In 1970 sigaretten en shag niet weer in prijs omhoog Prof. Hooykaas betreurt tactloze uitlatingen m Nieuw hart' werkt goed Minder conventionele strijdkrachten mogelijk DAALDEROP dagelijks 'n goede portie v lees A voor Haarlem en de IJmond Tweede Kamer nu akkoord met accijnsverhoging milM PAMEREN Gesprek met PPR zinvol en |1^ MINISTER WITTEVEEN BELOOFT: Ontslag nader toegelicht R illerig vóór en na de douche Vóór en na het bad? Wat zegt u, heeft u die nare, maar vooral onnodige momenten nog? Alles wat u ontbreekt is maar één ding: een gegarandeerd veilige en de gelijke badkamerkachel van Daalderop met KEMA-keur én waterdichtheidsteken. Als u die koopt hoeft u alleen maar aan 't koordje te trekken om in 'n brede bundel infrarode warmte stralen te „baden"Op de juiste plaats. Badkamerkachel A.R. meent: Geleidelijk kouder n h pn in het WINKELCENTRUM „Jan v. Goyenstraat" HEEMSTEDE DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 tabak vi de f&.^zefhi?6608 mee' I Belastingvrije voet hoger Niet opnieuw Smokkel Hlllfew Oudenrijnopen ADVIESCOMMISSIE ONTWAPENING v'l Haarlem V elsen-IJmuiden Beverwijk S3 o o (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich gisteren zonder veel tegen stand geschaard achter de verhoging van de accijns op tabak, die de re gering heeft voorgesteld en waardoor een pakje sigaretten een kwartje duurder wordt en een pakje shag of pijptabak twintig cent. Deze verhoging levert de schatkist 115 miljoen gulden op. Alleen de P.S.P., de C.P.N. en de Boe ren van Koekoek verklaarden zich tegen de verhoging. Ook de heer Jongeling (G.P.V.) was er niet blij mee „dat de roker weer de sigaar wordt". „De fis cus krijgt steeds meer belasting van de i mfar Se a^teglmMtomi^aJ^e L°fn I'akkoord.met det ve^ lagere inkomensgroepen de shag buiten belastingvrije voet, als de verhoging laten. Staatssecretaris Grap- Y iagfre. lnkomei)s- - - I groepen van de stijgende kosten van le- grens woont. Hij mag bij het passeren van de grens één pakje sigaretten bij zich hebben. Reizigers die 24 uur buitenslands zijn geweest, mogen er vijf op zak heb ben. perhaus legde echter uit, dat dit weinig zou uithalen. Shag zou zwaarder door de b.t.w. belast worden als zij buiten de accijnsverhoging zou vallen. Minister Witteveen kreeg wel van de regeringspartijen te verstaan, dat hij in 1970, als de b.t.w. verder wordt ver hoogd, niet opnieuw met een accijnsver hoging op tabak bij de Kamer behoeft te komen. De minister liet weten dat hij dat ook niet van plan is. Hij verklaarde dat een eventuele verhoging van de defen sieuitgaven de belastingplannen van de regering voor 1970 niet zal veranderen. Op de vraag hoe hij een eventuele ver hoging van de defensieuitgaven waar voor een bedrag van 250 miljoen gulden is genoemd denkt te financieren, wil de de minister niet ingaan. Hij zei alleen dat de belastingoperatie 1970 de hoogste voorrang blijft behouden. Hij wil dan ook een hogere belastingaftrek voor de ge huwde werkende vrouw onder ogen zien. De Kamer, die volgende week woens dag over de accijnsverhoging stemt, be trok in haar beschouwingen vooral de moeilijke positie, waarin de kleinhandel wordt gebracht. De heer Kieft (A.R.) vroeg de staatssecretaris de helft van de 49 miljoen gulden, die door de verruiming van de winstmarge tussen industrie en handel moet worden verdeeld, te reser veren voor uitkering aan getroffen win keliers. De staatssecretaris hield de Kamer voor dat de winstmarges percen tueel gelijk zullen stijgen. De heer Noten boom (K.V.P.) vroeg om een speciaal fonds voor winkeliers in de grensstreek met België. Vorming van zo'n fonds, zei de staatssecretaris, is geen taak voor de regering, maar voor de handel en in dustrie. vensonderhoud door de invoering van de b.t.w. De belastingheffing in tariefgroep II (echtparen zonder kinderen) zal niet beginnen bij een inkomen van 3900 gul den, maar bij 4500 gulden. Gehuwde trek kers van A.O.W. komen daardoor buiten de belastingheffing te vallen. De V.V.D. en D'66 vonden het jammer dat de middengroepen niet van de maat regel zullen profiteren door de „knik" in de tarieven. Die knik, zei de staatssecre taris, markeert juist het sociale karak ter van de maatregel. Meer tegenstand ontmoette het voorstel de vorig jaar verzwaarde aftrekregeling voor buitengewone lasten nog eens voor twee jaar te verlengen. De regeling, vorig jaar slechts voor 1968 aanvaard, legt de grens van de ziektekosten die voor eigen rekening komen, bij 5 percent van het inkomen, met een maximum van 750 gulden. „Weinig elegant", vond de V.V.D. en de heer Notenboom (K.V.P.) verweet staatssecretaris Grapperhaus in bedgkte termen de Kamer om de tuin te hebben geleid. De heer De Goede (D'66) stelde in een motie voor de verlenging van de aftrek regeling slechts voor één jaar goed te keuren. De motie komt volgende week woensdag in stemming. Geen omschakeling op gemeentepolitie De Kamer heeft het voorstel van de re gering, om groeiende gemeenten voorlo pig geen toestemming meer te geven voor een eigen politiekorps aangenomen. Volgens de oude regeling, die nu door het besluit van de Kamer wordt opgeschort, mogen gemeenten die de grens van 25.000 inwoners passeren, het korps rijkspolitie verwisselen voor een eigen korps ge meentepolitie. Tegen de opschorting, voorgesteld met het oog op het gebrek aan politieperso neel en de financiële consequenties van de oprichting van een eigen politiekorps stemden V.V.D., A.R.P., C.P N PSP S.G.P. en G.P.V. Het prijsverschil met België dat zal op treden en de smokkel in de hand zal werken, zat de Kamer nogal dwars. De staatssecretaris zei dat overleg met Bel gië en Luxemburg wordt gevoerd over een gezamenlijke regeling. De staatsse cretaris zal het begrip grensbewoner verruimen om de invoer uit België te ver kleinen. Grensbewoner wordt iedereen die 20 tot 25 kilometer van de Belgische ADVERTENTIE UTRECHT. De Utrechtse hoogle raar heeft naar aanleiding van de ver wikkelingen in Ellecom en zijn ontslag aanvrage het volgende verklaard „Met mijn verzoek om ontslag, is de zaak van het eerstejaarscollege voor ju risten in Ellecom, voor mij afgedaan. Ik wil er geen openbaar debat over begin nen. Dat zou nakaarten zijn. Ik volsta voor nu en later ermee het volgende naar voren te brengen: ik heb in Ellecom ongetwijfeld enige ongelukkige, deels ook tactloze uitlatingen gedaan. Dat heeft het verdere verloop me volkomen duidelijk gemaakt. Ik betreur die uitlatingen bij zonder. Deze uitlatingen zijn door radio en in de pers deels niet juist weergegeven Zo heb ik bijvoorbeeld bepaald niet gezegd noch willen zeggen, dat begaafde kinde ren uit lagere milieus in vele gevallen onwettige kinderen zouden zijn. Dit is zonder meer een misverstand. Van een negervrouw is in het geheel niet ge sproken. De zaak is door een groep studenten, binnen het kader van de huidige studen tenacties. geweldig opgeblazen. Mijn be- S'U'j thans eervol ontslag te vragen werd mede bepaald door mijn leeftijd Ti en niet ®eheel goede gezondheid, ik dacht over ontslag reeds vóór Elle com". Direct na de opening werden de nu verouderde ANWB-borden verwijderd. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT De „harttransplantatie Oudenrijn" lijkt volledig geslaagd te zijn. In alle rust en kalmte heeft het verkeer zich gistermiddag na de openstelling om half vier over hoofdrijbanen, rangeerwe gen, weefvakken en lussen bewogen. Oudenrijn levert geen oponthoud meer en in de eerste avondspits tussen half zes en zes uur vormde het afslaan en weven geen enkele moeilijkheid. Het gi gantische verkeersknooppunt helder verlicht, zowel wat doorgaande verkeers- banen als wat rangeerwegen en lussen betreft en bijzonder duidelijk bebakend door boven de rijstrook aangebrachte wegwijzerbakken maakte een bijna stille indruk. Precies in de voorziene zeven a acht minuten heeft zich de overschakeling van ruit op klaverbladverkeer voltrokken. Om vijf minuten voor half vier haalde minis ter Bakker op het centrale noord-zuid viaduct op een geïmproviseerd schakel bord een zwart handeltje over: rood licht via speciaal aangebrachte stoplichten op de vier toevoerwegen; geen aanvoer meer op de kruising; afwikkeling van het zich op de ruit bevindende verkeer. Twee mi nuten over half vier lag de vijfhonderd bij vijfhonderd meter grote ruit verlaten, waren de laatste afsluithekken opge ruimd, de laatste aanpassingen aange bracht aan bewegwijzering en had een snelle controle duidelijk gemaakt, dat op geen enkele rijstrook meer enig obstakel in de weg stond. Om drie minuten over half vier haalde minister Bakker een witte handel over: uitschakeling van de stoplichten, die jarenlang het verkeer op Oudenrijn geregeld hebben; „groen licht op de toevoerwegen: het klaverblad was geopend". Goede raad van Rijkswaterstaat: mijd het komend weekend Oudenrijn. De er varing met nieuwe wegenbouwprojecten is, dat het eerste weekend na de openstel ling het publiek massaal een poging doet zijn weg te vinden in de nieuwe situatie DEN HAAG. Omdat een doelbewuste oorlog tegen West-Europa onder de hui dige omstandigheden welhaast uitgesloten kan worden geacht zou een zekere ver mindering van de conventionele strijd krachten in Europa militair verantwoord kunnen zijn en tevens kunnen bijdragen tot de ontspanning. Dit is de conclusie van de adviescom missie inzake vraagstukken van ontwa pening en internationale veiligheid en vrede in een interimrapport dat zij de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft aangeboden De minister heeft het de Tweede Kamer toegezonden zon der de inhoud voor zijn rekening te nemen. Volgens de commissie heeft Tsjecho- Slowakije de toenadering van Oost eri West onderbroken en de vertrouwensba sis zodanig geschokt dat nieuwe initiatie ven tot ontspanning in de onderlinge be trekkingen voorlopig niet mogelijk zijn. Overleg over een vermindering van de strijdkrachten zou bilateraal of multilate raal, formeel of informeel kunnen wor den gevoerd, aldus de commissie. De NAVO moet wel rekening houden met het gevaar van een crisis die door escalatie ongewild tot oorlog op grote schaal zou leiden, aldus het rapport. Het meer centraal stellen van „crisis manage ment" in de strategie van de „flexible response" vereist een grote mate van sa menwerking tussen de bondgenoten. Dit in aanmerking genomen zou een vermin- ADVERTENTIE Haal 'n folder bij uw winkelier. Want Daalderop heeft 3 versies van onderstaand model en nog 2 andere typen. Voor 41,90 hebt u al een Grote verscheidenheid van gespecia liseerde winkels met persoonlijke be diening, binnen 100 meter van uw auto. Ook bereikbaar met buslijn 1. dering van de conventionele strijdkrach ten in Europa die militair verant woord zou kunnen zijn en zou kunnen bijdragen tot ontspanning in de eerste fase niet op basis van een formele over eenkomst, maar langs de weg van het wederzijdse voorbeeld kunnen plaatsvin den. Aan Westelijke zijde zou zij bij voorkeur gepaard moeten gaan met gro tere strategische mobiliteit van een deel van de strijdkrachten. Tevens dient te worden onderzocht of er mogelijkheden zijn om ook ten aanzien van de nucleaire bewapening bepaalde beperkingen te aan vaarden, aldus de commissie. AMSTERDAM. De delegaties van de Anti-Revolutionaire Partij en de Poli tieke Partij Radikalen hebben op woens dag in opdracht van hun partijen een gesprek gevoerd over hun onderlinge ver houding en hun verhouding tot de ande re partijen. De A.R. stelde hierin dat voor nauwi politieke samenwerking overeenstemming over uitgangspunt, program en uitvoe ring noodzakelijk is. Daarnaast verlangt de A.R. volgens de convent-resolutie van 25 mei voor zich en voor de Achttien de bereidheid tot open samenwerking met andere partijen op basis van program en politieke gelijkgezindheid. Daarom acht de A.R. ook in dit stadium een gesprek met de P.P.R. over programmatische pun ten zinvol. Hoewel de P.P.R. begrip heeft voor het feit dat gelijkheid van uitgangspunten voor de A.R. aanleiding is om nauwere contacten met C.H.U. en K.V.P. na te streven, dan met andere partijen, deelt zij dit standpunt niet. Samenwerking voor de verkiezingen moet volgens de P.P.R. alleen tot stand komen op grond van programmatische gelijkgezindheid en overeenstemming over de vraag hoe en met wie het program moet worden uit gevoerd. Zij acht zich daarom pas in een politiek gesprek betrokken op het mo ment dat alleen deze politieke gezindheid aan de orde wordt gesteld. Dat is dus in de termen van de A.R. in het kader van de zogenoemde samenwerking. Voor de P.P.R. is beslissend het moment dat de A.R. zich opmaakt om een politieke voorkeur uit te spreken, ook voor andere dan christelijke partijen, in combinatie waarmee de A.R. haar program wil gaan I uitvoeren. Het KNMI deelt mee: Het weer in bijna geheel Europa wordt bepaald door een omvangrijk hogedruk- gebied boven Scandinavië. Boven de Golf van Biscaye ligt een diepe oceaandepres sie. Tussen beide druksystemen staat een krachtige oostelijke luchtstroming, waar in af en toe wolkenvelden meetrekken. Er wordt geleidelijk iets koudere lucht aangevoerd, zodat de temperaturen zowel in de nacht als overdag lager worden. Vooruitzichten Koud en vrijwel overal droog met kans op lichte vorst in de nacht. voor Zaterdag: Zon: 10-60 percent; min. temp.: 1 tot 8 graden onder normaal; max. temp. 2 tot 6 graden onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 per cent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. WEERRAPPORTEN v fyY jv .->/ Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Pruikendiefstal. Bij een inbraak in een haarboetiek op het Amsterdamse Sta tionsplein is begin deze week een par tij pruiken en haarstukken ter waarde van 25.000 gestolen. Schedel ingeslagen. Een 40-jarige Am sterdammer heeft in Eindhoven een 54- jarige slager de schedel ingeslagen met een krik. De man is in zorgwekkende toestand in een Tilburgs ziekenhuis opge nomen. Er was tussen de twee onenig heid ontstaan over de ontruiming van de winkel van de slager. De Amster dammer zou het pand huren, maar de verhuizing ging hem niet snel genoeg. Verkiezingen. In verband met de samen voeging op 1 januari van de gemeenten Dinther en Heeswijk tot één gemeen te, genaamd Heeswijk-Dinther, zijn woensdag in beide gemeenten raadsver kiezingen gehouden. Van de drie er aan deelnemende partijijen kreeg de Partij Algemeen Belang zes zetels. De Partij van het Midden verwierf één zetel en de Partij van Dinther eveneens zes. SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonplein) don derdag en vrijdag 20.15 u.: Toneelgroep Centrum: „Joker". (Donderdag openbare generale repetitie, vrijdag landelijke pre mière). Kleinkunsttheater, (Geb. St. Bavo), vrijdag 20.30 u.: Cabaret „Haarloheim". MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat) don- I derdag 20 u.: Orgelconcert door Piet Kee. Vrijdag 20.15 u.: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Olie magnaat", a.l. Frans Hals, 20 u.: „Spartacus", 14 j. Vrijdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Jerry Cotton beukt er op los", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Bond Calla- ghan", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Angélique en de sultan", 14 j. Vrijdag nachtvoor stelling 23.30 u.: „The Raven", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Death rides a horse", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Erotiek on der vier ogen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Gendarme in Saint Tropez", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79); Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt); Affiche-ten toonstelling „1914-1918". Tot en met 24 november. Tot en met 5 januari: Wand tapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakanowicz. Beide dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): „Kinderen ma ken een rolding", creatieve werkstukken van schoolkinderen (Kinderboekenweek). Geopend dagelijks van 10 tot 17 u„ zon dag 13 tot 17 u. Tot en met 1 december. Galerie-t, (Bakenessergracht 67) Expo sitie „Groupe Automat" uit Parijs. „Licht en beweging" met Bertholo, Gamarra, Guidot, Lanati, Lea Dublin, Marcos, Tal- Ion. Geopend dagelijks 11-17 uur. Zondag 14-18 uur Tot en met 22 december. Galerie Bier (Gr. Heiligland 66): Expo sitie Chinese grafkeramiek. Geopend da gelijks van 14 tot 18 en 19 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplem): Tentoonstelling schilderijen en teke ningen van J. Ploos van Amstel. Electric Centre (Bakenessergracht 8): Expositie „Jansen Cyclus". Geopend dage lijks van 11 tot 17 en 19 tot 22 u.; 's maan dags gesloten. Tot en met 25 november. Expositie van Berend Pasman, van 1 tot en met 16 november. Expositie van kunst schilders waaronder Viktor de Beijer, van 1 tot en met 30 november. Beide dage lijks geopend van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u„ behalve maandag en woensdag. Ateliers '63 (Koudenhornkazeme). Ope ningstentoonstelling, tot 30 november Cruquiusmuseum (Cruquiusweg. Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 u Zaterdag 9 tot 12 u. VOLKSUNIVERSITEIT Petra-kerk (Heemstede), vrijdag 20 u.: „Zeedieren", lezing door dr. J. M. Lode- wijks, bioloog. DIVERSE Raadhuis Hillegom, donderdag 20 u.: Raadsvergadering. Waagtaveerne, (Hoek Damstraat-Spaar- ne), vrijdag 20 u.: Hootenappening. Cobi Schreijer ontvangt jonge troubadours. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, dagelijks. Vrijdag 20 u.: Hoofdstad Ope rette: „Die Czardasfürstin". Hotel Ësplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio. dagelijks 20 u Cabaret Dancing Caramella (Zand- voort), dagelijks 20 tot 02.00 u.: Dansen met The 5 Atomics. DONDERDAG 14 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „Als de dauw hangt kpmt er regen", (speciale voorstelling). VRIJDAG 15 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „De slag bij Anzio". Pieter Vermeulenmuseum Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9 30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 u. DONDERDAG 14 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 u.: „4 for Texas". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge zocht". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 918 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 19.3021.30 u.; voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk tel. 02510-25120. VRIJDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 uur: „4 for Texas". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge zocht". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 918 uur. Microtheater, huize „Scheybeeck", Vel serweg 2, 20.30 uur: Leids Zoldercabaret. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen onbew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. Zuid-Limburg onbew. Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berhjn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Grenoble Helsinki Innsbruck Kooenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga MaJlorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich geh. bew. half bew. zw. bew. half bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. regen geh. bew zw. bew. geh. bew. helf bew onbew. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. onbew. S u ozo O ozo ozo O O w.st. O O w.st. nw w.st. o n w n w.st. 13 6 8 7 7 8 6 8 6 8 7 9 19 17 9 12 19 12 8 10 19 20 4 18 -4 7 18 1 6 5 2 3 2 2 2 3 3 1 4 1 7 11 -2 11 2 0 6 14 8 6 2 9 9 9 1 11 -5 5 7 -5 1 1 0) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 14 0 0 0 2 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 VRIJDAG 15 NOVEMBER Zon op 8.00 uur; onder 16.49 uur. Maan op 1.15 uur; onder 14.54 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 20 november 8.38 uur. Eerste kwartier 27 november 14.00 uur HOOG EN LAAG WATER IN IJMLIDEN DONDERDAG 14 NOVEMBER Hoog water 9.54 uur en z*.32 uur Laag water 5.10 uur en 17 44 uur VRIJDAG 15 NOVEMBER Hoog water 11.15 uur en 23.52 uur Laag water 6.33 uur en 19.02 uur. Het boog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2