„Als Kamerlid kan ik meer doen dan als partijleider" Vod Steeds meer brommers *35? NU IN BOEKVORM Haarlems Dagblad IJmuider Courant DELTAPLAN: ANTWOORD OP WATERSNOOD PONTIAC Dfl bevrijd Karikaturen op postzegels VOLKSMUZIEK Beverwijkse Courant AFTREDENDE P. V.D. A.-VOORZITTER DRTANS: Geen sprake van capitulatie voor Nieuw Links Staking voorbij in Italië Aan Duitse grens scherpe controle op banden Tentoonstelling in Den Haag voor schooljeugd Bende rooft kwart miljoen in Londen Verzending zeepost BRILJANT en DIAMANT PLATENHUIS PASTOR Jac. v. d. Noord Zn. n.v. I I VRIJDAG 15 NOVEMBER 19 68 17 Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. a nfraphil 42.50 PHILIPS Nieuw Links Lijn van nu zal worden voortgezet Partijstructuur is in discrediet 1 Ki JSN A 1 Vï r* a door Jos Lodewijks Bon Bon Militaire helikopters in Frankrijk gebotst Filmstrips Miniatuur het meest verkochte merkhorloge in nederiand lönov. Ans stuurt haar pennevriend een zakdoekset. V riend antwoordt met 3 kantjes. onbeschrijfelijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het congres van de Partij van de Arbeid in maart is het laatste dat partijvoorziter dr. J.H.G. Tans zal leiden. Hij heeft laten weten dat hij het voorzitterschap van de P.v.d.A. wil neerleggen. Het partijbe stuur komt maandag bijeen om over zijn opvolging te spreken. Geruchten willen, dat dr. A. Vondeling, na zijn auto-ongeluk terug in de actieve poli tiek, kandidaat zal worden gesteld voor het voorzitterschap. Nieuw- Links-voorman André van der Louw zou opnieuw vice-voorzitter kunnen worden. Dr. Tans is sinds 1965 voorzitter van de P.v.d.A. In elk geval za hü het komende congres nog voorbereiden. Daar bij is hij de belangrijkste woordvoerder van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer op onderwijsgebied. In zijn woonplaats Maas tricht heeft hij Limburgse belangen te behartigen. Dit is zeer veel bij elkaar, vond het partijbestuur. Hij heeft nu een keus gedaan. ADVERTENTIE Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. geneeskrachtige warmte die diep doordringt Dr. Tans. Dr. Tans zegt: „Het partijbestuur staat in meerderheid op het standpunt dat het voorzitterschap weliswaar met het lid maatschap van de Tweede Kamer kan worden gecombineerd, maar toch niet met een zwaar Kamerlidmaatschap. Als ik voor het voorzitterschap kies, word ik gedwongen in de Kamer taken prijs te geven. Ik heb dit zorgvuldig overwogen. Ik ben van mening, dat ik mijn werk het vruchtbaarst kan verrichten op de ter reinen waarop ik als Kamerlid bezig ben". Daar komt nog bij dat dr. Tans dds- trictsvertegenwoordiger voor Limburg is. Deze kant van het werk is de afgelopen jaren enigszins in de verdrukking geko men. Het andere districts-Kamerlid. de heer Oele, is ook nogal belast, vooral ook door zijn internationale werk. Men voelt zich in Limburg niet gelukkig als zo'n situatie te lang duurt. Dr. Tans zal nu meer aandacht kunnen geven aan zijn district. Dit is van belang, zegt hij. Niet alleen uit economisch-politieke overwegingen, maar ook uit een oogpunt van partijpoli tiek. Als de hervorming van het partij wezen tot stand komt en daar gelooft hij in is het zuiden een gebied van groot belang. len voor het vice-voorzitterschap, zou het congres dat aanvaarden?" Dr. Tans: „Als het partijbestuur Van der Louw kandidaat zou stellen, zou het congres daar waarschijnlijk nagenoeg unaniem akoord mee gaan". „U hebt steeds gepleit voor een pluri forme partij, waarin plaats moet zijn voor uiteenlopende meningen. Zou uw op volger eenzelfde beleid voeren of mis schien straffer optreden?" Dr. Tans: „Ik krijg een opvolger die begrip heeft voor Nieuw Links. Ook hij is voorstander van de formule van een pluriforme partij Ik heb de overtuiging dat de lijn van nu in de toekomst zal worden voortgezet, zowel wat de verhou ding tot andere partijen betreft als in tern. In de partij zelf meer openheid, vrijheid, discussie, inspraak, besluitvor ming van onderop. Alleen zo'n sturctuur van een partij zal aanslaan bij de gene raties die nu opgroeien". „Als u terugkijkt op de periode van uw voorzitterschap, dan is het in die peri ode de Partij van de Arbeid niet voor de wind gegaan". Dr. Tans: „De teruggang van het le dental is al in 1956 begonnen, dus voor ik voorzitter werd. De fluctuatie in het ledenbestand hangt niet samen met de personen die de leiding hebben of met de interne partijverhoudingen. De huidige partijstructuur is in diskrediet. Dat is ook bij de andere gevestigde partijen te mer ken. Het zal van de grootste betekenis zijn wat in de komende jaren op het gebied van de partijstructuur gaat gebeuren. Ik ben van mening dat wat zich nu afspeelt het tweede hoofdstuk is van de geschie denis van de partijpolitieke ontwikkeling van na de oorlog. Die ontwikkeling is heel bewust door de P.v.d.A. in een nieuwe richting gestuurd, die van deconfessiona lisering en doorbraak. Deze twee uitgangspunten werken nu door maar op een andere manier dan werd verondersteld. Dat blijkt uit de ont wikkeling van de Boerenpartij, D'66 en de-P.P.R. Dit proces heeft niet geleid tot de polarisering die wij voorstaan, maar veeleer tot versplintering. Daarom is een nieuw middel nodig om toch tot die pola risering te komen, namelijk partijconcen tratie. samenwerkingsverbanden van par tijen". „Nieuw Links neeft veel cribiek geoefend op de combinatie van het partijvoorzit terschap en een zwaar Kamerlidmaat schap. Zal men niet zeggen dat u voor Nieuw Links capituleert?" Dr. Tans: „De gebeurtenissen van de afgelopen maanden zijn niet van invloed geweest op mijn keuze. Als de andere factoren er niet waren geweest en het niet mogelijk zou zijn geweest mijn op volging op een verantwoorde manier te re gelen, had ik mij zeker weer beschikbaar gesteld voor het voorzitterschap". „Zou Nieuw Links u hebben geaceep teerd?" Dr. Tans: „Nieuw Links wilde mij niet weg hebben. Dat hebben ze me ook ge zegd". „Het vorige congres heeft een tame lijk groot aantal aanhangers van Nieuw Links in het partijbestuur gekozen. Maar de partijraad van september was in meer derheid tegen Nieuw Links. Zou het con gres nu ook anders reageren?" Dr. Tans: „Er is in de partij geen stemming tegen Nieuw Links. Men is wel critischer tegenover sommige methoden waarmee is gewerkt. Ik geloof dan ook dat het komende congres er niet op uit zal zijn, Nieuw Links uit het partijbestuur te wippen. Maar de invloed van Nieuw Links zal vooral afhangen van de mensen die uit die kring naar voren zullen komen1 „Gesteld nu dat het partijbestuur An dré van der Louw kandidaat zou stel- nw&mm IIIIHtl lillil* De origineelste afbeeldingen op post zegels van het jaar brengt Tsjecho- slowakije met een serie karikaturen. De Tsjechoslowaakse posterijen heb ben het oog laten vallen op zes kunstenaars met wereldfaam: de Amerikaanse auteur Ernest Heming way (20 heller), de Tsjechoslowaak- se tekenaar Karei Capek (30 heller), de Japanse tekenaar Taikan Yoko hama (40 heller), de Britse auteur George Bernard Shaw (60 heller), de Russische schrijver Maxim Gorki (1 kroon) en de Britse acteur Charlie Chaplin (1.40 kronen). De postze gels verschijnen op 18 november. ADVERTENTIE HOFJUWELIERS ope,richt 1800 Anegang 13-15 tel. 10574-12475 Gr. Houtstraat 165 Fraaie collectie BROCHES, RINGEN en CHO KERS in antieke en moderne zetting. Wij geven gaarne deskundig advies bij uw aankopen. ADVERTENTIE uit alle landen Barteljorisstraat 42, tel. 15158. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Uit een recent onder zoek, dat is ingesteld op instigatie van de bromfietsafdelingen van de RAI, is ge bleken dat het aantal bromfietsen twin tig jaar na de introductie van dit vervoer middel in 1948 nog steeds stijgt met ongeveer honderdduizend per jaar. In 1964 waren er 1.450.000 in ons land. in 1966 reeds 1.630.000 en dit jaar in juli 1.825.000. Dat betekent bijna tweehonderd bromfietsen per duizend inwoners van vijftien jaar en ouder. Van alle zestien- tot negentienjarige jongens heeft nu 61 percent een brom mer en van de meisjes in dezelfde leef tijdsgroep 36 percent. Veertig percent van de jeugd gaat per bromfiets naar school of werk. De RAI is van oordeel dat er in 1970 twee miljoen bromfietsen op de weg zullen zijn. Zij pleit met nadruk voor de noodzakelijke verkeers- en parkeervoor zieningen voor deze weggebruikers. Zij pleit er voor dat de minimum leef tijd voor het berijden van een bromfiets zal worden verlaagd om zodoende de jeugd meer ervaring in het verkeer te geven tegen de tijd dat zij auto mag gaan rijden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE SPORTYAK BOTEN Spaarne 60 bij de Melkbrug Haal een geschenkenfolder ROME (AP). Om twaalf uur van nacht behoorde een van de ernstigste sta kingen, die Italië na de oorlog heeft ge kend, tot het verleden. Maar volgende week komt er alweer een nieuwe alge mene staking. Gisteren staakten meer dan tien miljoen arbeiders. Op vele plaatsen kwam het tot demonstraties van studen ten en arbeiders, die in vele gevallen op schermutselingen met de politie uitliepen. Meer dan vijftig personen zijn gearres teerd. Een keuze uit de gelijknamige rubriek, die sinds 1948 verschijnt in Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant, de IJmuider Courant en sinds enkele jaren ook in de Beverwijkse Courant. De Kleine Wereld is in boekvorm verkrijgbaar bij de volgende adressen Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord Italiëlaan 190, Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Breestraat 18, Beverwijk De prijs is 3.50 per stuk, uitsluitend afgehaald aan onze loketten, tegen inlevering van onderstaande bon. Wanneer u 4.50 per exemplaar overmaakt op post giro 273107, ten name van Haarlems Dagblad Grote Houtstraat 93 te Haarlem met vermelding van „De Kleine Wereld", kunnen wij het gevraagde aantal exemplaren opsturen Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. - Haarlem DEN HAAG. Aan alle grensdoor- laatposten in en om Aken oefenen Duit se politie en douane af en toe strenge controle uit op de banden van motor voertuigen. Wanneer deze niet aan de geldende eisen voldoen, worden de voer tuigen, voor zover niet in de bondsrepu bliek thuishorend zonder dat proces verbaal wordt opgemaakt terugge stuurd. Dit heeft minister Polak van Jus titie meegedeeld in antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid Raedts (KVP). Minister Polak meent dat deze aange legenheid geen aanleiding geeft tot het doen van stappen of het treffen van maatregelen, aangezien van een ver scherpte controle van Nederlandse mo torvoertuigen gedurende de laatste tijd geen sprake is. DAX (AFP). Boven Les Landes, de kuststreek van Zuidwest-Frankrijk, zijn twee Franse militaire hefschroefvliegtui- gen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Het ongeluk eiste van vijf mensen het leven. (Van onze correspondent) DEN HAAG Dg nieuwe burge meester van Den Haag mr. V. G. M. Marijnen heeft vrijdagmiddag in een van de zalen van het gemeentelijk Mu seum voor het Onderwijs een geheel nieuwe tentoonstelling geopend: „Van terp tot Deltaplan". Een expositie, die de jeugd wil vertellen wat de Delta werken z(jn en wat ze betekenen. Het Museum voor het Onderwijs on der directie van dr. C. van Rijsinge is in West-Europa een uniek instituut. In de eerste plaats is het gericht op de scholen. De kostbare collecties op het gebied van volkenkunde, natuurkunde, techniek en industrie worden er niet alleen met veel zorg uitgestald, maar zijn tevens onderwerpen van een uit gebreid lesprogramma. Ze worden als het ware actief gemaakt. Niet minder dan 120.000 tot 150.000 leerlingen van het basis- en net middelbaar onder wijs bezoeken de lesuren, verzorgd door dertien docenten in vaste dienst, conservatoren en didactische ambtena ren met zeer gespecialiseerde interes sen. Jaarlijks worden 2500 filmstrips uit geleend. Audiovisuele hulpmiddelen openen nieuwe mogelijkheden. Kort om, het museum heeft een zeer apar te functie. De scholen in de residentie profiteren er uiteraard het meest van. Onderwijsmensen kunnen uit het les programma een keus maken en de klas wordt per bus afgehaald. Den Haag koestert het plan een nieuw gebouw voor het museum neer te zetten, want het complex aan de Hemsterhuisstraat is thans veel te klein. Men streeft ook naar een bre dere opzet, opdat aan nog meer aan vragen dan tot nu toe kan worden vol daan. De Deltawerken, het antwoord van de Nederlandse overheid op de cata strofale watersnood in 1953, zijn geen onsamenhangende reeks waterbouw kundige prestigestukjes van Neder landse technici, die in het buitenland een naam hebben hoog te houden. Ze vormen de basis voor een totaal nieu we ontwikkeling: naast betere veilig heid dragen ze bij tot betere verbin dingen, industrialisatie, een verande rende waterhuishouding met gevolgen voor flora en fauna, recreatiemoge lijkheden, stedelijke ontwikkeling en wat al niet meer. Op de tentoonstelling zijn allerlei aspecten van de Deltawerken te zien: Stormvloedkering doorlaatcaisson, spuisluizencomplex in het Haringvliet, een opengewerkte Hollandse poldermo len, allemaal in miniatuur. Maar er is meer: er zijn vondsten uit verdronken land geëxposeerd, een fotomontage toont beelden van de watersnoodramp en ook laat men inpolderingsactivitei ten in woord en beeld zien, de Zuider zeewerken inbegrepen. Ook de natuur is niet vergeten. Ge toond wordt wat Zeeland op dit mo ment nog aan oude rijkdom in de na tuur bezit, zowel aan flora en fauna wordt aandacht besteed. Hieruit blijkt wat er zal gaan verdwijnen: zeekraal, alikruiken, oesters, mosse len, wulp en tureluur. Maar ook wat de mogelijkheden zijn om nieuwe na tuurgebieden te creëren zoals vogel reservaten, Veerse meer. Als de schooljeugd de expositie heeft bezocht zal zij heel wat meer weten over dit interessante project en het gebied waarin het wordt uitgevoerd. ADVERTENTIE SWISS MADE 1 een keurig strak model, slank en zeer modieus In duurzaam doublé f 130.— 2 3 een ftef modelletje rond, duldeiyk afleesbaar, dat U over twintig Jaar de rand la nóg mooi vindt met diamant gesneden, solide gouden kast floud met stalen bodem f 159.f 132.— ADVERTENTIE LONDEN, (Reuter). Een gewapende bende van zeven man heeft in Noord- Londen bij een overval op een gepantserde geldauto, waarmee lonen werden ver voerd, een bedrag van ruim 250.000 gul den buitgemaakt. De overvallers bonden twee bewakers vast en haalden de wagen leeg terwijl ze de chauffeur onder schot hielden. Ze ver dwenen zonder dat er een schot werd gelost. ADVERTENTIE neus, keel en borst van vastzittend slijm Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Pasteur" (18/11); Australië: ms „Westerkerk" (18/11); Bra zilië: ms „Pasteur" (18/11); Canada: ms „Beaveroak" (20/11); Chili: ms „Ares" (19/11); Kenya, Oeganda: ms „Talana" (22/11); Tanzanië: ms „Disa" (18/11) en ms. „Telana" (22/11); Ned. Antillen: ms „Marathon" (19/11); Nieuw Zeeland: ms „Leuve Lloyd" (22/11); Suriname: ms „Ammon" (18/11); Verenigde Staten: ms „Weser Express" (18/11) en ms „Atlantoc Song" (21/11); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms „Streefkerk" (20/11).

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17