VAN DAG TOT DAG Europese parlementariërs trachten in Engeland ELDO-project te redden Nieuw hoogtepunt in strijd verjaring oorlogsmisdaden Activisten in Frankrijk roeren zich PRESBURG Tsjecho-Slowakije bracht NAVO bijeen 11 Astronauten voor de televisie commentaar op actuele zaken Israel wil Straat van Tiran houden Güde: Onze idioten halen in Moskou de rommel op Hoog percentage Westduitsers is tegen verlenging Europees gesprek over ruimtevaart in Bad Godesberg Saigon herhaalt: „Geen gesprek met Vietcong" „M 0 L E N D IJ K" DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 3 IEDERE DAME IS VERWEND MET EEN PERMANENT VAN SALON Santpoorterplein 1 - Tel. 60643 Veel Amerikanen voor wijziging kiesstelsel Beperkte schaal Weer acuut Heinemann „Hervorming of boem" Binnenkort opent geheel nieuwe schoenenzaak, HAARLEM - Grote Houtstraat 29 Agenda Groot-Brittannië O pzeggingstermijn IS kaas uit het vuistje de k van kindervuist, zo gauw gevuld „Politik-a" verboden Minister-president De Jong heeft de Tweede Kamer een aantal verrassende argumenten voorgelegd, die als excuses moeten gelden voor het feit dat de NAVO-leiding te laat op de hoogte kwam van de Russische inval in Tsjecho-Slo wakije. Het eerste argument: men wist wel dat er Russische troepenconcentraties plaatshadden aan de grenzen van Tsje cho-Slowakije, maar men achtte het on waarschijnlijk dat de Sovjet-Unie tot in terventie in dat land zou overgaan. Twee de argument: het daadwerkelijke besluit van Moskou om tot een inval over te gaan werd pas kort voor de invasie ge nomen. Derde argument: men is ervan uitgegaan dat de troepenbewegingen niet tegen de NAVO gericht waren. Vierde argument: binnen de militaire organisatie van de NAVO werd de normale waak zaamheid betracht. Conclusie: de normale waakzaamheid van de NAVO is helemaal geen waak zaamheid, want men wist eenvoudig niet wat er aan de hand was voordat de Rus sische troepen al in Praag aan het ontbijt zaten. Nog een conclusie: de Russen kun nen vlak bij de westgrenzen zoveel troe pen concentreren als zij willen, maar als men in het Westen de indruk heeft dat zij niets tegen de NAVO-landen in de zin hebben, behoeven de militaire leiders van de NAVO niet te weten dat er geconcen- teerd wprdt. Een verdere conclusie: als de Russen werkelijk boze bedoelingen koes teren tegen het Westen, zullen zij zo spor tief zijn het besluit daartoe ruim tevoren te nemen, zodat de Westelijke inlichtin gendiensten op hun gemak maatregelen kunnen nemen om de militaire leiding van de NAVO uitgebreid op de hoogte te «tellen. Het is beschamend dat minister-presi dent De Jong bereid gevonden is het ge brek aan paraatheid bij de NAVO op deze manier te verdoezelen. Dat was trouwens helemaal niet nodig geweest, want eind van deze week wordt in Brussel een NAVO-vergadering gehouden waar zal worden vastgesteld dat die paraatheid zal moeten worden opgevoerd, terwijl intus sen al koortsachtig gewerkt wordt aan verbetering van het waarschuwingssys teem en de paraatheidsstelling. Dat er iets grondig mis was ten tijde van de Russische invasie, is niet alleen duidelijk gebleken maar ook binnen de NAVO feitelijk vastgesteld. Waartoe dan die Kamerverhalen, die de critische zin van de volksvertegenwoordigers geweld aandoen en het parlement de indruk zou den kunnen geven dat het er niet toe doet wat er verteld wordt, als er maar iets verteld wordt? Intussen kan de Kamer zich prepare ren op nog meer NAVO-verrassingen, om dat minister Luns geweigerd heeft haar tevoren in te lichten over de mate waar in hij van plan is nieuwe eisen tot ver hoging van NAVO-verplichtingen ^e ac cepteren. De Amerikaanse delegatie heeft al laten doorschemeren dat men de Wes telijke bondgenoten een langere diensttijd en een hartige verhoging van de defensie begrotingen wil opdringen. Of die langere diensttijden en die vele miljoenen gul dens extra de paraatheid van de NAVO zullen opvoeren en de veiligheid van de Westelijke landen ten goede zullen ko men, zal de Tweede Kamer wel nooit te weten komen. Men krijgt langzamerhand het gevoel dat de hermetische insluiting van kleine landen in defensiepacten de politici aan beide kanten van de scheids lijn autoritaire macht verleent om tegen de achtergrond van een oorlogsdreiging ongehinderd de instrumenten te bedienen die in verbinding staan met alle elemen taire gegevens der samenleving, zoals de economie, de politieke en sociale struc tuur en de welvaartsregeling, waarbij de democratische inspraak met louter mili taire argumenten wordt verhinderd. (Van onze correspondent) LONDEN. Terwijl men op de Eldo- conferentie in Bad Godesberg tracht dit door de Britse financiële moeilijkheden in het gedrang gekomen Europese ruimte object te redden, brengt de commissie voor wetenschap en technologie van de Assemblee van de Raad van Europa op het ogenblik zijn eerste bezoek aan Groot-Brittannië kennelijk om dit land tot andere gedachten te brengen inzake de Europese samenwerking op het gebied van de ruimtetechnologie. De Britten die destijds het ELDO-pro- gramma (voor de Organisatie van een Europese lanceerinrichting) mogelijk maakten, toen de Britse „Blue Streak"- raket als militair object op een dood spoor was geraakt, maar als een schakel bij de lancering van satellieten zou kun nen worden gebruikt, moesten wegens geldgebrek ook ELDO de rug toekeren. Zij blijven nog slechts tot 1971 aan het project meedoen. Begin van dit jaar liet de Britse rege ring weten dat het plan voor een Euro pese televisie-relaysatelliet (die voor de ADVERTENTIE JERUZALEM (AP). Israel heeft vandaag voor het eerst officieel te ver staan gegeven dat bij een eventuele vre desregeling in het Midden-Oosten het er op zal staan de veroverde Straat van Ti ran te behouden. In een rede voor het Israëlische parle ment herhaalde premier Levi Esjkol eerst dat Israel rechtstreekse vredesbesprekin gen met de Arabische staten blijft eisen. Daaraan voegde hij deze belangrijke zin toe: „Vrije doorvaart voor onze schepen door het Suezkanaal en de vrije vaart in de Straat van Tiran zijn voorwaarden voor de vrede". WASHINGTON (Reuter) Met grote meerderheid zijn de Amerikanen voor af schaffing van het systeem waarbij de president via een college van kiesmannen wordt gekozen Men wil het staatshoofd rechtstreeks laten kiezen. Dit blijkt uit een onderzoek door het bureau Louis Harris. Van de ondervraag den sprak 79 percent zich voor en elf per cent tegen genoemde wijziging uit. Tien percent had geen uitgesproken mening. Eurovisie van grote betekenis zou kun nen zijn) economisch onverantwoord werd geacht. Men spreekt nu van een televisiesatelliet die binnen tien jaar een dozijn televisieprogramma's rechtstreeks in de huiskamer kan brengen zonder tus senkomst van een grond-ontvangststation. De Europese parlementariërs zijn nu drie dagen in verwoede discussies gewik keld met Britse ministers, kamerleden, hoge ambtenaren en industriëlen. De vurige overtuiging van de commissie is, dat hoewel het uitgesloten is dat Europa met de VS op ruimtegebied zou kunnen wedijveren, en om te voorkomen dat de Verenigde Staten op dit gebied totaal gaan domineren een Europees ruimte programma op beperkte schaal dient te worden ontwikkeld, waarbij men zich wil concentreren op de telecommunicatie satellieten. (Van onze correspondent) BONN De strijd om de verjaring van oorlogsmisdaden heeft een nieuw hoogtepunt bereikt met een uitlating van dr. Max Güde, die zes jaar lang de hoogste openbare aanklager was van de Westduitse Bondsrepubliek. In een gesprek met een redacteur van het weekblad „Der Spiegel" zei Güde: „Als de Russen twintig jaar lang met boze bedoelingen bewijsmateriaal weigeren af te geven, dan is dat een verbeuren van verdere rechten. Maar onze „idioten" reizen er dan toch nog heen en halen de rommel op". Met de „idioten" doelde Güde op de leider van de centrale voor de opsporing van oorlogsmisdadigers in Ludwigsburg, die kortgeleden met een aantal medewer kers in Moskou was. Want tenslotte had den deze Duitse autoriteiten te elfder ure nog recht van inzage gekregen in althans een deel van de tijdens de tweede wereld oorlog door de Russen buitgemaakte archieven. De leider van de centrale voor de opspo ring van oorlogsmisdadigers, Rückler en de met hem in het instituut samenwer kende officieren van justitie, hebben nu een aanklacht tegen Güde ingediend we gens belediging. Ze spreken van een „dolkstoot" die hen is toegebracht Bo vendien lieten ze weten en dat is in het Westduitse strafrecht een onomstreden zaak dat de term „verbeuren van rech ten" („Verwirkung") geen enkele bete kenis binnen de grenzen van deze mate rie bezit. De kwestie van de verjaring is weer acuut geworden, omdat na 31 december van het volgend jaar geen nieuwe geval len meer op gang kunnen komen. Mate riaal dat na die datum tot vervolging aanleiding zou kunnen geven, moet on verrichter zake weer worden opgeborgen, omdat dan verjaring van oorlogsmisda den zal zijn ingegaan. In 1965 was de kwestie van de verjaring een van de be langrijkste politieke problemen. De toenmalige minister van Justitie trad zelfs af, omdat hij het er niet mee eens was dat de verjaring werd opgeschort. Na een historisch debat in de Bondsdag werd toen besloten de termijn waarbin nen vervolgingen konden plaatsvinden weliswaar niet te verlengen maar om het tijdstip waarop de termijn was ingegaan naar een later tijdstip te verschuiven. Men ging toen niet meer uit van het ein de van de tweede wereldoorlog, maar van het ontstaansmoment van de Bondsrepu bliek. In 1965 was al 63 percent van de man nen en 76 percent van de vrouwen tegen de verlenging van de termijn waarbin nen oorlogsmisdadigers vervolgd konden worden. Nu is dat percentage beslist nog hoger. Een symptoom van het onbehagen is met name de uitlating van dr. Güde die des te zwaarder weegt, omdat Güde af gezien van zijn vroegere functie, op het (Van onze correspondent) BONN. In Bad Godesberg nabij Bonn wordt vandaag en morgen de derde wereldruimteconferentie gehouden. Van Nederlandse zijde is een omvangrijke de legatie aanwezig onder leiding van staats secretaris De Koster van Buitenlandse Zaken. Deze conferentie, die voor het eerst in 1966 in Parijs en vorig jaar in Rome plaats had, is een jaarlijks terugkerende ontmoeting van regeringsfunctionarissen uit 12 Europese landen plus Australië. Ie der van deze deelnemende landen is lid van één van de drie Europese organisa ties die zich met de wereldruimte bezig houden. Dit zijn de ELDO (de Europese Organi satie voor de Ontwikkeling en de bouw van raketten voor Ruimtevaartuigen), de ESRO (De Europese Organisatie voor het Onderzoek van de Wereldruimte) en de CETS (de Europese Conferentie voor Telefoonverbindingen door middel van Sa tellieten). Voor ieder land speelt daarbij een rol of de nationale industrie van opdrachten binnen hun ontwikkelingsprogramma zal worden voorzien. Gisteren spraken de le den van de ELDO al in Bonn met elkaar. Van de ELDO maken de leden van de EEG met uitzondering van Luxemburg en met inbegrip van Groot-Brittannië deel uit. Doel van de conferentie van gisteren was, na te gaan wat er met het oog op 1971 moet gebeuren als de Britten uit de ELDO zullen gaan. ogenblik voorzitter is van de bijzondere commissie voor strafrecht in de Bonds dag. Het is de vraag of de huidige Bonds regering de kwestie tot na de verkiezin gen van de nieuwe bondsdag in de zomer van 1969 kan opschuiven. Het zou 'n ver kiezingsthema zijn waarmee geen van de politieke partijen graag in zee zou gaan. Een openlijke voorstander niet alleen van een opschuiving, maar zelfs van een algehele opheffing van de verjaring van oorlogsmisdadigers is de huidige West duitse minister van Justitie Heinemann. Hij is tevens de sociaal democratische kandidaat voor het bondspresidentschap. De verkiezing van een nieuwe bondspresi dent zal begin volgend jaar plaatsvinden. (Van onze correspondent) PARIJS Zeker twee initiatieven doen de Franse politie sedert kort vrezen dat de activisten in Frankrijk van het linker- of rechterfront de koppen weer hebben opgestoken. Zes prefecten ontvingen bijvoorbeeld de afgelopen dagen pakketjes waarin ex plosieven zaten verpakt, plus mededelin gen van een „organisatie van werkge vers" die een hervorming van het belas tingstelsel eiste. „Hervorming of boem", zo luidde de leuze, die weinig aan duide lijkheid overliet. Diezelfde presentjes zijn ook naar en kele kranten verzonden die niettemin nog minder invloed dan de prefecten kunnen uitoefenen op een herziening of juister verminderingvan de belas tingen die de nieuwe organisatie dan blijkbaar voorstaat. Gelukkig hebben de explosieven tot dusver nog geen slacht offers gemaakt. Enkele jaren geleden werd bij een soortgelijke attentie evenwel de vrouw van een Franse prefect gedood. Voor de drie Amerikaanse ruimte vaarders, die vorige maand hun succesvolle vlucht met de Apoll.o-7 maakten, zijn de mediscYfie onder zoekingen nog niet afgelopen. 7e kregen evenwel toestemming in een Amerikaans televisieprogramma vragen te beantwoorden. Van links naar rechts: Walter Schirra, Donn Eisele en Walter Cunningham. ADVERTENTIE die tweemaal zo groot geworden is met speciale attracties en voordelige openingsaanbiedingen. (Van onze correspondent) BRUSSEL „Duitsland, Berlijn, het Middellandse-Zeegebied zijn on zekerheden die zich voegen bij die welke in Europa heersen na de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Al die elementen van een ingewik kelde en verontrustende toestand zullen worden onderzocht en afge wogen door de ministers van de landen van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie die deze week in Brussel bijeenkomen. Ik wil niet op hun analyse en hun oordeel vooruitlopen, maar ik meen voor mijzelf dat er geen reden is tot speciaal optimisme, noch tot de noodzaak zich uitermate te verontrusten". Aldus de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, in een toe spraak, die hij gisteren heeft gehou den voor de Assemblee van de NAVO, een vergadering van parlementsleden uit de NAVO-landen, die deze week in Brussel bijeen is. Van donderdag tot en met zaterdag zal ook de Raad van Ministers van de organisatie bijeen komen. „Wij moeten op een onzekere toe stand antwoorden met redelijke, soe pele en doeltreffende maatregelen geen paniek en geen bewapeningswed loop", aldus Brosio. DAARMEE neeft de secretaris-gene raal tegelijkertijd vel uiteengezet wat de agenda van de NAVO-ministerraad van de tweede helft van deze week zal bevatten. Men reeft die zoveel moge lijk willen ontdoen van allerlei rou tinekwesties. Hoofdpunt blijft: het ge beuren in Tsjecho-Slowakije. Het lijkt niet waarschijnlijk dat men daarbij van de politieke doelstellingen zoals die in het zogenoemde plan van Har mei (de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken) zijn vastgelegd. :-al afwijken. Tweede punt is de toestand in het Middellandse Zee-gebied. Het is geen militair geheim dat er in kringen van de NAVO toch wel bezorgdheid be staat over het steeds toenemende aan tal Russische vlooteenheden in dat ge bied. Een eerste direct antwoord op die Russische aanwezigheid is de ope ning op 21 november van het Atlanti sche hoge commando voor de lucht- bewaking in het Middellandse Zee-ge bied in Napels. Bovendien nemen nu Franse vlooteenheden deel aan de vlootmanoeuvres in de Middellandse Zee en dat is waarschijnlijk een nuttig gevolg van De Gaulles bezorgdheid over hetgeen afgelopen zomer rondom Tsjecho-Slowakije is gebeurd. Tenslotte zullen de ministers dan zeker lang spreken over de financiële en economische consequenties van het op peil houden van de NAVO-strijd- krachten. Bijna geen van de landen houdt zich namelijk aan de planning, die ieder jaar opnieuw wordt vastge steld. Die achterstand zal nu wellicht vrij snel worden ingelopen. Zoals gemeld zou een en ander ons land zeker één miljard gulden kosten en voor andere landen staan uiteraard navenante bedragen op het spel. Het zal zeker een van de meest besproken problemen van de NAVO-ministerraad worden. Onze correspondent in Londen te kent hierbij aan: De Britse regering heeft besloten Engelands NAVO-strijd- krachten opnieuw uit te breiden. Deze Britse bijdrage de derde van dit jaar zal morgen door de chef van Brosio de Britse defensiestaf, luchtmaarschalk sir Charles Elworthy, op de NAVO- bijeenkomst in Brussel worden aange kondigd. Deze conferentie wordt ook in Lon den beschouwd als één van de belang rijkste NAVO-vergaderingen in de af gelopen twintig jaar. Verwacht wordt dat de Britse mi nister van Defensie, Denis Healey een plan zal indienen dat nauwere samen werking tussen de Europese NAVO- leden beoogt. Dit wordt beschouwd als een stap van vitale betekenis ten opzichte van Groot-Brittannië's nieuwe Europese en defensiepolitiek, die zich van het Ge menebest afwendt en zich op Europa concentreert. Tegelijkertijd zal Engeland zijn stem toevoegen aan die van de andere NAVO-partners in eer> waarschuwing aan de Sovjet-Unie om geen geweld meer te gebruiken zowel binnen- als buiten het Warschau-pact. VERWACHT wordt dat Engelands nieuwe bijdrage aan de NAVO zal be staan uit vlooteenheden en vliegtuigen, bestemd voor de Middellandse Zee. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, zal voorts in Brussel trachten alle NAVO-leden te verenigen in een verklaring dat zii het bondgenootschap in de afzienbare toe komst niet zullen verlaten. Dit acht de Britse regering noodzakelijk omdat van volgend jaar af elk van de vijftien leden het bondgenootschap met één jaar opzeggingstermijn de rug kan toe keren. wwvwwvwwwwwwwwwww<<www^^ SAIGON (AP). De Zuidvietnamese regering heeft de hoop op een spoedige hervatting van de Parijse vredesbespre kingen de bodem ingeslagen door nadruk kelijk de voorwaarden te herhalen, die Hanoi heeft afgewezen. Op een persconferentie zei de minister van Voorlichting Ton That Thien, dat de regering in Saigon aan de conferentietafel nimmer op voet van gelijkheid zou willen onderhandelen met het Nationale Bevrij dingsfront (de Vietcong). Thien zei, dat de erkenning van het Nationale Bevrijdingsfront in Parijs in feite zou neerkomen op de erkenning van drie Vietnams in plaats van de hui dige twee. ..Wij zullen dat nimmer aan vaarden" aldus Thien. Het Noordvietnamese blad ,Nhan Dan' heeft de VS verweten dat zij hun oor logsinspanning in Zuid-Vietnam op voeren. ADVERTENTIES PRAAG, (DPA) Het weekblad van het centrale comité van de Tsjechosio- waakse Communistische Partij .Politika" mag gedurende vier weken niet verschij nen. Dit is in Praag bekendgemaakt. Men vermoedt, dat nog meer tijdschriften door een dergelijke maatregel getroffen zullen worden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3