GING TOCH TERUG NAAR DE VERENIGDE STATEN Samenzwering bestond al sinds vorig jaar Ray neemt nieuwe advocaat Arthur Hanes aan de kant gezet 4 m Si SPECIALIST IN MOORDZAKEN DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 19 Doelstellingen Boeken Toestemming Onopvallend Hoofdlijnen ©GEKOOKTE^ 'SCHELVISROLLEN MET KAASSAUS (4pers.)^ „Ik geloof toch wel dat ik betrekke lijk scherp zie", zei dokter Hadley. „en het verbaast mij zo dat ik, hoe ik ook mijn best doe, me niets van die Eric S. Galt kan herinneren. Ik neem direct aan dat niemand dat zal willen geloven, maar het is de waarheid." maar Stein moest de kinderen nog halen en wilde nog wat familie bezoeken, dus vond ik het goed nog een dag op hem te wachten. Ray's activiteiten in de daarop volgende drie maanden in Los Angeles zijn overal gepubliceerd. Hij raakte besmet met die virus van zelfontwikkeling, die zovelen in Zuid-Californië al heeft aangetast. Van 18 december 1967 tot 12 februari 1968 nam hij voor een bedrag van 465 dollar danslessen bij de National Dance Studios. Van 15 januari tot 2 maart 1968 nam hij voor 220 dollar lessen in barkeeping en hij kreeg een diploma van de Internatio nal School voor Bartending. Maar de twee belangrijkste ervaringen gedurende die periode in Los Angeles werden nooit genoemd. Hij vertelde me dat hij zich voor hypnose ging interesse ren toen hij in de ziekenhuiskeuken van de strafgevangenis in Missouri werkte. Op 4 januari 1968 kwam hij een afspraak na die hij gemaakt had met het hoofd van de Internationale Maatschapij voor Hypnose, de eerwaarde Xavier von Koss, in diens kantoor, 16010 Crenshaw Boule vard, in de South Bay buurt van Los Angeles. Negen maanden later op 27 september had ik een lang gesprek met pater von Koss, een zeer ontwikkelde man van mid delbare leeftijd die studiegroepen leidt en onder meer handelsreizigers tracht meer zelfvertrouwen te geven. Ray was zijn juiste naam en adres vergeten, maar kon mij weer door een tekening helpen het kantoor te vinden. Het kantoor ligt bijna recht tegenover het El Camino College aan de Crenshaw boulevard. Von Koss moet een „internationaal erkende autori teit op het terrein van de „hypnose en zelf-hypnose tot zelfontwikkeling" zijn. Von Koss vertelt: „Galt belde mij op en hij kwam hier 4 januari, 1968, om 2 uur voor 'n bespreking. We hadden een lang gesprek. Ik herinner me die man heel goed. Hij leek erg geïnteresseerd in manieren om zichzelf op te werken. Hij wilde een weg vinden om zijn leven en zichzelf te verbeteren. Hij had verschil lende boeken over dit onderwerp gelezen en was sterk onder de indruk gekomen van de graad van geestelijke concentratie, die bereilkt kan worden door toepassing van hypnose. Dat middel wilde hij ook leren geruiken. Hij betoogde dat mensen die hypnose toepassen problemen vaak in dertig seconden oplossen die normaal bij een bewust beleven, 30 minuten ver gen. Hij scheen zich ook bewust van zijn eigen image en het belang hiervan voor de persoonlijkheid. Daarom had hij hyp nose en zelfhypnose bestudeerd en kwam hij bij mij om meer informatie. „IK VROEG hem naar de doelstellingen van zijn leven en hij vertelde me dat hij erover dacht een cursus voor barkeeer te gaan volgen. Ik legde hem omstandig uit dat je duidelijk voor ogen moet hou den wat je wenst te bereiken wanneer je beter en met meer voldoening wilt trach ten te leven. Hij scheen het volkomen met me eens. Maar toen ik betoogde da hij dan die cursus voor barkeeper moest afmaken, dat hij hard moest werken, dat hij naar avondschool moest gaan, dat hij eengeregeld, rustig bestaan moest g leiden, voelde ik dat er een muur tussen ons werd opgetrokken. Ik kon merken dat zijn gedachten ver weg dwaalden van al les wat ik tegen hem beweerde. Natuur lijk kende ik toen zijn wanhopige situa tie niet. Maar ik voelde duidelijk dat er Toen Ray in 1968 naar dr. Russel C. Hadley ging om zijn gezicht te laten veranderen, gebruikte hij de naam Eric S. Galt. Elders schreef hij zijn vorige adres in Birmingham in als het huisadres van zijn naaste fami lielid", een niet bestaande Carl. L. Galt. Tot hij door Huie geïnterviewd werd, kende dr. Hadley de identi teit van de man die hij had geope reerd, niet. iets in hem was wat hem ervan weerhield te werken in de richting van een leven dat hem voldoening zou schenken." „Kreeg u wel bepaalde conclusies over hem?" vroeg ik. „Over zijn capaciteiten? Over zijn fan tasieën?" „Ja. Iedereen die als ik op het terrein der geestesgesteldheid werkt, kan vrij snel hoofdmotieven van iemand on derkennen. Ray behoort tot „het er! ningstype". Hij verlangt erkenning van zijn groep, van zichzelf. Hij snakt ernaar te voelen dat hij iemand is. Zijn verlan gen naar erkenning is bij hem superieur aan seks, aan geld, aan zelfbehoud.", „Hebt u hem een advies gegeven?" „Ja", antwoordde von Koss, „ik tracht te hem een beeld te schilderen van een toekomst waarin hij de erkenning zou hebben als een waardevol lid der maat schappij. Ik merkte ook dat hij me een heel eind volgde en het toen plotseling leek op te geven." „Natuurlijk" zei ik. „Hij was een vluch teling. Hij Icon geen baan houden. De manier van leven die u hem afschilderde, was voor hem onmogelijk." Dat weet ik nu ook", antwoordde Von Koss. „Dat begreep ik toen bleek dat Eric Galt een van moord beschuldigde misdadiger was. Hij had ergens mijn naam als .referentie opgegeven en toen de mannen van de FBI kwamen, kon ik ze mijn notities laten zien." „Hebt u hem gehypnotiseerd?" „Ik heb hem op hypnose getest. Maar ik stuitte al heel gauw op heel sterke onderbewuste weerstanden. Hij kon niet meerwerken. Dat is natuurlijk altijd het geval als iemand vreest onder hypnose iets te onthullen wat hij verborgen wil houden. Daarom drong ik bij Ray niet verder aan. Ik had medelijden met hem Ik wilde dat ik hem kon helpen. Maar ik kon niet anders doen dan hem een paar boeken aanraden die hij kon bestuderen. TOEN RAY op London Airport werd gearresteerd, vonden de inspecteurs van Scotland Yard drie veel gelezen exempla ren van deze boeken. Ray heeft mij vaak verteld dat je je als misdadiger en vluchteling niet kunt permitteren „iets opvallends" in je ge zicht te hebben. Ray had twee opvallen de kenmerken in zijn gezicht: „een wip neus" en een linkeroorlelletje dat wat langer was dan het andere, omdat hij er te vaak aan getrokken had. Hij schreef Ik was ervan overtuigd dat de FBI me vroeg of laat op de lijst van de Belang rijkste Tien (de meest gezochte misdadi gers) zou plaatsen. Opvallende gelaats trekken worden nog niet zo direct opge merkt als je iemand vluchtig bekijkt Maar op een foto zie je ze direct. Daarom wilde ik die twee opvallende dingen aan mijn gezicht laten veranderen. Als dan het FBI me op de lijst van die Tien gezet had en ze lieten mijn oude foto's circu leren, zou niemand me herkennen als ik mijn wipneus liet wegnemen en mijn linkeroorlelletje zou laten verkorten. Ook probeerde ik er voortdurend veel jonger uit te zien dat het FBI zou hebben opgegeven. Toen ik in Hollywood was, liet ik door Dr. Russel Hadley mijn wip neus wegnemen. Ik wilde nog naar een andere plastische chirurg voor mijn oor, maar ik had geen tijd meer. Op woensdag 25 september 1968 liep ik het drukke kantoor van Dr. Russel C. Hadley binnen. Als toekomstig patiënt vulde ik een formulier in, betaalde tien dollar honorarium voor een consult en wachtte samen met een Mexicaans-Ame rikaanse jongen met een litteken op zijn lip en een vrouw die altijd al een kleinere neus had willen hebben. Dr. Hadley had indrukwekkende ge loofsbrieven. Hij is lid van het College van Professoren van de Universiteit van de Soutih-California Medical School, waar hij zijn graad behaalde. Verder is hij lid van de staf van het kinderziekenhuis van Los Angeles en Md van de Vereniging van Chirurgen van Los Angeles; en tijdens de tweede wereldoorlog was hij in militaire dienst toegevoegd aan de zevende infante riedivisie in Alaska, waar zijn voor naamste medische probleem bestond uit bevroren voeten. Hij is een grote, wat norse, kalende man met rossig haar, die er niet lang omheen draait. Omdat hij veel operaties in zijn eigen kantoren verricht, ontvangt hij zijn toekomstige patiënten met zijn dokterskapje en in zijn groene operatiekleren. Toen ik alleen met hem was, sloot ik de deur en zei „Dokter, eigenlijk ben ik geen patiënt van u. Ik heb dat formulier getekend omdat ik een absoluut vertrou welijk gesprek met u wilde hebben. Ik kom hier op verzoek van een vroegere patiënt van u, iemand die u gekend hebt als Eric S. Galt en wiens werkelijke naam James Earl Ray is." ,Wie is dat?" vroeg de dokter. „En wie bent u? Ik begrijp het verband niet." ,,Ik ben alleen maar schrijver", zei ik. Maar ik dacht dat u zich misschien zoudt herinneren dat u een zekere James Earl Ray, alias Eric Galt, hebt geopereerd? Hij is nogal een bekend man. Heeft niemand in de afgelopen weken uw herinnering opgefrist?" „Ik begrijp er nog steeds niets van", zei dokter Hadley. „Ik herinner me geen Galt of Ray. Mijn tijd is zeer bezet. En nie mand heeft mijn geheugen opgefrist.' Welnu die Ray, alias Galt, „zei ik, wordt beschuldigd van de moord op Martin Luther King. En hij heeft mij verteld dat u hem verleden jaar geope reerd hebt." Nu had ik de volledige aandacht van de dokter. „Wat!" riep hij. „Beweert u dat ik die vent geopereerd heb, die King vermoord zou hebben?" ,Ja, hij heeft me verteld dat u hem geholpen hebt", zei ik. „En onder welke naam zou hij dan hier gekomen zijn, beweert hij?" „Galt, Eric S. Galt." De dokter verliet abrupt het vertrek en ik begreep dat hij zijn archieven ging na kijken. Toen hij terugkwam was hij duide lijk op zijn hoede. Hij schudde ook onge lovig zijn hoofd. „Hebt u zijn toestemming?" vroeg hij „Nee dokter", antwoordde ik. „Op het ogenblik nog niet. Ray zit in de gevange nis te Memphis en ik kan die toestem ming via zijn advocaat krijgen. Ik heb haar binnen 36 uur in mijn bezit". „Laten we dit dan duidelijk stellen", zei de dokter nadrukkelijk. „Ik vertel u op het ogenblik niets. U neemt een be hoorlijk getekende toestemming mee en dan wil ik mijn medewerking langs ge wettigde wegen verlenen." De eerwaarde Xavier von Koss, een hypnotiseur in Los Angeles, werd door Ray in januari 1968 geconsul teerd en hij vertelde Huie„Ray verlangt er heftig naar iemand te zijn. Dit verlangen naar erkenning is in hem sterker dan sex, sterker dan verlangen naar geld, sterker dan de wens tot zelfbehoud. VRIJDAGOCHTEND 27 september 1968 belde ik Dr. Hadley en ik vertelde hem dat ik de toestemming had ontvangen. Hij vroeg me om half zes 's middags op zijn kantoor te komen. Toen ik kwam, waren de verpleegsters weg. Alleen de dokter, zijn advocaat en zijn vrouw waren aan wezig. Nadat de advocaat de toestemming had bekeken en deze had goedgekeurd, werd dokter Hadley wat vriendelijker en wilde zijn medewerking wel verlenen. Uit de aantekeningen van de dokter bleek dat Ray op 19 februari 1968 voor het eerst op zijn kantoor was verschenen. Ray loog zoals gewoonlijk over zijn leef tijd en gaf als zijn geboortedatum 20 juli 1931 op. Hij gaf als adres het St. Francis Hotel op en als zijn naaste familielid Carl L. Galt, in Birmingham. (Hij had diezelf de naam al eens eerder gebruikt, met een andere spelling van de voornaam en op een adres in St. Louis). Ray zou geopereerd worden om „een vooruitstekende neuspunt te verkleinen' De volgende aantekeningen stonden op zijn kaart: 3-5 Verwijdering neustop onder plaat selijke verdoving op het bureau. Donder dag terugkomen. 3-7 Verband weggenomen. Alles gaat goed. Maandag terugkomen. 3-11 Hechtingen verwijderd. Geneest goed. Over zes weken terugkomen. Maar Ray kwam natuurlijk na zes we ken niet terug. En dit hield in dat dokter Hadley ook geen foto's van zijn patiënt had van voor en na de behandeling. Hij maakte wel foto's van Ray voor de opera tie, maar door de een of andere oorzaak werkte de camera niet goed en de foto's van Ray mislukten evenals die van ver scheidene andere patiënten. De foto's na de ingreep worden pas zes weken na de operatie gemaakt als alles goed genezen is; en blijkbaar dacht Ray zes weken na zijn operatie in Los Angeles te zullen zijn. (De foto's in dit artikel gepubliceerd komen dus uit andere bronnen). Het honorarium voor Ray's operatie, dat tweehonderd dollar bedroeg werd con tant betaald. „IK GELOOF het direct" zei ik. „Vrij wel iedereen die Ray ooit gezien heeft, beschrijft hem als een man die in een menigte totaal niet op zou vallen." Ik raadde dr. Hadley aan het FBI bericht te sturen wat hij dadelijk deed. Ook bericht te hij de Maatschappij van Geneeskunde in Los Angeles. Voor zijn neus nog helemaal beter was, ontving Ray op 15 maart per post de op roep die hij verwachtte. Hij moest naar Selma en Birmingham. Hij reed in zijn witte Mustang door Californië via New Orleans en schreef op vrijdag 22 maart 1968 in het Flamingo motel in Selma in. Dit motel ligt vlak bij de Edmund Pettus Bridge die Amerikanen zich wel herinne ren. Dit was de brug die beroemd werd, toen de staatspolitie van Alabama te za- men met de bereden manschappen van sheriff Jim Clark er de eerste groep blanken en negers die van Selma naar Montgomery trachtten te marcheren, met traangas bestookten, neersloegen, omver reden en uit elkaar joegen. De televisie films van deze incidenten wekten de woe de van velen en worden geacht de Wet op Algemeen Stemrecht van 1965 te hebben bewerkstelligd. Het Flamingo Motel ligt aan de Highway 80, de route van de Sel- ma-Montgomery Mars; de weg waarlangs de oude beweging, waarin blanken en kleurlingen samen marcheerden en sa men hoopten, zich concentreerde. De man die de mars leidde, was Dr. Martin Luther King. Op 16 februari 1968 sprak dr. King in Selma en de Times-Journal vermeldde onder een driekoloms foto van hem op pagina één: „Dr. Martin Luther King begon vrij dag in Selma voor een aanzienlijke me nigte, verzameld in de Tabernakel Bap- tistenkerk, een campagne voor een in het voorjaar te houden Mars der Armen naar de hoofdstad „Gedurende de bijeenkomst vroeg, hi; om lichamelijke en geldelijke steun voor de voorgenomen mars naar Washington om te protesteren tegen de economische achterstand van de negers in het land „Hij zei dat het plan was om net als de plagen in de tijd van de farao, telkens gol ven van zo'n drieduizend mensen naar de stad te zenden tot het Congres eindelijk stappen zou ondernemen om de economi sche nood der negers te lenigen. King zei dat de stad Selma waarschijn lijk meer vooruitgang in de betrekkingen tussen de rassen had geboekt dan enig andere stad in het zuiden. Maar hij waarschuwde de menigte, die uit onge veer gelijke aantallen volwassenen en jongeren bestond, dat men niet zelfvol daan mocht zijn en dat er nog een lange strijd gestreden moest worden. Op donderdagmiddag 21 maar 1968 publiceerde de „Selma Times-Journal" het volgende bericht van Associated Press: „Birmingham, Ala. (AP) Dr. Martin Luther King begint zijn wervings campagne voor zijn „Mars der Armen" naar Washington, vandaag in het zuiden van Alabama na de nacht in Birmingham doorgebracht te hebben. King en zijn volgelingen trokken woensdag laat Alabama binnen na twee dagen door Mississippi getrokken te heb ben". Het bericht vermeldt ook: „Hij was van plan vandaag naar Lisman, Linden en Camden te rijden en daarna naar Atlanta te vliegen." Camden ligt 33 mijl van Selma. Op 23 maart verliet James Earl Ray Selma met bestemming Atlanta. HIER BEGINNEN zich de hoofdlijnen HIER BEGINNEN de hoofdlijnen King zich voor mij af te tekenen. Mis schien zien mijn lezers het nog niet, om dat ik niet alles wat ik heb ontdekt, kan onthullen voor Ray terecht heeft ge staan. Maar uit wat ik weet, uit wat ik van Ray gehoord heb, en uit mijn naspeu ringen, is komen vast te staan dat ken merkend voor het complot was: dat dr. King vermoord moest wor den om het effect te sorteren. De plan nen hem te vermoorden, werden niet ge maakt door impulsieve lieden die hem persoonlijk haatten, hoewel ze hem waar schijnlijk wel hebben gehaat, maar dooï berekenende mannen die de moord wil den gebruiken om een heftig conflict tus sen blanke en zwarte burgers te ontke tenen. Dat hij vermoord moest worden in het verkiezingsjaar 1968! Dat de moord op hem een maximum aan bloedig effect moest hebben en dat hij daarom niet moest worden vermoord, ter wijl hij rustig thuis in Alabama woonde, maar op een dramatisch moment en op een dramatische plaats waar de tegen stellingen waren. Omstreeks 15 maart 1968 waren de samenzweerders duidelijk zover dat zij zich ten doel hadden gesteld hem te vermoorden op een plaats waar hij bezig was de Mars der Armen te formeren of te leiden. Hij moest vermoord worden door een blanke of door blanken, die zouden wor den aangeduid met „zuiderlingen" en „racisten". Bij voorkeur zou hij vermoord worden in Birmingham, Montgomery of Selma, omdat die steden mijlpalen in zijn car rière van pleiter tegen rassendiscrimina tie zijn. De moordenaar of moordenaars behoef den na de moord niet uit de weg geruimd te worden om een terechtzitting of terecht zittingen te voorkomen omdat die terecht zitting of terechtzittingen extra-impulsen van haat en geweldpleging konden op roepen. Om al deze redenen was dr. King het tweede en niet het primaire doelwit. Het primaire doelwit was de Verenigde Sta ten van Amerika. MEMPHIS, Tennessee (AP en Reuter) Percy Foreman, een bekende strafplei ter uit Texas die 'tot dusver nog slechts één moordproces heeft verloren, heeft er in toegestemd James Earl Ray te gaan verdedigen. Foreman zei dat hij tot zijn besluit is gekomen omdat hij de zaak interessant vindt en dat hij het zeker niet om het geld doet. De advocaat, die miljonair is, pleegt honoraria te vragen tot ongeveer 900.000 gulden per geval. Foreman ontkent dat de Ku Klux Klan of een andere uiterst rechtse organisatie hem voor de verdediging van Ray betaalt. Hij zei echter wel dat de Ku Klux Klan hem enkele malen had gevraagd de be langen van de verdachte in de moordzaak King te gaan behartigen. Opmerkelijk was in elk geval dat Ray gisteren onver wacht besloot af te zien van de bijstand van de advocaat die tot dan toe zijn raadsman was geweest. vsjv. %»»vv«vs «- - -■ ÏW JÏ® SV, - Foreman is korte tijd de verdediger geweest van Jack Ruby, de nachtclub eigenaar die Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van president John Kennedy, heeft doogeschoten. Hij heeft zich echter na enkele dagen al uit de zaak-Ruby teruggetrokken. Foreman deelde gisteren desgevraagd mee dat Ray zelf en diens twee broers hem hebben gevraagd de verdediging op zich te nemen. Foreman heeft meegedeeld dat hij om uitstel van het proces zal vragen. Ver wacht kan worden dat Foreman om een uitstel van tenminste dertig dagen zal vragen om zich goed op de hoogte te kunnen stellen van de zaak. Dit zou bete kenen dat Ray vermoedelijk dit jaar niet meer berecht zal worden. Foreman vervangt Arthur Hanes die Ray sinds kort na diens arrestatie heeft vertegenwoordigd. Het is niet bekend waarom Ray heeft besloten Hanes aan de kant te zetten. ADVERTENTIE 800 gr. schelvisfilets (4 stuks)^ 50 gram boter of margarine, citroensap, 45 gram bloem, 40 gram oude geraspte kaas, peper, selderijsaus. De opgerolde filets in 'n inge vette pan met platte bodem zetten. Wat zout, citroensap en zoveel water dat de vis niet, onder staat. De vis 10 min. laten „broeien". Boter smelten,] al roerende bloem toevoegen, i vervolgens het visnat tot een gladde massa ontstaat. Saus van het vuur nemen en kaas met peper en selderijsaus gelijk matig toevoegen. Vraag recepten b(J uw vishandelaar of bij het Produktsehap voor Vis en Vlsprodukten, Wassenaarseweg 20, Dan Haag. 8

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19