Flamingo's en Vorwarts ontevreden na eerste duel in toernooi om Europa Cup Gaver basketbal van Vorwarts Leipzig op beslissende momenten KIP IM'T PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIN DIRCK DIRCKI WINTERSPORT Overwinningen van beide Nederlandse biljartteams Kleine nederlaag voor Haarlemmers Post start in Amsterdam ATA JANBROERS: „WIJ HADDEN MEER KUNNEN BEREIKEN" LORY: „TEAM ONVOLDOENDE GECONCENTREERD' RUZIE TUSSEN VYTH EN AMSTELVENER BIJGELEGD Wereldtitelstrijd 47/2 onzeker Eef Dolman naar Willem II izrfrGc muschter VRIJDAG 15 NOVEMBER 19 68 25 Theo Reitsma Dries de Zwaan Rust St. Moritz kandidaat voor winterspelen 1976 VERKOOP-VERHUUR-iNRUIL SKI'S - SKISCHOENEN SNEEUWKETTINGEN SCHAATSEN Jan van Goyenstraat 18 HEEMSTEDE-TEL. 85309 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Flamingo's verloor gisteravond van Vorwarts Leipzig met klein verschil (75-70) en de wrange bijgedachte, dat een beter resultaat mogelijk was geweest tegen deze Europese topploeg in de eerste ronde van het Europese Cup-toernooi. Coach Jan broers vatte het na afloop zo samen: „wij moesten steeds een gat overbruggen. Wanneer dat gebeurd was of bijna gebeurd was vielen we stil en liepen zij weer van ons weg". Daarom bleef de kloof tussen de Ne derlandse en de Oostduitse kampioensploeg. Wat was daarvan de oorzaak? Janbroers: „het is moeilijk te zeggen. Verschil in klasse, dat is zeker, maar ook, de neiging om de teugels even te laten vieren. Tegen een ploeg, die blijft gaan, keihard, is dat voldoende om teruggeslagen te worden". Keihard doorgaan, het is het recept van Vorwarts waarmee de Nederlandse kampioensploeg naar een nederlaag te spelen viel. Geen moment verflauwend, juist terwijl Flamingo's dacht gelijk te komen. Een verdienste dus van het Oostduitse krachtspel. Maar toch, na afloop een duidelijk ontevreden coach Lory. ,.Wij hebben een slechte prestatie geleverd. De spelers waren onvoldoende geconcentreerd"Lory wist kort na de wedstrijd niet het antwoord te geven op de vraag hoe dat kwam. „Daarvoor zal ik met de spelers moeten spreken. Uitgebreid". Lory was ontevreden omdat zijn team te veel fouten had gemaakt bij het afspelen van de bal. Toch zei Nederlands uitblinker Jan, Schappert: „ze hebben ons verslagen door hun eerste pass vanuit hun verdediging. Die was snel en zuiver. Daar ston den we te vaak met te weinig mensen tegenovêr". Toch zei ook Janbroers: „ze hadden een scoringsper centage van 62, wat willen ze meer. Ik was al tevreden met ons percentage van 52. Dat is zeker niet slecht" Voor Janbroers bleef het echter een wedstrijd om in zijn analyse een gemiste kans op te nemen. De gemiste kans om Vorwarts in het Europese Cup-team althans in Haarlem te verslaan. Hij had zijn tactiek van de smalle verdediging rond de bucket zien slagen. De Oostduitsers waren niet doorgedrongen tot dichtbij de basket om vandaar in ruime mate te scoren. De speelwijze, die zij prefereren. Zij werden naar, de zij kanten gedrongen. Maar kregen daar te veel vrijheid, wist ook de coach van de Haarlemse kampioensploeg. „Ik begreep niet, dat ze niet meer schoten. Ze bleven te veel afspelen en dat speelde ons in de kaart. Wan neer ze van afstand schoten was het toch raak; dat hadden ze dus meer kunnen uitbuiten". Vorwarts bracht mensen met een grotere lengte in het veld dan Flamingo's. Langzaam werd daardoor het prestatievermogen van de Nederlanders gesloopt. Schappert viel niet voor niets in de tweede helft terug. „Vermoeidheid", gaf hij toe. „Logisch", oordeelde Jan broers over die slopende werking. „Wanneer je vijf, zes keer springt en je bereikt nauwelijks iets, dan krijg je daarvan de terugslag". Maar op Lory had de sprongkracht toch indruk gemaakt. Nummer zeven (Renzenbrink) en dertien (Kales) waren erg goed in de rebound". Het spel van Flamingo's had hem meer bekoord. Het spel van Schappert („zeer trefzeker, bij na foutloos"), het spel van Myers. Toch bleef Kales onder de vorm, die hij door zijn onuitblusbare energie kan bereiken. Toch reikte ook Myers niet tot het pla fond van zijn kunnen. De Amerikaanse luchtmacht officier, die de returnwedstrijd in Leipzig niet mag spelen, had dan ook nauwelijks die voorbereiding ge had, die voor een Europa Cup-treffen noodzakelijk is. Hij was een kwartier voor het begin van de wedstrijd in de Kennemer Sporthal gearriveerd. Werkzaamhe den op Soesterberg verhinderden hem eerder aanwe zig te zijn. Janbroers had geaarzeld met de opstelling van Myers. In het verloop van de wedstrijd werd dui delijk, dat het terecht was, maar ook, dat hij de Amerikaan nodig had. Flamingo's heeft een te klein arsenaal voor Europese wedstrijden om Myers aan de kant te laten. Op Lory maakte hij indruk. Vanwege zijn speltype, dat de Oostduitsers vreemd is. Vanwege de natuurlijke aanleg, de gemakkelijk aangebrachte variaties. Vorwarts heeft een andere strijdwijze. Ge baseerd op een keiharde mentaliteit, waarin doorgaan een vanzelfsprekende zaak is. Janbroers had gedacht dat hij de conditie van zijn tegenstanders had kunnen ondermijnen. „Ik had opdracht gegeven om zo veel mogelijk schijnbewegingen te maken. Maar ze bleven springen, geen moment verminderend". Bewondering en verwondering dus over die ijzersterke conditie. Maar toch een ontevreden Oostduitse coach. Binnen een half uur verdwenen de spelers van Vorwarts Leip zig dan ook uit de sporthal. Snel naar het hotel. De ijzeren discipline had een andere wedstrijd tot gevolg moeten hebben. In de thuiswedstrijd zal dat op zondag 24 november wellicht wat gemakkelijker bereikt wor den. Toch hopen de Flamingo's-spelers nog. Erik Ja ger, die daags na de returnwedstrijd zijn artsenexamen moet afleggen en hierdoor niet weet of hij wel zal kunnen meespelen, zegt overtuigd van de Haarlemse kansen: „wij kunnen toch beter. Wij hebben zeker niet onze top bereikt". Maar Janbroers weet: „we heb ben vanavond op onze tenen gestaan". Ook hij hoopt echter op een verdere groei in het prestatiepeil van zijn ploeg, die nog niet op dat niveau is gekomen, waarmee vorig seizoen een landstitel viel te veroveren. „We zijn in stijgende lijn, dat is zeker". (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. In een kille Kennemer- Sporthal bleek Vorwarts Leipzig de boomlange ploeg uit Oost-Duitsland, gis teravond op de beslissende momenten net iets gaver basketbal te spelen dan Flamingo's. De ploeg van Janbroers, die dit seizoen de nodige wijzigingen moest ondergaan Weston, Kroder en Boo gaard vertrokken, terwijl Myers en Smeets kwamen .zag kans de tegen standers, die vorig seizoen de halve-fina- le van de Europabokaal bereikten, niet verder dan vijf punten te laten weglopen. Desondanks zal dit resultaat niet vol doende zijn om de uitwedstrijd op zon dag 24 november in Leipzig optimistisch tegemoet te zien. Zes punten goed ma ken op de Duitsers zal een te grote op gave zijn. De vermoedelijke tegenstan der van Dynamo Moskou in de tweede ronde van het Europa Cup toernooi zal dan ook wel zijn, Vorwarts. Voor een kleine duizend toeschouwers wist Flamingo's de Oostduitsers tot aan de vierde minuut goed te volgen. Even als in de laatste competitiewedstrijden begon Flamingo's toen opnieuw wat slor dig te spelen. Bij een 9-6 achterstand nam coach Janbroers ijlings een time-out om de rust in zijn ploeg terug te brengen. De beginopstelling met Jager, Smeets, My ers, Kales en Schappert herstelde zich fraai en een subliem spelende Jan Schap pert bracht Flamingo's weer naast Vor warts. De Duitsers verloren de greep op het spel en gingen fouten maken. De Haar lemmers profiteerden hier echter niet van. Bij 22-23 leek Flamingo's eindelijk een voorsprong te gaan nemen. Een wat slordig opgezette Vorwarts-aanval leid de tot balverlies en een break voor Erik Jager. Jammerlijk miste de anders zo trefzekere Haarlemmer. De ploeg uit Leipzig zag het dreigende gevaar en sloeg via de lange Günther Adam en Hans Flau opnieuw een bres van zeven pun ten. Het moreel van Flamingo's bleek echter niet aangetast. Via vooral Kales kwamen de wilskrachtig spelende Haar lemmers tot 33-36 bij de rust terug. twaalf minuten met tien punten voor sprong. 62-52. De wil te winnen bracht Flamingo's on der felle aanmoedigingen van het en thousiaste publiek bij het ingaan van de laatste vijf minuten toch weer in de buurt van Vorwarts. Toen bovendien Kees Renzenbrink in nauwelijks een mi nuut vier strafworpen trefzeker benutte, was de achterstand plotseling nog maar drie punten. Ondanks de diskwalificatie van eerst Gerd Höhne en drie minuten voor tijd van topscorer Detleff Knoll zag Flamingo's geen kans dichterbij te ko men. Vorwarts ging weer bouwen aan de aanvallen en via fraaie afstandtreffers van Günther Adam en Hermann Hinzer werd iedere Haarlemse illusie wreed ver nietigd. Slechts de pressing man-to-man van Flamingo's in de laatste minuut van de wedstrijd zorgde nog voor enige winst via een drietal treffers van Jager en Schap pert, die de achterstand van 75-64 terug brachten tot 75-70. Het laatste fluitsig naal van de goed leidende scheidsrechters F. de Coster (België) en Keats (Enge land) stond toen verder Haarlems succes in de weg. Topscorers: Flamingo's-Jager 7-9, Ka- les 7-10, Schappert 11-8. Vorwarts Leip zig: Hans Flau 11-7, Detlef Knoll 2-15, Günther Adam 8-2. In de returnwedstrijd start Flamingo'g dus met een achterstand van vijf punten, die moeilijk goed te maken zal zijn. Voor al nu naast het niet-spelen van Myers, ook het spelen van Erik Jager nog niet zeker is, daar de topscorer van Flamin go's daags na de wedstrijd zijn laatste deel van het arts-examen moet doen. Vooraf aan deze eerste Europacupwed strijd ging de dames wedstrijd tussen The White Stars en het Nederlands Jeugdteam. De Haarlemse dames, die enkele zeer jeugdige speelsters uit de junioren lieten meedoen, verloren na een zeer goede wed strijd, via 21-21 bij de rust in de laatste minuut van de selectie van Jan Burgert met 48-49. De rust leek Flamingo's aanvankelijk weinig goed gedaan te hebben. Als een goed geoliede machine liep Vorwarts in nauwelijks vier minuten weg naar een duidelijke 48-37 voorsprong. De strijd leek gestreden. Niets was echter minder waar. Vanuit een goed gesloten verdedi ging, bouwde Flamingo's aan een serie aanvallen, die de Haarlemmers niet al leen dichter bij de ploeg uit Leipzig brach ten, maar de spanning deed terugkeren Eindelijk ging ook het talrijke publiek zich roeren. Bij 45-48 was de spanning te snijden en had de ploeg van Janbroers weer alle kans op een goed eindresultaat Een slordige pass van Jimmy Myers ver stoorde de opmars en weer kon Vorwarts via de 2.06 m. lange Detleff Knoll het spel in handen nemen. En hoewel Frank Kales met een doelpunt goed voor een schoonheidsprijs Flamingo's nog tot 57-52 terugbracht, leidde Vorwarts na ST. MORITZ. i St. Moritz, de Zwitser •e wintersportplaats, is kandidaat voor de organisatie van de Olympische win terspelen van 1976. Het Olympisch winter gebeuren heeft reeds tweemaal in St Moritz plaatsgevonden, namelijk in 1928 en 1948. Denver, Colorado (VS), en Van couver (Canada) hebben hun kandidatuur voor de spelen van 1976 reeds gesteld. Post tekent het contract in het bijzijn van zesdaagse-directeur Vyth. AMSTERDAM. Peter Post heeft donderdagavond, als laatste van de 22 deelnemende renners, zijn contract gete kend voor de zesdaagse van Amsterdam, die van 12 tot 18 december zal worden gehouden. Met die handtekening van de Keizer van de zesdaagse" is het con flict uit de wereld, dat al maanden be stond tussen Nederlands beste zesdaag se renner en de organisator van Amster dam Kurt Vyth. De controverse tussen ster-renner en organisator was zo hoog gelopen dat Post nog niet zo lang geleden uitriep: In Amsterdam rijd ik nooit meer een zesdaagse". Post was al van plan om in Charleroi te starten, waar hem een min der aantrekkelijk handgeld was geboden onder het, door hem uitgesproken motto: .Liever voor niets in Charleroi dan voor geld in Amsterdam". Het is misschien niet zo belangrijk, maar het is wel teke nend voor de sfeer dat beide partijen advocaten in de arm hadden genomen en dreigden met processen wegens beledi ging. Zover is het niet gekomen, aangezien de heer Breukink, directeur van de Ga zelle rijwielfabriek en in feite „werkge ver" van Post een geslaagde bemidde lingspoging heeft ondernomen. In een aantal gesprekken, die in september zijn begonnen, werden de moeilijkheden, die steeds meer in de persoonlijke sfeer waren gekomen, geleidelijk opgelost. Beide partijen hebben een stapje teruggedaan. ADVERTENTIE gebraden halve kip; royaal garnituur, fruitmix 4.95 geen zaal huur! port-sherry-vermouth 0.90 Vraag de folder menusuggesties diners 15 pers.en meerv.a. 650 HOTEL-CAFE-RESTAURANT 40 meter boven de zee Wijk aan Zee 02517-322 SPECIALITEITENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwakers plein A' DAM-West-020-183176 WIELRENNEN. De Nederlandse ama teur Leijn Loevesijn heeft een omnium- wedstrijd gewonnen in Zürich. Loevesijn zegevierde zowel op de 1000 meter met vliegende start als in een puntenwedstrijd over 4 km. In de 4 km Australische ach tervolging werd hij derde achter de Olympische kampioen Rebillard en Kur- mann. Post bijvoorbeeld was gevoelig voor het argument dat de Amsterdamse zesdaag se eigenlijk niet zander hem kan, omdat zijn werkgever veel minder publiciteit trekt uit een mogelijk in Charleroi be haald succes. Peter Post vertelde: „Ik ben Amster dammer, het is dus logisch dat ik onder normale omstandigheden het liefst daar een zesdaagse doe. Ik rij natuurlijk voor het geld, maar ook voor de eer. Voor de besprekingen begonnen, was de ver standhouding echter zo dat ik voor geen goud in de zesdaagse van Vyth wilde starten. In mijn hart ben ik echt blij, dat het is opgelost. Er is nog geen zekerheid wie in Am sterdam de ploegmaat van Post zal zijn. De keuze gaat tussen Leo Duyndam en Jan Janssen, die als koppel van 28 no vember 4 december de zesdaagse van Zürich rijden. Peter Post zei: „Mijn vaste ploegmaat voor dit seizoen was eigenlijk Patrick Sercu, maar dat is een beetje in het water gevallen doordat Sigi Renz zijn en kel brak en Rudi Altig voor de zesdaag se in Duitsland daardoor zijn vaste maat kwijt was. Voor Amsterdam in die dagen heeft Sercu een contract voor Charleroi had ik de keuze uit drie renners: Duyndam, Janssen en Pfennin- ger. De laatste valt af, met hem rijd ik niet meer. In Dortmund was ik gekop peld aan Duyndam en het ging echt niet slecht, maar ik weet niet hoe Duyndam zich houdt op het kleine Amsterdamse baantje. Toen ik eenmaal had besloten te rijden, wilde ik een goede maat heb ben. Ik start tenslotte niet in Amsterdam als veldvulïing. Daarom heb ik afgespro ken, dat ik halverwege de zesdaagse van Gent. waar ik Duyndam als maat heb en waar ook op een klein baantje wordt gefietst, zal beslissen. Jan Janssen heeft vorig jaar in Amsterdam bewezen dat hij voortreffelijk uit de voeten kan in de RAI, maar voor mijn gevoel is Duyn dam toch de betere baanrenner. In Am sterdam waar ik, vooral na vorig jaar toen ik door ziekte moest uitvallen, wat wil doen, wil ik de beste maat hebben. Blijft natuurlijk de vraag of Duyndam of Janssen met mij willen rijden, maar daar heb ik niet zo'n zwaar hoofd in". Voor de Amsterdamse zesdaagse zijn zeven Nederlandse renners gecontrac teerd namelijk behalve Post. Jansen en Duyndam, De Wit, Koel, Bongers en Jo de Roo die in Amsterdam afscheid neemt. ADVERTENTIE Uitblinker Jan Schappert Kales links, en Rensenbrink. rechts in de rebound met 2 Oostduitsers, die 2 ploeggenoten in de nabijheid weten. AMERSFOORT. Het wereldkam pioenschap ankerkader 47/2, dat eind mei-begin juni in Den Bosch zou worden gehouden, gaat waarschijnlijk niet door. Het bestuur van de KNBB heeft de aan vankelijke toewijzing van het kampioen schap aan Den Bosch ingetrokken, omdat de organiserende vereniging „Overhand" de financiële consequenties geheel op één man heeft afgewenteld en het bondsbe- stuur uit principe een dergelijke situatie onjuist acht. Het bondsbestuur heeft nu aangekondigd te zullen trachten een an dere organiserende instantie te vinden. De kans daarop acht men in KNBB-krin- gen echter niet groot, zodat het wereld kampioenschap wel in het geheel niet zal doorgaan. DEN HAAG. Eef Dolman heeft don derdag een contract voor twee jaar ge tekend bij de wielerploeg van Willem II/ Gazelle. Dolman maakte deel uit van de opgeheven formatie van Smith's. AMSTERDAM Door een onverwacht grote 10-0 zege op Duitsland behield de Nederlandse A-ploeg ook op de tweede dag van het Europese kampioenschap vijfkamp voor biljartteams de aanspraak op de titel. Onverwacht groot werd de zege want zowel de overwinningen van Popeyus in de driebanden als van Wjjnen in het 71-2 werden uit het vuur gesleept. Popeyus stond vlak voor de finish nog ver achter tegen Tiedtke (58-52), die toen echter niets meer maakte zodat de Neder lander nog in 68 beurten kon winnen. Minstens zo spannend was de finale van de partij tussen Wijnen en de jonge Ber- lijner Dieter Muller, die de laatste twee seizoenen sterk naar voren is gekomen. Even grote spanning had er tevoren geheerst toen Hans Vultink in één ruk een, gezien zijn spel in het begin van de partij, verontrustende achterstand (210- 138) met een glansstuk van 262 in een zege had omgezet. Overigens had de uit eindelijke overwinning van Nederland-A op dat moment al vast gestaan, want Henk Scholte was met een serie van 500 in zijn tweede beurt in het libre langs Hose geraast en Henk de Kleine stond de gehele partij door ver voor in het band stoten tegen Witte. Het werd uiteindelijk 162-200 in 44 beurten (weer teleurstel lend) voor de Nederlander. Nederland-B heeft opnieuw bewezen niet helemaal in de achterhoede te willen eindigen. Na de verdienstelijke prestatie tegen Neder land-A op woensdag, de ope ningsdag, volgde ,iu een fraaie overwin ning op Frankrijk. Bij Nederland-B speelde met name Jean Bessems een opvallende partij. Tegen Galmiche, toch een biljarter met een re putatie, haalde hij in het 47.2 de 400 caramboles in 10 beurten. Hoogste serie: 158, en dan nog een van 102. Galmiche bleef op een armzalige 190 staan. Van Nij natten had vrij veel (17) beurten nodig om Lafaille in het kader 71.2 te verslaan. Zijn gemiddelde was 17.64. Ligthart, boos op alles en iedereen en dan vooral op arbiter Menist deed het in het bandstoten nog minder. In een ellenlange partij tegen Mazurier had hij 54 beurten nodig om uit te komen. Janus Jacobs was in het libre kansloos tegen Poupon, die in de tweede beurt alle 500 caramboles scoorde. Jacobs bleef op 9 staan. Ook in de ontmoeting tussen België en Spanje werd reeds vóór de driebanden partij een 6-2 stand in het voordeel van België bereikt. De enige Spaanse winst kwam op naam van libre specialist Agui- lera, die de duidelijk op retour zijnde Jos Vervest in de zevende beurt klopte. Een prachtige winstpartij boekte Tonny Schrauwen, die in drie beurten in het kader 71.2 zijn aartsvijand José Galvez ver achter zich net: 57-300. Schrauwen corrigeerde onderweg nog even de arbi ter, aan wiens aandacht in de tweede beurt een „touché" van de Belg was ont gaan. De kleine Antwerpenaar had toen al 225 caramboles bijeen en was dus op weg om mogelijK de partij in de tweede beurt al te beslissen. Hij was echter zo sportief om zijn feilen zelf kenbaar te maken. Corin versloeg Munoz met 400- 196 in het 47.2. De Belg Dielis versloeg Brufau bij het bandstoten met een gemid delde van 5.55. Ceulemans had het gje- delde van 5.55. Ceulemans had het ge- het driebanden. Stand na twee dagen: 1. België 4 winst punten 18-2 matchpunten, 2. Nederland-a 4 18-2, 3. Nederland-B 2 8-13, 4 Spanje 2 8-12. 5. Frankrijk 0 8-12, 6. Duitsland 0 0-20.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 25