Turkse publiek heeft al een spotnaam voor alsmaar verliezend Fenerbahce: „FENA-BAHCE" SLECHT SPELEND JAN DE LEEUW IS TROTS OP EL HADIE Pfrommer tevreden met eerste prestaties schaatskernploeg RCH speelt bekerwedstrijd zonder Koster Fighting Mack tekende toch Spelersraad bij Cambuur Fenerbahce Engelsman fluit Ajax- Tandemtitel voor Italianen mi ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 PSV versloeg Den Bosch Hoon Mie hels niet populair rmrm Wmtm (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) HAARLEM De Engelse scheidsrech ter Jennings zal de Europacupwedstrijd Ajax-Fenerbahce woensdag leiden. Grensrechters zijn zijn landgenoten Gra ham en Baker. DEN BOSCH. PSV heeft gisteravond in het stadion De Vliert een vriendschap pelijke wedstrijd tegen FC Den Bosch met 4-2 gewonnen. Bij de rust stond PSV door een hattrick van Willy van der Kuvlen al met 3-1 voor. Er waren drieduizend toe schouwers. Mede dank zij El Hadie zit Jan de Leeuw met zijn entrainement duidelijk in de lift. „Als het even mee zit kom ik dit seizoen toch wel bij de eerste tien trai ners". Het is een bekroning voor de 43- jarige trainer, die al zo'n vijftien jaar als Ogün, teruggehaald uit de Verenigde Staten. LEEUWARDEN De Leeuwarder eer ste divisieclub Cambuur heeft het plan een spelersraad in te stellen. Het plan, dat afkomstig is van de vooratter van Cam buur. drs. A. J. Prange, behelst dat con tractspelers inspraak in het beleid krijgen. Het bestuur van de stichting Sportclub Cambüur heeft zich deze week bezig ge houden met het opstellen van een concept reglement met als basis de wet op de on dernemingsraden. Binnenkort zal met de spelers een gespiek plaatsvinden. Het is de bedoeling, dat twee spelers uit het eer ste team en één vertegenwoordiger van het B-elftal gekozen worden in de spelers raad. (Van onze correspondent) ISTANBOEL Fenerbahce be tekent „tuin van de vuurtoren". Die vuurtoren staat aan de zee van Mar mora, aan de Aziatische kant van Is- tanboel, waar de club in het begin van deze eeuw (1907) ook is opge richt en waar haar aanhang nog al tijd is geconcentreerd. Maar de Turk se voetbalkampioen speelt zijn wed strijden in het Dolmabahcestadinn aan de Europese oever van de Bos porus. Dit gemeentelijk stadion, waar voor grote uitbreidingsplannen be staan, kan nu 45.000 toeschouwers be vatten, maar als er weer valse kaar ten worden gemaakt zoals vorige ma len, dan wordt dat aantal op 27 no vember wel meer.Sinds enige jaren beschikt het over een grasmat. DWS heeft hier in 1964 nog op ver harde grond gespeeld. Het is voor Nederlandse begrippen geen gemak kelijk terrein, tamelijk hobbelig. Met wat regen wordt het al gauw spiegel glad, maar misschien moet Ajax hier toch op hopen, want Fenerbahce geldt als een „mooi-weer-club". Mooi weer is het tot nu toe voor Fener bahce niet geweest in de Turkse compe titie. Het gewone beeld daarin is dat drie Istanboelse clubs om de drie boven ste plaatsen vechten: Besiktas, de .volks- ploeg", die in 19(56 zonder succes tegen Ajax heeft gespeeld: .iet sjieke Galatasa- ray opgericht door het Frans-Turkse ly ceum wèarvan het 100 jarig iubileum juist door De Gaulle is opgeluisterd, en Fenerbahce. qua sociale „standing" daar tussen in staand. Galatasaray staat nu weer bovenaan. Besiktas volgt op de vcet maar Fenerbahce is ver afgezakt met na zeven wedstrijden nog maar één duel ge wonnen en vier doelpunten gescoord (en zeven doorgelaten). Reeds heeft het een nieuwe spotnaam gekregen: „Fena-bah- ce". Fena is het Turkse woord voor slecht. Ja, het Turkse publiek kent geen erbar men als zijn favorieten teleurstellen. Pas dan krijgt het oog voor de kwaliteiten van dé andere partij. Na de 'derby tégen' het pas gepromoveerde fstanbül jSpobf die met 3-0 werd verloren, schreef de Hurriyet de volgende dag: „Fenerbahce is stof geworden", en de Cumhuriyet vroeg vertwijfeld: „wat moesten we het Nederlandse televisieteam dat de wed strijd filmde vertellen? Dat het allemaal een grap was?" Drie-nul geldt in Turkije waar doelpunten duur zijn, als een deba cle en na de derde treffer begonnen de supporters honend te roepen: vier vier .De spelers van Fenerbahce liepen als schaduwen van zichzelf over het veld: halfspeler Yilmaz, de ster van het team, „de beste.speler van Europa" vol gens zijn aanbidders, maar niet bang voor een vuiligheidje en ook nu weer ver antwoordelijk voor de strafschop die tot het derde doelpunt leidde; aanvoerder en middenvoor („Cantrfor") Nedim, na zijn „wilde jaren" wat bezonkener geworden, rechtervleugelspeler Ogün, na zijn schit terend spel tegen Manchester City weer haastig uit de Verenigde Staten waarheen hij reeds was getransfereerd terugge haald, Aptoellah de snelle linksbuiten, wie het echter aan conditie ontbreekt, maker van het winnende doelpunt tegen Manchester City; Nunweiler, het „monu ment van ernst", vóór dit seizoen uit Roemenië aangekocht. De enige van wie nog wat uitging was de sympathieke rechtsback Sükrü die Keizer zal moeten houden, een „Turkse Suurbier", zeer snel, verdedigend en aanvallend. Nu was het waar dat drie andere essen tiële spelers ontbraken (worden zij ge spaard?). Doelman Yavuz (die geen van de drie doelpunten had kunnen verhinde ren), de zeer Germaans uitziende binnen- speler Levend en de linksbuiten Can. die ook voor Fiorentina heeft gespeeld. Can betekent „ziel" en hij wordt ook wel de ziel van de Fenerbahce-voorhoede ge noemd. Maar de malaisestemming was er niet minder om. Ik had aanvoerder Nedim, één van de weinigen die de wedstrijd tegen DWS in het Amsterdams Olympisch stadion nog hebben meege maakt (het was toen het Turkse publiek, niet het team dat zich zo te buiten ging) nog willen vragen of hij erg opziet tegen de nieuwe gang naar ons land. En de kleine Sükrü, hoe hij dacht over de wed strijd tegen Ajax dat hem. naar verluidt, wel zou willen overnemen, ware het niet dat hij zijn dienstplicht hier nog niet heeft verricht. Maar de stemming was er niet naar na die smadelijke afgang on der het gehoon en de voetzoekers van het publiek. Coach Molnar echter is, (anders dan zijn collega Michels, die incognito op de tribune zat en niet populair is geworden bij de Turkse sportjournalisten, die hem toch in de gaten kregen) altijd wel bereid tot praten, relaxed en niet uit het veld geslagen. Voor het volkomen falen van zijn ploeg wist hij geen verklaring. De afwezigheid van de drie topspelers aan vaardde hij niet als excuus. En een week later vorige week zondag was het weer mis. Nu werd met 1-2 van PTT ver loren. Wat het Turkse publiek betreft, dat begint al aardig wat nieuwe eenlettergre pige woorden aan zijn (daaraan toch al zo rijke) vocabulaire toe te voegen: Bals Aanvoerder Nedim staat het huilen nader dan het lachen. Hij zal er welicht in Amsterdam niet bij zijn. Groot, Pronk, Swart en vooral Cruyff, voor wiens naam men eerst diep adem haalt en dat niet alleen omdat de ui hier praktisch niet uit te spreken is. Officials van Fenerbahce zeggen, dat zij vooral bang zijn voor het Nederlandse publeik. „Het Engelse publiek is een sfinx. Het Nederlandse is daarbij vergeleken een wilde horde," schrijft Myslim Bagcilar, bijgenaamd de „transfer-koning", in het clubblad van Fenerbahce. „Gelukkig kun nen we ook nog rekenen op 3 a 5 duizend Turkse toeschouwers in Amsterdam Fenerbahce aanvaardt de tocht naar Nederland morgen met meer optimisme dan enige dagen tevoren kon worden ver wacht, nadat de club afgelopen zondag door een 2-1 nederlaag tegen het postelf- tal PTT van Ankara was afgezakt tot de op een na laatste plaats, gevaarlijk dicht bij de hekkensluiter, die de merkwaardi ge naam Suiker-Sport draagt. Diezelfde zondagavond immers flikkerde er alweer iets van hoop op toen de debacle van Ajax tegen Twente bekend werd. Boven dien, afgelopen woensdag scoorden de Istanboelse geelblauwen tegen hun vaste sparring-partner Vasas uit Hongarije met 7 internationals, bijna evenveel goals als in al hun voorgaande zeven wedstrij den. Het werd 3-2, na een 3-0 ruststand en dat was juist wat de hier zwaar aan gevochten „technisch directeur" Mol nar nodig had om zijn zelfverzekerheid te hervinden: „ja, tegen buitenlandse teams spelen wij altijd onze beste wedstrijden" Het is op het ogenblik nog lang niet ze ker of aanvoerder-spitsspeler Nedim, die ziek is, morgen mee zal kunnen gaan. Zo niet, dan zal de oudgediende Seref, die tegen Vasas een puike wedstrijd speelde, hem vervangen. Enkele dagen na terugkeer uit Amsterdam wacht Fe nerbahce de belangrijke Istanboelse der by tegen Galatasaray. Direct na de wed strijd in Amsterdam verdwijnt men weer in een trainingskamp. (Van onze correspondent) HEERENVEEN. Schaatscoach Leen Pfommer van de herenkernploeg is al in mei begonnen met zijn beslist niet gemakkelijke taak en gistermorgen stond hij voor het eerst met „zijn" jongens, waarvan Ard Schenk, Peter Nottet, Jorit Jorristsma (belangrijke tentamens en exa mens), Ab Krook (blessure) en Eddie Verheyen (onderwijzer) ontbraken, op 't fraaie ijs van Thialf in Heerenveen. Hier reden de kernploegen dames en heren hun eerst „proefwedstrijden" en de nieu we coach toonde zich na afloop alleszins tevreden. „We zitten in de opbouwperi- ode", zei hij, „en de tijden zijn nog hele maal niet belangrijk. Wel belangrijk is de manier, waarop wordt gereden. Jullie hebben aan Kees Verkerk kunnen zien, (Van onze sportredactie) HAARLEM. RCH speelt de beker wedstrijd tegen Helmond Sport zondag in de opstelling, waarmee aan het begin van de competitie het meeste succes werd geboekt. Dit betekent, dat Koster het veld heeft moeten ruimen om Hen- driksen weer in de achterste vier in te passen. De opstelling van de Racing is: Bes; Driessen, Hendriksen, Villerius, Croes; Schipper en Oldenziel; Smit, Pas, De Goede en Meijer. Tegenstander Helmond Sport komt naar Heemstede met Renders in de laat ste vier en Van Wissen op het midden veld als geduchte routiniers. In de voor hoede werd een wijziging aangebracht in vergelijking met de laatste weken. Van de Kerkhof, eens bij Sparta gezakt voor zijn eredivisieexamen, is vervangen door Oomens, een speler, die bij GVAV niet rijp bleek voor de eredivisie. De opstelling van Helmond Sport is: Hen driks; Chatrou, Van de Boogaard, Dael- mans en Renders; Van Wissen en Van Melis; Oomens, Van de Berk, Kreekels en Van Berloo. RCH is de enige van de vier ploegen uit het betaalde voetbal, die Kennemer- land rijk is, die nog in de bekerstrijd meespeelt. Haarlem en Telstar spelen morgen oefenwedstrijden. Haarlem é,aat naar Gooiland, Telstar naar De Graaf schap. (Van onze sportredactie) HAARLEMMERMEER „Er is een vergeten paard in Nederland", vindt Jan de Leeuw, „dat is El Hadie". De kleine vijfjarige hengst wordt miskend. Toch is hij de vedette van De Leeuws riante en trainement in de Haarlemmermeer. De trots ook van Jan de Leeuw. „Hij is de beste Nederlandse hengst van zijn jaar gang. De meeste vijfjarigen beginnen nu pas wat te maken. El Hadie heeft ai bijna zeventig mille bij elkaar gelopen". Het overgrote deel vijftig mille verdien de de afstammeling van Quicksilver S zijn moeder was een zuster van de be roemde draver voor zijn eigenaar in de anderhalf jaar dat hij aan de zorgen van De Leeuw is toevertrouwd. Geen wonder dus dat Jan de Leeuw uitbundig de lof trompet steekt over zijn crack. „Hij heeft alles. Hij heeft speed, hij heeft stoom. Correcte benen en een eerlijk karakter. Hij is fantastisch in zijn werk. Werkelijk, hij heeft alles mee. Het is een tophengst". De prestaties van El Hadie waren er naar. „Een paar weken geleden klopte hij Du- chesse Mac en als je zag hoe hij vorige week van Royal Hanover wegliep. Hij is weer in vorm". rijder actief is, maar pas twee jaar 2ijn vergunning als publiektrainer heeft. In die tijd heeft Jan de Leeuw problemen gekend die nu tot het verleden behoren. „Ik kan er van eten". Dat is niet altijd zo geweest. In de beginperiode met een paar paardjes moest hij er 's morgens een broodwijk bijnemen. Dat is nu niet meer nodig, al blijven er moeilijkheden genoeg als klein entrainement. „Je moet tegen de groten opboksen. De eigenaars gaan eerst naar de groten toe. Als het bij een Wagenaar of Van Dooyeweerd niet lukt, komen ze bij de kleine". Jan de Leeuw heeft dank zij zijn ver mogen om met zulke paarden toch nog prestaties te boeken paarden als Woud- nip en Witvoet, die binnen een maand nadat hij was uitgereden en bij hem was weggehaald uit heimwee stierf, zijn daar sprekende voorbeelden van het ver trouwen van de eigenaars langzaam ge wonnen. „Nu ze vertrouwen in mij heb ben, brengen ze ook hun goede paarden". Een van die eigenaars, de heer Visser: „Het is onbegrijpelijk wat hij met die paarden doet. Hij krijgt er hier, die zijn helemaal gek. Paarden, die niemand heb ben wil omdat ze het niet aandurven. Hij rijdt er prijzen mee". Jan de Leeuw: „Ja. vroeger noemden ze me wel de „doper". Ze begrepen het niet, dat ik met die paarden won. Ze dachten dat ik ze doping toediende". Maar De Leeuw heeft een uitgesproken mening over doping. „Als je je paarden zoiets toedient ben je geen liefheDber. Dan is het ook geen sport meer. Ik ben maar een leek in die dingen, maar ik ge loof er niet in dat trainers dat doen. Je weet toch dat je altijd kans hebt dat je de speekselbox in moet". De „onbegrijpelijk sterke" El Hadie blijkt een onrustig poseur voor de foto graaf. Alleen op de fraaie oefenbaan van 1100 meter, behorend bij het riant aan doende complex dat De Leeuw dank zij de medewerking van de gemeente betrok in plaats van zijn gebrekkige behuizing in Zwanenburg, voelt El Hadie zich in zijn element. De Leeuw: „Het was na drie jaar al een knap paard. Ik was er niet eens zo gelukkig mee toen ik hem kreeg. Als het niet gelukt was, hadden ze ge zegd: kijk nou eens wat een koekebak- ker". Jan de Leeuw overwon de pro blemen. „Toen ik hem kreeg had hij al een tijdje niets meer gedaan. Hij wou nooit weglopen. Nou gaat het prima. Hij wordt ook wat ouder, hij krijgt meer verstand". f El Hadie geniet op het ogenblik meer vertrouwen dan ooit. Dat was nog maar kort geleden heel anders. „We wilden hem laten keuren als dekhengst. Hij werd afgekeurd op zijn prestaties, 's Avonds won hij de Matadorenprijs. We laten hem nu opnieuw keuren". Het zou uiterst vreemd zijn dat El Hadie om dezelfde reden zou worden afgekeurd. De Leeuw „Er hebben al heel wat insiders gezegd dat ze graag een paar merries zouden geven". Nico Goebert El Hadie met trainer-rijder Jan de Leeuw op de sulky op de trainings- baan in de Haarlemmermeer. (Foto Hans Warnars). dat die lekker ging. Wij staan nu pas veertien dagen op het ijs. na de hele zomer al in Overveen te hebben getraind. Dit hier was de eerste start die ze maakten". Even later: „Er zijn helemaal geen problemen met de jongens", maar zo vervolgde hij lachend: „Die problemen zullen beslist nog wel komen, daar ben ik overigens niet bang voor. Ik vind dit allemaal een uitdaging, die ik graag heb aangenomen, omdat ik er zelf nu een maal veel plezier in heb". Pfrommer, sportofficier bij de KMA in Breda heeft zijn goede humeur beslist nog niet ver loren en hij maakt ook niet de indruk dat dit gauw zal gebeuren. De vroegere coach van Jan Bols, die nu de landelijke top onder zijn hoede heeft, vindt dat hij niet ontevreden hoeft te zijn. Op 11 en 12 januari als op Thialf in Heerenveen de Nederlandse kampioen schappen worden gehouden, moet voor de jongens de top zijn bereikt. „Wie dan faalt, is verder voor dit seizoen verloren. Iedereen krijgt volop zijn kans en als een ander, bijvoorbeeld Frits Barteling, dan derde wordt, net als het vorige jaar Jan Bols, dan komt hij er natuurlijk bij". Bij de selectiewedstrijden zal er geen dwang zijn. Bovendien zal de ploeg, die uiteindelijk wordt uitverkoren, voor de Europese en weredkampieosnehappen - niet veel reizen. Na Inzeil (E.K.) zal men zich verder rustig voorbereiden in centraal Europa op de wereldkampioenschappen op 15 en 16 februari in Deventer en dan zal een week later de vijflandenwedstrijd in Gotenburg gereden worden, die op ver zoek van Pfrommer van 8 en 9 naar 22 en 23 februari is verschoven. Dames: 500 meter: 1. Elly van der Brom 48,2 sec, 2. Truus Dijkstra 48,3, 3. Wil Burgmeijer 48.5, 4. Ans Schut 49,2, 5. Trijnie Rep 49,9. 1000 meter: 1. Van der Brom 1.41.3, 2. Burgmeijer 1.42.1, 3. Schut 1.42.8, 4. Demming 1.44.5, 5. Dijkstra 1.45.3. Heren: 500 meter: 1. Hoekstra 43,7, 2. Verkerk 43,9, 3. Bols 44,2, 4. Te Winkel 44,8, 5. Borgers 44,8. 3.000 meter: 1. Verkerk 4.49.6, 2. Bols 4.50,4, 3. Te Winkel 4.50,7. 4. Borgers 4.58,2, 5. Eriks 5.00.9 AMSTERDAM. Fighting Mack heeft zich gistermiddag op het bondsbureau van de Nederlandse Boks Bond in Am sterdam door het tekenen van het con tract verplicht op 29 november in Rome zijn Europese titel in het weltergewicht te verdedigen. De 22-jarige Antilliaan, die bij de burgerlijke stand staat ingeschre ven als Edwin Alberto, komt dan uit te gen de Italiaanse kampioen Silvano Ber- tini. Mack, die op 14 augustus in Ligna- no Sabbiadoro de titel veroverde op Carmelo Bossi doordat de Italiaan in de negende ronde de strijd moest staken wegens een gebroken kaak, ontvangt voor het titelgevecht bijna vijfentwin tigduizend gulden. De wedstrijd over vijftien ronden wordt in het Romeinse sportpaleis gehoudert. Volgende week dinsdag bokst Mack in Parijs nog een wedstrijd over tien ronden tegen de Fransman Jean Josselin. MONTEVIDEO. De Italianen Gorini en Turrini zijn gisteravond in Montevi deo wereldkampioen op de tandem ge worden. Zij schakelden de Belgen Goens en Van Lancker uit na twee tumultueuze ritten. De Italianen begingen tijdens hun rit enkele onregelmatigheden. De jury verklaarde het protest van de Belgen die aanvankelijk weigerden hun me dailles op het podium in ontvangst te nemen niet ontvankelijk. De rit om de derde plaats tussen Japan en Uru guay had ook een chaotisch verloop. De Uruguezen wonnen, maar de Japanners protesteerden, waarna de Zuidamerika nen weer in beroep gingen tegen het pro test van Japan. De jury besloot de wed strijd tenslotte over te laten rijden, waarna de Japanners op het podium kwa men. waar zij evenals de Italianen door 10.000 toeschouwers hartstochtelijk wer den uitgejouwd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13