Steeds meer door sluis containerschepen van IJmuiden VERENIGINGSNIEUWS Opgang elektronisch orgel stelt de muziekscholen voor een groot probleem ln de vishal Christen zijn in politiek onderwerp van debat Kreten van sportbeoefenaar over accommodatie Rooswijk „Sea Witch" is nieuwste en grootste Autodieven niet te achterhalen Geen voorrang verleend Op bijeenkomst in IJmuiden-Oost Hoofdschuldige mogelijk Noordzeekanaal Sint zaterdag 23 november in Velsen W. Chr. Suwerink (oud-voorzitter van „Stormvogels") overleden VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 5 Sslllli V elsen-IJ muiden (Van een verslaggever) IJMUIDEN Een nieuwe ver schijning in IJmuiden en op het Noordzeekanaal is de 22.000 ton me tende Sea Witch. Het is een zo ge noemd containerschip: de lading is verpakt in stalen laadkisten. Deze nieuwste aanwinst van American Ex port Isbrandtsen Lines heeft een capaciteit van bijna duizend 20 voet standaardcontainers. Donderdagmiddag lag, na een voorspoe dige reis uit Bremen, de Sea Witch in Amsterdams Container Terminal, waar de vice-president van de rederij een groot aantal gasten aan boord begroette. De heer William J. Keely herinnerde er aan, dat twee jaar geleden de Contai ner Despatcher als eerste in dit modern (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. In de nacht van woensdag op donderdag heeft een groepje joy-riders of autodieven zich in de gemeente Vel- sen vergrepen aan een aantal auto's, waarbij de voorkeur uitging naar Ci- troëns. In de De Noostraat zag de politie drie jongemannen op verdachte wijze in een auto rijden. Na een stopteken schoten zij de Pieter Vermeulenstraat in, waar zij de wagen met brandende lichten en open portieren lieten staan. De jongens konden door de politie niet meer worden achter haald. De auto bleek die dag in Amster dam te zijn ontvreemd. Die nacht heeft men ook gereden met de auto van een bewoonster van de P. C. Hooftlaan in Driehuis, de auto werd en kele straten verder teruggevonden. Op de hoek van de Hageïingerweg en de Cremer- laan trof men met draaiende motor 'n auto aan van een bewoner van de Wolff en Dekenlaan. Ook is er gereden met een auto, afkomstig uit de Nic. Beetslaan, waaruit een dure transistorradio werd ontvreemd. Een auto die in het Tessel- schadeplantsoen stond, werd ook elders aangetroffen. Niet teruggevonden is een Citroën DS 19, kenteken GL 90-91, rood met een zwart dak, ter waarde van 5500 die nu als gestolen te boek staat. De wagen stond in de Cremerlaan. VRIJDAG 8 NOVEMBER Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: „Spel met een droom", door Hervormde Toneelgroep. Herv. Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u.: Uitvoering door Chr. Mannenkoor IJmuiden en Nationale Brassband. De Hoeksteen, Willem de Zwijgerlaan. Santpoort-Zuid, 19.30 u.: Demonstratie door leerlingen van de Muziekschool Vel sen. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein. 1945, IJmuiden, 19 tot 21.30 u.; fi liaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaamberg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u. r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeek weg 96, 19 tot 21 u.; r.-k. bibliotheek, fi liaal Velsen-Noord, Banjaertstraat, 19 tot 21 uur. ZATERDAG 9 NOVEMBER Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJmuiden-Oost, 2o uur: „Spel met een droom", door Herv Toneelgroep. Bibliotheken: Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmui den, het filiaal in Velsen-Noord. het filiaal ln Santpoort-Noord, r.-k. bibliotheek, Wil lemsbeek weg 96 in IJmuiden-Oost en Vel gen-Noord zijn geopend van 10 tot 12.30 u. De „Sea Witch", nieuwste en groot ste containerschip op het Noordzee kanaal. vervoer naar de Westhaven in het wes telijk havengebied van Amsterdam kwam met honderd laadkisten. De Sea Witch bracht nu het drievoudige aantal con tainers. Isbrandtsens vice-president noemde Container Terminal Amsterdam een van de modernste bases in Europa. In een verbluffend korte tijd is men er hier in geslaagd de modernste appara tuur op de juiste wijze in te zetten met vakbekwame mensen. Nog maar enkele weken geleden is hier de grootste con- (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op het kruispunt Rijk de Waalweg-Schulpweg in Velsen-Noord verleende een 61-jarige bromfietser uit Beverwijk donderdagmiddag om twintig minuten over twaalf geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 26- jarige rij-instructeur, eveneens uit Be verwijk. De bromfietser brak bij de bot sing zijn linkerbeen. tainerkraan van Nederland in gebruik ge steld, een gevaarte van 55 meter hoog en 87 meter lang. Dit alles betekent een enorme besparing van tijd en geld ver geleken bij het conventionele vervoer.. Isbrandtsen brengt in het aanstaand voorjaar twee zusterschepen van de Sea Witch in de vaart, namelijk de Light ning en de Stag Hound, waarmee het geloof in dit soort vervoer wel bewezen wordt. Met grote belangstelling volgen de reders het recente initiatief van de Ne derlandse spoorwegen, gepresenteerd als Intercontainer and T. Train- Een com binatie van het vervoer over de weg en over de rails is een absolute noodzake lijkheid om het bewezen doelmatige en goedkopere vervoer over zee verder uit te buiten. Zonder deze samenwerking ont staat een hiaat van zodanige omvang, dat men de containerdeuren beter kan sluiten en naar huis kan gaan. De nieuwe Sea Wtich genoemd naar een beroemd Amerikaans zeilschip uit de vorige eeuw is volledig geauto matiseerd. De 17.500 pk stoomturbine motor garandeert een kruissnelheid van meer dan 20 knopen. Het schip is meer dan 200 meter lang en 25 meter breed. Het heeft een enigszins ronde boeg en de achtersteven van een kruiser. Dit zeer moderne schip is zeker niet zo sier lijk als de beroemde klipper Sea Witch was. IJMUIDEN. „De enorme opgang van het electronische orgel stelt de mu ziekscholen in Nederland voor een pro bleem. Uit de cijfers van het centraal bureau voor de statistiek blijkt dat er vorig jaar tienduizend electronische or gel. Bij electronische orgels met hun hal loodrecht omhoog. De muziekschool in Velsen staat niet alleen in de overtuiging dat aan de behoefte aan onderwijs op dit instrument moet worden tegemoetgeko men". Dit verklaarde Hans Waanders, directeur van de muziekschool Velsen, op voorlichtingsavonden van deze school in IJmuiden. Hij wees er op dat iemand, die kerkor gel wil leren spelen, in de praktijk begint met enige pianostudie voor de klavier- techniek en daarna overgaat naar het or gel. Bij electronische rogels met hun hal ve pedaal is dat anders, zodat een orgel studie in traditionele zin onrpogelijk is, aldus de heer Waanders. „Electronische orgels zijn doorgaans bestemd voor eigen gebruik, en dan nog voornamelijk voor amusementsmuziek. De muziek school zal er niet onderuit kunnen om les op electronische orgels te gaan geven. We hebben domweg de taak begeleidend te werk te gaan, want onze taak is nu een maal het bevorderen van het musiceren in de ruimste zin van het woord. Ook het beoefenen van goede amusementsmuziek zal door ons moeten worden gestimu leerd. Men zal echter wel moeten besef fen dat voor een kerkorgelstudie het electronische instrument met half pedaal geen zin heeft". De heer Waanders vertelde verder dat men ook zal overgaan tot het geven van balletlessen als daarvoor een geschikte ruimte is gevonden. Op de demonstratie-avonden werd aan dacht geschonken aan verschillende fa cetten van het onderwijs aan de muziek school. Joop Heeremans demonstreerde het klassikale onderwijs, waarbij hij een lied instudeerde met begeleiding van Orff-instrumenten. Hans Waanders gaf daarna voorlichting over de verschillen de instrumenten „Het is in principe niet belangrijk welk instrument het kind kiest" zei hij. „Het allerbelangrijkst is dat ze thuis studeren. Anders komen er geen resultaten." Hij deed hiervoor een beroep op de ouders. Hans Waanders wees op het belang van de blokfluit als overgangsinstrument voor jeugdige musici, die nog te jong zijn voor een dwarsfluit of hobo. Hij ver telde ook over de mogelijkheid klarinet ten of koperen blaasinstrumenten in (Van een medewerker) IJMUIDEN. Donderdag werden in IJmuiden in totaal 1550 kisten vis aan gevoerd. Bij de aanvoer waren: 174 kis ten tong en tarbot, 560 schol, 13 schar, 11 haring, 17 makreel, 276 schelvis, 264 wij ting, 219 kabeljauw en gul en 16 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: gr. tong 4.60-4.41; grm. tong 4.84-4.39; kim. tong 6.60-6.16; kl. tong I 6.66-621; kl. tong II 5.80-5.29; tarbot I 6.70-5.10. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 168- 102. Per 50 kilogram: tarbot II 176-1054; gr. schol en grm. schol 60-56; kim. schol en kl. schol I 55-46; kl. schol II 45-23; schar 44-38; verse haring 44-38; makreel 48.80-48; kl. schelvis II 33-17; wijting 23-12; gr. gul 49-46; mid. gul 43-38; kl. gul 37-33. Besommingen in guldens: KW 51 - 6.850; KW 178 - 2.080; KW 96 - 1.300; IJM 45 - 6.050. Achttien vaartuigen hebben vrijdag morgen in IJmuiden aangevoerd: 1700 kisten vis, 15.000 kilogram tong en 270 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer wa ren: 110 kisten schelvis, 120 wijting, 280 gul 630 schol, 135 sprot, 30 tarbot en 195 varia. Prijzen per kilogram, in guldens: tar bot 6.70-5.70, grote tong 4.82-4.70, groot- middel tong 4.85-4.15, kleinmiddel tong 6.82-6.52, tong een 7.07-6.79, tong twee 6.13- 5.70. Per 125 kilogram: grote en middel ka beljauw 112. Per tien stuks: grote kabel jauw 102-74, middel kabeljauw 52-47. Per 50 kilogram: schelvis twee 28-18 ka beljauw een 60-47, kabeljauw twee 52-38, kabeljauw drie 42-31, grove schol 75-52, schol twee 48-41, schol drie 52-27, schar 61-46, bot 25-8, gestripte wijting 28-23, dichte wijting 27-15, haring 45, makreel 39, sprot 48-30, tarbot 222-174, inktvis 98, lever 18. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdag uit 100 kisten schelvis, 200 wij ting, 100 gul, 20 schol en 200 kilogram tong. Een 24-jarige inwoner van Haarlem die bij familie in IJmuiden had ingebro ken, kreeg vijf maanden met aftrek en van de regering met drie maanden proef tijd. Er was zeven maanden met aftrek en voorwaardelijk terbeschikkingstel ling geëist. (Van onze medewerker) VELSEN. De term „Christen zijn in de politiek", het onderwerp van de open bare vergadering van de kiesvereniging van de C.H.U. in Velsen, die donderdag avond gehouden werd in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan en die bezocht werd door C.H.U.-leden, K.V.P.-leden, A.R.P.-leden en S.G.P.-le- den, heeft lang niet voor elk lid van een confessionele partij dezelfde betekenis. Voor deze vergadering, die door nau welijks veertig politiek geïnteresseerden werd bijgewoond, had het bestuur van de C.H.-kiesvereniging twee inleiders uitge nodigd, de heer Jac. Huijser, lid van de C.H.U., tevens voorzitter van de C.H.U.- jongeren, en de heer J. H. van Eerden, voormalig K.V.P.-wethouder en thans ge meenteraadslid voor de Katholieke Par tij Radicalen te Uitgeest. De heer Van Eerden kreeg als eerste het woord en hij begon zijn inleiding met de bewering, die ook eertijds door profes sor Schillebeekx is gedaan, dat de confes sie haar tijd gehad heeft en in tegenspraak is met zichzelf. Een opvatting die de spreker zelf ook is toegedaan, wat duide lijk blijkt uit zijn politieke keuze: de P.P.R., een partij die put uit diverse le vensbeschouwingen en niet alleen maar de christelijke. De heer Van Eerden liet echter ook duidelijk in zijn betoog uitko men, dat een en ander niet wil zeggen dat een Christen in de P P R. geen poli tiek bedrijft die gebaseerd is op zijn christelijke beginselen. Hij stelde deze zaak zuiver individueel, waarbij het christen-zijn meer in de omgang en sa menwerking met andersdenkenden dien de te liggen, die hetzelfde doel nastreven. Voorts was de heer Van Eerden tot de slotsom gekomen dat niet-christenen dik wijls een veel fijnere neus bleken te heb ben voor medemenselijkheid. „In dat op zicht past ons dikwijls het boetekleed!" Het samengaan van de confessionele par tijen behoort, volgens hem, eveneens volstrekt tot het verleden; hij wilde de bruikleen te krijgen. Wat de strijkinstru menten betreft wees hij er op, dat een ijzeren doorzettingsvermogen en een goed gehoor noodzakelijk zijn voor aan staande violisten of cellisten. De samenspelklas musiceerde daarna onder leiding van de heer Benjamins. Het betrof hier een groep, die pas een jaar bezig was. In dit kader bezien was het resultaat uitstekend. Zowel in oude als nieuwe muziek wisten deze fluitisten (al lerlei soorten blokfluiten en enkele dwars fluiten) zich met steun van een celliste goed te weren. Het was een goede stimu lans voor de vele aspirant-instrumentalis ten, die in de zaal zaten, maar zich on middellijk na afloop met hun ouders naar de leerkrachten repten om meer bijzonderheden te weten te komen. Van avond is Santpoort-Zuid aan de beurt om half acht in de zaal onder „De Hoek steen". De demonstratieklas zingt en speelt onder leiding van Joop Heeremans. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. In het clubblad van de voetbalvereniging „Kinheim" van deze week uit zich een medewerker onder het pseudoniem Bas Boterbloem in toch wel bedenkelijke kreten over de accom modatie van het sportpark „Rooswijk" in Velsen-Noord, die hij een zonderlinge droevige en een uiterst pijnlijke zaak vindt. Hij schrijft daarover: „Als sportbeoefenaar en jeugdleider van een amateurvereniging, die in acht enveertig jaar haar bestaansrecht in een gemeenschap als Velsen-Noord heeft be wezen, is het uiterst droevig, dat een gemeentelijke overheid, welke zegt met jeugdproblemen te worstelen, die zegt dat vrijetijdsbesteding noodzakelijk is en die zegt dat Velsen-Noord ook tot de ge meente Velsen gerekend kan worden, vreemd, dat al deze slogans in de prak tijk loze kreten blijken te zijn. De jeugd, die net als bij alle andere amateurverenigingen goed en bekwaam opgevangen wordt, is op het sportpark Rooswijk haast onmogelijk een voor 1968 verantwoorde gelegenheid t ot verkleden te vinden. Alle moderne en voor 1968 noodzake lijke begrippen als verlichting, douches en verwarming ontbreken in kamp Roos wijk. Dit zijn gebreken die met de weinige fi nanciën, die onze vereniging bezit, niet opgelost kunnen worden. Misschien kan de vermakelijkheidsbelasting, die nu nog steeds aan Telstar wordt teruggegeven, in deze leegte voorzien. Vrijetijdsbesteding is in het gemeente woordenboek Telstar een betreurens waardige zaak omdat na een paar jaar „eredivisie"-voetbal dit, ofschoon jam mer, nog steeds niet bewezen is. Wel een wekelijks terugkerend bewijs is dat pupillen, aspiranten, junioren en senioren hun vrijetijdsbesteding onder middeleeuwse toestand moeten volbren gen. De sportparken van Velsen en Storm vogels mogen een visitekaartje voor onze gemeente zijn, het sportpark Rooswijk is een absoluut nulpunt, wat het blijkens de gemeentebegroting voor 1969 nog wel enkele jaren zal blijven. Is de hoofdschuldige misschien het Noordzeekanaal, dat voor onze gemeente een te grote barrière is, of is het mis schien een discriminatie wat betreft be taald- en amateurvoetbal? Dit zou jammer zijn want de grond beginselen van democratie zouden hier dan met handen en voeten geschonden worden". politieke scheidslijnen in de toekomst niet meer samen laten vallen met de reli gieuze. De heer Huijser, de tweede inleider, sprak zich uit ten aanzien van de politie ke onduidelijkheid in ons land. Hij zag het christendom wel als een duidelijke inspiratie in groepsverband. Men kan, volgens hem, wel individueel zijn politie ke opvatting ijken aan het christelijk normbezit, doch in de C.H.U. geeft men de voorkeur aan een samen beleven van de politiek die gegrondvast is op een con fessionele basis. De heer Huijser zei ver der met genoegen de ontwikkelingen in het denken van de katholieken te hebben geconstateerd. Na de beide inleidingen werden de ove rige aanwezigen in de gelegenheid ge steld vragen te stellen en mee te debate ren. Hiervan werd ruimschoots gebruik gemaakt, zelfs zo ruim dat lang niet ieder een in de gelegenheid ko nworden ge steld zijn visie naar voren te brengen. De discussies waren op vele punten in teressant, het was nu niet direct vuur werk, al ontstond er wel enige conster natie toen het A.R.P.-lid Visser zijn me ning over buitenkerkelijken ten beste gaf, een groep waarvoor hij de toekomst donker inzag. Toen de heer Van Eerden hem op de man af vroeg of hij soms van mening was dat de hemelpoort voor bui tenkerkelijken gesloten was, beantwoord de de heer Visser deze vraag met een volmondig „Ja". De tijd die één enkele avond voor het onderhavige onderwerp kan biéden bleek lang niet voldoende te zijn, velen wilden zich nog in de discussie mengen. De voor zitter vond het echter laat genoeg en liet zijn hamer de vergadering besluiten. Een vergadering die diverse interessan te visies naar voren bracht van christe nen, die politiek bedrijven vanuit hun christelijke grondslag, die weliswaar niet allen in dezelfde partij zitten, doch het in veel opzichten wel met elkaar eens zijn. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Sint Nicolaas en zijn gevolg maken zaterdag 23 november hun intocht in de gemeente Velsen. Zaterdagmiddag om twee uur komt het schip uit Spanje aan het Sluis- plein, waarna een rijtoer met muziek- en drumkorpsen, door de gehele ge meente volgt. Ongeveer kwart voor drie is de ontvangst op het stadhuis. Een 23-jarige lasser uit Beverwijk werd conform de eis tot terbeschikkingstelling van de regering en drie maanden met af trek veroordeeld. Hij had voor de negen de keer wegens 'nbraak terechtgestaan. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op de leeftijd van 72 jaar is donderdag in Velsen overleden de heer W. Chr. Suwerink, oud-chef van de afde ling algemene zaken op de secretarie. De I i Herinnering uit 1956: de heer V/. C. Suwerink benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. overledene is in geheel Kennemerland vooral bekend geworden door de grote rol, welke hij in de historie van de voet balvereniging „Stormvogels" heeft ver vuld. Van deze sportclub is hij namelijk veertig jaar bestuurslid geweest, waar van bijna een kwart eeuw voorzitter. De ze functie bekleedde hij tot 1959, in welke langdurige periode de heer Suwerink „zijn" club door vele impasses wist heen te helpen. Daarnaast vond hij nog tijd om bijna veertig jaar secretaris te zijn van de plaatselijke afdeling van de Vereni ging tot Bestrijding van de tuberculose. Wat de ambtelijke carrière van de over ledene betreft, werd hij „ontdekt" door de toenmalige wethouder F. P. Vermeu len, die de toen 20-jarige employé op het rederij kantoor van zijn vader adviseerde naar een baan bij de secretarie te sollici teren. Hij werd daarop 27 januari 1916 tot klerk benoemd, hetgeen de start is geworden voor een mooie loopbaan, welke na diverse promoties resulteerde in zijn benoeming tot referendaris en chef van algemene zaken. Voorts was hij waarne mend gemeentesecretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand, in welke functie hij ongeveer duizend huwelijken voltrok. Op grond van zijn vele verdiensten werd de overledene ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum onderscheiden met het ridderkruis in de orde van Oranje- Nassau, waarvan de versierselen hem nog door burgemeester mr. M. M. Kwint wer den opgespeld. De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag 12 november op de begraafplaats „Westefveld", na aankomst van trein 14.58 uur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5