Courant VIJFTIG JAAR GELEDEN VOND EX-KEIZER WILHELM GASTVRIJ ASIEL IN NEDERLAND Pudding van gouden schaaltjes voor keizerlijke houthakker... 000 'M'P a Deutschfreundlich Leve Wilhelm! Souvenier Godsdienstig man Vergeten Erbij Ex-keizer Wilhelm II sleet zjjn laatste levensjaren als balling in Nederland, het enige land waar hij zich welkom wist. De rest van de wereld verfoeide hem als de hoofdschuldige aan wereldoor log I. Later echter zou men vastgesteld hebben dat Wilhelm veeleer een speelbal van „duistere machten" was en tegen zijn wil gedwon gen werd tot de verraderlijke Duitse overval van 1914 (Van een medewerker) HET IS 1 NOVEMBER 1918. We reldoorlog I loopt op zijn laatste benen. Razendsnel volgen de ge beurtenissen elkaar op. Op 3 no vember sluiten de geallieerden wapenstilstand met Oostenrijk- Hongarije. De Duitsers trekken te rug op de Maaslinie. Twee dagen later valt Sédan. Koning Lodewijk III van Beieren wordt afgezet en in Berlijn begint, op de 9de, onstuit baar de revolutie. De Duitse re publiek wordt uitgeroepen en ge neraal Groener zegt in het hoofd kwartier in Spa de gehoorzaam heid van de Duitse legers aan kei zer Wilhelm II op. Dan beseft de „oberste Kriegsherr" dat zijn kei zerlijke macht voorgoed ineenge stort is, en de oorlog verloren. Slechts een snelle vlucht naar be vriend Nederland kan hem althans het vege lijf redden. En dat doet hij dan ook. Een dag voor de wapen stilstand, in de nacht van 10 no vember, vertrekt hij, slechts ver gezeld van een handvol getrouwen, voor zijn laatste reis. En op de elf de arriveert hij per speciale trein aan het grensstation Eysden, waar een in grote haast opgetrommelde Nederlandse erewacht hem be groet. VANDAAR zou de reis, naar de Nederlandse pers vermeldde, naar Kasteel Middagten gaan. waar Wil helm voorlopig op passende wijze asiel zou genieten. Maar inplaats daarvan vertrok het gezelschap in zes auto's naar slot Amerongen misschien om ongewenste demon straties bij zijn komst in Nederland te vermijden Ook is bet mogelijk dat men een ontvoering van de kei zer door geallieerde „commando's" vreesde, hoewel zo'n onderneming in die tijd vrijwel onuitvoerbaar geweest zou zijn. Ons land had im mers de hele oorlog dooi een stren ge neutraliteit bewaard, en nu Duitsland gecapituleerd had, zou het geen enkele zin hebben die neutraliteit nog terwllie van een verslagen keizer te schenden. De geallieerden geloofden trouwens, dat zij Wilhelm vroeg of laat toch we) in handen zouden krijgen. Dit echter bleek een misrekening te zijn. Een ver zoek om uitlevering van Zijne Keizer lijke ex-Majesteit werd door de Neder landse regering met kracht van de hand gewezen. En zo kon de monarch zonder land zijn laatste levensjaren rustig in ballingschap slijten, eerst op kasteel Amerongen, later op het door hem aangekochte Huize Doorn. WAAROM WIJ zo lankmoedig waren ten aanzien van de man, die door de rest van de wereld toch gezien werd als de voornaamste schuldige aan de verschrikkelijke afslachting van vier oorlogsjaren? Wel. Nederland had re den, hem dankbaar te zijn. Reeds in 1907 verzekerde hij plechtig, tijdens een bezoek aan koningin Wilhelmina, dat ons land wat hem betrof buiten een eventuele oorlog zou blijven. 'Dn in dat opzicht heeft hij woord gehou den. Inderdaad zijn de Duitse legers in 1914 in afwijking van het z.g. krijgs- plan-Schlieffen, om Nederland heenge trokken, terwijl België de volle laag van de Dicke Bertha's, en later ook van de gifgasoorlog, kreeg. Ons land had dus een soort ereschuld jegens hem en om die schuld te delgen heeft het Wilhelm gastvrijheid verleend toen hij „berooid" op straat stond en niemand anders hem hebben wilde. MET DE jaren is men trouwens al gemeen milder over deze figuur gaan oordelen. Zo kon bet gebeuren dat een onverdachte bron als onze Winkler - Prins-encyclopedie hem thans als volgt kwalificeert: „Ondanks zijn vaak krijgszuchtige redevoeringen was de Keizer in de is dan ook betrekkelijk gering. Hem valt slechts te verwijten dat hij geen remmende invloed heeft uitgeoefend op zijn Oostenrijkse bondgenoot". En voorts nog dit: „Hij was in veel op zichten een briljante persoonlijkheid. Hij was een uitstekend redenaar en had een veelomvattende belangstelling. Zijn staatkundige begaafdheid was ech ter slechts middelmatig en vooral zien en zelfs zijn gastheer. Carlos graaf Bentinck, had weinig cjntact met hem. Vooral aan de pers had ex- keizer Wilhelm een broertje dood, maar een enkele maal werd er wel eens een Nederlandse journalist ontvangen. ,,De Prins" van 4 april 1919 bracht een foto van een forse moot hout met het volgende onderschrift: Liefhebberijen van den ex-Keizer te Amerongen zijn grond een vredelievend man. Vele malen tijdens zijn bewind had hij met groter kans op succes een oorlog kun nen beginnen dan in 1914 toen Duits land zo goed als geïsoleerd was Maar hij heeft dit nooit gewild. Zijn chuld aan het uitbreken van Wereldoorlog I ontbrak het hem aan standvastigheid, mensenkennis en soms aan bezonnen heid. DUS TOCH een „schuldeloze", een marionet van machten-achter-de scher men? Een man die had kunnen zeg gen, gelijk zovele Duitsers na Wereld oorlog II deden: „Ich habe es nicht gewollt?" Daarover zijn de historici het nog altijd niet eens. Maar vast staat in elk geval, dat Nederland hem zeer welgezind was. DAT BLEEK al bij zijn aankomst in ons land, toen de keizerlijke trein, en later ook de stoet auto's, overal waar men passeerde, met instemming begroet werden. .Het - volk liep te hoop" .schreven de kranten, „en wuif de met zakdoeken, terwijl hier en daar geroepen werd van Leve Wilhelm en kinderen juichten". Twee jaar heeft de balling in Ame rongen doorgebracht. Hij kortte er de tijd met houthakken en zagen, maar ontving er ook vele vrienden uit de „goede oude tijd" op waarlijk voorst.e- lijke wijze. Voor het overige hield hij zich bescheiden op de achtergrond Te dorps bevolking kreeg hem zelden te vooral het houthakken. Volgens mede delingend) zaagt de hoge gast uage- lijks minstens drie uren hout en heeft hij reeds 1000 bomen geveld". Op deze nogal eentonig hobby was Wilhelm uitermate gesteld. Soms. in een sociale bui, schonk hij aan „een voudige lieden" een schijf hout. door hem afgezaagd en eigenhandig voor zien van een soort opdracht; zelfs de signatuur ontbrak niet. TWEE ex-personeelsleden van kas teel Amerongen, Catherina Burgstede en haar echtgenoot Gerrit Burgstede, bezitten nog zo'n Keizerlijk souvemer en zijn daar niet weinig verguld mee. De enkele centimeters dikke houten plak siert nog altijd de huiskamer in hun woning aan de Groenelaan 16 in Veenendaal. En al zijn de letters wat verbleekt in de loop der jaren men kan nog duidelijk lezen wat Wilhelm er met fors handschrift op schreef: .1000 (de duizendste boom), Amerongen 15 maart 1919 W-II". Als we dit kostbaar kleinood uitvoe rig bewonderd hebben, wil Catherina wel praten. Het blijkt dat ze ais twaalf jarige „op 't kasteei" m betrekking ge komen is als keukenhulpje, en er zes jaar gediend heeft. De keizer herinne ren zij en haar man Gerrit, destijds de de huisknecht „op" Amerongen, zich nog heel goed en geen kwaad woord willen ze over hem horen. „Een heel vriendelijke man, al sprak hij weinig met ons. Als u mij vraagt voelde hij zich nog elke dag keizer en ver boven iedereen verheven. Echt een gewoon mens voelde hij zich alleen als hij bomen zaagde in het bos. Duizenden heeft hij er gekapt en kleingezaagd, in keurige blokken ik zie die stapels nog vóór me. En als hij er weer 1000 verzaagd had, verdeelde hij één moot in schijven en liet die weggeven. Zo zijn wij ook aan dat ding gekomen ze hebben ons er al 1000 gulden voor geboden De kroonprins vond Catherina overi gens een hartelijker persoon: „die lach te altijd zo vrolijk en voor iedereen had hij een vriendelijke groet. Maar ja, die had ook nooit een keizerrijk verloren HOE LEEFDE DE ex-keizer eigen lijk in Amerongen? Daar weet Gerrit Burgstede alles van. Hij hielp aan ta fel bedienen, met name als er gasten waren. „Bij zo'n groot diner fonkelde alles van goud en zilver. Er was prach tige damast, ja dat was van graaf Ben tinck, zilveren kandelaars en een over vloed van bloemen. En de menu's cue bestonden soms wel uit acht gangen," herinnert hij zich vol ontzag. „Bij elke gang werd weer een andere wijn ge dronken. en vaak stonden er bij iedere plaats dan ook wel 6 of 7 glazen. Tens heb ik mij in het glas vergist een ver keerd glas volgeschonken. De keizer merkte het, maar hij glimlachte al leen OVERIGENS, aldus Gerrit, was hij geen overdadige eter. Wanneer er geen gasten waren wilde hij meestal een heel eenvoudige maaltijd. Maar altijd moest alles tot in de puntjes zijn, daar stond hij op. En bijna elke dag had hij een ander uniform aan. meestal met allerlei medailles en sjerpen rk denk dat hij niet eens zelf wist. hoe vee) hij er wel had Het echtpaar Burgstede bezweert ons, dat „de keizer" een zeer godsdienstig man was. Elke dag begon op het kas teel met de morgenwijding en hij ontbrak daarbij nooit Dat gebeurde op de bovengalerij in het kas .eel Aan de ene kant de hofhouding, daartegenover het personeel De graaf zelf ging voor in gebed last een hoofdstuk uit de I j- vel ja. in het Hollands! en zei er wat over. Ook zongen we wel stichte- Bij de foto's. Hierboven: kasteel Amerongen. Daarnaast ex-gedien stigen Gerrit en Catherina, die nog steeds geen kwaad woord over „de keizer" (links, in een van zijn on telbare uniformen) kunnen horen. In het centrum van de pagina: het kasteelpersoneel van Amerongen in Wilhelm's tijd, waaronder huis knecht Gerrit (derde van links). Links onder: een der „Andenken" aan de ex-keizer: een schijf zelf- gezaagd hout, door Wilhelm eigen handig van datum, volgnummer en initialen voorzien (naar een illu stratie uit De Prins van 4 april 1919). lijke liederen, meestal uit de bundel van Johannes de Heer. waarbij meneer Ilseman (Wilhelms vleugeladjudant) op het pijporgel speelde. En tijdens het bidden knielden we allemaal voor onze stoelen neer. Ja, óók de keizer!" Twee mensen die nog altijd met ge noegen aan „die tijd" terugdenken, en die het „zonde en jammer" vonden dat de ex-keizer in 1920 naar Huize Doorn verhuisde, waar hij in 1927 hertrouw de (zijn eerste vrouw, Augusta Victo ria overleed in 1921) met prinses Hermine van Schöinach-Carolath. en waar hij tenslotte op 4 juni 1941 als een vergeten figuur de laatste adem uitblies in bezet Nederland, zonder dat zelfs de beruchte .Deutsche Zeitung in den Niederlanden" zijn heengaan één woord waardig keurde. Een vergeten. maar ook een omstreden figuur- tot op de dag van vandaag. Een man die door zijn ge boorte geroepen werd tot het absolute leiderschap dat hem en zijn volk ten verderf zou voeren. Maar ook een man die bij zijn geboorte al gehandicapt werd door een lichaamsgebrek (hij werd met de tang .gehaald" en hield daar zijn leven lang een goeddeels verlamde linkerarm van over). Zijn trotse moeder liet hem ondragelijke kwellingen ondergaan in de hoop dat het de artsen op die manier gelukken zou, zijn arm te genezen. Een hoop die ijdel bleek en hem een minderwaar digheidsgevoel bezorgde, dat tenslotte tot overcompensatie in hooghartigheid en eigengereidheid leidde. Aldus al thans de mensen die Wilhelm II ach teraf en postuum vrij willen pleiten van de verantwoordelijkheid voor Duitslands ondergang in de eerste we reldoorlog. maar daarin nooit tenvol- le geslaagd zijn. VOOR CATHERINA en Gerrit Burg stede in hun huisje in Veenendaal be staan deze problemen van schuld en boete niet. Zij kijken vertederd naar hun houten plak met ,,W-H' er op een denken vol weemoed terug aan die twee gloriejaren op kasteel Ameron gen, toen ook zij zich koesteren kon den in de afstraling van een afgedank te keizer. „De pudding" zegt lathe ring stralend .werd altijd op gouden schaaltjes opgediend.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13