Vaag akkoord tussen Franse en Russische communisten Franse regering dreigt met snelheidsbeperking voor automobilisten Praag veroordeelt betogingen tegen Russen Israel denkt: „Een-nul voor Hoessein" Dinsdag begint proces tegen James Earl Ray in Memphis Contact na Warschaupact-interventie hersteld Mogelijk ontstond klimaat van goede verstandhouding Amerikaanse gift voor Nigeria en Biafra Klap kwam uit het verleden Vijf gedeserteerde Russen uitgeweken naar Zweden Brein'' Britse treinroof DE JONG's telegrammen ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 Geen contact „Tamelijk goed Garagehouders Beter klimaat In de knoop I eiligheidsmaatregelen zijn uiterst scherp Les Neutraal V erschijningsverbod Gelukwens van Podgomy voor Nixon (Door onze correspondent) MOSKOU Pas na 11 november, wanneer in Warschau een belangrijk congres van de Poolse Communisti sche Partij begint, weet men mis schien waar de besprekingen in i\Ios- kou tussen de leiders van de Franse en Russische Communistische Partij op zijn uitgelopen. Na de stilte die aan beide zijden in acht werd ge nomen na de besprekingen (het al gemene slotcommuniqué brengt daar geen verandering in) zal men volgens de gewoonte nog eenmaal moeten proberen de boom op zijn vruchten te beoordelen. Een moeilijke taak: de politiek van het Kremlin speelt zich nu vaak achter de coulissen af en coulissen bij communis ten zijn geluiddempened. Het bewijs daarvan werd voor de eer ste maal geleverd op 3 november des avonds, toen de heer Waldeck Rochet, se cretaris-generaal van de Franse Commu nistische Partij, met een vliegtuig uit Parijs aankwam aan het hoofd van een sterke delegatie: Jacques Duclos, Ray mond Guyot, Georges Marchais, en Jean Kanapa. Op het vliegveld van Moskou, waar een koude bries stond, was de ordedienst ver sterkt. De gewone passagiers werden te gengehouden bij de voetgangerssluizen. en de pers werd op een zodanige afstand gehouden dat zij nauwelijks iets kon zien en helemaal niets kon horen. Daar waren Russische hoogwaardig heidsbekleders, André Kirilenko, Boris Ponomarev, aangevoerd door Mikhail Soeslov, gekleed in lange blauwe-mantels en lichte vilthoed. De zwarte tchaika's reden voor. De portieren sloegen en de delegatieleden waren verdwenen: er was geen contact meer mogelijk. Meegesleept in de ótitVangstkanalen en het afscheidsceremonieel verdween de Franse communistendelegatie van het to neel. om enkele uren na het vertrek uit Moskou op 5 november in Parijs weer tevoorschijn te komen. In het tamelijk lange algemene communique, leidde slechts één enkele frase tot bespiegeling. De twee partijen zeiden te wensen dat „het socialisme in Tsjecho-Slowakije vrij kan opbloeien". Stijlbloempje of iets con- creters? In Warschau, misschien ook in Boedapest kan men na 17 november een antwoord verwachten. Bij het.vertrek was er toch een nieuw- te:'ï ;v: Dit is de 37-jarige auto- en antiek handelaar Bruce Reynolds die zoals gemeld gisteren werd gearresteerd. Hij wordt beschouwd als het „brein" achter de overval op de posttrein Glasgow-Londen op 8 augustus 1963 die de rovers een buit van 25 mil joen gulden aan bankbiljetten op leverde. De arrestatie is een triomf voor de vasthoudende 56-jarige Tommy Butler, hoofd van Scotland Yard's „vliegende brigade", die de aanhouding van de bendeleden als een persoonlijke opdracht beschouw de. Om zijn werk te kunnen vol tooien, heeft Butler zelfs verzocht de datum van zijn pensionering achttien maanden uit te stellen. ADVERTENTIE Technisch revlsiebedrijt Trompstraat 68 IJmuiden O Telefoon 02550 - 13784 Revisie Hydraullek en persgereedschap Rullsysteem Mac Pherson voorveerophanglng Leonid Brezjnev tje: ondanks de sneeuw die op het vlieg veld viel maakte Leonid Breznjev, die de ontvangst had gemeden, door zijn aanwe zigheid een subtiel gebaar dat de „zaken tamelijk goed verlopen waren". Dit is een gevoelen dat diverse niet-Russische com munistische vertegenwoordigingen in Moskou blijken te delen. De twee partijen zijn gebleven bij hun uitgangspunten zo concluderen zij, maar de scherpe kanten zijn verdwenen. Al bij al zeggen zij nog, is de ontmoeting guns tig geweest: voor de eerste maal sinds 21 augustus is het contact tussen het Kremlin en een westerse communistische partij hersteld. De Franse communisten hebben gehol pen de muur van wantrouwen die na de Russische interventie in Tsjecho-Slowa kije tussen Moskou en de westerse com munisten was ontstaan, te doorbreken. En voor de Sovjet-Unie was het de hoogste tijd dat het gebeurde: het dispuut dreig de gevaarlijk te worden op een moment waarop de belangrijke „familiereünies" op de agenda staan. Waarvan is men uitgegaan. Het is, als men het harde en principiële Russische uitgangspunt kent, logisch dat de onder handelingen over de betrekkingen tussen een Russische partij van na de kwestie Tsjecho-Slowakije en een Franse commu nistische partij die onder invloed staat van een streven naar een „Frans" socia lisme en de gebeurtenissen in mei, wei nig kans konden hebben op een brede overeenstemming. Maar een klimaat van goede verstand houding is misschien toch wel ontstaan. Zonder een oplossing te geven voor de ernstige problemen die bestaan tussen de twee partijen, met name door hun uiteen lopende visies op de kwestie Tsjecho- Slowtakije, de toekomst van de Franse Communistische Partij, en de liberale koers van de Europese communistische beweging, heeft dit klimaat er wellicht toch toe geleid dat men het tweede ge deelte van de besprekingen met enige nut kon aanvatten: De anti-imperialisti sche hergroepering, de wereldconferentie en de eenheid. (Van onz correspondent) PARIJS Dankzij allerheiligen en de herdenking van de wapenstilstand van 1918 beleven de Fransen deze maand twee achtereenvolgende weekeindes van ieder drie vrije dagen. Maar dat ge schenk dat de kalender ze nu doet. moest de vorige week al weer duur worden be taald met bijna tweehonderd doden en 1400 gewonden, die in die paar dagen als slachtoffers van het snelverkeer zijn ge vallen Om dit weekeinde, als heel Frankrijk zich weer gemotoriseerd op de wegen zal storten, een herhaling te voorkomen, heeft de minister van Binnenlandse Za ken de politie instructies gegeven nu geen enkele overtreding meer door de vingers te zien. Geen bocht waar de politie geen obser vatiepost zal hebben opgesteld en er is nauwelijks één boom waarachter zich niet een gendarme zal verschuilen. De minister heeft zijn tienduizenden politie mannen bovendien opdracht gegeven bij de lichtste verdenking in die richting een automobilist aan de beruchte alcoholtest te onderwerpen. Aan die dreigementen heeft de minis ter bovendien nog de waarschuwing ver bonden, dat ook Frankrijk een onverbid delijke snelheidsbeperking te wachten staat, als dit weekeinde de Franse auto- en andere wegen pnieuw tot een natio naal bloedbad mochten worden herscha pen. Helaas wordt die laatste waarschuwing wel weer veel van haar kracht ontnomen, doordat de Fransen nog niet vergeten zijn dat enkele iaren geleden een snel heidsverbod boven de 100 kilometer na twee weken weer ijlings moest worden in getrokken. Al spoedig bleek toen, dat op de veel te smalle wegen, door opstoppin gen het verkeer helemaal in de knoop was geraakt. GENÈVE (Reuter) De Verenigde Sta ten hebben 2'/s miljoen dollar aangeboden voor hulpacties in Nigeria en Biafra. Dit heeft het internationale comité van het Rode Kruis meegedeeld. Ook Groot-Brittannië en West-Duits- land hebben vrij grote steun toegezegd, maar het juiste bedrag van hun bijdragen is nog ni-et vastgesteld, aldus een woord voerder van het Rode Kruis. Verwacht wordt dat andere landen later toezeggingen zullen doen. Een Tsjechische demonstrant ver brandt een Russische vlag op de 51ste verjaardag van de Russische revolutie, uit protest tegen de be zetting van zijn land door de Rus sische troepen. (Van onze correspondent) PRAAG (DPA en Reuter) Het Tsje- choslowaakse ministerie van Binnenland se Zaken heeft de anti-Russische demon straties in het land veroordeeld en de be straffing van „oproerkraaiers en organi satoren" aangekondigd. „De viering van de Russische revolutie werd woensdag en donderdag verstoord door onverantwoor delijke groepen burgers", aldus het mi nisterie. MEMPHIS, (AP) Volgende week dinsdag begint in de Amerikaanse stad Memphis het proces tegen James Earl Ray die ervan verdacht wordt de neger leider dr. Martin Luther King te heb ben vermoord. De president van het hof W. Preston Battle heeft aangekondigd dat van maan dag tot en met zaterdag dagelijks zit tingen van minstens zes uur per dag ge houden zullen worden. "De leden van de jury die gedurende verscheidene weken zeven dagen per week opgesloten zullen zijn, zouden er bezwaar tegen kunnen hebben dat de rechtbank vasthoudt aan een vijfdaagse werkweek", aldus Battle. Twee broers van Ray zullen het proces bijwonen. De justitiële- en politie-functionarissen in Memphis willen er voor zorgen, dat John F. Kennedy. De publiciteit vóór het proces is door gerechtelijke bevelen zoveel mogelijk be perkt. Zo mag bijvoorbeeld niemand, die zich geen „tweede Dallas" voordoet, een toespeling op de moord op Lee Harvey Oswald, voordat hij kon worden berecht in verband met de moord op president met deze zaak te maken heeft, zich een vraaggesprek laten afnemen. Ook voor het proces zelf zijn de scherpste veilig heidsmaatregelen getroffen. Niemand zal de rechtszaal mogen verlaten tijdens pau zes en degenen die het proces bijwonen zullen gefouilleerd worden en vervolgens een televisieapparaat moeten passeren, dat hun identiteit en hun stem fixeert. BERLIJN (AFP) Beate Klarsfeld. de jonge vrouw die donderdag in West-Ber- lijn tot één jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld omdat zij bondskanselier Kiesin- ger een klap in het gezicht had gegeven, Is gisteravond voor de Oostduitse televisie verschenen. Zij zei de klap te hebben gegeven uit naam van „de duizenden slachtoffers, die tijdens de tweede wereldoorlog zijn omge komen, niet alleen joden maar ook Duit sers, Polen en Russen die het slachtoffer van het nazi-regime zijn geworden. De klap kwam uit net verleden, maar geldt ook voor de toekomst, want bondskanse lier Kiesinger volgt nog steeds een re vanchistische politiek en hij maakt van West-Duitsland opnieuw een nationaal- socialdstische staat", aldus Beate Klars feld. (Van onze correspondent) JERUZALEM Een-nul voor Hoessein, zo zou men de Israëlische reactie op de dramatische ge beurtenissen van deze week in Amman kunnen samenvatten. In politieke kringen te Jeruzalem is men het er over eens, dat de Jordaanse koning een geslaagde demonstratie van kracht heeft gegeven. Maar daarmee wil volgens Jeruzalem nog niet ge zegd zijn, dat het gezag van de koning een lang leven beschoren zal zijn, ook al wordt dit geenszins uitgesloten geacht. Koning Hoessein van Jordanië. Hoessein heeft het opgenomen tegen een tegenstander van ondergeschikte betekenis. „Kataeb e-Nasser", oftewel „de eenheden der zege", is wat sterk te betreft verre de mindere van orga nisaties als „El-Fatah". Het gaat hier om een dissident orgaan van de „Tsa'Aka", de militaire tak van het Palestijnse Volksfront voor de bevrij ding, dat onder Syrische auspiciën werkt. Voor het officiële bewind in Amman was het optreden van „E-Nas- ser" altijd al een doorn in het oog van wege zijn nauwe relaties met Damas cus en zijn pogingen om de Jordaan se bevolking door afpersing en ter reur te intimideren. De deur dicht deed evenwel de recente ontvoering van de Druzische leider Al Atrash, een daad, die grote ontstemming in Amman wekte en algemeen werd be schouwd als het werk van de Syriërs. HOESSEIN had in zijn optreden te gen „Kataeb e-Nasser" dan ook de stemming van het volk, en in het bij zonder die van het leger mee. Boven dien was wellicht zijn krachtmeting met deze groep ook de overige terro ristische organisaties niet onwelgeval lig- Voor de Israëliërs is het echter de vraag of Hoessein en zijn naaste me dewerkers ook de overhand zouden behouden, als zij uit deze eerste over winning bemoediging zouden putten en even resoluut zouden optreden te gen de terreurgroepen van Jordaan se huize. Over de vraag of dit inderdaad Hoesseins bedoeling is, zijn de menin gen hier verdeeld. Sommigen geloven, dat het er de regering in Amman in de eerste plaats om te doen was alle terroristische groepen een les te le ren en hun bereidheid te vergroten om zich naar het opperbevel vhn het leger lees: de koning te schik ken. Anderen daarentegen menen, dat men hier uitsluitend te doen had met een actie, die beoogde het Jordaanse politieke schouwtoneel te ontdoen van een element, dat niet alleen zijn direc tieven uit het buitenland ontving, maar zich ook aan gangsterpraktijken tebuiten was gegaan. Nog een andere lezing wordt hier verkondigd. Hoessein zou in hoge ma te verontrust zijn geweest door de re cente aanval op Eilat. Het Rode Zee gebied was altijd betrekkelijk rustig. Aan handhaving van die idylle was Hoessein veel gelegen. Akaba, zijn enige haven, toegangspoort voor wa pens en levensmiddelen, ligt op min der dan vijf kilometer van Eilat en is derhalve uiterst kwetsbaar voor vergeldingsmaatregelen. El-Fatah heeft verklaard, dat de organisatie niet de hand in beschie ting van Eilat heeft gehad, maar de overige commandogroepen hebben daarover het stilzwijgen bewaard, zo dat Hoessein alle reden heeft hen te wantrouwen. De actie tegen deze or ganisatie zou dan ook volgens deze lezing bedoeld zijn geweest het alle commandogroepen duidelijk te maken dat hij, en niemand anders, de Jor daanse strategie bepaalt. Betekent dat misschien ook. dat de koning de terroristische organisaties onder de knie wil krijgen om zich een vrije hand te verzekeren bij even tuele vredesonderhandelingen met Is rael? De vraag is hier opgeworpen, maar uiteraard niet beantwoord. Voor lopig bestaat er in dit opzicht veel scepticisme. Hoessein heeft in zijn radiotoe spraak van gisteren immers catego risch verzekerd, dat de commando activiteit tegen Israel onverzwakt zal voortduren. Natuurlijk zou die verkla ring een camouflage van zijn werke lijke bedoelingen kunnen zijn, maar enige zekerheid daaromtrent bestaat er niet. Men is hier niet geneigd aan te nemen, dat Hoessein op dit moment verder zou willen gaan dan zijn auto riteit te beveiligen. En men acht het hoogst twijfelachtig, dat hij door het vrijmaken van de weg naar vrede met Israel zijn toch al niet overmatig grote populariteit nog zou verkleinen. DAT ISRAEL de ontwikkeling van zaken met de grootste nauwlettend heid gadeslaat spreekt vanzelf. Voor lopig wordt, hoe paradoxaal dat ook klinkt, een neutrale houding aangeno men. Men wacht af en blijft waak zaam, zoals men dat hier ook is ten aanzien van Egypte, dat de laatste dagen minder dan ooit aan zijn agres sieve bedoelingen twijfel heeft laten bestaan. Zal Jerusalem zich echter ook van interventie onthouden, als de terroris tische organisaties een gecombineerd offensief tegen de zich nog altijd op het Westen oriënterende Hoessein zou den ondernemen met de bedoeling om hun haan in Jordanië koning te laten kraaien? De vraag is in enkele ochtendbladen gesteld. Een antwoord ontbreekt maar niemand veronder stelt dat in dit allerminst ondenkbare geval Israel zich goedschiks zou neer leggen bij een ingreep die de toch al hoogst riskante situatie nog zou toe spitsen. De „ernstigste anti-Russische provoca ties" hadden zich voorgedaan in Praag, Bratislava, Brno en Ceske Budejovice. Daar waren Russische vlaggen afgerukt en verbrand, en anti-Russische leuzen ge schreeuwd. Al deze handelingen werden „onwettig" genoemd. Aan bevelen van de veiligheidsorganen om daarmee op te houden was geen gevolg gegeven. Daar om waren in een aantal gevallen maat regelen genomen om een einde te maken aan de ordeverstoringen, aldus de be kendmaking. In Praag alleen al zijn 167 p ersonen aangehouden. Het grootste deel van hen is inmiddels weer vrijgelaten. Enkele ar restanten zijn echter „wegens crimine le handelingen" aan de jusitie overge dragen. De namen van alle aangehouden „oproerkraaiers" zijn doorgegeven aan de betreffende bedrijven of scholen. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnen landse Zaken deelde tenslotte mee dat het ook in de toekomst vastberaden voor handhaving van orde en rust zal zorgen. De Tsjechoslowaakse autoriteiten heb ben gisteren het weekblad „Reporter", waarvan de oplage meer dan verdubbel de na het begin van een serie fel anti- Russische artikelen, een verschijnings verbod van een maand opgelegd. „Repor® ter" is het orgaan van de Tsjechoslo waakse journalistenvereniging. Het persbureau Ceteka meldde dat het regeringsbureau voor perszaken na be studering van de nummers van de afge lopen twee maanden tot de conclusie was gekomen dat de inhoud van het blad on verenigbaar was met de wet. Het Russische partijblad „Pravda" schreef gisteren dat duizenden Tsjecho- slowaken pro-Russische leuzen hebben geroepen tijdens een kranslegging op een kerkhof in Praag waarbij Tsjechoslo waakse en Russische functionarissen aan wezig waren. Het blad maakte geen ge wag van de anti-Russische betogingen in Praag. STOCKHOLM (Reuter en AFP) Vijf jonge Russische militairen, die geschokt zouden zijn geweest door de vijandige houding van de Tsjechoslowaakse bevol king toen de Warschaupact-Iegers het land bezetten, zijn volgens een Zweeds blad naar Zweden uitgeweken. Een man, die het gedeserteerde vijftal verbergt, heeft contact met de autoritei ten gezocht en geïnformeerd naar de mo gelijkheid van politiek asiel. De Zweedse vreemdelingendienst ver klaarde naar aanleiding hiervan dat, als de vluchtelingen bestaan, zij in dezelfde positie verkeren als andere buitenlanders die zonder geldige papieren het land bin nenkomen. In Zweden verblijven nu on geveer 150 Amerikaanse deserteurs die politiek asiel hebben gekregen. De Russen, een korporaal en vier solda ten, allen ongeveer 21 jaar oud, zouden van hun onderdeel in Tsjecho-Slowakije zijn gedeserteerd en via Oostenrijk, Zwit serland, West-Duitsland en Denemarken naar Zweden zijn uitgeweken. Zij hebben zich tot dusver nog niet bij de autoritei ten durven melden omdat zij vrezen naar de Sovjet-Unie te zullen worden uitge wezen. Gisteravond rees in de Zweedse hoofd stad sterke twijfel aan de juistheid van het krantebericht. MOSKOU (Reuter) President Podgor- ny van de Sovjet-Unie heeft Richard Nixon geluk gewenst met zijn overwin ning bij de presidentsverkiezing en de hoop uitgesproken dat de betrekkingen tussen de V.S. en de Sovjet-Unie zich in het belang van de wereldvrede verder zullen ontwikkelen. E 1 86 percent. Van de strijdkrachten van de Warschaupact-landen die voor 18 de cember Tsjecho-Slowakije zouden ver laten, is nu 86 percent vertrokken Dit heeft een regeringswoordvoerder in Praag meegedeeld. Sneller schieten. De Belgische regering wil de misdaadbestrijding in het land doeltreffender maken. Zij heeft daartoe een wetsontwerp goedgekeurd dat po litie en rijkswacht machtigt onmiddel lijk van'vuurwapens gebruik te maken tegen misdadigers, die deelnemen aan een gewapende overval. Doden. Drie arbeiders werden gedood toen de sneltrein Bazel-Dortmund ten zuiden van Mainz op een groepje spoor wegarbeiders inreed. De slachtoffers, die werkzaamheden aan de spoorlijn verrichtten, hadden vermoedelijk door het lawaai van hun apparatuur een waarschuwingssignaal niet gehoord. Relletjes. Bij gevechten tussen stakende studenten en leden van een rechtse be weging zijn in Tokio 123 mensen ge wond. Zeker 62 gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Concorde. Het eerste supersonische lijnvliegtuig ter wereld, de Brits-Fran se „Concorde", zal zijn vaak uitgestel de proefvlucht in januari van het vol gend jaar maken. „Hot line" Het Indische blad '„Patriot", dat pro-Moskou is, zegt dat al sinds juli 1967 een „hot line"-telefoonverbin- ding tussen Washington en Peking be staat. Deze wordt „gebruikt ter aan vulling van het diplomatieke contact dat de twee landen al jarenlang via hun ambassadeurs in Warschau onder houden. Het blad heeft de theorie dat de VS proberen de Sovjet Unie te om singelen door met China samen te wer ken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3