In Zuid-Afrika staan voor ons land veel markten open „Oostmeep" had de 31ste nog contact met coaster Beter met Boter Britse regering zal geen uitbreiding van Russische diplomaten toestaan Luchtcorridor boven Egypte ingesteld SKI U zou die twee eens moeten horen over duidelijkheid in de politiek... mm HANDELSMISSIE ENTHOUSIAST ONTVANGEN Gevangene koos rechte weg KVP wisselt weer van fractie mMmm Onderzoekcentra voor jongeren „Van Ouds 't Roomhuys" h) fn) ...9 Maar over Voortrekker Pijptabak zijn ze het eens. Voortreffelijk! Aan geen generatie gebonden. Die twee roken er best van! DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 13 Duikbootaffaire Radioberichten V -V U-'i Au Heeft u wel eens een andere cake j gegeten dan botercake? Ja? 1 Dan weet u .•••-, j waarom voor cake gewoon alleen j maar echte bóterl gebruikt mag worden. y-4 Op laag pitje In Utrecht NIEUW! 'V SCHIPHOL De Nederlandse handelsmissie, die onder leiding van de heer Sidney J. van den Bergh, voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering, twee weken ge leden naar Zuid-Afrika vertrok, is in Johannesburg met open armen ont vangen, niet alleen door het bedrijfs leven, maar vooral ook door de regering-Vorster. Dat in het Neder landse politieke leven nogal wat cri- tiek wordt geleverd op de apartheids politiek heeft op de hartelijkheid van de Zuidafrikaanse gastheren geen in vloed gehad. Dit verklaarde Sidney van den Bergh bij de terugkeer van een gedeelte van de missie op Schiphol. Van de 36 deelne mers zijn er twintig in Zuid-Afrika ach tergebleven. Zij zullen daar nog wel een maand lang de gelegde contacten ver stevigen en proberen er concreet zaken te doen. Zowel de heer Van den Bergh als de vice-voorzitter van de missie, de heer W. Bruynzeel, algemeen voorzitter van het Nederlandse Verbond van Ondernemin gen, betoogden op Schiphol, dat met de ze reis een deel van de achterstand, die Nederland zakelijk gesproken in Zuid- Afrika heeft opgelopen, is weggevaagd „De Engelsen zijn in de afgelopen twin tig maanden met niet minder dan twaalf missies naar Zuid-Afrika getogen." zo zeiden zij, „Het was de hoogste tijd, dat wij ons gezicht daar eens gingen verto nen, want er zijn enorme markten voor ons beschikbaar." Concrete besprekingen zijn thans be gonnen over investeringen van Neder landse bedrijven in Zuid-Afrika en dan in de vorm van „joint ventures", te we ten in de sectoren scheepsbouw, metaal chemische en meubelindustrie, alsmede in de bouwnijverheid en tenslotte in de sector vliegtuigfabricage. Sidney van den Bergh concentreert zich tijdens de persconferentie, na terugkeer van de Nederlandse eco nomische missie uit Zuid-Afrika. Links dr. J. Keuning, rechts W. Bruynzeel. bedroeg de Afrikaanse uitvoer naar Ne derland 72 miljoen in 1966 en 85 miljoen vorig jaar. In dit handelsverkeer kan beslist ver betering komen, zo heeft de missie ge constateerd. De goodwill van Nederland in Zuid-Afrika is dankzij de taai-overeen komst nog altijd groot. Het gebruik van het Zuidafrikaans gaat nog steeds voor uit. Ongeveer tweederde van de totale bevolking, waaronder dus ook de gekleur de, kan het verstaan. De missie heeft vier grote steden be zocht en daarbij ook de oppositie gespro ken. Voorts heeft men ettelijke Bantoe leiders ontmoet. Een tweede vice-voorzitter van de mis sie, dr. J. Keuning. voorzitter van het Afrika-instituut, heeft de taak op zich ge nomen om te pogen tot de oprichting te komen van een Nederlandse Kamer van Koophandel in Zuid-Afrika. De leden van de missie hebben wel ge merkt dat de duikbootaffaire de verhou ding Zuid-AfrikaNederland een deuk heeft gegeven. „De eerste Franse duikboot wordt er binnenkort te water gelaten", zei de heer Bruynzeel. Critiek op het besluit van de Nederlandse regering de levering van duikboten aan Zuid-Afrika te verbie den heeft men echter niet te horen gekre gen. „Men was erg blij dat wij er waren", zei de heer Van den Berkh. In verband met het apartheidspro bleem zei de heer Bruynzeel dat men de stellige indruk heeft gekregen dat de re gering-Vorster ernst maakt met een op lossing. „Men maakt aparte provincies voor de Bantoes. Van de kinderen gaat daar tach tig percent naar school. Voor ons is dat weinig, maar voor Afrika is het veel. Wanneer deze provincies in de toekomst om onafhankelijkheid vragen zal de Zuid afrikaanse regering niet schromen een politieke splitsing te aanvaarden. Men streeft meer naar economische samen werking dan naar een politieke eenheid", zei hij. ADVERTENTIE A.s. Vrijdag Tongendag RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 - Overveen Tel. 52701 Filets de sole a. l'Orly. Filets van tong door bierdeeg gehaald en in frituur gebakken. Beignets van banaan en ananas, ge serveerd met tomaten saus. Filets de sole sauce crevettes. Gekookte tongfilets in witte wijnsaus met garnalen. Aardappelpuree en worteltjes. Sole a la Meunière In roomboter gebakken tong met ge bakken aardappelen en gemengde sa lade. De visgerechten zijn inclusief een glas witte wijn f 9.50. Reserveer nu reeds Uw tafel WWVWWVVVVWVWVVVWVIAAAWWWWWWWWWWMfWIMMWVWV I DENVER (AFP) De 32-jarige Homer Williams, gedetineerde uit de gevangenis van Denver in de Ameri kaanse staat Colorado, heeft de benen genomen. Hij was als deskundige door een kerkelijke vereniging van jongeren uitgenodigd om een lezing te houden over het onderwerp „De misdaad be taalt niet" en had op zijn gehoor de indruk van grote oprechtheid gemaakt. „De rechte weg is de beste", betoogde hij. Na de lezing, toen men samen nog iets dronk, moet die gedachte Homer te machtig zijn geworden Hij is nog niet gevonden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Er wordt nog steeds in het gebied van de Middellandse Zee, de Ionische Zee (onder de „laars" van Italië) en in de Adriatische Zee, aan de oostzijde van Italië, alsmede in de Golf van Venetië, gezocht naar de verdwenen Harlinger kustvaarder „Oostmeep". Sche pen en vliegtuigen van allerlei nationali teit nemen aan de opsporingsactie deel. Het gebied, dat aanvankelijk werd afge zocht, kon worden ingekrompen, omdat gebleken is, dat een ander Nederlands schip, de „Phidias" van de KNSM uit Amsterdam, de „Oostmeep" op 31 okto ber nog heeft gezien en radiocontact heeft gehad. Die ontmoeting vond plaats op dertig mijl west-noord-west van Kaap Bouga- roni, ruim driehonderd kilometer ten oos ten van Algiers. Kapitein P. K. van der Ploeg deelde bij het uitwisselen van ge gevens toen mee, dat hij door de Straat van Messina via de Ionische Zee en de Adriatische Zee naar de haven Monfal cone aan de Golf van Venetië zou varen. De speurders naar het vermiste schip zoeken derhalve niet meer ten westen van dit laatst bekende ontmoetingspunt Scheveningen Radio zendt nog steees om de twee uur in het Engels en Neder lands omroepberichten uit, bestemd voor de „Oostmeep" en voor andere schepen, die iets omtrent de Harlinger zouden kunnen weten. Maar tot dusver ontbreekt ieder nader spoor. Er zijn meldingen geweest, dat de Oost meep ook op 1 en op 5 november zou zijn gesignaleerd. Dat is pertinent on juist, deelde de heer C. van der Schoot, directeur van het scheepvaartkantoor Van der Schoot te Harlingen ons mee. Veron dersteld is, dat het vermiste schip in Al banese wateren motorpech heeft gekre gen en nu in Albanië zou worden vast gehouden, waardoor contact onmogelijk zou kunnen zijn geworden. De heer Van der Schoot vertelde ons, dat dit louter een veronderstelling was van anderen- Hij acht het haast niet mogelijk, dat het schip vergaan zou zijn, zonder dat de bemanning de gelegenheid zou hebben ge had in de sloepen te gaan, tenzij het schip in één keer plotseling gekapseisd zou zijn. Dit kan evenwel ook in twijfel worden getrokken (hoewel het niet uit gesloten wordt geacht). De ontwerper van het schip heeft alles nog eens nagerekend en kwam tot de conclusie, dat de „Oost meep" een bijzonder grote stabiliteit heeft, temeer daar het bossen gebundeld ijzer als lading vervoert. Men blijft nog steeds in grote ongerustheid. De familie leden van de opvarenden maken zich steeds bezorgder. „Zeg maar gerust, dat de mensen angstig zijn", aldus de heer Van der Schoot. ADVERTENTIE '-Z.- V,./ (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering heeft de Sovjet-Unie verzocht het aantal Russi sche diplomaten in London te beperken. De Russische ambassadeur Smirnowsky werd op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden, en kreeg daar te horen, dat behalve wegens vervanging, geen nieuwe Russische diplomaten meer in Groot-Brittannië zullen worden toege laten. Hieraan werd nog de opmerking toege voegd, dat het de Britse regering zou ver heugen als het aantal Russische diploma ten, dat zich nu in Londen bevindt, zou worden verminderd. Deze stap is zonder precedent in de Britse diplomatieke geschiedenis en volgt op de veroordeling van een lid van het personeel van de Britse luchtmacht, Britten, beschuldigd van spionage, waar bij Russische diplomaten zouden zijn be trokken. De Russische ambassade is de groot- ste in Londen, zelfs groter dan die van de VS. De staf bestaat uit 140 personen, 60 diplomaten en 80 functionarissen zon der diplomatieke titel. Anders dan het geval is met de overige ambassades in Londen en de Britse ambassade in Mos kou, nemen de Russen in hun ambassa de geen Engelsen in dienst. Zelfs de werksters en de timmerlieden worden uit de Sovjet-Unie overgebracht. Dit, zo vreest men in officiële kringen geeft een extra armslag voor „ongewens te aktiviteiten". Behalve de ambassade hebben de Russen in Londen een handels missie van 180 personen en een aantal andere organisaties met een staf uit Mos kou. Deze omvatten de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot, het Londen- se filiaal van de Moskouse arbeiders - bank, het Russische houtagentschap en de Algemene Verzekeringsmaatschappij voor de Zwarte- en Baltische Zee. Het was sir Paul Gore Booth, de secre taris-generaal "an het departement die de ambassadeur van het besluit van de Britse regering op de hoogte stelde De heer Smirnowsky argumenteerde niet. Zonder emotie antwoordde hij, dat hij kennis nam van hetgeen er gezegd was en dat hij dit aan Moskou zou rapporte ren. ADVERTENTIE De handelsbetrekkingen met Zuid-Afri ka staan relatief bezien op een laag pit- j je. Slechts 2% percent van alles wat Zuid-Afrika importeert komt uit ons land Onze uitvoer, die in 1966 ongeveer 246 miljoen gulden beliep, daalde vorig jaar j tot 237 miljoen. In omgekeerde richting CAIRO AFP) Niel militaire vlieg tuigen mogen voortaan alleen maar een enkele luchtcorridor gebruiken boven Egypte, aldus meldt het officieuze Egyp tische blad „Al Ahram". Dit besluit is volgens het blad genomen om het oog te kunnen houden op buiten- l landse vliegtuigen die het Egyptische luchtruim binnengaan en om het vliegen over zekere belangrijke installaties en mi litaire zones te voorkomen. UTRECHT. Het dagelijks bestuur I van de Katholieke Volkspartij beschouwt de acht leden van de Utrechtse gemeen teraad die zich achter een door het be stuur geformuleerde verklaring stellen (de zeven leden van de onafhankelijke katholieke groepering in de raad en een lid van de groep van vijf die tot dusver de KVP-fractie vormden), als de KVP- fractie in de Utrechtse raad. Het bestuur heeft de vier leden van I de oude fractie (de vroegere groep-Roo vers) laten weten dat ze als lid van de partij zullen worden geroyeerd als ze buiten het KVP-fractieverband hun raads zetels blijven bezetten. Oorzaak van het al lange tijd durende meningsverschil is het financiële beleid van de gemeente Utrecht. I\l lËM EYER PIJPTABAK Voortrekker Naturel. Licht en geurig. Eerlijke tabak. Puur natuur. Recht op de man af. f 1.25 per pakje Een creatie apart: Voortrekker Aromatic! Dezelfde eerlijke tabak, iets aromatischer van geur. Ook 1.25. U kunt zich gratis abonneren op „Het Nieuwsblad voor Pijprokers". "T"LJ I j S I\l I FIV/I FY F R Briefkaartje aan Postbus 41 N - Groningen, is voldoende. II II—Wl ADVERTENT1E de pijp met de 5 pluspunten lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs 9.75 VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA N V KERKSTRAAT 25 AMSTERDAM. TEL 2327 27 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Er komt een lande lijk net van centra waarin „jonge onder zoekers" wetenschap kunnen beoefenen. Een werkgroep, waarin prof. dr. J. Kiste- maker, directeur van het F.O.M.-labo- ratorium voor massascheiding in Amster dam, een vertegenwoordiger van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk en een vertegenwoor diger van Philips zitting hebben, bereidt op het ogenblik de totstandkoming voor van een stichting die zich met de opbouw van dit net gaat bezighouden. Prof. Kistemaker zei gisteravond, dat de stichting haar werk waarschijnlijk kort na de jaarwisseling zal kunnen be ginnen. De activiteiten van de werkgroep kunnen gezien worden als een voortzet ting van „werkgroep jonge onderzoe kers". Deze heeft jongelui de kans gege ven in t.v.-programma's hun kunnen te to nen. Het enthousiasme van de jongeren rechtvaardigt volgens prof. Kistemaker een aanpak op grotere schaal. Om te be ginnen wil men in de grote steden centra openen waar jongeren van 12 tot 20 jaar hun hobhy's op wetenschanpelijk en se- mi-wetenschappeliik gebied kunnen be oefenen. De leiding van deze centra wil men in handen gpven van werkstudenten. Het Evoluon van Philips in Eindhoven fungeert in de weekeinden reeds als een dergelijk centrum voor jongeren uit het gehele land.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13