken aan de activiteit van commando's op zijn grondgebied" zei de koning dat verzet tegen bezetters ieders goed recht is. HEERLEN De oud-scheikundeleraar dr. ir. H. J. van de Laar uit Spaubeek heeft besloten zijn wetenschappelijke bi bliotheek van 30.000 boeken,bestaande uit zeldzame werken op natuur-wetenschap- peli.jk, botanisch, zoölogisch en biologisch gebied te verkopen aan de Rockefeller Foundation in New York. Hij had reeds bepaald dat deze kostbare boekenschat aan de Leidse universiteit vermaakt zou worden, maar heeft deze beslissing nu in getrokken. Dr. Van de Laar is namelijk zeer te leurgesteld nu de Kroon hem in het on gelijk heeft gesteld in een reeds jarenlang durend geschil tussen hem en de gemeen te Spaubeek. De gemeente wil achter zijn woning een sportveld aanleggen. Daartoe moet een beek worden omgeleid, welke zo dicht langs zijn huis komt te lopen dat dr. Van de Laar vochtschade vreest voor zijn in het souterrain opgeslagen boeken. Nu de Kroon zijn beroep tegen het des betreffende raadsbesluit van Spaubeek heeft afgewezen, krijgt de Leidse univer siteit zijn zeldzame boeken niet. La Fontaine: Van onze vijanden zijn de kleinste vaak het meest te vrezen. SAIGON (AP en AFP) Amerikaanse vliegtuigen hebben vanochtend hun bom bardementen op Noord-Vietnam nog voortgezet. De luchtaanvallen zouden om 14 uur Nederlandse tijd worden gestaakt. Het Amerikaanse militaire opperbevel heeft de Amerikaanse soldaten in Zuid- Vietnam bevolen geen commentaar te le veren op de beslissing van president Johnson. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Limburgse mijnon derneming Laura en Vereeniging heeft het bedrijf van Ijzerwerk Hollander te Spekholzerheide overgenomen. Dit be drijf, waar ongeveer 150 man werkzaam zijn, vervaardigt onder andere ondersteu ningsmateriaal voor de mijnbouw. Ijzer werk Hollander zal op korte termijn wor den omgezet in de NV Laura Metaal. Hoogovens IJmuiden zal hierin voor 25 percent participeren. Het beheer van de nieuwe vennoot schap zal bij Laura en Vereeniging be rusten. Tot directeur is benoemd ir. H. W. H. van den Camp, tot dusverre in dienst van Laura en Vereeniging. Het ligt in de bedoeling het produktie- programma van het bestaande bedrijf ge leidelijk te verbreden. Laura beoogt hier mede 'n start op het terrein van de me taalverwerkende industrie in Limburg. MADRID. (Reuter) Opstandige stu denten in Madrid hebben het bureau van de deken van de faculteit der rechtsge leerdheid bezet en voor een groot deel verwoest. De ruiten gingen aan scherven, bureau en stoelen vlogen door het vertrek. Een portret van generaal Franco werd van de muur getrokken en later samen met de verdere inventaris verbrand onder het roepen van „vrijheid" en „Franco moor denaar". Voorts werden auto's met stenen beko geld. Sterke politie-eenheden verspreid den de studenten. De relletjes volgden op een verboden bijeenkomst van ongeveer 1800 studenten. LONDEN (AFP). De Britse minister zonder portefeuille George Thomson i» vanmorgen uit Londen naar Salisbury vertrokken om de onderhandelingen met de Rhodesische premier Ian Smith over en oplossing van de constitutionele crisis voort te zetten. PARAMARIBO Vandaag is de uni versiteit van Paramaribo geopend. Tot dusver bestonden in de Surinaamse hoofd stad een geneeskundige school en een rechtsschool. ADVERTENTIES Bij aankoop van 250 Boterkoekjes a 1.85 en 250 gram brokken Speculaas met amandelen 1.90 ontvangt u een mooi Speculaasplankje voor 1.(winkelwaarde 2.25) zo lang de voorraad strekt. INTERIEURS SPECIALE AANBIEDINGEN IN BANKSTELLEN Zijlstraat 62 Tel. 2 08 74 Haarlem het adres voor ouderwetse fijn ge kruide speculaasbrokken met aman delen. Per 2 stuks (250 gram) 1.30 Lagersstraat 13, achter de De Noostraat IJmuiden-O Telefoon 15362. JWWWWWWWVWWWWVAAAAAAA/MVVWWVWWWWWW

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1