Twee leefregels in Hongkong geld verdienen en uitgeven HMJIE ZACHTE? *!P| fed 3* 305* sunart Honderd jaar geleden nog vissersdorp Tweedammenplan is noodlottig voor Amelands flora en fauna Eén dam met doorstroomopeningen heeft veel minder nadelen moe Tan maagzuur? [jollandia JOHGE LEVERT VERTIER VOOR VIETNAM-VERLOFGANGERS Consultatiebureau voor homofielen mam m CONCLUSIE VAN GROEP DESKUNDIGEN: Onderzoek naar een plaats voor tweede luchthaven Eén promenade in Amsterdams centrum neem natuur-grijze ROOFOVERVAL OP JUWELIER SP* - Steenhouwers familie erft loodzwaar probleem uit tijdperk van nazi s Artifort Epeda stoutenbeek VRIJDAG 15 NOVEMBER 1968 In Amsterdam m Ja, natuurlijk de énige halfzachte die toch pittig is pastoe de ploeg Neem de drie van deze tijd: meubelen van Pastoe en Artifort en stoffen van de Ploeg. Voeg daarbij 30 meest eksklusieve huizen van woningkuituur uit Europa. Dit alles vindt u overzichtelijk samengebracht bij Sunart Stoutenbeek. U krejeert uit deze kollektie met onze assistentie een leefstijl waarin U gelukkig bent. Dat beloven wij U. Wij van Sunart Stoutenbeek. Vraagt alvast onze nieuwe Sunart kleurenbrochure aan. \Steunpunt Meisjes Dertien jaar Wens winkeliers: Wees goed voor uzelf en uw maag) Ernstige gevolgen voor visserij Eén dam minder nadelig Ongewenste toeristenstro-om O** INTERNATIONAAL BEKROOND (Van onze correspondent) AMSTERDAM De staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, mr. H. J. van de Poel, heeft gistermiddag; in Amsterdam het eerste consultatiebureau voor homofielen ge- opend. De staatssecretaris zei daarbij dat binnenkort een rapport zal verschijnen over een onderzoek naar de beeldvorming omtrent en de houding ten opzichte van homofilie en homofielen, waartoe het toenmalige ministerie van Maatschappe- I lijk Werk in 1965 opdracht heeft gegeven. Het consultatiebureau is opgericht door j de Jhr. mr. J. A. Schorer-stichting. Het wordt gesubsidieerd door het ministerie van C.R.M., de provincie Noord-Holland I en de gemeente Amsterdam. De voorzitter van de stichting, de heer I G. Nabrink, zei dat het volgende bureau waarschijnlijk in Rotterdam gevestigd zal worden. Naar schatting 3.5 percent van de bevolking van ons land ongeveer I een half miljoen mannen en vrouwen is homofiel. Doel van het consultatiebu- I reau is de homofielen te helpen bij het oplossen van hun sociale en psychische i problemen of hen te leren met deze pro blemen te leven. w- ADVERTENTIE i. T mmm lAeiKHsiJSr#N (Van onze speciale verslaggever) HONGKONG Iedere drie minu ten vertrekt er een veerboot van de Star Ferry Company van het eiland Hongkong met zijn typische Britse sfeer naar het eveneens tot de Britse kroonkolonie behorende Kowloon, waar het Chinese karakter over heerst. De boten zijn steeds volge pakt met haastig toegestroomde men sen. Acht minuten duurt de overtocht, lezend in een krantje zuigend op kan dij of likkend aan een ijsje toont men niet de geringste belangstelling voor de fascinerende bedrijvigheid op het water. ADVERTENTIE Lid van "Goed Wonen" Breestraat 76, Beverwijk. Teleloon (02510) - 25141. Maandag gesloten. Parkeerruimte? Volop! Eén miljoen mensen ruim een kwart van Hongkongs bevolking varen iede re dag heen en weer door de haven. Hongkong en Kowloon, de dynamische tweeling die dag en nacht bouwt aan nieu we hotels, kantoren, banken en flatgebou wen, vormen een onverbrekelijk geheel, maar zullen altijd afhankelijk blijven van die veerponten, bootjes en watertaxi's. Er is dringend behoefte aan een brug of een tunnel. Maar er zal er nooit een komen. HET IS NOG maar honderd jaar gele- den, dat het Chinese vissersplaatsje Hong- kong een nieuwe geschiedenis inging, die het zou maken tot een militair, politiek I en economisch steunpunt van het Ver enigde Koninkrijk in het Verre Oosten en later tot e.en draaischijf in de handel tus- sen oost en west. Maar niemand weet hoelang Hongkong als westerse vrijha ven nog zal bestaan. En daarom is nie I mand bereid enorme investeringen te doen, die pas op zeer lange duur rende ment zullen geven. Geen brug of tunnel dus daar in de haven. Geld verdienen en geld verteren, dat zijn de twee leefregels voor Hongkong en Kowloon. De meeste Europeanen, die zich hier veelal in dienst van een han- I dels- of scheepvaartonderneming vesti- I gen doen dat om in de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk geld over te houden. Tal van grote hotels bestaan van de za- kenlieden, die in bliksembezoeken aan de- I ze marktplaats grote transacties doen. Geld verdienen aan de zakenlieden en toe risten is ook het doel van de Chinese bevolking, voor zover deze hiertoe de kans krijgt. Honderdduizenden toeristen overstromen Hongkong. Voor hen is inko pen doen belangrijker dan rustig rondkij- I ken. Op de artikelen in de winkels wordt geen enkele belasting geheven. Zij zijn meestal goedkoper dan in het land van herkomst. Foto- en filmcamera's en elektronische apparatuur zijn er ruim vijftig percent goedkoper dan in Europa. Honderden en honderden winkels leven van de koopgra- ge toeristen. De vermaakcentra van Kowloon en Hongkong maken een gouden tijd door. Het geld blijft er rollen. gefortuneerde zakenman. De Amerikaan se soldaat met verlof laat meer geld achter dan een miljonair. In het meest chique hotel van Kowloon, „Peninsula", wordt de lobby bevolkt door soldaten en matrozen, die zich gedragen of zij in de kantine van een kazerne zijn. De bar-dancing van Hongkong-Hilton is steeds tot de laatste plaats bezet door soldaten met hun tijdelijke vriendinne tjes en wie zich inschrijft aan de recep tie van het „President"-hotel, eveneens behorend tot de luxueuze categorie wordt onmiddellijk aangeklampt door een van de vele hier wachtende meisjes, die vrien delijk verzoeken wat gezelligheid op de kamer te mogen brengen. DEN BOSCH. Een ministeriële werk groep is belast met het onderzoek naar een mogelijke vestigingsplaats voor een tweede Nederlandse luchthaven, die nood zakelijk zal worden als tussen 1980 en 1990 Schiphol zijn maximumcapaciteit bereikt zal hebben. Voorts is er nog een overlegorgaan I Zuidwest-Nederland, dat vestiging van een tweede luchthaven in het Deltage bied onderzoekt. Een derde werkgroep, bestaande uit een commissie uit de Noord brabantse Kamers van Koophandel, waar in ook vertegenwoordigers van de havens van Antwerpen en Rotterdam en van de Rijksluchtvaartdienst zitting hebben, zul len de mogelijkheden in Woensdrecht be kijken, waar echter de mogelijkheden be perkt zijn. Er zouden grote investeringen I gedaan moeten worden. Bovendien blijft I Woensdrecht voor militaire doeleinden in reserve. SINDS ENKELE jaren kent Hongkong naast de toeristen ook andere gelduitge- vers. Zij zijn de Amerikaanse soldaten uit* Vietnam, die voor enkele dagen of een week verlof een keuze kunnen maken uit een tripje naar Bangkok of Hongkong. Het vermaken van de verlofgangers heeft zich in Hongkong ontwikkeld tot een ware in dustrie. De ontspanningzoekende soldaten vinden er een waar „paradijs", waar het goed leven is zolang de portefeuille nog dol lars bevat. In Kowloon schieten de bars met animeermeisjes als paddestoelen uit de grond. Massage-instituten al dan niet met Turkse baden doch steevast met schaars gekleed charmant vrouwelijk personeel maken een gouden tijd door. In de hotels, zelfs de meest luxueuze, ai et men de gewone soldaat liever dan de Ze zijn lief en knap, de Chinese meisjes hip gekleed in minirokjes, felgekleurde laarsjes en uitdagende bloesjes. Meisjes uit de sloppen van Kowloon, dertien tot achttien jaar oud, met het aangeboren gevoel van de Aziatische vrouw, die weet welke liefdeskunsten de man van haar verwacht. Ze zijn overal te vinden, in de haven, op het Kai Tak vliegveld, in de lounges van de hotels, in de bars en gewoon op straat. Ze stellen zich beschikbaar voor een uur, een nacht, een week en er zijn er, die op deze wijze zesduizend of meer gulden per maand verdienen. Niemand die zich daar zorgen maakt over het afglijden van deze kinderen. Integendeel, ze worden beschouwd als handige kleine zaken vrouwtjes, van wie velen na enige tijd tot een monogaam leven terugkeren maar dan op een hoger sociaal niveau dan hun ouders. Het geld rolt in Hongkong. Er gaat geen dag voorbij of er wordt een nieuwe bar geopend of een nieuwe winkel opgericht. Aan de Tsim Sha Tsui in Kowloon is kort geleden een nieuw winkelcentrum in ge bruik genomen, dat het grootste winkel centrum van Azië heet te zijn. Een nieuw groot hotel is in aanbouw. Hongkong en Kowloon willen geen kans missen om pro fijt te trekken uit de verlofgangers en de toeristen. AMSTERDAM. Als de winkeliers in de Amsterdamse binnenstad hun zin krijgen zal volgend voorjaar de lange winkelstraat, die gevormd wordt door de Nieuwendijk, Kalverstraat en Heiligeweg, één promenade zijn. Ongeveer 500 winkelbedrijven (85 pet.) hebben gereageerd op een enquête en zich daarin uitgesproken voor het afslui ten van deze drie winkelstraten met de er op uitkomende stegen voor ieder zij- verkeer van 's morgens 10 tot de volgen de morgen 7 uur. Goederen voor de win kels moeten in de resterende drie uur worden aangevoerd. Voor de rest van de dag moet de wandelaar heer en meester zijn. Het centrum van Amsterdam is nu weer voor Sinterklaas en Kerst extra versierd. Donderdag is de speciale ver lichting officieel ontstoken. AMSTERDAM. De inpoldering van het Amelander Wad volgens het tweedam menplan zal grote nadelige gevolgen heb ben die tot buiten onze landsgrenzen rei ken. De verbinding van Ameland met het vasteland door middel van één dam zal eveneens verstrekkende gevolgen hebben. Tot deze conclusie komt de Werkgroep Waddengebied, een in hoofdzaak uit we tenschappelijke onderzoekers bestaande groep van biologen, fysisoh-geografen en oceanografen, die naar aanleiding van de plannen van het provinciaal hestuur van Friesland tot aanleg van een of twee dammen naar Ameland een rapport heeft uitgebracht over de mogelijke gevolgen van deze ingreep. Volgens het rapport zullen bij uitvoe ring van het tweedammenplan de ver hoogde waterstanden in het westelijk deel van de Waddenzee vérstrekkende gevol gen hebben voor de eilanden Terschel ling en Ameland speciaal voor de flora en fauna. Het opheffen van de doorstroming zal zal een ophoping van afvalwater tot ge volg kunnen hebben. Schade aan het bio logisch milieu door toenemende vervui ling in de Oostelijke Waddenzee wordt ADVERTENTIE Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. UK Norac is 'n NORIT produkt dan ook niet uitgesloten geacht. Het meest karakteristieke deel van de Oostelijke Waddenzee zal verdwijnen. Voor de in noordelijke landen broerende steltlopers en andere vogelsoorten zou een niet onbe langrijk voedselgebied verloren gaan. De sterke daling van het aantal rot ganzen na het verdwijnen van het zee gras in 1932 bewijst volgens het rapport hoezeer het voortbestaan van een vogelbe volking van de voedselhoeveelheid in het winterhalfjaar kan afhangen. Ook voor d zeehonden zou een gedeelte van het voed selgebied bij inpoldering verloren gaan. Wat de visserij betreft is de rijkdom van de Waddenzee voor een belangrijk gedeelte te danken aan de mosselcultuur en aan de pacing. De visserij zou ernstige gevolgen van inpoldering ondervinden doordat het gebied zou worden verkleind en doordat de rechtstreekse verbinding tussen Westelijke en Oostelijke Wadden zee zou worden verbroken. Ameland zal er rekening mee moeten houden dat zijn typische eilandflora en fauna in snel tempo zullen verarmen en dat zijn natuurgebieden en cultuurland schappen veel van hun aantrekkelijkheid zullen verliezen. Eventueel te scheppen natuurreservaten in het ingepolderde ge bied zouden van aanzienlijk minder be lang zijn dan die van de huidige natuur terreinen in het waddengebied. De gevolgen van het leggen van éèn enkele dam zijn in biologisch opzicht min der nadelig dan die van het leggen van twee dammen, in het bijzonder wanneer een tweetal te overbruggen brede openin gen in de dam zouden worden uitgespaard Een belangrijk voedselgebied voor vis sen, vogels en zeehonden en een belang rijk vangstgebied voor visserij zouden niet worden prijsgegeven. Flora en fauna van Ameland zouden minder snel, schade lijden. Door twee brede openingen in de dam zou de doorgaande waterverbinding van west naar oost blijven bestaan, zodat geringere nadelige gevolgen te duchten zijn van veranderende waterstanden. DELFT. De Delftse politie en de rijkspolitie van Nootdorp zoeken naar twee ongeveer 30-jarige mannen, die de afgelopen nacht een roofoverval heb ben gepleegd bij een Delftse juwelier. Zij werden ontdekt door per auto sur veillerende politiemannen. Het tweetal vluchtte ondertussen scho ten lossend op de achtervolgende politie mannen. Zij verdwenen met een auto die gereed stond. De achtervolging eindigde op een doodlopende weg tussen kassen in Nootdorp. Daar ontkwamen de twee. Zij lieten hun auto en juwelenbuit achter ADVERTENTIE ken zal krijgen die flora en fauna in zeer veel sneller tempo achteruit doen gaan dan tot dusver. Er zouden daarom be schermde natuurreservaten van grote om vang moeten worden gesticht, voordat de dam zou worden gebouwd. De werkgroep zegt tenslotte dat de waarde van het waddengebied sterk is onderschat. Zij wijst erop dat het wadden gebied een kostbaar bezit is, dat zeker waard is in zijn geheel als nationaal park te worden behouden. Een dam tussen Ameland en het vaste land zou echter tot gevolg hebben dat het eiland een toeristenstroom te verwer ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN. De oeroude steenhouwersfamilie Lau- ster in Stuttgart zit met een loodzwaar probleem, geërfd uit de tijd van Hit- Iers derde rijk. Want zij is de eigenaar van een rij van vijftien levensgrote, donkergele, monumentale zuilen van travertijn, een steensoort, die ook nog in Tivoli gevonden wordt en de kleur van Rome mee heeft bepaald. Deze kolossale zuilen staan nu als verloren tus sen een inrichting voor vuilverbranding en een steengroeve in het noorden van het elegante Stuttgart. De voorbijgangers wijzen met de vinger naar het vreemde monument en verdenken de familie Lau- ster van nazistische sym pathieën. Want dat ver driet de sedert 1805 in Stuttgart wonende en wer kende achtbare steenhou wers het meest. Ze hebben al genoeg schade door de zuilen ge leden. Ze werden in 1938 door het Hitler-regime be steld. Ze zouden een plaats moeten krijgen op een kruispunt van straten in Berlijn, dat tot Mussoli- niplein zou worden om gedoopt. In het begin van de oorlog waren de zuilen door de nijvere familie voor aflevering klaarge maakt. Kinderen met vlag getjes werden opgetrom meld om de indrukwek kende symbolen uit het Romeinse broederrijk in te wijden en volkse nazi liederen schalden door de Stuttgarter lucht. Daarmee was de kous echter meteen af. Het enthousiasme van de af nemers luwde en toen het 1945 geworden was waren de afnemers van de aard bodem weggevaagd. De Amerikanen namen de zui len in beslag. Later kon de familie ze weer terug kopen. Toen stonden ze tot overmaat van ramp op gemeentegrond en moest de familie het achterhaal de monument op eigen kosten naar eigen gebied overbrengen, omdat het een nieuw stratenplan in de weg stond. Een nazaat van de on gelukkige steenhouwers familie zucht nu vertwij feld aldus het dagblad „Die Welt" dat ze de zuilen al driemaal zelf be taald heeft. Maar het uit steken van één vinger naar de ongelukkige kolos sen kost opnieuw geld. „Alleen het verzagen van de zuilen tot platen kost al schatten aan arbeids loon", aldus de wanhopige jongste loot van de stam der familie Lauster.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9