Je kan het de jeugd niet kwalijk nemen dat ze uit de band springt; ouderen, ook vele priesters, falen" Logger liep vast op noordpier et WEBBE's groentebedrijf MAGAZIJNRUIMTE D In A WOENSDAG - DONDERDAG - REKLAME Groothandel in Automateriaal vraagt TE KOOP of TE HUUR in BEVERWIJK J. H. E. ASBERG, DE MAN ACHTER DE ALLERHEILIGEN-ADVERTENTIE: Na mistige nacht bevrijd Reeks inbraken Buit gering Omdat je kinderen niet altijd kunt „vastbinden" als het gemeen weer is. Omdat vaders ook op de fiets moei_ als de wind Noordoost is. Omdat een kou snel gevat is. Omdat we niet elke dag verse zomer groenten kunnen eten. Omdat de lente pas 21 maart 1969 begint. Omdat we gewoon véél te weinig zon M V krijgen. Omdat lieve moeders, dat zijn goede moeders, houden van frisse gezichten. Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal. Ook die bomen van kerels. DINSDAG 12 NOVEMBER 1968 Gandalf Bisschoppen Chaos Dagblad PANKLAAR GESNEDEN Uien Wortelen Zuurkool Koolraap Gekookte bietjes Rode kool Groene kool per pond Geschrapte worteltjes Gesneden BOERENKOOL per pond 39 ct HANDAPPELS GROTE AFSLAG GOLDEN DELICIOUS, extra mooi, 4 pond 1.10 LAXTONS COXS SMAAK, 4 pond0.89 WIJNAPPELS, extra mooi, 3 pond0.89 GLORIE v. HOLLAND, 4 pond0.89 GOUDRENETTEN, hand en moes, 3 pond 0.89 COX d' ORANGE, extra mooi, 3 pond 1.25 STOOFPEREN, roodkokers, 3 pond 0.49 BANANEN, 1ste soort, per pond0.39 Prima WINTERAARDAPPELEN 16 ct. p. kilo (per mud) ZEEWEG 238 - UMUIDEN-O. - TELEFOON: 1 58 54 met vestigingen in het land (PARTERRE) met voldoende parkeerruimte. Brieven onder nr. IJ 339, bur. van dit blad. 'V davitamon Davitamon 10, het complete drageetje dat zorgt voor extra weerstand en vitamine-reserve. (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL. In „De Volks krant" van afgelopen zaterdag, de dag na Allerheiligen, kon ook de niet zo oplet tende lezer een opmerkelijke advertentie ontwaren. Opmerkelijk, niet alleen door de omvang, een hele pagina, maar vooral ook door de tekst, die op de inleiding en een klein gedeelte aan het einde na, de volledige litanie van Allerheiligen weer gaf. De oude litanie, met de apostelen, de evangelisten, de martelaren en de be lijders keurig gerubriceerd bij elkaar. Onder aan de pagina de volgende zin nen: „Enkele katholieken privé namen het initiatief tot plaatsing van deze ad vertentie. Wie gaarne ook zelf in de kos ten ervan wil bijdragen kan een bedrag overmaken aan de Nederlandse Crediet- bank Amsterdam, postgiro 14378 met ver melding .Allerheiligenadvertentie in de Volkskrant". „Enkele katholieken privé" is de 68- jarige heer J. H. E. Asberg uit Bloemen- daal, uitgever in ruste, oud-archivaris, oud-secretaris van het dagblad „De Maas bode", oprichter en oud-hoofdredacteur van de Revue der Reclame, oud-adjunct directeur van het Teulingsconcern, één van de heroprichters (na de oorlog) van „de Volkskrant" en voormalig adviseur van de KAB, thans NKV geheten. Een man die tussen al die bedrijven door ook nog goede reclameteksten schreef. Een man, die op intieme voet staat of stond met katholieke grootheden als prof. Rom- me, de in september overleden oud-mi nister en NKV-verbondsvoorzitter A. C. de Bruijn, prof. Rogier „wat jemmer dat zijn zoon zo is terecht gekomen" en dr. Schaepman. Een man bovendien, die door zijn redacteurschap van het om streden blad „Confrontatie" nog midden in het woelige roomse leven staat. De heer Asberg staat, zoals hij het zelf zegt „vierkant achter Rome" en geeft daar bij iedere voorkomende gelegenheid, dus frequent, blijk van. Laatstelijk nog via een advertentie, waarin de nieuwe kathechismus aan de hand van de authen tieke leer werd afgewezen. Die adverten tie stond ook al in „de Volkskrant", een krant waarover de heer Asberg spreekt als over een geliefde zoon die het echter „hij is veel te progressief" de laat ste tijd toch wel heel erg bont maakt. Bij het verschijnen van het Humanae Vitae en de storm van critiek hierop wer den adhaesietelegrammen aan de paus ge zonden. J. H. E. Asberg privé, in zijn ruime, witbepleisterde huis aan de Bloemendaal- se laan. Een stevige, witgekuifde man met doordringende, bruine ogen. Moderne suède schoenen, die je niet verwacht bij zijn grijze pak en die een vlotte, jeugdige indruk tweeg brengen. Een korte confrontatie met de gang en één van de benedenkamers maakt de be zoeker duidelijk dat de term „het rijke, roomse leven" hier letterlijk moet wor den opgevat. Boven, aan de straatkant, is de werk kamer, die als bibliotheek of de bi bliotheek die als werkkamer fungeert. Het eerste dat opvalt is een reusachtig schilderij (Italiaans, 17de eeuw), waarop de moord van Kain op Abel is afgebeeld. Dan de boeken, honderden boeken, vele uitgegeven door de vroegere uitgeverij („Urbi et Orbi") van de heer Asberg. Veelal werken van of over katholieke staatslieden, medici, psychologen en so ciologen. In het midden van de van weel derige fauteuils voorziene kamer staat een eikehouten tafel met daarop een hou ten kruis en een geordende chaos van alle mogelijke soorten dag-, week- en maandbladen. Van het maandblad van het Gereformeerd Politiek Verbond tot en met Gandalf, met alles er tussen in. De heer Asberg steekt een sigaar op. de eerste van de zeer vele tijdens het gesprek. De Allerheiligenadvertentie. ..Die advertentie is van mij", zegt de heer Asberg. „Hij is niet geplaatst na mens Confrontatie. Ik zat vrijdagochtend een beetje te mediteren en bedacht dat Allerheiligen de laatste jaren gewoon in een hoek wordt gedrukt. Ik bedoel, ze doen er niets meer aan. De dag zelf wordt naar de zondag verschoven en de litanie wordt nog maar nauwelijks gele zen. Het nabestaan na de dood wordt weggecijferd, maar in de geloofsbelijdenis geloven we in de gemeenschap van de mensen, die gestorven zijn. Ik heb in een hiaat willen voorzien. Na een uurtje mediteren heb ik de krant gebeld. Van wege het buitenissige karakter moest het eerst besproken worden, maar ze vonden het goed. De advertentie is een uitnodi ging tot gebed. Hij stond er zaterdag in, dus precies op tijd". Over de inleiding tot de litanie (gebed tot God, Gods engelen, en tot alle voor treffelijke mensen, die zich volledig ge wijd hebben aan hun schepper en aan hun medemensen en die reeds opgeno men zijn in Gods eeuwige heerlijkheid): „Daar gaat het om. God in de eerste plaats. Dan de engelen. Daar wordt te genwoordig een beetje om gemeesmuild. Maar toch maken de engelen van de ge loofsbelijdenis een wezenlijk onderdeel uit. Met „alle voortreffelijke mensen" be doel ik alle gewone mensen, met alle fouten van dien, die heilig zijn geworden. Aan hen moeten wij als aan een gemeen schap denken." U heeft aan het eind van de litanie een eigen stuk tekst geplaatst over de bis schoppen en de priesters? De-vraag is verwacht. De heer Asberg staat op, pakt de gereedliggende krant en begint ner veus te bladeren. „Aha, hier heb ik het. Ik heb geschreven: „Laten wij bidden voor onze bisschoppen en priesters, dat de Heilige Geest hun verstand verlichte, hun hart met liefde vervulle en hun ingeve wat strekt tot zijn eer en tot heil van alle mensen." J. H. E. Asberg Dat slaat op deze tijd. Men kan mij conservatief noemen of rechts, dat kan men niet schelen. Mijn medestanders, en dat zijn er meer dan u denkt, en ik aan vaarden de consequenties van de leer. Vele van de bisschoppen en de priesters doen dat niet. Zij dwalen in hun opvat tingen over de eucharistie, over de wer kelijke verrijzenis van Jezus (getuigenis Paulus: „Ik eet uw brood", sprak Jezus. Leg uw handen in mijn wonden") en over de maagdelijkheid van Maria. En dan de zogenoemde „vernieuwings theologen". Iedereen heeft de mond vol van Schillebeeckx. Maar wie heeft er ooit wat van hem gelezen. Het is net als met De Chardin. Iedereen citeerde hem, maar vrijwel niemand heeft hem gelezen. Naar Rome luistert niemand meer, iedereen doet waar hij zin in heeft." Dat leidt dan tot de chaos, waar het volgens de heer Asberg naar toe gaat. „Er is een sterk moreel verval. Een fysie ke en psychische degeneratie. Dat komt omdat de jeugd niet geleid wordt. Je kan het de jeugd niet kwalijk nemen, dat ze uit de band springt als de ouderen, ook vele priesters falen. Geen leiding geven. Zo'n uitzending over seks, toen op de televisie. Van die mevrouw Zeldenrust, dat is toch beneden alle peil. En dan die modekreet taboes doorbreken. Kijk, als er in een blad foto's staan van blote mensen uit Afrika, dat is gewoon. Dat is daar de gewoonte. Bij ons niet, daarom vind ik zo'n blad als Gandalf afschuwe lijk. Dat heeft niets met het doorbreken van taboes te maken, dat is gewoon grof. Ik zie het zo: iedereen doet een plasje. Voor een hond is het gewoon dat hij dat op straat doet. Maar daarom doe ik toch op straat geen plasje? Praten over seks vind ik onzin, stond in die advertentie. Je komt met duizend boeken toch niet bij de kern. Toch moet u mij niet als een onverzoenlijk iemand zien. Ik zal altijd iemand helpen, die bijvoorbeeld door voorechtelijk geslachts verkeer in moeilijkheden is geraakt. Het gaat me om het algemene. NA de sherry, de bruinebonensoep, de kaas en de koffie, in deze volgorde vaar dig geserveerd door dochter Els, het enige kind van de dertien dat nog thuis woont, komt het gesprek op het gerucht dat wil dat Confrontatie binnen afzienbare tijd een dagblad wil gaan uitgeven. „Dat ge rucht als zodanig is niet onjuist", glim lacht de heer Asberg, „een dagblad is eigenlijk niet te verwezenlijken, er wordt meer gedacht aan enige regionale bladen. Het is allemaal nog erg prematuur." Dat behalve aan kranten ook aan het stichten van een omroep wordt gedacht, bevestigt de heer Asberg eveneens. In media vitae. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vanmorgen omstreeks zes uur is de logger Anna Jacob KW 186 van de Gebroeders Rijn te Katwijk aan Zee bevrijd uit de netelige positie waarin het vissersvaartuig zich van maandag avond acht uur af bevond. Kort na ver trek uit de IJmuidense Vissershaven naar de visgronden liep de Anna Jacob vast aan de binnenzijde van de noordpier. De meer dan een halve eeuw oude log ger had Rinus Nygh als schipper en nog vier bemanningsleden aan boord toen het schip strandde. De schipper wees de door Bureau Wijs muller aangeboden hulp van de hand en riep de Jacob Senior KW 226 van dezelfde rederij, die van de visserij op weg was naar ÏJmuiden, te hulp. De Anna Jacob kwam echter op eigen kracht vrij. Met assistentie van een vaartuig van de rijks havendienst en reder werd de KW 186 daarna naar de Vissershaven geloodst. De Anna Jacob zal voor bodemonderzoek in het dok worden opgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In het weekend zijn in de gemeente Velsen verscheidene inbraken gepleegd, maar de buit was steeds gering. Van het schaftlokaal van de plantsoenen dienst aan de Van Rijswijkstraat in Vel- sen-Noord werd het hangslot doorge zaagd. Vermist wordt een snoeischaar. Van drie bouwketen op het terrein van het visserijlaboratorium zijn ruiten ver nield. Men is wel binnen geweest, maar er wordt tot op heden niets vermist. Ten nadele van een Katwijkse rederij is aan boord van de KW 73 Maria Ja- coba. liggende in de Haringhaven, een snijbrander ontvreemd. Van een garage aan de Vechtstraat is een ruit verwijderd. Ook hier wordt niets vermist. Een bewoner van de Roos en Beeklaan deed aangifte van diefstal van een aan een drooglijn hangende regenjas en een onderjurk. 19 1 Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7