SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ kent Istoutenbeekl niet? COUPON Schoolboek over BTW voor de ondernemers Praalwagens Bloemencorso 1969 krijgen abstracte vormen BLOMALON NIEUW MOTTO i In de vishal JMBHI TEL. 15000 ZATERDAG 9 NOVEMBER 1968 7 Loodsenaffaire Zangavond 1 Zangavond 2 Voetbalfinale Fantastisch idee Oplossing Elspeters Aanvechtbaar Raar Historisch verantwoord Schoolraad zinloos? Mahatma Gandhi Maar dan kent u niet alle mogelijk heden van de woninginrichting. Neemt u eens een voorproefje op uw I bezoek en vraag de nieuwe kleuren- brochure: „Waarom naar Bever wijk?" Want het is anders bij Stoutenbeek. I Even de coupon invullen, posten en u krijgt zonder kosten een schat van j informatie. Zendt mij gratis de nieuwe kleurrijke brochure „Waarom naar Beverwijk?" TAXI 3000 TEL. 23000 'K v - V. v •\.v\ ADV ERi RN TIE Als oud trawlerschipper kan ik niet na laten op de loodsenaffaire te reageren. Als oud zeeman begin je toch wel kots misselijk te worden van het geroddel over de loodsen. Ik kan niet begrijpen dat oud kapteins (passagiers- en vracht vaarders) dat zo gemoedelijk slikken. Ik heb veel te doen gehad met loodsen van IJmuiden en Delfzijl en ook Belgische loodsen. Ik heb het genoegen gehad ze tot mijn beste vrienden te kunnen reke nen. Kerels uit een stuk. vriendelijk be hulpzaam. De „looddsenatfaire" is in hoofdzaak in het geding gekomen door enkele avonturiers; niet te vergeten land haaien die om hun «tandje nog een beetje te redden aan de kuiten trekken en zich achter de loodsen verschuilen en nog maar blijven doormodderen. Ik prote steer en eis namens mijn in beide oor logen gevallen stoere rondborstige echte zeelui, de blaam op de Hollandse zeelui tot een minimum te reduceren en ze de erkenning te geven die hun toekomt. A. v.d. STEEN, IJmuiden. In zijn critiek over de tweede zang avond van de Velser Gemeenschap heeft de heer Maas zich wel wat van de scher pe kant laten zien. Als betrof het de be oordeling van beroepsmusici. In ongeveer gelijke stijl heb ik Wouter Paap eens de volijverige dorpsmondharmonicaclub ho ren afkraken. Beide critici zijn eerlijk in hun beoor deling van kwaliteiten ten opzichte van perfecte muziek. Maar zonder besef blijk baar dat een wat gemoedelijker critiek, gebaseerd op begrip voor belangeloos hardwerkende lieden die met veel kunst en vliegwerk hun vereniging gevuld hou den, positiever kan werken dan het wat bijterig constateren van tekortkomingen die de amateurzanger zich zeker zo goed bewust is. „Harde" voor mij ontluiste rende critiek lijkt mij niet bepaald het middel om een kwijnend verenigingsle ven een hart onder de riem te steken. B. OUTMAIJER. IJmuiden. Met enige verwondering heb ik in uw blad van 2 november het verslag gelezen over de tweede zangavond van de sectie zang van de Velser Gemeenschap. Met enige verwondering, omdat daarin werd gesproken over een grote hoeveelheid re ligieuze liederen en een overvloed van zwart geklede zangers en zangeressen. Heeft uw verslaggever iets begrepen van het karakter van deze avond? Wat ver wacht hij van christelijke koren en in het bijzonder van kerkkoren? Zelfs het jongerenkoor dat niet in het zwart op trad, werd verweten in zijn repertoire geestelijke liederen te hebben opgeno men. Maar men kan van christelijke ko ren geen beatavonden verwachten of lie deren waarvan de gezelligheid afstraalt. Als een koor stemmig gekleed optreedt mag dit voor sommigen een ergernis zijn, doch dan heeft men niet begrepen iets te verstaan van in het openbaar optreden. Het wordt tegenwoordig te gemakkelijk gezegd dat iets te serieus is. Alle koren zouden zich volgens uw verslaggever moeten aanpassen aan deze tijd. zo valt uit z'n verslag op te maken Mogelijk moet dat ook wel op velerlei terrein, maar ik hoop dat onze koren zich ervan bewust zullen blijven dat ze een bevolkingsgroep vertegenwoordigen die het gelukkig nog serieus meent. De etiquette is toch al zoek in deze wereld ;laten koren daaraan niet meewerken. En laten we in onze liederen naar voren doen komen dat w.e christe lijke koren zijn. E. ALEMAN, IJmuiden. Naschrift: Onze verslaggever was van mening dat een zangavond van de „Velser Gemeenschap" niet op een kerk concert hoort te lijken, maar juist de veelvormigheid van deze gemeenschap moet weerspiegelen. Als er daarvoor in verhouding te veel kerkkoren zijn kan men beter volgend jaar wat van deze koren combineren, hetgeen de kwaliteit alleen maar ten goede kan komen. Dat mag rustig in het zwart, maar én zwart, én serieus, en dat een hele avond lang is echt te veel. Waarom is christelijk eigen lijk synoniem met serieus, en is gezel ligheid verwerpelijk? Dezelfde verslagge ver was zaterdag op een concours van christelijke muziekverenigingen. Er wa ren verplichte koralen, inderdaad, maar daarna kwam steeds de gezellige muziek Kleurrijk was het in elk. geval ook. En toch was er geen sprake van beatmuziek wat helemaal niet wil zeggen dat we alle beatmuziek verwerpen). - Redactie Naar aanleiding van uw sportverslag van de Olympische voetbalfinale het vol gende: Naar mijn mening, ik heb de w :dstrijd op t.v. gezien, was het niet de heidsrechter De Leo, die de finale haar glans ontnam, maar het zich ver getende team van Bulgarije. Tonelen zo als we die kennen uit het Europacup voetbal behoren niet bij de amateurs en de Olympische Spelen thuis. Scheidsrech ter De Leo heeft dit begrepen en onmid dellijk ingegrepen. Als alle scheidsrech ters dit deden zou er weer voetbal ge speeld worden wat het aankijken waard is. Grofheden ontsieren het voetbalspel en als men daar niet als de kippen bij is blijft er van het voetbal niet veel meer over. Opmerkelijk was dat de Bulgaren na de wedstrijd hun tegenstanders, tegen wie een overtreding was begaan, door een hand te geven hun excuses aanboden. Zij wisten dus kennelijk waarom het ging A. J. BAX, IJmuiden. Wij leven vrij wij leven blij op Neerlands dierb'ren grond. Wij hoeven zelf niets meer te doen, en dart'len lustig rond. Wie snoepen wil hij snoepe vrij geen tand doet er meer pijn, want draai maar even aan de kraan en je hebt je medicijn. Is het vergif? Nou wat dan nog? De hoeveelheid is zó klein en Muntendam zegt: „Slik gerust" dus zal 't zo erg niet zijn. En dan de leden van de Raad die waren er toch vóór, want zuiver water is niet goed, daar moet wat fluor door. Wij hebben ook geen mening meer, de Raad heeft het voor 't zeggen. Ons rest dus anders niet meer dan ons daarbij neer te leggen. Wij leven vrij wij leven blij op Neerlands dierb'ren grond. Wij hoeven zelf niets meer te doen en lummelen maar wat rond. Maar vergis u niet, professor dr. Mun tendam. Er is nog een aantal Nederlan ders, dat zich niet in slaap laat sussen met propaganda uit Amerika; die hun pas herkregen vrijheid niet willen opofferen; die zelf willen beslissen of zij vergif wil- lenn slikken of niet; die menen dat de Gemeenteraad onbevoegd is op medisch gebied; die de „tirannie willen verdrij ven"; en die daarbij hard van zich zullen af bijten. Als u denkt ze het zwijgen op te kun nen leggen door ze smalend „Elspeters" te noemen, lees dan uw geschiedenis boekje nog eens na. Er was eens (en dit is geen sprookje) een vreemdeling, die van een groep strijders-voor-de-vrijheid zei: „Ce ne sont que des gueux." (het zijn maar bedelaars). Daaruit ontstond de ere naam Geuzen. Goed, dan zullen wij Elspeters zijn. Elspeters als buldoggen. Taai, vasthoudend en vechtlustig. Bereid om tot het laatst op de bres te staan voor onze vrijheid. R. VOORHOEVE, Bloemendaal Ter bestrijding van de vele berovingen en doodslagen van taxichauffeurs, is er volgens mij een oplossing: Er moet iemand van een taxigarage aan de sta tions staan om telkens het geld van de chauffeurs te innen, zodat ze nooit meer geld in hun bezit hebben dan het bedrag van de laatste rit. Wanneer dit bekend is dan loont het niet meer de moeite om voor een klein bedrag iemand aan te randen. J. SCHMIDT, IJmuiden. Mag ik eens vragen naar het oordeel van de lezers over het fantastische idee van mejuffrouw Klompé, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, om het luister- en kijkgeld op 75.- te stellen. Ik vraag me af of wij maar alles moeten accepteren? Mogelijk is het geen bezwaar voor een ministerstractement maar ik vind het onbillijk dat mensen zoals wij, die niet over een werkende radio beschikken, even zo vrolijk het volle bedrag moeten betalen, hoewel onze over jarige t.v. alleen het eerste net kan ont vangen. Voor de eenheidsprijs van 75.- kan iemand met een ministerssalaris twee en meer stations, desgewenst in kleur ontvangen. Volgens mij is het diefstal die niet wordt gestraft als anderen min dere waar krijgen te zien of te horen voor hetzelfde geld. Het is waanzin, dat het niet controleerbaar zou zijn wie wel en wie geen radio heeft, zoals minister Klompé beweert. Alle toestellen staan toch bij PTT geregistreerd? P. C. VAN LEEUWEN Haarlem-Nrd. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn; Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats (Dus geen pseudo niem of Initialen) De brief moet gesteld zijn In behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten of opneming te weigeren if Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Het ligt niet op mijn weg de reisredacteur van uw blad in bescherming te nemen tegenover de beschuldigingen, die de heer Van Pesch tegen hem uit. Maar wel be treur ik het, dat de heer Van Pesch het oirbaar vindt, hier van een „Arabisch" antisemitisme te spreken. Indien de heer Van Pesch iets zou afweten van de ge schiedenis van het „klassieke" antisemi- time zou hij zich wel gehoed hebben dit neer te schrijven. Hoe men ook denkt over het Israëlisch- Arabisch conflict; of men vindt dat de één meer gelijk heeft dan de ander of de an der meer dan de één of zelfs dat men aan beide zijden een gelijk onderkent, maar datgene het zwaartst laat wegen wat het zwaartst telt; het is een conflict van zui ver politieke aard. Het tegen de joden gerichte klassieke antisemitisme echter, dat in de tweedui zend jaren van zijn bestaan tientallen millioenen joden het leven heeft gekost heeft als uitgangspunt (dikwijls onbe wust) religieuze racistische, economische of sociale motieven, maar nooit politieke. Het is juist het inzicht in de onveran derlijkheid der menselijke natuur, die de noodzakelijkheid van een joods territo rium in het leven heeft geroepen. De ge schiedenis heeft onomstotelijk bewezen, dat overal waar grotere aantallen van een bepaalde minderheid bestaan, dit aan leiding kan geven tot onlustgevoelens, die, zoals wij in 1940-1945 hebben gezien zelfs kunnen leiden tot excessen als het vermoorden van zes miljoen joden. Voor de joden is de enige oplossing het vormen van een territorium waar zij de meerderheid vormen en kunnen leven zoals elk ander volk leeft. Deze gedach te was een der motieven, die de Britse regering ertoe bracht aan de Zionistische organisatie in 1903 eerst Oeganda als na tionaal territorium voor het joodse volk aan te bieden en daarna in 1917 de „Bal four declaration" uit te geven, waarin het toenmalige Palestina als tehuis voor het joodse volk werd aangeboden. Indien de heer Van Pesch niet uitslui tend naar Nederland had gekeken, waar de joden slechts een onbetekenend groep je vormen van een 20.000 zielen onder twaalf miljoen inwoners, maar zich op de hoogte had gesteld hoe vandaag de dag in alle mogelijke landen, waar joden nog in grotere aantallen leven, het klassieke antisemitisme zich weer manifesteert in alle mogelijke vormen van discriminatie en achteruitzetting zou hij beter begrij pen, waarom de drang van het joodse volk naar een eigen territorium zo sterk is. En misschien zou het ook hem evenals zoveel andere niet-joden begrijpelijk zijn, waarom, vanuit dit zuiver humanitair standpunt, de Arabische volken, die nog over miljoenen hectaren onbewoond en onontgonnen land beschikken, dit kleine stukje grond, dat de joden in één gene ratie tot bloei hebben gebracht, aan het joodse volk misgunnen. MAX WOLFF, Haarlem Ik vraag me af of er nu ook boze brie ven of stukjes geschreven worden over het naakt c.q. gedeeltelijk naakt in het tv- programma Gamma van donderdag 31 oktober. Ik vermoed haast van niet, om dat dit nu eenmaal nodig was voor een goede uiteenzetting van de feiten. Toch blijf ik het raar vinden dat dit wel toe gestaan is, als het andere zelfs goede werknemers kost bij bepaalde omroep verenigingen, terwijl het niet eens ver toond werd Naakt blijft toch naakt, of heb ik dat mis? C. ZWAAN, IJmuiden. Met belangstelling lees ik regelmatig de bijdragen in het blad „Erbij", vooral die op populair historisch terrein. Zo de ze week het artikel over Keizer Wilhelm II, aan wie vijftig jaar geleden in ons land asiel werd verleend. Enige opmerkingen moeten mij ech ter naar aanleiding hiervan wel van het hart. 1. Dat Nederland in de eerste wereldoor log gespaard bleef omdat Wilhelm zijn gegeven woord aan koningin Wil- helmina gestand wilde doen, lijkt mij vrij kinderlijk gedacht, volgens mij was dit veel gecompliceerder en spra ken hier vele andere factoren, en voor al militaire, een woordje mee. 2. Uw medewerker schrijft woordelijk: Vaststaat in ieder geval dat Neder land hem zeer welgezind was. De huidige generatie zou hieruit de in druk kunnen krijgen dat het Nederlandse volk in die tijd aan de zijde van Duits land en de Keizer stond en niets is min der waar. Een zeer groot, zo niet het grootste deel, koos de zijde van de geal lieerden en was de Keizer allesbehalve gunstig gezind. In dit verband moge ik nog wijzen op de meesterlijke politieke prenten van Louis Raemackers in één van onze grote dagbladen, waarin de Keizer dusdanig werd uitgebeeld dat diplomatieke protes ten van Duitse zijde het gevolg waren. Dat er bij aankomst mensen waren die juichten, en „leve Wilhelm" riepen, zegt niets; die waren er later zelfs bij Mus sert. Gaarne nog veel van dergelijke bijdra gen, maar laten we het wel een beetje historisch verantwoord houden. A. L. de PAGTER, Zandvoort In de Haarlemse raadszitting van 30 oktober heb ik het een en ander opge merkt over het voorstel van B. en W een curatorium in te stellen voor het voorgezet onderwijs in Haarlem. Vol gens uw verslag zou ik daarbij gezegd hebben dat ik het nut van een school raad niet inzag. Ik kom op dit punt graag even terug. Niet alleen omdat uw verslag op dit punt niet geheel juist is want iets dergelijks heb ik bepaald niet ge zegd maar ook omdat deze mededeling bij de betrokkenen, in de eerste plaats de onderwijsmensen een door mij be paald niet gewenste indruk zou wekken. Ik acht de Schoolraad, zoals die volgens artikel 45 van de Mammoetwet mogelijk zal worden, integendeel een wenselijke en belangrijke zaak. Ik heb slechts gesteld dat het curatorium, zoals B. en W. zich dat voorstellen, naar mijn mening een geheel andere taak hoort te hebben dan de Schoolraad, en wel een adviserende en bemiddelende, terwijl aan de School raad geheel andere en mogelijke juist be stuurlijke of mede-besturende funkties, zullen kunnen toevallen. Naar mijn me ning dient 'n scherpe scheiding te worden gemaakt tussen de bevoegdheden van het curatorium en de schoolraad. In het ant woord van B. en W. kwam tot mijn spijt dit punt niet uit de verf. Ik heb namelijk met nadruk gevraagd of het Curatorium mede als beroepsinstantie gedacht was en ik heb er geen twijfel over laten be staan dat dit naar mijn mening niet juist zou zijn. Het antwoord van de wethouder was kort de opening van de Kinder boekenweek stond voor de deur en ik kan mij voorstellen dat dit punt daar door onder de B. en W.-tafel is gevallen. Dat is geen bezwaar, want wanneer zo straks de taken van het curatorium na der worden vastgesteld, komt het toch weer aan de orde. DRS. H. BOVENKERK, Haarlem. In India en vele andere landen wordt het komende jaar herdacht, dat Mahatma Gandhi nonderd jaar geleden geboren werd. Bij het artikel in uw blad van 9 ok tober over de merkwaardigste en vermoe delijk grootste man van de eerste helft van deze eeifw wil ik een paar aanteke ningen maken. De schrijver begint met te zeggen, dat Gandhi, inspiratiebron voor het geweld loos verzet in de gehele wereld, vermoord werd door een revolutionaire moslem. Aan het eind van het artikel herhaalt hij dit. Het is niet waar. Gandhi werd op 30 ja nuari 1948 tijdens zijn gebedsbijeenkomst in New Delhi doodgeschoten door een or thodoxe Hindoe, lid van een militante on verdraagzame Hindoebeweging, omdat hij moslems en Hindoes, de beide grootste groepen in India, trachtte te verzoenen Zoals ook in het artikel tot uiting komt. Gandhi's geloof was universeel. Zijn Ash ram, zijn religieuze nederzetting, was een centrum van religieus, sociaal en geeste lijk leven. Aan de wand hingen afbeeldin gen van Boeddha, Christus en Zoroaster, de Koran lag naast de Bhagavad Gita en de Bijbel alle dogma en vooroordeel was de Hindoe Gandhi vreemd. „Ik houd er niet van," zei hij, „dat mijn huis geslo ten is en de ramen geblindeerd zijn. Mijn geloof is geen gevangenis Maar het is vastberaden gekeerd tegen de onduldbare trots van ras, religie of kleur". Enkele van zijn boeken zijn in het Ne derlands vertaald, onder meer zijn be roemde Autobiography, bewerkt door C F. Andrews (1931). Over hem zijn biblio theken volgeschreven in alle wereldtalen ook in het Nederlands. Wie belangstelling heeft leze vooral: „All men are brothers „Life and thoughts of Mahatma Gandhi as told in his own words". Het is een Unesco-uitgave van 1958 die enige prach tige foto's bevat. Helaas bestaat er nog geen Nederlandse vertaling van. Ook in Nederland is een Gandhi-Comité opgericht. Secretariaat Unesco Centrum Nederland, Oranje Nassaulaan 5, Amster dam. Er v/orden bijeenkomsten georgani seerd. Op 15 november opent de Gandhi- tentoonstelling in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Bij het secretariaat zijn artikelen over Gandhi, ook voor de jeugd, en litteratuurlijsten te krijgen, evenals informatie over sprekers en films Laten we hopen dat in onze harde ge welddadige wereld van nu vele verenigin gen en scholen aandacht aan de herinne ring zullen schenken. Einstein, tenslotte, heeft gezegd, dat de wereld over duizend jaar moeilijk zal kunnen geloven, dat zo'n man op aarde heeft rondgelopen. ivL C. SCHRÖDER-VAN GOGH Haarlem I Stuur coupon in enveloppel laan: Stoutenbeek- 1 Breestraat 82- Beverwijk. I Naam Adres Woonplaats (Van onze redactie economie) HAARLEM. Iedere wijziging in het fiscale regime veroorzaakt een stroom van boekwerkjes om net publiek met de veranderingen vertrouwd te maken. Heel vaak ligt het onderwerp echter buiten de interessesfeer van de meeste mensen. Met de BTW ligt dat anders. De veran dering van de omzetbelasting raakt de gehele bevolking en is zo fundamenteel, dat iedereen het naadje van de kous wil weten. Dat geldt vooral voor de winkeliers, die door de fiscus de functie van ontvan ger der belastingen is toegedacht. Dit is een nevenfunctie, die de detaillisten zwaar op de maag ligt, te meer daar zij lange tijd niets met de OB van doen hebben gehad, zodat zij zich toch al op onbekend terrein begeven. Er zijn reeds vele publikaties over de BTW verschenen, maar velen weten toch nog niet waar zij aan toe zijn. Mede komt dat door onjuiste voorstelling over de gang van zaken, hetgeen mede tot uitdrukking komt in advertenties met waarschuwingen over voor de deur staan de prijsverhogingen, die vaak kant noch (Van onze streekredactie) BOLLENSTREEK. Het 22ste bloe mencorso in de Bollenstreek zal op 29 april plaatshebben. Evenals het vorig jaar zal de stoet uit Haarlem vertrekken en via Bennebroek, Hillegom en Lisse in Sassenheim arriveren. Over 14 dagen, op vrijdag 29 november zullen de verschil lende bollenhandelaren weer in de grote zaal van Treslong in Hillegom bijeenko men om een keuze te maken uit een 50-tal ontwerpen van praalwagens, die zijn sa mengesteld door de heer Jos van Driel. „Blomalom"; dit is het motto, dat de ontwerper aan het bloemencorso 1969 heeft gegeven. „Dit om in de stijl van „flower-power" te blijven" zo zegt hij. De route, die het corso zal volgen, zal ongewijzigd blijven. Er wordt gestart aan de Nassaulaan in Haarlem, de stoet trekt gedurende twee uur door de stad en ver volgt dan haar weg door de Bollenstreek. In Sassenheim wordt een ander eindpunt dan verleden jaar gekozen, een plaats waar een waardige apotheose kan worden opgevoerd. Het Centraal Comité „Bloemencorso Bollenstreek" is veranderd in een stich ting. Directeur is de heer A. Wesselo, 1 voorzitter de heer S. Bonkenburg en le- „Madame de Pompadour"een van- de ontwerpen, die Jos van Driel maakte voor het Bloemencorso 1969. den de heren H. v.d. Voet, B. D. Arends horst en W. van Ruiten. De heer Bonken burg: „Een stichting is praktischer dan een comité. Zij is ook veel gemakkelijker bestuurbaar." Het ziet er overigens naar uit, dat het Bloemencorso Bollenstreek" eindelijk uit de financiële zorgen komt. Het gemeente bestuur van Haarlem is zo enthousiast over het verloop van verleden jaar, dat het een belane-ijke bijdrage in de kosten heeft toegezegd. Haarlem heeft overigens de 25.000 die de tocht door de stad vorig jaar heeft ge kost, er weer graag voor over. Vooral door het mooie weer en het groot aantal bezoekers was het evenement in de stad een doorslaand succes. De ontwerpen voor de praalwagens, die dinsdag aan de pers werden getoond, zijn over het algemeen abstract van vormge ving, sommige echter tonen een speciale voorstelling. De meeste van de ontwerpen hebben de namen gekregen van de klein kinderen van de heer Van Driel. De opbouw van het Bloemencorso 1969 zal ditmaal niet plaatshebben in de hal len van de HBG-veiling maar in die van de Hobaho aan de Haven in Lisse. Aan gezien deze hallen echter te klein zullen zijn voor de reusachtige wagens, zal een tent naast de veiling worden opgezet. wal raken, maar wel de onrust doen toe nemen. A. E. Kluwer in Deventer heeft nu een boekje van de drukpersen laten rollen van de hand van de heer A. L. Lugt- meijer, hoofdinspecteur-titulair van s rijksbelastingen, onder de titel „BTW geen probleem". Hierin wordt de niejjwe omzetbelasting duidelijk uiteen gezet, waarbij de behandelende onderwerpen worden geïllustreerd met tal van voor beelden. Vaak zijn de antwoorden weggelaten en apart onderop de betreffende pagina ver meld. Bij het boekje wordt een strookje geleverd, waarmee de lezer de antwoor den kan bedekken en zichzelf kan contro leren of hij de stof begrijpt. Voor velen zal het boekje een welkome begeleiding vormen bij het oplossen van de problemen waarvoor zij zijn gesteld. De prijs be draagt 6,50. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK: GARAGE BREESTRAAT 55 (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdag werden in IJ muiden in totaal 1700 kisten vis aange voerd. Bij de aanvoer waren: 345 kisten tong en tarbot, 667 schol, 34 schar, 25 haring, 2 makreel, 115 schelvis. 146 wij ting, 317 kabeljauw en gul en 49 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: gr. tong 4.82-4.71, grm. tong 4.85-4.75, kim. tong 6.76-6.54, kl. tong I 7.77-6.79. kl. tong II 6.19-5.70, tarbot I 6-5.10. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 176-84. Per 50 kilogram: tarbotll 204-158, gr. en grm. schol 66-63, kim. en kl. schoi I 60-56, kl. schol II 47-29, schar 51 46, verse ha ring 50-40, makreel 39, kl. schelvis II 27- 22, wijting 28-17, gr. gul 51-40, mid. gul 49-37, kl. gul 41-32. Besommingen, in guldens. KW 94-3630, 148-10.880, 3-11.530, 35 15.050. 201-8350, 111-3180. 136-7670, 22-3070. 109 177-920. Urk In Urk werden vrijdag door vijfenvijf tig vaartuigen aangevoerd: 32370 kg tong (4.71-7.30), 3862 kg tarbot (2,39-6.04), 375 kg griet (1,50-1,78). 40.000 kg schol (0.54- 1,45). 14.000 kg kabeljauw (0.65-1,07), 1080 kg wijting (0,40-0,58). 510 kg schar (0,82- 0,94). 550 kg poon (0,86-1,04) en 10.000 kg schelvis (0.39-0 50) Tussen haakjes de prijzen per kilogram. A

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7