VAN DAG TOT DAG NAVO-ministers eensgezind en vastbesloten uiteen f20.voordeel Terlenka sportmantel Powell valt gekleurde immigranten weer aan Longtransplantatie-patiënt in België voelt zich goed V.S. zoeken naar nieuw kiesstelsel STOUTENBEEK Insluiper in kamer van Spiro Agnew Duidelijke waarschuwing voor Sovjet-Unie Franse restrictie over voortbestaan Britse politieke kringen geschokt Italië verwacht aftreden Leone ramm MAANDAG 18 NOVEMBER 1968 3 commentaar op actuele zaken Hotelbrand in Brighton was brandstichting Geheel gevoerd met heerlijk warme winter-teddy in het nieuwe reseda-groen maten 38-48 normaal 89.- voordeelprijs 69.- Consequent (Van onze correspondent) WASHINGTON Deze week komt de subcommissie van de Ameri kaanse Senaat voor grondwetsherzieningen bijeen om zich te beraden over andere methodes voor het kiezen van een president. Na de angstige nachtelijke uren op 5 november, toen het er naar uit zag dat geen van de presidentskandidaten de meerderheid van de stemmen in het kies college zou halen, werd de subcommissie bijeengeroepen door de nieuw herkozen democratische senator Birch Bayh uit Indiana. Akkoord Palestijnse verzetsorganisaties Eigen belang Andere methode In 1950 De komende voorzitster van de V.V.D. heeft zondagmiddag in het gezellige pro gramma van Monitor een aantal vragen beantwoord over de V.V.D. en haar eigen visie op de toekomst van die partij. Zij [resultaten van het partijcongres duidelijk geworden pal tussen links en rechts. Niettemin, de aspirant-voorzitster sprak een voorkeur uit voor een coalitie met de confessionelen, ook in volgende ver deed dat met manlijke nuchterheid, die kiezingen. Dat kan slechts betekenen dat gemengd was met vrouwelijke charme en de V.V.D. van die confessionelen een iets moederlijke trots. Zelfs de naam van haar progressiever koers verwacht dan deze tot zoontje kwam even meespelen toen zij dusver hebben gevaren. Die verwachting' refereerde aan haar drukke werkzaam- is misschien ook wel te verdedigen. Als heden. Al is het geen tweeling, zoals som- men opiniepeilingen van de laatste tijd migen denken, maar een jongetje met een bestudeert, is er alle reden om te ver- dubbele naam, het valt toch licht te be- wachten dat de noodzaak tot „bijsturen" grijpen dat mevrouw Van Someren haar ook bij de confessionele partijen is door handen vol zal krijgen als zij de taak gedrongen. van voorzitster der V.V.D. zal aanvaar den. Frisse gedachten en trouw aan het ver leden wisselden duidelijk af in de ant woorden, die zij op de televisietafel legde. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat de Merkwaardig was de congresuitslag van een stemming over een parlementair aan gewezen minister-president: 222 tegen 222 voor. Deze Kentering in de meningen over dat onderwerp zal waarschijnlijk bijdragen tot een nadrukkelijker deelne gang van zaken in de partij zelf daarmee men van de V.V.D. aan de bestudering ook zal kunnen worden gekarakteriseerd. Mevrouw Van Someren zei dat de V.V.D. tijdens het afgelopen congres in Hilver sum een frisse neus gekregen heeft. Bij honden is dat een teken van gezondheid, bij mensen betekent dat meer dat zij er niet voor schuwen in de koude wind te staan. Gezondheid is zonder twijfel een van de kenmerkende eigenschappen van de V.V.D. Politieke gezondheid wordt gede monstreerd door een stijgende invloed bij de kiezer en een stabiele koers in be langrijke politieke problemen, zonder extremisme maar ook zonder roestvor- ming. De V.V.D. is beweeglijk genoeg om het stempel van conservatisme dat sommigen van haar belangrijke leden haar nu en dan willen verlenen te ont gaan. Wat die belangrijke leden doen en zeggen, is hun persoonlijk recht, maar wat een partij in grote lijnen doet en zegt hangt af van de synthese: aanhan gers, kiezers, bestuur en verwante politi ci in de arena maken uit welke positie de formatie inneemt in het patroon van het nationale politieke leven. Zoals mevrouw Van Someren zei, de V.V.D. is een partij van het midden. Dat blijkt ook duidelijk uit de voorzichtige veranderingen, die de koers nu en dan ondergaat. Het is een behoedzaam bijstu ren, dat niet altijd opzienbarend genoeg is om bochten in de zoglij n te demonstre ren. Ten aanzien van drastische vernieu wingen zegt de V.V.D. nog steeds niets anders dan: „helemaal niet of een beetje". Zo blijft zij in het midden, waarbij een afzakken naar rechts of links alleen ogen schijnlijk optreedt als sommige promi nenten hun persoonlijke kreten slaken In werkelijkheid staat de V.V.D. dat is niet alleen uit de woorden van me vrouw Van Someren, maar ook uit de BRIGHTON (Reuter) De politie van de Engelse plaats Brighton, waar gisteren I na een hotelbrand waarbij zeven mensen omkwamen en vier werden gewond, heeft een man gearresteerd die ervan wordt be schuldigd de brand te hebben gesticht. De man zou vandaag voor de rechter commissaris worden geleid. De brand in het „Marine hotel", was de tweede in een etmaal. De eerste brand was beperkt ge bleven tot een kamer en had niet veel schade veroorzaakt. DORADO (AFP) Een politie-inspec- teur is gisteren ernstig gewond door een insluiper die de hotelkamer van de toe komstige Amerikaanse vice-president, Spiro Agnew in de Portiricaanse plaats Dorado was binnengedrongen. De insluiper loste toen hij ontdekt werd, twee schoten op de inspecteur en wist daarna te ontvluchten. De plaatselij ke politie, de inlichtingendienst en de F.B.I. stellen een onderzoek in. ADVERTENTIE van het procédé dat in de plaats moet komen van het huidige. Hetzelfde zou men kunnen zeggen van de burgemees terskeuze: ook de V.V.D wil een gewij zigde procedure, maar toch weer niet een drastische. Méér inspraak van de raad, maar daar moet het bij blijven. Maar de burgemees ter moet wél verantwoording van zijn politiebeleid afleggen. Ook hier dus het midden, dat een gesloten eenheid garan deert tussen progressieve en conservatie ve partijgangers. VWWWWAiWWMWWWWIlWMWWWWWI/IAAAA/WWWUW (Van onze correspondent) BRUSSEL DE NAVO staat vast besloten en eensgezind tegenover een mogelijke dreiging van de Sovjet- Unie. Dat is de conclusie die men kan trekken uit de dertien punten van het slot-communiqué dat zater dag is gepubliceerd na het beëindigen van de NAVO-ministerraad. Deze was een week of drie vervroegd als gevolg van de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Het communiqué zegt: vervroegd, om dat de ministers op een eerder ogenblik de ernstige situatie konden bespreken, welke is voortgevloeid uit de gewapende interventie in Tsjecho-Slowakijke en de bezetting van dit land door de strijd krachten van de Sovjet-Unie en vier van haar bondgenoten in het Pact van War schau. Het communiqué houdt een duidelijke waarschuwing in. In het belang van de ADVERTENTIE alleen geldig van dinsdag 19 t/m zaterdag 23 november Breestraat65Beverwjjk-HoutpleinlOHaarlem-Langestraat79 Alkmaari vrede, zo staat er, doen de leden van het bondgenootschap een uitdrukkelijk be roep op de Sovjet-Unie om af te zien \an het gebruik van geweld en van inmen ging in de aangelegenheden van andere staten. De lidstaten, vastbesloten de vrij heid en de onafhankelijkheid van hun landen te waarborgen, zouden niet onver schillig kunnen blijven ten aanzien van enigerlei ontwikkeling die hun veiligheid in gevaar zou brengen. Het is duidelijk, dat iedere Russische inmenging die de toestand in Europa en het Middellandse Zee-gebied direct zou beïnvloeden, een internationale crisis zou doen ontstaan met ernstige gevolgen. Zolang de Russische leiders een politiek van geweld aanhangen, zullen deze nieu we onzekerheden voortbestaan. De bond genoten zijn ervan overtuigd dat hun politieke solidariteit noodzakelijk blijft om agressie en andere vormen van on derdrukking tegen te gaan. Ze zijn bo venal vastbesloten om hun gemeenschap pelijke verplichtingen na te komen en elk lid van het bondgenootschap te ver dedigen tegen een gewapende aanval. Tenslotte is er de uitdrukkelijke ver klaring over de continuïteit van de NAVO: het Noordatlantisch bondgenoot schap zal voortgaan de onmisbare waar borg te vormen voor de veiligheid en de wezenlijke grondslag voor het streven naar Europese verzoening. Volgens de termen van het verdrag is het bondge nootschap voor onbepaalde tijd aange gaan, recente gebeurtenissen hebben op nieuw aangetoond dat zijn voortbestaan meer dan ooit nodig is. Frankrijk heeft eraan herinnerd dat onder voorbehoud van gebeurtenissen die op grondige manier de verhoudingen tus sen Oost en West zouden wijzigen, de Franse regering van mening is dat het bondgenootschap moet voortbestaan „zo lang het zal blijken nodig te ziijn." Men kan zich afvragen of dit eigenlijk niet het belangrijkste besluit is dat het gevolg is geweest van de Tsjechoslowaak se crisis: de eensgezindheid door te gaan met het beschermen van hetgeen men onze westerse wereld pleegt te noemen Frankrijks houding is overigens conse quent, want het heeft zich bepaalde na tionale beslissingen willen voorbehouden, maar het heeft steeds getoond bereid te zijn zijn verdediging binnen het kader van de NAVO te plaatsen. Waarschijnlijk dat het zich nu, als ge volg van de politieke gebeurtenissen in binnen- en buitenland, wat duidelijker bij monde van minister van Buitenlandse Zaken Debré, heeft geuit. De volgende bijeenkomst van de NAVO-ministerraad zal op 10 en 11 april 1969 in Washington plaatsvinden, nadat het presidentiële bewind door Nixon zal zijn overgenomen. Er is van Amerikaanse zijde de laatste dagen in Brussel vaak gezegd, dat hetgeen de huidige Ameri kaanse regering heeft toegezegd, ook de regering-Nixon zal binden. Binnen de NAVO verwacht men eigenlijk dat Nixon meer nog dan Johnson aanhanger zal zijn van een sterke NAVO. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Rusk keek na afloop van de NAVO-conferentie in Brussel bezorgd op zijn horloge. ,,Kom ik nog op tijd om het vlieg tuig naar Madrid te halen", moet hij bezorgd hebben gedacht. Rusk haalde het vliegtuig wel, maar werd ziek zodat het overleg in Spanje moest worden uitgesteld. (Van onze correspondent) LONDEN Het beruchte Britse con servatieve Lagerhuis-lid, Enoch Powell, door zijn eigen partijleiders verguisd, we gens zijn campagne tegen de gekleurde voorzitter is van de nationale immigratie- raad. Enoch Powell werd zeven maanden ge leden door oppositieleider Heath uit het schaduwkabinet gezet wegens de toon van zijn sensationele rede in Birmingham, waarin hij de haatgevoelens jegens kleur lingen bij een primitief deel van de be volking aanwakkerde. Het was de eerste maal dat de Londen- se havenarbeiders en vleessjouwers spon taan ten gunste van een conservatieve j- j politicus demonstreerden. Het betekent immigranten, is gedurende het weekeinde dat onder de Britten een belangrijke laag, opnieuw losgebarsten met een provoce- voor wie het immigratieprobleem (hoofd- rende rede, waarin hij repatriëring op zakelijk een vraagstuk van evenredige grote schaal van de immigranten, even- verspreiding en huisvesting, van onder- tueel onder leiding van het speciaal op wijs en andere sociale maatregelen) veel te richten ministerie, bepleitte. te ingewikkeld is, emotioneel achter Po well staan, mede door de bij vele Engel- Zijn gehoor een bijeenkomst van sen helaas ingeboren vreemdelingenvrees. Londense Rotarians in Eastbourne dat een speech over een ander onderwerp had y erdrUCliae feiten verwacht, was net zo geschokt als poli-1 tieke en andere woordvoerders die on- Powell, de vroegere hoogleraar in het middellijk hun bittere commentaren af- Grieks, die op velerlei gebied zijn scherpe vuurden. Onder hen was de aartsbisschop I i0gica door verdraaiing van de werkelijke van Canterbury, dr. Michael Ramsay, die fejten steeds laat ontsporen, maakt zich (Van onze correspondent) BRUSSEL. De toestand van Alois Vereecken, de 22-jarige Belgische metaal arbeider die donderdag in Gent een long kreeg overgeplant was gisteravond bevre digend. Hij ligt in een gesteriliseerde ka mer, waar hij zijn vrouw heeft mogen ontvangen. Hij voelt zich goed. Prof. F. Derom, onder wiens leiding een team van acht geneesheren, drie anesthesisten verscheidene technici en een specialist immunoloog drie uur bezig geweest zijn, heeft gezegd dat tot nu toe geen operatie als die welke hij heeft verricht is geslaagd. De maximum duur van overleven is achttien dagen ge weest. De professor heeft al drie jaar ervaring in nieroverplanting, maar hij gaf toe dat er bij longoverplanting andere moeilijk' heden kunnen ontstaan. De operatie van vrijdag was al een maand van te voren voorbereid. Men heeft moeten wachten tot men een overleden donor vond, wiens weefsels overeenkwamen met die van Vereecken. Prof. Derom acht het waarschijnlijk Alois Vereecken. dat binnen afzienbare tijd ook een hart transplantatie in België zal worden uitge voerd. Maar, zo zei hij, daarvoor hebben we eerst een patiënt nodig die een nieuw hart moet hebben en daarbij ook een ide ale donor. Dat hangt allemaal af van de samenloop van omstandigheden. BEIROET (AFP) De leiders van de I vier grote Palestijnse verzetsorganisaties hebben in Amman een akkoord gesloten dat voorziet in politieke en militaire co ördinatie van de activiteit tegen Israel. Men verwacht dat het samengaan van deze organisatie van invloed zal zijn op de binnenlandse toestand in Jordanië, met name grote druk op Koning Hoessein om een harde lijn tegenover Israel te volgen. Senator Bayh zal een ontwerp in dienen waarbij diè kandidaat president wordt, die de meeste kiezersstemmen op zich verenigt. Wanneer echter geen van de kandidaten meer dan 40 percent van alle stemmen krijgt, stelt de sena tor voor dat er opnieuw een verkie zing wordt uitgeschreven tussen de twee topkandidaten. Dit voorstel zou dus voorzien in de afschaffing van het kiescollege. Een publiek-opinieonderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat 79 percent van de ondervraagden instemt met een plan zoals dat van de senator. Er zijn inderdaad weinig Amerikanen die niet van mening zijn dat de manier waar op een president gekozen wordt ver ouderd is en verandering behoeft. Maar op dit punt doet zich het zelfde conflict tussen kiezers en politici voor, dat bijvoorbeeld zo duidelijk aan de dag trad tijdens het democratische partijcongres in Chicago, toen een kan didaat voor het presidentschap werd gekozen die de keus was van de par tijbonzen, terwijl de stem van de kie zers zich in de voorverkiezingen dui delijk voor een ander had uitgespro ken. WANT OOK een verandering in het kiessysteem voor de hoogste post van het land, met al of niet de vraag of het kiescollege gehandhaafd moet wor den, blijft voor de politici die hun goed- of afkeuring eraan moeten hech ten een kwestie van eigen belang. Zelfs John Kennedy, die de nadelen /an het systeem inzag, was niet zonder meer bereid het college op te doeken, omdat het systeem ervan ten goede komt van de kandidaat die de staten verovert met het grootste aantal stem men in het kiescollege en omdat de Democraten doorgaans juist deze sta ten (New York, Californië, Illinois, Ohio, Michigan, en Pennsylvanië) ach ter zich hebben staan, zou een een voudige meerderheid van het totaal uitgebrachte aantal stemmen bij de afschaffing van het systeem van kies mannen ten voordele kunnen werken van de Republikeinen. In zijn verkiezingscampagne stelde Richard Nixon een methode voor, waarbij het college blijft bestaan, maar waarbij de stemmen die per staat worden uitgebracht niet, zoals nu het geval is, allemaal ten goede komen van hem die in die staat de meeste stemmen behaalt, maar per kandidaat verhoudingsgewijs verdeeld worden. Dit voorstel wordt gesteund door se nator Strom Thurmond van Zuid-Ca- rolina, die in Miami een belangrijke factor was in de benoeming van Nixon tot republikeinse kandidaat. Thurmond gaat ook akkoord met het voorstel van de republikeinse senator Karl Mundt uit Zuid-Dakota, die het plan opperde om het college* te hand haven maar iedere staat daarin verte genwoordigd te laten zijn door twee algemene kiesmannen, terwijl de ove rigen districten in die staat zouden ver tegenwoordigen. die ongeveer overeen stemmen met de districten die door leden van het parlement vertegen woordigd worden. Een ander plan is dat van de libe rale senator Yarborough uit Texas, die ook het kiescollege wil laten bestaan. Hij stelt echter voor dat wanneer geen meerderheid in het college wordt be haald, de verkiezing, zoals nu, plaats vindt in het Parlement, waarbij de staten dan niet één stem hebben, maar evenveel als er parlementesleden zijn. Een andere mogelijkheid ziet hij in een verkiezing door het Congres en de Senaat te zamen. In de komende debatten zal het dus voornamelijk gaan om de vraag of de president gekozen moet worden door een meerderheid van het totale aan tal in het land uitgebrachte stemmen, of door middel van een systeem, waar bij het steeds fictiever wordende prin cipe van de autonomie van de staten belichaamd blijft in een kiescollege, dat dan „gemoderniseerd" zal worden. Omdat de politici het hierin voor het' zeggen hebben, en niet het volk, is het onwaarschijnlijk dat het kiescollege een roemloze dood zal sterven. In 1950, toen ook een verandering in het college werd voorgesteld, werd het goedgekeurd door de Senaat, maar het ontwerp werd toen afgestemd in het Congres. I schuldig aan verraad ten opzichte van zijn eigen intellect. Hij gaat dwars in te gen de meerderheid van het Engelse volk dat verdraagzaamheid en rassenharmonie 1 verlangt. Powell, zo verklaarde oppositieleider Heath gisteren, opent de weg naar onder drukking van andere minderheidsgroepen en naar tirannie. Powell heeft speciaal I diepe ergernis gewekt door de immigran ten verantwoordelijk te stellen voor het I wangedrag van enkelen hunner. Ondanks Powells misbaar zit Groot- I Brittannië met het immigratieprobleem opgescheept. De Britse regering tracht nu I de oorspronkelijke ongelimiteerde immi gratievloedgolf op redelijke wijze te be- j perken, zodat er op den duur sprake zal I kunnen zijn van werkelijke integratie. (Van onze correspondent) ROME. In Rome doen hardnekkige geruchten de ronde dat eerste-minister Leone zou hebben besloten morgen of misschien al vanavond na de laatste zit ting van de ministerraad af te treden. Daarmee zal dan de regeringscrisis open lijk zijn geworden. Aanleiding tot Leone's vermoedelijke aftreden is deze: het is de bedoeling van de communisten om morgen de kwestie van het sifar-schandaal (de vermoede lijke poging tot een staatsgreep in 1964) weer aanhangig te maken waarbij zij dan zullen eisen dat er nu een parle mentaire enquête-commissie zal worden ingesteld. Over dat punt nu, zal er zeer waar- I schijnlijk een hoogst ongewenst onenig heid ontstaan tussen de christen-demo craten die van zo'n enquête-commissie niets willen weten en de socialisten waar van een grote meerderheid die enquête- I commissie noodzakelijk acht. Optimisten menen dat er een voldoende meerderheid bestaat om vrij spoedig een regering van centrum-links te vormen. Doodstraffen. Alle doodstraffen die in India voor dinsdag 12 november zijn uitgesproken zullen worden omgezet in levenslange gevangenisstraf in verband met het Gandhi-jaar. Uitvaart. De uitvaart van kardinaal Bea vindt morgen plaats in de basiliek van de St. Pieter. Hij wordt begraven in Riedbohringer, zijn geboorteplaats. Neergestort. Een Amerikaans marine vliegtuig van de zesde vloot is neerge stort op het Griekse eiland Kreta. Er zijn geen overlevenden. Het toestel had drie man aan boord. Harttransplantatie. De 50-jarige Canadees Leo Allen Boyd heeft in het hartinsti- tuut in Houston een harttransplantatie ondergaan. De donor was een 38-jarige vrouw. Munitiefabriek. De Braziliaanse militaire politie heeft in de stad Vitoria een ge heim munitiedepot en een geheieme fa briek van explosieven ontdekt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3