FILATELIE V m f m m w\ TOON EN DE mm en e i m wMk.m r (Cuu ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 Erbij 2/ *Mc LUXEMBOURG N z m m ym n 1 T+ wm Wrn A Wfc, pp fff WA Mr. E. Spanjaard Dit diertje Formule-kleurzvedstrijd LUXEMBURG. Op 5 december zal de jaarlijkse Caritas-serie in omloop worden gebracht. De zegels zijn dit maal gewijd aan gehandicapte kinde ren in het groothertoqdom. Óp de 50 c. 10 c. ziet men het revalidatie-insti- tuut H.M.C. in Cap en op de overige waarden 1.50 25 c., 2 fr. 25 c., 3 fr +50 c., 6 fr. 1 fr en 13 fr. 5 00 fr lichamelijk en geestelijk gehan dicapte kinderen De zegel van 2 fr. ?r c beelden wij af INDONESIË. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen 1968 in Mexico is een serie van vijf uitgekomen: 5 rp. gewichtheffen, tweemaal 7 50 rp. zei len. 12 rp. basketbal en 30 rp. Olympi sche toorts en duif. De zegels van 7Vi rp. zijn horizontaal samenhangend ge drukt. OOST-DUITSLAND. Het twintigja rig bestaan van de pioniersorganisatie „Ernst Thalmann" zal op 3 december worden herdacht met twee postzegels in de waarden 10 en 15 pf De zegels brengen verscheidene activiteiten van de jonge pioniers in beeld. RWANDA. Een serie van zes waar den is verschenen naar aanleiding van de Olympische Spelen 1968 in Mexico: 20 c. paardesport. 40 c. judo. 60 c. 3 schermen. 80 c. hoogspringen. 38 fr. zwemmen en 60 fr. gewichtheffen (af beelding). WEST-DUITSLAND. Voor het Inter- itionale jaar van de rechten van de mens zal 10 december een postzegel van 30 pf worden uitgegeven, waarop het symbool van de mensenrechten (vlam en krans) is voorgesteld. POLEN. Schilderijen met jachttafe relen zijn gereproduceerd op een se rie van acht waarden: 20 gr. „Ver trek voor de jacht" van W. Kossak (1857-1942)40 ar „Valkenjacht" van J. Kossak (1824-1899). 60 gr. „Wolven jacht" van A. Wierusz-Kowalski (1849- 1915), 1.50 zl. „Terugkeer met de beer" van J. Falwt (1853-1929)2.50 zl. Vossenjachtvan T Sutherland (ca. 1785-1838), 3.40 zl. „Jacht op wilde zwijnen" van F. Snijders (1579-1657) 4.50 zl. „Rustende jagers" van W G Pierow (1834-1882)8.50 zl „Leeuwen jacht in Marokko" van E Delacroix (1798-1863) De eerste dag van uitgifte is 20 november. ALBANIË. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de politicus Enver Hoxa is een serie van vier uit gekomen: 25, 35. 80 q. en 1.10 l. Ook een blok van 1.50 lek. De zegels en het blok dragen diens portret. MONTSERRAT. Binnenkort zal een serie kerstzegels van vier waarden ver krijgbaar worden gesteld, waarop re ligieuze schilderijen zijn gereprodu ceerd: 5 en 25 c „De twee drieëenhe- den" van Esteban Murillo (1617-1682) en 15 en 50 c. .De aanbidding door de koningen" van Sandro Botticelli (1444- 1510) De zegel van 50 c. beelden wij af. SPANJE Een verdere serie is uitge geven in de reeks „Ontsluiters van Amerika" (400 jaar Caracas): 40 c oude kaart van de Orinoco. 1 pta por tret van Diego de Losada. stichter van Caracas 1.50 pts. wapen van de Losa- da's, 2.50 pts. portret van Diego de Henares, medewerker van Losada en 5 pts. kaart van Caracas in 1578. MAURETANIE. Twee postzegels, bei de in de waarde 50 fr., zijn gewijd aan apostelen van de vrede: Mahatma Ghandi (1869-1948) en dr. Martin Luther King 1929-1968De zegels la ten respectievelijk hun portretten zien. Een souvenirvelletje met de beide ze- els is eveneens uitgekomen. FINLAND Om de aandacht te ves tigen op het werk van de studenten verenigingen op de verschillende ge neden van het Finse sociale leven zal 24 november een postzegel van 0.40 mk. in circulatie worden gebracht. De zegel toont een lier en een krans. INDIA. Ter herdenking van wijlen dr. Martin Luther King zal in de loop van november een postzegel van 20 p. verschijnen, waarop diens portret is tt :i en. ISRAEL. De luchtpostserie ex port is met drie waarden uitgebreid. 55 ag fruit. 60 ag. bloemen en 1 pond isotopen (afbeelding) Een hoge onderscheiding kreeg de 74- jarige Haarlemse problemist D. Kleen van de Russische Dambond voor zijn composities op het terrein der dam- problematiek. In deze eer deelden ook de Nederlandse damcomponisten D. Vuur- boom en F. J. Sterkenburg. Wij stellen het dan ook buitengewoon op prijs als de heer Kleen ons zijn damproblemen ter oplossing aanbiedt. Hieronder twee vraagstukken van de heer Kleen. kjOOOnry XDOOOO v*TOOOtX<XXV XJOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' Zwart: elf stukken op 4, 8, 10, 13, 16. 18. 19, 22, 28 31, 34. Wit: elf stukken op 15 21, 25, 30. 33, 39, 42, 43, 44. 47 49. Ook de winst van het „David en Go- liath"-eindspel aangeven. *300000000000000000 Heemstede, dinsdag, Princehof, Glipper- weg. Zandvoort: maandag, Gemeenschaps huis, Schoolplein. Haarlem: maandag, Die Raeckse, Raaks 1. Het Oosten: donderdag, Nutsgebouw Lange Veerstraat 16. KNC: maandag, Raadhuisstraat 11, Haarlem. VKD: maandag. De Schuilenburght, Haarlem-Noord. DVS: vrijdag, Kindervreugd, G. van Bouillonstraat. B. Dukel SNIT OP BOER? Ons bridgespel is njk aan vreemde kreten en. zeker zal de snit op ren boer" niet bridgespelende lieden kunnen in spireren tot grapjes. Nog meer dan een vrouw, is een boer bij het bridgespel vaak een zéér lastige figuur. De azen ol heren die de tegenpartij in handen heeft zijn meestal snel en gemakkelijk te lokali seren, maar met vrouwen en boeren wordt het al veel moeilijker Bij zo'n boerenprobleem kunt u meeleven met Jaap Kokkes. die In de meesteiklasse wedstrijd van zijn club (Culemborg) tegen het Amsterdamse USS een ver eniging van oud-studen'en voor deze opgave kwam te staan: H 8 5 3 O A 10 8 6 5 O 9 6 2 •f* 7 van onze school leren wij de betrekkelijk heid van deze regel, welke in sommige stellingen uitzondering lijdt. Daarvoor ziin dan bijzondere kenmerken aanwijsbaar, welke slechts voor korte tijd hun kracht behouden. In de vierde partij KortsjnoySpassky nu laat Spassky ons zien, dat een „kwali teitsinvestering" een enkel maal op de zeer lange termijn, voor de duur van een gehele partij, van 58 zetten, kan worden gedaan. Het doorzien en voorzien hier van is voor een gewone schaaksterveling niet weggelegd. Daarvoor moet men een extra schaakdenkdimensie hebben, gelijk Snassky die blijkt te bezitten. Lopen wij thans met zevenmijlslaarzen door het gebeuren, en bepalen wij ons tot twee van de raadselen. Wit: Kortsjnoy. Zwart: Spassky. 1) c4 e5. 2) Pc3 Pc6. 3) Pf3 f5. 4) dl e4. 5) Pd2 Pf6. 6) e3 g6. 7) a3 Rg7. 81 b4 0-0. 9) g3 d6. 101 Pb3 De7. 11) Dc2 Pd8. 12) a4 Pf7. 13) Ra3 Rd7. SPASSKY OOOOOnr^VTrv-OOOOOfVy KYlOOOOOOryYTOOOOCXXJOOOOOOOC W O Zwart: acht stukken op 5, 7, 9, 19. 24, 29 30 39. Wit: acht stukken op 15 17, 31, 32, 33, 38, 41, 44. Met de vraagstukken van de heer Kleen plaatsen wij nog drie problemen van een problemist uit Veghel. Van de heer P. Lauwen hebben wij nog nimmer com posities ter oplossing aangeboden, dus worden öffiré' dfrtnssers V0br "nieuwe ideeën geplaatst Aan deze vijf vraagstukken verbinden wij een oploswedstrijd. Onder de goede oplossers, dus de inzenders die het eind spel goed aangeven, gaan wij twee dam boeken verloten. De oplossingen moeten uiterlijk een week na het verschijnen van deze rubriek worden ingezonden aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. No m. P. LAUWEN (Veghel) jpoooooooor xx>x>ocooonoocxx>Qono(x: ooöooooooooooOooooooooocioooooooooooooooooocioooooooocxxxx Zwart: 1. 6. 9, 11, 12. 13, 14. 19, 21, 26, 35. 37 Wit: 20. 22. 24. 28 29. 30. 31, 38. 39, 42. 47, 48. Canaljas-eindstand hoeft niet te worden aangegeven. No IV. Zwart: 1, 7, 10, 12, 13, 18, 20, 24, 39. Wit: 6, 22, 27, 31, 35, 38, 40, 41, 49. No V. P LAUWEN (Veghel) JOOOOOOOOOOOOOOOOOf YXJOOOOCXXy tOOOOÖOOOTX lOOOOOOOOOOOOOOO A B4 H O H V 10 8 7 3 10 9 4 Met zuid als gever en niemand kwets baar verliep het bieden, zuid één ruiten west twee klaver noord twee har ten oost paste zuid drie ruiten OW pasten noord vier ruiten zuid vijf ruiten. Géén kinderachtig biedverloop waar in Van Heusden (noord) zijn gewone agressiviteit met vier ruiten demon streerde en waarbij géén bridgerechter Kokkes (zuid) zou hebben veroordeeld als hij op vier ruiten zou hebben gepast. West begon met klaveraas en heer te spelen, noord troefde. Hoe zou u als zuid dit contract verder hebben wiilen af spelen? Direct is het te zien dat er slechts elf slagen te winnen zijn wanneer zuid er maar in slaagt het verlies van twee troefslagen te voorkomen. Ruitenaas is een onvermijdelijke verliesslag en alles draait dus om de vraag wie heeft ruiten- boer?" Te weten is dat natuurlük niet. want wests twee-klaverbod geeft geen énkele garantie voor de aanwezigheid van ruiten boer Kokkes speelde in slag drie van tafei hartén en won de heer in eigen hand, toen troefde hij zijn der de klavertje op tafel (noord) gooide op hartenaas van noord de schoppenvier uit zuid weg en legde daarna ruiten negen op tafel, waarop oost met de ruiten vier bekende. Zuid legde ruitenheer en dat betekende één down want oost had oor spronkelijk ruiten AB4 gehad. Een ver dediger van Kokkes' speelplan zal aan voeren dat dit goed was „want" er is 40 percent kans op een 2 2 verdeling van vier uitstaande kaarten, waarbij gevoegd moet worden de kans op ruitenboer sec (12V2 percent). Het totaal komi dus in theorie neer op 52 V2 percent winstkans, hetgeen iets beter lijkt dan de Hfty-fiftv kans met een snit op '-uiten boer Maar is deze theorie wel juist? Hier raken wij aan één van de moeilijkste din gen van het spel het verschil in kan sen met onbekende en kansen met be kende factoren. Tegen voornoemde theo rie is namelijk aan te voeren dat west vermoedelijk zes klaveren had en ooslt ten hoogste drie (met vier had hij wel licht eenmaal gesteund) West heeft dus 7 en oost 10 .onbekende kaarten" en na het bekend worden dei situatie in klaver is de kans dat oost een be paalde kaart (ruitenboer) heeft zeker groter dan 50 percent (ongeveer 10 tegen 7) en Ui* het onmiddellijk snijden op ruitenboer de iets betere methode dan het spelen van ruitenheer Er is nog een factor: waarom speelde west in slag twee geen troef na? Zeker, hij kan AB sec hebben, maar even waarschijnlijk is het dat hij slechts een sing'eton nad Voor de nieuwsgierigen: west had drie schop pens met de vrouw, drie hartens met de boer, één ruiten en eer. zeskaar klave ren. Inderdaad, als west in slag twee troef nagespeeld had, zou wegens de mislukte schoppensnit vijf ruiten ook down gaan. Filar ski oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo KORTSJNOY (aan zet) Zwart heeft reeds een comfortabele stelling bereikt. Toch zal Kortsjnoy zich genoopt gevoeld hebben met wit een winstpoging te ondernemen. Vandaar dat hij de lange rochade overweegt teneinde vervolgens op de koninssvleugel zo mo gelijk te kunnen aanvallen. Is de lange rochade gezond? Op het eerste gezicht is men geneigd deze vraag negatief te be antwoorden. Door het opspelen van de a-b-c- en d-oionnen is wits linkervleugel kwetsbaar. Op het tweede gezicht rijst echter de vraag: hoe kan zwart daar ge bruik van maken? Spassky geeft het ant woord met een werkelijk ongelooflijk diepe conceptie, culminerend in een kwa liteitsoffer op zeer lange termijn. Zou er op deze aardbol een tweede speler be staan in staat deze conceptie te be denken? 14) 0-0-0 c7-e6! 15) h2-h3 b7-bfi! 16) Rfl-e2 a7-a5! 17) b4xa5 b6xa5. 18) Kcl-bl Daar de b-lijn het toneel van de strijd gaat worden, zorgt wit er voor, zijn torens op deze lijn te kunnen verbinden. 18) Tf8-b8. 19) Kbl-a2 Pf7-g5. 20) Tdl-bl Tb8-b4ü Dit was ,,des Pudels Kern". Veld b4 is de Achilleshiel van de witte koningsveste, maar wie kon zien dat dit bij een vol bord het prijsgeven van de kwaliteit rechtvaardigt? Goed, het valt nog wel te bekijken dat zwart hij directe aanvaarding meer dan voldoende compensatie verkrijgt. Na 21) Rb4: ab4:. 22) Pdl Ta4:t verovert zwart ook nog een pion, alsmede de a-lijn, terwijl het witte leger een permanent ruimtegebrek behoudt. Doch Spassky moest nog veel dieper kijken. Want wit kan het kwal.- offer ook later, op een gunstiger moment, aannemen, hetgeen dan ook in feite pas na tien zetten geschiedt. Dit alles heeft Spassky moeten taxeren op de veertiende zet! Daarbij heeft hij stellig voorzien dat Rg7 een geweldige kracht gaat ontplooien na aanvaarding van het offer. Trekken wij de zevenmijlslaarzen weer aan. 21) Pb3-d2 cfi-c5! 22) d4-d5 b7-h5. 23) Pc3-b5 Pas nu wordt zwarts vrijgevigheid in volle consequentie zicht baar. Wit kan desgewenst op b4 nemen, zonder op a4 een pion te verliezen. Daar tegenover staat dat zwart dan op b5 kan slaan, waarna wit met de c-pion moet terugnemen en pion d5 zijn dekking kwijt raakt. 23) Pg5-f7! 24) Tbl-dl Pf7-e5. 251 Pd2-hl De7-d8. 261 Thl-gl Dd8-b6. 271 g3-g4 Wit offert een pion, omdat hij geen vin kan verroeren. 27) h5xg4. 28) h3xg4 f5xg4. 29) Pbl- d2 Rd7-f5. 30) Ra3xb4 Als wit al thans enig materieel gewin wil binnen halen moet het nu. in verband met de mogelijkheid Pd3. 30) a5xb4. 31) Ka2-b3 Db6-d8. 32) Tdl-al Ta8-a5. 33) Tal-a2 T)d8-e7. 341 Pd2-fl Pe5-f3. 35) Tgl-hl Pf6-h5. 36) Dc2-cl Rg,7-e5. 37) Pfl-d2 Kg8-g7. 38) Re2-dl Kg7-f7. 391 Rdl-c2 Na een reeks van deels mysterieuze zetten is, pal voor de tijdcontrole, een wonderlijke stelling ontstaan, welke men desnoods in een koffiehuispartijtje, doch niet in een super-serieuze partij voor mo gelijk zou houden. '%k SPASSKY CX*y*»C«»OCOOOOOO(XlOQOOOOO<X)OOOOOOOC«COOOCOOOOOOOOOOOOt Zwart: 1, 6, 9, 16, 18, 20, 30. 36. Wit: 17. 25. 26, 29, 33, 34, 37, 38. 46, 50. Ook deze eindstand Canaljas-morief hoeft niet te worden aangegeven. Dank aan de twee problemisten voor het beschikbaar stellen van de vijf vraag stukken, De oplossers een plezierige wed strijd! Op verzoek van een aantal nieuwe in woners van de IJmond en Kennemer- land laten wij de clubavonden volgen. DC1J en Sportief: vrijdag. Cultureel Centrum. Beverwijk: dinsdag. Statenhuis, Velser- weg 12. Santpoort: maandag, „Cusa", Hoofd straat 117. Wij meenden het aan onze lezers ver plicht te zijn, hun nog eens iets voor te zetten van de tweekamp Spassky— Kortsjnoy Onze keuze viel daarbij op de mysterieuze en onvergetelijke vierde partij. Nu menen wij dat het onze taak is, de lezers bij het naspelen enigszins wegwijs te maken: aan de hand van onze analyses zou de gang van zaken duidelijk moeten worden. Maar om iets aan an deren duidelijk te maken, dient men er allereerst zelf iets van te begrijpen. Van daar dat wij gewacht hebben op commen taar uit Rusland. Helaas, dit heeft ons nauwelijks wijzer gemaakt en alleen des schaakspels raadselen met enige ver meerderd. Wij moeten ons beperken tot het be spreken van twee van deze raadselen; voor het behandelen van de gehele partij ware een volle pagina van ons blad niet genoeg. Bij de behandeling van het eerste raad sel zal blijken, welk een ongelooflijk groot schaker Spassky is. In de eerste klasse van de lagere schaakschool leerden wij het begrip „kwaliteit" kennen: het waardeverschil tussen een toren en een loper of paard. Ons werd tevens bijge bracht dat het winnen van de „kwaliteit" gewoonlijk voldoende is voor het winnen van de partij. „Wint de kwaliteit en wint", is een be kend commentaar. In de hogere klassen oooooooorvv-v onoorv v-v ocooooooooonooootvyxtoroo 'W VS pe* o -WW WW KORTSJNOY Pion e4 staat aangevallen. Spassky ver volgde met 39) Re5-g7, een zet welke Fkihr in de „Schach-Echo" van een vraagteken voorziet, omdat volgens hem nu 40) Pe4: had kunnen volgen. Lodewijk Prins daarentegen stelt in ,,PS" dat de tekstzet de prooi wel bijzonder onaan lokkelijk maakt en dat zwart na accep tatie voordeel behoudt. Een lijnrechte tegenspraak dus, een nieuw schaakraad sel. Wie heeft gelijk? De lezer heeft een week d1- tijd om het te bezien. Hij lette op de tussenzet Tb5:. Slot volgt. Als de Australische KOALA geboren wordt, is hij nog geen kwart centime ter groot. Hij blijft zes maanden in de buidel van zijn moe der en wordt daarna nog een half jaar op de rug meegedragen. De KOALA eet al leen de bladeren van de eucalyptusboom. „Woei, woei, woei.zei de wind en zuchte heel diep. „Wat is het overal toch prachtig mooi. Ik wou dat alle mensen eens een kijk je konden nemen op al die hoge bergen, die grote zeeën en die don kere bossen". De wind blies weer verder en keek eens omlaag. „Hee", dacht hij, ik je mee en laat je allerlei leuke en mooie dingen zien". Dat leek Toon wel. Hij ging op de rug van de wind zitten en hield zich goed vast aan zijn blaasharen. Wat hij toen zag? Eerst gingen ze over een hele grote zee met alle maal schepen er op. Toen kwamen ze in een groot land met hele hoge huizen en een vreselijk groot beeld er voor. De wind vertelde aan Toon, dat dit Amerika was. Wat was dat een groot land. Er waren ook ber gen in dat land. De wind vertelde, dat daar in de buurt vroeger In dianen woonden. En weer ging het over een grote zee, met eilanden erin. Ze gingen iets naar beneden en daar zag Toon allemaal mensen met gele gezich ten. „Dat zijn de Chinezen, Toon", zei de wind. Toon vond ze enig. „Zeg wind, bestaan er nou echt hoge bergen met sneeuw erop?" „Ja Toon, kijk maar" Ze vlogen weer een eindje en daar zag hij... bergen met sneeuw er op! Toon keek naar beneden met ongelovige ogen. Dat die echt bestonden. Dat zou hij eens aan zijn vriendjes vertellen. „Zo Toon", zei de wind, „nu heb je wel genoeg gezien. We gaan weer naar huis terug. Kom!" Toen hij thuis was wilde hij alles gaan vertellen wat hij gezien had. „He. wat, waar lig ik nu met mijn hoofd op? M'N AARDRIJKS KUNDEBOEK! Zou ik het dan alle maal gedroomd hebben, of toch niet?" ESTHER „wie loopt daar zo vroeg in de mor gen te fluiten? O. ik zie het al. Het is Toon. Ik zal hem eens vragen wat hij gaat doen". De wind blies zichzelf naar be neden en fluisterde: „Dag Toon, ik ben de wind. Ik wilde jou eens vragen, wat jij zo vroeg op straat doet" Toon keek verschrikt om. „Oh. o, dag wind, ik wist niet dat win den konden praten. Maar nu je hier toch bent, wil ik je wel vertellen, wat ik ga doen. Ik wil wat van de wereld zien". „Zo Toon", zei de wind, „jij houdt er dus van allerlei dingen te ont dekken?" „Ja wind, ik vind dat fantas tisch" lachte Toon. .Goed" zei de wind. „dan neem Piel er, luister en geen gefluister! sprak Sinterklaas. We moeten pakjes en ook wat zakjes maken voor pa's en ma's en kinderen. Te veel, dat mag niet hinderen. Maar denk er aan doe 't vlug en goed. Verpak ook heel veel zoet. Dan kunnen wij weer gaan Naar Nederland, met in de hand cadeaus en strooierij. Het schip ligt klaar, dus werken maar! We maken ze weer blij! Kleur deze plaat mooi en stuur hem uiterlijk dinsdag a.s. naar het bu reau van ons blad, afd. „KINDER KRANT" schrijf er je naam, adres en leeftijd bij Er zijn weer een paar mooie prijzen te winnen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 27