VAN DAG TOT DAG Britse regering draait de duimschroeven aan Conflicten tussen Egypte en Israel in Veiligheidsraad Verwachte kabinetscrisis in Israel uitgebleven (au lait) Pierlot Na de dood van Papandreou Grote landen geven steun aan missie van Jarring Beregovoi gehuldigd achtergrond Conservatieven hoos over verraad Begrafenis zonder uiterlijk vertoon voor Papandreou Humphrey is nog 4% achter Ray onderging voor aanslag operatie aan gezicht Gevecht in gebouw Verenigde Naties Proces tegen de „Rand Daily Mail" Dr. Heinemann is kandidaat voor presidentschap commentaar op actuele zaken Het recht van de twi ttltgrammen ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 3 Er heeft zich in Nederland een ernstige controverse ontwikkeld over het pro bleem van de fluoridering van drinkwa ter, waarbij voor- en tegenstanders zich niet duidelijk door hun achtergrond van elkander onderscheiden. Zij bevinden zich, nagenoeg gelijkelijk verdeeld in twee kampen, merendeels in de weten- ichappelijke sectoren en men kan dus onmogelijk zeggen dat de wetenschap hier staat tegenover de leek. Wel kan men vaststellen dat vele voorstanders te maken hebben met de tandheelkunde en de farmaceutische industrie, terwijl te genstanders veelal voortkomen uit de medische sector, maar ook sterk geënga geerd zijn met filosofische. levensbe schouwelijke stromingen en religieuze le vensprincipes. Dan is er nog een groep tegenstanders die uit louter technische overwegingen, gepaard met praktische twijfel aan de feilloosheid van mechani sche processen, overtuigd zijn geraakt van de grote gevaren die verbonden zijn san het mengen van drinkwater met che mische bestanddelen. Het is allemaal tamelijk vaag te om schrijven, maar minder vaag is het ver schijnsel dat er een felle tweestrijd is ontstaan, die de zekerheid van de gewo ne man met betrekking tot de openbare gezondheidszorg ernstig aan het wanke len kan brengen. Het heeft weinig zin argumenten van voor- en tegenstanders te gaan opsom men en afwegen. Er is over fluoridering zoveel geschreven en gepubliceerd, dat het voor een leek ondoenlijk is gewor den zich nog een oordeel te vormen over de vraag welke argumenten wel en welke niet houdbaar blijken. Maar evenzeer als het voor een leek onmogelijk is, de voor- en de nadelen van fluoridering zuiver af te wegen om tot een gedecideerd standpunt te komen, evenzeer is het voor politieke lichamen als gemeenteraden niet mogelijk, de verantwoordelijkheid voor besluiten o,p dit gebied met volledige per soonlijke overtuiging van elk lid te ne men. Toch hebben vele gemeenteraden die besluiten genomen. In vele plaatsen in ons land is men reeds overgegaan tot de bouw van fluorideringsinstallaties. In een afwijzend standpunt ingenomen niet omdat men volledig overtuigd was. maar omdat men twijfelde. Men kan dat een wijs beleid noemen Waar twijfel aanwezig is, mogen de risi co's niet meer worden aanvaard. Het is komen vast te staan dat fluoridering van drinkwater voordelen oplevert voor de gezondheid van kindergebitten, maar ook dat voor personen ouder dan zes jaar de fluortoevoer geen gunstige invloed meer kan hebben op het tandbederf. De tegen standers van fluoridering vrezen echter de nadelige invloed van fluor op andere organen en de giftige werking van fluor in verbinding met andere bijmeng sels van het drinkwater. Er zijn nog tal van andere argumenten, die voor een deel ook op het vlak van de ethiek liggen Het gedwongen innemen van medicijn die niet voor iedereen heilzaam, en zelfs voor velen schadelijk zou kunnen zijn wordt onzedelijk geacht, vooral omdat men degenen die deze dwang op leggen de gemeentebesturen als niet bevoegd beschouwt op dit medische ter rein. Er bestaan sterke aanwijzingen dat de campagne tot fluoridering van het drink water door industriële belangen is bege leid. Wanneer er geen enkele twijfel be stond aan de heilzame werking van fluor, noch aan de absolute afwezigheid van enig gevaar voor de gezondheid, zou dat geen enkel bezwaar mogen wekken. Er zijn wel meer gevallen bekend dat de industrie algemene belangen dient in ge lukkige samenwerking met de overheid. Maar wanneer die twijfel wel degelijk aanwezig is en er zijn zoveel serieuze wetenschapsmensen in opstand gekomen, dat men als leek die twijfel toch moei lijk kan negeren wordt het tijd dat op landelijk niveau nieuwe en betrouwbare onderzoekingen worden verricht om te ontkomen aan de griezelige toestand, dat een deel van het Nederlandse volk tegen zijn zin medicijnwater uit de kraan drinkt, terwijl een ander deel toevallig aan het twijfelachtige geluk of gevaar ontsnapt, omdat een aantal gemeente raadsleden zijn twijfel niet kon overwin- andere plaatsen heeft de gemeenteraad nen. (Van onze correspondent) LONDEN. Opnieuw heeft de Britse regering de Engelsen de duimschroeven aangedraaid. In strijd met alle beloften door premier Wilson en zijn ministers deze week gedaan, kondigde de Britse minister van Handel, Crosland. gisteren aan dat de condities voor het kopen op afbetaling drastisch zullen worden ver- acherpt. Hierdoor zal het voor de Engel sen moeilijker worden onder andere auto's, ijskasten, wasmachines en meube len te kopen. De aankondiging veroorzaakte in het Lagerhuis luide protesten van de zijde van de conservatieve oppositie, die sprak van „verraad": een der Tory-leiders, Re ginald Maudling, wees erop dat de rege ring Wilson willens en wetens had ge wacht met deze impopulaire maatregelen tot de tussentijdse verkiezingen in Bas- setlaw achter de rug waren. De socialis ten behielden dit district donderdag op het nippertje met een meerderheid van 750 stemmen tegen een meerderheid van ruim tienduizend stemmen in 1966. Erger nog was het volgens de oppositie dat voor deze verkiezingen premier Wil son zelf en zijn minister van Arbeid en Produktiviteit, Barbara Castle, de Engel sen hadden bezworen dat er geen nieuwe economische beperkingen op komst wa ren. „De eer van de premier staat op het spel", aldus Maudling. Volgende week dinsdag zal er een debat in het Lagerhuis plaatsvinden over de nieuwe maatregelen en in oppositiekrin gen praat men reeds over een motie van wantrouwen tegen de regering-Wilson. De aangekondigde beperkingen houden onder andere in dat een Engelsman voort aan bij het kopen van een auto veertig percent van de prijs moet betalen en de rest in 24 maanden moet afbetalen. Voor dien hoefde hij 33 1/3 percent te storten en had hij 27 maanden de tijd om de rest te betalen. Voor meubelen wordt het aan betalingsbedrag verhoogd van vijftien tot twintig percent en de afbetalingsperiode ingekort van dertig maanden tot twee jaar. Volgens de minister van Handel waren deze maatregelen noodzakelijk om een „consumenten-explosie" te voorkomen. De laatste maanden gaf volgens hem het Engelse publiek meer uit dan verant woord was en dan men had verwacht na de devaluatie van een jaar geleden. „In dien het zo door gaat, komt onze beta lingsbalans ernstig in gevaar", aldus ATHENE (DPA). De Griekse rege ring is teruggekomen van haar besluit de overleden expremier George Papandreou een staatsbegrafenis te geven. Zij heeft gevolg gegeven aan de wens van de weduwe van Papandreou, de tach tigjarige vroegere toneelspeelster Kyweli, haar man zondagmorgen zonder uiterlijk vertoon te laten begraven. Voor de begrafenis zal in de orthodoxe kathedraal van Athene een uitvaartdienst worden gehouden. 1 NEW YORK (AFP en Reuter) De Veiligheidsraad is vannacht bij een geweest om de klacht van Egypte over de jongste Israëlische actie aan de Nijl en een tegenklacht van Israel naar aanleiding van de door Egypte begonnen beschieting van vorige week aan het Suezkanaal te be spreken. De Egyptische vertegenwoordiger, El- Kony, weigerde de Israëlische visie, dat het een actie van commando's als ver gelding voor de beschieting van vorige week betrof, te aanvaarden. Volgens hem hadden Israëlische vliegtuigen civiele doelen bestookt, waaronder een kracht centrale. Ambassadeur Tekoah van Israel ver klaarde dat de actie ten doel heeft ge had de Egyptische regering ervan te over tuigen „dat voortzetting van haar agres sieve daden een groot gevaar vormt «n dat handhaving van de bestandsovereen komst van gemeenschappelijk belang voor Egypte en Israel" is. Israel is tot hande len overgegaan nadat de Veiligheidsraad naliet de Egyptische aanvallen op Israë lische posities te veroordelen of tot staan te brengen. De Amerikaan Russell opperde dat de raad de mogelijkheid zal onderzoeken om het VN-toezicht in het omstreden ge bied te verbeteren. De Rus Malik verklaarde nog eens de steun van zijn regering voor de vredes missie van VN-onderhandelaar Jarring. Hij drong aan op veroordeling van Israel, terugtrekking van de Israëlische troepen uit Arabisch gebied en een regeling ge baseerd op de resolutie van 22 november 1967, waaruit de Jarring-missie ontstond. Lord Caradon van Engeland zei dat de jongste gewelddaden een regeling nog meer noodzakelijk hebben gemaakt. Hij gaf alle steun aan de vredesmissie van Jarring. De Veiligheidsraad komt maan dagavond weer bijeen. (Van onze correspndent) JERUZALEM Dwars tegen de verwachting in hebben de discussies in de boezem van de Israëlische regering over de in de naaste toekomst te volgen poli tieke koers niet tot een kabinetscrisis geleid. De minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban, die aanvankelijk voor zijn contacten met ambassadeur Jarring een aanzienlijke ruimere armslag had verlangd, heeft zich, eenmaal uit New York in Jeruzalem teruggekeerd, grote beperking opgelegd. En aan de andere kant heb ben de tegenstanders van zijn gematigd beleid, zijn beide collega's van de natio nalistische Gachal, uiteraard met grote instemming vastgesteld, dat er onder de leden van het kabinet onder de huidige omstandigheden een duidelijke onlust be staat om de politieke bakens te verzetten. Nog maar een week geleden was er sprake van een geheel nieuwe fase in de Israëlische aanpak van zaken, die met het conflict met de Arabische staten verband houden. Men dacht aan een drastische koerswijziging, die mogelijkerwijze de impasse zou doorbreken en Cairo en Am man aanleiding zou geven hun recalci trante houding te herzien. De verklarin gen, die sindsdien door leidende Arabi sche politici zijn afgelegd en bovendien het grootscheepse Egyptische artillerie bombardement aan het Suez-kanaal van vorige week zaterdag, hebben de Israe lische regering doen inzien, dat het er voor alles op aan komt de Jarring-missie te redden en voet bij stuk te houden. Het kabinet heeft daarom na zijn twee langdurige zittingen geen enkele nieuwe beslissing genomen. Israel blijft weigeren te voldoen aan de eis van Cairo, dat het expliciet verklaart uitvoering te geven aan de resolutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967. Het blijft vast houden aan zijn eis van directe onder handelingen, zij het ook ingeleid door indirect overleg via ambassadeur Jarring. Het verwerpt de eis van Amman om bij voorbaat ruchtbaarheid te geven aan zijn territoriale desiderata. En dat alles, omdat Cairo noch Amman zich niet tot vrede wensen te verplichten, maar hoogstens tot een staking van de daadwerkelijke vijandelijkheden. In de praktijk komt de Israëlische hou ding hierop neer dat men er niet aan denkt om ook maar een vierkante centi meter van het bezette gebied prijs te ge ven zolang de Arabische heersers blijven volharden in wat de Israëliërs beschou wen als een wraakzuchtige onverzoenlijk heid, die haar formele uitdrukking vond in de resolutie van Khartoem: geen on derhandelingen, geen contact, geen vrede WASHINGTON (AP). Humphrey heeft de voorsprong van Nixon bij de presidentsverkiezingen van vijf tot vier percent verminderd, zo blijkt uit een overzicht van Harris van een opiniepei ling die in oktober is gehouden. Nixon kan op veertig percent der stem men rekenen, Humprey op 36, George C. Wallace op zestien. Zeven percent van de ondervraagden wist nog niet op wie men zou stemmen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van dominee Martin Luther King, heeft enkele weken voor de aanslag een plastisch-chirurgische operatie ondergaan. De ingreep werd in Hollywood uitgevoerd door een chirurg, die vermeld wordt als dr. Russell C. Had ley. Volgens dr. Hadley was het een klei ne operatie die geen zichtbare verande ring aanbracht in iemands uiterlijk. Volgens de advocaat van de chirurg zou de operatie „drie of vier weken" voor de aanslag op dominee King op 4 april hebben plaatsgevonden. Earl Ray meldde zich bij de arts aan als Eric Galt, een van de schuilnamen die hij in de afgelo pen maanden gebruikte. MOSKOU, AP). De Sovjet-Unie heeft de kosmonaut Georg: Beregovoi als een held gehuldigd en hem met eer over laden tijdens een plechtigheid in het Kremlin. De Russische leiders waren aanwezig op het vliegveld om Beregovoi te omhel zen en te kussen. Zij reden daarna met hem naar het Kremlin, toegejuicht door de duizenden die zich langs de weg had den opgesteld. Partijleider Leonid Brezjnev prees de kosmonaut tijdens de plechtigheid en promoveerde hem tot generaal-majoor. Daarna speldde hij hem de tweede on derscheiding van held van de Sovjet- Unie en de Lenin-orde op de borst. Brezjnev combineerde de hulde aan Beregovoi met warme woorden voor de laatste Amerikaanse prestatie op ruim- tevaartgebied. „Wij weten heel goed hoe moeilijk en ingewikkeld de verovering van de ruimt® is en brengen hulde aan de moed van de Amerikaanse astronauten die kort gele den een geslaagde vlucht hebben gemaakt aan boord van de Apollo 7", aldus Brezj nev. De astronaut Berogovoi krijgt van president Porgorni de „Gouden Ster". DE NIEUWSTE PERMANENT-WAVE Vague Invisible Het grote succes op de wereldkampioenschappen te Wenen. Thans exclusief in onze kapsalons Het haar krult soepeler, prachtiger. Daardoor is uw kapsel natuurlijker. En deze permanent-wave blijft zelfs langer in model in ons vochtige klimaat. Deze „Vague" vormt de ideale basis voor onze nieuwste h,aarmode-creaties Salon classé Haute Coiffure Franpaise Aparte schoonheidssalons Dépositaire officiel ELIZABETH ARDEN GUERLAIN LANCÖME M, Zijlstraat 88 - Haarlem Telefoon 10083 - 17325 NEW YORK (AP) Het is vannacht tot gevechten gekomen tussen Afrikanen en blanke Amerikaanse bewakers der V.N. toen de laatsten probeerden een of ficiële waarnemer van Zuidwest-Afrika buiten een zaal te houden. Jaritoehdoe Kozon Goeizi, een neger, was uitgenodigd te getuigen voor de 125 leden tellende beheerschapscommissie over Zuidwest-Afrika. Buiten de com missiezaal werd hij stevig aangepakt door •en Amerikaanse zaalwacht. Toen hij zich verzette werd nog een zestal wachten ont boden. Goeizi verklaarde dat men hem in het geheel niet om zijn pas had gevraagd en dat V.N.-ondersecretaris Issoufou S. Djermakoje van de Ivoorkust, die aanwe zig was, hem kende. Tenslotte stormde Goeizi de zaal binnen, waar de commissie nog niet in vergadering was. en noemde Djermakoje „een zwart zwijn". De bewa kingsmanschappen schold hij uit voor „blanke zwijnen". (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL Wie geneigd is tot symboliek zou kunnen zeggen dat de resten van de democratie in Griekenland de laatste week op week met zware mokerslagen worden opgeruimd. Eerst het referendum van 29 september dat de totalitaire staat formeel, zij het niet overtuigend, legaliseerde. Daarna de hervatting van de Amerikaanse zware wapen leveranties, ongeveer samenvallend met de verbrijzeling van het Ken- nedy-sprookje. Nu de dood van Papandreou en straks wellicht de ver kiezing van Junta-Griek Anagnotopoulos (Spiro Agnew) tot Ameri kaans vice-president. Hoewel men geneigd is te zeggen dat met de dood van „de oude", zoals hij in Griekenland algemeen genoemd werd, een tijdperk voor dat land is afgesloten, lijkt mij dit toch eigenlijk iets te veel eer voor de kolonels. Als Papandreou werkelijk voor de Grie ken een soort overwonnen standpunt zou zijn, a la Mossadeq voor de Perzen, waarom zou de junta-radio zijn sterf bed dan zo angstvallig verzwegen hebben gehouden? Ook een dode Papandreou, of mis schien juist een dode Papandreou, is nog altijd een factor waar het re gime rekening mee heeft te houden. Het is bijvoorbeeld niet ondenkbaar en geheel in de lijn van de onaflaten de strijd die hij heeft gevoerd, dat hij een politiek testament heeft nagela ten, dat eerstdaags door de illegale Griekse pers zal worden verspreid. Of daarin zijn zoon uitdrukkelijk als po litiek erflater dus als leider van de niet officieel buiten de wet gestelde Unie van het Centrum zal worden aangewezen, is de vraag. Waarschijnlijk is dat zo'n testament eerder een getuigenis zal zijn van de democraat, die Papandreou bij al zijn demagogie en narcisme toch altijd was, dan een partij document in de beperk te betekenis. Met Papandreou sr. sterft waarschijnlijk de idee van het Cen trum in Griekenland. Als het tot de burgeroorlog komt, die hem in ieder geval bespaard is gebleven, dan zal het er één zijn van alle anti-junta krachten van rechts tot links tegen het ultra-rechtse regime. Maar met Papandreou, die zesmaal in z'n leven aan totalitaire krachten zijn vrijheid is kwijtgeraakt, is niet de idee van de Griekse democratie ge storven. Onder gewone omstandighe den had hij de geschiedenis kunnen ingaan als een min of meer afschrik wekkend voorbeeld van een man voor wie niets anders bestond dan politiek, wiens huwelijksleven, vriendschappen, creativiteit en culturele belangstelling daaraan ten offer vielen, zoals zijn scherpste en niets-ontziende tegen standster van vroeger, Helena Vla- chou, zich voor de staatsgreep al eens liet ontvallen in één van haar kronie ken, maar door de koninklijke ingreep van 1965 kreeg hij al een politiek mar telaarsaureool en door de staatsgreep van de kolonels, die zijn rentree als premier verijdelde, zal zijn naam hoewel misschien op meewarige toon uitgesproken altijd een legendari sche bijklank houden. JOHANNESBURG, (Reuter). Voor het Zuidafrikaanse hooggerechtshof in Johannesburg is een proces begortnen te gen de hoofdredacteur van de' „-Rand Daily Mail", Laurence Gandar, verslag gever Benjamin Pogrund en de president directeur van „South African Associated Newspapers" (de maatschappij die het bewuste blad uitgeeft), Anthony Fleisher. Ze worden beschuldigd van het publice ren van valse berichten over wantoestan den in Zuidafrikaanse gevangenissen. Ze verklaarden zich alle drie onschuldig. WEST-BERLIJN. (DPA) De West- duitse sociaal-democraten stellen de 69- jarige minister van Justitie dr. Gustav Heinemann kandidaat voor het bondspre sidentschap. Volgend jaar wordt er een nieuwe bondspresident gekozen in de plaats van Heinrich Lübke. De christen-democraten hebben nog geen kandidaat bekendgemaakt. Zij zul len dat waarschijnlijk doen na het partij congres dat van 4 tot 7 november in West-Berlijn wordt gehouden. J Salazar slechter. De toestand van de Por tugese ex-premier Salazar is slechter ge worden. Hij moet in zijn ademhaling geholpen worden. Zijn polsslag is 110, zijn temperatuur 36.7 graden en zijn bloeddruk 138,5, aldus een medisch bul letin. Gevaarlijk gas. Kinderen hebben aan het strand van het Westduitse eiland Lan- geroog een kist met twaalf houders fos- geengas gevonden, een gas dat zeer schadelijk voor de ogen is. Naar de po litie vrijdag meedeelde is de kist ver moedelijk afkomstig uit de tweede we reldoorlog. Zij acht de kans niet uitge sloten dat ook fosgeengashouders op an dere Oostfriese eilanden zullen aan spoelen. Synagoge beklad. De synagoge „Romi Goldmuntz" in Antwerpen is beklad met een grote Davidsster en het woord „buiten". Vorige week vrijdag hadden onbekenden reeds een ruit van deze synagoge ingeworpen. Muiterij in gevangenis. Een muiterij in een gevangenis in Tuxtla Gutierrez, in het zuiden van Mexico, heeft aan negen gevangenen het leven gekost. Meer dan twintig gedetineerden werden gewond. Concordaat. De Italiaanse regering heeft bekendgemaakt dat een commissie is gevormd ter bestudering van de her ziening van het uit 1929 stammende om streden concordaat met het Vaticaan. Veiligheidsraad. De algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft Co lumbia, Finland, Spanje, Nepal en Zambia tot niet-permanente leden van de Veiligheidsraad gekozen voor een termijn van twee jaar beginnende 1 januari 1969. De nieuwe leden komen in de plaats van Brazilië. Canada. De nemarken, India en Ethiopië. Georgadjis. President Makarios van Cy prus heeft het ontslag aanvaard van zijn minister van Binnenlandse Zaken en Defensie. Polycarpos Georgadjis, aldus is officieel bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3