CRACKS OP VREEMD TERREIN Door mist geplaagde Fenerbahce naar FC trainer van Twente -Ajax I Duitsers startten goed bij Jumping Amsterdam Dick Bond gepasseerd; Henny Althoff debuteert bij Telstar OUD-XERXES-SPELER „SPION" VOOR TURKEN Engelse pers tegen loting m> ITJ Trofeo Raracchi voor Gimondi en Anquetil SCHOLTE HAD EVEN MOEITE MET BART VAN HINTHUM Ruim negen mille voor twaalf goed HAARLEM WEER MET HOEBEN EN VAN SLOTEN Truus Hennipman stopt aan de top Olympiërs gehuldigd Donner blunderde illfejj! ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 11 w: V 74. I U HNSphmMS «>^K' Sii« -" Sm ■mmma^vvmvwvummwvmwwwwmwwwiawwwwwvvwvwvvvmvxa^vvvvvxaaazvvxaaama^ JA Batig voor Ajax? Benieuwd Nederlands jeugdteam basketbal op dreef Basketbaluitslagen Haast naar Willem II ssvs»üv*v- ;->'^v |95ï®SMS a\x2wv s V- - -::, -X iüi 'X* <'"'{-> %té£Mi Kees Verkerk Tom Okker Jan Janssen Harm Wiersma Wim Ruska Hamilton Richardson (Van onze sportredacteur) MAASSLUIS Een dikke mist, die gisterochtend over de Bosporus en de Gouden Hoorn b(j Istanhoel hing, heeft de trainer van de Turkse lands kampioen Fenerbahce een vermoeiende vrijdag bezorgd. De tot Oosten rijker genaturaliseerde Hongaar Ignac Molnar had op het vliegveld van Istanhoel, dat op het Europese deel van Turkije ligt, willen opstijgen voor een rustige trip naar Schiphol. Maar de eerste aanzet voor zijn verken ningstocht naar Ajax' verrichtingen hij komt morgen bij FC Twente Ajax kijken werd door de mist zwaar verstoord. Hij kon niet tijdig uit Azië oversteken. Zodoende trof hij het vliegtuig, waarin Jos Coler zat, die een vergadering van de UEFA in Istanhoel had bijgewoond, niet meer aan. Hij moest eerst naar Athene en vandaag kon hij pas naar Amsterdam. Dat betekende een vertraging van zeven uur. Dat betekende ook, dat zijn „voorlichter over Ajax", een oud-speler van Xerxes, die in 1936-1937-19:18 onder hem in Rotterdam getraind heeft, zeven uur op Schiphol heeft zitten wachten. In Maassluis, ten huize van de „spion" kon Ignac Molnar tenslotte bekomen van de vermoeienissen. Daar, in Maassluis, kreeg Molnar de eerste tips over het speltype van Ajax. Zondag kan hij die gegevens op waarheid testen als hij Ajax, naar men mag aanne men voluit spelend, aan het werk ziet in Enschede. „Een betere wedstrijd om Ajax te zien spelen, kan ik me niet wensen", aldus de man. die na het behalen van het kampioenschap van Turkije door zijn spelers hoog werd opgetild en in triomf van het veld gedragen. De binding Mol- nar-Fenerbahce is een merkwaardige, want in 1947 leidde hij de club uit Istan hoel naar het landskampioenschap, waarna hij verdween, in 1957 vierde hij zijn ren tree bij Fenerbahce weer met een kam pioenschap, waarna hij opnieuw wegging om dan nu in 1967 weer terug te komen en de ploeg direct naar de landstitel te voeren. Lachend zegt hij: „Fenerbahce kan niet zonder mij. Ik moet dan ook zeker dinsdag weer in Istanhoel zijn bij de training. De spelers wachten met span ning mijn verhalen over Ajax af" Is Ignac Molnar, een zeer vriendelijk man, bang voor Ajax? „Ik neem alle ploe gen in de Europa-cup-competitie even se rieus, of het nu om Ajax, de kampioen van Luxemburg, Manchester City of Real Madrid gaat. Wij hebben de Engelse kam pioen uitgeschakeld. Daar zijn we trots op, natuurlijk, zoals we er even trots op gaan, dat de spelers van Manchester City zulke lovende woorden over hadden voor ons publiek." De Europa cup-competitie heeft wel een grote druk gelegd op de spelers van Fe nerbahce (dat een heel andere ploeg is geworden dan die van DWS verloor): „Ik geef toe", aldus Molnar, „dat Fenerbahce het tot nu toe in de competitie hier niet zo best doet. We hebben vijf punten uit zes wedstrijden. Dat is niet veel natuur lijk voor ons team, dat vorig seizoen alle titels en bekers (vier in totaal) in Tur kije in de wacht heeft gesleept, We hou den ons vooral bezig met de Europa-cup- competitie. De landscompetitie is een marathon, waarin we terug kunnen ko men en dat ook doen. Maar in de Europa cup-competitie heb je geen tijd om je te herstellen. Zondag hebben we met 0-3 verloren van de Istanbul-sportclub, maar dat was een prestigezaak voor die ploeg. Het is een debutant in de hoogste afde ling. Daarbij kwam, dat wij vier invallers hadden en zeven internationals nog ver moeid waren van de interland tegen Ier land." s".,v.>v„ Nunweiler, de Roemeense pijler van Fenerbahce. Ignac Molnar kent het Nederlandse ka rakter. „Dat is een groot voordeel" zegt hij. Men moet weten, dat Molnar, vroe ger zelf een formidabel technisch voet baller, vóór de oorlog trainer van Xerxes en een kort poosje van Willem II is geweest. Bij het uitbreken van de oorlog ging hij naar zijn land terug Na de Hon gaarse opstand vluchtte hij naar Oosten rijk, waar hij, om in zijn onderhoud te voorzien, een voetbalschool stichtte. Hij verkreeg het Oostenrijks staatsburger schap en mocht toen over de Oostenrijk se grens. Hij ging onder andere naar Tur kije, waar hij als een autoriteit wordt ge- eerd. Molnar laat tijdens het gesprek toch wel doorschemeren, dat hij Ajax vreest: Besiktas werd twee jaar geleden door Ajax uitgeschakeld, Fenerbahce daarvóór door DWS. De Turken ligt het Nederland se spel kennelijk niet zo. Bovendien heeft Ajax spelers van Europese topklasse." Gevraagd naar de spelers in zijn team, die die topklasse ook halen, noemt hij de Roemeen Nunweiler, die vorig jaar werd aangetrokken. Hij is de grote man op het middenveld. „Ik ben erg benieuwd naar FC TwenteAjax. Dan kan ik zien, hoe veel het Nederlandse spel er in de loop der jaren op vooruit is gegaan." Hans Rombouts HAARLEM KRO-Brandpunt-Buitenspel heeft zes topfiguren uit de sport een dag bijeengebracht voor een interessant experiment: het meten van de veelzijdigheid (of het tekort daaraan) van sportcracks. Deelnemers aan de krachtproef (de vijf nummers van de atletiektienkamp op de eerste dag: 100 meter, verspringen, kogelstoten, hoogspringen en 400 meter) waien de schaatser Kees Verkerk, de tennisser Tom Okker, de wielrenner Jan Jans sen, de judoka Wim Ruska, de dammer Harm Wiersma en de honkballer Hamilton Richardson. De honkballer bleek de veelzijdigste atleet van het gezelschap. Hij werd nog het meest bedreigd door V/im Ruska, hetgeen gezien lengte en gewicht van de judoka opvallend te noemen Janssen viel de proef nog het zwaarst. Tom Okker bleek in de korte sprint (zo'n veertig meter) de snelste, maar honderd meter was hem te machtig. Een pikante noot: Keizer en Cruyff kregen geen toestemming om deel te nemen (respectievelijk van Ajax en van bondscoach Kessler) Vanavond wordt een filmopname van de vijfkamp op de t.v. te zien gegeven >.n de rubriek Brandpunt-Buitenspel. was. Jan Trainer Molnar AMSTERDAM. Het eerste interna tionale onderdeel van Jumping Amster dam is een ondubbelzinnige triomf ge worden voor de Duitse ruiterij. Drie van de vier hooggeplaatsten in het interna tionale springconcours op tijd waren le den van de Duitse Olympische equipe. Het vierde lid van die ploeg, Hans-Gün- ther Winkler, ontbreekt in Amsterdam. Na Hartwig Steenken met Simona en Al- win Schoekemöhle met Pesgo plaatste de Franse officier Lefrant zich als derde voor Herman Sehridde, die Wartburg foutloos over de dertien hindernissen leidde. Duitse successen zijn niet vreemd bij Jumping Amsterdam, maar de demon stratie van kracht, kwaliteit en kunde van vrijdagavond was opvallend. Hartwig Steenken maakte de weg met de vijftien sprongen het kortst. Keer op keer zette hij Simons onbegrijpelijk kort voor de hindernissen en steeds weer voldeed het paard aan zijn opdracht. Foutloos nam hij de hindernissen met een tijd van 61,1 se conden, een moeilijk te beantwoorden uit dagingen aan zijn concurrenten achter latend. Alleen Steenken's landgenoten wisten zich sterk genoeg om de uitdaging te aanvaarden. Lefrant, die als eerste rui ter in de ring was gekomen en net zo BREDA. Vrijdagavond zijn in Breda de eerste wedstrijden gespeeld voor het internationale jeugdtoemooi basketbal, met deelname van ploegen uit Nederland, West-Duitsland, België en Luxemburg. Nederland won de eerste wedstrijd tegen de Duitsers. Hans van Staveren was top scorer met 32 punten. De uitslagen waren Nederland-West-Duitsland 56-44; België- Luxemburg 59-46. zelfbewust reed als de Duitsers, kon slechts afwachten of nog combinaties zich dringen. Schoekemöhle, de beste ruiter uit tussen Steenken en hem zouden kunnen de landenprijs in Mexico, tenslotte bena derde Steenken het dichtst. In dit milieu hebben de Nederlanders geen rol kunnen spelen, Gerrit Maathuis was op Sieglinde als vijftiende het best geplaatst. BERGAMO Het favoriete koppel Felice GimondiJacques Anquetil heeft gisteren in Bergamo de trofeo Baracchi een tijdrit over 116 kilometer, gewonnen. De 26-jarige Gimondi en zijn bijna 9 jaar oudere partner legden de afstand af in 2 uur, 39 minuten en 3,1 seconden, het geen een gemiddelde betekent van 44,137 kilometer per uur. Het als tweede eindigende duo Ole Rit- ter (Den.)Herman van Springel (Bel gië) had meer dan drie minuten achter stand (2.42.18,8). Vele toprenners lieten verstek gaan. Zo ontbraken Adorni, Merkx, Bracke, Janssen, Motta en Altig. HEESWIJK. Henk Scholte heeft te gen de onberekenbare Bart van Ilinthum zijn langste partij tot dusver moeten spe len op zijn weg naar het Nederlands kampioenschap libre. Van Hinthum was zeer tevreden met een totaal van 275 wat nog niemand in dit toernooi tegen Scholte had weten te bereiken. Pas in de derde serie toen de met een serie van 194 gestarte Van Hinthum de leiding had met 269-13 caramboles hervond de titelverdediger zichzelf. Het was toen meteen gebeurd met de Ossenaar. Scholte had voordat hij van Van Hin thum won in de derde ronde afgerekend met debutant Velthuis. Een hakkelende aanloop van 25 caramboles gevolgd door een secure ren langs de band de res terende 475 caramboles vergaarde de Brabander in nauwelijks 40 minuten velden de lange Oldenzaler meedogenloos. Hij reikte niet verder dan negen caram boles in totaal. De stand na vier ronden luidt: resp. 8 2000 8 500 250,00 7 2000 33 296 60,60 6 1750 28 430 62.50 5 1672 24 286 69.66 4 1451 20 373 72.55 2 1064 27 301 39.40 0 781 17 299 45.94 0 505 21 154 24.04 LONDEN „Kop of munt wat er boven komt de voetbalsport is steeds de verliezer". Dit zegt sportjournalist Norman Giller van de Daily Express naar aanleiding van de uitschakeling van Chel sea door loting in de wedstrijd tegen DWS voor de tweede ronde van de jaarbeurs- stedenbeker. „Hoe lang moet de voetbal wereld nog gebukt gaan onder de farce van een ronddraaiend muntje?" De Britse journalisten zijn verbitterd over de loting- regel na de uitschakeling van de Londen se club. Zij eisen een verandering in de reglementen en zien liever het nemen van strafschoppen of het aantal hoek schoppen in beide wedstrijden als be slissing. Terwijl journalisten en clubs klagen over de onrechtvaardigheid van de lotingen wijst het orgaan van de Engelse voetbalbond er op, dat de clubs niet hóé ven deel te nemen aan het toernooi om de jaarbeursstedenbeker als de regels hun niet bevallen. DEN HAAG. Geen van de 815.516 deelnemers aan sporttoto 11 samen legden zij 1.696.104,90 in vulden een rijtje zonder fouten in. Van het totale prijzenbedrag 763.247 is 305.298,80 gulden bestemd voor de tweede 267.136,45 gulden voor de derde en 190.811,75 gul den bestemd voor de extra-prijs. Er wa ren 33 meldingen met twaalf goed, die ieder bruto ƒ9.251,40 krijgen. 455 derde prijswinnaars ontvangen bruto 483 gul den en 240 deelnemers delen de extra- prijs en worden 791,75 gulden rijker. (Van onze sportredactie) HAARLEM/IJMOND Dick Bond is gepasseerd bij Telstar. De Visser was ontevreden over zijn inzet van de laatste wedstrijden. De rechtsbuitenplaats bij Telstar in het belangrijke treffen met DOS wordt nu door Van Straaten bezet. Ook Haarlem speelt een gewichtige thuis wedstrijd. Tegenstander FC Den Bosch vergaarde tot nu toe in de competitie twee punten minder dan Haarlem. RCH speelt in Roosendaal tegen RBC en EDO in Schiedam tegen Hermes DVS. Het elftal van Telstar is vrij ingrijpend gewijzigd. Deels gedwongen door de blessures van Bakker en Kort, waardoor Geestman als centrale verdediger zal moeten optreden deels door De Vis sers overtuiging dat zijn elftal genoeg techniek maar te weinig vechtlust kan opbrengen op beslissende momenten. DOS heeft de tot nu toe verzamelde punt jes juist voornamelijk te danken aan de vechtlust, die de Utrechters meebrengen. Als tegenwicht zal Henny Althoff zijn competitiedebuut van dit seizoen maken. De 21-jarige Althoff verdiende zijn plaats door het spelen van een goede oefenwed strijd tegen De Volewijckers vorige week. DOS maakt nog geen opstelling bekend. Telstar: Van der Meeren Van Essen, Geestman. Althoff en Van Egmond Fens en Henny Althoff Van Straaten De Wit, Theunissen en Clement. Bij Haarlem is Kees van Sloten weer vrij van militaire verplichtingen. Hij neemt zijn plaats als linksbuiten dus weer in. Ook Hoeben is weer hersteld van zijn blessure. Haarlem: Boomgaard Wentink. Peys, Peters en Van Duffelen Fransz en Kru- yer Lefering. Hoeben, Couperus en Van Sloten. FC Den Bosch kampt nog met enkele spelers, die geblesseerd terug kwamen van de trip naar Engeland. Dins dag speelden de Brabanders tegen Charl ton Athletic een zeer redelijke vriend schappelijke wedstrijd. Men verloor met 1-0 en hield wat blessures aan het uitstap je over. Doelman Van Straaten is een van de ongelukkigen, die nog voor mor gen moet worden opgelapt. Bij RCH heeft de griep toegeslagen Croes en Hendrikse zijn daar het slacht offer van geworden. De Heemsteedse lei ding wacht nog maar even met het be kend maken van het elftal. Spruyt en Mooy staan klaar als vervangers, nu zij afgelopen zondag tegen EDO redelijk voldeden. Bij EDO is Breeuwer gebles seerd. Van der Putten neemt zijn plaats in. Amama Van der Zon, Maas. Nijs sen en Van der Putten Hendriks en C Koene Slisser, J. Koene, Bosdijk en Blum. punten, caramboles, beurten, hoogste serie en gemiddelde. 1. Scholte Jacobs Roodenburg Ligthart 5. Sundquest 6. Van Hinthum Buys 8. Velthuis (Van onze corespondent) LEIDEN. De atlete Truus Hennip- man-Cruiming, Nederlands kampioene op de sprint, zal het volgend seizoen niet meer in topwedstrijden uitkomen. „Ik wil er nu een punt achterzetten", zegt ze. „Ach, wat kan ik nu nog meer bereiken. Ik heb enkele Nederlandse kampioen schappen behaald, de Olympische Spe len meegemaakt en verder het Neder lands record op de 100 meter geëve naard". Truus Hennipman, lid van de Leidse Bataven, maakte ook deel uit van de estafetteploeg die in Mexico het Euro pees record op de 4 x 100 meter verbeter de. AMSTERDAM. De lawine van hul digingen voor onze Olympische prijswin naars, die zich kort na de aankomst van de ploeg al hier en daar had gemanifes teerd, heeft zich nu in volle hevigheid over de hoofden van de Olympiërs uitge stort. Het min of meer officiële startsein werd vrijdagavond gegeven op het Am sterdamse stadhuis, waar burgemeester Samkalden en sportwethouder Verhei) de lof zongen en voorts geschenken uit deelden. Het gelauwerde gezelschap verspreidde zich in alle richtingen. De wielrenners to gen naar het Olympisch stadion, waar Olympia huldigde, Ada Kok was te gast bij haar zwemvereniging De Futen in Amstelveen, de roeiers werden in open calèches door de stad naar het clubhuis van De Amstel vervoerd, waar Jan Wie- nese tot erelid van de club werd uitge roepen. Intussen was een deel van de roeiploeg ook al met een open rondvaart boot van de Amstel naar Willem III ge varen om daar in feestelijke stemming het succes te vieren. In Stein uitte de NTC-voorzitter v. d. Heijden van de KNAU tijdens de huldi ging van Maria Gommers zijn bewonde ring voor soigneur Collard. LUGANO Nederland heeft In de achtste ronde van de schaakolympiade (groep B) met de voorlopige cijfers 12 verloren van het Cubaanse schaakteam. De afgebroken partij aan het vierde bord tussen Ortenga (wit) en Kuijpers staat in ieder geval remise voor onze landgenoot, maar hij heeft nog minimale winstkansen. Door deze nederlaag is Nederland aan de kop van groep B verdrongen. Engeland bezit met eveneens een afgebroken partij (tegen Schotland) een half punt meer dan onze landgenoten. Donner rhaakte aan het eerste bord te gen Garcia geen beste beurt. Op de negen tiende zet maakte hij een blunder, die leidde tot zijn ondergang. Ree boekte een verdienstelijke winstpartij op Cobo. Lan- geweg verloor van Rodriguez. Heren: ETO-Rac. Beverwijk 38-42, Exercitia 2-HOC 2 40-35, ETO 2-The Ty phoons 2 24-75, Flamingo's 4-The Ty phoons 3 46-57: Antilopen 2-Lisse 27-26, Exercitia 3-Sea Devils 31-50; Flamingo's 5-Flamingo's 6 Flam 6 n.o.; The Typhoons 4-Antilopen 4 Typh. n.o., Flamingo's 3- Flamingo's 2 36-31. Dames: HOC 4-The White Stars 17-23; Exercitia 2-Flamingo's 22-16; ETO 2-The White Stars 5 9-18; Akrides 3-Spetters 3 25-20. BREDA. Cees Haast, die het afge lopen seizoen bij de Franse fabrieksploeg BIC onder contract stond, is in Valkens- waard een verbintenis aangegaan met Willem II/Gazelle.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11