I VAN DAG TOT DAG West-Berlijn in afwachting van DDR - tegenmaatregelen Betogingen in Athene bij begrafenis Papandreou Humphrey en Nixon nu vrijwel gelijk I Alle ioodse Egvntenflren oncrentakt Vandaag begint CDU-partij congres Besorekingen in Salisbury Labour wint terrein MANTELS en PAKJES eIl commentaar op actuele zaken van eigen ateliers van 59,95 89,95 DeMantelspecidist Congresgebouw extra bewaakt Menigte riep: Weg wet fascisten" Waldeck-Rochet in de Sovjet-Unie Proces-Panagoulis begonnen Rel in Washington telegrammen MAANDAG 4 NOVEMBER 1968 r uit HONDERDEN FONKELNIEUWE MODELLEN tot en met Terlenka Regenmantels 49,95 m met "Borg" voering 59,95 Bontmantels chic en uiterst voordelig. Bewaakt Kanellopoulos Blunders Vietnam .dj id 12 16 30 8 10 20 5 15 7 2 0 0.5 26 0.3 0.1 5 3 17 7 2 13 1 0 81 81 6 0.3 0 22 0 92 2 1 0.1 0.6 2 3 De grote moeilijkheid van een poli tieke oplossing in Vietnam wordt geïllu streerd door het feit, dat onmiddellijk na de stopzetting van de verdelgingsbom bardementen op Noord-Vietnam zowel de regering van Noord-Vietnam als de lei ding van het Bevrijdingsfront heeft ver klaard, dat een verdeling van het land in twee afzonderlijke naties, gescheiden door ie oorspronkelijke „grens van Genève", niet meer als eindoplossing in aanmerking komt. De strijd ze 1 worden voortgezet met als einddoel „één verenigd Vietnam, dat zonder buitenlandse inmenging zijn bin nenlandse problemen oplost". De langdurige oorlog in Vietnam en de daardoor ontstane politieke verwikkelin gen hebben het uitgangspunt verdoezeld, waarmee het Bevrijdingsfront zijn strijd tegen de regering-Saigon is begonnen: herstel van de oorspronkelijke politieke structuur van Vietnam onder één volksre gering. Intussen is de regering van Noord-Vietnam echter zodanig in de klem geraakt van de grote commu nistische machten even sterk als de re gering van Saigon onder invloed van de V.S. raaktedat zowel Hanoi als het Bevrijdingsfront de onmogelijkheid inziet om Noord en Zuid met een vlotte, korte procedure aaneen te smeden. De onder handelingen beginnen dus nu met pogin gen om het Bevrijdingsfront enige invloed in de Zuidvietnamese regering te bezor gen, met op lange termijn het plan om Noord en Zuid in een geheel nieuwe fase van onderhandelingen tot elkander te brengen. Zonder invloed van het Bevrij- dingsfront in de politieke ontwikkelingen in Zuid-Vietnam zou dat laatste nooit kunnen gelukken. Vandaar, dat de Zuid vietnamese regering zich ten stelligste verzet tegen alles wat op erkenning van politieke rechten voor het Zuidvietna mese Bevri.idingsfront zou kunnen wijzen. De Amerikanen liiken echter niet meer zo hardnekkig tegen een zekere incorpo ratie van het Bevrijdingsfront in Zuid vietnamese aangelegenheden gekant t.e zijn. Zij hebben in de jaren van hun aan wezigheid in Saigon waarschijnlijk dui delijk kunnen constateren, dat er in de representatie van het Zuidvietnamese volk wel het een en ander haperde. De Zuidvietnamese machthebbers van het ogenblik vertegenwoordigen eigenliik slechts het leger en de katholieke volks groep. De Boeddhisten, de socialisten en de communisten hebben tevergeefs op er kenning van hun politieke ^rechten aange drongen. de burgeroorlog is tenslotte uit- l/WWWWMWWWWWWWMWWVWWWWVWWWVWW' tlWMIA/WWWWWIWW/WWWIA/WWWVWWWWWWWWWV GENÈVE (DPA) Alle manlijke leden van de kleine joodse gemeenschap in Egypte (ongeveer 1100 personen) zitten sinds de junioorlog van vorig jaar in de gevangenis. Dit is in het weekeinde gezegd van de zijde van de internationale joodse hulp organisatie „American Joint" in Genève. Alle pogingen van internationale charita tieve organisaties met de gevangenen of hun familieleden in contact te treden, of hun materiële steun te verlenen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. ADVERTENTIE Topklasse in kwaliteit en afwerking Den Haag Haarlem Breda Utrecht Rotterdam Amersfoort Tilburg Leiden HaarlemGrote Houtstraat 180 gebroken doordat linkse groeperingen met steun van het Noorden aan een guerrilla zijn begonnen om het zuidelijke bewind omver te werpen. In feite is de oorlog in Vietnam een burgeroorlog, ofschoon de V.S. er de voorkeur aan geven te spreken van een infiltratie van Noordelijke troe pen. Om de onderhandelingen te doen uit monden in een werkelijke Vietnamese vrede, zal niet alleen de regering van Zuid-Vietnam op democratischer manier moeten worden samengesteld, maar zal er ook ruimte moeten worden geschapen voor een herenigingsprocedure tussen Noord en Zuid. Zou dat laatste worden verhinderd, dan kan men rekenen op een nieuwe oorlog en een herhaling van alles wat zich heeft afgespeeld. Bovendien zal de binding tussen Noord-Vietnam en de grote communistische machten dan hech ter worden, terwijl nu nog een mogelijk heid bestaat dat Ho Tsji Minh zich zowel van Moskou als Peking losweekt. De keus voor Washington ligt tussen, een permanente militaire bezetting van Zuid-Vietnam (waardoor het Noorden onherroepelijk in de armen van Peking zal worden gedreven) en de aanvaarding van een gesocialiseerd, links-democratisch Vietnam onder één regering, dat onafhan kelijk van buitenlandse machten een auto nome Aziatische burcht vormt met Laos en Cambodja: een eigen Aziatisch front dat zowel het communisme als het ka pitalisme huiten de deur houdt. Het grote risico van deze laatste struc tuur is uiteraard, dat deze niet in een maand uit de grond te stampen is en dat de communistische machten voortijdig de constellatie van Ho Tsji Minh in het com munistische kamp zullen proberen te trek ken. Toch hebbep de Parijse onderhande lingen wel enige kans van slagen. De nog voortdurende oorlog, nu met wat minder geweld gevoerd, toont aan dat de landen van het vroegere Indochina met militaire middelen niet tot vazallen zijn te maken. Zij hebben zich een kans be vochten om aan te tonen dat zij op eigen kracht een zelfstandige politieke factor in Azië kunnen zijn. Als Washington enig geloof zou willen hechten aan de filosofie van Ho Tsji Minh en zou ophouden hem te vereenzelvigen met Peking, zou het wellicht een heilzamer bijdrage tot wering van het stalinistisch commu nisme uit Azië leveren dan door het kunstmatig in leven houden van de mili taire junta-regering van het Zuiden. „Als de Amerikanen zouden willen ophouden onze vijanden te zijn, zullen wij de rode loper voor hen uitrollen", aldus luidde de befaamde uitspraak van Ho Tsji Minh tijdens het hoogtepunt van de vijandelijk heden. Misschien zit er meer realiteitsbesef in deze verklaring dan men in Washington ooit heeft willen aannemen. De uitslag van de Amerikaanse presidentsverkiezin gen zal een bepalende factor zijn bij de vraag, of Washington er iets voor zal voe len de rode loper te betreden. (Van onze correspondent) BERLIJN West-Berlijn was gis teren in afwachting van de aangekon digde represaillemaatregelen uit Oost-Duitsland. Met deze maatrege len wordt gedreigd naar aanleiding van een partijcongres, dat de Chris ten-Democratische Partij van de Bondsrepubliek van vandaag tot eind van de week in de vroegere Duitse hoofdstad houdt. Maar het afgelopen weekeinde hieven de dreigementen uit Oost-Berlijn zonder concrete ge volgen. De Westberlijnse bevolking, die aan crisissituaties gewend is, trekt zich van de toestand weinig of niets aan en van een gespannen sfeer is dan ook geen sprake. Wel wordt gediscussieerd over de mogelijkheden die de Oostduitsers tot hun beschikking hebben. Zij kunnen plotse ling „reparaties" aan de autosnelwegen van en naar de stad melden, zodat het verkeer over de weg naar de Bondsrepu bliek is afgesneden. De Britse luchtmacht heeft kort gele den manoeuvres gehouden om de Oost- duitse luchtmacht duidelijk te maken dat een versperring van de luchtweg niet zal worden geduld. Deze versperring zou hoogstens kunnen ontstaan, nadat de drie luchtvaartmaatschappijen die vanuit het Westen op West-Berlijn vliegen, de BEA, de Air France en de Pan American Air ways hun vluchten staken als gevolg van Oostduitse zogenoemde luchtmanoeuvres die voor het burgerverkeer risico's kun nen opleveren. Het Westberlijnse congresgebouw in de volksmond de „zwangere oester" ge noemd. indertijd een schenking van de Amerikanen waar het CDU-congres plaatsvindt, wordt bewaakt als goldt het het hoofdkwartier van een Zuidameri- kaanse potentaat Politie patrouilleert te land en te water, de toegangsbepalingen zijn bijzonder streng en ook de journa listen worden extra goed in ogenschouw genomen. Naar CDU-functionarissen meedelen, vreest men een „aanval" van de zoge noemde buitenparlementaire oppositie. Deze vrees lijkt echter nogal ongegrond. De SDS de Socialistische Duitse Stu- dentenbond heeft in Berlijn al geruime tijd niets meer van zich laten horen. Ze heeft het op het ogenblik ook te druk met een ander project. Vandaag begint een proces tegen de advocaat Horst Mahler, de man die in zijn meeste processen tegen SDS-ers als ver- SALISBURY (DPA) In de Rhode- sische hoofdstad Salisbury zijn vanoch tend besprekingen begonnen tussen pre mier Ian Smith van Rhodes'ë en de Brit se minister voor Rhodesische aangelegen heden George Thomson. dediger is opgetreden. Hij verdedigde on der anderen de .Kommunarde" Fritz Teu- fel. Het is niet onwaarschijnlijk, dat met dit proces door de stedelijke autoriteit een poging wordt gedaan om van Mahler af te komen. Al eerder poogde men door disciplinaire maatregelen de advocaat het werken onmogelijk te maken. Bondskanselier Kiesinger. die gister middag door de lucht in West-Berlijn arriveerde, houdt vandaag een toespraak tot zijn CDU-leden in het congresgebouw. De kanselier is tegelijkertijd voorzitter van de Christen Democratische Partij. Hij lijdt echter aan een griep en is zijn stem kwijt. Dit moet een extra-handicap betekenen voor deze toch al kleurloze partijdagen, die hun betekenis naar buiten voorlopig uitsluitend ontlenen aan de openlijke uit daging die ze betekenen aan het adres van de regering-Ulbricht en haar opvat ting, dat West-Berlijn een derde Duitse staat zou zijn. PARIJS, (AFP). Een delegatie van de Franse Communistische Partij is on der leiding van algemeen secretaris Wal deck-Rochet naar Moskou vertrokken. De vijf man sterke delegatie zal van daag vertegenwoordigers van de Russi sche Communistische Partij ontmoeten, waarschijnlijk voor besprekingen over de beoordeling van de invasie in Tsjecho- Slowakije. ATHENE, (Reuter). In Athene Is vandaag het proces begonnen tegen de 30-jarige Alexandros Panagoulis en veer tien anderen die worden beschuldigd van samenzwering om premier George Papa- dopoulos te vermoorden. Alle verdachten verschenen geboeid in de rechtszaal. Panagoulis werd tussen twee politiemannen binnengeleid. Hij was in militair uniform maar wilde niet als militair worden aangesproken. „Ik weiger mij als soldaat te laten aanspreken omdat soldaten op het ogenblik in Griekenland verraad plegen. Ik heb de tenlastelegging niet gelezen en ik weiger iets tot mijn verdediging aan te voeren". Panagoulis werd 13 augustus gearres teerd vlak nadat op de kustweg naar Athene een bom was ontploft toen juist de auto van de premier was gepasseerd. De andere verdachten werden later aan gehouden. ATHENE. (DPA, AFP en Reuter) Tienduizenden Grieken hebben gisteren de uitvaartplechtigheid voor oud-premier George Papandreou tot een indrukwek kende demonstratie voor vrijheid en de mocratie gemaakt. Al uren voor het be gin van de begrafenis was de kathedraal van Athene vol mensen. In straten en op pleinen van het cen trum en de oude stad werd de mensen menigte steeds groter. Grote politiever- sterkingen werden naar het centrum ge dirigeerd toen de demonstranten tegen de regering gerichte leuzen begonnen te roepen als „Weg met de junta", „Weg met de fascisten" en „Het volk zal over winnen". Enkele personen werden ge arresteerd. Toen de met bloemen en kransen en de Griekse vlag overdekte kist met het stoffelijk overschot van de oud-premier de kerk werd binnengedragen riepen dui zenden samengestroomde Grieken: „Pa pandreou - Papandreou" en „Onsterfelijk, onsterfelijk". Ook werd het Griekse volkslied gezongen. Onder Ret schreeu wen van „de regering moet aftreden" doorbrak de massa het politiecordon. De dienst werd geleid door de primaat van de Grieks-orthodoxe kerk, aartsbis schop Hieronymos van Athene. Tot de genodigden behoorden vele buitenlandse diplomaten, vertegenwoordigers van de koning, de regent en de regering, Griekse oud-ministers en afgevaardigen van Pa- pandreou's Unie van het Centrum en de conservatieve partij .ERE". De 82-jarige Nikolaos Bakopoulos, fractievoorzitter van de Unie van het Centrum in het parlement, zei in een lijkrede onder luide bijval: „De democratie zal zegevieren". De voorzitter van de „ERE", oud-pre mier Kanellopoulos, die evenals Papan- dreoe, in september werd vrijgelaten na een huisarrest van vijf maanden, wees op het belang van eenheid voor de de mocratie, ondanks de politieke tegenstel lingen. Hij werd bij het betreden en ver laten van de kathedraal door het publiek met gejuich begroet. Toen de kist naar buiten werd gedra- Hevig gedrang in Athene tijdens de uitvaart van oud-premier Papan dreou, waarbij leuzen werden ge roepen tegen het Griekse regime. gen, klonken opnieuw spreekkoren, de de monstranten braken door de afzettingen om de stoet te volgen. WASHINGTON Zowel Gallup als Harris, de twee belangrijkste bureaus voor opinie-onderzoek in de Verenigde Staten, geven vice- president Hubert Humphrey nu een achterstand van twee punten op Richard Nixon. Volgens deze organisaties valt een zo klein ver schil binnen de kantlijn van ver gissingen en onjuistheden van het opinie-onderzoek. Dit betekent dat geen van de beide bureaus durft te voorspellen wié van de twee kandi daten de verkiezingen zal winnen. Het betekent ook, dat Hubert Humphrey op spectaculaire manier zijn aanvankelijk grote achterstand in zeer korte tijd heeft ingelopen. De Gallup en Harris-opiniepeilingen vermelden echter het geraamde per centage van het totaal aan uitgebrach te stemmen op een kandidaat en ge ven geen beeld van de verdeling van deze stemmen per staat. Dit laatste is belangrijk omdat de president niet wordt gekozen door een meerderheid van het totale aantal uitgebrachte stemmen, maar door het kiescollege. Dit college weerspiegelt het aantal stemmen per staat. Onder deze regel is het mogelijk dat een kandidaat voor het president schap een absolute meerderheid van stemmen krijgt, terwijl zijn tegenstan der met minder stemmen meer sta ten heeft veroverd. Degene die de staten heeft veroverd met het groot ste aantal Kiescollegestemmen wordt tot president uitgeroepen. De moge lijkheid is groot dat Richard Nixon op deze basis toch de nieuw gekozen lei der van de Verenigde Staten zal wor den. Wat in deze laatste uitslag van de peilingsbureaus opvalt, is dat hun eindpercentages gelijk zijn. Een week geleden gaf het Galïup-onderzoek Ni xon een voorsprong van vijf punten meer dan het Harris-onderzoek. Waat in de afgelopen week is gebeurd om Gallup van mening te doen verande ren, is niet bekend, maar analytici wijzen op de volgende punten voor de min of meer dramatisch te noemen wederopstanding van Hubert Hum phrey. In de eerste plaats hebben de fracties van de Democratische Partij die na het echec van het congres in Chicago niet te herenigen leken zich in de afgelopen twintig dagen aaneen gesloten en zich achter Hum phrey geschaard. Deze beweging be gon omstreeks half september toen studenten in Boston die voor senator McCarthy waren geweest, een „coali tie voor Humphrey" oprichtten. Vervolgens kwam de steun van de partijhierarchie in Texas, vermoede lijk onder zware druk van president Johnson, die Humphrey eerst oijnlijk genegeerd had. Tenslotte sprak sena tor Eugene McCarthy zich uit vóór de vice-president. In de tweede plaats slaagde Hum phrey er in langzaam maar zeker de indruk te wekken dat hij rtiets of wei nig verplicht was aan president John son. Zijn relatie met de regering-John- son leek vooral in de eerste weken van de campagne op het stuk van Viet nam, zijn grootste handicap. Hum phrey slaagde hierin op twee manie ren. Zijn rede in Salt Lake City, waar in hij meer theoretisch dan technisch afstand nam van het Vietnambeleid van de president was de eerste stap. De tweede stap bestond uit het met op zet weigeren deel te nemen aan de on derhandelingen van de nationale vei ligheidsraad over Vietnam, hoewel hij daar als vice-president deel van uit maakt. Hij stelde zich daarmee gelijk aan de twee andere kandidaten, Ri chard Nixon en George Wallace. Richard Nixon Tenslotte is Humphrey's come back ook toe te schrijven aan de tac tiek die Richard Nixon voerde. Ter wijl Humphrey niets te verliezen had en alle risico's kon nemen, was Ni xon's campagne gebaseerd op voor zichtigheid. Richard Nixon projecteer de bewust het beeld van de kandidaat die de verkiezingen al gewonnen heeft. Zijn bijna feilloze campagne had ech ter toch twee zwakke punten waar de democraten even feilloos gebruik van maakten. De een was de keuze van gouver neur Spiro Agnew als kandidaat voor het vice-presidentschap, een keuze die bijna unaniem onfortuinlijk, zo niet ronduit slecht wordt genoemd. De tweede was Nixon's weigering om met Humphrey op de televisie te de batteren Deze twee zwakke punten werden door Humphrey's verkiezings technici omgesmeed tot pijlen die het harnas van Nixon's campagne door boorden. Gisteren verschenen Hubert Hum phrey en president Johnson voor het eerst in deze campagne gezamenlijk op een massabijeenkomst in Houston, waar 58.000 mensen aan deel namen. Dit optreden in de staat Texas, die nog maar enkele dagen geleden een veilige republikeinse burcht had gele ken, scheen de wending te symbolise ren in het democratische tij. Want een van de opvallendste aspecten van Humphrey's campagne was steeds het otbreken van enige steun van de de mocratische president. Zelfs het partijcongres in Chicago verliep zonder het gebruikelijke hoog tepunt van het optreden van de presi dent, om de eenvoudige reden dat zijn aanwezigheid meer tegenstellingen en conflicten zou hebben veroorzaakt dan opgelost. President Johnson's openba re optreden in Houston is zonder twij fel mogelijk gemaakt door de afge kondigde staking van de bombarde menten op Noord-Vietnam. En toch blijft het één van de politie ke mysteries waarom deze bomsta- king uiteindelijk toch minder invloed zal hebben op de campagnes van Humphrey en van Nixon, dan ver wacht werd. Want tenzij de moeilijk heden met de Zuidvietnamese rege ring op zeer korte termijn dramati sche vormen gaan aannemen, ziet het er naar uit dat ook nu de Vietnam- kwestie geen rol meer zal kunnen spe len in de keuze van de kandidaten door het kiezersvolk. Hubert Humphrey zal morgen de uitslag afwachten in zijn huis in Wa- verley in Minnesota, zijn geboorte- staat. Richard Nixon zal laat op de dag terugkeren van Los Angeles naar New York, om in zijn flat de verkie zingsuitslagen te volgen. Geen van bei den zal het betreuren dat deze ver moeiende en slopende campagne dan ten einde zal zijn. i-mT-rnnnnnnnnniuu LONDEN, (AFP). Als nu algemene verkiezingen in Groot-Brittanniè zouden worden gehouden, zouden de conservatie ven 46 pereent van de stemmen krijgen, tegen de socialisten 41,1 percent en de liberalen 8,7 percent. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek waarvan het resultaat door de „Daily Mail" is gepubliceerd. Op 25 juli bedroeg de meerderheid van de conservatieve oppositie nog 15,1 per cent, tegen nu slechts 3,9 percent. Blij kens het onderzoek op 25 juli konden de conservatieven toen op 50 percent van de stemmen rekenen, tegen de socialisten op 34,9 en de liberalen op 9 percent. WASHINGTON, (AFP). Politieman nen hebben in het centrum van Washing ton traangas gebruikt om een groep jonge negers te verspreiden, die het gemunt hadden op door blanken bestuurde auto's. De betogers waren in woede ontstoken nadat een blanke agent een negerin, die voorbijgangers met een mesbedreigde, in de buik had geschoten. Een andere ne gerin werd door een kogel in de borst ge raakt. I Schatting. Amerikaanse soldaten die in Thailand zijn gelegerd hebben naar een schatting van de Pearl S. Buck Foun dation in de afgelopen vier jaar meer dan 2000 buitenechtelijke kinderen ver wekt. Korter. De British Overseas Airways Cor poration (BOAC) heeft plannen be kendgemaakt voor een nieuwe en kor- ter'e route over de top van de wereld naar Japan. „Bezweken". Het Zuidkoreaanse rege ringsblad „Korea Herald", dat in het Engels verschijnt, heeft critiek op de V.S. geleverd omdat Johnson zou zijn „bezweken" voor de aanhoudende po gingen van Noord-Vietnam het Natio nale Bevrijdingsfront bij de besprekin gen vertegenwoordigd te krijgen. Rust. President Ludvik Svoboda van Tsjecho-Slowakijke is uit Praag ver trokken om enige dagen rust te houden. Radio-Praag deelde niet mee waar. Hakenkruisen. In net weekeinde zijn op het nieuwe Westberlijnse nationale mu seum, dat is ontworoen door een voor de nazi's geëmigreerde Duitser, negen hakenkruisen geschilderd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3