Verzorgd amusement volgens beproefd recept Mary Dresselhuys kreeg aangemeten rol in „En ik dan" Weinig belangstelling voor concours in Haarlem C. Schaalvergroting noodzakelijk bij kerk en maatschappij Drs. Langeraar eist vervolging Zwolsman Doorsnee blijspel Liederenconcert nieuwe formule in Santpoort Zondagsschool spaarde voor pater Jan de Vries Nieuwe voorzitter vereniging van visserijreders Markttarieven moeten hoger Tengevolge van verwondingen overleden Prijzen voor duivenhouders College van „wijze mensen is gewenst Middenstand contra cafés Pastoor Eman in algemene dienst O.K. Kerk Onassis bestelt drie tankers MAANDAG 4 NOVEMBER 1968 4 Vrije poduktie Matig origineel Simon Koster Kees Maas Heet Kijk daar-is. De dirigent rookt ook al Brandaris. dirigent heeft gelijk! Brandaris (Van onze toneelcriticus) AMSTERDAM. Na haar successen als kinderboeken-, hoorspel-, televisie- en musicalschrijfster heeft Annie M. G. Schmidt nu ook als blijspelschrijfster ge debuteerd. In het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam gaat sedert vrij dagavond haar eerste blijspel, dat stellig haar laatste niet zal zijn. De titel zal men gerust kunnen opvatten als Annie Schmidts antwoord op de veel gehoorde bewering, dat Nederlanders tegenwoor dig geen blijspelen meer kunnen schrij ven. Hij luidt namelijk: „En ik dan?" NU IS deze eersteling bepaald geen blijspel waarvan de wereld zal staan te kijken. Daarvoor zit het in opzet nog te veel vast aan geijkte blijspelrecepten. Maar ja, het programma onthult al, dat Annie Schmidt het zelf verwerpelijk vond, haar toevlucht te nemen tot zulke „ouwe koek" als het versleten theatermotief van de persoonsverwisseling en dat zij tot de producers heeft gemompeld: „schaamte loos cliché-werk willen jullie. Ik zal bij elke lach ineenkrimpen". Wat kan een toneelrecensent nog doen, als hem zo het wapen uit de hand wordt geslagen? Hij kan dan hoogstens vergoelijkend zeggen: het mag dan ouwe koek zijn, maar er wordt in elk geval zo veel bij gelachen, dat je wel aan het ineenkrimpen kunt blijven. En het is tenslotte amusement. Maar in feite heeft de schrijfster wel gelijk en kan men haar zelfkritiek alleen maar prijzen. WAAR het Annie Schmidt en vooral ook de producers De Crane, Meerburg en Hofman om te doen is geweest, was: Mary Dresselhuys en Joan Remmelts, als doorgewinterde en graag geziene ver tolkers van blijspelen, tot het centrale duo maken van een „vrije productie", dat wil zeggen een commercieel opgezette reeks opvoeringen buiten het gesubsidi eerde en gereglementeerde toneelbestel. En het is op zichzelf al een prestatie dat de schrijfster er inderdaad in is ge slaagd, voor deze spelers twee rollen te schrijven die hun passen als de beste maatkleding en waarin zij zich ongetwij feld volkomen op hun gemak voelen. Wel iswaar maakt de conventionele snit van dit maatwerk het hun niet gemakkelijk zich van een minder bekende kant te laten zien, maar hun vertolkingen geestig, vermakelijk en vertederend als altijd zijn toch bepaald geen herha lingen van die waarmee- zij in tal van vorige stukken het publiek hebben be koord en geamuseerd. En ook dat is hunnerzijds eén niet geringe prestatie. In „En ik dan?" zien we Mary Dres selhuys als een ietwat ondeugende ge scheiden vrouw, tevens een vindingrijke en liefhebbende moeder, die haar zoon Han uit de handen van de justitie wil houden en zich daarom tegenover diens werkgever voordoet als een juist uit Zwe den gearriveerde uitgevers-assistente. Want Han, secretaris bij de quasi-idea- listische, conservatieve boekenclub „Nieuw positief" heeft zich aan de kas vergrepen en heeft in zijn wanhoop bij (Van een méde werker) SANTPOORT. Het concertbezoek is afgenomen, hetgeen wel in het bijzonder geldt voor de liederen-recitals. Zondag is echter gebleken, hoe betrekkelijk een der gelijke uitspraak is, want ten huize van de familie Van Dantzig in Santpoort vond onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het Lied" een première plaats die circa 100 bezoekers trok. VOOR DE EERSTE maal kwam een denkbeeld van de sopraan Thea Ekker van der Pas tot uitvoering om het publiek zelf een keuze uit het repertoire te laten doen. Het tekstboek bevatte honderd lie deren, die chronologisch waren gerang schikt. Iedere bezoeker ontving een papier, waarop hij vier liederen van zijn keuze kon vermelden. Door middel van een sco re-bord werd duidelijk, hoe het program ma zou worden samengesteld. Uiteraard moesten de executanten de gekozen lie deren op een verantwoorde wijze rang schikken. De nieuwe werkwijze eiste van de uit voerende kunstenaars grote concentratie en snelle aanpassing. Het resultaat was voor het enthousiaste publiek een grote verrassing. Men koos niet alleen de „klas sieke Schlager", maar ook onder andere A. Webern's moeilijke cyclus opus 12. Thea Ekker van der Pas, begeleid door George van Renesse, en Meinard Kraak, geassisteerd door de Amerikaanse pianist Irwin Gage, volbrachten een grootse prestatie. De sopraan Thea Ekker van der Pas heeft een puur lyrische stem. Zij zingt met grote artisticiteit. Een ontroe rend moment was haar weergave van „Mondnacht" van Robert Schumann. Meinard Kraak weet op ieder nieuw concert meer met zijn mooie stem te be reiken. Hij hanteert een warme laagte en een doorgaans gemakkelijke hoogte. In „Der Zwerg" van Schubert gaf de zan ger een staaltje ten beste van schitteren de voordracht. George van Renesse en Irwin Gage hebben enorm veel tot de schoonheid van dit middag-concert bijgedragen De pia nist Van Rensse als „oude rot" in het vak en Gage als jong en zeer talentvol pianist vormden qua ervaring in zekere zin een tegenstelling, doch qua artistieke toewijding een briljant eensgezind koppel. Het zou ons niet verbazen, indien de vereniging „Vrienden van het „Lied" er door initiatieven als deze in zou slagen het concertleven uit zijn betrekkelijke lethargie op te wekken. Dit begin althans billijkt goede verwachtingen. Mary Dresselhuys in En ik het naderen van een accountantscon trole mama te hulp geroepen. Men kan zien aankomen dat de uitgever wel het bedrog van Han ontdekt, maar niet het bedrog van mama en dat hij bovendien, „En ik dan?", blijspel in drie bedrij ven door Annie M. G. Schmidt. Ge presenteerd door John J. de Crane, Piet Meerburg en Willy Hofman. Pre mière op 1 november in het Nieuwe De La Mar Theater, Amsterdam. Regie: Berend Boudewijn. Hoofdrollen: Wary Dresselhuys en Joan Remmelts. Decor: Harry Wich. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In het kerkje van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Prinsesseiaan werd zondagmor gen een gezinsdienst gehouden, die ge deeltelijk in het teken stond van de Ama zone-actie van pater J. de Vries. De be kende schrijver Antonie van Kampen was aanwezig om de kinderen van de Zondagschool iets te vertellen over het werk van de pater. Hij mocht een aantal tekeningen meenemen die de kinderen hadden gemaakt en bovendien de op brengst van een spaaractie. De kerk was tot de laatste plaats bezet toen ds. R. van 't Lindenhout de dienst begon. De kinderen van de Zondagschool hebben al enkele maanden in hun spaar varken geld bijeengebracht voor de pa ter, van wiens leven en werken zij van daag nu eens hoorden vertellen uit de mond van iemand die er geweest was. An tonie van Kampen vertelde hun over het Amazonegebied, 'n grote wildernis in Bra zilië, dat 800 maal zo groot is als ons land. Voor wat betreft het natuurschoon is het gebied een paradijs, maar het is een hel als men er leven moet. Voor de mensen die hier wonen, met name voor de meer dan zeshonderd melaatsen die per in het binnenland, werkt pater De Vries. Van Kampen, die het leed aan schouwde en ook opmerkte hoe primitief de pater ze moest helpen, zorgde voor een actie met het doel enkele duizenden guldens bijeen te brengen; het werd 1% miljoen, waarmee 92 huisjes voor de me laatsen konden worden gebouwd en een klein ziekenhuis. Antonie van Kampen noemde de pater meer dan een Olympisch kampioen en dankte de Zondagschooljeugd voor hun bijdragen en ook hun tekeningen, die in de kindertehuizen opgehangen zullen wor den. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De heer D. Gouda is af getreden als voorzitter van de Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen te IJmuiden. Hij is opgevolgd door de heer W. G. Meyboom, tot dusver secretaris van genoemde vereniging, die 19 novem ber aanstaande zestig jaar bestaat. hoewel pas enkele dagen weduwnaar, voor de charmes van mama zal capitu leren. Als dan ook nog blijkt dat het veel geroemde idealisme van de boekenclub lang niet zuiver op de graat is, kan de werkgever moeilijk anders dan zich bij de situatie neerleggen en vergeven wat er te vergeven valt. DEZE slechts matig originele maar toch heel acceptabele intrige is niet de sterkste kant van het blijspel. Maar Annie Schmidt heeft zich bij de uitwerking er van (afgezien van enkele te gerekte pas sages) een zo'n knappe schrijfster ge toond, dat het resultaat, vooral dankzij de levendige dialoog, de genoegelijke zij het niet altijd gloednieuwe grapjes en de goedmoedige spot met de sex-mode in de literatuur, toch heel onderhoudend en amusant is. B vendierl is Mary Dresselhuys vol komen in haar element als de kordate en charmante bedreigster (wier eerlijk heid tenslotte toch nog de overhand krijgt) en zij heeft daarbij weer een ide ale partner in Joan Remmelts, die, op zijn eigen onnavolgbaar droge manier, een kostelijke uitbeelding geeft van de idealist wiens idealen stuk voor stuk in rook opgaan. Onder de goed-afgestemde regie van Berend Boudewijn en in een smaakvol decor van Harry Wich kwamen hun vertolkingen volledig tot hun recht. Jaap Wieringa was uitstekend als het zoontje zonder scrupules en Els Bouwman speelde heel grappig de juffrouw voor kantoor en huishouding. Etha Coster was nogal onnatuurlijk in de toch al weinig geloofwaardige rol van een jeugdige schrijfster over Rembrandt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de komende raads vergadering stelt het college van B. en W. van Beverwijk voor om de marktver- ordening te vernieuwen en tevens de marktgelden te verhogen met twintig per cent. De markt levert de gemeente jaarlijks een tekort op van 8.000 en er zou een tariefsverhoging nodig zijn van minstens vijftig percent om dit te dekken. Het wordt echter niet redelijk geacht om het tekort geheel voor rekening van de markt kooplieden te brengen, omdat deze het plein slechts een dag in de week gebrui ken, terwijl het verder als parkeerterrein dient. Wel moeten de gestegen perso neelskosten voor schoonhouden en derge lijke via de markttariven terugkomen. Voorgesteld wordt daarom om die met twintig percent te verhogen. HAARLEM. Er was zaterdag in het Haarlemse Concertgebouw maar geringe belangstelling voor het concours van de bond van christelijke muziekverenigingen in Nederland. Supporters van de verschil lende deelnemende korpsen vormden de meerderheid. Zij hebben kunnen genieten van een spannende strijd, al was het zeer jammer dat door het thuisblijven van enkele koren het middagprogramma werd uitgedund. De jury, die bestond uit de heer W. Steijn uit Zaandam, onder meer dirigent van de Hoogovenharmonie, en P. van Bruggen uit Assen, hoorde naast enkele matige verrichtingen ook enkele korpsen, die er duidelijk uitschoten. Verreweg de beste indruk maakte „Honsels Harmonie een voortreffelijk ensemble met een uit gebreid instrumentarium, waarin zelfs de Engelse hoorn niet ontbrak. De dirigent Heinz Friese had dit 42 leden tellende ensemble uitstekend in de hand. Met grote discipline en veel begrip voor muzikale verhoudingen gaf het or kest uitgebalanceerde vertolkingen van „Mannin Veen" van Haydn Wood en „Ge- noveva' van Guy Duijck. In het laatste werk waren de hoorns niet onberispelijk in de inleiding, hetgeen het orkest waar schijnlijk de zo zeer begeerde 360 punten heeft gekost.. Met 351 punten werd het evenwel toch een zeer royale eerste priis met lof. Het andere korps dat een eerste prijs met lof haalde was de fanfare Excelsior uit Spakenburg, die oorspronkelijk niet op het programma stand maar na het uitval len van enkele korpsen bijzonder welkom was. 325 V2 punt was de oogst van deze zeer accuraat musicerende groep. Eerste prijzen waren er ook voor de fanfare „Harpe Davids" uit Zoetermeer (290y2), de harmonie „De Bazuin" uit Utrecht (3201/2)de Maassluise Harmonie (288V2). „Sursum Corda" uit Krommenie en Crescendo uit Oostzaan' kwamen met 280'/i en 280 tot een tweede prijs. De organiserende vereniging „Arti et Religioni" kwam onder leiding van di rigent C. A. Brugman niet verder dan een tweede prijs. Het orkest, een fanfare met Engelse mslag, speelde een aantrekkelijk programma met „Resurgam" als ver plicht en een Ball-rhapsodie als vrij werk. Daarnaast als koraal een niet zo (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Tengevolge van een on geluk dat hem vrijdagmiddag 25 oktober overkwam is in het Academisch Zieken huis in Leiden overleden de 34-jarige heer W. Zwaan uit IJmuiden-Oost. Op het kruispunt Minister van Houtenlaan- Verloren van Themaatiaan in Driehuis botste hij met zijn bromfiets tegen een personenauto. Met een ernstige hoofd wond werd hij naar het Antomuszieken- huis gebracht, waar bleek dat ei tevens een rib door een long was geschoten. Overbrenging naar het beademingscen trum van het Leids Academisch Zieken huis heeft niet mogen baten. best geslaagde „Intrada Praise my soul" van dirigent Brugman, die in de inlei ding wat oppervlakkig is gebleven en in het koraal zelf de melodische lijn wat warrig heeft gelaten. Voor een orkest met de samenstelling van „Arti" was de toon van het lichte koper voor ons gevoel niet zacht genoeg. Daar het zware koper een niet al te sterke indruk maakte was er sprake van een ensembleklank die nog een heel eind verwijderd bleef van het ideaal, dat dirigent Brugman zich onge twijfeld voor ogen heeft gesteld. Toch kregen we in „Resurgam" wel een goe de indruk van de fanfare, die de chaos die in dit stuk wordt gekarakteriseerd uitstekend wist weer te geven. Met de 274 punten, het laagste puntenaantal van de eerste dag, was „Arti et Religioni" dan ook wel wat te laag bedeeld, hetgeen des te duidelijker was omdat juist daarvoor „Crescendo" meer punten had behaald na een zeer matig optreden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens een feeste lijke bijeenkomst van de postduivenver eniging „De Vredesduif' in zaal „Flora" aan de Deutzstraat heeft de voorzitter, de heer G. J. Duin, aan 26 leden in totaal 45 prijzen uitgereikt over 25 vluchten in het seizoen 1968. De prijzen zijn toege kend aan de eigenaars van de drie eerst- binnepkomende alsmede aan de laatst binnenkomende duif van iedere vlucht. Generaalkampioen werden de gebroe ders Lotterman met 5886 p., J. H. Duin en zonen met 5527.6 punten en P. v.d. Kolk met 5242.8 punten. De kampioenen bij de jonge duiven waren achtereenvolgens G. de Boer met 1462.8 punten. J. Knap met 1400 punten en J. Boots met 1285.5 pun ten. In een korte toespraak noemde voor zitter Duin "het seizoen 1968 het seizoen van de afgelastingen, welke mede werden veroorzaakt door de stakingen in Frank rijk. ADVERTENTIE éts 'AS r (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Functionarissen van Evangelie en Industrie en van het Be- drijfsapostolaat hebben hun tweede ge sprek gehad, dat aansloot op het bespro kene tijdens de op 10 september gehou den bijeenkomst in het Kennemer Thea ter. Vertegenwoordigers van de verschil lende kerken en maatschappelijke instel lingen hebben zich op deze gespreksbij eenkomst beziggehouden met de vraag „Wat zijn de voornaamste knelpunten in de samenleving in de IJmond en wat kunnen wij daaraan doen?" De besprekingen herover hadden plaats in kleine groepjes waarna men gezamen lijk weer bijeenkwam voor een overzicht van het gesprokene. Eendrachtig is men tot de conclusie gekomen, dat men echter nooit effectief aan de noodsituaties van de di verse groepen zal kunnen werken, als men verdeeld blijft in afzonderlijke ker kelijke en maatschappelijke instanties. Schaalvergroting is daarom een eerste vereiste. Gebeurt deze niet, dan zal men (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het bestuur van de winkeliersvereniging Stadscentrum Be verwijk heeft zich in de laatstleden ver schenen maandelijkse uitgave van „Sa men Eén" ernstig beziggehouden met het toenemend aantal cafés in Beverwijk. On der de titel „aansluipend gevaar?" vraagt men zich af, of dit verschijnsel geen ge vaar voor Beverwijk betekent. In het ar tikel wordt gerefereerd aan een uitspraak van de Haarlemse officier van Justitie, die tijdens een terechtszitting naar aanlei ding van een vechtpartij, opgemerkt zou hebben, „dat aan de straatterreur in Be verwijk nu maar eens een einde moet komen." Men herinnert eraan, dat Beverwijk vroeger reeds de titels „Brandwijk" en „Stankwij k" heeft gevoerd als gevolg van respectievelijk de herhaaldelijk voorko mende branden in heel vroeger jaren en van de eens aanwezige vismeelfabriek, welke haar geuren over de stad verspreid de, totdat zij afbrandde. Thans vraagt men zich af of Beverwijk behoefte heeft aan het nieuwe odium „Drankwij k". Het geheel in vragende vorm geschreven artikel besluit met de vraag of hier wellicht een taak ligt voor de Beverwijkse Culturele Raad. ADVERTENTIE verbrokkeling en versnippering van krachten blijven constateren. Indien de streek uitgroeit naar één IJmondgemeente, zal de mentaliteit om gebogen moeten worden naar een een heid en samenwerking op velerlei gebied. Verscheidene stemmen zijn opgegaan om erop aan te dringen, dat de in oprich ting zijnde Raad van Kerken, zich niet alleen bezighoudt met binnen-kerkelijke zaken, maar moet samendenken en sa menwerken in de samenlevingsproblema- tiek met alle andere instanties, die wer ken voor het welzijn van dit gebied. Een college van „wijze mensen" zal dan met evangelische bewogenheid dienen te sti muleren tot „daden". Er dient dus een beleidsinstantie te komen welke vanuit wetenschappelijke aanpak en menselijke bewogenheid de „werkers in het veld" begeleidt. Tijdens twee andere bijeenkomsten zul len weer andere zaken aan de orde wor den gesteld. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De bisschop van Haar lem van de Oud-Katholieke Kerk heeft tot priester in algemene dienst van het bisdom benoemd de zeereerwaarde heer W. A. Eman, tot voor kort werkzaam als Anglicaans priester m Epsom, Engeland. Deze benoeming hebben wij onlangs reeds aangekondigd. Aan pastoor Eman is in het bijzonder een deel van het pasto raat van de parochie van de H. Engel- mundus in IJmuiden-West opgedragen. Voortaan zullen derhalve twee pastoors in deze parochie werkzaam zijn, namelijk pastoor A. J. Glazemaker en pastoor Eman. Laatstgenoemde is woonachtig Ju- lianalaan 70, IJmuiden. Pastoor Eman is op Borneo geboren. Over zijn werkzaamheden als priester in Zuidoost-Azië is in deze krant uitvoerig gepubliceerd. Op zondag 10 november, van 11.45 tot 12.45 uur zal in de grote zaal van het oud katholiek verenigingsgebouw gelegenheid zijn tot kennismaking met pastoor en me vrouw Eman. Voorafgaand is er een eucharistieviering, om 10 uur in de En- gelmunduskerk aan de Koningin Wilhel- minakade. (Van onze correspondent) DEN HAAG Drs. A. H. Langeraar, die vorige week door de aandeelhouders vergadering van de EMS als directeur is ontslagen, heeft de officier van Justitie te Den Haag verzocht tot vervolging over te gaan van de heer R. Zwolsman. De vroegere EMS-directeur is van mening, dat de heer Zwolsman in het openbaar zijn naam in opspraak heeft gebracht. Tevens za! drs. Langeraar een vordering instellen tot nietigverklaring van het be sluit van de aandeelhoudersvergadering, waarbij hem ontslag is verleend, dat naar zijn mening in strijd is met het wettelijk verbod tot ontslag tijdens ziekte. LONDEN: (AP) De Griekse reder Aristoteles Onassis heeft drie supertan kers ter waarde van 25 miljoen pond (60 miljoen dollar) besteld bij de Britse maatschappij Harland and Wolff Ltd. De eerste van deze drie zal een tanker zijn van 250.000 ton en de twee andere worden eventueel nog groter, waardoor zij tot de grootste schepen ter wereld gaan behoren, zei directeur Jack Malla- bar van de maatschappij.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4