MERKLE VAN FC KÖLN: ADO miste het geluk dat hardwerkende ploeg nodig had tegen bekwame defensie Ton Thie voelde zich schuldig aan FC Kölns beslissende treffer Bij een doelpunt moet je geluk hebben. Wij hadden dat Conflict tussen Canjels en Bouwmeester duurt voort KNVB wil doping Blusch reglementair vier punten voor Succes verbieden Legia Warschau in jaarbeurstoernooi ronde verder WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 Verenigde Staten klopte Bermuda Theo Reitsma STADIONDIRECTEUR MELLEGERS: „Ajax heeft hier nog nooit verloren I i^wwMlAAWAaA^WAWWAtWWftAWWMIWWWWMWWWyWWWWWWWWWftNVWWWWWWWWIAftlWWMWWAftW^UWWWWWWtAWAW^^ (Van onze sportredactie) BREDA Frans Bouw meester heeft geweigerd zijn excuses te maken aan de andere spelers van NAC voor zijn optreden in de bekerwedstrijd NACHe racles. Bouwmeester liep in de tweede helft het veld uit. omdat hij zich bele digd achtte door trainer Canjels. Gisteravond was er een bespreking tussen beiden, waarbij Bouw meester werd opgedragen zijn excuses te maken. Vol gens Canjels heeft de in ternational gezegd: „ik heb met mijn medespelers niets te maken. Ik speel voor mezelf". Het onderhoud tussen de beste speler van NAC en de trainer duurde vijftien minuten. Zondag speelt NAC thuis tegen PSV. Bouwmeester wordt hiervoor niet opge steld. Canjels is de over tuiging toegedaan, dat het bestuur van de Bredase club en de andere spelers van het eerste elftal ach ter hem staan. Tot dusver heeft het bestuur geen an dere disciplinaire maatre gelen tegen Frans Bouw meester getroffen. Canjels: „Bouwmeester mag weer spelen als hij naar ons toekomt. NAC gaat hem niet achter na lopen. Doet hij het niet, dan moet ik een ander vinden. Met minder tech niek misschien, maar met meer wilskracht". (Van onze sportredactie) DEN HAAG „Voor een uitwedstrijd in de Europa-Cupcompetitie moet je onpopulaire maatregelen nemen. De belangen zijn te groot. Je moet op nul spelen. Vandaar onze defensieve instelling". Hans Merkle, trainer van FC Köln, sprak vrijuit over de defensieve instelling van zijn mensen. De onpopulaire maatregelen hadden tegen ADO hun nut bewezen. Het geluk was bovendien zijn kant uitgerold. „ADO-Den Haag had zeer veel kansen, maar miste geluk. Bij een doelpunt moet je geluk hebben. Wij hadden dat". Merkle stapte van het Haagse Zuiderpark weg met een 10 zege en constateerde nog eens ten overvloede, „met 10 winnen in een uitwed strijd van de Europa-Cupcompetitie is een geweldig resultaat". FC Köln kan in de returnwedstrijd voor het Europa-Cuptoernooi voor bekerwin naars tweede ronde, met dat resultaat van start gaan en gestimuleerd worden door de wetenschap, dat het thuis sterker is dan in uitwedstrijden. Voor ADO is dit als geheel een somher perspectief, een toekomstbeeld dat nauwelijks verhelderend wordt opgelicht door een uitspraak van Ernst Happel, de trainer: „Misschien is een 10 achterstand wel gunstiger als een 20 voorsprong. De druk voor onze jongens is nu minder groot. Ze hoeven niets te verdedigen. Alles wat lukt is meegenomen". Happel hoopt zo op het geluk, dat ADO in Den Haag ontliep. Maar Merkle staat veel sterker nu hij weet: „ADO zal in Keulen moeten aanvallen. Opnieuw. Dat geeft ons ruimte en dat lijkt mij heel gunstig in een thuiswedstrijd". ADO werd in de door Merkle bejubelde positie gemanoeuvreerd door een doel punt in de 42ste minuut van de tweede helft. Jendrossek, die nauwelijks een kwartier binnen de lijnen was als vervanger van aanvalsspits Lölir, was er de maker van. Zijn lage schot vanaf vijfentwintig meter leek niet onhoudbaar. Ook ADO's doelman Ton Thie had die gedachte. Meer dan iemand anders voelde hij daarom de last van de nederlaag. Stilletjes vertelde hij: „De jongens zeggen dat het een onhoudbaar schot was, maar voor mezelf had ik het gevoel, dat ik hem had kunnen hebben. De moeilijkheid was, dat ik het schot niet zuiver zag aan komen. Jan van de Oever stond in mijn gezichtsveld. Die bal kwam nu ineens, steeds harder". Theo van de Burch, de Haagse rechtsachter, probeerde zijn club genoot iets van zijn wroeging te ontnemen. „Het was een moeilijk schampschot, dat je niet kon hebben. Er zat veel effect in". Maar Thie was niet te overtuigen; hij had machteloos voor zijn doel gelegen, terwijl vlak achter hem de bal via de paal doeltrof. Voor hem was het een van de moeilijke momenten in zijn loopbaan geweest. In een wedstrijd, waarin hij nauwelijks actief behoefde te zijn, was hij misschien even niet voldoende geconcentreerd geweest. „Dat is het, je moet ge concentreerd blijven, terwijl je eigenlijk helemaal niet meedoet". Het noodlot had toegeslagen, terwijl het geluk de Hagenaars niet hielp. De ADO'ers speelden goed. Beter dan bijvoor beeld Merkle verwacht had. „Ik heb ADO drie maal zien spelen voor de com petitie. Ik heb niet verwacht, dat ze zo'n hoog tempo zouden kunnen opbren gen; dat ze zo besluitvaardig zouden zijn bij geringe kansen. Ik was verrast". ADO probeerde voor rust voornamelijk druk uit te oefenen over links. Heynen was voornamelijk ook daar te vinden en liet zo het rechter gedeelte van het veld vrij voor de opkomende Van de Burch. Die speelwijze had overigens nauwelijks succes. De zeer consequente mandekking die FC Köln toepaste, was niet te ont lopen. De snelheid van Aarts en Heynen was niet voldoende om los te komen van de bewaking. En Lambert Maassen, voor het eerst na lange tijd afwezig te zijn geweest, kon zich niet losmaken van Weber, de Duitse international, die nor maal bij FC Köln de taak van ausputzer krijgt opgelegd, maar nu was aangewe zen voor het verdedigingsviertal voor nieuwe laatste man Biskup. Weber vol bracht de taak om Maassen uit te scha kelen voorbeeldig. Merkle vond hem daarom zijn beste speler. Zeker door de tweede helft, waarin ADO constant pro beerde de lengte en de koptechniek van Maassen in de lucht uit te buiten. De ADO'er: ik kon niet hoog genoeg komen. Hij zat steeds zo dicht op me, dat het vrijwel onmogelijk voor me was om gecontroleerd te koppen". In de eerste helft had ADO nog niet zo veel kansen gehad om te scoren. De enige, die ze kreeg was feitelijk Piet de Zoete. Hij was als enige in zijn ploeg belast met een consequente mandekking, terwijl de anderen zoneverdediging moes ten uitvoeren. De Zoete schaduwde Ove- rath, de Duitse international, die op het middenveld het brein van FC Köln pleegt te zijn. De Zoete elimineerde veel van het gevaar, dat ADO vreesde. Hij vond bovendien tijd om bij eigen aanvallen goed mee op te Komen. Daarom verwierf hij zich na twaalf minuten een vrije kans in het strafschopgebied van de Duit sers. Maar op een voorzet van links kende hij slechts kort vrije tijd. In die tijd moest hij de bal ineens uit de lucht op de schoen nemen. Hij knalde naast. Tegen het eind van de eerste helft pas seerde De Zoete in het strafschopgebied enkele tegenstanders en kon hij vervol gens vrijuit, maar in een moeilijke hoek, schieten. De bal kwam tegen de lat en sprong naar Maassen, die vrij stond. Maassen besloot te koppen, kon weinig kracht zetten en zag Thielen op de doel lijn redden. Van Duitse zijde stond er één doel- rijpe kans tegenover. Blusch, die het meeste ontzag had ingeboezemd bij zijn tegenstanders, had een rush over zestig meter bijna voltooid met een treffer. Hij had Van de Oever omspeeld, toen de Aarts probeert in te koppen, maar Heijeres blijft meester van deze situatie. ADO-defensie op een lijn stond. Slechts kort was er ruimte, in die ruimte ver scheen snel Thie. Het was goed uitlopen van de doelman, want Blusch kreeg de bal slechts via zijn lichaam verder. Wei- mar die teruggesprint was, kon nu weg werken. Ook na rust bleef De Zoete Overath bekwaam volgen. „In Duitsland gaan ze er meteen tegenaan. Dan wordt zo'n man in staat gesteld om grandioos te worden. Dan neemt hij je te pakken". De Zoete werkte anders, volgens een beter recept. En ADO kon daardoor blijven komen, zonder Overath te moeten vrezen. Er kwamen geen grootse passes van zijn voet. ADO bleef spelen op een wijze, die be wondering afdwong bij de 27.000 toe schouwers. Met een enorme inzet werd gepoogd de muur af te brokkelen, die de Köln-defensie vormde. ADO mist echter de geniale man, die zo'n defensie door een weergaloze actie van zijn stuk kan brengen. ADO heeft goed spelende voor- waartsen, die geluk nodig hebben, indien zo'n granieten verdediging niet in paniek raakt. En dat geluk bleef uit. Thielen trapte de bal van de doellijn, toen Hey nen een opening dacht te hebben gevon den. Schoenmaker („hij was de beste bij ADO", vond Merkle) schoot in het straf schopgebied tegen Heynen op. Heynen Schoenmaker en Heynen (rechts) in actie tegen de sterke Duitse defen sie. Zij hebben weer geen succes. gleed de bal uit een voorzet van Van de Burch bijna over de lijn, maar de bal kwam tegen het uitgestoken linkerbeen van doelman Heijeres. Een maal dachten de Hagenaars, dat zij succes hadden. Dat was in de veertigste minuut, toen uiteraard weer in een wirwar van spelers Aarts de bal over de lijn dacht te werken. Heije- DEN HAAG Op de zaterdag in Krasna- polsky in Amsterdam te houden bonds vergadering van de KNVB zal aan de orde komen het voorstel vn het bonds- bestuur, om in het algemeen reglement vast te leggen, dat het gebruik of het vergemakkelijken van gebruik van stoffen of middelen voor doping verboden is. On der doping wordt verstaan: de toediening aan een gezonde persoon of het ge bruik door deze, op welke wijze dan ook, van stoffen die vreemd zijn aan het or ganisme dan wel van fysiologische stof fen in abnormale hoeveelheden of langs abnormale weg, zulks met als enig doel de kunstmatige en oneerlijke beïnvloeding van de prestatie van deze persoon bij zijn deelneming aan de voetbalsport. HAMILTON. Het elftal van de Ver. Staten heeft een eerste stap gezet op weg naar de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal dat in 1970 in Mexico wordt gehouden. De Ame rikanen versloegen in Hamilton Bermuda met 2-0 en werden daardoor winnaar van groep 13 d, waarin ook Canada was inge deeld. De Ver. Staten komen nu in de halve finalewedstrijden van groep dertien uit tegen de winnaar van de B-afdeling, waarin Trinidad, Haiti en Guatemala zijn ingedeeld. UVWVX/VWVVNArtA/Wt/WWWWWi/WWVVWWWWW A/V/VWVAAAAAA/WWWWWWWWWVWWWWVAAA/VWV/ res kwam van een meter afstand toch nog net bij de bal. Achter de lijn oor deelden Aarts, Schoenmaker en Maas sen, die dicbtbjj waren. „Geen sprake van", besloot de goed leidende Franse scheidsrechter Machin en zijn stem was beslissend. „De bal was zo'n eind achter de lijn", beduidde Schoenmaker terwijl hij dertig centimeter aangaf. Maar ADO kreeg de treffer niet. Dat was voorbehouden aan ijverige Jen drossek, die veel meer meters aflegde dan voor hem de topscorer van het vorige Duitse seizoen, Löhr, had ge daan. Hij versloeg Thie en veroorzaak te de noodzaak om anders in Keulen te spelen, dan Happel gehoopt had. ADO zal moeten komen in de returnwed strijd. „Wie zegt me, dat we dan niet het geluk hebben, dat we nu misten", hoopt Happel. Maar Merkles uitspraak „aanvallen in een uitwedstrijd is be paald geen voordeel", is gebaseerd op veel reëlere gronden, die voor ADO niet prettig zijn. MUNCHEN. Door een 3-0 overwin ning op Nürnberg in een keiharde wed strijd kwam Bayern München gisteren weer een stap dichter bij het herfstkam- pioenschap in de Duitse competitie. De ploeg van Beckenbauer heeft een voor sprong van vier punten op de Hamburger SV, dat na veertien wedstrijden met ne gentien punten de tweede plaats bezet. Met twaalf punten staat Nürnberg op de veertiende plaats, de ploeg heeft vier pun ten voorsprong op Kickers Offenbach, dat laatste is. Bayern München was de hele wed strijd sterker, maar pas in de laatste mi nuut van de eerste helft maakte Gerd Müller het eerste duelpunt. Müller scoor de na rust nog twee keer, de laatste tref fer ontstond uit een strafschop en daar tussen door troffen Kupferschmidt, Ohl- hauser en Beckenbauer paal en lat naast en boven de Neurenbergse doelman Ry- nio, die bij de eerste treffer van Müller niet schuldloos was. Met 40.000 toeschou wers was de laatste plaats in het Mün- chenerstadion bezet. WARSCHAU. Legia Warschau heeft de tweede wedstrijd van het jaarbeurs- stedentoernooi tweede ronde tegen SV Waregem (België) met 2-0 gewonnen. In de eerste helft werd niet gescoord. Ware gem had de eerste wedstrijd met 1-0 Te- wonnen, Legia Warschau gaat dus over naar de derde ronde. In de eerste wedstrijd tegen AIK Stock holm leek Hannover '96 onmiddellijk ia rust de beste kansen te hebben door een doelpunt van Anders in de 48e minuut. Op een hard veld, bij een temperatuur beneden het vriespunt en voor slechts 514 toeschouwers bleken de Zweden ech ter beter uit de voeten te kunnen. AIK verhoogde het tempo en binnen een kwar tier namen de Zweden door Ohlsson (twee) en Grip een voorsprong van 3-1. Een kwartier voor tijd bracht Siemens- meyer de achterstand nog terug tot 2-3. maar AIK, dat al ruim twee weken geen competitievoetbal neer heeft gespeeld, had de langste adem en Ohlsson zorgde voor een overwinning met 4-2. De tweede wedstrijd wordt op 19 november in Han nover gespeeld. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Stadiondirecteur Jaap Mellegers ziet het Olympisch Stadion vanavond met een iets gerus ter hart volstromen, dan bij vorige gelegenheden. Dit dank zij de nieuwe hekken, die rond het speelveld ge plaatst zijn en die tonelen als bij Ajax - Nürnberg moeten voorkomen. Dat het nodig was een dergelijke voor ziening aan te brengen is iets wat Mellegers betreurt. „Ik ben geen voor stander van hekken. Niemand zit graag in een kooi. maar het was nodig. Men heeft er om gevraagd. De KNVB vraagt logisch natuurlijk een vei lig veld. De spelers en de scheidsrech ter moeten beschermd worden". Maar ook de hekken bieden geen ab solute zekerheid. „Men vergeet wel eens dat als het vol is, ik hier een halve stad heb zitten. Een massale op stand kan door niets of niemand wor den tegen gehouden". Gelukkig is de nuchterheid van het grootste deel van het Amsterdamse voetbalpubliek de beste waarborg tegen een dergelijke catastrofe. „De meeste last hebben we van de groep jongens die met vlaggen en petjes rond gaan. De dranghekken met prikkeldraad hielpen niet meer". Erg kwalijk neemt Mellegers de jeugd hun enthousiasme overigens niet. Bij wedstrijden als die van vanavond kent directeur Mellegers niet het pro bleem dat hij bij evenementen van kleinere omvang wel heeft: hoe krijg ik het stadion vol. Doorgaans is dat in Amsterdam een moeilijke zaak. „Het Amsterdamse publiek is een enorm moeilijk publiek. Men is verschrikke lijk kritisch en verwend. Men komt hier niet in de eerste plaats om zijn ploeg te zien winnen, maar men wil goed voetbal en vooral sensatie". Aan beide voorwaarden wordt met name door DWS de vaste bespeler van het stadion nog te weinig vol daan. Stadion en DWS hebben begre pen dat hun belangen voor een groot gedeelte parallel lopen. De Stichting Spelersfonds, waarin Stadion en DWS, samen deelnemen is daar een logische konsekwentie van. Mellegers: „Het is ons wederzijds belang dat het stadion vol komt". Mellegers vindt in zijn hui dige werkkring weinig overeenkomsten met zijn vorige beroep districts commandant bij de marechaussee dat hij bijna twee jaar geleden opgaf. „De enige grote overeenkomst is dat je ook hier veel met mensen te maken hebt". Alleen het personeel al telt twintig man in vaste dienst. Bij grote evenementen wordt dat aantal tot zo'n 400 man uitgebreid. „Dan krijgen we" vertelt Mellegers, „nog hulp van dertig man van de belastingdienst en van de politie. Vooral de politie, die alle me dewerking verleent om de zaak in de hand te houden ben ik daar ontzettend dankbaar voor". Mellegers zou graag zien dat Ajax naast zijn Europa Cup-duels ook zijn competitiewedstrijden in het stadion zou gaan spelen. „Ik heb natuurlijk graag een vaste bespeler, die veel pu bliek trekt, maar ik kan me voorstel len dat er bezwaren aan kleven voor Ajax hier zo'n 40.000 toeschouwers rnee intimiteit prijs geven. Als je een eigen huis hebt trek je niet zo gauw in een huurhuis. Daar staat tegenover dat Ajax hierzo'n 40.000 toeschouwers mee kan bergen en da!t ze in het stadion nog nooit een slechte wedstrijd gespeeld hebben. Ajax heeft hier nog nooit ver loren" Dat verklaart voor een deel ook het optimisme van de „huisbaas" van Ajax voor vanavond en zondag, over de afloop van het duel tegen Fener- bahce. „Ik hoop dat Ajax wint, al lijkt het me niet simpel. Die Turken hebben een enorme hechte verdediging, maar een kleine overwinning zie ik er toch wel dn". Stadiondirecteur Mellegers (rechts) in gesprek met Molnar, de trainer van Fenerbahce. De prognoses van de heer Mellegers voor toto 14 luiden: VolendamTelstar 1 AjaxFeijenoord 3 Fortuna-SittamiaMW -. 3 SpartaDWS 3 NAC-PSV 1 GVAV—ADO 2 RCH—HVC 2 VitesseElinkwijk 1 HeraclesHaarlem 3 Hermes DVSBaronie 1 Roda JCGraafschap 2 ExcelsiorLimburgia 2 DrenteHeerenvben 2

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13