ITALIAANSE PASTOOR IN OPSTAND TEGEN KARDINAAL Strijd tegen band van kerk met establishment Viering van jaar Convent vierhonderd van Wesel RAMADAN IS OP KOMST Studie van modern theologisch onderzoek NEDERLANDSE BISSCHOP VERMAANT DE PAUS jheid Milifaire dienst voor studenten in theologie Dominicanen willen meer vri STERKE GROEI Pater Scholl overleden ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 Erbij Brief van kardinaal Belangrijke vrienden Niet ten einde Uitgaven gestegen bij gereformeerden Nederlander wordf prelaat van IJsland (Van onze correspondent, Adriaan Luydjens) ROME Door al de gebeurtenissen in de Nederlandse katholieke wereld zou men wel eens de indruk kunnen krijgen, dat het overal elders „pais en vree is. Dat is beslist niet zo. Het Vaticaan heeft de laatste tijd zelfs moeilijkheden op wat men daar sedert eeuwen gewend is als het eigen erf te beschouwen, het Italiaanse schiereiland. Wat er gebeurt staat op een heel wat minder hoog plan: er zijn geen vermaarde theo logen bij betrokken en als er al sprake is van een „nieuwe catechismus", dan nog zal deze niet zulk een imponerend stuk werk zijn als de Neder landse. De meest opwindende gebeurtenis speelt zich af in Florence en wel in een nieuwe, arme buitenwijk van die stad. Isoloto. Die wijk vormt een parochie op zich en de pastoor, Don Enzo Mazzi, is in een ernstig conflict verwikkeld met kardinaal Florit, de aartsbisschop van Florence. Het begon allemaal in een andere stad, Parma. Daar heeft een paar weken geleden een groep jonge katholieken een van de in Italië steeds talrijker wordende katholieke protestgroepen de prachtige kathedraal bezet, zodat de bisschop verhinderd werd de mis op te dragen. De be doeling was te protesteren „tegen de vee! te nauwe handen tussen de kerk enerzijds en rijke heren anderzijds. Dat geschil is „opgelost" door de sterke arm. waarmee overigens alleen maar werd gedreigd. De op standige groep is nog wel zo katholiek dat zjj het niet tot een rel met de politie Iaat komen in de kathedraal. vrijwel uitsluitend arme arbeidersge zinnen wonen, is Don Mazzi een heel groot man. Hij heeft de gewoonte in het wijklo- kaal, dat met de kerk en de pastorie een blok vormt, geregeld discussie avonden te organiseren en zet daarbij zijn ideeën uiteen, die onder andere betrekking hebben op nog veel ingrij- Maar het heeft een gevolg gehad in Florence. Dom Mazzi, die had gehoord van het gebeuren in Parma, liet een speciale bijlage drukken voor zijn pa rochieblaadje, waarin hij uiteenzette dat die jongelui daar in Parma volko men gelijk hadden en dat de kerk maar al te vaak achter de „Haute finance" aanloopt. Kardinaal Florit vond dat zoiets te ver ging en schreef de pastoor een strenge brief, waarin hij w.erd verzocht na te denken over zijn initiatief en voor eigen geweten uit te maken of zo iets te pas kwam. Maar de idealistische pastoor was zonder meer overtuigd dat hij goed had ge handeld en liet van het aartsbisschop pelijk schrijven vele honderden kopie- en maken, die hij deur aan deur bij al zijn parochianen liet bezorgen. Als men de brief van de kardinaal leest, kan men wel begrijpen dat hij er niet erg mee ingenomen was. We laten er hier een gedeelte uit volgen: „Jij woont in een pastorie en je be dient je voor je werk en voor de ver breiding van je ideeën van een woning en van een kerk, die zijn gebouwd met subsidie van de staat en met bijdra gen van allen daarbij inbegrepen die welgestelden en de banken, die destijds een offer hebben willen brengen om die parochie tot stand te brengen. Je ont vangt als pastoor van de staat een salaris, waardoor je automatisch deel uitmaakt van degenen, die je aanduidt als „de bevoorrechten en hen die ge compromitteerd zijn door het systeem van een kerk", die naar je beweert, „teveel is gebonden aan het establish ment". Je geniet dus van voorrechten en aardse goederen, die je met je woor den verloochent. Daarom kan ik niet anders dan je toespreken met dezelfde harde woorden, waarmee jij meent je té moeten richten tot de bisschop van Parma: hoe durf je te praten zoals je praat en de boodschap uit te dra gen, die je uitdraagt zonder dat je ge weten (en in jouw geval gaat het om een geweten, dat je zelfs belet het eens te zijn met de paus) je de ge biedende plicht oplegt anders te leven? Je bevindt je inderdaad in de posi tie van iemand, die tegen alles protest aantekent, maar ondertussen rustig, voortgaat met voordelen (een huis voor niets, een salaris, eten en drinken, de betrekkelijke onaantastbaarheid van de geestelijke status, de mogelijkheid op ruime schaal je ideeën te verkon digen) te genieten, bezorgd door een systeem, dat je totaal verwerpelijk acht. Ik onthoud mij ervan de meest van zelfsprekende gevolgtrekking uit te spreken, die hieruit voortvloeit, omdat je als mens en priester die gevolg trekking zelf dient te maken. Maar wel acht ik het mijn plicht je een nauwkeurige opheldering te vragen: of wel je verklaart je bereid om in het openbaar je beledigende houding tegenover het gezag der kerk te her roepen, of. erkennende dat het ab surd zou zijn voort te gaan deel uit te maken van een systeem dat je met zo grote heftigheid veroordeelt, besluit je het ambt van pastoor neer te leggen. Denk daar maar eens kalm over na en stuur mij een schriftelijk, nauwkeu rig en weloverwogen antwoord". Tot zover de kardinaal. Zijn brief was, zoals uit de inhoud duidelijk blijkt, niet bestemd voor andere ogen dan die van Don Mazzi. Maar nu heb ben al zijn parochianen er kennis van genomen, en in zijn parochie, waar Kardinaal Florit pender vereenvoudiging van de liturgie vooral wat de mis betreft, de nood zaak om alle „diensten van de kerk", dus dopen, trouwen, eerste communie, begraven en wat dies meer zij, volko men gratis te verlenen, algehele af zijdigheid der geestelijkheid, hoog en laag wat de politiek betreft, zodat iedere kerkganger voor zichzelf moet uitmaken aan welke politieke partij hij zijn of haar stem wil geven, en veel meer aandacht bij de prediking voor die vraagstukken, welke van be lang zijn voor de armen, de verdruk ten en de onterfden. De opstandige pastoor heeft in en buiten Florence belangrijke vrienden, onder anderen pater Balducci en pro fessor Girogie la Pira, tot voor kort bekend als „de heilige burgemeester" van Florence, de eerste man, die zij het als zegsman van het Vaticaan toch zeker niet zonder medeweten van de paus zowel Saigon als Hanoi bezocht en in die laatste stad een ge sprek had met Ho Tsji-Minh. In de arme parochie leeft Don Mazzi zelf uiterst povertjes en hij slaagt erin heel veel te doen voor de werklozen, de wezen, de spastische kinderen en anderen die het extra moeilijk neb ben. Hij staat bekend als een goedhar tig man, maar vasthoudend wanneer het om zijn ideeën gaat. En zijn pa rochianen vereren hem en volgen hem door dik en dun, ook wanneer hij in de kerk fulmineert tegen de Ameri kaanse oorlogsmethoden in Vietnam of tegen de brutale wijze waarop het machtige Rusland de vrijheid van het Tsjechische volk met voeten treedt. De strijd is nog lang niet ten .einde. Voorlopig bevindt kardinaal Florit zich in Brazilië en Don Mazzi is op Sicilië waar hij steun verleent aan een nieu we actie van de vermaarde schrijver en socioloog Danilo Dolci tegen de er gerlijke corruptie in het door de aard bevingen geteisterde gebied. (Zojuist wordt bekend gemaakt, dat een flink deel van de ter beschikking gestelde gelden niet de slachtoffers van de ramp ten goede is gekomen, maar is uitgekeerd aan personen die het be slist niet nodig hadden: er zijn enkele burgemeesters gearresteerd. Danilo Dolci heeft namelijk ontdekt dat de hulpverlening is toevertrouwd aan. leiders van de mafia! Goede chris ten-democraten natuurlijk: een „mafio- so" is altijd een steunpilaar van de sterkste partij). Als men de brief van de kardinaal leest, kan men zich voorstellen, dat een man als Don Mazzi vond, dat hij zo'n document niet mocht onthouden aan zijn parochianen. Er wordt dus- kennelijk van de geestelijkheid ver wacht dat zij het bestaande syteem met al zijn uitwassen zal verdedigen, omdat „banken en welgestelden" bij dragen in de kosten voor de bouw van kerken en pastoorswoningen. Dit is nu precies datgene waar mensen als deze opstandige pastoor zich tegen verzet ten: kerken dient men met giften te vereren, alleen omdat men zelf een gelovig christen is en niet om de pas toor op zijn hand te krijgen. De kardinaal heeft als het ware het bewijs geleverd, dat Don Mazzi niet helemaal ongelijk heeft. De „rebel van Isolotto" heeft al zijn parochianen bij een geroepen in een algemene verga dering. Het is waarschijnlijk dat zij allen op zijn hand zijn en dan krijgt men het unieke geval van een parochie die in opstand komt tegen de bisschop, tegen de hiërarchie. Een parochie en niet alleen maar een pastoor. Of hij op zeker ogenblik door de banvloek zal worden getroffen is nog twijfelachtig. Maarer is ook sprake van dat hij een „nieuwe katechismus" heeft op gesteld tezamen met de ijverigsten on der zijn parochianen. Die zal niet licht genade vinden in de ogen van Rome De Sint Martinuskerk aan de markt van Sittard. (Foto „Baksteen"). DEN HAAG Vertegenwoordigers van Nederlandse kerken zullen deelne men aan de herdenking van vierhon derd jaar convent van Wesel. Het moderamen van de hervormde sy node reist vandaag naar deze Duitse historische plaats. (Van onze correspondent) VENLO. Over de onfeilbaarheid van de paus is bij de Tempiegate Pu blishers in de Verenigde Staten een boekje verschenen van mgr. F. Si mons, bisschop van Indore in India. De zestigjarige missiebisschop, die in Tegelen is geboren, ontzegt daarin de paus het recht om onherroepelijke uit spraken te doen. Deze mening stoelt hij op zijn jarenlange ervaring als mis sionaris in India. „Er was geen andere keus voor mij dan dit te publiceren. Wanneer we er naast zitten met onze aanspraken dan vormen wij een onoverkomelijk obstakel voor de christelijke eenheid. Wij kunnen niet simpelweg doorgaan met toch vooral de vrede niet te ver storen", aldus de Nederlandse bis schop. Verwacht wordt dat mgr. Simons spoedig als bisschop zal aftreden. Zijn opvolger zou in het Vaticaan reeds zijn aangewezen. Van een opvolging is op de mlssie- procuur van de paters van het godde lijk woord (SVD), tot welke congre gatie de bisschop behoort, niets be kend. „Mocht Rome inderdaad een op volger hebben aangewezen dan zou ons dat zijn medegedeeld", aldus een woordvoerder in de missieprocuur. Wel zou de bisschop in een brief enke le maanden geleden hebben gevraagd om naar een opvolger uit te zien. Volgens een broer van de bisschop van Indore, de heer Harrie Simons, leraar Duits aan een middelbare school in Venlo, moet dit verzoek niet in ver band worden gebracht met zijn publi- katie over de onfeilbaarheid van de paus. „Mijn broer heeft op een inland se opvolger aangedrongen omdat de regering van India wil dat de kerkelij ke hoogwaardigheidsbekleders in dat land inlanders zijn. In het missiege bied van mijn broer dreigt missione ren te worden verboden. Daarom vindt hij het verstandig dat de leiding aan de Indiërs wordt overgegeven". DEN HAAG De landelijke stich ting bijstand buitenlandse werknemers breekt een lans voor de dertigduizend moslims, die zich bevinden onder de buitenlandse arbeiders in ons land en voor wie de jaarlijkse vastenmaand, Ramadan, weer voor de deur staat. In de moslimlanden zelf wordt er automatisch rekening mee gehouden; de Nederlandse samenleving dient zich hierop nog in te stellen, aldus de stichting. Zo zullen de Turken en Marokkanen zeer bezwaarlijk overwerk kunnen ver richten in deze vastenperiode. De hos- pita's komen voor het probleem te staan van tijden voor de maaltijd en aan feesten overdag kunnen de mos lims niet deelnemen. Verder zijn er tijdens de Ramadan bijzondere gebeds tijden, die de moslims, en vooral de Turken, bij voorkeur in een gebedska mer doorbrengen. Een van de vijf godsdienstige plich ten voor de moslims is om gedurende een maand te vasten van zonsopgang tot zonsondergang. Deze maand, de maand Ramadan, valt volgens onze kalenderberekeningen van 22 novem ber tot en met 20 december Voor de moslims is dit het jaar 1388.' want zij zijn hun jaartelling 622 na Christus begonnen, het jaar van het begin van de expansie van het mohammedanis me. De grondgedachte van de vasten is het streven naar onthechting van aardse goederen, zodat de moslims overdag in het geheel niet eten, drinken of ro ken. Zij leggen zich toe op opoffering, mededeelzaamheid en gebed. Pas na zonsondergang worden vaak gezamen lijke maaltijden genoten en deze dra gen het karakter van vreugde over de verrichte uitingen van onthechting. Deze vasten zijn niet bedoeld ajs boe tedoening of iets dergelijks, aldus de stichting. UTRECHT. De inkomsten van de gereformeerde kerken in Neder land hebben in 1967 ruim 76 miljoen gulden bedragen. Dit bedrag heeft be trekking op de inkomsten voor het plaatselijke en landelijke kerkelijke werk, de diakonie, de zending en de plaatselijke evangelisatie. Het gemid delde bedrag dat men per ziel in 1967 aan de kerk uitgaf is gestegen tot 92.70 per jaar. Dat is ruim 76 percent meer dan in 1959. Deze gegevens zijn ontleend aan een recente statistiek van de gereformeerde kerken. Turkse gastarbeiders in Arnhem in gebed. (Van onze correspondent) SCHIEDAM De hervormde kerk zou moeten afzien van de vrijstelling van studenten in de theologie van de militaire dienst. In plaats daarvan zouden dezen voor de keus moeten worden gesteld: of als gewoon dienst plichtige dienen, of na voltooide stu die als krijgsmachtpredikant gaan werken. Dit heeft de raad voor de herder lijke zorg aan de generale synode ge- ichreven naar aanleiding van hernieuw de pleidooien van theologische studen ten, die zich gehinderd voelen door hun vrijstelling. Ds. R. Kaptein, secretaris van de raad, heeft dit meegedeeld op de classis Schiedam, die voor het eerst haar vergadering voor de pers had opengesteld. De classicale ver gadering was niet erg ingenomen met de kerkordewijziging, die het mogelijk moet maken dat een kerkeraad, die niet bereid is zijn predikant voor een jaar uit te lenen als krijgsmachtpre dikant, de dominee niet kan tegenhou den als men hem van hogerhand daar voor vraagt en hijzelf ook wel wil. Deze kerkordewijziging is aan het oordeel van de classicale vergaderin gen onderworpen voordat ze in tweede lezing door de synode wordt aan vaard waarop naar het schijnt bij zonder weinig kans is. VATICAANSTAD (Reuter) De Vaticaanse congregatie voor de ge loofsleer gaat een studie maken van de werken en opvattingen van vooruit strevende theologen, om misverstanden te voorkomen als die welke tot de re formatie hebben geleid, zo blijkt uit een artikel in het Vaticaanse weekblad „Osservatore della Domenica". Het is mogelijk dat vooraanstaande theologen van verschillende denkrich tingen verzocht zal worden naar het Vaticaan te komen om hun opvattin gen uiteen te zetten. De studie is be doeld om hun bijdrage tot het theolo gisch onderzoek te begrijpen en op waarde te schatten. Het gaat om het inwinnen van informatie en er is geen sprake van een proces of een onder zoek, aldus de Osservatore. „Gezagheb bende kerkhistorici hebben allang er kend dat in de verre dagen van Luther ernstige en mogelijk onherstelbare ge volgen zijn ontstaan door de moeilijk heid, te begrijpen wat de monnik uit Eisleben in zijn landstaal bedoelde. RIVER FOREST, ILLINOIS (AP) Een conferentie van de dominicaanse orde heeft opgeroepen tot vrijheid voor priesters om geloofszaken te bespre ken. Het manifest over de academische vrijheid, dat aan het einde van de con ferentie van de orde werd uitgegeven, was volgens functionarissen van de or de een document zonder precedent. De dominicaanse orde is een van de grootste ordes in de rooms-katholie- ke kerk. De conferentie heeft bijna twee maanden geduurd. De vergadering was bijeengekomen na de controverse over pater Schille- beeckx, hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen» In het manifest werd gezegd dal prof. Schillebeeckx dezelf de vrijheid van meningsuiting geniet als iedere andere dominicaan. De herziene grondwet van de orde is een radicale decentralisering van de autoriteiten van de orde. Het recht om gemeenschappen te be sturen komt nu in handen van plaatse lijke groepen van broeders en pries ters onder leiding van een gekozen va der overste. Prof. drs. J. Plomp, hoogleraar aan de gereformeerde theologische hoge school te Kampen, zal vandaag een rede houden. Morgen zal tijdens de ju bileumbijeenkomst het woord worden gevoerd door de hervormde Utrechtse kerkhistoricus prof. dr. A. J Bronk- horst. Hij belicht dan „Het convent van Wesel 1568 en de tegenwoordige tijd". Eel"der deze maand, op 16 oktober, is in Wesel al een tentoonstelling ge opend, gewijd aan het nu vierhonderd jaar oude convent. „Wesel kan gezien worden als de geboortedatum van de Nederlandse hervormde kerk, in die zin, dat de re formatorische kerk in de lage landen toen tot een eerste vorm van organi satie namelijk de presbyteriaal-synode is gekomen. Een half jaar na het begin van de tachtigjarige oorlog (3 mei 1568 slag bij Heihgerlee) werden op 3 november te Wesel de besluiten ondertekend van een daar gehouden convent van ver- tegenwoordigers van Nederlandse vluchtelingengemeenten in het buiten land (Duitsland en Engeland). P® ,®®rsje ondertekenaar, en waar schijnlijk de voorzitter van het convent was Petrus Datheen. Ook Marnix van bt. Alegonde was mede-ondertekenaar. Na „Wesel volgde in 1571 te Emb- den de officiële vergadering, die de eerste nationale synode was van de NeTeHande'^6 (hervormde) kerk in de Ondanks de van overheidswege op gelegde beperkingen zijn de baptisten gemeenten in Roemenië gedurende de laatste jaren gegroeid tot een van de grootste baptistengemeenschappen in Europa. De Unie in Roemenië telt op het ogenblik ongeveer 1300 gemeenten met een ledentotaal van 120.000. De groei voltrok zich vooral in de universiteitssteden waar sterke be hoefte aan nieuwe kerkgebouwen be staat. Toestemming tot de bouw van zeven nieuwe kerken is ontvangen met elk 2.000 zitplaatsen. De gemeenten zijn in staat de bouwkosten voor een belangrijk deel zelf te dragen. A A1ICAANSTAD. (Reuter) Het protestantse IJsland heeft zijn eerste rooms-katholieke bisschop gekregen. Paus Paulus heeft de 51-jarige mgr H. H. Frehen, een Nederlandse je- zuïëtenhoogleraar in de theologie, tot bisschop van het nieuwe diocees Reyk javik benoemd. Mgr Frehen is afkom stig uit het bisdom Roermond. Tot dusver stond een apostolisch ad ministrator aan het hoofd van de twee katholieke parochies in IJsland, met tien priesters en 998 parochianen op een totale bevolking van 196.549 zie len. BRUSSEL Pater Herman Scholl, die bekendheid genoot als geschied schrijver van de katholieke arbei dersbeweging in België en West-Euro pa, is in zijn woning te Turnhout over leden. Pater Scholl, die 52 jaar is ge worden, werd geboren te Brunssum (Nederland), ontving zijn priesterwij ding hij de paters Norbertijnen van Postel en promoveerde in 1947 tot doc tor in de geschiedenis aan de Leuvense universiteit.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14