Onderzoek naar hartkwalen bij mensen tussen 40 en 65 jaar RIHA „Pogingen progressieve concentratie kansloos" Nederlands initiatief voor „Europese top" en voor Haarlem en de IJmond boutique HUNINK klankrijk de beste I I I Postauto voor de prinsjes SLEUTELHANGERS fi l Staatssecretaris Kruisinga verwacht sterke stijging sterftecijfer door hartziekten Mogelijk verbod van peppillen Ir. Van Dis hoopt op pauselijke bekering... „Stembusakkoord regeringspartijen noodzakelijk" E& m Veel vriendelijke woorden voor Biesheuvel WEER RUST IN RAAD UTRECHT Kans op sneeuw GOLOSCHMEDING li* BiM n „M I R A B E L" SI VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 Peppillen Mevrouw Van Someren: c FRACTIEVOORZITTER SCHMELZER: Mislukt iX Haarlem I eisendJmuiden Beverwijk H eemskerk i 3 s ËX DEN HAAG Staatssecretaris dr. Kruisinga heeft in de Kamercommissie voor Volksgezondheid meegedeeld dat zal worden overgegaan tot een registra tie van het hartinfarct, in samenwerking met de stichting Medische Registratie Ziekenhuizen en de Trombosedienst van het Rode Kruis. Aan de Gezondheidsraad zal dr. Krui singa de vraag voorleggen of stimuleren de middelen met mogelijk verslavend ef fect, de zo genoemde wekaminen, verbo den moeten worden, of beperkt dienen te blijven tot gebruik in ziekenhuizen. Mo menteel zijn deze middelen op recept verkrijgbaar. Een massaal onderzoek naar hart- en vaatziekten, waarom vanuit de commis sie werd gevraagd, leek dr. Kruisinga niet goed mogelijk. Wel zag hij iets in een onderzoek van de leeftijdsgroep tus sen 40 en 65 jaar, die per jaar een sterf tecijfer vertoont van 4000 mannen en 1000 vrouwen. De staatssecretaris zei, in de toekomst te rekenen op een sterke stij ging van dit cijfer en wel tot 8000 man nen en 2000 vrouwen. Bovendien neemt ook het aantal hartinfarcten in de leef tijdsgroep onder de 40 jaar verontrustend toe. Hij hoopte dat plaatselijke onderzoe kingen die reeds gaande zijn, meer ge gevens aan het licht zullen brengen over oorzaken, opsporing en bestrijding van deze ziekten. DEN HAAG. In de Kamercom missie voor Volksgezondheid klaagde de heer Van Dis van de Staatkundig Gereformeerde Partij erover, dat zijns inziens niets gedaan wordt om de geestelijke volksgezondheid te bevor deren. "Pe ProSramma's van radio en tele visie zijn zedenbedervend en men ziet haast alleen maar boeken over sex", zei hij. Over de jongste pauselijke encycliek „Humanae Vitae" was hij beter te spreken. „Niet alles uit Rome is af te keuren", zei hij. Hij hoopte nog eens op een encycliek waarin de paus de Heidelbergse Catechismus, de Neder landse geloofsbelijdenis en de Synode van Dordrecht als geheel gegrond op Gods woord zou aanvaarden. Over de „peppillen" zei de staatsse cretaris dat het gebruik ervan toeneemt uitspraak doen. Het ministerie van CRM heeft hierover advies gevraagd aan de Nederlandse Sportfederatie. Wel zei hij dat toepassing in de sport catastrofale gevolgen kan hebben omdat de wekami nen het gevoel van vermoeidheid wegne men dat normaal een beschuttende wer king heeft. Aan minster Roolvink van Sociale Za ken werd gevraagd of de anti-conceptie- pil wel of niet door ziekenfondsen moet worden verstrekt. Naar de mening van de minister zal de Ziekenfondsraad over deze vraag een beslissing moeten nemen. met de stijging van de welvaart. T\ 1 j Over de toepassing van deze middelen \L) aletfld aantal in de sport wilde de staatssecretaris geen ADVERTENTIE Staatssecretaris Kruisinga deelde mee dat volgend jaar het Nederlandse geboor- tencijfer naar wordt verwacht voor het Als exclusief dealer van de Riha orgels, nodigen wij u uit de geweldige Riha orgelkollektie te komen beluisteren. Het Riha orgel waarelke muziek liefhebber verrukt over blijft I Vanaf f 1.995,- (ind. bank en Grote Markt (Van onze correspondent) GRONINGEN. „Een combinatie van de huidige regeringspartijen zal met een stembusakkoord de komende verkiezin- I gen moeten ingaan". Dit zei donderdag mevrouw Ha.va van Someren-Downer, die, zoals algemeen wordt verwacht, op de algemene vergadering van de V.V.D., die vandaag en morgen wordt gehouden, zal worden gekozen tot voorzitster van deze partij. Mevrouw Van Someren wees erop dat het huidige kabinet zich kon verheugen op het groeiend vertrouwen, maar bij een eventueel stembusakkoord van de re geringspartijen, waar de V.V.D. voor stander van is, zou de oppositie alterna tieven moeten bieden. Dit laatste achtte zij echter een moeilijke zaak. Mevrouw Van Someren sprak in Pa- terswolde op een druk bezochte bijeen komst van vrouwen uit de V.V.D. eerst zal dalen tot beneden het aantal van 18 geboorten per duizend inwoners. In 1967 was het aantal nog 18,9 geboorten per duizend, dit jaar zal het ongeveer 18.2 per duizend zijn. De CBS-raming van 17,9 miljoen inwo ners in het jaar 2000 zal wellicht aan de hoge kant blijken te zijn. De raming van het Centraal Bureau voor de Statistiek dateert van 1967, dus van vóór de snelle daling van het geboortencijfer. In 1965 was de raming nog 20,9 miljoen inwoners in het jaar 2000. ADVERTENTIE Nu! De sublieme Lewenstein lichtgewicht Tornado zig-zag uit de Toyota-serie. Tijdelijk f 415,- min minimaal f 50.- voor uw oude machine. Da's maximaal f 365,- voor deze electrische allround machine in handige cassette. LEWENSTEIN Anegang 29, HAARLEM. Tel. 023-12472. s<:- V V\ïï\ (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, heeft geen enkele reden om te twijfelen aan de goede bedoelingen van de A.R. en de C.H.U. om tot christen-democratische sa menwerking te komen. Op een partijbijeenkomst in Amsterdam was drs. Schmelzer gisteravond bijzonder vriendelijk tegen A.R.-fractieleider Bies heuvel. Wiens oprechte bedoelingen hij illustreerde aan de hand van citaten. •Jk heb dan ook geen enkele reden om te twijfelen aan het succes van het be raad van de groep van Achttien, waarin gezocht wordt naar samenwerking tussen de drie grote christelijke partijen", aldus drs. Schmelzer. Het uitstel van de partijraad van de BRUSSEL De Nederlandse regering heeft besloten het initiatief te nemen tot het organiseren van een grote Europese conferentie van ministers van Buiten landse Zaken over de Europese eenw r- ding. Minister Luns heeft dit donderdag in Brussel medegedeeld op een verga dering met zijn collega's uit de andere E.E.G.-landen (uitgezonderd Frankrijk) en Groot-Brittannië. Het Nederlandse initiatief is ingegeven door de resolutie van het Europese parlementaire congres, dat vorige week in Den Haag is gehouden. De bijeenkomst zou in de eerste maan den van 1969 moeten worden gehouden. Minister Luns deelde mee dat in de ko mende weken diplomatiek overleg zal worden gepleegd met „Europese demo cratische landen" over deelneming en tijdstip van de conferentie. Engeland en Italië hebben op het Haag se congres reeds positief gereageerd op het idee van een ministersconferentie. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, staat ook positief tegenover dit denkbeeld. De bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westeurope- se Unie, waarop minister Luns deze me dedeling deed, was een vervolg op de re cente WEU-conferentie in Rome over Be- neluxplannen voor samenwerking binnen deze organisatie op gebieden die buiten het E.E.G.-verdrag vallen, zoals dat van de politiek, defensie, technologie en mo netaire zaken. De ministers van de Vijf en Groot- Brittannië hebben besloten, dat de Itali aanse minister Medici met deskundigen uit andere WEU-landen, op basis van de discussies een document zal opstellen voor de verdere bespreking van de plan nen op de volgende WEU-ministerraad, in januari in Luxemburg. Hierbij kan worden aangetekend, dat de Franse de legatie zich in Rome krachtig heeft ver zet tegen het instellen van zo'n speciale werkgroep. Tevens is geopperd om des noods zonder Frankrijk de kwestie ver der te onderzoeken, als de WEU-vergade- ring in Luxemburg opnieuw tot geen re sultaat zou leiden als gevolg van Frans verzet. Minister Luns verklaarde, dat dit denkbeeld de instemming had van Ne derland, België, Groot-Brittannië en Italië. geen de K.V.P. tot volgend voorjaar is symptoom van „versukkeling" Achttien, maar zo rekende hij voor, een verschuiving naar het juiste tijdstip om nog vóór de raads- en statenverkiezingen in 1970 tot een zekere samenwerking te komen, waarvan het resultaat van bete kenis kan zijn voor de Kamerverkiezin gen van 1971. \Pogingen van de P.P.R. om de A.R. los te weken uit het christen-democra tische kamp achtte hij jammerlijk mis lukt. Hij verklaarde „niet kapot te zijn" van de achteruitgang van de K.V.P. „De tijd dat een katholiek automatisch op de K.V.P. stemde is voorbij", zei hij. „En dat is gezond uit democratisch oogpunt." Hij achtte de K.V.P. noodzakelijk voor ons land. Drs. Schmelzer zei in de christen-demo cratische samenwerking een bijdrage tot politieke duidelijkheid te zien. Andere po litieke groeperingen brengen dan volgens hem er helemaal niets van terecht. Spe ciaal de pogingen im tot een progressie ve concentratie te komen van P S.P., P.P.R. en P.v.d.A., achtte hij kansloos. „Zij komt niet tot stand", zei hij, „of wel zo vaag dat het een bjjdrage tot op timale onduidelijkheid zal zijn, of de ver kiezingsnederlaag wordt zo vernietigend dat daarmee het einde is getekend" Volgens drs. Schmelzer moeten de V.V.D. en de P.v.d.A. ongeveer een half jaar vóór de Kamerverkiezingen zeggen, wat zij van het C.D.U.programma vin den. „Wij zullen daarna onze mening ge ven over hun programma's, zodat de kie zer duidelijk weet, waar hij aan toe is". Hij achtte het denkbaar dat men nog een stap verder zal gaan en een voorkeur zal uitspreken voor P.v.d.A. of V.V.D of zelfs een stembusakkoord zal aan gaan. (Van onze correspondent) UTRECHT. De rust in de Utrechtse gemeenteraad is weergekeerd. Van de vijf leden die het al geruime tijd niet eens zijn met het te voeren financiële be leid. hebben er donderdag vier hun raads lidmaatschap neergelegd. Het zijn de heren Roovers, prof. mr Soons, drs. Huysmans en Vuister. Het vijfde lid de heer Van der Star heeft zich toch aan de zijde van de andere K.V.P.- leden geschaard, zodat de fractie nu uit acht man bestaat. De vier vacatures zul len zo spoedig mogelijk worden vervuld f'"'' ';ri Schip tegen spoorbrug. Gistermorgen is het treinverkeer tussen Anna Paulow- na en Den Helder onmogelijk geweest, doordat een schip tegen een spoor brug was gevaren waardoor een rail niet meer aansloot. Het reizigersver- voer werd door bussen overgenomen. Oorlogsmisdadigers. Het Tweede-Kamer lid mevrouw Singer-Dekker (P.v.d.A.) heeft de minister van Justitie gevraagd of in het opsporingsregister achter de namen van enige reeds veroordeelde oorlogs- of andere gelijksoortige mis dadigers een onjuiste (eerdere) datum van verjaring is vermeld dan volgens de wettelijke voorschriften zou gelden. Zij vraagt de onjuiste vermeldingen te verbeteren. Wetenschap van de ouderdom. Tot hoog leraar in de gerontologie, de weten schap van de ouderdom is dr. J. Th. R. Schreuder te Hilversum benoemd aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Film, t.v. en onderwijs. In Amsterdam is een onderwijsdag gehouden waar de filmcriticus Jan Blokker sprak over „Film is geluid", de directeur Insti tuut Film en Jeugd, J. Kruger, over „De betekenis van film en televisie voor kinderen" en W. P. Janssen, van de stichting Nederlandse Onderwijs- Televisie, over „De betekenis van de televisie voor het onderwijs". Zondagsrust. Minister Bakker is bereid erop toe te zien, dat aannemers van waterstaatswerken in staat zijn deze werken uit te voeren zonder dat daar bij de zondagsrust in het gedrang komt, tenzij bijzondere eisen van technische of andere aard dat niet mogelijk ma ken. Naar „Binding Rechts". De uit vier le den bestaande fractie van de Boeren partij in de Hilversumse gemeenteraad Is in haar geheel overgestapt naar de nieuwe politieke groepering „Binding- Rechts". «1 SCHOUWBURG Stadsschouwburg, (Wilsonplein) vrij dag en zaterdag 20.15 u.: Toneelgroep Centrum: „Joker" (Vrijdag première). Kleinkunsttheater, (Geb. St. Bavo) vrijdag en zaterdag 20.30 u.: Cabaret „Haarloheim". MUZIEK Concertgebouw, (L. Begijnestraat), vrij dag 20.15 u.: N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Zaterdag 20 u.: Concert van de Haarlemse Klavarskribo Accordeon Club. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Olie magnaat", a.l. Frans Hals, 20 u.: „Spartacus", 14 j. Vrijdag en zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „Jerry Cotton beukt er op los", 18 j. Lido, 14. 19 en 21.15 u.: „Bond Calla- ghan", 18 j. Zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „De 40 gestolen geweren". 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Angelique en de sultan", 14 j. Vrijdag en zaterdag nachtvoorstelling 23.30 u.: „The Raven", 18 j. Rembrandt, 14 19 en 21.15 a.: „Death rides a horse", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Erotiek onder vier ogen", 18 j. Studio, 14.15. 19 en 21.15 u.: „Gendarme in Saint Tropez", a.l. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr.. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken ujt de Haarlemse schooi van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld- houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische na tuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag van 10 tot 16 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 16 u. Vleeshal (Grote Markt): Affiche-ten toonstelling „1914-1918". Tot en met 24 november. Tot en met 5 januari: Wand tapijten van de Poolse weefster Magdalena Abakanowicz. Beide dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag van 13 tot 17 u. Vishal (Grote Markt): „Kinderen ma ken een rolding", creatieve werkstukken van schoolkinderen (Kinderboekenweek). Geopend dagelijks van 10 tot 17 u., zon dag 13 tot 17 u. Tot en met 1 december. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling schilderijen en teke ningen van J. Ploos van Amstel. Electric Centre Bakenessergracht 8): Expositie „Jansen Cyclus". Geopend dage lijks van 11 tot 17 en 19 tot 22 u 's maan dags gesloten. Tot en met 25 november. Expositie van Berend Pasman, van 1 tot en met 16 november. Expositie van kunst schilders waaronder Viktor de Beijer, van 1 tot en met 30 november. Beide dage lijks geopend van 14 tot 17 en 20.30 tot 24 u., behalve maandag en woensdag. Ateliers '63 (Koudenhornkazerne). Ope ningstentoonstelling, tot 30 november. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 16 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Raadhuis Bloemendaal, Kunstmarkt, da gelijks van 14-17 uur. Tot en met 8 decem ber. Duysterghast (Boulevard P. Loot, Zand- voort). Expositie van Wiliem van Dok en gouden sieraden ontworpen door Wille nden van Lith, vervaardigd m.m.v. Bert ten Brink. Alleen zaterdag en zondag van 14-16 uur. VOLKSUNIVERSITEIT Petrakerk, (Heemstede), vrijdag 20 u.: „Zeedieren", lezing door dr. J. M Lode- wijks, bioloog. DIVERSEN Haarlem (Spaarndamseweg), zaterdag 10 u.: Begin intocht Sint Nicolaas Waagtaveerne (Hoek Damstraat/Spaar- ne), vrijdag 20 u.: Hootenappening, Cobi Schreijer ontvangt jonge troubadours. Za terdag 20 u.: „Met Voorbedachte Rade" Cobi Schreijer en Ronnie Postdammer. Poppentheater Merlijn, (Hasselaers- Plein), zaterdag 14 u.: De Sprookjesmolen. Treslong (Hillegom): Diner Dansant, da gelijks. Vrijdag 15 nqvember 20 u. Hoofd stad Operette „Die Czardasfürstin". Hotel Esplanada (Zandvoort): Dans- en amusementsmuziek. Het Cosmos Trio, da gelijks 20 uur. ADVERTENTIE DEZE WEEK UIT SPANJE Een tweed SPENCERPAKJE 49.75 met een bijpassend LAKTASJE 19.75 maten 34 t/m 44 Iedere week nieuwe modellen Barteljorisstraat 33 Haarlem Telefoon 18309 Cabaret Dancing Caramella (Zand voort) dagelijks 20 tot 02.00 u. Dansen met The 5 Atomics. Hotel Bouwes, (Zandvoort), zaterdag en zondag dansen met dansorkest The Boun cers VRIJDAG 15 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „De slag bij Anzio" ZATERDAG 16 NOVEMBER City Theater, 20 u.: „De slag bij Anzio" Stadsschouwburg, 20 u.: „Strijd zonder genade". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9 30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uu. VRIJDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 u. „4 for Texas". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Ge zocht' Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van" 9—18 uur. Microtheater, huize „Scheybeeck", Vel- serweg 2, 20.30 uur: Leids Zoldercabaret. ZATERDAG 16 NOVEMBER Kennemer Theater, 19.15 en 21.15 uur: „4 for Texas"; 23.30 u.: „Het kamp op het bloedeiland". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge zocht" Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie van Lense Elzinga; geopend van 918 uur. ZATERDAG 16 NOVEMBER Marquette Theater, 20 uur: „Goudfort op Caribo". Door het in werking stellen van de transportbanden in het briefpost gebouw van de PTT in Amsterdam heeft prins Claus donderdag het districtskantoor aan het Oosterdok officieel in bedrijf gesteld. Na deze handeling maakte de prins een rondgang door het gebouw. De directeur van het postkantoor, de heer J. H. W. Meijer, bood twee mini-postauto's aan voor de beide prinsjes. Rechts minister Bakker van Verkeer en Waterstaat. ADVERTENTIE VAN SINTERKLAAS EN ZWARTE PIET BM GOULASH, HACHEE EN SHASLIK Het K.N.M.I. deelt mee: Het hogedrukgebied boven Scandinavië blijft het weer in Europa beheersen. De aanvoer van koude lucht houdt aan en op vele plaatsen in ons land daalde het kwik in de afgelopen nacht tot 5 a 6 graden on der nul. In het' komende etmaal breidt een storing boven Zuidoost-Europa zich naar onze omgeving uit. wolkenvelden die hiermee samenhangen bereikten vrijdag ochtend het oosten en zuiden van Neder land. In verband hiermede wordt zater dag meer bewolking verwacht waaruit plaatselijk wat sneeuw kan vallen bij overwegend lichte vorst. VOORUITZICHTEN Koud en overwegend droog met lichte vorst in de nacht en ochtend. Voor zondag: Zon: 10 tot 60 pet.; min. temp.: 2 tot 6 graden onder normaal; max. temp. 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pet.; kans op een geheel droog etmaal: 85 pet. WEERRAPPORTEN Maximum- an minimum temperaturen binnen- en buitenland E Amsterdam onbew. 0 3 -4 0 De Bilt onbew. o 4 -5 0 Deelen onbew. o 2 -6 0 Eelde onbew. O 2 -5 0 Eindhoven onbew. O 5 -4 0 Den Helder onbew. O 3 -3 0 Rotterdam onbew. O 4 -4 0 Twente onbew. ono 2' -6 0 Vlissingen onbew. O 6 -2 0 Zuid-Limburg onbew. o 5 -4 0 Aberdeen zw. bew. zzo 9 6 0 Athene Baicelona licht bew. no 12 0 Belgrado sneeuw ozo 5 0 10 Berlin zw. bew. o -1 -6 0 Bordeaux licht bew o 19 12 0 Brussel onbew. o 7 -3 0 Frankfort zw. bew. ono 5 -2 0 *enCve motregen nno 6 3 5 Grenoble Helsinki geh. bew. wnw -1 -4 0 Innsbruck geh. bew 0 1 -1 0 Kooenhagen zw. bew. ono 9 2 0 Lissabon regen z 17 12 42 l.o« arno regen ozo 9 6 3 Londen zw. bew o 9 1 0 Luxemburg licht bew. o 5 -5 0 Madrid zw. bew O 22 9 0 Maiaga geh. bew. zo 19 13 0 Mailorca licht bew. ono 23 15 0 Munchen geh. bew. o 3 -4 0 Nice geh. bew n 15 0 Dslo geh. bew w.st. -4 -9 0 Parijs onbew. ono -1 0 Rome geh. bew. ono 10 3 Stockholm licht bew. w 1 -7 0 Wenen sneeuw n 1 -3 0.1 Zürich zw. bew no 4 9 0 ZATERDAG IS NOVEMBER Zon op 8.02 uur; onder 16.47 uur. Maan op 2 35 uur: onder 15.05 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 20 november 8.38 uur. Eerste Kwartier 27 november 14.00 uur HOOG HN I.AAG WATER IN IJMUIDEN VRIJDAG 15 NOVEMBER Hoog water 11.15 uur en 23 52 uur Laag water 6.33 uur en IP 02 rur. ZATERDAG 16 NOVEMBER Hoog water 12.24 uur en uur Laag water 7.56 uur en 20.12 uur Het hoog en .aag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te Umuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2