Bombardementstop een grote overwinning NOORD-VIETNAM ZET DE OORLOG VOORT Stortvloed van reacties UST Saigon boycot vredesoverleg als Vietcong er aan meedoet HET WEER Ontploffing op begraafplaats Oude auto's werden ,zo goed als nieuw' Overlevenden van vliegongeluk terug VANDAAG IN ERBIJ: Scherpe critiek van rector op actie van studenten echte gezinsbank ƒ14.75 58e JAARGANG NUMMER 308 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 1 Lijst al opgesteld Deze krant bestaat uit: vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Minder zacht Overeenkomst Omvangr 'ke zwendel Geheimzinnigheid op Schiphol <9 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Het woord is aan Wilhelm de houthakker Pastoor contra kardinaal Kinderziekten van een schouwburg Smartelijk zwijgen de bassen Machine tegen stotteren Mevrouw sleutelt zeil TV-documentaire van 700.000 dollar In Nijmegen ZWIER „BREDERODE" WEEKEND-MENU Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewtfks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15,10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Onderdirecteur: H. van Looij SINGAPORE/SAIGON (Reuter, AFP en AP) Noord-Vietnam zal de oorlog tegen de Verenigde Staten voortzetten tot het een volledige over winning heeft bereikt. Het beschouwt de bonibardementstop, die door presi dent Johnson is afgekondigd, als een grote overwinning voor Noord-Viet nam en de Vietcong. Dit is door radio- Hanoi bekendgemaakt in een officiële verklaring waarin ook het neerschie ten van in totaal 3.200 Amerikaanse vliegtuigen een grote stap tot het doel werd genoemd. De Noordvietnamese regering stelt dat het Bevrijdingsfront de enige politieke autoriteit is die het Zuidvietnamese volk kan vertegenwoordigen. De Zuidvietnamese president Van Thieu houdt evenwel vast aan zijn verzet tegen een zelfstandig deelnemen van een be- vrijdingsfrontdelegatie aan de onder handelingen in Parijs. In een toespraak tot het parlement zei hij dat Zuld-Viet- nam niet aan de conferentietafel zal plaats nemen als de Vietcong niet „anoniem" blijft in de Noordvietnamese delegatie. Voor een gesprek tussen Hanoi en Sai gon stelde Van Thieu de volgende voor waarden: Hanoi moet een krachtige en ondub belzinnige verzekering aan de repu bliek Vietnam geven, dat zij bereid en klaar is om rechtstreekse en serieuze onderhandelingen met (je republiek Vietnam te beginnen. De directe besprekingen tussen de re publiek Vietnam en Hanoi zullen een geheel nieuwe fase vormen, die in geen enkel opzicht beschouwd kan worden als de voortzetting van de hui dige voorbereidende besprekingen tus sen de Verenigde Staten en Hanoi. Hanoi moet geen listen toepassen om het zogenoemde nationale bevrijdings- front deel te laten nemen aan de be sprekingen als een afzonderlijke een heid onderscheiden van de Noord vietnamese delegatie als een ma noeuvre die de eerste stap vormt naar de formule van een onechte coalitie regering in Zuid-Vietnam. Daar staat tegenover dat Noord-Viet nam de regering-Van Thieu als een ma- rionettenfoewind beschouwt en vindt dat alleen het nationale bevrijdingsfront de bevoegdheid heeff om het Zuidvietnamese volk te vertegenwoordigen. Overigens heeft de Zuidvietnamese re gering al een lijst van zes officieren en zes burgers opgesteld, die de vredesonder handelingen in Parijs zullen bijwonen. Dit ts gisteravond van gewoonlijk betrouw bare zijde in Saigon vernomen. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie bij het over leg in Parjjs, Harriman, zei te hebben vernomen dat de Noordvietnamese dele gatie op de vergadering van aanstaande ff'eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 AchtergrondJ Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Radio en tv 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Aangestipt9 Knipselkrant 9 Sport 11 Ferdinand22 Luidsprekers (t Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Veranderlijke bewolking niet en kele buien. Matige wind tussen zuid en oost. Iets minder zacht Volledige weerrapporten op pagina twee. woensdag vertegenwoordigers van het na- tionale bevrijdingsfront zal meebrengen. De Noordvietnamese delegatie in Parijs heeft in een communiqué gezegd, dat de Amerikaanse delegatie bij de onderhande lingen in Parijs de Noordvietnamese on derhandelaars er woensdag van in kennis heeft gesteld dat president Johnson op 1 november om 01 uur of om 02 uur (Ne derlandse tijd) opdracht zou geven de aanvallen op Noord-Vietnam te staken. Dit bevel zou twaalf uur later volledig van kracht worden. In de Amerikaanse mededeling heette het verder, volgens het Noordvietnamese communiqué: „Om een vreedzame oplos sing van het probleem Vietnam te vinden zal, niet later dan 6 november 1968, in Parijs een bijeenkomst worden gehouden, waaraan deelnemen de vertegenwoordi gers van de democratische republiek Viet nam, van het nationale bevrijdingsfront van Zuid-Vietnam, van de Verenigde Sta ten en van de republiek Vietnam". De Amerikaanse journalist William C. Baggs, hoofdredacteur van het dagblad Miami News, die tussenpersoon is geweest voor de regering van Hanoi en Washing ton bij de pogingen een einde aan de oor log te maken, heeft gemeld dat president Johnson ai voor het stopzetten der bom bardementen een overeenkomst met Noord-Vietnam had bereikt. Baggs, die tijdens de oorlog twee keer Hanoi heeft bezocht, zei: „Een van de leiders in Hanoi deelde de Amerikaanse regering via particuliere bronnen mee, dat na de staking van de bombardementen kon worden onderhandeld over het sta ken van heit vuren, een de-escalatie van de oorlog, een coalitieregering in het zui den, onmiddellijke uitwisseling van krijgs gevangenen en andere punten". Het blad zei ook dat president Johnson ermee had ingestemd om met Hanoi te praten over opneming van het nationale bevrijdingsfront in een Zuidvietnamese coalitieregering. Baggs noemde als een van zijn bronnen een persoon die betrokken is bij de Pa- rij se besprekingen". Deze persoon heeft gezegd: „Het is juist om te zeggen dat een overeenkomst reeds tot stand is gekomen. Het is een wankele, en zij kan nog ont ploffen. Maar de noodzakelijke akkoorden voor het houden van een conferentie om vrede aan Vietnam te geven zijn tot stand gekomen". Manschappen van de 199ste Ameri kaanse infanteriebrigade die ge legerd zijn aan de zuidwestelijke verdedigingsgordel van de Zuidviet namese hoofdstad, luisteren via de radio naar hun hoogste chef pre sident Johnson die het staken van de bombardementen op Noord- Vietnam afkondigt. (Telefoto). President Nguyen Van Thieu (rechts) en vice-president Nguyen Cao Ky van Zuid-Vietnam woonden gisteren in Saigon een buitenge wone bijeenkomst bij van de beide huizen van het parlement in ver enigde vergadering, waar Thieu bekendmaakte dat zijn land volgen de week niet zal deelnemen aan het vredesoverleg in Parijs. (Telefoto) (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse po litie is een omvangrijke zwendel met tweedehands auto's op het spoor geko men, waarbij talrijke kopers voor tien duizenden guldens zijn opgelicht. De zwendelaars importeerden gebruik te auto's uit Duitsland, draaiden de kilo meterteller terug en vervalsten de kente kenbewijzen. Auto's die jaren oud waren verkochten zij voor „zo goed als nieuw". Volgens de politie loopt de totale fraude in de tonnen. Tot nu toe zijn drie autohandelaars aangehouden. Meer arrestaties zijn te ver wachten. Ook handelaren in Haarlem en in de omgeving van Leiden zouden zich schuldig gemaakt hebben aan de zwendel- praktijken. Talrijk zijn de reacties op het stop zetten der bombardementen. De secre taris-generaal der VN, Oe Thant, ver klaarde dat de vooruitzichten op vrede groter zijn dan zij ooit de afgelopen drie jaar waren. De Joegoslavische regering sprak van een belangrijke stap naar vrede, evenals de premiers van Dene marken, België en Oostenrijk. Een woordvoerder van de Poolse com munistische partij verklaarde dat de be slissing van Johnson kennelijk is geno men om de verkiezingskansen van Humphrey te vergroten, de Izvestia ci teerde Franse kranten, die hetzelfde heb ben gesteld. De Britse regering heeft aangeboden als bemiddelaar op te treden. Senator Eugene McCarthy gelooft er niet in dat de afkondiging van de bom bardementsstop een politieke zet is. Dan zou dit al enige weken eerder zijn ge beurd. Hij betwijfelde of de beslissing grote invloed zal hebben op de presi dentsverkiezingen. De New Yorkse effectenbeurs heeft nauwelijks gereageerd op het nieuws. Het nieuws bleek tot zekere hoogte al in de koersen te zijn verdisconteerd. SCHIPHOL Wat is er bij het veron gelukken van het Aerocarto-vliegtuig in de oerwouden van Suriname precies ge beurd? Die vraag is ook gisteravond op Schiphol onbeantwoord gebleven bij de aankomst van de twee overlevenden, de 20-jarige A. de Kogel uit Utrecht en de 35-jarige R. Kievit uit Nijmegen, land meetkundige uit Delft. In afwijking van de normale gang van zaken werden zij afgezonderd in een ka mertje van de KLM, waarin ouders en familieleden wachtten. Geëscorteerd door de bewakingsdienst, KLM- en Schiphol- officials, werden zij door een dienstuit- gang naar op het platform wachtende auto's gebracht, waarmee zij vertrokken. In Suriname was de twee mannen vol gens uit Paramaribo afkomstige berich ten al zwijgplicht opgelegd. Hoewel zij een volle week de tijd gehad hebben om op hun verhaal te komen voerde de KLM als excuus aan, dat zij nog zo overstuur wa ren dat zij nog niets konden zeggen. De Raad voor de Luchtvaart zal het ongeluk te zijner tijd in een openbare zit ting behandelen. ROME (AFP). Een granaat, die het monument voor de doden sierde op een begraafplaats bij Frosinone, zeventig ki lometer ten zuiden van Rome, is gister middag ontploft Vier mensen waren op slag dood, velen liepen verwondingen op. Ongeveer honderd mensen, die bij het gedenkteken bijeen waren gekomen Ier gelegenheid van allerheiligen, werden te gen de grond geworpen. Men vermoedt dat de granaat is ont ploft door de hitte van de kaarsen die erbij waren neergezet. De Franse president De Gaulle, die lange tijd een tegenstander is geweest van de Amerikaanse interventie in Viet nam, heeft de beslissing van president Johnson een „prijzenswaardige stap" in de richting van de vrede genoemd. De Amerikaanse militairen in Vietnam zijn niet in hun schik, zo zou blijken uit commentaren van vele soldaten. Het hoofdkwartier van generaal Abrams had commentaar verboden, maar voor deze richtlijn was bekendgemaakt, waren jour nalisten er reeds in geslaagd commen taren van een aantal soldaten te verza melen. De meeste daarvan waren ongun stig. Velen meenden dat Johnsons be sluit bedoeld was om de verkiezing van Humphrey te bevorderen. De vrees bleek alom verbreid dat de VS zouden berusten in een vrede die het de communisten mogelijk zou maken zich in Vietnam van de macht meester te maken. ADVERTENTIES mim Moderne slagring in wit of geel goud met twee briljanten, vanaf 245,- L JUWELIERS Horatius: Het uur waarop gij niet gehoopt hebt, zal u een welkome verrassing zijn. (Van onze correspondent) NIJMEGEN In een open brief aan de Unie van Studenten Nijmegen (U.S.N.) veroordeelt de rector magnificus van de katholieke universiteit Nijmegen, prof. mr. S. L. baron van Wijnbergen, scherp de wijze waarop 700 Nijmeegse studenten woensdag twee colleges hebben verstoord en de aula van de universiteit hebben be zet om te protesteren tegen de Nota-Post- humus en de in Nijmegen ingevoerde nu merus fixus. Volgens de rector vertoonde de opzet van de studentenactie „onmiskenbaar de bruutheid die fascistisch optreden ken merkt. Het had even weinig met demo cratie te doen als soortgelijke procedure* die wij van dictatoren kennen". In een brief aan de rector kant de U.S.N. zich fel tegen diens uitspraken. De studenten eisen een onmiddellijke in trekking van de brief in het openbaar. Zij noemen het onbegrijpelijk dat prof. Van Wijnbergen de protestactie „onmis kenbaar bruut" noemt en verklaren dat de docenten van de twee „verstoorde" col leges tevoren op de hoogte waren gesteld en bereid waren de colleges aan discus sies te besteden. ADVERTENTIES Kapsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden Tel. 11166 ook zonder afspraak Na 6 uur telefoon 13672 official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Velserenderlaan 3 - Santpoort Telefoon 0 2560-8012 Consommé Chasseur Heldere wilcTsoep Asperges Hollandaise beurre fondue Slierasperges met gesmolten boter Filets de Boeuf a la Jardinière Ossehaas met div. groenten Pommes Parisiennes Parijse aardappeltjes Salade de fruits Vruchtensalade Koffie Voor u speelt HET DUO BILLY POGGEMEIER vleugel - zang - drums Restaurant la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1