Henk Groot blij om goal van Muller Ajax had moeite om tot 2-0 te komen tegen een geniepigFenerbahce Ajax VERWEER VAN ACTEUR MOLNAR heeft de hulp van de scheidsrechter niet nodig Grensrechters moesten harder werken dan in Engelse league Ajax-legioen voor Istanboel telt al 1200 supporters yy DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 19 „de jongens vingen me goed op na de gemiste penalty Black out Naast Verwonderlijk Angst voor meniscus Istanbul De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA, Seriezege van Pools op koersen Nootdorp Nico Goebert Ercan, grote blunder. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM Niemand van de 65.000 voetbalminnende lieden in het stadion (inclusief tien Ajax-spelers) was blijer dan Henk Groot, toen Ben nie Muller dan eindelijk, een kwar tier voor het einde van de Europa- Cuptvedstrijd tegen Fenerbahce de Turkse muur loswrikte en de stand op 20 bracht. „Ik was godsblij, dat die goal kwam, geloof me", zei Groot een half uur na de Muller-goal, nog napiekerend over zijn gemiste straf schop in de twintigste minuut. „Ik kon wel door de grond zakken van narigheid. Ik weet nu nog niet, waar om ik die penalty niet genomen heb zoals ik anders doe, een meter van de linkerpaal, laag en hard er in. Ik onderschatte keeper Yavuz en onder schatte me zelf. Ik wilde zuiverder mikken dan anders. En toen ging hij er naast. Dat overkwam me voor het laatst in de bekerwedstrijd voor Feijenoord tegen Haarlem, vijf jaar geleden". De Ajax-spelers maakten Henk Groot er geen verwijt van. .In tegendeel. de jongens hebben me ge weldig opgevangen en me er over heen geholpen". En zei ook Michcïs niet: „Ik zou zo'n strafschop in zo'n Europa-Cupwedstrijd ook niet graag zelf genomen hebben. Groot was ge weldig zoals hij terugkwam. Bij an deren werkt zo'n gemiste penalty als het leeglopen van een band of van een accu. Dan zijn ze nergens meer". Het was wel een tevreden Michels die dat na afloop zei. „We hadden natuurlijk meer doelpunten kunnen maken, maar 20 is toch een aardig uitgangs punt voor de wedstrijd in Istanbocl". Een aardig uitgangspunt, zeker, die 2-0. Natuurlijk kan men zeggen, dat Ajax niet over gebrek aan geluk heeft kun nen klagen. Daar was die eerste treffer van Klaas Nuninga, na een kwartier, waar ln Fenerbahce verdedigend paniekerig reageerde op de eerste Ajax-aanvalsgol- ven. Het was niet zo verwonderlijk ei genlijk, dat een enorme blunder van Er can Nuninga oog in oog bracht met doel man Yavuz. De Turken waren als de dood zo bang voor Cruyff vooral. En toen de kwajongensachtige Ajaxied na een pass van Groot weer eens gevaarlijk scheen te gaan worden trapte Ercan de bal luk raak weg. Nuninga stond vrij, volko men onverwacht. Nuninga over zijn doel punt: „ik voelde intuïtief, dat die kans zou komen. Het was wel moeilijk. Ik raak te de bal net met de binnenkant aan. Dat was genoeg". Scheidsrechter Jennings: „ik was niet bang. Nee, dat niet. Ik vond het alleen onhoffelijk van die nummer twaalf (Ap- dullah), dat hij de bal wegtrapte. Ik no teerde hem dan ook". Zoals mister Jen nings tegen het einde ook Can voor het zelfde vergrijp op het papier zette. Twee officiële waarschuwingen dus. Henk Groot was inmiddels door de ma nipulaties van de Turken wel uit zijn concentratie gehaald. „Je kunt dat na- Dat gelukkige doelpunt bezorgde Ajax de nodige rust. Er werd vijf minuten briljant gevoetbald. Tot de met sensatie geladen twintigste minuut. Cruyff kreeg op links de bal toegeschoven. In duidelij ke buitenspelpositie. Meters buitenspel zelfs Jammerlijk, dat grensrechter Graham met zo'n black out tobde. Scheidsrechter Jennings daarover: „Ik ben volkomen af gegaan op mijn grensrechter. Hij gaf het teken doorspelen. Ik hield me er aan Later heb ik nog bij hem geïnformeerd hij zei geen off side". Mister Graham zelf, klein als hij was, sloop later uit de kleedkamer en was onbereikbaar voor commentaar. De Turken hadden, inmiddels geen tijd gekregen om een fel protest te laten ho ren, want Cruyff stormde door, omspeel de Yavuz en stond op het punt in te schie ten, toen de lange benen van Nunweiler hem onderuit haalden. Penalty. En daarop brak het Turkse tumult los. De heer Jennings werd aan alle kanten vastge grepen. „Ik dacht, wat overkomt me nu' Ja, weet u, in Engeland komen de spe Iers ok protesteren, maar ze blijven wel van des scheidsrechters lijf af. En als blijkt, dat de man zich aan zijn uit spraak houdt leggen ze zich er bij neer' Zo niet deden de Turken. Ze renden naar de grensrechter om hem ter verantwoor ding te roepen. Muller sprong er tussen Kortom, de gebruikelijke enscenering voor Europa-cup-uitspattingen was aanwezig Gelukkig toonden de Turken uiteindelijk hun zelfbeheersing. Hulshoff heeft de bal onder controle. Apdullah zal hem gaan attaqueren. kreeg gelukkig de tijd om bij te komen in de rust". Er werd trouwens door de Ajacieden allemaal geklaagd over geniepigheden, die op de tribune niet te zien waren. Zoals Hulshoff zei: „Ik kende Apdullah al van een wedstrijd, die ik in Bagdad te gen hem speelde. Hij was toen al ge meen. Ik had me er op voorbereid. Maar op de hielen trapt?" Die geniepigheden maakten de Amsterdammers ook wat (Van onze sportredactie) tuurlijk nooit zeker zeggen, maar ik dacht waj ,joe je er aan, ajs hij je van achteren wel, dat het me onbewust hinderde bij de 1 - - - - - -- - - strafschop". De penalty ging dus naast. Als de mannen van Fenerbahce er de tijd voor hadden gehad, zouden ze de gebeds matjes hebben uitgerold om Allah te dan ken voor de goede afloop van de zaak. Ajax was duidelijk wat gedeprimeerd door de gemiste superkans. De Amster damse ploeg verloor steeds meer van haar glans. Het werd een opboksen tegen de felle verdediging van Fenerbahce. Wel bleek, dat Ajax nu zijn internationale routine liet meespreken. Het liet zich niet verleiden om ook zo chaotisch te gaan spelen als de Turken, die beslist nu en dan fraaie staaltjes techniek te zien ga ven, maar daarnaast nog meer wild voet bal demonstreerden. Piet Keizer daar over: „We hebben er uit gehaald wat er zat. Die mannen speelderi veel nut teloos voetbal, negatief. Op gegeven mo menten raakten ze ook in paniek". Ajax worstelde om gaten in de Turkse 1 muur te vinden. Dat lukte niet erg, om dat Keizer bepaald niet in vorm was en Swart enkele heel beste kans domweg voorbij liet gaan. Het beangstigde Ajax wel wat, dat er maar geen tweede goal kwam. Nuninga: „een verwonderlijke zaak eigenlijk, dat dat tweede doelpunt zo laat werd gemaakt. We speelden rijper voet bal dan indertijd tegen Besiktas, toen ik voor het eerst kennis maakte met het Europa cup-voetbal. Ik dacht dat ik tac tisch wel alles gedaan heb, wat er ge daan kon worden. Als je dan met 2-0 wint, mag je wel tevreden zijn dacht ik". Keizer vond, dat er te weinig mensen voor te vinden waren: „Er waren hoog uit twee man in de spits. Een stuk of vijf anderen stonden daarachter, wachtend op hun kans door in te komen. Maar dat is veel gemakkelijker verdedigen. Want bij dat inkomen kun je de bal beter afne men". En in-komen deden er genoeg: Groot en Nuninga., de twee opvallendste spe lers wat passing en opbouw betreft, Suu- rendonk een enkele keer, maar vooral Suurbier („Dat ga je voelen, alsmaar te moeten aanvallen. Dat zijn steeds weer stukken van tachtig meter om te over lappen. Ik heb een goede conditie, maar het gaat je niet in je koude kleren zitten") Dezelfde Suurbier was wel kwaad over het feit dat hij een klap had gekregen van één van de Turken. Hij had het ook even benauwd gehad, toen hij vlak voor de rust een trap tegen de knie had gehad „Ik dacht: Willem jongen, nou is het mis Dat is een meniscus. Ik voelde even hele maal niets meer in mijn knie. Maar ik voorzichtiger bij de tackles. Vandaar ook dat ze er niet zo fel ingingen bij het aanvallen. Zoals een Keizer, die be paald niet fit was. „Ik had in 2de helft last van kramp. Ik riep dat naar de kant. Na de vrije trap die het tweede doel punt opleverde, werd ik er door Michels uitgehaald". Dat tweede doelpunt kwam op naam van Bennie Muller, een soort herhaling van twee jaar geleden tegen Besiktas. Ook toen zorgde Muller voor het opluchting brengende doelpunt, dat de stand op 2-0 bracht, net zoals nu. Die treffer kwam na series vergeefse stormlopen op het zwaar verdedigde doel van Fenerbahce, waar Nunweiler, Levent en Yavuz de grote mannen waren. Cruyff kon het alleen niet bolwerken, steeds o,p de huid gezeten door „scheermes" Yilmaz en een handvol helpers. Niette min bleef hij hypergevaarlijk door zijn onberekenbaarheid. Bij de vrije trap van Keizer, een kwartier voor het einde schoot Muller naar voren. „Ik voelde aan, dat Piet iets anders wilde proberen dan een gewone voorzet. Ik was al tevreden met 1-0, omdat het maar niet wilde lukken. Maar op dat moment dacht ik: naar vo ren. Nu of nooit". En het werd nu. Kei zer schoof de bal laag voor. Muller kreeg de bal en uit moeilijke positie priemde hij die langs de overigens voortreffelijke Yavuz. Dat was 2-0. Meer zat er niet in. Hoe liggen de kansen voor Istanbul? De meningen bij de Ajax-spelers waren ver deeld. Suurbier en Hulshoff voorzien nog wel de nodige moeilijkheden. Suurbier: „Het wordt moeilijk. Het is belangrijk, wat voor een scheidsrechter je daar krijgt. Tegen Besiktas zaten we wat dat betreft goed". Nuninga en Keizer geloven in plaatsing voor de volgende ronde. Kei- Terwijl de boze spelers van Fenerbahce scheidsrechter Jennings belagen, legt Henk Groot de bal al op de penaltystip. Groot zou missen. Michels zei daar over: „Ik heb vorige week bij het oefenen op strafschoppen nog tegen Groot gezegd: Henkie, er komt een keer, dat je mist. Beroerd, dat dat nu in een Europa-Cupwedstrijd gebeurde. Maar het had nog erger gekund (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Scheidsrechter Jennings heeft AjaxFenerbahce geen moeilijke wedstrijd gevonden op dat incident rond de strafschop na. zoals hij er haastig aan toevoegde. Hij vond het ook helemaal niet erg. dat Fener- bahce's trainer Ignace Molnar aan iedereen had verkondigd, dat Ajax had gewonnen dank zij de Engelse heer Jennings. „De geachte heer Molnar mag zeggen, wat hij wil. Daar is hij volkomen vrij in. Als hij denkt, dat het zo is, moet hij dat maar denken." De Brit was vol lof over Ajax. „Die ploeg kan gemakkelijk bij ons in de eerste divisie meedraaien." Dat was iets, dat wij al eerder begrepen heb ben. Wij dachten dat -—'om precies te zijn al na de overwinning van 5-1 op Liverpool Scheidsrechter Jennings was niet bang geweest, ook niet bij het tumult rond de strafschop. Hij vond wel, dat de Turken zich wat netter, wat hoffe lijker hadden kunnen gedragen. Hij was verbaasd geweest over het hoge tempo, dat Ajax Fenerbahce opgedron gen had. „Mijn grensrechters bijvoor beeld zeiden mij, dat ze hier heel wat harder hebben moeten werken dan in de Engelse league. Dat is toch ook al op zich een compliment voor het Ne derlandse voetbal, nietwaar?" Toen hij hoorde, dat enkele spelers de schuld aan de kwaliteit van de bal hadden gegeven, dat ze slecht gespeeld hadden, merkte de Brit terecht op: „Maar dan hadden die spelers bij me moeten komen om te klagen, maar ik 'heb niemand daar tijdens de wedstrijd over gehoord." Wat tenslotte de officiële waarschu wingen betreft aan het adres van de Turken Apdullah en Can: „Ik ga die natuurlijk doorgeven aan de UEFA. Ik schrijf ze niet voor niets op. Wat voor straf ze krijgen, is mijn zorg niet." zer: „Wij hebben in uitwedstrijden altijd nog minstens één goal gemaakt. Nou, dan moeten zij er vier maken om te win nen. En dat doen ze niet". Hans Rombouts SCHIPHOL Honderden Ajax-suppor- ters hebben zich verzekerd van een vlieg biljet en een toegangskaartje voor de uit wedstrijd tegen Fenerbahce in Istanboel, die over veertien dagen volgt. Tot nu toe heeft Amsterdam Air, die driedaagse sup- portersreizen organiseert, contracten voor vier machines afgesloten. Een drietal dag bladen gaat met DC-8-machines vliegen. Het tot dusverre gevormde legioen be staat uit 1200 supporters. ADVERTENTIES NOOTDORP. Harry Pools heeft gis teren op de koersen van Nootdorp de eerste reeks in de grote prijs van Noot dorp gewonnen met Caesar Julia H. In de finale kon de Beverwij ker zich niet bij de eerste drie plaatsen. AMSTERDAM De vrij sombere verwachtingen, die de Turken sinds hun aankomst hadden rondge bazuind, waren gisteravond om tien uur uitgekomen. De kleine Oostenrijker Molnar zou kon men aan nemen een klein half uur later dan ook weinig te mopperen hebben. Het tegendeel was waar. De oefenmeester van de Turkse ploeg trok fel van leer toen hij de kleedkamer uitkwam. Niet over het resul taat dat had hij immers verwacht maar wel over de scheidsrechter. „Ajax is een heel goede ploeg. Het heeft de hulp van de scheidsrechter helemaal niet nodig". Dat was klare taal van Ignace Molnar. Voor de slechte verstaanders voegde hij er nog aan toe: „Volgens de scheidsrechter maakte Fenerbahce tachtig percent van de overtredingen. Volgens hem deed Ajax helemaal niets. We hebben het van te voren gezegd: een Engelse scheidsrechterdat ie niet gunstig voor ons". Molnar haakte daarbij in op de angstige voorgevoelens die hij en sommige van zijn spelers gekend hadden. „Een Engelse scheidsrechter is niet best, omdat wij de Engelse kampioen Manchester City hebben uitgeschakeld". Als bewijs voor het in zijn ogen falen van de Engelsman Jennings bracht Molnar de situatie in her innering, waaruit de strafschop voortkwam. „Cruyff stond bijna tien meter buitenspel. Natuurlijk kan een scheidsrechter zich bij buitenspel een meter vergis sen. Dit was geen vergissing. Dit was een bewijs dat hij niet correct floot". Nee, Molnar kon zich wel betere arbiters voorstellen. „Aah", zuchtte hij ver rukt, „dan die Hollandse scheidsrechter die wij in Manchester hadden" (dat was Van Ravens). „Fabel haft. Manchester en wij, we waren allebei vol lof over die man. Werkelijk. Fabelhaft". Zo nuchter was Molnar toch ook wel weer dat hij voor de nederlaag van zijn ploeg toch ook nog wel andere oorzaken wist aan te wijzen. „Mijn ploeg heeft onder zijn vorm gespeeld. Vooral de aanvallers ble ven ver onder de maat". En dan speelde de Oosten rijker toch weer toneel. Ajax zou vreemd opkijken van de lof die hij de Amsterdammers na hun toch bepaald niet grootse wedstrijd toezwaaide. Die was op zijn minst overdreven. „Ajax heeft de gevaarlijk ste voorhoede van Europa. Elke ploeg moet oppassen ERCAN tegen dit team. In deze vorm had Twente met 51 verloren. Verdedigend heb ik ze nauwelijks kunnen beoordelen". Later bleek Molnar realistischer. „Het eerste doel punt was een blunder van Ergan. 10 zou genoeg geweest zijn en beter voor ons natuurlijk. Maar in Istanboel nemen we toch wel revanche en dan zonder hulp van de scheidsrechter. Over twee weken zuilen we beter voor de dag komen". Nee, Molnar was be paald niet pessimistisch. Fenerbahce hoefde volgens hem de Europa Cup nog lang niet te vergeten. Dit ondanks de officiële waarschuwingen die de Turkse internationals Can en Apdullah ontvingen en die mo gelijk tot hun uitsluiting voor de wedstrijd in Istan boel kunnen leiden. „Twee van mijn internationals hebben vandaag niet meegespeeld. Ik kan Apdullah en Can dus wel missen. Dat betekent nog geen ver zwakking". Molnar vertolkte vrij nauwgezet de mening van zijn spelers. Behalve die van de Roemeen Nunweüler die de zaken vrij somber inzag. ,Het wordt erg moei lijk voor ons. Twee doelpunten achter tegen zo'n ploeg. Een ploeg die zulk modern voetbal speelt en met zulke geweldige voetballers. Cruyff is een fan tastische aanvaller, maar verdedigen kunnen ze toch ook wel. En als je dan twee doelpunten moet ma ken. Apdullah kon de sombere voorspellingen van Nunweïller, die daarmee bepaald een uitzonde ring vormde, niet erg waarderen. Twee doelpunten. In Istanboel maken we er drie. We móéten er drie maken". Ook de spelers deden mee aan de ongenuanceerde critiek op scheidsrechter Jennings. Met name rechts back Siicrü: „We hadden het verwacht en het is uit gekomen. Hij was toch duidelijk tegen ons". De di recte tegenstander van Keizer de Ajacied over hem: „Ik heb gemazzeld dat ik een van de betere voetballers tegenover me had. Hij speelde fair. Hij was wel erg snel, erg fel ook" had het met de Amsterdamse linksbuiten niet zo vreselijk moeil'jk gehad. „Hij is wel goed. Technisch vooral, maar hij heeft geen conditie. Had hij die wel, dan was hij mis schien wel de beste van het elftal". Gebrek aan con ditie kon Yilmaz zijn directe tegenstander Cruyff moeilijk verwijten. „Ik dacht dat ik hem toch ivel aardig in bedwang gehouden heb Vooral als je be denkt dat hij een grootse speler is. Dat toch wel. Maar hij kan nog veel beter worden als hij wat ouder is. Hij speelt nog te veel toneel. Te veel show. Het is een goede acteur. Ik kon hem daardoor toch nog wel afstoppen, al was het dan ook af en toe niet een voudig. Hij heeft van die vlagen, dan kan hij alles".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19