VAN DAG TOT DAG Impuls voor Benelux m JD "wijting ONRUST IN JORDANIË DAALDEROP Openlijke krachtproef tussen Hoessein en guerrilla's van Palestijnse organisaties Panagoulis: .,Ik werd gefolterd" Moordenaar van Alain Delons lijfwacht zou zijn verhoord Radiator DDR LEGT CDU-CONGRES NIETS IN DE WEG commentaar op actuele zaken Overstromingsramp Italië Bijna 73 miljoen kiezers verwacht Nixon „kreeg zeer verontrustend rapport" Day an: „A fzijdig" Vliegtuig gekaapt Terechtstelling van Soepardjo uitgesteld Franse politie nog zwijgzaam Spion in Londen veroordeeld Kernproef in VS Opvallend veel bijval voor Erhard DINSDAG 5 NOVEMBER 1968 3 Vervolg van pagina l LEKKERBEKJES om te watertanden... in Van alle 121.5 miljoen stemgerechtigden in VS Vastbesloten Bijeenkomst Opperste Sovjet in december !b Mahler Bloemlezing telegrammen Het is vandaag niet alleen voor de Amerikanen een belangrijke dag. Want ofschoon zij hun president kiezen en daar door beslissen over de wijze waarop het Amerikaanse beleid van de komende vier jaren eruit zal zien, kiezen zij meteen de man die in belangrijke internationale zaken een beslissende stem zal hebben en daardoor grote invloed zal uitoefenen op het regeringsbeleid van vele andere landen. Men kan niet zeggen dat de manier, waarop de Verenigde Staten hun macht zullen doen gelden in de wereld, duide lijk valt af te lezen uit de verkiezings programma's die de drie presidentskan didaten hun kiezers hebben voorgescho teld. Internationaal leiderschap is wat anders dan binnenlands beleid. Interna tionaal leiderschap betekent in de huidige wereld van grote bondgenootschappen een nauwkeurige afweging van eigen be langen tegen compromissen. Het zijn die compromissen waarvoor de partners moe ten worden gewonnen, en het zijn die eigen belangen waarvoor de partners in ruil voor de bondgenootschappelijke vei ligheid moeten buigen. De partners van grote mogendheden en dat geldt zowel voor het Oostelijke bloc als voor de Westelijke alliantie moeten bereid zijn offers te brengen voor de behartiging van het eigenbelang der grote mogendheden. Zij krijgen daarvoor in de plaats bescherming en leefruimte, aanvaarden afhankelijkheid en beknot ting van eigen nationale wilsvorming en dienen zich aan de spelregels te houden. Minister Luns verklaarde dat meer vor deringen zijn gemaakt dan was verwacht, ook al zijn niet de aanvankelijke ambi tieuze plannen verwezenlijkt. Daarin was onder meer sprake van instelling van een Benelux-executieve. In plaats daarvan is nu een „Comité d'Impulsion", dat impul sen zal moeten geven. Over de samen stelling ervan zal de top-conferentie van Benelux volgend jaar moeten beslissen. In beginsel is voorts het volgende over eengekomen, zo verklaarde minister Luns na de vergadering in het gebouw van het secretariaat der Economische Unie in Brussel: Een jaarlijkse regeringsconferentie van Benelux onder leiding van de premiers. Meer aandacht voor de raadgevende interparlementaire Beneluxraad (het Benelux-parlement) door ministerië le beantwoording van schriftelijke vragen, regeringsrapporten over de buitenlandse politiek en meer inzage in de plannen van de regeringen op wetgevend gebied. Instelling van nieuwe ministeriële werkgroepen voor buitenlandse poli tiek, cultuur, wetenschapsbeleid, toe risme, regionale politiek en eenma king van het recht. De ministerconferentie van maandag heeft voorts beslist dat op ambtelijk ni veau binnen vier maanden een rapport moet worden uitgewerkt over instelling van volledig vrij verkeer over de onder linge grenzen binnen twee jaar. Het rap port zal ook de concrete maatregelen moeten aangeven, die daarvoor nodig zijn. Minister Luns verklaarde, dat een uiterste datum (1 november 1970) voor het volle dig vrije verkeer is gesteld om te voor komen, dat de harmonisatie die op ver schillende gebieden nodig zal zijn, te lang slepende zou blijven. Dit zijn serieuze resultaten, zo ver klaarde hij nog, en dat moest ook, anders zou de regeringsconferentie van volgend jaar niet hebben kunnen doorgaan. ADVERTENTIE j 1 kg wijting filets, i 80 gr bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet De filets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en goudbruin bakken In dampende slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk! Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij hel Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarsewefl 20, Den Haag. Van de leidersfiguren der grote mo gendheden hangt het af, hoe groot de marge is waarin de kleinere bondgenoten het eigen karakter en de eigen inzichten vrijelijk kunnen ontwikkelen en beleven. Daarom is het van groot belang, wie in Washington de voornaamste plaats bezet- De toepassing van de spelregels is be langrijker dan de regels zelf zijn. Hoe in uiterste gevallen de spelregels kunnen worden toegepast, heeft mèn in Tsjecho- slowakije kunnen zien, maar ook in Viet nam en ook in de Dominicaanse repu bliek. Van de mannen aan de top hangt het af, of in vrije coalitie verbonden de mocratieën in alle situaties hun vrijheid van handelen behouden. Daartoe dient aan de top het uitgangspunt van vrij en vriendschappelijk samengaan onveran derlijk te worden gehandhaafd. Het verschil tussen de NAVO en het Warschau-pact zit niet alleen in het ver schil tussen de spelregels, maar vooral in het verschil tussen de manier waarop men elkander wenst te behandelen: er is geen spoor van respect in Moskou geble ken voor de -„vriend" Tsjechoslowakije. Voor de buitenwereld zijn de Ameri kaanse verkiezingen van vandaag uiterst belangrijk, omdat van de uitslag kan af hangen of de Verenigde Staten in de toekomst hun respect voor de bondgeno ten zullen weten te behouden, waardoor zij wederkerig aanspraak zullen kunnen blijven maken op het respect en de steun van alle landen die met de V.S. bondge nootschappelijk verenigd zijn. AA/tfVWWWWVW/VftA/VA/WVWVWA/UWWWWWW/WW Bij overstromingen en grondver schuivingen in de gebieden van Valle Mosso en Vercelli in Noord- Italië zijn bijna honderd mensen om gekomen. Er zijn driehonderd ge wonden en de schade bedraagt naar schatting honderden miljoen lire. Dit zesjarige Italiaanse meisje kijkt naar de ruïne die overbleef van het huis waar zij woonde. AMMAN (Reuter en DI'A) Het conflict tussen koning Hoessein van Jordanië en de Arabische commando- organisaties, die zijn land steeds va ker als uitgangspunt voor hun acties tegen Israel gebruiken is gisteren voor het eerst openlijk tot uitbarsting gekomen. In de Jordaanse hoofdstad Amman openden 's morgens volgens een officiële verklaring Palestijnse guerrillastrijders het vuur op de regeringstroepen. Ze spoorden met luidsprekers de bevol king aan tot betogingen. Er werd direct een uitgaansverbod afgekondigd tanks reden, in de lucht vurend, door de stra ten om menigten uiteen te drijven en de luchtalarmsirenes werden in werking gesteld om de bevolking te waarschuwen, binnen te blijven. Volgens sommige be- WASHINGTON (AP) Naar men ver wacht zal een recordaantal van bijna 73 miljoen kiezers aan de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen deelnemen. In een twaalftal veelal democratische staten zou de opkomst beneden die van 1964 kun nen zijn. Het vorige record werd gevestigd in 1964 toen even minder dan 71 miljoen Amerikaanse burgers hun stem uitbrach ten in de verkiezingen waarbij de Ame rikaanse president Johnson zijn rivaal Barry Goldwater versloeg. Naar schatting is een totaal van 90.141.438 van de 121,5 miljoen stemge rechtigde Amerikaanse burgers geregi streerd voor de stemming. Men schat dat 81 percent daarvan of 72.987.527 wer kelijk zullen opkomen. richten hielden studenten betogingen uit solidariteit met de Palestijnse verzets organisaties. De hele dag door is er in Amman met tussenpozen geschoten. De scholen bleven dicht. Gisteravond stonden nog steeds troepen en tanks opgesteld op kruispunten en bij ambassades. Er klonken nog scho ten van automatische wapens, maar van slachtoffers is geen melding gemaakt. De onlusten zijn volgens het Jordaan se ministerie van Binnenlandse Zaken veroorzaakt door een groep die zich „Ka- taeb al Nasr" (falanxen van de overwin ning) noemt- Deze beweging zegt „een van de rechtschapen commandogroepen te vormen", aldus de verklaring. Koning Hoessein sprak in een radiorede van een gehuuurde groep die bestond uit „agenten en vijanden van de Arabische zaak, werkend volgens een vooraf be raamd plan om Jordanië's standvastig heid te ondermijnen. Zijn regering zou een einde maken aan dit onverant woordelijke optreden, de bevolking het vertrouwen teruggeven en de grondslagen van het land beschermen. De vorst zei dat hij vastbesloten is wet en orde te herstellen. De genoemde groep ontketende haar aanval terwijl de Jordaanse troepen aan de frontlijn lagen. De aanval was gericht tegen de oostelijke niet tegen de door Israel bezette weste lijke Jordaan-oever, verklaarde hij. Er heerst al maanden een gespannen verhouding tussen koning Hoessein en de ATHENE (A.P.). Alexos Panagoulis, de Griek die ervan wordt beschuldigd te hebben getracht de Griekse premier, Papadopoulos, te vermoorden, heeft voor de rechtbank in Athene verklaard, dat hij zo zwaar werd gefolterd „dat hij niet langer op zijn benen kon blijven staan". Temidden van rumoer in de zaal, stond de 30-jarige Panagoulis bevend op en schreeuwde: „Middeleeuwse folteringen zijn op mij toegepast. Ik heb geen kracht meer op mijn benen te staan". Het incident vond plaats toen het mili taire tribunaal een verzoek van Panagou lis van de hand wees het proces uit te stellen op grond van het feit, dat hij de tenlastelegging niet gelezen had. Dit werd voorafgegaan door een ver- hite woordenwisseling tussen de aankla ger en de verdediger van Panagoulis. De aanklager zei, dat de bewering van Pana goulis een excuus was en deelde hem mee dat hij zich voor de rechtbank „aan wangedrag" schuldig maakte. Panagoulis sprong overeind en schreeuwde naar de officier van justitie: „U misdraagt zich". Hij werd onmiddel lijk beschuldigd van het beledigen van het gezag. LOS ANGELES, (A.P.). In een te levisieuitzending aan de vooravond van de verkiezingen heeft Richard Nixon ge zegd dat hij een „zeer verontrustend rapport" heeft ontvangen over „duizen den tonnen voorraden die via de Ho Tsji Minh-route Zuid-Vietnam worden binnengebracht". Het rapport was afkomstig van een generaal van de luchtmacht, wiens naam Nixon niet wilde noemen. In een televi siestudio in Califomië beantwoordde Nixon vragen die hem per telefoon wer den gesteld. Nixon zei dat president Johnson het advies van een groep „vermoeide diplo maten" had opgevolgd toen hij bevel gaf de bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten. Nixon beloofde dat als de oorlog op 1 januari nog niet voorbij is „hij een nieuw team diplomaten zal zenden. Zij zullen een einde maken aan de oorlog". TEL AVIV. (Reuter) De Israëli sche minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft op een persconferentie verklaard dat Israel zich niet zal men gen in de crisis in Jordanië. Hij zei te menen dat koning Hoessein machtig genoeg is om zijn eigen politiek af te dwingen en uit te voeren. „Israël blijft bereid tot onderhandelingen over een vredesregeling met elk Arabisch land. Jordanië kan afzonderlijk vrede slui ten wanneer dat nodig is", aldus Dayan. diverse Palestijnse commandogroepen, wier optreden meermalen tot felle en soms bloedige Israëlische vergeldingsac ties tegen Jordaanse dorpen heeft geleid. Daar komt bij dat de „fedayen" (ver zetsstrijders) zich niet tot het front be paalden maar zich ook op het binnen landse politieke vlak actief gingen tonen. Waarnemers in Jordanië zijn van me ning dat koning Hoessein al heeft hij dan mogelijk niet de steun van zijn hele regering de huidige krachtmeting zal winnen, mits het leger hem trouw blijft. MIAMI. (Reuter) Een neger, om schreven als „een zwarte nationalist", heeft de piloot van een passagiersvlieg tuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „National Airlines" die op weg was van Miami naar New Orleans, ge dwongen naar Cuba te vliegen. Het toestel bevond zich op 100 kilome ter ten zuidoosten van New Orleans toen de neger met een revolver in de hand de cockpit binnenkwam. Het toestel heeft 55 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord. DJAKARTA (ANP). De terechtstel ling van twee Indonesische communisten, ex-generaal Soepardjo en Sjam, is uitge steld omdat zij als getuige in de zaak tegen kolonel Abdoel Latif moeten ver schijnen. Abdoel Latif was een nauwe medewerker van wijlen luitenant-kolonel Oentoeng. Soepardjo en Sjam bevinden zich in de gevangenis in Djakarta. Het proces tegen kolonel Latif is uitgesteld. Vorige week werden drie communisten leiders, Njono, Soedisman en Wirjamor- to, terechtgesteld nadat hun gratiever zoeken waren verworpen. (Van onze correspondent) PARIJS. Zonder veel van haar dis cretie prijs te geven, heeft de Franse po litie laten doorschemeren het mysterie rond de moord op de lijfwachtsecretaris van filmacteur Alain Delon, Stephan Mar- kovitch na vijf weken te hebben door grond. De moordenaar zou niet alleen ontmas kerd zijn maar zelfs al verschillende ke ren door de politie zijn verhoord. Het zoeken is nu alleen nog, schijnt het, naar het onweerlegbare en muurvaste bewijs waardoor de moordenaar die een keiharde expert in de misdaad is, zijn ontkennin gen eindelijk op zou moeten geven. Aan zijn schuld wordt door de politie in elk geval niet meer getwijfeld. De moordenaar moet afkomstig zijn uit de Parijse onderwereld waar ook de Joego slavische playboy de laatste jaren steeds veelvuldiger verkeerde. De reden van de moord zou moeten worden gezocht in transacties met verdovende middelen die in deze kringen aan de orde van de dag en vooral de nacht zijn. Eén van die zware jongens, Frangois Marcantoni geheten, heeft het gisteren wenselijk geacht in Parijs een officiële persconferentie te organiseren, om zekere verdenkingen die ook van de zijde van de politie op hem schijnen te rusten, pu bliekelijk te weerleggen. Hij zou, volgens de politie, met name de man zijn geweest die op de dag voor de moord samen met Markovitch in Parijs in een taxi was ge- LONDEN (AFP) Douglas Ronald Britten, technicus van de Britse lucht macht, die langer dan zes jaar voor de Sovjet-Unie heeft gespioneerd, is tot 21 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Brit ten heeft zich aan de vijf punten van de tenlastelegging schuldig verklaard. MOSKOU. (AFP). Het presidium van de opperste Sovjet van de Sovjet- Unie heeft voor 10 december de opperste Sovjet voor haar vijfde zitting bijeen geroepen. Dit meldt het Russische pers bureau Tass. De vierde zitting werd ge houden van 25 tot 27 juni van dit jaar WASHINGTON. (Reuter) Op het proefterrein in de Amerikaanse staat Ne vada is een ondergrondse kernproef ge nomen, de 23ste van dit jaar. De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft laten weten dat de kracht van de ontplof fing gelijk was aan een van 20.000 tot 200.000 ton tnt. stapt, maar zelf beweerde hij gisteren nooit „zaken" met het slachtoffer te heb ben gedaan. Volgens deze (Corsicaanse) ex-bandiet, die tegenwoordig een man in bonus is en eigenaar van verscheidene bars, moet de politie nu juist hem in een kwaad dag licht willen stellen om zo „iemand an ders" te kunnen beschermen. Maar wie de andere iemand dan wel is, wenste ook Marcantoni gisteren nog niet te verklap pen, zodat we ons in dit verband vermoe delijk op zeer korte termijn nog op ver schillende onthullingen mogen voorberei den. ADVERTENTIE E en Daalderop elektrische ra diator is geweldig om grote ver trekken in de winter bij-te-ver warmen en keuken, kinder-, studeer- en slaapkamer geheel te verwarmen. Zo'n radiator is doelbewust niet met water of olie gevuld. Daardoor verwarmt hij ook eerder, sneller, vlugger. Denk niet dat hier sprake is van 1 radiator. Daalderop maakt maar liefst 10 typen voor u om uit te kiezen. Verplaatsbare en maurradiato- ren. Hoge en lage modellen. Van 500-2000 Watt. Met of zonder regelschakelaar. Desge wenst door 'n thermostaat te bedienen. Mogelijkheden genoeg zoals u ziet. En de prijzen? Verrassend laag: van 54.- tot ƒ159.- 't Is eigenlijk geen geld voor zo'n degelijke Daalderop (Van onze correspondent) BERLIJN De Berlijners wachtten giste ren tevergeefs op Ulbrichts maatregelen tegen de aanwezigheid van het bestuur en de leden van de Christen Democratische Partij, die deze week in de vroegere Duit se hoofdstad hun partijdagen houden. In de bedekte lucht verschenen niet de Oost- duitse straaljagers, die bij vorige gele genheden met luide knallen de Westber- lijners hadden opgeschrikt. Ook het verkeer over de autosnelwe gen ondervond geen hinder van Oostduit- se administratieve chicanes. Het resultaat is dat men zich in het westelijke Berlijn nieuwsgierig afvraagt, wat het Ulbricht- regime ertoe gebrcht heeft, de dreigemen ten waarmee dagenlang werd geschermd, niet in de daad om te zetten. Maar geen van de bittertafel-theorieën heeft vol doende gewicht om hier te worden gere leveerd. Het raadsel blijft en het effect is des te groter. Een even grote anticlimax speelde zich in en om het congresgebouw af, waar de christen-democraten onder leiding van hun voorzitter, kanselier Kiesinger deze dagen bijeen zijn. De Westberlijnse poli tie heeft het gebouw in een ware vesting herschapen met patrouillerende man schappen, en uit de struiken opduikende politiehelmen. Voor de bezoeker het ge bouw kan betreden, moet hij door een driedubbele controle. De suppoosten la ten daarbij de ogen van boven tot onder over de kandidaat glijden, om te zien of iets aan zijn uiterlijk wellicht de provo verraadt, die zich achter een vals toe gangsbewijs verbergt. De socialistische Duitse Studentenbond had echter geen belangstelling voor het „establishment" in het congresgebouw. Toch was ze maandagmorgen voor het eerst sinds maanden weer actief. In een ware veldslag protesteerde ze tegen een ere-rechtbank van rechters en advocaten, die moest vaststellen of er reden was in te gaan op het verzoek van het West berlijnse openbaar ministerie, de SDS- advocaat Horst Mahler uit zijn functie te ontzetten. Mahler verdedigde onder meer de „Kommunarde" Fritz Teufel en nam deel aan de bestorming van het Springer-ge- bouw deze zomer. In de veldslag gisteren werden meer dan honderd agenten meer of minder ernstig op hun hoofd geslagen. Van de zijde der „opstandelingen" vielen enige tientallen slachtoffers. Ruim veer tig van de protesteerders werd gearres teerd. De ere-raad sprak Mahler van ver dere vervolging vrij. In het congresgebouw beluisterden in tussen de gedelgeerden van de CDU een Ludwig Erhard zeldzaam ongeïnspireerde rede van kan selier Kiesinger. Ze was niet meer dan een bloemlezing van uitspraken, die de kanselier de laatste maanden had gedaan en ze bood geen nieuwe aspecten. Opvallend was evenwel dat Kiesinger zich bijzonder voorzichtig over de sociaal democratische coalitiepartner in de rege ring uitliet. Duidelijk onderstreepte de kanselier, dat de successen van de rege- ring-Kiesinger-Brandt de successen van beide partijen tegelijkertijd waren. Toen Kiesinger evenwel stelde dat pas bij de verkiezingen van 1973 de uiterste grens diende te zijn bereikt van het coalitie tijdperk, klonk uit de zaal luid protest op. Kennelijk voelen de gedelegeerden hun partij weer sterk genoeg om binnen af zienbare tijd weer op eigen benen te staan. Opvallend was de bijval, die oud kanselier Ludwig Erhard van de zijde van de gedelegeerden ontving. Erhard is voor het leven ere-voorzitter van de par tij. Hij kreeg deze functie aangeboden na zijn jammerlijk eind als kanselier in de herfst van 1966. Vele CDU'ers krijgen kennelijk weer meer waardering voor Erhard, die de afgelopen jaren alleen maar verguisd werd. Stemmen gaan zelfs op om hem tot CDU-kandidaat voor de presidentsverkiezingen aan te wijzen, die midden volgend jaar plaatsvinden. E 1 Vredesprijs. Het Tsjechoslowaakse vre- descomité heeft de vredesprijs toege kend aan president Svoboda en aan partijleider Dubqek. Ook de Tsjechische en de Slowaakse radio en televisie werden onderscheiden. Arrestaties. De Britse politie heeft drie mannen en een vrouw aangehouden, die ervan worden verdacht vorige week te hebben deelgenomen aan de overval op een pantserauto, die meer dan 10.000 gulden aan bankbijetten ver voerde. Overleden. Omar Azoeni, een van de fel ste critici van het zionisme in de Ver enigde Staten, is na een hartaanval in New York overleden. Hij was 56 jaar en hoofd van de Palestijnse Arabische delegatie naar de Verenigde Naties. Terdoodveroordeling. In Salisbury is een Afrikaan ter dood veroordeeld wegens het doden van een Zuidafrikaanse poli tieman die meevocht met Rhodesische troepen tegen nationalistische infiltran ten. De Afrikaan maakte volgens de aanklager deel uit van een uit Zambia afkomstige groep „terroristen". Verbeterd. De Indonesische regering zal het vliegveld van Biak en verscheidene landingsplaatsen in West-Irian verbete ren. Biak zal voor de landing van straalvliegtuigen geschikt worden ge maakt. Ziek. Josef Smrkovsky, de voorzitter van de Tsjechoslowaakse^ Nationale Verga dering is ziek. Hij heeft griep, zo heeft de perssecretaris van de vergadering meegedeeld. Aanslag. Bij een bomaanslag, dicht bij de plaats Hebron is een Arabische jongen om het leven gekomen. Een man en een jongen liepen verwondingen op.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3