TONEELGROEP CENTRUM SPEELT „JOKER" NU IN BOEKVORM Haarlems Dagblad IJmuider Courant HAAR JOURNAAL Amateurs brengen „Mijn zoons" op toneel in Beverwijk Beverwijkse Courant Met madeliefjes naar mei Politiek theater in de tweeedehands moderne stijl speelt voor Nationaal Landjuweel Houd die hond vast op fiets KDO greep iets te hoog Collecte voor het jeugdwerk Fraaie successen voor Beverwijks pluimvee Oostmeep verloren, zegt rederij Ook „Utrecht" bij berging Noors schip maandag 18 NOVEMBER 1968 (Van onze toneelcriticus) HAARLEM „Doppelkopf", het eerste toneelstuk van de Berlijnse hoorspel- en kinderboekenschrijfster Gerlind Reinshagen, heeft het vorige seizoen in West-Duitsland vrij veel aandacht getrokken, deels als een veelbelovend debuut, maar vooral als een opmerkelijke poging om het Duit se politieke theater, dat sedert de dood van Bert Brecht, twaalf jaar ge leden, op dood spoor was geraakt, een nieuw fris gezicht te geven. Vrijdag avond heeft de toneelgroep Centrum in de Haarlemse Stadsschouwburg de Nederlandse première gegeven van dit stuk, dat. in de vertaling van Peter Oosthoek de titel „Joker" heeft ge kregen, en wij hebben met enige ver bazing geconstateerd dat Gerlind Reinshagen dat nieuwe, frisse gezicht van het politieke theater meent te hebben gevonden in de Duitse toneel litteratuur van zo'n jaar of veertig geleden. Simon Koster door Jos Lodewijks Bon Bon K. v. L. De „Joker" in dit spel is de directie assistent van een machinefabriek, Hen drik Hofman, een gladde carrièremaker die nog met één voet tussen het personeel staat, waaruit hij zich moeizaam omhoog heeft gewerkt, en de andere voet al tus sen de deur van het privé-kantoor heeft. Met zijn Januskop (vandaar de Duitse titel „Doppelkopf") vertoont hij zich voor de drie directeuren, van wie hij er één spoedig hoopt te wippen, als een heel an der mens dan voor het personeel, dat hij met genoegen zou verraden om bij de bazen in het gevlij te komen. Als orga nisator van het personeelsfeest van de fabriek moet hij de vuurproef doorstaan en een avond lang zowel de directeuren als zijn oude makkers naar de mond praten. Een tijdje schijnt dat goed te gaan, maar tenslotte laten de oude mak kers blijken dat ze hem al lang doorheb ben en daarmee verliest hij tevens zijn waarde voor de directie. In plaats van op twee stoelen tegelijk te zitten, komt hij met een harde smak op de vloer terecht. Met een sterke overtuiging en een im posante strijdvaardigheid trekt de schrijf ster te velde tegen de sociale hypocrisie waarmee een bepaald soort ondernemers hun personeel in de watten proberen te leggen. Daarmee bereikt zij vooral in drukwekkende effecten in haar knappe hantering van groepsdialogen waarin de eenheid van denken van de werknemers enerzijds, de werkgevers anderzijds, op een soms grandioze manier wordt weer- Scène uit „Joker" met van links naar rechts Piet Römer, als Hofman, Cor van den Brink, Marja Kok en Margreet Heemskerk. heel bij de neo-expressionistische stijl van het stuk aangepast en zo was er een sterk gestilleerde opvoering tot stand gekomen waarin vooral de gescandeerde groeps dialogen indrukwekkende hoogtepunten vormden. Maar die stilering ging ten .„„„v koste van de sfeer van geforceerde fees telkens verdwaald in de jungle van het I tehjkheid, die men toch op de achter- Duitse expressionisme, dat in de jaren na Nron^ ^ad willen voelen, en bracht mee de eerste wereldoorlog „modern" was et uiteindelijke conflict de opvoe maar dat nu alleen nog de wonderlijke ]"inS al van begin af aan zo volledig indruk maakt van „tweede-hands moder-1 overheerste dat er later geen sprake meer niteit". Tegen het slot loopt het stuk de schrijfster helemaal uit de hand, wan neer de oude makkers plotseling een symbolische opvoering geven van Duits- lands naoorlogse wederopbouw en van het „Wirtschaftswunder" dat, zoals wij hier leren, zijn ontstaan te danken had aan de herleving van de oude controver se tussen kapitaal en arbeid. Met deze episode, helemaal in de stijl van een marxistisch „Lehrstück", zoals Brecht het zou hebben genoemd, krijgt Hendrik Hof man een spiegel van zijn wangedrag voorgehouden, maar tegelijk krijgt het Tari nAmtnoln«" publiek daarmee nog een overbodige her- HIl VL/Omi]]GlGfl halingsoefening van wat Gerlind Reins- was van een climax. Het knappe spel van Piet Römer als de carricarrièremaker was een enorme steun voor de opvoering, waarin verder ook Elisabeth Hoytink, Wim van den Heuvel, Frans Vorstman en Karin Haage mooie vertolkingen gaven. De schrijfster woonde de Haarlemse première bij en werd aan het slot met bloemen en applaus gehuldigd hagen in de voorafgaande 21 taferelen I van haar komedie al ruimschoots duide- lijk heeft gemaakt. De regie van Peter Oosthoek was ge- ADVERTENTIE Een keuze uit de gelijknamige rubriek, die sinds 1948 verschijnt in Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant, de IJmuider Courant en sinds enkele jaren ook in de Beverwijkse Courant. De Kleine Wereld is in boekvorm verkrijgbaar bij de volgende adressen Grote Houtstraat 93, Haarlem Soendaplein, Haarlem-Noord Italiëlaan 190, Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Zeestraat 18, Beverwijk De prijs is 3.50 per stuk, uitsluitend afgehaald aan onze loketten, tegen inlevering van onderstaande bon. Wanneer u 4.50 per exemplaar overmaakt op post giro 273107, ten name van Haarlems Dagblad. Grote Houtstraat 93 te Haarlem, met vermelding van „De Kleine Wereld", kunnen wij het gevraagde aantal exemplaren opsturen. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Haarlem (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De toneelvereniging Jan van Dommelen" uit Santpoort heeft zaterdagavond in zaal „Zomerlust" een opvoering gegeven van Goldoni's bekende blijspel „De knecht van twee meesters" met welke voorstelling de vereniging heeft ingeschreven voor de voorronde in Zuid-Kennemerland van de toneelwed strijd om het Nationaal Landjuweel. De regie is van drs. A. M. van Steen. Deze opvoeringen worden dinsdag 19 en zater I dag 23 november in „Zomerlust" her haald. BEHALVE KINDEREN WORDEN er ook honden per fiets vervoerd. Een op dieren gestelde lezeres is het opgevallen dat er zo vaak honden los in een mandje achterop de fiets ba lanceren. De beestjes tuimelen er herhaaldelijk uit en dat kan toch wor den voorkomen door ze met een hon detuigje aan de mand vast te zetten. „Dieren zijn precies als mensen", aegt immers „Hallo, meneer de Uil" van de Fabeltjeskrant. Denk er dus eens om, want dat komt allemaal in de krant van Fabeltjesland. WIJ LEVEN HIER, behalve vrij en blij, ook op brede, voet op Neerlands dierbre grond. Dat constateert Pan American World Airways in een ge schrift over Nederland. Amerikaanse staatsburgers krijgen de raad koffers vol schoenen uit het vaderland mee te torsen als zij enige tijd in de lage kanden moeten verblijven, vooral als zij smalle voeten hebben. Amerikaanse schoenen hebben na melijk verschillende breedtematen. Daar hoef je hier niet om te komen, met het spreekwoord „Wie de schoen pas trekke hem aan". DE STICHTING LAND- en Tuin- bouwgidsen heeft een boekwerkje uit gegeven dat Patroon heet en allerlei raad op uitgebreid huishoudelijk ge bied geeft. De inhoud is verdeeld in de rubrieken woning; huishoudelijke apparatuur; leiding en beheer; voe ding en kleding; opvoeding en oplei ding; bloemen, plant en dier. Hoewel speciaal bestemd voor de plattelandsvrouw, is het ook voor een stedelinge geen onverdienstelijke gids. Alleen de dierenliefhebbers zul len de haren te berge rijzen bij het lezen van het laatste hoofdstukje „Kleine huisdieren". Katten leven echt niet alleen van muizen, ook niet meer op de boerderij. Het is te loven dat de schrijver het opneemt voor de gewone bastaardhon den, maar hij laat rashonden er wel erg slecht afkomen als ziekelijke zwak kelingen. Patroon is te bestellen bij de Land- bouwgids, Maliesingel 22 in Utrecht. VEEL VROUWEN HOUDEN van velletjes aftrekken van verbrande ruggen. Zij kunnen nu niet alleen in de zomer hoogtijdagen beleven, maar te allen tijde zich aan dit vermaak te buiten gaan. Want Payot brengt schoonheidsmaskers die na een kwar tier tot twintig minuten er als een tweede huid afgetrokken kunnen wor den. Natuurlijk blijft hier en daar nog wel een velletje zitten. Om de sporen van het masker helemaal te verwij deren even wat tonicque en daarna Crème Noctis om te voeden. MISS ZWEDEN, MISS Israel en Miss Argentinië bleken de favorieten van de Britse gokkers te zijn voor de titel Miss Wereld. Op deze dames wa ren de meeste weddenschappen afge sloten. Na de paarden en windhonden ko men nu dus meisjes in de baan. De organisator van de Miss-verkiezingen was het er overigens niet mee eens. „Het is wreed", zei hij. „Het brengt de meisjes in de war." Donderdag was de officiële kroning van Miss Wereld en hebben de gokkers gemerkt of zij op het beste paard van stal hadden gewed. STAAT U OOK vaak gebogen met kletsnatte haren over de wasbak en ontdekt u dan dat het shampoo-kus sentje met de kostelijke ei-, kruiden- of inktshampoo nog geopend moet worden? Op zoek naar schaar, priem, schroevedraaier of blikopener. Het kussentje opengerukt en jawel alles op de grond, op uw kleren of in het waswater in plaats van op uw lokken. Maar dat ziet u al niet meer omdat u de ogen alsmaar dicht moet knijpen vanwege het druipende water. Het is natuurlijk eigen schuld, want zo iets moet van tevoren geopend worden, maar waarom is het niet gemakkelij ker open te scheuren? HETZELFDE EUVEL VALT te mel den van sardineblikjes die men ker mend van honger met bloed, zweet en tranen open moet wurmen. Driehoeki ge melkkartons vragen een zaag om ze te openen en dan gaat de inhoud natuurlijk nog de hele kamer door. Ook deksels op jampotten of potten conserven die zo nodig met een munt stuk geopend moeten worden, vragen het uiterste aan kracht en zelfbeheer sing van de huisvrouw. ■■■■■■^ffnrnnnnnnnnfvtrvvv¥1|Ww HET HEERLIJK AVONDJE nadert angstig snel. Al die inkopen aan het eind van de maand maken een mens doodzenuwachtig. Toch kalm blijven en zelf geulde speculaas maken. Nodig is 250 gram zelfrijzend bak meel, 150 gram donkerbruine basterd suiker, 175 gram roomboter, lVz lepel speculaaskruiden, 1 lepel melk, zout, citroenrasp. Snijd de boter tot kruimels in de bloem en kneed er met de suiker, krui den, zout en melk een glad deeg van. Laat het een nacht opstijven. Druk het uit tot een rechthoekige plak van een halve centimeter dik en verdeel deze in twee gelijke delen. Breng een deel over op een beboterd bakblik met opstaande rand (kan ook op een biscuitdoosdeksel, belegd met aluminiumfolie). Bestrijk dit met ei wit en verdeel hierop de 300 gram amandelspijs die u van tevoren hebt gekocht of gemaakt van 150 gram amandelen, 150 gram suiker, 1 eidooier, geraspte citroenschil. Bestrijk deze laag weer met eiwit, leg de tweede lap deeg erop en druk de lagen goed op elkaar. Bestrijk ook de bovenkant tot slot met ei en druk hier en daar een gehal veerde gepelde amandel in. Bak de speculaas in ongeveer 40 minuten in een matig warme oven gaar en goud bruin. Al etend van deze lekkernij zal nie mand opmerken hoe slecht uw Sinter klaasgedichten eigenlijk zijn. Een waarschuwend vingertje heft deze dame op om vooral te vertellen dat het geen nachtmuts of badmuts is die zij draagt. Het is een echt lentehoedje van namaak-madeliefjes en het komt uit Londen BEVERWIJK. In de rij van amateur toneelgezelschappen die de laatste jaren Arthur Miller's „Mijn zoons" hebben op gevoerd, heeft zich nu ook de toneelgroep „Kunst Door Oefening" uit Beverwijk ge schreven. Zaterdagavond gaven zij van dit boeiende toneelspel een opvoering in het Kennemer Theater, onder regie van George Janssens. „Kunst Door Oefening" heeft alle zei len bijgezet om met dit overbekende stuk, waarvan de inhoud reeds verscheidene malen uitvoerig in deze kolommen werd besproken, een indrukwekkende toneel avond te brengen, hetgeen ten dele gelukt is. „Mijn zoons" is voor amateurs heel goed speelbaar, er is echter een ruime toneelervaring voor nodig om de gevoe lens die Miller in zijn stuk tot uitdruk king wil brengen juist en gaaf te laten overkomen, die ervaring was er bij „Kunst Door Oefening" niet. De grote kracht van KDO ligt nu eenmaal niet in het spelen van ernstige stukken, al moet met alle waardering gezegd worden dat regisseur en spelers zich kennelijk met groot animo op deze voorstelling hadden voorbereid. De rolkennis was goed en het decor, dat misschien iets minder uitbun dig van kleur zou kunnen zijn in dit ge val, bood door de eenvoudige constructie (geschilderde achterdoeken) een goede oplossing om het speelvlak op het toneel zo groot mogelijk te houden. Dat de voorstelling door het publiek ademloos werd gevolg, was mede te dan ken aan Cor Rood die een geloofwaardige Joe Keller op de planken zette; Henny Poldervaart had eveneens goede momen ten als zijn echtgenote, die maar niet kan aanvaarden dat haar zoon om het leven is gekomen. Thijs Winands speelde de zoon Chris. Hij maakte er een type met weinig ruggegraat van, jammer want deze rol kan, wanneer hij goed gespeeld wordt, bijdragen tot enkele zeer boeiende scènes, scènes die nu te vlak bleven. Een voorbeeld daarvan was het eerste bedrijf, waarin hij zijn vader vertelt dat hij het meisje van zijn omgekomen broer wil trouwen, een tafereel dat nu vrij kleur loos bleef, mede doordat onnodig geloop de aandacht van de tekst afleidde. Een beweeglijke mise-en-scène is tijdens dit gesprek beslist storend. De resterende leden van het gezelschap wisten zich op verdienstelijke wijze bij de hoofdrolspelers aan te sluiten. Tot slot dienen nog de prestaties van Anny Mooy-Wittebrood en Arie Bruin te worden genoemd; eerstgenoemde gaf een karaktervolle Ann ten beste, terwijl laatstgenoemde, hoewel wat jong voor de ze rol, toch nadrukkelijk gestalte gaf aan de rol van George, wiens komst door de familie Keller vol argwaan tegemoet wordt gezien. Zoals reeds gezegd heeft het publiek de voorstelling aaemloos gevolgd, en zijn waardering door een langdurig applaus kenbaar gemaakt. Jammer, dat KDO met dit stuk, dat gedegen werd voor bereid, toch iets te hoog heeft gegrepen. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In de periode van 18 tot en met 23 november wordt een nationale collecte gehouden ten behoeve van het jeugdwerk. In de IJmond is hiertoe een regionaal comité samengesteld, waarin al le buurthuizen samenwerken. Deze samenwerking verloopt zo goed, dat besloten is de opbrengst naar even redigheid te verdelen. Elk club- of buurt huis heeft een afgebakend gebied geno men om te bewerken. De deelnemende organisaties zijn „De Zandkraai", „De Schuilhoek" en „De Lichtboei" te Heemskerk, „De Uitwijk" en „Het Groene Huis" te Beverwijk, „De Loods", „de Meerpaal" en „Kennemersta- ten" te Velsen-Noord" en „De Spil" en De Brulboei" te IJmuiden. Het geheel wordt gebundeld door het bureau van de FIVOY, de Federatie van instellingen voor vormings- en opbouw werk om de IJmond. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Kennemer Pluim veevereniging heeft met haar jaarlijkse clubshow in het kader van de nationale pluimveetentoonstelling op 15, 16 en 17 november in Alkmaar, waar circa 1200 dieren zijn geëxposeerd, verscheidene fraaie resultaten geboekt. Het gehalte van de dieren van deze Beverwijkse vereni ging was zeer hoog. In totaal 27 dieren hebben het predicaat „Zeer goed" gekre gen, terwijl zelfs aan 10 dieren het predi caat ZZG (zeer zeer goed) is toegekend. Voorts legden vijf leden beslag op de bekers voor de „Sportfokker van het jaar". Dit waren D. Luijendijk met een Barnevelderhen in de afdeling grote hoenders, C. Six met een Amerikaanse witleghornhaan in de afdeling krielhoen- ders, H. Neyssel met een Norwichkropper in de afdeling sierduiven, A. Luijendijk met een zwarte zeug in de afdeline cavia's en N. Admiraal met een kleurdwerg in de afdeling konijnen. De H. J. Vessies- herinneringsmedaille werd in de wacht gesleept door C. Schipper met een Rijn landerhaan in de afdeling grote hoenders. De heren C. Six, H. Neyssel, A. Luijen dijk en N. Admiraal kregen voor de goede kwaliteit van dezelfde dieren als waar mee zij de bekers wonnen eveneens deze medaille. De kleurdwerg van de heer N. Admi raal kreeg naast de beker en de medaille nog 3 ereprijzen toegekend voor de uit zonderlijk goede kwaliteit. HARLINGEN. Bij rederij Van der Schoot in Harlingen wordt als vaststaand aangenomen, dat de kustvaarder „Oost meep" met 9 koppen aan boord, die sedert 29 oktober vermist werd, is vergaan. Na dat alle mogelijkheden zijn nagegaan die zich hebben kunnen voordoen, wordt nu aangenomen dat 't schip op 'n klip is gelo pen in het vulkanisch gebied benoorden Sicilië. Het schip moet zeer plotseling zijn gezonken. Men is overtuigd, dat de be manningsleden geen gelegenheid meer hebben gehad in de sloepen te gaan. Vis sersboten zoeken benoorden Sicilië naar verdere wrakstukken en de stoffelijke overschotten van de bemanningsleden. IJMUIDEN. Sinds zaterdag 16 no vember is ook Wijsmullers zeesleper „Utrecht" betrokken bij de berging van de in het achterschip uitgebrande Noor se bulkcarrier „Etnefjell" uit de Noor delijke Atlantische Oceaan ten zuiden van Groenland. Sinds 6 november sleept de zeesleper „Groningen" onder bevel van kapitein T. van Oosten het ruim 11.000 brt. metende schip in de richting van het Kanaal. In de twee weken die nu bijna gepasseerd zijn, heeft het transport tal van keren zwaar stormweer uit oostelijke richting moeten doorstaan. Teneinde de aankomst van de „Etnefjell" in een haven te bespoe digen heeft n.v. Bureau Wijsmuller ook de „Utrecht" naar het transport gediri geerd. De „Utrecht" heeft zaterdag op het transport vastgemaakt en samen sle pen beide sleepboten de „Etnefjell" nu in de richting van het Kanaal. Naar welke haven het transport zal koerszet- ten is nog niet bekend. Zoals bekend, bevinden zich aan boord 3 overlevenden van de totaal 34 opvaren den van de „Etnefjell". Het zoetten naar de andere opvarenden, die in de red dingboten gingen op 31 oktober nadat zich 'n explosie en brand aan boord hadden voorgedaan, heeft geen resultaat gehad. Schepen van de Rederij Olsen zetten 't zoeken tot eind november voort in het zeegebied ten zuiden van Groenland. De Amerikaanse kustwacht heeft dit zoeken met behulp van vliegtuigen en schepen midden vorige week echter gestaakt. De drie opvarenden van de Etnefjell hebben sinds 6 november toen de „Gro ningen" vasthaakte, gezelschap van twee man van de „Groningen". Bij het vast maken door de „Utrecht" is ook van deze sleepboot een opvarende op de „Et nefjell" overgesprongen, zodat zich thans zes man op de Noor bevinden. In het af gelopen weekeinde was het transport ge vorderd tot 500 mijl ten westen van Lands End. Er stond toen een zuidooste lijke bries met hoge deining. looooootx)ooooonnt« CT tuuuuutjouooouuuuuocxjriuutxiuxji xxjoooooq WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE I

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4