Inspraak van gemeenteraden wordt niet vergroot - 7 v Besluit over defensiebijdrage pas na NAVO-conferentie Agenda voor Haarlem en de IJmond bij burgemeestersbenoemingen Geen regeling van BVD- Studenten met elkaar op de vuist en voor verjaren gegevens Europort 68 geopend In 1967 3150 ongelukken met 303 doden MAANDAG NOTA AAN DE KAMER Regering is niet gebonden in Brussel 89,- Eén christelijke partij: niet tegen elke prijs Geleidelijk kouder Dat zou ik graag willen N.V. de HOUT- en STEENWERF IU III u il u vfi-w- WOENSDAG 13 NOVEMBER 196 8 Minister Beernink: Wel praten over de „soort" burgemeester, niet over de kandidaat zelf Affaire prof. Hooykaas Politiewet -- M mm MEVR. J. COLLEWIJN (mannequin) De ZEDKA DEUR moet u zien Biesheuvel A .R.): Na drankmisbruik Geïllustreerd blad voor universiteit Utrecht I I j 3e Haarlem V eisen-/J m uid en Beverwijk Ss as 3 sa gg aggjjMBPSKS;- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken voelt er niets voor de inspraak van gemeenteraden bij de be noeming van burgemeesters uit te brei den. „De raden mogen zeggen wat voor soort burgemeester ze willen hebben maar over de kandidaat zelf mogen ze zich niet uitspreken. Dat leidt tot een democratie waar niemand mee gebaat is", zei de minister gisteravond in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Hij wees hiermee een motie af die drs. Van Thijn (P.v.d.A.) UTRECHT Onder de eerstejaars rechtenstudenten van de Utrechtse uni versiteit zijn dinsdag de voor- en tegen standers van prof. mr. J. P. Hooykaas, (die op 8 november bij de Kroon zijn ont slag indiende) met elkaar op de vuist gegaan. De vechtpartij ontstond tijdens het college, dat in verband met het plot selinge vertrek van prof. Hooykaas werd overgenomen door mevrouw mr. E. J. Pfeiffer. Kort na het begin van het college onder brak een student het betoog van mr. Pfeiffer en kondigde aan dat iedereen zijn handtekening kon plaatsen op een lijst als protest tegen de „methodiek die geleid had tot het ontslag van prof. Hooykaas. Direct hierna ontstond groot tumult. Le den van de' Kritische Universiteit in Utrecht spraken hun verbazing en afkeu ring over de actie uit. Inmiddels was mr. Pfeiffer de zaal uitgegaan. Oudere stu denten kregen van eerstejaars te horen, dat zij niet op het college thuis hoorden en zich moesten verwijderen. In de daaropvolgende discussie trokken enige eerstejaars studenten een groepje ouderejaars van het podium. Daarbij vie len harde klappen. Na het handgemeen besloot mr. Pfeiffer, die inmiddels was teruggekeerd, het tweede college-uur voor discussie te bestemmen. Na enig ge harrewar werd de rust toen hersteld. Prof. mr. J. P. Hooykaas zal de Utrechtse universiteit op 2 januari 1969 verlaten. Dit blijkt uit de ontslagbrief die hij op 8 november reeds aan de Kroon heeft gezonden. In de brief waarin het eervol ontslag wordt gevraagd wordt niet gezegd welke redenen aan het verzoek ten grondslag liggen. Hoge Raad. Tot raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden zijn benoemd mr. H. B. Vroom, thans vice-president van de rechtbank in Leeuwarden en mr. C. H. Telders, advocaat in Den Haag, tevens plaatsvervangend raads heer-plaatsvervanger in het Haagse ge rechtshof. Districtspostkantoor. Prins Claus opent morgen het nieuwe districtspostkantoor in Amsterdam, dat de afgelopen tien jaar naast het C.S. is gebouwd. Het oude hoofdpostkantoor aan de Nieuwe- zijds Voorburgwal blijft zijn functie als geld- en telegraafkantoor houden. Benoeming en ontslag. Tot raadsheer in de Hoge Raad is benoemd mr. H. B. Vroom, thans vice-president van de rechtbank in Leeuwarden. Aan mr. J. N. Alblas is op zijn verzoek met ingang van 1 juni 1969 eervol ontslag verleend als president van de rechtbank in Alk maar. Utrechtse K.V.P. Een laatste poging om de eenheid in de K.V.P.-fractie van de Utrechtse gemeenteraad te herstellen, is mislukt. De twee groepen die al sinds januari onenigheid hebben zijn afwisse lend de „officiële" K.V.P.-fractie in de raad geweest. De verschillen in opvatting over het financiële beleid vormden indertijd de voornaamste oorzaak van de breuk in de fractie. In vrijheid. De Bredase rechtbank heeft dinsdag de geschorste secretaris van de raad voor Kinderbescherming in Breda in vrijheid gesteld. Hij wordt verdacht van financiële onregelmatigheden. Visumregistratie. Het Tweede Kamerlid Vonhoff (V.V.D.) heeft de ministers van Justitie en van Defensie gevraagd of de marechaussee bij haar grensbe- wakingstaak opdracht heeft te registre ren, welke visa voorkomen in paspoor ten van in het land terugkerende reizi gers. Hij wil weten wat de beweegrede nen hiervan zijn en waartoe deze ge gevens dienen. had ingediend om de inspraakmogelijk heden te verruimen. De minister deelde mee dat veiligheids onderzoeken door de Binnenlandse Vei ligheidsdienst thans op veel beperkter schaal worden uitgevoerd dan voorheen en nog verder zullen worden beperkt. De I lijst van functies, voor het bekleden waarvan een antecedentenonderzoek door de BVD is vereis,t zal worden gepubli ceerd. De betrokkenen die naar een be schermde functie hebben gesolliciteerd, worden indien mogelijk op de hoogte ge steld van het feit dat een antecendenten- onderzoek wordt uitgevoerd. Een verzoek van mej. mr. Goudsmit (D'66) een regeling te treffen voor het verjaren van gegevens die door de BVD zijn ingezameld, wees de minister af. Met name voor het bestrijden van spionage kunnen oude, schijnbaar onbelangrijke gegevens later van groot nut blijken te zijn, zei hij. Er komt een regeling waar voor verweer tegen een afwijzing van een sollicitatie op grond van de uitslag van een antecedentenonderzoek mogelijk zal zijn. Bij de herziening van de Politiewet zal bekeken worden of het mogelijk is de instructie voor het gebruik van geweld door de politie in de wet op te nemen. De minister deelde dit mee aan mej. Goudsmit (D'66), die hierover een motie had ingediend. De motie van drs. Frans- sen (P.v.d.A.) waarin gevraagd werd het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van een bepaalde politieke partij in te trekken, achtte de minister overbodig. De lijst met verboden organisaties wordt al leen voor bepaalde vertrouwensfuncties toegepast. De minister stond in beginsel niet afwijzend tegenover het voorstel van mr. Toxopeus (V.V.D.) om de BVD-com- missie van de Tweede Kamer een soort recht van enquête te geven, hetgeen zou inhouden, dat de B.V.D.-commissie bepaal de personen als getuige zou kunnen horen. -v V "s W*##.; -T" 't y t DEN HAAG. Het is niet juist dat de regering heeft besloten de defensie-uitga ven met 250 miljoen gulden te verhogen. Dat heeft de minister van Defensie, de heer W. den Toom, gistermiddag in ant woord op vragen van de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, meegedeeld. Ter voorbereiding van de bijeenkomst van de NAVO-ministerraad, deze week in Brussel, is een diepgaande studie gemaakt van de achterstand bij het nakomen van Nederlands NAVO-verplichtingen en de maatregelen die zouden kunnen worden genomen om een deel van deze achter stand in te lopen. Pas na de besprekingen in Brussel zal de regering haar besluiten en de financiële gevolgen daarvan kun nen meedelen in een nota die waarschijn lijk maandag aan de Kamer zal worden toegezonden. In afwachting van de resul taten van de NAVO-raad en het kabinets- overleg is het niet mogelijk nu te zeggen tot welke maatregelen zal worden beslo ten, aldus de minister, die verklaarde dat de regering op geen enkele wijze is ge bonden bij het overleg in Brussel. Drs. Den Uyl verklaarde dat de wijze waarop de regering te werk is gegaan, niet bij draagt tot de opvatting dat de regering niet is gebonden in Brussel. Minister Den Toom was niet bereid om ADVERTENTIE „HET MOOISTE VAN HET MOOISTE" Een geheel nieuwe, denderende serie in mantels en mantelkostuums van o.a. de fijnste en mooiste stof-kwaliteiten in grandioze modellen vervaardigd. Met royale edelbontkragen bezet als Persianer, Skunk, Wasbeer, Indisch Lam, Nutria, Bever, enz. Enkele zeer fraaie KLASSE-BONTMANTELS tegen zeer laqe prijzen bijv LANGE NERTSKOPMANTEL ƒ790.— KLEINE HOUTSTRAAT 24 HAARLEM in antwoord op vragen van afgevaardig den van D'66, de groep-Aarden en de P.S.P. te zeggen welke conclusies de re gering uit de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije heeft getrokken wat betreft de militaire inspanning. ADVERTENTIE zo'n doorlopende kastenwand in mijn slaapkamer, maar dat kan niet, want als mijn bed er in staat, kan geen deur meer helemaal open. MIS HOOR dat kan wel met de Ame rikaanse ZEDKA deur (de harmonica schuifdeur) en mooidaar zijn geen woorden voor. ,Drie exclusieve modellen staan opge steld in onze showroom KAMPER SINGEL 22 (Houtwerf). Proefmodel kunt u ook zien op de Spaarndamse- weg 48 (Steenwerf). HAARLEM Houtw. 11932 - Steenw. 58211 ZEDKA DEUREN, Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat bewondert een scheepje, dat is samengesteld uit gereedschap pen. De bewindsman heeft dinsdag in de RAI de zevende inter nationale scheepsbouwtentoonstel- ling Europort 68 geopend. (Van onze correspondent) STADSKANAAL. Tijdens de verkie zingsbijeenkomst van de protestants christelijke partijen C.H.U. en A.R. gisteravond in Stadskanaal heeft het sa mengaan van de drie christelijke Neder landse partijen centraal gestaan. Mr. Biesheuvel, fractieleider van de A.R. zei onder meer dat de christelijke partijen er goed aan zouden doen na te gaan of er wel voldoende steekhoudende argumen ten aanwezig zijn om tijdens de eerstko mende verkiezingen als gescheiden partij- i op te treden. „De christelijke partijen hebben daar reeds een voorlopig antwoord op gegeven een rapport, maar dat antwoord is mij globaal om op een dergelijke basis reeds met elkaar in zee te gaan", aldus de heer Biesheuvel. „Onze houding is misschien wat aarzelend, maar dat komt omdat wij er naar streven onze gehele partij in te brengen. Wij willen geen op- slitsing in onze groep zoals dat bij de K.V.P. is gebeurd. Wij willen wel samen werking, maar niet tegen elke prijs. Voor- niet als die prijs zou moeten bestaan uit ruïne van de eigen partij", aldus de Biesheuvel. DEN HAAG. In 1967 is bij 3150 ver- keersongevallen met persoonlijk letsel waarbij 303 met dodelijke afloop, alco holgebruik van bestuurders van voertui- I gen geconstateerd. Verkeersongelukken onder invloed van alcohol komen vooral voor in de nachte- lijke uren: 42 percent van alle dodelijke ongevallen gebeurden tussen 24 en 6 uur en 19 percent tussen 18 en 24 uur. Voor het overige gedeelte van het etmaal, tus sen 6 en 18 uur dus, bedroeg dit aandeel 5 percent. Uit een speciaal onderzoek, dat het C.B.S. heeft ingesteld naar de verkeers ongevallen waarbij gebruik van alcohol- houdende drank werd geconstateerd, is gebleken, dat in 1967 alcoholgebruik in het geding was bij 5,9 percent van alle ongevallen met persoonlijk letsel en bij 11,5 percent van de dodelijke ongeval'en. Voor de dodelijke ongevallen op zater dagen respectievelijk zondagen bedroeg het aandeel van de alcoholongevallen respectievelijk 17 en 27 percent. Vorig jaar gebeurden in ons land op de openbare weg 2.636 dodelijke verkeers ongevallen ten gevolge waarvan 2.862 verkeersdeelnemers om het leven kwa men. Dit betekent een gemiddeld aantal j van 55 doden per week Tot de slachtof fers behoorden 601 voetgangers, 594 auto bestuurders, 560 bromfietsers, 507 fiet sers, 448 autopassagiers en 117 motor- en scooterrijders. Van het totaal aantal do den in 1967 was 39 percent jonger dan 25 jaar en 20 percent 65 jaar en ouder. Het aantal dodelijke verkeersongeval len in 1967 was 8 percent hoger dan in 1966. De gemiddelde jaarlijkse stijging over de laatste tien jaar bedraagt volgens het Centraal Bureau voor de statistiek I 6,3 percent. UTRECHT. De Utrechtse universi teit wil in het voorjaar de uitgave van een geïllustreerd blad (40 nummers per jaar) beginnen. De oplaag zal 18.000 exemplaren worden. Het gaat in krante- vorm verschijnen. Het blad is bestemd voor alle onge veer 13.000 studenten in Utrecht en de ongeveer 5000 medewerkers van de uni versiteit. Het is nog niet bekend wie de hoofdredactie zal voeren en hoe het blad I gaat heten. Het initiatief tot het nieuwe blad is uitgegaan van de afdeling voor lichting van de universiteit. Het blad gaat zeker acht pagina's tellen. Wegens het verschijnen van het nieuwe blad zal de „Sol Lustitiae", een mededelingenblad van de universiteit, mettertijd gaan ver dwijnen. Het KNMI deelt mee: Tussen een hogedrukgebied boven Mid- den-Scandinavië en drukdalingen boven de Golf van Biscaye nam de zuidooste lijke wind toe. Hierdoor kon op sommige plaatsen in het zuiden van ons land het kwik tot bij het vriespunt dalen. Een nieuwe randstoring trekt inmiddels van het zeegebied bij de Azoren naar het oosten, maar aangezien het hogedrukge- bied stand houdt heeft dit geen invloed op het weer in ons land. Met zuidooste lijke winden zal geleidelijk iets koudere lucht aangevoerd worden, waarin wol kenvelden voorkomen. In de komende nacht kan de temperatuur tot om het vriespunt dalen. Ook middagtemperatu- ren kunnen iets lager worden. Het blijft overwegend droog. OORl Il'ZICHTEN: Koud en vrijwel overal droog met 's nachts plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland. Voor vrijdag: Zon: 10 tot 60 pet. Min. temp. 1 tot 7 graden onder nor maal; max. temp. 2 tot 7 graden onder normaal. WEERRAPPORTEN -V -4i v- 'f*r' - U,:: V-* "V Maximum- «n minimum- c T3 5 J CL temperaturen SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) don derdag 20.15 u.: Toneelgroep Centrum I „Joker" (openbare generale repetitie). MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestraat) don derdag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee BIOSCOPEN Cinema Palace. 14, 19 en 21.15 uur: „Avondzon voor een gangster", 14 j. Don derdag 14, 19 en 21.15 u.„Oliemagnaat", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Duel ln Diablo", 18 j. Donderdag 20 u.: „Sparta- ous", 14 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Bandolero", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Bond Cal- laghan", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Angélique en de sultan", 14 j. Rembrandt, 14. 19 en 21.15 u.: „Ontucht op de Reeperbahn", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Death rides a horse", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21 15 u.: „Mini-poker". 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Erotiek onder vier ogen", 18 j. Studio, 14.15. 19 en 21.15 u „Het won der van de liefde 18 j. Donderdag 14.15, 19 en 21.15 u.: „Gendarme in Saint Tropez" a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 621: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot e-f "i j ii' I. „Awj'v- en met de 19de eeuw, waaronder Hals meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tol 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend up werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Affiche-ten toonstelling „1914-1918". Tot en met 24 november. Tot en met 5 januari: Wand tapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakanowicz. Beide dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): „Kinderen ma ken een rolding", creatieve werkstukken van schoolkinderen (Kinderboekenweek). Geopend dagelijks van 10 tot 17 u„ zon dag 13 tot 17 u. Tot en met 1 december. Galerie Bier (Gr. Heiligland 66): Expo sitie Chinese grafkeramiek. Geopend da gelijks van 14 tot 18 en 19 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein). Tentoonstelling schilderijen en teke ningen van J. Ploos van Amstei. Electric Centre Bakenessergracht P). Expositie „Jansen Cyclus". Geopend dage lijks van 11 tot 17 en 19 tot 22 u.; 's maan dags gesloten. Tot en met 25 november. Expositie van Berend Pasman, van 1 tot en met 16 novemDer. Expositie van kunst schilders waaronder Viktor de Beijer, van 1 tot en met 30 november. Beide dage lijks geopend van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u„ behalve maandag en woensdag. Ateliers '63 (Koudenhornkazeme). Ope ningstentoonstelling, tot 30 november. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg. Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrjjdag van 9 tot 16 u Zaterdag 9 tot 12 u. VOLKSUNIVERSITEIT Frans Hals Museum, (Klein Heiligland) Woensdag 20 u.. Denken over moraal, vroeger en nu, door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan, hoogleraar Universiteit Am sterdam. DIVERSEN Raadhuis Lisse. woensdag 20 uur: Ge meenteraadsvergadering. Raadhuis Hillegom, donderdag 20 u.: ge meenteraadsvergadering. Treslong HillegomDiner Dansant, dagelijks. Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio. dagelijks 20 u Cabaret Dancing Caramella (Zand- voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. WOENSDAG 13 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „Intiem rapport" DONDERDAG 14 OKTOBER City Theater, 29 u.: „Als de dauw hangt komt er regen" (speciale voorstelling). Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 13 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.; j „Strijd zonder genade". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De gen darme in New York". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex-1 positie van Lense Elzinga; geopend van 9—18 u. 1 DONDERDAG 14 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 uur: „4 for Texas". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Ge zocht". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey- beeck' Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u., voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk telefoon 0 2510-25120. binnen- en buitenland Amsterdam onbew. o 6 De Bilt on bew. O 7 Deeien onbew. O 8 Belde licht bew. ozo 8 Eindhoven licht bew. O 7 Den Helder onbew. O 7 Rotterdam onbew. ozo 4 Twente onbew. O 8 Vlissingen licht bew O 4 Zuid-Limburg licht bew. 6 Aberdeen zw. bew. zzo 10 Athene zw. bew. w.st. 18 Barcelona half bew. nnw 18 Belgrado regen nw 13 Berlin geh. bew. ono 8 Bordeaux zw. bew. zzo 11 Brussel onbew. O 4 Frankfort onbew. no 8 Oenève geh. bew. w.st. 10 8 Grenoble licht bew. O Helsinki half bew. n -5 Innsbruck mist w.st. 7 Kooenhagen zw. bew. no 3 Lissabon mist w.st. 18 Locamo geh. bew. O 13 Londen zw. bew O 10 Luxemburg onbew. O 5 Madrid zw. bew. w.st 12 Malaga zw. bew. nw 17 Mailorca helf bew. w.st. 19 München Nice on Dew. nnw 19 Oslo geh. bew. w.st. -3 Parijs geh. bew. O 7 Rome onbew. w.st. 19 Stockholm zw. bew. nno -1 Wenen zw. bew. nnw 8 Zürich geh bew. w.st 8 d g 3 2 3 2 3 2 4 1 3 3 0 8 12 9 4 4 8 1 -1 5 -1 -9 -1 1 12 7 4 -2 6 11 10 -13 0 7 -3 2 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 22 0 5 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0.1 0 0 DONDERDAG 14 NOVEMBER Zon op 7.58 uur; onder 16.50 uur. Maan opuur; onder 14.43 uur. MAANSTANDEN Laatste Kwartiet la lovember 23.54 uur. Nieuwe maan Eerste Kwartter 20 november 8.38 uur. 27 november 14.00 uur HOOfi EN LAAG WAl'KH IN IJMUIDEN woensdag t3 november Hoog water 8.44 uur en 21.14 uui Laag water 4.05 uur en '6.31 uur DONDERDAG 14 NOVEMBER Hoog water 9.54 uur en 22.32 uur Laag water 5.10 uur en 17 44 uur Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 mmuten vroeger dan te' Umulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2