Het complot voor de moord op Martin Luther King (II) Canadese vrouw vertelt van haar ontmoeting met Eric DE LEVENSGESCHIEDENIS VAN JAMES EARL RAY of 'ft zetel md Bonaparte 2140 Met een dimmer kunt u de lamp nu wat lager draaien rH0E IS HET ONTSTAAN?^ J VOLKSMUZIEK Door William Bradford Hu ie Vier jaar en t.b.r. voor ontucht en moordpoging "Sikalon tapijt „Van Ouds 't Roomhuys" BRILJANT en DIAMANT PLATENHUIS PASTOR VRIJDAG 8 NOVEMBER 1968 9 JffVrfS ft it A ADVERTENTIE interieurs ONOPVALLEND ADRES VROUW ERIG NORMAAL V4 4* RISICO KEIJZER TAPIJT KAMERBREED v.a. I p.mf Dit woord MART AANHALIG Dit woord GEGADIGDE TERSLUIKS UIT ALLE LANDEN Barteljorisstraat 42 Telefoon 15158 Kort nieuws WASHINGTON Gewone burgers, die nooit in de gevangenis hebben gezeten en nooit voortvluchtig geweest zijn, kunnen zich misschien de hachelijke situatie van een voortvluchtige als de vermoedelijke moorde naar van dr. King, Ray, zonder geld en zonder papieren, in de huidige door computers beheerste maatschappij, moeilijk indenken. Wat voor baan zoudt u krijgen, hoeveel geld zoudt u kunnen verdienen, als u zich plotseling moederziel alleen in een grote stad bevond, niet in staat een vorig adres te noemen, niet in staat een vorige werkgever op te geven, niet in staat een burger te noemen die wil verklaren dat hij u kent, zonder een ver zekeringsbewijs, zonder geboortebewijs of rijbewijs en niet in staat één document aan te vragen? k In de miljoenen woorden die over James Earl Ray zijn gepubliceerd wordt altijd gezegd dat hij niet werken wilde. Iedereen heeft gehoord dat James Earl Ray een cursus voor barkeeper volgde in Los Angels en dat zijn leraar hem vlug van begrip vond en dat hij daarna twee banen als barkeeper weigerde. Ray geloofde dat geen enkele werkgever in Californië een barkeeper in dienst kon nemen zonder dat hij door de politie was gekeurd. En Ray heette daar Eric S. Galt een naam waarvoor hij geen verzekerings nummer had en ook niet durfde aanvra gen. Hij volgde een cursus voor bar keeper niet in de hoop in Californië een baan te vinden of ergens anders in de Verenigde Staten, maar in de hoop in Brazilië te kunnen werken als hij een Canadees paspoort zou kunnen krijgen en Brazilië zou kunnen bereiken. In Los Angeles zette Ray een adver tentie in de Times voor een baan als „keukenbediende". Hij kreeg drie goede banen aangeboden, maar kon ze geen van drieën aannemen omdat al die werkge vers om referenties vroegen en een kaart van de sociale verzekeringsbank. Ze wa ren niet zo goed van vertrouwen als me vrouw Klingeman. Ray is bespottelijk gemaakt om de be zoeken die hij aan vrijgezellenclubs bracht en om zijn advertenties in vrijgezellen- bladen. Er werd gesuggereerd dat hij goedkoop maatschappelijk en seksueel contact zocht of dat hij plannen beraamde om vrouwen te beroven. Dat is niet waar. Tot Ray voor de tweede keer. op 6 april 1968, twee dagen na de moord op ds. King, Canada bereikte, verkeerde hij in de foute veronderstelling dat hij, om een Canadees paspoort te verkrijgen, een Ca nadees burger moest kennen die zou wil len verklaren dat hij Ray, natuurlijk on der een andere naam, al twee jaar kende. Door zich aan te sluiten bij vrij gezel - lenverenigingen, zocht Ray een vrouw die misschien een familielid in Canada had en die hij zover zou kunnen ompra ten, dat dat familielid voor hem een valse getuigenis zou willen afleggen. Hij adverteerde alleen in een tijd schrift als hij wist dat het ook in Canada circuleerde. En Ray hoopte dat een een zame Canadese vrouw op zo'n oproep zou antwoorden, waarna hij haar eerst per post wilde bewerken, vervolgens een bezoek wilde brengen en haar dan zou overhalen te fungeren als de vriendin door wie hij een Canadees paspoort zou kunnen bemachtigen. Niets irriteert Ray zo erg in zijn cel in Memphis, als de veronderstelling dat zijn belangstelling voor vrijgezellenclubs, ro mantisch, sociaal of seksueel zou zijn ge weest. Hij beweert dat hij alleen een een zame vluchteling was op zoek naar pa pieren. Nadat Ray zijn baan bij het Indian Trail Restaurant had opgezegd, besloot hij een paar dagen naar zijn geboortestreek terug te keren voor hij naar Canada ver trok. Hij schrijft hierover: „Behalve de 450 dollar en de oude ADVERTENTIE of uw gehele interieurBij Terstal kunt u terecht. Bij Terstal ontvangt u ad viezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Bent u geïnteresseerd, kom dan eens praten over uw 'eigen' interieur. lid distribuantenvereniging goed wonen Wagenweg 1 en 15\ Haarlem 023-12816 voor de deur parkeren. Chrysler had ik niet veel bezittingen. Wat kleren, een sportjasje en een paar broeken. Onderweg naar Oost-St. Louis kreeg ik autopech, maar ik kwam er toch. Ik verkocht de wagen voor vijftig dollar en kocht een rode Plymouth '62 voor 200 dollar. U kunt controleren waar ik de auto kocht: van een handelaar in Main Street, als je Oost-St. Louis uitgaat in de richting Belleville. De garage is aan de linkerkant van Main Street, als je naar het oosten rijdt. Ik gebruikte de naam Rayn voor de autopapieren. Ik lo geerde een nacht bij de vriend die me naar Edwardsville had gebracht toen ik ontsnapt was. Ik blee.f een dag of zes, zeven in Quincy en hier zijn de namen van twee mannen die u kunt bezoeken, maar schrijft niet over hen anders worden ze gearresteerd omdat ze me onderdak ga ven. Ik wil u alleen bewijzen dat ik vrienden heb die me mijn hele leven lang gekend hebben. En die me graag mogen! Van Quincy ging ik terug naar Chica go om mijn laatste cheque van het Indian Trail Restaurant af te halen. De cheque was gestuurd naar een postbus die ik in het postkantoor in Winnetka had. Toen ging ik weer naar Oost-St. Louis en bleef daar een paar dagen. Ik vertelde aan nie mand naar welk land ik ging. Op het al lerlaatst nam ik nog een nieuwe '38 pistool van een vriend over, maar ik be taalde hem toen niet. Ik had te weinig geld. Na Oost-St. Louis reisde ik verder naar Montreal. IEDEREEN die Ray heeft gezien is het erover eens dat hij vrijwel nergens op zou vallen. Daardoor kon hij achter het stuur van zijn gedeukte rode Plymouth onopgemerkt reizen tussen de toeristen die naar de Expo trokken. Hij was blootshoofds en zijn zwarte haar was iets langer dan normaal geknipt haar. Hij droeg geen bril. Hij was 39 jaar, maar kon ook op 35 geschat worden. Hij is 1.80 m lang en woog toen 165 pond. Zijn gezicht was smaller dan nu. Daardoor leek zijn neus spits. Hij droeg een licht blauw sporthemd, een donkere broek en in z'n zakken had hij ongeveer 280 dol lar en het pistool. Onderweg probeerde hij een nieuwe naam te bedenken. Hij vertelt hierover: „Ik had al wel tien verschillende na men gebruikt maar het is altijd moeilijk een nieuwe te bedenken. Ik kan me niet permitteren een gemakkelijke naam, zo iets als Smith of Brown of Jones te kie zen, omdat ik die misschien zou verge ten als me plotseling werd gevraagd wie ik was. Ik moet een ongewone naam heb ben, die goed in m'n herinnering blijft hangen en dan weet ik het altijd precies. Hij koos de naam Eric S. Galt en om dat er een echte Eric S. Galt in Toronto bestaat, werd wel verondersteld dat Ray die naam ergens heeft zien staan. Tussen Windsor en Toronto kwam hij in de buurt van de stad Galt, en hij zegt dat hij Galt koos toen hij een wegwijzer naar die stad passeerde. Hij beweert dat hij de naam Eric koos omdat hij beslist iets anders dan een gewone voornaam wilde In elk geval werd John L. Rayns op het moment dat hij op 16 juli in een motel in Toronto arriveerde, Eric. S. Galt. Op 17 juli schreef hij onder de naam Galt in een motel in Dorion in en ook in Montreal op 18 juli, toen hij een huur contract voor zes maanden tekende voor een kamer. De huur bedreog 75 dollar per maand en hij betaalde de eerste en de laatste maand huur vooruit, een be drag van 150 dollar. Hij schrijft: Ik vond het adres waar hij gewoond had en liet een fotokopie van het door hem ondertekende huurcontract maken. Hij was het huisnummer en de naam ver geten, maar zijn plattegrond bleek juist Notre Dame in de oost-west-boulevard die vele huizenblokken ver langs de noorde lijke oever van de St. Lawrence loopt Ongeveer bij blok 2500 in oostelijke rich ting, staan er goedkope pensions, opslag plaatsen en fabrieken De har-k is een huurkazerne van drie verdiepingen met 57 kamers. Er hangt een bord waarop staat: „Welkom Amerikaanse en Canade se artiesten". Het huis ligt tegenover een textielfa briek katoenen garens en stoffen die dag en nacht raast. Misschien werd Ray met zijn Zuidamerikaanse ambities aangetrokken door een nachtclub, de Acapulco, die nu gesloten is, op de bene denverdieping van de har-k., door het veel belovende „Acapuclo-dansers" met sombrero's en felgekleurde omslagdoeken in opvallende geel en rode neonlichten, die nu niet meer branden. Een reisbureau adviseert hem een van de mooiste plekjes op aarde: het „mooiste vakantieverblijf van de Laurentian Mountain" „weergaloos en wereldbe roemd" Gray Rocks Inn, aan Lake Qui- met, een oord dat duizenden Canadese en Amerikaanse vakantiegangers kennen. Ray betaalde na bij 'n overval 800 dollar buit te hebben gemaakt het reisbureau 153 dollar, de minimumprijs voor een eenpersooonskamer met pension voor een week. Op maandag 31 juli pakte hij zijn nieuwe kleren in de gedeukte rode Ply mouth en vertrok. IN GRAY ROCKS vond hij een vrouw. Ray vertelde me over haar. Hij wilde dat ik haar opzocht en dat ze me alles over hem vertelde. Dat deed ik. Ze woont in Ottawa en werkt voor de Canadese re gering. Toen ik in Ottawa aankwam, belde ik haar op. Ik neem aan dat ze schrok. Een vreemde mannenstem die een afspraak met haar wilde maken voor een vertrou welijk gesprek over een man die ze onge veer een jaar geleden ontmoet had. Ik vermoedde dat ze de Galt-Ray verhalen gelezen had, bang was geworden en nu probeerde geheim te houden dat ze de als moordenaar van dr. King beschuldig de vroeger gekend had. Haar stem klonk onzeker. Ze zei: „U zult de verkeerde voor hebben. Ik begrijp niet waar u het over hebt. Waarom zouden we dan een afspraak maken?" ,,U hoeft nergens bang voor te zijn", zei ik. „U hebt van mij geen kwaad te vrezen. Maar het is heel belangrijk dat u me alles vertelt wat u weet over ben man die al veel publiciteit gehad heeft". „U bedoelt een man Een man die ik vorig jaar zomer in Gray Rocks heb ontmoet?" „Precies", zei ik „En wees niet bang. Niemand in de Verenigde Staten kent uw naam behalve hij en ik en zijn advocaten. En ik zal ervoor zorgen dat het zo blijft". Aarzelend zei ze dat zij wel een af spraak voor de lunch met me wilde ma ken. Ik vertelde haar hoe ze miy kon herkennen. Toen ze in mijn auto stapte, was ik stomverbaasd. Van de duizenden vrou wen die voor de Canadese regering wer ken, moet zij een van de aantrekkelijkste zijn. Niet in de zin van een opgepoetste sexpop, maar als een beschaafde, gevoe lige, bekwame, smaakvol geklede en ge kapte vrouw van rijpere leeftijd. „U zult wel begrijpen hoe bang ik ben", zei ze. „En hoe bang ik was toen ik in april hoorde wat er met Eric Galt is ge beurd. Ik ben gescheiden, maar ik heb een paar schatten van kinderen voor wie ik zorg. „Ik zal u vertellen wat ik weet", zei ze. „Ik schaam me nergens over. Ik ben al leen bang voor mijn kinderen en voor mijn baan. Ik heb heel verantwoordelijk werk." „U moet er wel bij denken", zei ze, „dat ik aan hem denk als aan Eric. Het vorig jaar was ik pas gescheiden, na ja renlange moeilijkheden met een agressie ve man. Een vriendin en ik reden voor een lang weekend naar Gray Rock om daar naar autoraces te gaan kijken. Wij logeerden niet in Gray Rocks maar in een goedkoper plaatsje, in St. Jovite. Wij gingen die zondag naar de wedstrij den. Dat duurde uren met allerlei mannen die probeerden zelfmoord te plegen, 't Was geweldig opwindend, 's Avonds was er veel te doen en te feesten en na tuurlijk waren we ook van plan wat te drinken en te gaan dansen en veel men sen te ontmoeten. „We begonnen de avond in de lounge van de Gray Rocks Inn. Het was er heel druk en er werd gedanst en aan een ta feltje zat een man alleen. Hij was keurig netjes gekleed en leek wat verlegen. Ik denk dat die verlegenheid ons aantrok. Mijn vriendin zei: „Laten we bij die man gaan zitten." We deden het, bestelden iets en probeerden een gesprek aan te kno pen." „Dus hij heeft u niet opgepikt? 't Ging andersom?" „Ja, zo zou u het kunnen stellen. Maar opppikken is het woord niet, het was een vriendschappelijke ontmoeting zoals dat altijd gaat bij dergelijke gelegenheden. We hadden ook niet gedacht dat we de hele avond bij elkaar zouden blijven. Maar Eric was een aardige man. Hij was helemaal niet brutaal. Hij luisterde naar ons en zei niet zoveel. Hij was heel be scheiden. De andere mannen waren juist heel agressief, ze probeerden ons aan te halen en in hun auto mee te nemen naar hun kamer. Eric was helemaal niet zo. Hij was niet luidruchtig. Hij was royaal, maar hij smeet niet met geld en hij drong zich niet op." Ze vervolgde: „Ik heb hem nog eens in Montreal ontmoet en toen weer in Otta wa. Hij is volkomen normaal. En wat mij betreft zeer complimenteus". De twee vrouwen waren van plan om op de terugweg van Gray Rocks naar Ottawa een bezoek te brengen aan de Expo in Montreal. Toen Ray maandag ochtend 7 augustus uit Gray Rocks ver trok, vertelde hij hun dat hij geen adres in Montreal had en dat hij zich moest haasten voor de afspraak met zijn broer maar dat hij een appartement zou nemen en hen zou bellen, zodat ze 's nachts bij hem zouden kunnen logeren. In de namid dag belde hij, gaf hun het Notre Dame adres en daar reden ze naar toe. „Ik was die avond maar kort met Eric alleen", vertelde ze. „We gingen met ons drieën naar de Acapulco Club en ik pro beerde Eric de Zuidamerikaanse dansen te leren. Hij nam het veel te ernstig op. maakte zich zelfs zorgen. Toen zei hij dat hij naar Ottawa wilde komen om een ernstige zaak met me te bespreken. We sliepen die nacht idioot. Hij had gepro beerd nog een kamer erbij te huren maar dat was niet gelukt. Dus sliepen we met zijn drieën op zijn bed in zijn kamertje. Het was lang geen Gray Rocks: het was er vies en alles was versleten en Erich schaamde zich ervoor. Toen ik de volgende dag weg ging, zei hij dat hij me zou bellen en hij zei weer dat hij naar Ottawa wilde komen om en ern stige kwestie te bespreken. Hij deed heel serieus". Van 8 augustus tot 18 augustus had Ray minstens vijf gesprekken met Raoul in de Neptune Tavern. En Raoul deed hem het volgende voorstel: 1. Ray zou Raoul op maandag 21 augus tus om 3 uur ontmoeten op het station van Windsor. 2. Ray zou vanuit Windsor verschillende keren voor Raoul de grens 800 over steken naar Detroit, dan eens over de brug en dan weer door de tunnel. Hij zou pakjes vervoeren die verstopt moes ten worden in zijn oude rode Plymouth. 3. Daarna zou Ray de Plymouth verko pen en met de trein of de bus naar Birmingham (Alabama) gaan. Daar moest Ray wachten, geen risico's ne men, geen overvallen plegen en op na dere instructies per aangetekende brief wachten. 4. Raoul zou de „kosten van levensonder houd" betalen en ook naar Birming ham komen en voor Ray een „geschik te wagen" kopen. 5. Na enkele weken of maanden en na wat gezamenlijke activiteiten zou Raoul 12.000 dollar aan Ray betalen en hem een paspoort en andere papieren verschaffen en hem helpen om „ergens anders in de wereld" terecht te ko men. 6. Ray mocht geen vragen stellen. (Ray vertelde me: „Elke keer als ik Raoul iets wilde vragen zei hij dat hij me niet betaalde voor het stellen van vra gen"). Toch vertelde Raoul aan Ray dat hij (Raoul) enige tijd in New Orleans had gezeten en hij gaf Ray een tele- iMVA M X - i -- t 4' 'i' I? 1 ADVERTENTIE Voor dit ipeekend de veelgeprezen REEWILDSCHOTELS RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Tel. 52701 Selle de Chevreuil a la grand Veneur Reerug voor 2-4-6 of meer personen jagermeestersaus kastanjepuree en bessen gelei 13.- p.p. Medaillon de Chevreuil Reebiefstuk met wildsaus kastanje- puree en preiselberen. 10.- Civet de Chevreuil Reevlees ragoü met crèmesaus waar in champignons. Puree en appelmoes ƒ8.50 A la carte restaurant en menu's vanaf 7.50. Reserveer tijdig!!!!!! WMt. James Earl Ray, alias Eric Galt. foonnummer in New Orleans. Ray schreef me: „IK WIST NIET wat ik moest doen. Als ik Raouls voorstel aannam, moest ik terug naar de V.S. en dan riskeerde ik de Missouri gevangenis. Dat wilde ik tot geen prijs. Ik had gezworen dat ik nooit terug zou gaan. Maar ik raakte weer in geldgebrek en ik wilde niet nog eens een overval in Canada riskeren. Ik kon geen schip krijgen. Ik kon niet aan papieren ko men. Daarom zei ik tegen Raoul dat ik akkoord ging en dat ik hem in Wind sor zou ontmoeten. Maar ik wist toen nog niet zeker of ik het wel zou doen. De vrouw in Ottawa scheen op me gesteld te zijn. Ze was mijn laatste kans Ik had in' Montreal geen tijd gehad om met haar te praten over het paspoort. Daarom ging ik naar Ottawa om haar iets over mezelf te ver tellen en als zij me aan een paspoort zou willen helpen kon ik mij niet aan de af spraak met Raoul houden". „Ja, hij kwam inderdaad", vertelde ze. „Hij had telefonisch contact gehouden en 19 augustus kwam hij hier. Hij logeerde in een motel aan dé Montreal Road. Maar hij had geen auto. We gebruikten mijn wa gen en ik reed hem wat rond en ik toon de hem de bezienswaardigheden. Maar hij had zorgen". ADVERTENTIE HOFJUWELIERS opgericht 1800 Anegang 13-15 tel. 10574 -12475 Gr. Houtstraat 165 Fraaie collectie broches, ringen en chokers, in antieke en moderne zet ting. Wij geven gaarne deskundig advies bij uw aankoop. GRONINGEN De rechtbank in Gro ningen heeft vanmorgen een 34-jarige Groningse fabrieksarbeider veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering, wegens ontucht met zijn 6-jarig nichtje en poging tot moord. De officier van Justitie had de maximum straf, namelijk twaalf jaar en terbeschik kingstelling gevorderd. In maart had de Groninger zijn nichtje meegenomen naar zijn woning en daar ontucht met haar gepleegd. Hij herhaalde zijn daad in de „Appèlbergen", waarna hij het kind trachtte te wurgen. Hij liet het kind daar achter., Toen de Groninger hoorde dat het meisje toch nog leefde nam hij de vlucht, maar werd kort daarop gearresteerd. ADVERTENTIE POSTBUS 39 - HILVERSUM (Van een medewerker) ROTTERDAM. De gloeilamp heeft een nadeel vergeleken bij de oliepit of het gaskonsje van weleer. De beperkte brandduur? Ja, daar dachten we nu niet aan en dat gebrek zit trouwens niet in de aard van de lamp maar van de com merciële calculatie. Het is technisch geen probleem, gloeilampen met een veel lan- Men vraagt of het toelaatbaar is dat tegenwoordig behalve markt ook mart wordt geschreven, in het bijzonder ter aanduiding van een bepaald soort win kels. Wanneer men de geschiedenis van het woord markt nagaat, blijkt dat de k er wel degelijk in hoort. De La tijnse vorm waarop het woord terug gaat, luidt mercatus: handel. Een mer cator was een koopman. Maar reeds in het Middelnederlands komt naast marcte en markte de vorm mart voor en dat is heel begrijpelijk, want dat is in Holland in de spreektaal de gewone vorm. Alleen komt het niet vaak voor dat de schrijftaal de gesproken vorm overneemt. Dat gebeurde wèl in een woord als kermis dat vroeger kerkmis werd geschreven en nu dus in mart. Men noemt iemand aanhalig als hij door liefkozingen uiting geeft aan zijn genegenheid of verlangen. Het werk woord dat bij aanhalig hoort, luidt aanhalen. Letterlijk betekent dat: naar zich toehalen en vandaar: uitlokken, zich op de hals halen. Men zegt bij voorbeeld: Je hebt wat aangehaald met zoveel uitnodigingen. Ook kan men iemands woorden aanhalen, dat wil zeggen: citeren. Maar in het bijzonder wordt het werkwoord toch gebruikt voor: iemands omgang, zijn vertrou wen, zijn liefde zoeken door hem min zaam te bejegenen, door lief tegen hem te zijn. Men zegt het ook over dieren en bedoelt er dan kortweg: strelen mee. Vroeger werd aanhalen ook gebruikt voor: goederen in beslag nemen waarvoor belasting verschul digd was. Een gedicht van Van Lennep over een smokkelaar heet De Aan haling. Een gegadigde is een belangstellende of belanghebbende, maar eigenlijk is het iemand die ergens gading in heeft. Het woord luidde vroeger dan ook te recht: gegadingde, maar die vorm komt niet meer voor. Gading nu is een woord dat verwant is met een oud werkwoord gaden en dat hoort weer bij het zelfstandige naamwoord gide, een deftig woord voor echtgenote en hetzelfde als gaai en gaaike in vogel namen. Gaden betekende: paren en ga ding is dus: paring, behagen, neiging, lust en dan ook: kooplust. Vandaar dat gegadigden vooral gebruikt wordt voor hen die neiging hebben iets te kopen of te pachten, in te schrijven voor een bepaald werk of te dingen naar een betrekking. Meestal gebruikt men de meervoudsvorm Onder tersluiks verstaat men: heime lijk, in het verborgen. Het is een bij woord dat gevormd is door koppeling van ter (uit te der) met de verbogen naamval sluik en de zogenaamde bij woordelijke s. Stuiken is een oud werkwoord dat niet meer gebruikt wordt en vervangen is door smok kelen. Eigenlijk betekende sluiken: met list bemachtigen. In plaats van ter sluiks zei men vroeger ook wel: sluiks- gewijs. De werkwoorden sluiken en smokkelen betekenen allebei -..or- spronkelijk: sluipen, zich langzaam en voorzichtig voortbewegen. Verwant zijn het Engelse slug dat zowel: naakte slak als: luiaard betekent en het in de zes tiende eeuw gewone bijvoeglijke naam woord sluik: slap, niet flink dat wij alleen nog kennen in sluik haar. ger levensduur te maken. Vroegere lam pen gingen dan ook inderdaad langer mee, net als vroegere nylonkonsen. Maar geen enkele gloeilamp biedt de mogelijkheid, getemperd te worden. Daar zijn speciale installaties voor nodig, zoals die in theaters worden ge bruikt. In de schouwburgzaal gaan de lampen niet pits aan, pats uit. Daar wor den ze geleidelijk aan en uit gedraaid. Sinds kort echter bestaat een regelaar - tje, dat naar omvang en prijs ook voor huiselijk gebruik geschikt is. De Alten burger gloeilampenregelaar is een elec- tronische dimmer op basis van halfgelei ders (thyristors) in speciaal-schakeling, ontstoord en gezekerd. De eisen van de ruimtevaart hebben tot de ontwikkeling van zeer compacte electronische appara ten geleid. De dimmer past in de nor male standaard-schakeldoos. Er is ook een tafelmodel. Met zo'n dimmer kan men dezelfde lamp als werkverlichting en als sfeerverlichting gebruiken, of in een slaapkamer ook tot nachtverlichting temperen. In aanslui ting op de dimmer kan bovendien een automatische regelaar worden geïnstal leerd, die voor het licht doet wat een thermostaat doet voor de verwarming. Naarmate het daglicht af- of toeneemt, wordt dan vanzelf het kunstlicht sterker of zwakker: Dat is uiteraard vooral van belang voor bedrijven en kantoren. ADVERTENTIE Oorlogspad. Volgens persberichten zouden 2.000 Cuiba-Indianen in de Columbiaan- se provincie Arauca dicht bij de Venezo laanse grens, de oorlog verklaard heb ben aan blanke kolonisten Eén kolonist zou al gedood zijn en een gewond door vergiftigde pijlen. De Cuiba's zouden de dood willen wreken van zestien van hun vermoorde stamleden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9