Groot-Brittannië wil nu al af van ELDO-verplichtingen Nederlandse regering acht ontwikkeling raket nuttig W ashington waarschuwt Hanoi i Studentendemonstratie in Brussel tegen Kiesinger Twee maanden korter dienen Journalistiek: dodelijk vak 1 Apeldoorn en Zn. •elna ENGEL Leone's opdracht loopt ten einde Malik pleitte voor China Fa. B. ENGELENBERG Londen vindt ruimtevaartwedloop verloren zaak Incidenten in San Francisco Beate Klarsfeld moest België verlaten Bemanning van Apollo-10 aangewezen Brits-Rhodesisch gesprek hervat Nigerië aanvaardt voedselhulp Rumor genoemd Koning Olaf krijgt 150.000 meer CARROSSERIE - REPARATIEBEDRIJF telegrammen DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 Gewichtig Nuttig Voorstel van Deense regering: Gromyko in Hongarije Klap OFFICIËLE VERKOOP -SIKKENS LAKKEN Spionage in Oostenrijk Statistisch onderzoek in Verenigde Staten WAARSCHUWT ALLE AUTOMOBILISTEN De naaimachines voor kritische huisvrouw de In Polen Studentenleiders veroordeeld Niet langer wachten T weeslachtig Geleerden leven lang Precair (Van onze correspondent) geven voor een naar haar inzicht verlo ren zaak. De Britten zien de voorsprong BONN De derde Europese confe-1 van de Amerikanen op dit gebied als zo .1 I gewichtig, dat zij het zinloos achten nog rentte over de wereldruimte, dte gis- verder tegen deze wereldmacht op het teren in Bad Godesberg werd be- gebied van de raketten te blijven con- ii* I curreren. sloten, heelt meer tegenstellingen grjtse minister heeft evenwel in dan overeenstemmingen aan het dag- Bad Godesberg voorgesteld, dat de Brit- i i i r\ ten het alsnog voor elk doel gereser- hcht gebiacht. De grote t g veerde bedrag voortaan zullen aanwen van de gedelegeerden was de Britse den voor de ontwikkeling van de satel- i i i ,u lieten, die in de beide andere ruimte- wens, al meteen van haar verplich- vaartprogramma-Si de ESRO en de CETS tingen in ELDO de Europese or- worden ontwikkeld. Bij de andere gede i- ,i„ legeerden wordt echter weinig geloof ge- gamsatie voor de ontwikk ing e (hecht aan de mededeling van minister bouw van ruimtevaartuigen ont slagen te worden. Tot voor kort had de indruk bestaan, dat de Britten in 1971 niet langer voor verlenging van de dan eindigende bin dende afspraak in aanmerking wensten I te komen. De klap voor de leden van de ELDO alle landen van de EEG met uitzondering van Luxemburg, plus Australië en Groot-Brittannië was des te groter, omdat de Britten tot nu toe bijna de helft van de kosten voor de ont wikkeling van de Europese raketten had den opgebracht. Ze waren in elk geval I het verst gevorderd in hun wetenschap-1 pelijk onderzoek op dit gebied. De Britse afgevaardigde, minister voor I Techniek, Wedgwood Denn, deelde de ELDO-leden echter mee dat zijn land er geen heil in zag nog langer geld uit te WASHINGTON. (Reuter en AFP) I De Verenigde Staten hebben Noord-Viet- nam gewaarschuwd tegen verder „mis bruik van de gedemilitariseerde zone" tussen Noord- en Zuid-Vietnam. In een verklaring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington wordt gezegd dat geen ernstige onderhandelin gen met Noord-Vietnam kunnen plaats hebben als dat land de gedemilitariseer- j de zone niet in acht neemt. De verklaring wijst erop dat sedert za terdag Noordvietnamese eenheden vanuit de zone Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen onder vuur hebben genomen. Het ministerie 1 van Buitenlandse Zaken legde er nogmaals de nadruk op dat deel neming van het Zuidvietnamese Bevrij dingsfront (de Vietcong) aan de Parijse besprekingen geen erkenning door Wash ington van het front inhoudt. Ook wor den Noordvietnamese beschuldigingen te-j FRANCISCO, (AFP). Voor de gengesproken volgens welke de Amen- tweede keer jn twee weken heeft het kaanse verkenningsvluchten die nog bo- hoofd van het gan Francisco State College ven Noord-Vietnam worden uitgevoerd moeten besluiten tot staking van de col schending van de overeenkomst inzake le„es voor onbepaalde tijd. De instelling J 11J „„lr.nl/NM i«Vl/Mlr)ori I TT 1 1 1 Denn ten aanzien van deze alsnog ter beschikking gestelde bedragen. De leider van de Nederlandse delegatie op de ruimtevaartconferentie, de staats secretaris van het mihisterie van Buiten landse Zaken, De Koster, deelde gisteren na afloop van de besprekingen mee, dat de Nederlandse regering het nog wel de gelijk nuttig acht aan de ontwikkeling van de Europese raket te blijven voort gaan. Een zekere concurrentiemogelijk heid tegenover de V.S. achtte staatsse cretaris De Koster van nut. V.N.-ambassadeur van de Sovjet,- Unie, Jakob Malik, heeft de Ver enigde Naties aangespoord geen acht te slaan op de „voorbijgaande moeilijkheden tussen Moskou en Peking" en China toe te laten tot de Verenigde Naties. Malik wilde Formosa uitsluiten van het lidmaat schap. De Russische V.N.-ambassa deur zei in de algemene vergadering dat de toelating van China voor zijn land een zaak van beginselen is. de bombardementsstop inhouden. ADVERTENTIE telt 18.000 leerlingen. Het besluit is ge nomen naar aanleiding van incidenten, die veroorzaakt werden door 350 studen ten, merendeels negers. (Van onze correspondent) BRUSSEL Studenten van de Brus selse vrije universiteit hebben gisteravond betoogd tijdens een rede die de Westduitse bondskanselier Kiesinger uitsprak in het Paleis voor Schone Kunsten. Zij riepen Kiesinger nazi", „Weg met het Duitse imperialisme" en meer van dergelijke leu zen. Ook gooiden zij met voetzoekers en strooiden zij pamfletten rond. Andere bezoekers reageerden daarop met onder andere de roep „communisten buiten, ga naar de Sovjet-Unie". De wit- gehelmde Brusselse politie, die in groten getale aanwezig was. trad zoals gebruike lijk nogal onbeheerst en hardhandig op en werkte de betogende studenten naar buiten. Een tiental van hen werd ge arresteerd, naar het heet om hun antece denten na te gaan. Eerder op de dag hadden ongeveer KOPENHAGEN (Reuter) De Deense regering heeft bij de indiening van de defensiebegroting voorgesteld de dienst plicht van veertien op twaalf maanden terug te brengen. De NAVO-bevelhebber in Europa, gene raal Lemmitzer, heeft dinsdag op de vergadering van het NAVO-parlement in Brussel verklaard dat dienstplicht kor ter dan achttien maanden „militair ge zien ongezond en in feite nutteloos is". In de begroting van minister van De fensie Erik Ninn-Hansen blijft het voor defensie uit te trekken bedrag ongewij zigd. Ook wil de Deense minister de per soneelssterkte van de strijdkrachten op het huidige peil handhaven. MOSKOU, (AFP). De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, is vandaag in Boedapest aangekomen. Hij brengt een officieel bezoek aan Hongarije, op uitnodiging van zijn Hongaarse ambt genoot, Janos Peter. driehonderd studenten van de universi teit, bijna allen tot linkse groeperingen behorend, geluisterd naar de 29-jarige mevrouw Beate Klarsfeld, dezelfde d:e enige dagen geleden tijdens het C.D.U.- congres in West-Berlijn, de bondskanse lier een klap op zijn oog had gegeven, om te protesteren tegen het in haar ogen smoezelige naziverleden van de heer Kie singer. Mevrouw Klarsfeld was twee dagen tevoren met de trein uit Parijs in Brussel gearriveerd. Zij is toen gearresteerd door de binnenlandse veiligheidsdienst en zij heeft een brief moeten ondertekenen waarin zij verklaarde onmiddellijk na haar voordracht van gistermiddag het land weer te zullen verlaten. Dat heeft zij ook gedaan. Omstreeks vijf uur vertrok zij van het Zuidstation. De studenten vertelde zij waarom zij de klap had gegeven en zij heeft aangekondigd dat de Berlijnse stu denten de volgende week grote betogin gen tegen Kiesinger zullen gaan houden met het doel de bondskanselier tot af treden te dwingen. De Brusselse studenten die gisteravond betoogden hadden normaal kaarten voor de lezing gekocht. En dat maakte het hun mogelijk om zonder moeite de zaal binnen te komen. Er was voor de lezing echter zeer veel belangstelling de meeste in Brussel geaccrediteerde buiten landse ambassadeurs waren aanwezig evenals leden van de Belgische regering. Beate Klarsfeld, de jonge vrouw die vorige week bondskanselier Kie singer in Berlijn een klap gaf heeft haar actie tegen de bondskanselier gisteren in Brussel voortgezet. Ze sprak voor een gehoor van Bel gische studenten. Op de foto voert zij een gesprek met studentenleider Michel Lang. ADVERTENTIE Doelstradt 59 Haarlem Tel. 13252 ,CETA BEVER" GROSSIER KAAP KENNEDY (Reuter en AFP) De bemanning van de Apollo-10, die in juni volgend jaar een reis om de maan gaat maken, is officieel bekendgemaakt. Het zijn Thomas Stafford, Eugene Cer- nan en John Young, die allen al eerder ruimtevluchten om de aarde hebben ge- maalct Tijdens de vlucht van de Apollo-10 zul len twee van de drie ruimtevaarders zich met een aparte landingscapsule tot op 15 kilometer van de maan begeven. Als de vluchten van Apollo-8 en -9 en de proef met de landingscapsule goed verlopen, zullen wellicht Stafford en Cernan trach ten op de maan te landen. SALISBURY, (AP). Groot-Brittan nië en Rodesië hebben hun verdaagde be sprekingen hervat om te proberen de im passe over de Rhodesische onafhanke lijkheidskwestie te doorbreken. Woordvoerders die in nauwe verbin ding staan met beide partijen hebben er op gewezen dat zij geen werkelijke kans zien dat de Britse minister George Thom son en de Rhodesische premier, Ian Smith een basis leggen voor een oplossing. In het Britse kamp schijnt enig opti misme te heersen. Het ziet er naar uit dat Thompson met enige nieuwe ideeën zal komen met betrekking tot Londen! eisen. WENEN (AFP) In Oostenrijk is weer een spionagezaak aan het licht ge komen. Het Oostenrijkse persagentschap APA heeft bekend gemaakt dat hierbij een persattaché van het ministerie van Binnenlandse Zaken en een journalist betrokken zijn. Nadere bijzonderheden werden niet gegeven. DETROIT, (AFP) Als u oud wilt worden, ga dan niet in de journalistiek. Dat beroep is het dodelijkste van alle, zo blijkt uit een studie van twee statistici van de levensverzekeringsmaatschappij „Me tropolitan Life" in New York, Jules Quint en Bianca Cody. Dezen hebben hun conclusies gisteren aan de Amerikaanse Vereniging voor Volksgezondheid overhandigd. Bij hun onderzoek hebben de statistici uit het Amerikaanse jaarboek „Who's ADVERTENTIE Morrn-tn JWITCT STEPHENSONSTRAAT 8-10-23 HAARLEM - TELEF. 4 48 27 ifcéfti. daA, tules ui. Verzekeringen betalen voor VOLLEDIG herstel van aanrijdingschade DIT kan alleen bereikt worden door specialisten. Ons bedrijf, sinds 35 jaar hierin gespecialiseerd, is door het samengaan van ouderwets vakmanschap en modern gereedschap in staat u dit te garanderen Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44, Haarlem I Binnenkort ook: Gen. Cronjéstraat 117 OOK VOOR REPARATIE AAN ALLE MER-1 KEN, onder garantie, vooruit prijsopgaaf ROME, (Reuter). Nigerië heeft aan biedingen van de Verenigde Naties voor voedselhulp aan oorlogsslachtoffers voor zover het burgers betreft aanvaard. Het voedsel zal door het Internationale Rode Kruis worden gedistribueerd, zo blijkt uit een bekendmaking van de Voed- sel- en Landbouworganisatie van de VN FAO. Hierin wordt niet duidelijk gemaakt of de hulpverlening ook Biafra betreft, maar de FAO neemt dit wel aan. Onder meer liggen melkpoeder uit Ne derland en gedroogde vis uit Noorwegen voor vervoer naar Nigerië gereed, aldus de FAO. WARSCHAU (AFP) Twee leiders van de studentenbetogingen van maart in Polen, Jozef Dajczgewand en Slawomir Kretkowski, zijn in Warschau tot 2Vz en anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zij zijn beschuldigd van „het ver oorzaken van onlusten tegen staat en partij met het doel een politiek program te verwezenlijken dat vijandig staat te genover de „Volksrepubliek Polen". (Van onze correspondent) ROME De grote moeilijkheden in Italië, om te komen tot de vorming van de nieuwe re gering, lijken, nu de „voorlopige opdracht" van premier Leone ten einde loopt, haast onoplos baar. Van de drie partijen waaruit deze regering onvermijdelijk moet bestaan, omdat er geen andere formule dan centrum-links mogelijk is, maakt alleen de Republikeinse Partij de indruk duidelijk te weten wat zij wil. De socialisten zijn, zoals bekend, verdeeld. De christen-demo craten, die binnen de partij ook verscheidenheid genoeg kennen, blijken huiverig om in zee te gaan met een partij, waarvan het bestuur nau welijks de helft van de partijleden vertegen woordigt. Premier Leone van Italië. De linkervleugel van de christen democraten heeft al bekendgemaakt, dat zij voorziet, dat het voor haar on mogelijk zal zijn deel te nemen aan een coalitieregering, omdat zij twijfelt, dat onder de huidige omstandigheden een redelijk progressief programma verwezenlijkt kan worden. Veelzeggend is het dat de christen democraten de bijeenkomst van hun nationale raad, die was vastgesteld op 7 november, al tweemaal hebben uit gesteld. Nu wordt 19 november ge noemd als datum van bijeenkomst. HET LAND kan echter niet veel lan ger wachten. Italië is nu al bijna een jaar zonder regering, omdat de laatste maanden voor de algemene verkiezin gen steeds en deze keer meer dan ooit verloren maanden zijn. Het is daarom beslist nodig, dat er meer een heid komt tussen de vijf stromingen in de Socialistische Partij. De man, die dit het best inziet en er ook het meest aan doktert, is Pietro Nenni. In het partijblad schrijft hij in een hoofdartikel „Er zijn natuurlijk erger zaken dan een zo krappe meer derheid als tijdens het congres tot stand is gekomen, namelijk het alge hele gemis van een meerderheid, of, een meerderheid, die met kunst en vliegwerk tot stand werd gebracht en waarachter verdeeldheid en verwarring schuil gaan. De gehele partij, zowel meerderheid als minderheid, ziet zich gesteld voor een uiterst zware taak. Weldra zullen wij op plaatselijk en op nationaal ni veau voor verantwoordelijkheden worden gesteld, waar een zo verdeelde partij misschien niet tegen bestand zal blijken". Nenni gaat uitvoerig in op het twee slachtig karakter, dat steeds de Socia listische Partij eigen is geweest. Er was en is altijd het verschil tussen degenen, die meer waarde hechten aan wat on middellijk kan worden verwezenlijkt en anderen, voor wie de grote doel stellingen alleen de koers van de par tij kunnen bepalen. Hij meent, dat het nu meer dan ooit nodig is, die twee in zichten te verenigen. Naar de mening van de socialisti sche partijvoorzitter is het socialisme tegelijkertijd een objectieve historische noodzakelijkheid en een schepping van de menselijke wil. Het tweeslachtig karakter van het socialisme wordt door niet-socialisten vaak gekritiseerd. Het is echter bijzonder ernstig, dat nu tussen de aanhangers van de haalbare kaart en die van de ideale doelstellin gen een zo ernstig verschil van inzicht is ontstaan binnen de partij zelf. Stro mingen, die het wel degelijk eens zijn over de belangrijke vraagstukken, waarvoor zich de huidige Italiaanse maatschappij gesteld ziet. Tenslotte wijst Nenni erop, dat de minderheidsmotie tijdens het congres niet veel verschil vertoont, met die van de meerderheid wat betreft de voorwaarden waarop de partij bereid is deel te nemen aan een nieuwe re gering van centrum-links. „Wanneer volgende week de nationale raad van de christen-democraten bijeenkomt, vindt deze niet een onbeschreven blad voor zich. Zij weet wat de socialisten verlangen en kent ook de eisen, die de ROME (AP) ln Rome wordt verwacht dat spoedig de minder heidsregering van premier Leone zal aftreden om plaats te maken voor een nieuwe coalitie van Christen-Democraten met Socialis ten en Republikeinen. Verwacht wordt dat deze coalitie onder lei ding zal staan van Mariano Rumor, de 53-jarige leider van de Christen- Democraten, die gisteren door presi dent Saragat is ontvangen. Who" van 1950 een lijst van zesduizend personen boven de 45 jaar met uiteenlo pende beroepen genomen. Daarna heb ben zij nagerekend hoe de verhouding was in de sterfte tijdens de twaalf daar op volgende jaren cot de sterfte onder de blanke Amerikanen die in 1950 even oud waren. Terwijl van het geheel van de 6.329 per sonen die elk in hun beroep een benij denswaardige reputatie hadden, het sterf tecijfer 30 percent lager was dan dat van de bevolking in het algemeen, bleek het cijfer van „journalisten en perscorres pondenten" daarentegen 30 percent hoger te zijn dan het algemene cijfer. De groep journalisten is de enige van al le onderzochte groepen, die een hoger sterftecijfer heeft dan de Amerikaanse blanke bevolking van dezelfde leeftijd in het algemeen. Van de overige beroepen kunnen de ge leerden het meest op een lang leven reke nen. Hun sterftecijfer is 45 percent lager dan het algemene. Daarop volgen de gees telijken en de onderwijzers (38 percent), zakenlieden (29 percent), advocaten en leden van de rechterlijke macht (25 per cent), artsen (22 percent) en tenslotte de schrijvers (10 percent). (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Het inkomen van koning Olaf V van Noorwegen zal wor den verhoogd met ongeveer 150.000 gul den. Koning Olaf houdt hiermee echter nog steeds zijn positie als slechtst betaalde Scandinavische monarch. Hij krijgt nu in totaal 1.15 miljoen gulden per jaar aan inkomen van de staat. De jonggehuwde prins Harald krijgt voortaan 150.000 gul den per jaar. In andere Scandinavische landen is men minder spaarzaam ten opzichte van het koningshuis. In Denemarken krijgt ko ning Frederik elk jaar 2,16 miljoen gul den. In Zweden is men al even blij en gul en daar bedeelt de staat het koningshuis jaarlijks met een bedrag van rond \Vt miljoen gulden. republikeinen stellen. Derhalve kan zij duidelijk zijn in haar eigen uit spraak". HOEWEL NENNI het niet met zo veel woorden in zijn artikel zegt, blijkt toch wel, dat hij bij de gemeenteraads verkiezingen van aanstaande zondag geduchte verliezen voor de socialisten voorziet. Vooral om die reden roept hij de socialisten op tot grotere eenheid, om zodoende de kiezers een duidelijk beeld te geven van wat de partij pre cies voorstaat. De secretaris van de Republikeinse Partij, Ugo de la Malfa, heeft er onder tussen al op gewezen, dat niets tra gischer zou zijn dan de noodzaak om nu tot vervroegde verkiezingen over te moeten gaan. Hij meent, dat dit het hele democratische bestel van Italië zou aantasten. La Malfa vindt, dat Italië op het ogenblik in een precaire situatie geraak is. |^nnnr Aanklacht. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft een aanklacht wegens smaad in gediend tegen het weekblad „Bebas". Het blad noemde Malik in een kop: „Een ondermijnende marionet". Opgeheven. Het vaticaan heeft de excom municatie opgeheven van John Leahy, een r.-k. priester die in augustus vorig jaar een r.-k. oorlogsweduwe met vijf kinderen huwde. Leahy is ontheven van zijn celibaatsverplichting. Schietpartij. Drie mensen zijn gedood en twee gewond bij een schietpartij die gisteravond in de Amerikaanse stad Boston zich voordeed in het hoofdkwar tier van een uiterst-rechtse organisa tie, de „Grass Roots". „Licht". De „Pravda" heeft melding ge maakt van de verschijning van een nieuw weekblad in Tsjecho-Slowakije. Dit blad, „het licht van het socialis me" geheten, heeft tot taak het publiek „het leven in de socialistische broeder landen te leren kennen". Koude. Het plotseling ingevallen koude weer heeft twee levens geëist in de Belgische stad Mechelen. Een 68-jari ge vrouw zakte op straat ineen en over leed ter plaatse. Voorts werd een 56- jarige man dood aangetroffen op een binnenplaats. Onderzoek. Op voorstel van de Socialis tische partij heeft de Westduitse Bonds dag een commissie ingesteld die de ac tiviteit van de Westduitse contraspio nage en veiligheidsdiensten moet onder zoeken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3