NAVO verrast door de Russische invasie Harlinger kustvaarder met 9 man spoorloos Rechter: Grondslag voor verzoek van loodsen is ondeugdelijk vlees eten is verantwoord eten... Igen da voor I laarl lem en de IJmond ECHT TAPIJT TOPULOER en Premier De Jong: Berichtgeving faalde Geen aatnvijzingen voor bedreiging i\ AVO-gebied Tankauto in brand; man omgekomen Sinds 29 oktober taal noch teken Middellandse Zee wordt afgezocht Regeringsstandpunt over ombudsman Vrijspraak voor Amsterdamse Kort geding over inverzekeringstelling verloren Justitie begint nu met verhoor van Amsterdamse loodsen Files en mist op Oudenrijn Somber maar droog 1 ii DINSDAG 1,2 NOVEMBER 1968 mimtk- 1 liifll II i BIJ EEN ECHTE VLOERENSPECIALIST MEER KEUS EN BETERE VOORLICHTING! EUROPEES TAPIJT CENTRUM Koningstraat 116 Beverwijk I Geen bedreiging *M§ I weede Kamer wordt binnenkort ingelicht Dodelijke klap Demonstranten houden studietoelage All 70 IctULr/M' I De matras waarop p wérkelijk uitrustl Van DRAKA. Velsen-IJ midden Beverwijk H eemskerk gx V,V svx;,^ a Rk'N- "AAG De snelheid waarmee berichten over de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije aan de regeringen Ls geschied, heeft te wensen gelaten. v,r,^met het °°s h'erop wordt thans in m 0"verband diepgaand onderzocht, welke lessen uit de recente gebeurtenis- ADVERTENTIE sen moeten worden getrokken en op welke wijze het bondgenootschappelijke systeem van berichtgeving, waarschu wing en paraatheidsstelling mogelijk zou kunnen worden verbeterd. Dit zegt minister-president De Jong m zijn memorie van antwoord aan de tweede Kamer over de begroting van Algemene Zaken. In het voorlopig ver slag was geïnformeerd op welke wijze de Nederlandse regering van de Russi sche invasie op de hoogte was gesteld. Premier De Jong verklaart dat de Russische invasie van Tsjecho-Slowakije inderdaad voor de NAVO-landen als een errassing is gekomen. Op grond van het geen voordien bekend was omtrent de Russische troepenconcentraties langs de rsjechoslowaakse grens, werd deze in vasie weliswaar reeds enige tijd militair mogelijk geacht. Uit politiek oogpunt werd echter betwijfeld, dat de Sovjet Unie een militaire interventie in Tsjecho- Slowakije werkelijk noodzakelijk en op portuun zou achten. De indruk bestaat, dat. ondanks de reeds lang tevoren inge zette oefeningen en troepenconcentraties, net besluit tot de invasie pas zeer kort voor deze plaatsvond genomen werd. De NAVO was er intussen, op grond van doorlopende gemeenschappelijke in formatie over alle politieke en militaire factoren en gegevens van uitgegaan, dat de zich ontwikkelende wijziging in de mi litaire opstelling van het Warschaupact op dat moment geen op de NAVO gerich- te dreiging vormde. Binnen de militaire organisatie van de NAVO werd de normale waakzaamheid betracht. De radarapparatuur ondervond inderdaad in de nacht van 20 op 21 au gustus 1968 tijdelijk last van storing, maar het effect hiervan kon afdoende worden gecompenseerd met behulp van anti-storingsmiddelen. Het luchtbeeld aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn kon dan ook op normale wijze gevolgd worden. De aldus ontvangen radargege- vens hebben op geen enkel moment op I een mogelijke dreiging tegen het NAVO- gebied, aldus premier De Jong. (Van onze correspondent) PRINSENBEEK. De 36-jarige chauffeur H. J. van Schaik uit Hel- levoetsluis is maandagavond op de rijks- I weg Breda Rotterdam bij Prinsen beek omgekomen toen zijn met olie ge laden tankwagen in brand raakte na een botsing. Door het ongeluk werd het ver keer urenlang gestremd. Bij de botsing waren verder een met 15 ton veevoer geladen vrachtcombinatie betrokken alsmede een pendelbusje uit St. Willebrord. Enkele inzittenden van het busje werden licht verwond. Volgens de rijkspolitie ontstond het on geluk toen een vrachtwagen tijdens file vorming moest stoppen De tankwagen reed er tegen op, waardoor de vracht auto doorschoof en tegen een busje met acht pendelaars uit St. Willebrord botste. (Van onze correspondent) HARLINGEN De reders van de Har linger kustvaarder Oostmeephebben de familieleden van de opvarenden ervan in kennis gesteld, dat de „Oostmeep wordt vermist in de Middellandse Zee. De kustvaarder, die pas sinds december DEN HAAG De regering is van plan binnenkort de Tweede Kamer in te lich ten over haar zienswijze omtrent de in- telling van het instituut van de ombuds man, zoals dit in de motie van de kamer leden mr. Toxopeus en oir. Geertsema (VVD) is gevraagd. Dit hebben de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justi tie meegedeeld aan de Tweede Kamer. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Haagse gerechts hof heeft een 27-jarige Amsterdamse prostituée, die verdacht werd van dode- Iijke mishandeling van haar echtgenoot, j vrijgesproken. Tegen haar was door de advocaat-generaal drie jaar gevangenis straf geëist. In de nacht van 26 op 27 januari van dit jaar had de vrouw in een Rotterdams hotelletje haar man, een 22-jarige Noorse matroos, tijdens een heftige ruzie met een klein tafeltje neergeslagen, waar door de man werd gedood. Patholoog-ana toom dr. Zeldenrust noemde de fatale klap een toevalstreffer. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde haar enige tijd geleden tot twee jaar gevangenis. Zowel de vrouw als de officier van Justitie tekenden beroep aan tegen dit vonnis. Ook voor het gerechtshof hield de vrouw vol uit noodweer te hebben ge handeld. Haar man, met wie ze pas zes Hnnrtom weken was getrouwd, had haar in een' dronken bui aangevallen. AMSTERDAM. De drie in Amster dam gestationeerde rijksloodsen hebben het kort geding dat zij tegen het hoofd van het Amsterdamse arrondissements parket, de officier van Justitie mr. J. F Hartsuiker, en tegen de substituut-offi cier van Justitie, mr. J. H. Bergsman had den aangespannen, verloren. Zij hadden de president gevraagd de beide officieren te bevelen zich te onthouden van de in verzekeringstelling van de loodsen, die ervan verdacht worden giften te hebben aangenomen van sleepbootrederijen om kapiteins van zeeschepen aan te raden meer sleepboten te nemen dan nodig was. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft de gevraagde voorziening geweigerd om dat hij de grondslag daarvoor ondeugde lijk acht. De loodsen hadden gesteld dat hun in verzekeringstelling en de daarna te ver wachten voorlopige hechtenis geen ander doel heeft dan de loodsen onder druk tot het afleggen van een bekentenis te dwin gen. De president zegt in zijn vonnis: „Ik kan niet vermoeden waarop hun vrees is gebaseerd, dat de officieren van Justitie hun bevoegdheden in dienst zouden stel len van het verkrijgen van niet in vrij heid afgelegde verklaringen. De loodsen hebben slechts vastgesteld dat hun IJmui- dense collega's in verzekering zijn gesteld en een bekentenis hebben afgelegd." Dat de loodsen een onrechtmatig optreden van de officieren van Justitie verwachtten, die volgens hen gebruik zouden maken van hun bevoegdheden voor een ander doel dan waarvoor zij door de wetgever zijn verleend, kon de president niet aan nemen. De officier van Justitie mr. Bergsma deelde na afloop van de uitspraak van het kort geding mee dat binnenkort een rijksloodsen. Er zijn totaal 45 loodsen de hoofdstad gestationeerd. in Zij zullen worden ontboden op het bu reau van de recherche der Rijkspolitie te water om verklaringen af te leggen. Bij het oproepen zal rekening worden gehou den met hun diensten. Op het bureau zal de loodsen worden meegedeeld waarvan zij worden verdacht en dat zij zijn aan gehouden voor politieverhoor (maximaal zes uur). Daarna zal de officier van Jus titie over de stand van het onderzoek worden ingelicht. Dan zal hij naar bevind van zaken beslissen of al dan niet tot hun inverzekeringstelling zal worden overge gaan. De rechtbank-president heeft naar aan leiding van protesten van journalisten, dat zij het kort geding vrijdagmiddag wegens plaatsgebrek in de Kamer van de president niet hebben kunnen bijwo nen, verklaard dat het gehalte en het niveau van dit kort geding hem niet de minste reden hebben gegeven de behan deling naar een grotere lokaliteit te ver plaatsen. Had hij daartoe wel reden ge 1967 in de vaart was, had op dinsdag 22 oktober Brussel verlaten met een lading van 1750 ton ijzeren staven en was Gi braltar gepasseerd op 29 oktober. Sinds dien heeft men niets meer van het schip en zijn negen bemanningsleden vernomen. De Oostmeepwas op weg naar Mon- falcome bij Venetië, waar het vorige week woensdag had moeten arriveren. De rederij tast volkomen in het duister over wat er met de kustvaarder kan zijn gebeurd. De radio kan zijn uitgevallen, er kan een motorstoring zijn, het schip kan om de een of andere reden ligplaats hebben gekozen bij een eilandje. Het kan ook, in het ergste geval, zijn vergaan. De weersomstandigheden in de Middellandse Zee zijn echter niet van dien aard ge weest dat daardoor een scheepsramp zou kunnen zijn ontstaan. De leeftijden van de opvarenden vari eren van 17 tot 36 jaar. De bemanning van de „Oostmeep" bestaat uit kapitein P. „ValiL d„er Ploeg uit Delfzijl, stuurman R. A. Dubach uit Hilversum, eerste machinist T. van der Berg uit Bergum, tweede machinist IJ. Wiersma uit Mur- merwoude, kok H. J. ter Huerne uit Zutphen, matroos J. Bos uit Delfzijl, de Spaanse matroos J. J. R. Bito, de ma troos W. Kikstra van Vlieland en de ma troos H. Feenstra uit Sexbierum. Er wordt in het Middellandse-Zeegebied door de Scheepvaart uitgekeken naar de Harlinger kustvaarder. Daarbij zijn Sche- veningen Radio en Lloyd's opsporings dienst ingeschakeld, die terstond meldin gen ontvangen als enig spoor van de Oostmeep" en de bemanning wordt ge vonden. na De vermiste Harlinger kustvaarder. (Van onze correspondent) DEN HAAG De studenten, die heb- ben deelgenomen aan de recente demon straties in Amsterdam houden hun studie toelage. Hel deelnemen aan de betoging vormt op zichzelf geen aanleiding voor de intrekking van een rijksstudietoelage, zegt minister Beemink. van Binnenlandse Zaken, mede namens minister Veringa in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Harmsen (BP-groep Harmsen). Voorts zegt minister Beernink dat de burgemeester van Amsterdam bij de de- monstraties passende maatregelen heeft genomen. ADVERTENTIE UTRECHT De laatste werkzaamheden voor het klaverblad Oudenrijn bij Utrecht dat morgen in gebruik wordt genomen hebben gistermiddag en -avond voor flin ke stagnatie gezorgd. Er vormden zich in de dichte mist kilometers lange files uit de richtingen Amsterdam, Den Haag en Arnhem. 's Avonds om half acht waren de moei lijkheden op de verkeersstuiver opgelost. V JEjIXI EjI\ I 1 Fj F v.; V- xv.5' biy. t r Het KNMI deelt mee: Ons land bevond zich maandag in een van een hogedrukgebied boven Midden-Scandinavië, die zich tot over Frankrijk uitstrekt. Het hogedrukgebied wordt aan de oostzijde geflankeerd c'oor een lagedruk-zone en aan de westzijde door een uitgebreide depressie boven de Atlantische Oceaan. Fronten van deze depressie, die boven de Britse eilanden enige regen veroorza ken, kunnen niet verder oostwaarts op dringen. Er wordt voor woensdag dan ook overwegend droog weer verwacht met vrij veel laaghangende bewolking en af en toe opklaringen. Daar de zuidoostelijke wind iets toeneemt is de kans op mist en nachtvorst kleiner geworden. VOORUITZICHTEN Plaatselijk opklaringen, maar later ook kans op regen. VOOR DONDERDAG Zon: minder dan 40 pet.; Min. temperatuur van ongeveer nor maal tot drie graden onder normaal; Max. temperatuur van ongeveer nor maal tot drie graden onder normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 pet.; Kans op een geheel droog etmaal 40 pet. WEERRAPPORTEN Maximum- «n minimum temperaturen binnen- en buitenland CBS krijgt nieuw gebouw. Minister De Block van Economische Zaken heeft in Voorburg de eerste paal geslagen voor het nieuwe gebouw van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat eind 1972 klaar moet zijn. Thans zijn de afdelingen van het CBS verspreid over ruim 25 panden in Den Haag. In het nieuwe gebouw zullen 2000 ambte naren hun werkzaamheden verrichten. Het kost 60 miljoen. Wapendieven. De Amsterdamse politie rechter heeft vijf jongelui uit de hoofd stad berecht, die in september negen pistolen hadden gestolen uit het wapen museum van de Artillerie-inrichtingen Hembrug. Twee van hen hadden ook auto- en bromfietsonderdelen gestolen van een opslagplaats van de Amster damse politie. Slechts één van de 18- jarige jongens had nog een blanco strafblad. De straffen varieerden van zes maanden tot zes weken gevangenis straf met een deel voorwaardelijk. Buit van 10.000. Voor 10.000 aan sie raden is uit een woning in Den Haag verdwenen. Door een ruitje aan de achterzijde van de woning in te slaan kwam de dief binnen. De sieraden vond hij in een kast op een slaapkamer. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestraat), dins dag 20.15 u.Koor Katholiek Haarlem: concert o.l.v. Albert de Klerk, m.m.v. het N.Ph.O., Dorthy de Rooy, orgel, Annette de la Bije, sopraan, Sybille Raaphorst, alt, Marius van Altena. tenor en Otto Ottens bas. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Avondzon voor een gangster", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Duel in Diablo", 18 j. Lido, 14. 19 en 21.15 u.: „Bandolero", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Angélique en de sultan", 14 j. Rembrandt, 14. 19 en 21.15 u.: „Ontucht op de Reeperbahn". 18 j. Roxy, 14.30. 19 er 21.15 u.: „Mini-poker". 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde" 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in bet Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Affiche-ten toonstelling „1914-1918". Tot en met 24 november. Tot en met 5 januari: Wand tapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakanowicz. Beide dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): „Kinderen na ken een rolding", creatieve werkstukken van schoolkinderen (Kinderboekenweek). Geopend dagelijks van 10 tot 17 u„ zon dag 13 tot 17 u. Tot en met 1 december Galerie Bier (Gr. Heiligland 66): Expo sitie Chinese grafkeramiek. Geopend da gelijks van 14 tot 18 en 19 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplem): Tentoonstelling schilderijen en teke ningen van J Ploos van Amstel. Eiectric Centre (Bakenessergracht 8): Expositie „Jansen Cyclus". Geopend dage lijks van 11 tot 17 en 19 tot 22 u.; 's maan dags gesloten. Tot en met 25 november. Expositie van Berend Pasman, van 1 tot en met 16 novemoer. Expositie van kunst schilders waaronder Viktor de Beijer, van 1 tot en met 30 november. Beide dage lijks geopend van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u., behahe maandag en woensdag. Ateliers '63 (Koudenhornkazerne), Ope ningstentoonstelling, tot 30 november. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953 Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 u Zaterdag 9 tot 12 u. VOLKSUNIVERSITEIT Frans Hals Museum, (Klein Heiligland) dinsdag 20 u.Parijs zelf ontdekken, door J. van Ingen, leraar kunstgeschiedenis. Woensdag 20 u.: Denken over moraal, vroeger en nu, door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan, hoogleraar Universiteit Am sterdam. DIVERSEN Raadhuis Lisse, woensdag 20 uur: Ge meenteraadsvergadering Lisse. Poppentheater Merljjn (Hasselaersplein) woensdag 14 u.: „Prins Dadeltje". Treslong (Hillegom): Diner Dansant dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio dagelijks 20 u Cabaret Dancing Caramella (Zand- voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. ADVERTENTIE DINSDAG 12 NOVEMBER ity Theater, 20 u.: „Intiem rapport". WOENSDAG 13 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „Intiem rapport" Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)' 9 30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam I Twente Vlissingen Zuid-Limburg mist mist mist mist mist mist mist mist geh. bew. mist DINSDAG 12 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u „Strijd zonder genade". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De gen darme in New York". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck' Velserweg 2. Geopend van 19.30- „1.30 u.. voor groepen op aanvraag bij Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwiik telefoon 0 2510 - 25120. WOENSDAG 13 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21 15 u „Strijd zonder genade". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: De gen darme in New York". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga: geopend van 918 u. DINSDAG 12 NOVEMBER Marquette Theater, 20 u.: „De papaver I Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck Kooenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaJlorca Münohen Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürlch geh. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. mist zw. bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. half bew. licht bew onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist geh. bew. onbew. mist zw. bew. sneeuw zw. bew. zw. bew c j a a C -£ k* Li BS ozo 4 1 O zo 4 2 0 ozo 4 2 0.1 ozo 6 3 0 O 5 1 0 zo 7 1 0 ozo 6 1 0 w.st. 4 3 0 ozo 8 2 0 ono 7 0 0 zzo 8 8 0.5 w.st. 13 0 nw 17 8 0 n 13 7 0 n 7 6 0.5 ono 16 3 0 o 8 f 0 ono 7 0 0 w.st. 11 1 0 w.st. 12 0 0 no -3 -10 0 w.st. 9 4 0 ono 5 2 0.2 zo 19 11 0 w.st. 13 3 0 O 8 3 1 ono 8 -2' 0 w.st. 14 0 0 nw 19 8 0 ono 18 5 0 nno 5 1 0 n 18 11 0 w.st. 2 10 0 w.st. 7 -1 0 no 18 11 0 nnw 1 -1 1 w 9 1 0 nnw 9 5 0 NOVEMBER onder 16.52 uur. mder 14.30 uur. is een bedwelmende bloem". Maan op 23 55 uur' MAANSTANDEN Laatste Kwartier 13 tovembei 23.54 uur Nieuwe maan 20 november 8.38 uur Eerste Kwartier 27 november 14.00 uur HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN DINSDAG 12 NOVEMBER Hoog water 7.48 uui un 41.10 uur Laag water 3.18 uur en 15.39 mr WOENSDAG 13 NOVEMBER Hoog water 8.44 uur en 21.14 uur. Laag water 4.05 uur en 16.31 uur Het hoog en laag water te Zand voort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2