Syrië voorbereid op oorlog na regeringswisseling AARDE VANAF NEGENTIGDUIZEND KILOMETER CNV vindt wijziging van WAO noodzakelijk voor alle kinderen VOEDING KNIPSELKRANT Bronch Heffen Kabinet-Noerreddin veel oorlogszuchtiger Uitlaatfilters in 1971 verplicht in Zweden KAAS BLIJFT GEKLEURD Syrische leiders weigeren gesprek met Jarring Gratis hulp voor Arabische meisjes Speelgoed verbrand Politiechef Utrecht Zwitser is beste krantenlezer ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 17 Oorlogszuchtiger Herstel in Nederland Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. Onwettig r i t UTRECHT. Bij de uitvoering van de wet op de arbeidsongeschiktheidsver zekering, die op 1 juli 1967 van kracht is geworden doen zich volgens het Chris telijk Nationaal Vakverbond moeilijkhe den voor, die tot ernstige onbillijkheden leiden. Die moeilijkheden zitten vooral in het overgangsrecht voor mensen die op 1 juli 1967 deels arbeidsongeschikt waren en deels werkten, maar daarna voor hon derd percent arbeidsgeschikt werden. Deze gevallen komen daarom nu pas aan het licht. Strikte toepassing van de voorschriften heeft daarbij gevolgen die naar het oordeel van het C.N.V. lijn recht in strijd komen met het rechts gevoel. Vermoedelijk heeft men bij het maken van de wet deze gevallen niet voorzien. Het C.N.V. meent dat een wijziging van de wet waarschijnlijk het enige middel is om verder onrecht te voorkomen. De W.A.O. bepaalt, dat iemand die voor 1 juli 1967 een invaliditeitsrente kreeg daarna een W.A.O.-uitkering ont vangt op basis van het minimum dagloon, terwijl iemand die pas na 1 juli 1967 arbeidsongeschikt werd, een uitkering krijgt op basis van het verdiende loon. Voor de „grensgevallen", die op die da tum niet geheel maar gedeeltelijk ar beidsongeschikt waren en deels werkten, bestaat geen aparte overgangsregeling. Als zij alsnog geheel arbeidsongeschikt worden krijgen zij van de ziektewet een jaar lang uitkering over het loon dat zij al die tijd hebben verdiend, maar val len daarna terug op de op het minimum dagloon gebaseerde W.A.O.-uitkering. Het C.N.V. stelt, dat een zo groot ver schil in uitkering tussen de ziektewet en de W.A.O. nooit de bedoeling kan zijn geweest. Daarom vindt het dat de wet moet worden gewijzigd, tenzij nadrukke lijk wordt vastgesteld dat de bestaande regeling een andere uitleg toelaat. Het C.N.V. zal deze zaak in overleg met de andere vakcentrales in Den Haag aan de orde stellen. STOCKHOM (DPA). In Zweden zul len met ingang van 1971 alle nieuwe auto's met benzinemotor moeten zijn uitgerust met een filter op de uitlaat. Minister van Verkeer Lundvist heeft daartoe bij het parlement een wetsont werp ingediend. Deskundigen verwachten een vermindering met veertig percent van de luchtverontreiniging. Voor oude auto's zullen ook voorzieningen moeten worden getroffen. (Van een speciale medewerker) DEN HAAG Direct na de zes daagse oorlog van juni 1967 verdween Syrië uit het nieuws. De gebruikelijke onverzoenlijke verklaringen uit deze meest militante staat van het Midden- Oosten bleven uit. Er viel een stilte over Syrië. Terwijl grensincidenten tussen Israel, Jordanië en Egypte af en toe de spanningen hoog deden op lopen bleef het tamelijk rustig aan de Israelisch-Syrisehe grens, een onge bruikelijk verschijnsel. Wat betekende die ongewone rust die zelfs een onzekere factor begon te vor men? Het was bekend dat de Syrische leiders geweigerd nebben te onderhande len met de V.N.-bemiddelaar Gunnar Jar ring en hem zelfs niet in Damascus willen ontvangen. Stroomden duizenden Russen of Chinezen het land binnen? Zou Syrië 't onberekenbare element worden dat de vredeskansen in 't Midden-Oosten torpe deerde? Het antwoord op deze vragen kan nog niet worden gegeven, alleen de recente kabinetswisseling werpt enig licht op de ontwikkelingen in Syrië. Uit de achtergronden van de enige tijd geleden beslechte machtstrijd blijkt dat de rust in Syrië na de oorlog niet direct een stilte voor een storm inhield, geen acuut gevaar betekende voor het plotse ling oplaaien van de strijd. Premier Zayen richtte zich vooral, met Russische hulp, op de ontwikkeling van het land dat al veel te veel geld had moeten uit geven voor bewapening. Lagere bestuursorganen kwamen in handen van Syrische communisten die de socialistische opbouw van het land op Russische leest wilden schoeien. Dat bij deze binnenlandse ontwikkelingen de con frontatie met Israel naar de achtergrond werd verschoven betekende 'n voorlopige terugslag voor de militairen. Een jaar lang zagen de twee voornaam ste ministers, beiden burgers, kans de mi litairen op een afstand te houden. Deze burgers, premier Zayen en minister Mak hoes, leden echter een nederlaag die werd ingeleid tijdens het congres van de socia listische Baathpartij. Daar werd hun ver weten dat zij Syrië uit het kamp van de Arabische staten hadden gestoten door de Palestijnse kwestie niet als voornaam ste regeringspunt in hun programma op te nemen. De militairen binnen de Baath drongen aan op snellere herbewapening in plaats van ontwikkelingswerk in eigen land. De nederlaag van Zayen en Makhoes kwam naar buiten toen de militaire „haviken" Zayen dwongen te verklaren dat alle Ara bische militaire krachten zich moesten mobiliseren om Palestina te bevrijden. De aanvoerder van de haviken, luitenant- generaal Hafez Assad, bleek over grote re aanhang te beschikken dan de groep- Zayen die dan ook het veld moest rui men. Ook de jonge president van Syrië, dr. Noereddin Atassi, tijdelijk enigszins over vleugeld door de groep Zayen, kreeg de handen weer vrij en kon zich weer open lijk onder de haviken scharen waar hij al lang toe behoorde. Waarschijnlijk om te voorkomen dat hij opnieuw de gevan gene zou worden van een groep besloot hij zelf het premierschap van de nieuwe regering op zich te nemen met luitenant- generaal Assad, de luchtmachtcomman dant, als tweede sterke man op de be langrijkste ministerspost, defensie. Het nieuwe kabinet vertoont een veel oorlogszuchtiger gezicht dan de regering Zayen en is typisch een regering die een hardere lijn tegenover Israel zal volgen en 't land zal voorbereiden op 'n nieuwe oorlog. Daarom zal Syrië zich waarschijnlijk weer sneller gaan bewapenen en zal door de hoge defensie-uitgaven het program ma voor de ontwikkeling van het platte' land worden afgebroken door gebrek aan gelden. Enkele dagen na de vorming van de nieuwe regering vonden langs de Israe- lisch-Syrische bestandsgrens al de eerste incidenten sedert maanden plaats. Het be wind in Damascus staat geheel achter de Arabische commandogroepen en zal deze intensiever gaan opleiden in Syrische le gerkampen. Met deze opleiding hoopt Sy rië niet alleen de aanvallen op Israel te intensiveren maar ook eigen politieke doelen na te streven. De recente onlusten in Jordanië vinden hun oorsprong dan ook waarschijnlijk in Syrië. Koning Hoes sein wordt door de machthebbers in Da mascus nog steeds als een reactionair be schouwd, vooral na de geruchten over eventuele besprekingen tussen Israel en Jordanië. De onlusten in Jordanië begonnen na de arrestatie van de commando-leider Taher Dablan al Azoeni die een opstand wilde ontketenen tegen Hoessein. Taher Dablan was in het begin van dit jaar de leider van de guerrillagroep Al Saika (de bliksem). Taher Dablan, een Syriër, werd in 1959 als communist ontslagen uit het Syrische leger. Nadat de Baath-partij de macht weer in handen kreeg, is hij weer in dienst gekomen van de Syriërs. Hij kreeg de leiding over de Al Saika, de commando-organisatie die politiek verbonden is met de Palestijnse Baath partij. ADVERTENTIE GEDURENDE de regering Zayen moest Dablan zich waarschijnlijk rustig houden in Jordanië maar na de vorming van de regering Atassi kreeg hij het sein dat het licht op groen stond om Hoessein van de troon te stoten. Het is om deze reden dat Hoessein in zijn rede na de gevechten in Amman sprak van „huurlin gen uit andere Arabische staten", daar bij doelende op zijn vijanden in Damascus. President Atassi heeft met Zayen en Makhoes, minister van Buitenlandse Za ken, de twee belangrijkste burgerpolitici uit de regering verwijderd. De sleutel- posten in de nieuwe regering worden in genomen door legerofficieren; Hafez As sad, minister van Defensie (met drie on derministers), luitenant-kolonel Moham med Taweel, commandant van het 300.000 man tellende volksleger van Syrië, mi nister van Binnenlandse Zaken en luite nant-kolonel Mohammed Asjawi, minister van Buitenlandse Zaken. On het politieke evenwicht te bewaren zijn er in het nieuwe kabinet ook twee leden van de Socialistische Unie opgeno men, de partij die achter president Nas ser staat, en twee communisten, Wasel Eeisal voor Verbindingen en de bekende advocaat Ibrahim Hamzawi voor Justitie Ook zijn er twee onafhankelijken. HET KABINET telt in totaal 26 leden. Wel heeft Atassi bekend gemaakt dat de beide verwijderde burgers, Zayen en Makhoes, zich zullen gaan wijden aan de versterking van de regerende Baath-par tij. Dit zou erop kunnen wijzen dat zij misschien de contacten moeten leggen met de Baathisten uit Irak die onlangs door de staatsgreep van Bakr aan de macht kwamen, een staatsgreep die op vrijwel identieke wijze als in Syrië de „gematig de" Baath-leiders verdreef. Een gezamenlijk politiek front van bei de landen zou weer 'n nieuwe strijdlustige beweging toevoegen aan het Midden-Oos ten, een groep die zich niet veel gelegen zal laten liggen aan VN-bemiddelasr Gun nar Jarring. De eerste keer dat Syrië in het nieuws is gekomen na de zesdaag se oorlog betekent jammer genoeg geen gunstige wending voor de toestand in het Midden-Oosten. Jordanië vormde het eer ste voorbeeld van een aantal, misschien zeer verrassende ontwikkelingen. UTRECHT. Wellicht op korte ter mijn zullen door bemiddeling van de Nederlandse Stichting „Terre des Hom mes" wederom Vietnamese kinderen voor revalidatie of algemeen herstel tij delijk in Nederland worden opgenomen Volgens de secretaris van de stichting de heer J. Dessauvage uit Rijswijk, is het mogelijk dit keer zestien kinderen over te laten komen. Ziekenhuizen in Tilburg, Dordrecht en Hellendoorn, hebben zich voor een aantal kinderen „garant" ge steld. Ook is bekend geworden, dat vorige week in het Sint Antoniusziekenhuis in Utrecht twee Arabische vluchtelingen kinderen, meisjes van respectievelijk ze ven en negen jaar zijn opgenomen. Ook zij zijn door tussenkomst van „Terre des Hommes" in Nederland opgevangen. De Arabische kinderen zullen kosteloos wor den behandeld. Dit is een foto van de aarde die op negentigduizend kilometer afstand is genomen met een camera die was geïnstalleerd op de Russische satel liet „Zond-5". ADVERTENTIES Hoestdrank in table+vorm. 95ct UTRECHT Kleuren kunnen voor de aanduiding van ouderdom van kaas niet worden gemonopoliseerd. Dat is de grond waarop de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. Van Dijk, dinsdag de eis van de Nederlandse Kaasunie (optre dend namens 25 kaashandelaren) heeft af gewezen. De Nederlandse Kaasunie maak te er op 5 november in kort geding be zwaar tegen dat de Nederlandse Kaas- combinatie „gekleurde" etiketten gebruikt voor de leeftijdsaanduiding van kaas. DELFT In Delft is dinsdag een op slagplaats van de groothandel in speel goed J. A. van der Min door brand geheel verwoest. De voorraad, die met het oog op St. Nicolaas extra groot was, ging verlo ren. De eigenaar sohat de schade alleen van het speelgoed al op twee ton. LIGA (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar in politiekringen als vaststaand wordt aangenomen zal commissaris D. M. Verkerke van de Rijswijkse politie worden benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht, als opvolger van hoofdcommissaris H. W. Offers, die benoemd is tot directeur van de Nederlandse Politie-academie in Apel doorn. BERN (AFP) Volgens een statistiek van het Bazelse blad „Nationalzeitung" zijn de Zwitsers met 2,4 dagbladen per gezin de beste krantenlezers. Daarna ko mende de Britten -net 1,5 en Zweden en Noorwegen met elk 1,4 dagblad per gezin. „DE POLITIE is het enige dat in I dit land staat tussen u en de anar chie". Deze bezorgdheid is het motto van een advertentie in Amerikaanse dagbladen afkomstig van het reclamebureau Carlson Co, zo signaleerde onlangs Jan Stark in HET PAROOL. Het bu reau zegt: „Voor ons is de politie iets groots", en voegt er de vrome I wens aan toe: „God zegene haar". De advertentie is imponerend van I opmaak: onder de vette kapitale let ters „POLICE" bengelt provocerend ?en forse knuppel. In de reclametekst staat ondermeer: Zij is de voornaamste oorzaak dat I uw huis niet in brand gestoken, uw vrouw niet verkracht en uw handel niet gestolen is. Wat denkt u dat er inders zou zijn gebeurd als de agenten niet present waren geweest bij elke loed geplande en over-gepubliceerde lemonstratie? God zij dank hebt u een ooljtie die provocerende scheldpartijen >an de beroeps onruststokers weet te incasseren. Als u agent was had u de kibij Iers in de buik geschoten. In de persberichten destijds over de Democratische conventie in Chicago is melding gemaakt van fikse rammel partijen door de plaatselijke politie. Televisiecamera's en fototoestellen re gistreerden deze handhaving van de openbare orde. Dick Neff doet in het Amerikaanse reclamevakblad Advertising Age enke le suggesties, want wie wil niet al knuppelend op het scherm? Hij sugge reert, aldus Jan Stark, om de kijkers te gerieven. De agenten rugnummers te geven, nog beter namen op de ruggen, flink groot zodat de tv-camera's ze kunnen registreren. Verder een puntensy steem. Elke speler (lees politieagent) Een tekenaar met vooruitziende blik licht op deze plaat een tipje van de sluier op waaronder het veelbeloven de jaar 2000 nog schuilgaat. Dames gaan gekleed in futuristische ruimte kostuums en de lange haren, nu nog de buitensporige hoofdtooi van enige rumoerige jongeren, zijn algemeen ge accepteerd. Nog een ander aspect toont ons deze plaat: machine en computer hebben ons "het laatste restje arbeid uit handen genomen. Slechts rest ons tijd voor poker en ander aangenaam ver pozen. Dat was in de goede oude tijd wel anders! haren. Na verwijld te hebben bij de hangende snorrebaard der Franken, de opstaande snor van de Oost-Goten en de lange baard bij de Langobarden waar anders wordt verteld hoe de koningen de lange haren handhaaf den om de koning van zijn gekort wiekte onderdanen te onderscheiden. Later kwam het voor dat de ko ninklijke haren werden afgeknipt wanneer de vorst in ongenade was ge vallen: hij werd kaal geschoren en verloor daarmee zijn magische kracht. Vooralsnog is de magische macht van onze Amsterdamse langharige knapen te beperkt om het afknippen der haren te rechtvaardigen. krijgt zes punten voor een knock down en twee punten voor elke toegift na de knock down. Extra punten voor de iemonstrant of toeschouwer die het iekenhuis wordt ingeslagen. Het hele geval moet door een choreograaf wor den behandeld als elke andere show. De agenten met de meeste punten worden aan het eind van het (tv) sei zoen beloond met promoties en sala risverhogingen in plaats van met me dailles. Het aantal onwettig geboorten in ons land is de laatste tien jaar bijna ver dubbeld. Buitenlandse arbeiders heb ben hierbij een opmerkelijke rol ge speeld, zo constateert DE TIJD. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het hier geen meisjes betrof van min dere begaafdheid, zoals verondersteld werd door geënqueteerde maatschap pelijk werksters. Ook de gezinsachter gronden vertoonden geen signifikante verschillen. De veronderstelling, dat het vooral jongere meisjes zouden zijn, bleek al evenmin te kloppen met de werkelijkheid. Wat er wèl uitkwam was, dat er relatief veel meisjes bij waren die affectief verwaarloosd wa ren en moeilijk contacten legden. Door de taal- en cultuurbarrières kwamen hun relationele en emotionele tekor ten niet zo schrijnend naar voren. Een tweede groep bestond uit meisjes die afkomstig waren uit milieus waar ze al te veel beschermd en gekoesterd waren. Merkwaardig is, dat juist ongehuw de moeders die een kind hebben van een buitenlander, weinig neiging heb ben om er afstand van te doen. In Goirle was het percentage dat afstand deed van een „Nederlands kind" 50; was het .kind van een blanke buiten lander, dan deed 40 percent afstand en was het van een „donkere" buiten lander, dan slechts 20. In het jaarverslag van „Huize in de Bocht" in Goirle, waar ongehuwde moeders onderdak vinden wordt laco niek vastgesteld: „Het is wel begrijpelijk, dat onze gastarbeiders zich niet beperken tot biljarten en tafeltennis. „Ze verstaan de kunst van het beminnen vaak maar al te goed. Nog afgezien van hun ero tische behoeften en capaciteiten heb ben we regelmatig meegemaakt, dat deze mannen een verkering met een blank Nederlands meisje als statusver hogend beschouwen". ALGEMEEN HANDELSBLAD gaf dezer dagen een overzicht van de I groei in de geschiedenis van de lange

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17