Grootste maritieme expositie ter wereld in Amsterdam DEZE WEEK VERKOpVn"wij1 ALLES MET 10% KORTING TOTALE OPHEFFINGS-UITVERKOOP - ALLES MET 1 0 KORTING - ALLES MOET WEG ZWANENBURG - LANGE NIEUWSTRAAT 507 - IJMUIDEN Wajang, een goud-eer planfenmarganne, Vlaggen halfstok in Velsen SUPERMARKT H. J .Zeeman overleden Grafiek van Lense Elzinga bij Boumans TË£ r 0 mm I Geen spreekuur wethouders Velsen v I' fe I p r I Europort '68 veelzijdiger dan ooit Een plantenmargarine moet zuiver zijn. Zuiver plantaardig. Goud-eerlijk. Zonder extra kleurZonder bijsmaak. En ongezouten Wajang (van Brinkers uit Zoetermeer) is louter natuur. Gewoon de eenvoud zelve. En da's eigenlijk 't lekkerst. En wel zo gezond. DINSDAG 12 NOVEMBER 1 968 |1&||| 11! 11 M itpf; - - s i WKBm$ j* i* 1 I - 1 1 (Van een verslaggever) IJMUIDEN-AMSTERDAM Van morgen heeft de minister van Ver keer en Waterstaat Europort '68 in het Amsterdamse RAI-gebouw ge opend. Minister Bakker wees er op dat Europort met de jaren niet al leen groter maar ook veelzijdiger wordt. „De expositie wordt aange kondigd als de grootste maritieme tentoonstelling in de wereld. Ik moet zeggen: een hele mond vol, maar wel woord voor woord waar", aldus drs. Bakker. Baggeraars Visserij Hein Steehouwer toonstelling een plaats inneemt die op- v, Zi-> zal ongetwijfeld grote belang stelling trekken van mensen buiten het visserijbedrijf, terwijl zij die er hun boterham mee moeten verdienen gretig de gelegenheid zullen aangrijpen om zich op de hoogte te stellen van de ontwik kelingen op het gebied van bij voorbeeld navigatie-apparatuur, scheepsbouw, mo toren en koeltechniek. In een aparte stand van het ministerie van Landbouw en Visserij legt de Direc tie Visserijen het accent op haar doel om door stimulering, onderzoek en finan- ciele bijdragen de visserij structureel te verbeteren. De aandacht is daarbij ook sterk gericht op een verbetering van de outillage aan boord. De garnalenvisserij staat in de stand in het centrum van de belangstelling, met spoel- en sorteerzeef en garnalen- pelmachines. Een goede buurman is de stand van De Visserijwereld", het vakblad voor het Nederlands Visserijbedrijf, dat zijn voorlichtende taak al langer dan een kwarteeuw op uitstekende wijze verricht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Allerwegen is maandag in Velsen gerouwd bij het overlijden van burgemeester mr. J. C. Bührmann. Van alle openbare gebouwen en uiteraard van het raadhuisvlak voor de burgemees- terskamer, is halfstok gevlagd. Het raadhuis is donderdagmiddag voor het publiek gesloten. In verband met het feitdat dondagmiddag de rouwdienst plaats heeft in de Burgerzaal, zullen de zes huwelijken, welke voor donderdag waren vastgesteld nu op Beeckestem worden voltrokken. De schoolvoorstellingen, welke voor donderdag waren vastgesteld in de Stads schouwburg, zijn tot nadere aankondi ging uitgesteld. - Juist in de jaren sedert 1962, toen Europort van de grond kwam, hebben scheepsbouw en scheepstransport zowel qua omvang als qua snelheid stormach tige ontwikkelingen te zien gegeven. Dat geldt de tonnage en evenzeer de speciali saties. Uit de inzendingen op deze exposi tie blijkt vooral de voortgaande introduc tie van steeds hoogwaardiger techniek in de scheepsbouw. Aan de tentoonstelling De ,£traat Amsterdam", gebouwd door Verolme United Shipyards voor de Royal Interocean Line. Het 13.600 brt. metende vrachtschip heeft vijf zusterschepen. is een congres gekoppeld; zij is dus niet i I alleen een zaak van commercie maar ook van educatie. Iedereen heeft voort durend oriëntatie en heroriëntatie nodig wil hij met op zijn routine verdrinken! Bij ZWANENBURG Voor het eerst presenteert het bagger-' bedrijf een respektabel visitekaartje. Dit bedrijf is van nature zo verwant aan de scheepvaart, dat deze inbreng hier alles- zins op zijn plaats is. De Nederlandse I baggervloot telt thans baggermolens, zuigers, bakken, alles inbegrepen ver over de tweeduizend eenheden. Van dit materieel is doorgaans ongeveer een vierde in het buitenland in bedrijf. De Nederlandse baggeraars houden onze re putatie op dit gebied in alle werelddelen op, maar belangrijk is evenzeer dat zij aan de goede kant van onze betalings balans baggeren. Wat het werk in eigen land betreft, een van de belangrijkste ac tiviteiten is het baggeren van een „olie geul voor Rotterdam, die voor deze grootste haven ter wereld een levensbe- noefte is. IJMUIDEN. In de leeftijd van 811 Jaar is overleden de heer H. J. Zeeman, oud-directeur van de Ambachtschool in IJmuiden. Na het diploma ambachtschool te heb ben verworven trad de heer Zeeman in dienst van de firma Wilton en vervolgens bij de firma Smulders te Slikkerveer op de werf Gusto. Later werd hij tekenaar bij Electric Naval Works. Hij maakte zeventien reizen als vierde werktuigkundige aan boord van de Rijn dam, Potsdam en Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerika Lijn. Nadat hij voor de zeedienst was afgekeurd, kwam hij weer terug bij de firma Smulders, als tekenaar-constructeur. In zijn vrije tijd studeerde hij aan de Academie voor beeldende kunsten en technische wetenschappen in Rotterdam. Dit betekende voor hem elke avond les nemen van zes tot tien uur, omstreeks middernacht naar bed en om vier uur in de ochtend op om naar de werf te gaan. Toen een prijsvraag werd uitge schreven voor een zo genoemde voedings- pomp in duplo, werd hem in mei 1909 een zilveren medaille uitgereikt. Op 1 april 1910 volgde zijn benoeming tot leraar aan de dag- en avondschool voor ambachtonderwijs in Appingedam. In de tijd dat hij daar werkzaam was be haalde hij de akte welke hem de bevoegd heid gaf les te geven aan middelbare technische en hogere burgerscholen. In het jaar 1917 werd hij directeur van de dag-ambachtschool te Den Briel. Twee jaar later werd hij benoemd tot directeur van de op 1 april 1919 geopende Am bachtschool in Velsen. De heer Zeeman heeft geijverd voor een nieuw schoolgebouw en hij zag dit streven beloond toen op 30 januari 1932 de nieuwe Ambachtschool aan de Brinio- straat werd geopend. In 1948 verliet hij het onderwijs met pensioen. De crematie heeft vanmiddag plaats gehad in het Crematorium Driehuis. In Europort '68 is visserijtentoonstel- ling opgenomen. Terecht: de visserij is de bakermat van de zeevaart; zij is de enige producerende bedrijfstak ter zee en bepaalt in sterke mate mede het karak ter van ons land als zeevarende natie. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat de visserij zich te veel isoleert. Het doet daarom goed, dat zij op deze ten- BEVERWIJK. De Stichting tentoon stellingen Beverwijk heeft in Galerie Boumans een expositie van grafiek van I Lense Elzinga ingericht. Elzinga woont en werkt in De Rijp, na opgeleid te zijn aan de kunstnijverheidschool in Amster dam en in Frankrijk, waar hij ook ex poseerde. Wajang zegt u ongezouten de waarheid Hij voelt en denkt typisch „grafisch", met alleen in zijn houtsneden, maar ook I in monotypes en ijzerplastieken, die nau welijks driedimensionaal zijn te noemen. Zijn voorkeur gaat uit naar strak ge- stileerde vormen, die groot worden weer- gegeven en in de houtsneden zonder ar ceringen worden uitgevoerd. De voorstel lingen blijven herkenbaar, maar zijn tot de eenvoudigste grondvormen terugge bracht. Het zijn daardoor bladen die op afstand sterk en bijna abstract spreken. In een houtsnede is ook kleur toege past, een sneeuwlandschap in puur zwart wit, maar met grijze lucht. Het blad is er door deze toevoeging niet beter op ge worden, terwijl Elzinga toch wel met kleur kan werken Dat bewijst hij in zijn monotypes, die ik de beste bladen van deze expositie acht. Daar komen halftin- ten in voor, een levendiger lijnvoering i en een soepeler vormopvatting. Ze zijn daardoor veel méér inleefbaar geworden dan de voor mij wel wat al te koele houtsneden. De ijzerplastieken, met de snijbrander gesneden abstracte vormen, voor elkaar geplaatst en gelast, zijn te gemakkelijk gemaakt om te kunnen boeien. De goud-folie verpakking beschermt de versheid van uw Wajang. Zuiver plantaardig (smeert zacht, bakt braadt mooi)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4