rm Landwacht gevormd om N.S.B.-ers te gaan beschermen „Jan kreeg een jachtgeweer Haarlems Dagblad IJmuider Courant Het proces COMFORT ff. V- NU IN BOEKVORM Beverwijkse Courant Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. VIJFENTWINTIG JAAR GELEDEN Vroegere leiders lopen nu weer vrij rond VS zullen in 1971 twee Mars-sondes lanceren (XJoWVX'S Indiër bekent 37 moorden WÊÊm- brandewijn DONDERDAG 14 NOVEMBER 1968 Gemakkelijke wandelschoen uit 1e klas materiaal Lederzooi „Alleen tegen kleine kliek NSB-ers „Jan Hagel9 Ier stopt? Leiders zijn vrij Illegaliteit sloeg terug door Jos Lodewijks Bon Bon Uitgave FRAMBOZEN Kosmos-253 gelanceerd ZONDERVAN FELDMEIJER (Van onze correspondent) DEN HAAG „De door den Rijkscommissaris voor de Bezette Nederlandsche Gebieden en door den leider der N.S.B. reeds herhaaldelijk aangekondigde vorming van een be schermingsformatie, bestaande uit leden van de N.S.B. en leden van haar organisatie heeft thans in een Ver ordeningenblad van 13 November verschenen verordening haar wette lijke basis en vorm gekregen. De be schermingsformatie, die den naam Landwacht Nederland draagt, zal door een Generalkommissar fiir Si- cherheitswesen und Höheren SS- und Polizeiführer met politiebevoegd- heden voor het handhaven van de openbare orde en ter bescherming van leven en goed der ordelievende bevolking worden gebruikt". Dit bericht grijnsde de Nederlandse be volking op 14 november 1943, ongeveer 25 jaar geleden dus, in de dagbladen tegen. De meeste Nederlanders kwamen er ove rigens niet erg van onder de indruk. Aan alle fronten bleven de Duitsers en hun vazallen terugtrekken, vrijwel dag en nacht dreunden geallieerde luchtarmada's naar Duitsland en de slag op de oceanen scheen in het nadeel van de Duitse U- boten beslecht te zijn. Veel Nederlanders lachten in hun vuistje. Door de vorming van de Landwacht er bij de Duitsers door te drukken erkenden de N.S.B.'ers niet alleen dat zij doodsbenauwd waren vqpr de illegaliteit, maar had de be weging van Mussert, sinds de april-mei staking van 1943 sterker geïsoleerd dan ooit, zich met huid en haar aan de Duit sers overgeleverd. In de kranten las men verder dat de te vormen Landwacht weliswaar door een inspecteur-generaal, bijgestaan door twee inspecteurs, zou worden gecommandeerd, maar dat de „Höhere SS- und Polizei führer" Rauter de inzet van de formaties ADVERTENTIE zou regelen. Tot inspecteur-generaal was benoemd de plaatsvervangend leider van de N.S.B., Van Geelkerken, die zou wor den geassisteerd door Zondervan, com mandant van de „weerafdeling" van de N.S.B., en Feldmeyer, leider van de zo genoemde Germaanse SS in ons land. Op alle mogelijke manieren probeer den de leiders van de N.S.B. de indruk weg te nemen dat de Landwacht tegen het Nederlandse volk als geheel zou wor den gebruikt. N.S.B.-leider Mussert schreef lange artikelen in zijn blad „Volk en Vaderland" om uiteen te zetten, dat de Landwacht alleen nodig was om de natio- naal-socialistische kameraden „tegen een kleine, gemene groep te beschermen, die de sluipmoord niet schuwde". Van Geel kerken was op 24 november 1943 in een vergadering in Amsterdam wat duidelij ker. „Wij (de Landwacht) zijn niet ge wapend tegen dit volk, maar het gaat ons om een kleine kliek in dit volk. Wij zullen tegen hen het bekende oog om oog tand om tand toepassen. Wij kunnen niet meer toelaten dat onze kameraden wor den vermoord door een stel moordenaars riep de inspecteur-generaal. Toen het hoera- en houzeegeroep in de zaal was be daard liet Van Geelkerken weten dat .fatsoenlijke Nederlanders" niets van de Landwacht hadden te vrezen. Een week later sprak Mussert in de hoofdstad. Hij wees er nog eens op dat hij in september bij rijkscommissaris Seys-Inquart had ge pleit voor gevangengenomen ondergrond se strijders. De leider van de N.S.B. zei toen ter neergeslagen „Honderdduizenden volksge noten haten ons. Maar zij Wijven toen onze volksgenoten. Daarom meen ik er goed aan te doen nog eens de waarschu wende stem te laten klinken in de op rechte hoop, dat de terreurdaden tegen ons nu eindelijk zullen ophouden. Men stuurt brandstichters en moordenaars op ons af. Wij kunnen dit niet langer ge dogen". Polizeiführer Rauter, die na de leider van de N.£.B. sprak, gaf onbedoeld een openlijk compliment aan verschei dene autoriteiten. „Dat deze maatregel (vorming van de Landwacht) genomen moest worden, valt terug op een deel der burgemeesters en politiebeambten, die in dezen onvoldoende begrip hebben ge toond en in gebreke zijn gebleven op de juiste wijze tegen de aanslagen op Nederlandse nationaal-socialisten op te treden". Vooral in de bezettingsjaren had een I goede verstaander maar een half woord nodig. Van januari tot en met september 1943 waren ongeveer vijftig aanslagen ge pleegd op Nederlandse nationaal-socialis ten en op 1 oktober verscheen „Volk en I Vaderland" met het opschrift in vette let ters over de volle breedte van de voor pagina: „Wij kunnen niet ongewapend blijven". In een lang artikel werd uiteen gezet, dat de Nederlandse nationaal-so cialisten moesten worden bewapend om „goed bloed" te beschermen. Het was echter niet alleen met het oog op het neerschieten van N.S.B.'ers dat de Land wacht werd opgericht. In Nederland wer den in'de eerste negen maanden van 1943 bijna aan de lopende band overvallen gepleegd op gemeentehuizen en distri butiekantoren, teneinde ondergrondse strijders en onderduikers van persoons bewijzen en distributiebescheiden te kun nen voorzien. Ook daartegen zou de Land wacht moeten optreden. Plichten en rechten van de Landwacht werden nauwgezet omschreven. „Land- wachters hebben het recht de identiteit van personen aan de hand van het per soonsbewijs vast te stellen en hen desge wenst te arresteren. Ook mogen zij per sonenauto's controleren en huiszoekingen verrichten", schreef „Volk en Vaderland". Wekenlang hoorde men daarna niets meer van het nieuwe korps, maar eind januari 1944 schreef „Volk en Vaderland" dat het voorbereidende werk inzake de Landwacht Nederland zijn beslag had gekregen. De Landwacht telde een be roeps- en een hulpdienst. De vrijwilligers, die zich volgens het blad bij duizenden hadden gemeld, kregen een grondige op leiding. Op 21 maart 1944 begon in heel Neder land de Landwacht haar taak. Het eerste resultaat was bepaald niet wat Mussert en zijn mannen ervan hadden verwacht. De Landwachters wekten namelijk alleen de lachlust van de Nederlanders op. Met dubbelloops jachtgeweren bewapende mannen de volksmond sprak al van Jan Hagel als de Landwacht werd be doeld maakten een allesbehalve mili tante indruk. Wilde verhalen deden de ronde. Ergens in Friesland hadden onder grondse strijders drie Landwachters op klaarlichte dag ontwapend en de mannen in hun onderbroeken door het dorp ge jaagd. In een ander dorp moesten op een nacht een paar Landwachters telefoneren, maar zij konden het postkantoor niet vin den. Zij beiden een burger uit zijn bed om" hun de wég te wijzen. De man kreeg geen tijd zich aan te kleden en moest in zijn ondergoed mee. Op het gerammel aan de deur van het hulppostkantoortje verscheen na enig wachten een hoofd uit een bovenraam, dat eerst niet veel zag, maar toen gedempt, maar toch hoorbaar riep: „Vader, daar zijn de zwarten, maar er is ook een witte bij!" Al merkte de grote massa van het Nederlandse volk. niet of nauwelijks bij het verzet betrokken, het aanvankelijk niet op, het optreden van de Landwacht als gewillig instrument van de bezetter gaf de strijd tegen de Duitsers en hun handlangers een grimmiger karakter Hoewel over de activiteiten vaji de Land wacht in Nederland zelfs bij het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam opvallend weinig concrete ge ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! Na zijn arrestatie in mei 1945 erkende Van Geelkerken volmondig dat zijn Landwacht „de slechtst denkbare naam" had gekregen. Van Geelkerken werd in 1951 tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, zijn secondant Zondervan tot twintig jaar. Beide mannen zijn weer op vrije voeten. De andere inspecteur van de Landwacht, Feldmeijer, is op 22 fe bruari 1945 in het oosten van ons land door een salvo uit een Engels jachtvlieg tuig. gedood. Deze Feldmeijer was de ergste van de drie Landwachtleiders. De als Silbertanne gekenschetste sluipmoor den werden goeddeels onder zijn leiding uitgevoerd. ADVERTENTIE gevens voor handen zijn, hebben deze lieden zich duchtig geweerd. De Land- wacht Nederland heeft veel onheil aan gericht. De nazi-pers was zeer summier I over zijn berichtgeving inzake de Land wacht. Niet zonder trots meldde echter „Volk en Vaderland" op 20 april 1944 dat de Landwacht in de nacht van 18 op 19 april een inval had gedaan in Dordrecht, waar honderden distributiekaarten, le-1 vensmiddelenbonnen, vervalste persoons bewijzen en blanco persoonsbewijzen in beslag waren genomen. De illegaliteit was vaak gedwongen hard I terug te slaan. Dat blijkt ook uit berichten in „Volk en Vaderland". In de nacht van 20 op 21 mei, zo schreef de krant van I Mussert, werd in Berkhout bij het opbren gen van personen een lid van de Land wacht door onbekend gebleven perso nen doodgeschoten. Op 1 juni 1944 meldde dezelfde krant dat in Westblokker bij de controle van persoonsbewijzen twee I leden van de Landwacht werden dood- geschoten „door ongure elementen". Het zelfde lot onderging de „districtscomman-1 deur" van de Landwacht in Drente, die in Musselkanaal werd doodgeschoten. De man werd begraven in Assen in aanwezig heid van Rauter, Mussert, Feldmeijer en Zondervan. Ook in Friesland richtte de Landwacht veel onheil aan. Op 13 februari 1945 werd mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten door Landwachters vermoord. Op 7 april 1945, een goede week vóór de bevrijding, deed de Sicherheitspolizei uit Sneek en Groningen in samenwerking I met de Landwacht een grootscheeps opge zette aanval op de marechausseekazerne in Makkum, die volgens de verrader Rid derhof een broeinest van illegaliteit was. Zes leden van de Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten werden gegrepen en gefusilleerd. De Landwacht Nederland was in de I hogere regionen van de N.S.B. oorzaak van veel ruzie. Mussert raakte steeds meer in conflict met zijn plaatsvervangende leider Van Geelkerken, die inspecteur- generaal van de Landwacht was. Van Geelkerken verzamelde bijna alle weer bare mannen, die de N.S.B. nog over had, om zich heen en gaf steeds vrienschap- pelijke knipoogjes naar de SS van Rauter I en Feldmeijer. In het voorjaar van 1945 weigerden vijfhonderd Landwachters tegen de Canadezen te vechten. Zij wer den enkele dagen in het concentratiekamp j Amersfoort opgesloten en namen de wa pens pas weer op toen hun de belofte I was gedaan dat zij „uitsluitend en alleen tegen binnenlandse terroristen" zouden worden ingezet. Een keuze uit de gelijknamige rubriek, die sinds 1948 verschijnt in Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant, de IJmuider Courant en sinds enkele jaren ook in de Beverwijkse Courant. De Kleine Wereld is in boekvorm verkrijgbaar vanaf vrijdag 15 november 1968 bij de volgende adressen Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord Italiëlaan 190, Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Breestraat 18, Beverwijk De prijs is 3 50 per stuk, uitsluitend afgehaald aan onze loketten, tegen inlevering van onderstaande bon. Wanneer u 4.50 per exemplaar overmaakt op post giro 273107, ten name van Haarlems Dagblad Grote Houtstraat 93 te Haarlem met vermelding van „De Kleine Wereld", kunnen wij het gevraagde aantal exemplaren opsturen Grafische Bedrijven Damiate N.V. - Haarlem WASHINGTON. (DPA) In 1971 zul len twee Amerikaanse „Mariner"-ruimte- sondes naar Mars worden gezonden om waarnemingsgegevens naar de aarde te rug te sturen. Dit heeft de NASA van daag bekendgemaakt. Voor de lancering worden Atlas-Cen- taur-raketten gebruikt. De reis naar Mars duurt zes maanden. Het plan is, de Mari ners in mei 1971 te lanceren, pas in no vember van dat jaar zal de planeet be reikt zijn. Beide ruimtesondes zullen in verschillende banen rond de planeet gaan cirkelen. f HAARLEM ANEGANG 12 - TEL. 11457 GEN. CRONJÉSTRAAT 104 - TEL. 53464 BOMBAY (Reuter) Een werkloze fabrieksarbeider in India die ervan be schuldigd werd twaalf moorden in de sloppen van Bombay te hebben gepleegd, heeft voor een rechtbank bekend in de afgelopen drie jaar 37 moorden te hebben gepleegd. De moordenaar, Raman Raghav, zei dat al zijn slachtoffers bijna even arm waren als hijzelf en dat zijn buit vaak niet gro ter was geweest dan wat kleingeld, een oud hemd of een pakje sigaretten. „Wij zijn kale neten", zei het kind aan tafel tussen twee happen zuurkool door. „Wij nebben zelfs geen krom me spijker om ons te krab ben". De vader slikte tweemaal en vroeg: „Wie zegt dat?' „Keesje van hiernaast", verklaarde het meisje. „Hij zegt ook dat wij armoed zaaiers zijn. Zijn we dat?" „Nee", zei de man krachtig. „Maar nu weet ik hoe onze buurman over ons denkt. En dat niet alleen, ik weet nu ook dat hij praatjes rond strooit over ons, en dat hij onze eer en goede naam aan tast. Dat is strafbaar. Ik zal hem een proces aandoen". De man at zijn bord leeg, trok zijn jas aan en begon zijn buurman een proces aan te doen. Hij ging naar de politie, maar de dienstdoende diender zag er geen politiezaken in. Hij wist méér dan voldoende van burenruzies om niet over eind te komen voordat hij bloed zag. En hij zag geen bloed. „U moet een advocaat ne men", raadde hij de beledigde aan. „Hier vlak om de hoek woont een héle goeie". De advocaat luisterde ge duldig naar het verhaal, glim lachte begrijpend en vroeg de man of hij wist wat dat ging kosten. Dat wist de man geenszins. Toen hij het bedrag vernam, zei hij: „Dat kan ik niet betalen". „Dat hindert niet", vertelde de advocaat hem. ,,U moet niet denken dat er geen recht is in dit land. U kunt een ad vocaat krijgen zonder dat hij u een cent kost. Zomaar, he lemaal voor niets. Pro Deo heet dat in het Latijn. Deo betekent niets", pro betekent „voor". Een gratis advocaat die uw zaak met volledige in zet van zijn persoon en kun digheid zal behartigen". „Dus een andere" conclu deerde de man snugger. „Waar woont die meneer Deo?" De advocaat schudde het hoofd en stak zijn wijsvinger op. „U moet uzelf vervoegen bij het Bureau voor Consul tatie", lichtte hij toe. „U neemt lijn zes, stapt over bij het monument voor de geval lenen op lijn drie en stapt uit op de hoek van de singel. Dan staat u vlak voor het Bureau voor Consultatie. Het ga u goed, ik krijg een rijks daalder van u". De man nam lijn zes, lijn drie en notitie van het feit dat het Bureau voor Consultatie gesloten was vanwege bet vergevorderde uur, zodat hij de tocht pro deo had ge. raakt. Hij kon dat volkomen begrij pen en ging de volgende dag bijtijds naar dezelfde plek. Men ontving hem vriende lijk en behulpzaam, door mid- del van een loket, een secre taresse en een wachtkamer tje. Hij zette zijn zaak uiteen en verzocht om rechtspleging en bijstand. Men verklaarde zich geheel en al aan zijn zijde, toonde zich verontwaardigd over het lage gedrag van de buurman en verzekerde hem dat men alles zou doen om hem recht te verschaffen. Niettemin, men kon hem niet dadelijk helpen. Als hij aanspraak wil de doen gelden op een advo caat Pro Deo, diende hij een bewijs over te leggen. Een bewijs van onvermogen, zo als dat heette. Dat was heel gemakkelijk te verkrijgen, maar hij moest het wel héb ben. Het zou hem worden ver schaft bij Sociale Zaken. Hij moest lijn drie terugnemen, overstappen op lijn dertien en uitstappen bij het postkan toor. Daarop diende hij te voet de laatste meters af te leggen in de richting van de haven. Vlakbij de haven zou hij Sociale Zaken vinden. Hij vond een gebouw 'Ol met Sociale Zaken, zitbanken en loketten. Toen hij enige tijd gezeten had, wenkte een Sociale Zaak met een bril op hem in een kamertje binnen. „Ga zitten", zei de Sociale Zaak vriendelijk. „Hebt u honger?' De man vertelde van de zuurkool, maar ook van de belediging en hij vroeg om een bewijs van onvermogen. „Hebt u losmakelijke goe deren?' vroeg de Sociale Zaak. De man dacht diep na en somde toen alles op wat hij had, in de hoop dat de los makelijke goederen dan van zelf te voorschijn zouden ko men. De Sociale Zaak schreef alles op, behalve de huis vrouw, de kinderen en het meubilair. „Daar krijgt u niets voor", zei de ambtenaar meewarig, „Ik bedoel voor het meubilair. Trouwens, ook een onvermo gende moet kunnen zitten en hij moet een kast hebben om te laten zien dat zij leeg is. Ik zal mijn best voor u doen. U hoort van ons". De man hoorde een hele tijd niets, maar op een dag kreeg hij bezoek van een pientere vrouw met resolute manieren. Zij bleek een Sociale Zaak te zijn in de buitendienst. Zij vroeg en keek en ging heen zonder te verklappen wat zij van plan was. Drie weken later kwam een brief van Sociale Zaken. „Het verheugt ons" zei de brief, „dat wij uw wens tot verkrij ging van een bewijs van on vermogen kunnen inwilligen, aangezien wij hebben kun nen vaststellen dat u niets vermoogt. Wij hebben inlich tingen over u ingewonnen en zijn tot de conclusie geko men, dat er geen bezwaar is tegen de verstrekking van het bewuste bewijs U kunt het te onze burele afhalen of doen afhalen". De man deed het gemaks halve zelf en liep daarbij toe vallig de resolute dame uit de buitendienst tegen het lijf, die zich juist even binnen kwam warmen. Hij kon rijn nieuwsgierigheid niet be dwingen en vroeg haar hoe zij erin geslaagd was, de zaak tot zulk een zegenrijk einde te brengen. „Ik heb ervaring" zei de vrouw stroefjes. „Bij u thuis heerst soberheid, u staat bij uw omgeving bekend als zuinig en onbemiddeld man. Uw buurman gaf echter voor mij de doorslag. Hij vertelde mij dat u een kale neet was, die geen spijker had om zich te krabben. Nou ja, in fat soenlijk Nederlands vertaald is dat een getuigenis waar mee men het dóen kan". „O juist", zei de man dui zelig. Hij liep als in een droom naar het Bureau voor Consultatie, deponeerde zijn bewijs en kreeg zijn advo caat. Hij won zijn proces, zo dat daarna de hele stad wist dat hij geen spijker had om zich te krabben, maar ook, dat men dat niet ongestraft mocht zeggen ADVERTENTIE 377 MOSKOU. (DPA) De Sovjet-Unie heeft de 253ste kunstmaan in de Kosmos- serie in een baan om de aarde gebracht. De afstand tot de aarde varieert van 355 tot 206 kilometer en de omlooptijd is 89,9 minuten. V

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9