Studentenbetogingen ondanks afkeuring van partijleiding niet afgelast AFTREDEN DUBCEK VERWACHT Partijcomité morgen bijeen Vragen aan GS over lek in olieleiding Spionage per kunstmaan HET WEER 5 - Drie astronauten vertrekken 21 december Kerstreis naar de maan NBV en OVB vormen nu één front Apollo-retourtje duurt week Het goede heertje van Simpelveld KNIPSELPRIJSVRAAG Een winnen OLGA Tde ruliter GESCHENKEN Oppositieleider in Pakistan gearresteerd Politie zoekt nog meer verdachten WmÊmm Ajax-Fenerbahce op televisie Gunstige cijfers bij Philips Nieuw Oudenrijn opengesteld rit mr. opticien j. grit TAFELAANSTEKER Visser's Sigarenmagazijn Statenlid Harmsen Vannacht om het vriespunt Studentenbetoging Nu ook Amsterdamse loodsen aangehouden Moordkomplot Nixon yJÊSÊm- y, H - IIÜpl 1 PUi§Hi IIlp11y pHff AARDE i>§IÈm0lM v -O MA AN t TIEN OMLOPEN V Het woord is aan Zie verder pagina 11 Landingsplaatsen Minister: Geslaagde harttransplantatie Jordanië meldt incident contactlensspecialist hoortoestelpracticus W ttéu! en/of het bestede bedrag aan een matras 59e JAARGANG NUMMER 8 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389. na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos L. Lodewfjks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,60 per kwartaal, ƒ15.10 franco per post, 1,07 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Onderdirecteur: H. van Looff (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De heer J. Harmsen, lid van Provinciale Staten voor de Partij van de Arbeid, heeft aan Gedeputeerde Staten schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van het lek in de oliepijplei ding van Rotterdam naar de Mobil-raf- finaderij in het westelijke havengebied van Amsterdam. De vragen luiden: 1. Kunnen Gedeputeerde-Staten meede len welke de oorzaken zijn geweest van het lek in de olieleiding van de Ned. Pijpleiding Maatschappij bij de kruising van deze leiding met de Ring vaart om de Haarlemmermeer? 2. Kunnen Gedeputeerde-Staten een overzicht geven van de maatregelen die zijn getroffen om de schade die door dit lek kan ontstaan zoveel mo gelijk te beperken? Zien Gedeputeerde-Staten in het ge beurde niet een nieuw bewijs, dat zich bij olieboringen en olietransporten on vermijdelijk calamiteiten voordoen en «chten zij het niet dienstig hierop op nieuw de aandacht van de regering te vestigen, opdat de regering alsnog olie boringen en -transporten in drinkwa- terwingebieden tegengaat. LONDEN, (D.P.A). Verscheidene Britse geleerden hebben in Londen ge wezen op het gevaar, dat de V.S. de grote aantallen foto's die uit kunstmanen zijn genomen, kunnen gebruiken om de stand van de oogst en de bodemschatten van andere landen te „bespioneren". Dit kwam ter sprake op een bijeen komst over de problemen van de tech nologische wetenschap, door de Britse conservatieve partij belegd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 17 Van Dag tot Dag3 Achtergrond3 Buitenlands nieutvs3, 9, 17 Uit stad en omgeving 4, 5, 29 Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 A angestipt6 Kunst 7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Ferdinand12 Sport 13, 13 Kennemer Kruimels 29 Luidsprekers 30, 31 Deze krant bestaat uit: tweeëndertig pagmu s Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Enkele overdrijvende wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen oost en zuidoost Vannacht tempe raturen om het vriespunt. Morgen dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze reisredacteur) PRAAG Politieke waarnemers in Tsjecho-Slowakije houden reke ning met een mogelijk aftreden van de Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Dubcek. Morgen komt het Centraal Comité van de Tsjechische Communistische Partij in voltallige vergadering bijeen. Aangenomen wordt dat tijdens deze bijeenkomst de weg moet worden vrijgemaakt voor een Tsjechisch bewind, dat zich meer dan het huidige zal richten naar de onverbiddelijke Russische eisen. Verwacht wordt dat vooral politici van het midden een grote rol zullen spelen: bereid tot samenwerking met de Russen niet onaanvaardbaar voor het meren deel van de bevolking. Het zou in de afgelopen maanden dui delijk geworden zijn, dat Alexander Dubcek, die tenslotte het symbool werd van een opnieuw verworven vrijheid, niet de man is om het volk te blijven leiden een tijd van steeds voortschrijdende vrijheidsbeperking. Enerzijds mist hij daarvoor zelf de mogelijkheden, ander zijds wordt hij door de Tsjechoslowaken niet aanvaard als stuurman van een nieuwe koers. Bovendien zou na de Russische over val onder bepaalde bevolkingsgroepen toch de wens zijn ontstaan om zich in het kennelijk onvermijdelijke te schikken, ongeacht de vergaande demonstraties waarmee vooral de jongeren kracht heb ben bijgezet aan hun verlangen naar een voortgezette vrijheidsbeweging. Het feit, dat de Russen tot nu toe nau welijks hebben gereageerd op het ver branden van Russische vlaggen door stu denten, onderstreept de verwachting dat na de vergadering van het Centraal Par tijcomité een ander bewind aanmerkelijk minder toegeeflijk zal staan tegenover zulke demonstraties. Tsjechische studenten, die gisteren met Dubcek hebben gesproken over betogin gen, die zij zondag willen houden zou den niet tot overeenstemming zijn geko men met de partijleider. De studenten be ramen ook acties als de besluiten van het Centraal Comité morgen niet aan hun wensen zouden beantwoorden, aldus meldt AP. Premier Cemik en vice-premier Husak, zouden tot de mening zijn overgeheld, dat nu in Tsjecho-Slowakije „contra-revolu tionaire elementen" opereren. Moskou motiveerde destijds de invasie met „de aanwezigheid van contra-revolutionairen in Tsjecho-Slowakije". Dubcek en andere liberale Tsjechen hebben dit tot voor kort ontkend. AMSTERDAM In verband met de steekpenningenaffaire onder de loodsen op het Noordzeekanaal zijn thans twee Amsterdamse loodsen gearresteerd en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Het zijn de eerste Amsterdamse loodsen, die in deze zaak zijn aangehouden. KARATSJI, (Reuter). De voormalige Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Zulfiqar Bhoetto is in Lahore ge arresteerd. Bhoetto, die voorzitter van de oppositiepartij is, leverde gisteren cri- tiek op het onlangs door president Ajoeb Khan gedane voorstel met India een ,niet-oorlogsverdrag" te sluiten. Veertien aanhangers van Bhoetto zijn ook gearresteerd. Geruchten uit Iran, dat vanmorgen bij onlusten in Karatsji president Ajoeb Khan gearresteerd zou zijn werden van officiële zijde in Pakistan tegengesproken. In verscheidene Pakistaanse steden is de noodtoestand van kracht. De afgelo pen dagen werd voortdurend melding gemaakt van studentenbetogingen. Of ficieel is vandaag verklaard dat in het hele land rust heerst. NEW YORK. (AP) De Amerikaanse politie zou naar meer verdachten zoeken, die bij het komplot om de gekozen Ame rikaanse president Richard Nixon, te ver moorden, betrokken zouden zijn geweest. De politie heeft al de 43-jarige Ahmed Namer en zijn twee zoons, de 20-jarige Hoessein en de 19-jarige Abdo, gearres teerd en in staat van beschuldiging ge steld. Vier mensen zijn gisteren al voor een jury in New York verschenen. Een van de getuigen was de man, die de politie over het komplot zou hebben getipt. De naam van de man, aan wie Namer een grote som geld zou hebben geboden voor zijn deelneming aan de aanslag op Nixon, werd niet bekendge maakt. i MINSTfc NS TWEE OMLOPEN WÊmÊmmmÊ^m ïi ■iii.jmiiMi/ixm Schematische voorstelling van de komende maanreis. Confucius: Mensen van verschillend principe moe ten elkander niet raadplegen. ROTTERDAM. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Vervoersperso- neel (N.B.V.) heeft gistermiddag ruim schoots binnen de toegestane bedenktijd van 24 uur besloten achter de eisen van de leden voor een nieuwe C.A.O. voor het personeel van de haven- en stads- sleepboten in Rotterdam te gaan staan. Consequentie van deze beslissing is, dat de N.B.V. nu met het niet-erkende onaf hankelijk verbond van bedrijfsorganisatie# (O.V.B.) één front vormt tegen de werk gevers: de looneisen en andere arbeids voorwaarden, die de N.B.V. nu binnen kort bij de sleepdienstbedrijven gaat in dienen, zijn namelijk geformuleerd door het O.V.B. van stakingsleider Leen van Os. HILVERSUM Het bestuur van Ajax heeft vanochtend officieel toestemming gegeven tot het uitzenden van de wed strijd AjaxFenerbahce. Deze wedstrijd wordt vanavond uitge zonden van 20.13 tot 22.00 uur via Neder land I. Om 23.10 uur volgt, eveneens via Nederland I, een nabeschouwing. ADVERTENTIES Van links naar rechts Borman, Anders en Lovell jr. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) heeft bekend gemaakt dat op 21 december van Kaap Kennedy de Apollo-8 zal wor den gelanceerd voor een maanreis met drie ruimtevaarders Frank Borman, Jim Lovell en William An ders. Na een reis van 66 uur zullen de ruimtevaarders een tiental malen de maan omcirkelen. De eerste omwenteling, op 24 decem ber, is een ellips van 112 tot 315 kilometer hoogte van het maanoppervlak. Daarna wordt de baan cirkelvormig met een hoogte van 112 kilometer. Elke omwente ling duurt ongeveer twee uur. Na de tien de omwenteling wordt koers gezet naar de aarde, waar het ruimteschip 57 uur later in de Stille Oceaan zal moeten landen. De Apollo-8 wordt 21 december om 13.45 Nederlandse tijd gelanceerd met een meer dan honderd meter hoge Saturnus- V-raket. Ongeveer tien minuten later wordt een voorlopige baan bereikt, die cirkelvormig op 185 kilometer hoogte rond de aarde moet zijn. Tijdens twee of drie omwentelingen gaan de ruimtevaar ders nog eens al het nodige na, om er zeker van te zijn dat zij de maan zullen kunnen bereiken. Drie tot vijf uur na de lancering zal gezagvoerder Frank Borman de derde en laatste trap van de Satumus-V, die dan AMSTERDAM. Het Philipsbedrijf heeft over het derde kwartaal gunstige resultaten geboekt. De omzet is toegeno men met tien percent ten Opzichte van het derde kwartaal 1967. De netto winst is toegenomen met 23 pet. In 't 3e kwartaal was de netto winst hoger dan tot nu toe ooit was bereikt sedert 1961. nog aan de Apollo-8 vastzit, ontsteken om de ontsnappingssnelheid te bereiken. Bij het omcirkelen van de maan zal de bemanning vooral de vijf uitgekozen lan dingsplaatsen voor de eerste maanlanding goed bekijken en fotograferen. Tijdens de terugtocht zal de snelheid oplopen tot 38.624 kilometer per uur. De snelheid waarmee het ruimtevaartuig ook in de aard-atmosfeer zal slaan. De Apollo zal op 27 december om 13.00 's middags (Nederlandse tijd) ten zuiden van de Ha- waii-eilanden in zee neerkomen. ,Na diepgaand en volledig onderzoek van alle uitrusting, van de risico's en de behaalde vooruitgang, zijn wij tot de con clusie gekomen dat wij gereed zijn om deze tocht naar de maan te volbrengen. Wij zijn klaar om deze stap vooruit te doen naar de landing van de eerste Amerikanen op de maan", aldus dr. Paine, directeur van de NASA tijdens een pers conferentie. UTRECHT Bij de opening vanmid dag van het gereconstrueerde verkeers plein Oudenrijn heeft minister Bakker van Verkeer en Waterstaat de ingrijpen de operatie op dit kruispunt van wegen „een geslaagde harttransplantatie" ge noemd. Hij erkende dat niet alle problemen ter plaatse uit de wereld zijn geholpen. „Zelfs de vaste klanten zullen moeten wennen aan de nieuwe situatie", zei hij. De bewindsman wees de critiek af, die de laatste tijd op het klaverblad is uitge oefend. „Er zijn andere oplossingen denkbaar, maar uit niets blijkt dat men er met de voor Oudenrijn gekozen vorm naast zit. Als zich nog capaciteitspro blemen voordoen, zal dat eerder op de toevoerroutes het geval zijn dan op het nieuwe kruispunt zelf", aldus de minis ter. AMMAN (Reuter) Drie Jordaanse militairen zijn vanmorgen om het leven gekomen bij gevechten met Israëlische troepen. Dit is door een militaire woord voerder in Amman meegedeeld. (Van onze correspondent) SIMPELVELD Een in Duitsland werkende bouwvakker houdt al weken lang het Limburgse Simpelveld in span ning. De man heeft gesuggereerd, een Ion te hebben gewonnen in de Duitse Lotto. Hij heeft zijn vriend een gloednieuwe sportwagen geschonken die nooit werd betaald hij liet een koopcontract voor een huis klaarmaken maar ondertekende het nooit, hij beloofde zijn familieleden grote geschenken en hij is een graag ge ziene bezoeker in alle cafés. Dorpsgenoten, die het groeiend aan tal krediteuren in aanmerking genomen begonnen te twijfelen aan het bestaan van de prijs en de bouwvakker ophelde ring vroegen, werden door deze uitbun dig getrakteerd en gingen naar huis in de vaste veronderstelling dat het verhaal op waarheid berust. De vriend, die de auto cadeau kreeg, is, toen betaling uitbleef, met de bouw vakker naar Keulen gereden om het geld op te halen. Terwijl de vriend bleef wachten, vertoefde de ander meer dan een uur in het kantoor. Bij terugkeer vertelde hij, dat hij een gunstig aanbod had gekregen om het geld in Necker- mann-aandelen te beleggen. Hij was daar op ingegaan, maar zou nog enkele maan den op dividend moeten wachten. Nie mand in Simpelveld schijnt aan de waar heid te twijfelen. Tot nu toe heeft niemand een aanklacht bij de politie ingediend. De bouwvakker gaat rustig door met het geven van rond jes. Wie hem vraagt of hij de prijs ge wonnen heeft, krijgt geen antwoord. Het Lottokantoor zegt van niets te weten. ADVERTENTIES ïöL jfp*' n.v. fovea ceritra'is IJMUIDEN Kennemerlaan 92 - Tel. 15072 Geeft u vader met St. Nicoiaas een Grote sortering gas en benzine. Alle prijzen. Marktplein 5 - IJmuiden - Tel. IS795 Geschenken vindt U bij ons te kust en te keur. Hebt U wel eens gedacht aan de schat van nuttige cadeaux die U bij ons kunt vinden Zoals parapluiebakken, kapstokken in originele modellen, hallkastjes, mimi-sets enz. enz. In teak, palissander, eiken of noten. Kom eens kijken naar de overweldigende kollektie bij eubelen BOOT TiU 1204V ffliaritiMtt VM-S4-S HAARLiM Onze vindt u op de pagina's 18 t.e.m. 29 -mcoRN STOUT BRUINBRÜOD Dit zfln de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen weekt A.C. Velder-Sterk, Gibraltarstraat 45-, Amsterdam. L. Talvinqh-de Boer, van Eedenstraat 17, Groningen. GJ. Dame, Spireastraat 9, Wezep. G.B. Bosma, Roerdomplaan 32, Nieuwkoop. K. Sinninghe, Ferd. Bolstraat 21, Meppel. Vraag uw beddenvakman nadere inlichtingen. Ol GA MATRASSEN ZIJN VERKRIJGBAAR BIJ intermeubel Marktplein 30 IJMUIDEN Tel. 02550-19015 5 lijnen

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1